PDA

View Full Version : Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991


Zero Cool
18-02-08, 18:45
Sipas deklerates se kryeministrit Shqiptar, Shqiperia nuk e njohu Republiken e Kosoves, sepse kete e ka bere qysh ne vitin 1991.
Qeveria e Shqiperise vendos neser per marredhenje diplomatike ne nivel ambasadoresh me Kosoven, pra prap eshte shteti i pare qe do te vendos ambasadorin e vet ne Prishtine, dhe me siguri edhe Kosova do te dergoj ambasadorin e pare mu ne Tirane, ne memedheun e te gjithe Shqiptareve.

panta_rhei
18-02-08, 18:50
Sipas deklerates se kryeministrit Shqiptar, Shqiperia nuk e njohu Republiken e Kosoves, sepse kete e ka bere qysh ne vitin 1991.
Qeveria e Shqiperise vendos neser per marredhenje diplomatike ne nivel ambasadoresh me Kosoven, pra prap eshte shteti i pare qe do te vendos ambasadorin e vet ne Prishtine, dhe me siguri edhe Kosova do te dergoj ambasadorin e pare mu ne Tirane, ne memedheun e te gjithe Shqiptareve.

A kemi ka qenė shtet Kosova nė vitin 1991 a???????!!!!!!!!! Kush e paska pas shpallė atė shtet more... a kush e paska udhėheqė a????!!!!

A mos qenka "ēmendur" mėmėdheu i Shqiptarėve po m doket se nė vitin 1991 hashimi o kon tu lujtė me taza t gullashit nėpėr livadhet e brojės???!!!

Murgesha
18-02-08, 18:53
Mirė ja u bėri Sala. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

GjIlAnAsI_cSi
18-02-08, 18:57
Uaaa... titull i trishtushem paska qen.. un mendova mos eshte idhnu Salihi qe sja kan permend emerin ne Parlament.. kur u shpall Pavarsia..

Pupi
18-02-08, 18:57
A kemi ka qenė shtet Kosova nė vitin 1991 a???????!!!!!!!!! Kush e paska pas shpallė atė shtet more... a kush e paska udhėheqė a????!!!!

A mos qenka "ēmendur" mėmėdheu i Shqiptarėve po m doket se nė vitin 1991 hashimi o kon tu lujtė me taza t gullashit nėpėr livadhet e brojės???!!!

O po more po, Ashtu ėshtė, Topi se luan!
Kėtė e tha edhe Thaēi, edhe Sejda, e nuk e dijė qe del kush me than ndryshe.
Por duhet njė njohje formale, e kjo duhet tė vijė edhe nga Tirana.

panta_rhei
18-02-08, 19:23
O po more po, Ashtu ėshtė, Topi se luan!
Kėtė e tha edhe Thaēi, edhe Sejda, e nuk e dijė qe del kush me than ndryshe.
Por duhet njė njohje formale, e kjo duhet tė vijė edhe nga Tirana.

Pėrveq lidhjeve shpirtėrore, Shqipėria dhe Kosova prej vitit 1991 kanė zhvilluar edhe marrėdhėnie institucionale ndėrshtetėrore.

Shteti Shqiptar nė vitin 1991 e ka shfrytėzuar tė drejtėn e vet ndėrkombėtare pėr tė njohur shpalljen e Pavarsisė nga Shqiptarėt e Kosovės - pra Shtetin e Kosovės, dhe kjo pėrmes rezolutės sė miratuar nga Kuvedi i atėhershėm i Shqipėrise (pra zyrtarisht), tė njėjtėn gjė sot po e bėjnė edhe SHBA, Franca, Britania, Gjermania etj.

Mė 1991 Shteti i Kosovės ėshtė shpallur pėrmes Referendumit gjithėpopullor (institucionet e atėhershme tė Kosovės publikisht patėn kėrkuar protektorat ndėrkombėtar mbi Kosovėn, si fazė kalimtare pėr arritjen e paqes, protektorat qė edhe erdhi pėrmes natos dhe unmikut - pse duhet tė mendojmė se sakrificat e Kosovės pėr njohjen e shtetėsisė kanė pasur kėputje dhe ndėrprerje, kur dihet se ato nuk kanė rreshtur deri nė kėtė ditė)... prej atėherė Kosova ka sakrifikuar gjithēka dhe ėshtė munduar tė na njihet ky shtet... po i gėzohemi njohjes nga Afganistani pas 17 vjetėsh, e po ia mohojmė tė mirėn Shtetit Shqiptarė qė na e ka bėrė menjėherė, qysh nė vitin 1991... (Edhe ashtu njohja formale nga shtetet sot po na vie "veq e veq" e jo nga OKB).

