PDA

View Full Version : T'faleminderit Ibrahim Rugova!!


MemphiSx
16-02-08, 12:22
Te gjithe Shqiptaret kudo qe jan nga sot e neser duhet t'shkojm te varri i Presidentit Rugova dhe ti Falenderohemi,per Pavarsin e Kosoves,qe po na vjen!

Fundi i vitit 1989 shenon nje kthes te madhe ne historin e Kosoves! Themelohet LDK partia e pare DEMOKRATIKE ne Kosove,dhe bie komunizmi!
Kesaj Levizje i prin nje njeri i qetė,i urtė,atdhetar,vizionar quhej IBRAHIM RUGOVA!

Gjat gjithe ketyre viteve,Ibrahim Rugova punoj per nje Kosove te Pavarur,lidhi miqesi me SHBA dhe me gjithe boten Demokratike!
Kosova ne ate kohe pak njihej jash kufijve te ish Jugosllavis,urtesia e tij beri qe shum shtete te botes,duke fillu nga SHBA-te,filluan te interesohen per KOSOVEN,per shtypjen e ketij populli qe i behej nga regjimi serb!
Ibrahim Rugova filloi te ndertoj institucione paralele ne Kosove,dha urdher qe te ndalohen demonstratat e dhunshme,ku cdo dit vriteshin dhjetera te rinje,ndaloi shkuarjen e te rinjeve ne ushtrin serbe,ku ktheheshin ne arkivole!
U miratua Kushtetuta e Kosoves,u mbajten per her te pare ne Kosove,zgjedhjet e lira dhe demokratike, dhe u Shpall Pavarsia e Kosoves,ani pse pa u njoftur nderkombetarisht,Kosova ishte futur ne axhenden e shteteve me ndikim ne Bote!

Miqesia e Presidenti Rugova me shtetet e fuqishme ne Bote,beri qe Bota t'i kthej syte nga Kosova,filloi edhe trysnia mbi serbi qe t'liroj ket popull nga kthetrat e veta,qe mos te perdor dhune!Sanksionet ishin te nje pas njeshme!
Vija e kuqe e bere nga Xhorxh Bushi i vjeter, popullit te Kosoves i dha shprese se dikush do ti dal ne ndihme,dhe do ta shpetoj nga mizorit serbe!
Filloi edhe lufta per Qlirimin e Kosoves,luft jo e barabart me pushtuesit,por deshira per nje Kosove te lire ishte e madhe,dhe te rinjet ishin plot vullnet qe te luftojn kunder pushtuesit serb me qka t'eshte e mundur!
Miqet e Ibrahim Rugoves iu gjinden Shqiptarve ne momentet me te duhura,ateher kur serbia po realizonte planin e tij Toke djegur!
SHBA,po planifikonte qe te sulmonte serbin!
NATO filloi sulmet mbi serbin,Kosova dhe Populli i saj filloi ta shijoj lirin e shum pritur!
IBRAHIM RUGOVA u kthy ne Kosoven e tij te dashur!

Nga qytetaret e Kosoves u prit si nje hero!
Ata qe se donin te gjalle,IBRAHIM RUGOVEN filluan ta etiketonin ne menyra q'njerzore!
Por Ibrahim Rugova nuk ndalej drejt finalizimit te PAVARSIS SE KOSOVES,pamvarsisht pengesav qe i dilnin nga Hashim Thaqi & CO!

Vdiq nga nje semundje mizore,ateher kur KOSOVES i duhej me se shumti IBRAHIM RUGOVA,por VEPRA E TIJ SDO TE VDES KURRE!

PAVARSIA E KOSOVES KA EMER,quhet IBRAHIM RUGOVA

sherri
16-02-08, 12:41
T'faleminderit Ibrahim Rugova!!

--------------------------------------------------------------------------------

Te gjithe Shqiptaret kudo qe jan nga sot e neser duhet t'shkojm te varri i Presidentit Rugova dhe ti Falenderohemi,per Pavarsin e Kosoves,qe po na vjen!