Guri i madh
18-02-08, 19:24
Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves

burri nji her flet moti na ka njoft shtetin e kosoves shkelqsia e tij sali berisha edhe parlamenti i shqipėris

BE LK
18-02-08, 19:31
Mirė ja u bėri Sala. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Cfar don me thene murgeshe me kete...!? Nje neri qe ka kthyer shtepine e tij si vend strehim dhe rekrutm per UCK po na u ironizoka a?

Partite ju paskan lene mbrapa me duket, ju paskan tradhetuar se une thaqin e sejdiun bashke po i shoh...!

hajt me te mira BE LK "Tirane"

BE LK
18-02-08, 19:32
A kemi ka qenė shtet Kosova nė vitin 1991 a???????!!!!!!!!! Kush e paska pas shpallė atė shtet more... a kush e paska udhėheqė a????!!!!

A mos qenka "ēmendur" mėmėdheu i Shqiptarėve po m doket se nė vitin 1991 hashimi o kon tu lujtė me taza t gullashit nėpėr livadhet e brojės???!!!
papapa........sa i mxehte ky...........hahahahhahhaahhaahahahhahahahahahha

Murgesha
18-02-08, 19:34
Cfar don me thene murgeshe me kete...!? Nje neri qe ka kthyer shtepine e tij si vend strehim dhe rekrutm per UCK po na u ironizoka a?

Partite ju paskan lene mbrapa me duket, ju paskan tradhetuar se une thaqin e sejdiun bashke po i shoh...!

hajt me te mira BE LK "Tirane"

BE Lk mi trego dokumentat tė shof ēfarė personaliteti je ti qė me tė dhėnė unė ty llogari?

Urata
18-02-08, 19:36
Mirė ja u bėri Sala. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Sali Berisha, e quajti dje Dr. Rugoven jo vetem President i Kosoves, por i te gjithe shqiptarise.


Salih Berisha dhe i ndjeri Azem Hajdari me dej dhe fryme Kosove.

I lumte.

Guri i madh
18-02-08, 19:36
SHQIPERIA e njofti pamvarsin e kosoves

Pupi
18-02-08, 19:38
Pėrveq lidhjeve shpirtėrore, Shqipėria dhe Kosova prej vitit 1991 kanė zhvilluar edhe marrėdhėnie institucionale ndėrshtetėrore.

Shteti Shqiptar nė vitin 1991 e ka shfrytėzuar tė drejtėn e vet ndėrkombėtare pėr tė njohur shpalljen e Pavarsisė nga Shqiptarėt e Kosovės - pra Shtetin e Kosovės, dhe kjo pėrmes rezolutės sė miratuar nga Kuvedi i atėhershėm i Shqipėrise (pra zyrtarisht), tė njėjtėn gjė sot po e bėjnė edhe SHBA, Franca, Britania, Gjermania etj.

Mė 1991 Shteti i Kosovės ėshtė shpallur pėrmes Referendumit gjithėpopullor (institucionet e atėhershme tė Kosovės publikisht patėn kėrkuar protektorat ndėrkombėtar mbi Kosovėn, si fazė kalimtare pėr arritjen e paqes, protektorat qė edhe erdhi pėrmes natos dhe unmikut - pse duhet tė mendojmė se sakrificat e Kosovės pėr njohjen e shtetėsisė kanė pasur kėputje dhe ndėrprerje, kur dihet se ato nuk kanė rreshtur deri nė kėtė ditė)... prej atėherė Kosova ka sakrifikuar gjithēka dhe ėshtė munduar tė na njihet ky shtet... po i gėzohemi njohjes nga Afganistani pas 17 vjetėsh, e po ia mohojmė tė mirėn Shtetit Shqiptarė qė na e ka bėrė menjėherė, qysh nė vitin 1991... (Edhe ashtu njohja formale nga shtetet sot po na vie "veq e veq" e jo nga OKB).