Fundi i vitit 1989 shenon nje kthes te madhe ne historin e Kosoves! Themelohet LDK partia e pare DEMOKRATIKE ne Kosove,dhe bie komunizmi!
Kesaj Levizje i prin nje njeri i qetė,i urtė,atdhetar,vizionar quhej IBRAHIM RUGOVA!

Gjat gjithe ketyre viteve,Ibrahim Rugova punoj per nje Kosove te Pavarur,lidhi miqesi me SHBA dhe me gjithe boten Demokratike!
Kosova ne ate kohe pak njihej jash kufijve te ish Jugosllavis,urtesia e tij beri qe shum shtete te botes,duke fillu nga SHBA-te,filluan te interesohen per KOSOVEN,per shtypjen e ketij populli qe i behej nga regjimi serb!
Ibrahim Rugova filloi te ndertoj institucione paralele ne Kosove,dha urdher qe te ndalohen demonstratat e dhunshme,ku cdo dit vriteshin dhjetera te rinje,ndaloi shkuarjen e te rinjeve ne ushtrin serbe,ku ktheheshin ne arkivole!
U miratua Kushtetuta e Kosoves,u mbajten per her te pare ne Kosove,zgjedhjet e lira dhe demokratike, dhe u Shpall Pavarsia e Kosoves,ani pse pa u njoftur nderkombetarisht,Kosova ishte futur ne axhenden e shteteve me ndikim ne Bote!

Miqesia e Presidenti Rugova me shtetet e fuqishme ne Bote,beri qe Bota t'i kthej syte nga Kosova,filloi edhe trysnia mbi serbi qe t'liroj ket popull nga kthetrat e veta,qe mos te perdor dhune!Sanksionet ishin te nje pas njeshme!
Vija e kuqe e bere nga Xhorxh Bushi i vjeter, popullit te Kosoves i dha shprese se dikush do ti dal ne ndihme,dhe do ta shpetoj nga mizorit serbe!
Filloi edhe lufta per Qlirimin e Kosoves,luft jo e barabart me pushtuesit,por deshira per nje Kosove te lire ishte e madhe,dhe te rinjet ishin plot vullnet qe te luftojn kunder pushtuesit serb me qka t'eshte e mundur!
Miqet e Ibrahim Rugoves iu gjinden Shqiptarve ne momentet me te duhura,ateher kur serbia po realizonte planin e tij Toke djegur!
SHBA,po planifikonte qe te sulmonte serbin!
NATO filloi sulmet mbi serbin,Kosova dhe Populli i saj filloi ta shijoj lirin e shum pritur!
IBRAHIM RUGOVA u kthy ne Kosoven e tij te dashur!

Nga qytetaret e Kosoves u prit si nje hero!

Vdiq nga nje semundje mizore,ateher kur KOSOVES i duhej me se shumti IBRAHIM RUGOVA,por VEPRA E TIJ SDO TE VDES KURRE!

PAVARSIA E KOSOVES KA EMER,quhet IBRAHIM RUGOVA
__________________

z.MephiSx,e citova ket shkrim pa dy rreshtat e fundit,me fale!....e gjitha esht me vend cka ke shkru..pore keto dite te gjith te jemi bashk.Boll jemi "gri"politikisht...edhe ka kohe per ato gjana...tani kemi fest,fest te madhe edhe ai i madhi keto dite na degjon!le te degjoj vetem urime e fjale te mira,,falenderime,e urime.....pra, URIME e T'falemi nderit tend Z.PRESIDENT

Arb
16-02-08, 13:25
Endrra e tij, njohja zyrtare e Pavaresise se Kosoves, po realizohet ne oret e ditet qe po vijne.

Me vete Pavaresine e Kosoves, identifikohet emri i te Madhit President!

T'faleminderit!


Richard Holdbrooke: "Pa levizjen paqesore te Rugoves, Kosova nuk do te ishte m si eshte sot, e sic pritet te behet!"