Edhe mua asgjė nuk do tė mė vinte mė mirė se po tė ishte ashtu, fundja kjo edhe nuk ėshtė pa njė domethėnie, Pėrkundrazi ka njė domethėnje me tonelata peshė!
Por!
Ti lėm qejfet partiake tashė, s'paku pėr nji moment.
E si bėnė qė dy herė tė shpallėt PAVARSIA ?

Unė e kam parasysh Dekleraten e Kaēanikut, edhe zoti mos thasht se unė i mohoj punėn e parlamentit tė atėhershėm(e n'qrrethana bile)!
Dhe se Pavarsia nuk ėshtė merit e 10 vjeqarshit tė fundit, pėr tė shkuar edhe pakėz mė larg, neve do tė ishim mosmirėnjohės tė rrevulucionit tė 1981!
E gjitha shkon bile bile edhe mė larg!
Citoj Dilaverin:
Patėn fatin ca njerzė tė vegjėl, e u gjetėn nė poste tė larta, rastėsisht!

panta_rhei
18-02-08, 19:40
papapa........sa i mxehte ky...........hahahahhahhaahhaahahahhahahahahahha

Momentalisht nuk jam i interesuar tė bėj "rrotullime" i nderuar BE LK... qėndroju ti postimeve tua, e unė u qėndroj tė mijave...:wink:

MemphiSx
18-02-08, 19:41
Cfar don me thene murgeshe me kete...!? Nje neri qe ka kthyer shtepine e tij si vend strehim dhe rekrutm per UCK po na u ironizoka a?

Partite ju paskan lene mbrapa me duket, ju paskan tradhetuar se une thaqin e sejdiun bashke po i shoh...!

hajt me te mira BE LK "Tirane"


O Tironc,KOSOVA e ka shpall PAVARSIN njeher ne vitin 1991,dhe ateher SHQIPERIA e ka njoft PAVARSIN e KOSOVES,qka dmth se SHTETET tjera jon vonu paksa!

SHQIPERIA do te jet vendi i cili KOSOVES iu gjet ne koherat me te veshtira,por kjo ka ndodh ne disa periudha kohore,sepse ndrrimet e Qeverive ne Shqiperi nga njeher kan ndiku per te keq ne KOSOVE,sepse disa QEVERITAR,ngrehnin me shum kah Rusia e Greqia besa edhe kah serbia e disa tjera kah AMERIKA!

panta_rhei
18-02-08, 19:46
Edhe mua asgjė nuk do tė mė vinte mė mirė se po tė ishte ashtu, fundja kjo edhe nuk ėshtė pa njė domethėnie, Pėrkundrazi ka njė domethėnje me tonelata peshė!
Por!
Ti lėm qejfet partiake tashė, s'paku pėr nji moment.
E si bėnė qė dy herė tė shpallėt PAVARSIA ?

Unė e kam parasysh Dekleraten e Kaēanikut, edhe zoti mos thasht se unė i mohoj punėn e parlamentit tė atėhershėm(e n'qrrethana bile)!
Dhe se Pavarsia nuk ėshtė merit e 10 vjeqarshit tė fundit, pėr tė shkuar edhe pakėz mė larg, neve do tė ishim mosmirėnjohės tė rrevulucionit tė 1981!
E gjitha shkon bile bile edhe mė larg!
Citoj Dilaverin:
Patėn fatin ca njerzė tė vegjėl, e u gjetėn nė poste tė larta, rastėsisht!

Kjo e dyta ka qenė reprizė, sepse kėrkesat e tė interesuarve (qė e kishin humbur rastin e parė pėr ta shikuar) ishin shumė tė mėdha!

BE LK
18-02-08, 19:49
O Tironc,KOSOVA e ka shpall PAVARSIN njeher ne vitin 1991,dhe ateher SHQIPERIA e ka njoft PAVARSIN e KOSOVES,qka dmth se SHTETET tjera jon vonu paksa!