Nje Analist Hebre: "Rugova ishte si nje Moisi, qe bashke me popullin e vet, u end ne kerkim te Pavaresise!"

Arb
16-02-08, 13:37
Der Spiegel (Hamburg, nr 26, Qershor, 1989): A lejon ende kontradikta midis Serbeve e Shqiptareve nje zgjidhje pqesore?

Rugova: Ne qof se Serbia do te perpiqet te shtyp identitetin tone Kombetar, atehere do te kete nje kryengritje. une vetem mund t'i paralajmeroj Serbet: edhe ata jane nje popull i vogel. Ne te kaluaren sa here qe nje popull i vogel eshte perpjekur te luaj rolin e nje fuqie ne Ballkan, kjo ka perfunduar ne tragjedine e tij."

natyra
16-02-08, 14:15
Te lumt Gjakove e vjeter,patriote neper shekuj...!!!
sot,e pergjithmon realitet,vepra e tij qe flet vet.Per Ibrahim Rugoven.LAVDIIIII
Fjala e tij qelibar
Na ka sjellur kete dite te bardhe
Per ta ditur si eshte i forti
Duhet t'jet i paster si loti
Per t'then veti qe jam shqiptar
Mos harroni s'eshte kollaj,
Ate qe zoti e kishte fal
(ishte i shenjt)
Kosoves zot per mej dal
Me urtesin dhe menquri
Sjelle rreze mbi dardani
Solli fatin shqiptarise
Me kete lule te pavaresise
Me burra t'botes kok me kok
Per ta gezuar Kosova sot.
Ishte ky shkemb i Rugoves
Preisdent i kosoves
I pavdekshem ne zemren ton
Pavaresin me te e festoim
Vepra e tij eshte jehon
N'Histori pergjithmon...LAVDIIIII

Shkroi bija nga Rugova
Natyra


************GEZUAR PER TE GJITHE PAQE************

Arb
16-02-08, 14:35
“Ne presim qė edhe Kosova, si anėtare e asociuar e OKB-sė, tė bėhet sė shpejti anėtare e plotė e OKB

Nga Ibrahim Rugova
http://www.gazetatema.net/te_vogla/rugova.jpg -Letėr e presidentit Rugova drejtuar Butros Ghalit me rastin e 50-vjetorit tė OKB-sė, 1995-


Me rastin e 50-vjetorit tė OKB-sė, presidenti i Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova i drejtoi sot njė letėr Sekretarit tė saj tė Pėrgjithshėm, Butros Ghali, nė tė cilėn, siē thuhet nė njoftimin e Qendrės pėr Informim tė Kosovės, nė emėr tė popullit tė Republikės sė Kosovės, e falėnderon atė pėr rezolutėn e aprovuar vitin e kaluar, ku kėrkohej respektimi i plotė i vullnetit tė populit tė Kosovės.

Pasi kujton se Kosova, si njėsi konstitutive e ish-Federatės Jugosllave ka qenė anėtare e asociuar e OKB-sė, njėlloj si republikat e tjera dhe se sot shumė vende edhe mė tė vogla se Kosova janė anėtare tė plota tė kėsaj organizate, presidenti Rugova thekson nė letrėn e tij: "Ne presim qė edhe vendi ynė sė shpejti tė bėhet anėtar i plotė i organizatės botėrore tė kombeve."

Nė vazhdim tė letrės, dr. Rugova i bėn njė paraqitje tė shkurter identitetit historik e politik tė Repubikės sė Kosovės, duke nėnvizuar faktet se qė nga koha antike, Kosova ka qenė entitet i posaēėm administrativ e territorial, se gjatė mbretėrisė ilire dhe kishės romake, Dardania (Kosova e sotme) ishte mbretėri, ndėrsa nėn sundimin romak ishte provincė. "Nė kohen e regjimit otoman,- thuhet ne vijim te letres,- Kosova perbente nje njesi te mėvetshme administrative ne shkalle te larte te veteqeverisjes, ndersa qe nga viti 1919, kur u nda me force nga Shqiperia, ka qene entitet i posaēem administrativ, edhe pse e perfshire ne menyre te dhunshme ne shtetin jugosllav qe po lindte. Pas Luftes se Dyte Boterore, Kosova si entitet federal u perfshi ne Federaten Jugosllave, me te drejten e vetos dhe te perfaqesimit te barabarte."

"Kosova,- shton me tej ne letren e tij presidenti Rugova,- ka identitetin etnik, historik, politik dhe kushtetues. Ajo ka kufijte dhe territorin kompakt prej rreth 10 870 km katrore, me 2.2 milione banore, nga te cilet 90 % jane shqiptare."

Kosova eshte shume e pasur me resurse natyrore. Ajo prodhon me se paku 70 % te ushqimit te saj. "Me 1989-n,- thuhet ne letren drejtuar Butros Ghalit, Kosoves iu hoq statusi kushtetues ne federaten tashme te shperbere jugosllave. Duke kundershtuar kete suspendim te dhunshem dhe te paligjshem, udheheqja e Kosoves, ushtroi te drejten per vetėvendosje dhe keshtu, ne korrik te vitit 1990, Parlamenti i Kosoves shpalli Deklaraten kushtetuese, Deklaraten e Pavaresise dhe ne shtator te po ketij viti nxori Kushtetuten e Republikes se Kosoves.

Kjo u pasua nga Referendumi i vitit 1991, ne te cilin mbi 87 % e popullit te Kosoves u deklarua per pavaresi dhe sovranitet. Ndersa, ne maj te vitit 1992 u mbajten zgjdhjet e para shumepartiake parlamentare dhe presidenciale te Republikes se Kosoves."

Me poshte ne letren e presidentit Rugova drejtuar Sekretarit te Pergjithshem te OKB-se, thuhet se prej me shume se pese vjetesh shqiptaret ne Kosove po perjetojne diskriminim dhe represion sistematik te regjimit serb, qe eshte i barabarte me aparteid te plote.

Mirepo, pėrkundėr ketij represioni dhe kushteve te renda, shqiptaret, te percaktuar per rezistence paqesore politike, kane krijuar shoqerine dhe strukturat e tyre shteterore, permes mekanizmave demokratike. Ata po kultivojne shpirtin demokratik dhe pluralist dhe presin njohjen nderkombetare te Republikes se Kosoves, si shtet te pavarur dhe neutral.

Me kėtė rast, presidenti Rugova ritheksoi kėrkesėn pėr njė administrim civil ndėrkombėtar nė Kosovė, me qėllim tė parandalimit tė konfliktit, i cili do tė rrezikonte tė gjithe rajonin dhe tė arritjes sė njė zgjidhjeje paqėsore tė ēėshtjes sė Kosovės.

Gazeta TEMA

natyra
16-02-08, 16:23
***** SHQIPETARE KU DO QE JENI GEZUAR KETE DITE MADHESHTORE PAVARESIN*****

:smile:

Qeshu ju qeshnju o rini
Se bota sot-eshte e jote
Vraponi gezoni kete dite madheshtore
Vallzoni kendoni zerat lart t'jehoni
Pavaresin dhe lirin,sot te gjithe gezoni
Qielli per ju sot eshte i qet
Dielli per ju sot po ju buzeqesh:smile:
Mbi *varre deshmorve* kendoni lirise
Per Ibrahim Rugoven thurni kuror*
Ua beri NUSE Heroinen Kosove
Sot gjaku dhe vepra si YJE shendrit
Punoni ndertoni per ardhmerine
Qe jemi shqiptar tregoni serbis
Lujani gishtin asaj shtrig, rusis
I thuani mos luaj ti mor shtrig e vjeter,
Se mbi Kosove nuk ke qka lyp ti tjeter,
Se dhe Bota, tashme ju ka kuptuar
Me intriga tujat,tani eshte mesuar
Ju pansllavista, duke genjeshtuar
Keni hapur gojen shqiptaret me i perpi
Ju bre shtriga t'vjetra, rusi e serbi
Ju pansllavista gjithe kah jeni
Mbyllni ate goj mjaft, ma mos lehni,
Se Kosova eshte e jona
Dhe sot me ne, eshte e tere bota
Mos harroni AMERIKEN ajo ju qon FLOTA
Sikur 98-99-ten kur t'BOMBARDOI me TOPA