SHQIPERIA do te jet vendi i cili KOSOVES iu gjet ne koherat me te veshtira,por kjo ka ndodh ne disa periudha kohore,sepse ndrrimet e Qeverive ne Shqiperi nga njeher kan ndiku per te keq ne KOSOVE,sepse disa QEVERITAR,ngrehnin me shum kah Rusia e Greqia besa edhe kah serbia e disa tjera kah AMERIKA!
ahaha........Po deri diku ke te drejte......!

Une personalisht jam per njohjen e 91, e them sinqerisht....

Por ju pse bete feste dje bre??

Atehere i binka qe ky akt pavaresie te anulohet e te rroje papirusi 700 vjecar qe kane blere...

Nese ti je gati mos me festu per kete qe ndoshi dje. une te heq kapelen...!

Ca gjera te nderuar jane te lidhura me gjate e me veshtire se sa i shikoni ju....!

Ndersa kush jane ata qe mbeshtein serbet e greket e ruset, po deshe ti dergoj une me privat dhe ka i kane nenat bija po deshe...ok !

Gezuar pavaresine e kosoves !

Dilaver
18-02-08, 19:52
O kemi ekspolduar nga gėzimi, e mos na prishni disponimin se ket dit e kemi prit.


Rrnofsh Shqiperi
Rrnofsh o NĖNA IME.

BE LK
18-02-08, 19:55
O kemi ekspolduar nga gėzimi, e mos na prishni disponimin se ket dit e kemi prit.


Rrnofsh Shqiperi
Rrnofsh o NĖNA IME.Rofte mbare kombi shqipetar ................!


p.s. dilaver mos i lexo ca poste se brockulla jane, e kot po flasim...hahahahaha

>>{SpOnGeBoB}<<
19-02-08, 11:34
normal, nese njihere me ke kallexue qysh e ki emrin nuk ke nevoje sa here te shof me tregue qysh e ki emrin edhe mu prezentue. Shqiperia njihere e ka njoft edhe u krye ky muhabet.

Njeriun qe njihere e njeh nuk mundesh me thene e njoftova se here e takon.

MemphiSx
19-02-08, 14:27
Ai qe e ka hap ket teme me siguri ka urrejtje ndaj Qeveris Berisha,sepse gjitha mediat e huaja dhe vendore,deklaruan se SHQIPERIA E NJOHI PAVARSIN E KOSOVES!

BE LK
19-02-08, 14:32
PO shqiperia e njohu pavaresine e kosoves. Por kryeminidtri berisha u bazua ne vendimin e Vitit 1991 dhe beri te ditur se do vendosin maredhenje ne nivel ambasadash....!

p.s. Keta qe kane hap kete teme duan me thene se berisha nuk njeh pavaresine e thaqit e te sejdiut, por njeh te rugoves, por keta kalavesha nuk e dine se parlamenti ka mare ne vendim tash thjeshte konfirmon vendimin, se nuk mund te mare vendim tjeter pa hequr vendimin e me parshem, keshtu qe nuk kishte etike me anulu vendimin e vitit 1991 me me nxjerr nje tjeter....!

MemphiSx
19-02-08, 14:35
PO shqiperia e njohu pavaresine e kosoves. Por kryeminidtri berisha u bazua ne vendimin e Vitit 1991 dhe beri te ditur se do vendosin maredhenje ne nivel ambasadash....!

p.s. Keta qe kane hap kete teme duan me thene se berisha nuk njeh pavaresine e thaqit e te sejdiut, por njeh te rugoves, por keta kalavesha nuk e dine se parlamenti ka mare ne vendim tash thjeshte konfirmon vendimin, se nuk mund te mare vendim tjeter pa hequr vendimin e me parshem, keshtu qe nuk kishte etike me anulu vendimin e vitit 1991 me me nxjerr nje tjeter....!


BRAVO TE LUMTE,ashtu eshte!

Zero Cool
19-02-08, 15:04
Sipas deklerates se kryeministrit Shqiptar, Shqiperia nuk e njohu Republiken e Kosoves, sepse kete e ka bere qysh ne vitin 1991.
Qeveria e Shqiperise vendos neser per marredhenje diplomatike ne nivel ambasadoresh me Kosoven, pra prap eshte shteti i pare qe do te vendos ambasadorin e vet ne Prishtine, dhe me siguri edhe Kosova do te dergoj ambasadorin e pare mu ne Tirane, ne memedheun e te gjithe Shqiptareve.


PO shqiperia e njohu pavaresine e kosoves. Por kryeminidtri berisha u bazua ne vendimin e Vitit 1991 dhe beri te ditur se do vendosin maredhenje ne nivel ambasadash....!

p.s. Keta qe kane hap kete teme duan me thene se berisha nuk njeh pavaresine e thaqit e te sejdiut, por njeh te rugoves, por keta kalavesha nuk e dine se parlamenti ka mare ne vendim tash thjeshte konfirmon vendimin, se nuk mund te mare vendim tjeter pa hequr vendimin e me parshem, keshtu qe nuk kishte etike me anulu vendimin e vitit 1991 me me nxjerr nje tjeter....!

Qka ke thene ti ketu risht perveq qe e ke tregu vetin qe vet je kalavesh sepse vetem ke perserit 'keta qe e kan hapur kete teme" dhe ke shtuar nje te pavertete gjeja se rugova paska shpalle naj here pavaresi ?!
Kush eshte kalavesh ketu ?

MemphiSx
19-02-08, 15:11
Qka ke thene ti ketu risht perveq qe e ke tregu vetin qe vet je kalavesh sepse vetem ke perserit 'keta qe e kan hapur kete teme" dhe ke shtuar nje te pavertete gjeja se rugova paska shpalle naj here pavaresi ?!
Kush eshte kalavesh ketu ?


IBRAHIM RUGOVA e ka shpall PAVARSIN ne kohen kur ju ankoheshit per prishjen e miqesis dhe te vllazerim bashkimit me shkijet!

Kur ka qen me veshtir te shpallet Pavarsia e Kosoves!

Ateher kur Kosova ska pas miq,e as ska dit ku i bjen Kosova!
Apo tash kur Kosova i beri miq gjitha shtetet e fuqishme ne bote fl Ibrahim Rugoves dhe politikes se tij!

Kalavesha jan ata qe se kan pranu PAVARSIN E KOSOVES ne vitin 1991!

Zero Cool
19-02-08, 15:22
IBRAHIM RUGOVA e ka shpall PAVARSIN ne kohen kur ju ankoheshit per prishjen e miqesis dhe te vllazerim bashkimit me shkijet!

Kur ka qen me veshtir te shpallet Pavarsia e Kosoves!

Ateher kur Kosova ska pas miq,e as ska dit ku i bjen Kosova!
Apo tash kur Kosova i beri miq gjitha shtetet e fuqishme ne bote fl Ibrahim Rugoves dhe politikes se tij!

Kalavesha jan ata qe se kan pranu PAVARSIN E KOSOVES ne vitin 1991!

Ku ka dit ai me shpall diqka? Ai dy fjale ska dit mi lidh se le me shpall naj send!
Kalavesha jeni ju qe e adhuroni at kalakeq !

BE LK
19-02-08, 15:33
Qka ke thene ti ketu risht perveq qe e ke tregu vetin qe vet je kalavesh sepse vetem ke perserit 'keta qe e kan hapur kete teme" dhe ke shtuar nje te pavertete gjeja se rugova paska shpalle naj here pavaresi ?!
Kush eshte kalavesh ketu ?
Cool, une skam ndermend te merem me politiken kosovare. une as qe e dija se kush e kam hap kete teme e as qe me duhet hiq. Problemi ishte se disa ketej po mundoheshin te paraqisnin nje qendrim te njeanshem te berishes ne favor te rugoves apo te tjereve. Berisha eshte kryeminister i shqiperise e jo i te gjithe shqipetareve. Keshtu qe mos merrni si pushka e jevgut....!

Kalavesha jane ata qe mundohen te perzine berishen ne favor te politikaneve te caktuar ne KS...!

Hajt cool se qenke i nxehte ftohu pak...:D

Zero Cool
19-02-08, 16:20
Cool, une skam ndermend te merem me politiken kosovare. une as qe e dija se kush e kam hap kete teme e as qe me duhet hiq. Problemi ishte se disa ketej po mundoheshin te paraqisnin nje qendrim te njeanshem te berishes ne favor te rugoves apo te tjereve. Berisha eshte kryeminister i shqiperise e jo i te gjithe shqipetareve. Keshtu qe mos merrni si pushka e jevgut....!