:smile: GEZOHU RINI BOTA ESHTE E JOTJA:smile:

Shkroi
Natyra

gazi-de
16-02-08, 16:49
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/thumb/3/36/Presidenti_i_kosoves.jpg/220px-Presidenti_i_kosoves.jpgTi je dhe do te mbetesh simbol i Pavarsis se Kosoves Zotri Presindent Ibrahim Rugova.
Faleminderit Zotri Presindent,i lete te qofte dheu i Kosoves.
http://de.youtube.com/watch?v=_QfpBC324QI

Urata
16-02-08, 18:44
ENGJULL MBROJTES I KOSOVES

Falemnderit

Urata
16-02-08, 18:45
Ti i dhe jetė PAVARESIS se KOSOVES

Pupi
16-02-08, 22:10
Arkitekti i Pavarsis Ibrahim Rugova


Pa u thelluar nė meritat e kėtijė apo atijė Ushtari (lufta nuk bėhet veq me pushk more-i t'nerum-e) Sepse kemi fest, sot do tė gėzohemi tė gjithė.
Por prap nuk dua ti mbetem borxh Arkitektit tė Pavarsis, Nuk guxoj ti mbetem borxh, se kam frigėn do mė zėj NAMA, e tė ma marrė dikush Pavarsin prap!
Atyre popujve qė nuk dinė ti nderojn Herojt e tyre, atyre nuk u zgjat Pavarsia

luckyman
16-02-08, 22:20
e sa i perketė pavarsisė ne duhet tiu faleminderohemi shuuuuuumė Shqiptarve (elites) qe jetojn ne USA! *AACL*

pa sherrė fola :biggrin:

SANTANA-29
16-02-08, 22:34
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7e/Vula_e_kryetarit.PNG

Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
nje njeri i Vendit Tim.
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.
Ibrahim Rugova.
Falemnderit..

natyra
18-02-08, 00:39
"Te falemnderit Ibrahim Rugova.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ti qe trasove rrugen per liri dhe pavaresi...LAVDIIIII
Njeriu i diturise dhe i paqes
I kohes dhe i burrerise
Ne zemeren e dardanise
Bab i shqiptarise
Ti qe bere boten mik
Ti qe Kosoven bere Republik.

Te qofte i lehte dheu i Kosoves...LAVDIIIII

Me nderime-natyra

Guri i madh
18-02-08, 00:45
"Te falemnderit Ibrahim Rugova.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ti qe trasove rrugen per liri dhe pavaresi...LAVDIIIII
Njeriu i diturise dhe i paqes
I kohes dhe i burrerise
Ne zemeren e dardanise
Bab i shqiptarise
Ti qe bere boten mik
Ti qe Kosoven bere Republik.

Te qofte i lehte dheu i Kosoves...LAVDIIIII

Me nderime-natyramir qe more guximin me postue se une sot postova po ende pa ushfaq shkrimi ne monitor e fshijten


se e kan dhan betimin para nji mujve

luckyman
18-02-08, 10:49
e sa i perketė pavarsisė ne duhet tiu faleminderohemi shuuuuuumė Shqiptarve (elites) qe jetojn ne USA! *AACL*

pa sherrė fola :biggrin:


BOND,shlyje krejt postimin bile jarani jemė,mos e le cubė.

Domira
18-02-08, 15:01
Ju faleminderit President Rugova per Lirine, Pavaresine, Demokracine e Kosoves...
Ju faleminderit President Rugova qe i mesuat shqiptaret te duan njeri tjetrin...
Ju faleminderit President Rugova qe rekthyet besimin ne miresine te cilen shqiptaret e kane gjenetike...
Ju faleminderit President Rugova qe na rikthyet ne boten e shteteve demokratike, te civilizimeve te vjetra ku ishim dikur...
Ju faleminderit President Rugova per gjithe ate dashuri e cila do te percillet ne zemrat e shqiptareve brez pas brezi...

Endrra e Juaj u realizua...e ne po e shijojme me dashurine Tuaj qe na rrethon kudo qe jemi.

Urime President Pavaresia.

Urata
18-02-08, 19:11
DOMIRA,

Falemnderit,
Falemnderit,
Falemnderit,
Falemnderit,
Falemnderit,
Falemnderit dhe Falemnderit per keto fjale. Lotet, sa lehte e paten te gjejne rrugen e tyre....

[quoteEndrra e Juaj u realizua...e ne po e shijojme me dashurine Tuaj qe na rrethon kudo qe jemi.

Urime President Pavaresia[/quote]

Domira
18-02-08, 19:20
DOMIRA,

Falemnderit,
Falemnderit,
Falemnderit,
Falemnderit,
Falemnderit,
Falemnderit dhe Falemnderit per keto fjale. Lotet, sa lehte e paten te gjejne rrugen e tyre....http://www.cosgan.de/images/midi/liebe/a060.gif

GjIlAnAsI_cSi
18-02-08, 19:23
President.. enderra e jote.. u realiza dje.. Ajo qe ti solle deri ne kete dite te sodit ku jemim ne , Ti luftove me vite e bere Kosoven ta njeh e gjith bota.. , dhe sot ti nuk je ne mesin ton.. Ndihemi krenar me ty qe te patem ne krye te vendit plot 15 vite..

Gjilos.

Urata
18-02-08, 22:07
http://www.youtube.com/watch?v=4gsCWhRJ2Lc (http://www.youtube.com/watch?v=4gsCWhRJ2Lc)

PRESIDENT, je ne zemrat dhe shpirtin e ēdo shqiptari te vertet....!

Engjull Mbrojtes i Kosoves!

Jim Belushi
18-02-08, 22:23
edhe pse me nje fjal nuk mundem te falenderoj.
te FALEMINDERIT IKONA E DARDANIES

,,IBRAHIM RUGOVA,,

Urata
19-02-08, 01:08
President, vertet i mungove Pavaresis dhe neve...! Me prezencen tuaj fizike, do ishte krejt ndryshe...!

PER RUGOVEN (http://de.youtube.com/watch?v=kirswWhbJQw&feature=related)

sherri
09-03-08, 09:54
http://www.youtube.com/watch?v=L3wOLS6S66Q

Bjeshka1
21-03-08, 18:32
Sot njerzit edhe nuk e kuptojne mendjemprehtėsine e Ibrahim Rugoves. Shume njerez kan meritat e veta ketu. Poashtu edhe UĒK i ka meritat dhe rrolin e vet ne gjithe kete tollovi. Dmth. ka qene nje simbioze, nje ane paqesore dhe ajo ushtarake, plus miku i mire ne momentin e duhur . Ne nuk i dime te gjitha rrethanat dhe ngjarjet qe kan ndodhur ne prapaskene. Pjesa e madhe kreu, tashti mbeten edhe do pune tjera, por duhet pritur sa te pjeket koha. Nuk me pelqejne do gjera as mue, por te shpresojme se nje dite do te behn te gjithat ashtu si deshirojme te gjithe.Eshte nje fjale qe e ka emrin kompromis.
Lavdi veprave te presidentit, lavdi UĒK-se, lavdi Amerikes dhe dhe vendeve te NATO-s!Pra eshte dashtur nje Rugovė, eshte dashtur nje UĒK, dhe eshte dashtur nje USA. Faleminderi te gjitheve qe na e sollen lirine.

SheTa
08-03-09, 01:54
Ju faleminderit President Rugova Nderi i kombit Legenda e Dardanis Ibrahim Rugova

Ska Falminderim ma t'bukur si te Alberia qe ja kushtoj mes vargjeve te kėnges .

http://www.youtube.com/watch?v=oZcpvXcFCFw&NR=1 Nderi i kombit Ibrahim Rugova

Jana
27-03-09, 01:15
Faleminderit....
http://www.youtube.com/watch?v=VDqjx7uarCg

Je Unik per Shqiptari.......