Kalavesha jane ata qe mundohen te perzine berishen ne favor te politikaneve te caktuar ne KS...!

Hajt cool se qenke i nxehte ftohu pak...:D

Pra une e kam hape kete teme dhe kam desht me thene mu kete:


" Sipas deklerates se kryeministrit Shqiptar, Shqiperia nuk e njohu Republiken e Kosoves, sepse kete e ka bere qysh ne vitin 1991.
Qeveria e Shqiperise vendos neser per marredhenje diplomatike ne nivel ambasadoresh me Kosoven, pra prap eshte shteti i pare qe do te vendos ambasadorin e vet ne Prishtine, dhe me siguri edhe Kosova do te dergoj ambasadorin e pare mu ne Tirane, ne memedheun e te gjithe Shqiptareve. "

legenda
19-02-08, 16:30
http://lajme.dervina.com/?sherbimi=lajme&lajmi=1126-1821:914 (http://lajme.dervina.com/?sherbimi=lajme&lajmi=1126-1821:914)

---------------------------------------------------------------------------------------------Shqipėria njeh KosovėnShqipėria njeh pavarėsinė e Kosovės dhe vendos tė ngrejė nė nivel ambasadorėsh marrėdhėniet mes dy shteteve.
Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha nė deklaratėn e njohjes tė pavarėsisė sė Kosovės tha se vendimi pėr ngritjen nė nivel ambasadorėsh tė marrėdhėnieve mes dy vendeve bazohej nė njė deklaratė tė Kuvendit tė Shqipėrisė qė nė 21 tetor tė 1991 dhe nė mbėshtetje tė vendimit tė Kuvendit tė Kosovės pėr pavarėsinė e saj mė 17 shkurt 2008


.....

Guri i madh
19-02-08, 16:54
SHqipėria e emroj ambasadorin nė shtetin e kosoves ambasador ISLAM LAUKA

Preshevar
19-02-08, 17:00
Edhe shkit e rusėt e gjithė rrezulli toksor me pranue Pavarsin,.. si mos ta pranoje Shqipria... eshte e kot, e pa vler per ēdo Shqiptar.http://lajme.dervina.com/?sherbimi=lajme&lajmi=1126-1821:914 (http://lajme.dervina.com/?sherbimi=lajme&lajmi=1126-1821:914)

---------------------------------------------------------------------------------------------Shqipėria njeh KosovėnShqipėria njeh pavarėsinė e Kosovės dhe vendos tė ngrejė nė nivel ambasadorėsh marrėdhėniet mes dy shteteve.
Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha nė deklaratėn e njohjes tė pavarėsisė sė Kosovės tha se vendimi pėr ngritjen nė nivel ambasadorėsh tė marrėdhėnieve mes dy vendeve bazohej nė njė deklaratė tė Kuvendit tė Shqipėrisė qė nė 21 tetor tė 1991 dhe nė mbėshtetje tė vendimit tė Kuvendit tė Kosovės pėr pavarėsinė e saj mė 17 shkurt 2008


.....


Flm, qe i qetsove shpirtrat.

UniCorN
20-02-08, 09:54
Kqyre kqyre qysh munohen do do me nxjerr cpirra pa kurgjo hic.
Po Shqipnia nane tane kohen u kane me neve, bre Tuna mos ju nalte, qe po me shtini me ju thane. E ma shume gezim ka pase ne Shqipni se te na per kete dite. Vec menyra se si e kane percjelle mediat kete dite te madhe u kane per cdo lavdate dhe mallengjyese ne te njejten kohe.

Me zemer e shpirt Shqipnia u kane me neve, po leni ju ato formalitetet qe duhet mi zbatue ne sy te botes e tjereve.

BE LK
20-02-08, 11:00
Kqyre kqyre qysh munohen do do me nxjerr cpirra pa kurgjo hic.
Po Shqipnia nane tane kohen u kane me neve, bre Tuna mos ju nalte, qe po me shtini me ju thane. E ma shume gezim ka pase ne Shqipni se te na per kete dite. Vec menyra se si e kane percjelle mediat kete dite te madhe u kane per cdo lavdate dhe mallengjyese ne te njejten kohe.