Zana_ch
27-03-09, 09:14
T'faleminderit Ibrahim Rugova!!...............


Ibrahim Rugova - Gandi i Ballkanit (http://www.youtube.com/watch?v=i1L2oylsz9A&feature=related)

Dani11
27-03-09, 10:28
Eshte shume pak te thuash Faleminderit Dr.Ibrahim Rugova, do te duhej te shkriheshin ne nje te gjitha shkronjat e alfabetit shqip dhe te gjitha fjalet per te shprehur falenderimin e Kombit tone ndaj keti njeriu te madhe,me krenari dhe falenderim te perjeteshem brez pas brezi.

Peja-Boy
21-11-09, 18:15
Para sa kohe e ka nis Ibrahim Rugova Luften kunder shkaut ..


6PN8nL3Fnus&feature=related

Domira
20-01-10, 00:19
Tė faleminderit President Rugova, qė nga shpirti i shqiptarit rilinde vlerėn mė fisnike tė dashurisė, pėr tė bukurėn, tė lashtėn e madhėshtoren Dardani.
Tė falemnderit President Rugova, qė legjitimove tė shtrejtėn traditė tė lashtė shqiptare, tė demokracisė.
Tė faleminderit President Rugova, qė na kthjellove mendjen tė krenohemi, tė vlerėsojmė e tė punojmė pėr tokėn e cmuar e tė pasur me shkėlqimet mė prallore tė kristaleve dardane. Kristale kėto qė reflektojnė dritėn mė magjepse tė mėngjeseve tė bukura Dardane, na mbushin me jetė...dhe na clodhin me energjinė e tyre, duke u shkri nė pejsazhet mė romantike tė perėndimit tė diellit mbi Dardani.
Tė faleminderit President Rugova qė na pėrcollėt ngrohtėsinė e fjalės Tuaj, rėndėsinė e veprės Tuaj dhe dashurinė e zemrės Tuaj pėr Dardaninė dhe jetėn e lumtur tė brezave tė ardhshėm.
Ju faleminderit President Rugova qė ishit me ne kur na shkritė nė njė pėr tė mos e hetu shtėrngatėn, ju faleminderit qė na i latė shtigjet e gatshme dhe tė sigurta pėr Lindjen shtetit tonė tė Lirė dhe ardhmėrisė sė ndritshme me vlera tė njėmendta tė Njeriut tė Lirė.

Kujtimi pėr Ju ėshtė i pėrjetshėm.

sherri
14-06-11, 10:55
http://img89.imageshack.us/img89/9761/img002ns.jpg

KH LLAPI ne pritje te presidentit Rugova , mars 1996 T'falemnderit president.

e-uritura
23-08-11, 08:50
http://www.youtube.com/watch?v=oZcpvXcFCFw&NR=1


Jeta e ben te veten. Por here pas here te kujtojme. Te kujtojme me krenari dhe me dhimbje qe nuk e prite diten per te cilen luftove kaq shume vite.

Te faleminderit Nene Shqiptare qe linde kete djale, per te mos vdekur KURRE!
Une do u flas femijeve te mi per Ty, do u tregoj vetem pak nga ate qe bere.
Ti do jesh edhe ne zemrat e tyre!

Me lot krenarie
e-uritura

LaDy_Diaspora
28-08-11, 20:51
Njė ditė, shpresoj, do e kuptojnė tė gjithė vlerėn tėnde.
Ishte kėnaqėsi dhe nderė tė t'kemi ty kryetar, tė t'kemi ty ambasador nė mbarė botėn, tė t'kemi ty udhėheqės.