Me zemer e shpirt Shqipnia u kane me neve, po leni ju ato formalitetet qe duhet mi zbatue ne sy te botes e tjereve.
E drejte.....!

Shqiperia ka luftuar per pavaresine e kosoves ne te gjitha mundesite qe ka pas....!

Por duhet te kishte nderhy tek paketa e ahtisarit me qellim qe te hiqeshin disa gjera se vallahi do sjellin probleme ne te ardhmen, e keto probleme jane te sigurta...!

TIRANA
20-02-08, 14:25
Pershendetje nga Tirana! Gezuar Nga Shqiperia, i madh dhe i vogel!
Titulli i temes, me beri realisht te ndihem ligesht, kur kujtoj ate te diel te entuziazmuar dhe plot emocione, jo vetem ne tirane. Asnjehere, dita e diel nuk ka mbajtur para ekranit te vogel aq shume njerez, per te qene aty, ne kosove per castin e shume pritur.
U ndjeva ligsht nga titulli i temes, kur me erdhen nder mend, aq shume sy me lot gezimi, neper rruget e Tiranes. Femije me flamuj shpatullave, burra e gra me shkleqim te papare, ndonese ndonjeri prej tyre eshte dhe i papune e skish me ce festonte kete dite te madhe. Ne syte e gjithkujt ishe fjala e te mocmeve tane: BUKE E KRYP E ZEMER! Kete e kemi bere gjithnje se jemi nje kOmb, nje gjak...Shume shqipefoles, jo vetem nga Tirana, Vlora,Korca e tere shqiperia, por edhe shqipefolesit ne mbare boten, u nisen e u gjenden ne kosove per te qene prane kosoves ne kete feste te madhe.
SHQIPERIA E NJOHU KOSOVEN!SHQIPERIA E KA NJOHUR PERHERE KOSOVEN.SHQIPERIA E DO KOSOVEN!
Ne te tere kishim te njejtin gezim ate te diel te 17 Shkurtit dhe uroj dhe mbi te gjitha besoj se askush nuk e sheh kete titull si te vertete..
GEZUAR EDHE NJEHERE NGA ZEMRA(sepse une jam anetare e re dhe s'munda t'ju uroj te tereve ne kete forum), megjithese gotati trokitem ne familjet dhe shoqerite tona me fjalen shpirterore:GEZUAR
ju PERSHENDES - tIRANA:smile: :smile: :smile:

Aerial
20-02-08, 14:34
Gezuar te gjitheve njehere! Dhe jini krenare qe jini bashkohes me kete dite. Keni mundesi t'u rrefeni nipave e mbesave.

Edhe fiksojeni mire se, Shqiperia ishte shteti i pare qe e njohu Pavaresine e Kosoves, dhe biles kete e ka bere 17 vite me pare, qysh 1991. Nuk mund te njohesh pavaresine e nje shteti per here te dyte, kur e ke njohur shume vite me pare, dhe nuk e ka shfuqizur asnje here. Edhe zyrtarisht, edhe shpirterisht shteti i Shqiperise i ishte i pari. E ska se si ndryshe, sepse Kosova eshte e do te jete perjete pjese e trungut shqiptar, pavaresisht se ka nje shtet vecmas atij shqiptar.

Mgjth, lexova ca postime dashakeqe, te cilet nuk dua t'i replikoj. Nuk dua ta prish festen, mgjth t'u vije turp atyre lamasheve.

Kemi shume mundesi perpara. Pse te mos shkrihen kufinjte dhe njerezit te levizin lirshem ne te dy anet e kufirt pa pasaporta? Mund te hiqen te gjitha taksat, mund njehsohet sistemi arsimor (dmth dokumentat shkollore te njihen ne te dyja shtetet). Mundemi qe sistemin e sinjaleve televizive ta leme te lire ne te dy shtetet, dmth nje TV i Kosoves te kete sinjal ne gjithe Shqiperine, dhe anasjelltas.

Rruga e re mbaron ne 2009, portet e Durresit dhe te Shengjinit do te zgjerohen dhe do te jene porte te Kosoves. Keshtuqe e ardhmja eshte ne duart tone, ne duhet vetem te dime si ta 'luajme'.

Tung.