Nė njėrėn anė mė dhimbsesh se u ndave nga kjo botė,
por tė jem e sinqertė, kur po shoh se ku ėshtė Kosova sot dhe ēfarė po ndodhė me trojet tona (nė aspekt fetar, politik dhe historik) - atėherė, edhe pse me dhembje tė madhe, them se ty tė ka shpetuar Zoti, nuk ke pėr t'i pėrjetuar padrejtėsitė qė po i ndodhin vendit pėr tė cilin ke jetuar dhe pėr tė cilin je munduar aq shumė...

Pusho i qetė dhe me gjithė zemėr uroj qė dėshira jote njė ditė tė bėhet realitet!

MiTii
28-08-11, 20:52
All-ahu te mshriroft I nderuari Zotri Dr Imbrim Rugova ska pas as nuk do do ket njeri aq te betuar per koosven

Zero Cool
14-09-11, 19:09
Lindė trashėgimtari i familjes Rugova


Kreatorja e modės Blerina Kllokoqi-Rugova ėshtė bėrė nėnė pėr herė tė dytė.


http://www.ekonomisti.net/fotot/26110/main_blerina-kllokoqi.jpg14 shtator 2011
Kllokoqi-Rugova, e cila ėshtė e martuar me djalin e madh tė ish-presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova, Mendim Rugova, ka lindur njė vogėlush tė hėnėn, mė 12 shtator.

Sipas burimeve tė Telegrafit djali i Mendimit dhe Blerinės do tė pagėzohet me emrin e gjyshit tė tij, ish-presidentit tė ndjerė, Ibrahim.

Blerina sė bashku me bashkėshortin e saj kanė edhe njė vajzė, Evėn.

Zero Cool
30-10-11, 17:09
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/385506_10150355175014748_744554747_8267104_9751880 89_n.jpg


DARKA E LAMĖS!


Nė Lamėn time
kohė e mot t“giatė
o Hyji im
po shtroj darkė
sublime,
pėr familjarė
mbarė,
njerėz gjaku
rreth oxhaku pranė,
po edhe me gjanė tanė
pėranė!

Paj,
qe tremijė vjet
shtroj darken
nė kasollen time
dhe kullen motake,
plot tremijė
nė shpi pėr f“mij,
pėr vllazen e miq,
tremijė tjera
mė pėrpara
pa fēinjė,
e qebesa
dhe tremijė tjera
kur n“ktė Europė t“lashtė
s“pat njeri
p“veē njerėzve t“mi!
Epo,
nuk janė pak,
janė plot nėntė mijė
qė truri i kapė
dhe unė i di,
ato tjerat
i din veē TI
o Hyji im,
se flet vet Trolli
e flet buka,
djepi e varri,
n“shėntėri,
n“pragun tim!

Ev, sa shum darka shtruam
e sa shum, gufoi bereqeti,
sa motmote bekuam
e lum s“bamė veē pėr veti,
tė nderuam TY o Hyji im,
e TI neve, na dhe bekim!

Gjithmonė n“Darkė t“Lamės,
lutjen e njėjtė kėnduam
dhe uruam:
Pėr Koren e Motmotit
n“falėnderim t“Zotit
nė shtim t“pėrvjetshėm,
pėr shėndetin e popullit
me trashėgim t“pėrjetshėm,
t“shėndetshėm,
lindjet e mbara,
djepat nė shtim,
bekuam varre
me shumė nderim,
pėr gjanė e gjallė,
delen rudė ilirie,
tė ziun buall
dhe atė kec dhie,
lopėt kuqloshe
tė trojeve t“mia,
gjogu i moqem, sa vet Iliria,
Qeni deltar ilir,
Qen i Dardanisė,
besniku mė i mirė,
vet Roja e Shpisė,
pėr Tokė, Uj e Diell
dhe Shqipen e lirė n“Qiell!

Ev,po na e la i pari,
babai i Shėn Dardanit,
tevona, Jeronim e Kostantin,
n“trashėgim,
Bogdan dhe i Madhi Ibrahim
nė Traditen tonė
shekujve n“kalim!
Nderuar kjofsh Hyji im,
qė na japė Bekim!!!