BE LK
20-02-08, 14:35
Pershendetje nga Tirana! Gezuar Nga Shqiperia, i madh dhe i vogel!
Titulli i temes, me beri realisht te ndihem ligesht, kur kujtoj ate te diel te entuziazmuar dhe plot emocione, jo vetem ne tirane. Asnjehere, dita e diel nuk ka mbajtur para ekranit te vogel aq shume njerez, per te qene aty, ne kosove per castin e shume pritur.
U ndjeva ligsht nga titulli i temes, kur me erdhen nder mend, aq shume sy me lot gezimi, neper rruget e Tiranes. Femije me flamuj shpatullave, burra e gra me shkleqim te papare, ndonese ndonjeri prej tyre eshte dhe i papune e skish me ce festonte kete dite te madhe. Ne syte e gjithkujt ishe fjala e te mocmeve tane: BUKE E KRYP E ZEMER! Kete e kemi bere gjithnje se jemi nje kOmb, nje gjak...Shume shqipefoles, jo vetem nga Tirana, Vlora,Korca e tere shqiperia, por edhe shqipefolesit ne mbare boten, u nisen e u gjenden ne kosove per te qene prane kosoves ne kete feste te madhe.
SHQIPERIA E NJOHU KOSOVEN!SHQIPERIA E KA NJOHUR PERHERE KOSOVEN.SHQIPERIA E DO KOSOVEN!
Ne te tere kishim te njejtin gezim ate te diel te 17 Shkurtit dhe uroj dhe mbi te gjitha besoj se askush nuk e sheh kete titull si te vertete..
GEZUAR EDHE NJEHERE NGA ZEMRA(sepse une jam anetare e re dhe s'munda t'ju uroj te tereve ne kete forum), megjithese gotati trokitem ne familjet dhe shoqerite tona me fjalen shpirterore:GEZUAR
ju PERSHENDES - tIRANA:smile: :smile: :smile:


Mire se na paske ardhe TIRANA....!

Shqiperia e DO Kosoven. Mos don me thene se shqiperia e don kosoven per vete, e mund ti prishet mendja e ta pushtoje e ta mar per vete a?

Me duket se po don me i hap lufte shtetit kosovar....:rolleyes:

Merespekt BE LK

Arkza
20-02-08, 14:40
Mire se na paske ardhe TIRANA....!

Shqiperia e DO Kosoven. Mos don me thene se shqiperia e don kosoven per vete, e mund ti prishet mendja e ta pushtoje e ta mar per vete a?

Me duket se po don me i hap lufte shtetit kosovar....:rolleyes:

Merespekt BE LKJoooooooooooooo bre qfare te Hapti Shqipria Luft Kosoves po shuj edhe ti mos ja Perzioj Djali Kapllat se Boll mir ka Fol te Lumt Tirana dhe te Pershendes Urime edhe ty Pavarsia e Kosoves !
Jam shume e Sigurt per kete qe ke shkrua Ju Flm shume shume shume Gjitha Harten e Shqpiris ME POPULLIN TE SAJ !!!! :smile:

BE LK
20-02-08, 14:42
Joooooooooooooo bre qfare te Hapti Shqipria Luft Kosoves po shuj edhe ti mos ja Perzioj Djali Kapllat se Boll mir ka Fol te Lumt Tirana dhe te Pershendes Urime edhe ty Pavarsia e Kosoves !
Jam shume e Sigurt per kete qe ke shkrua Ju Flm shume shume shume Gjitha Harten e Shqpiris ME POPULLIN TE SAJ !!!! :smile:
Po keto lajme lufte nga TIRANA po vijne bre.....ahhahahahahahahaaha

TIRANA
20-02-08, 14:44
MIrese ju gjeta!
Shqiperia e do Kosoven sic Kosova do Shqiperine. E ka xhan, e ka shpirt, sic do vellai motren e motra vellane e vallai vellane. Kete doja me thene Be-lk! Qofte larg qe te shkon gjuha te "pushtim"

Une personalisht BE_LK, kur pashe ' BAC U KRY', kam nxjerre lot gezimi dhe vazhdoj qe sa here e them nje emocion i papershkrueshem me kalon ne vena e trup
Me shume respekt - Tirana

Arkza
20-02-08, 14:45
Po keto lajme lufte nga TIRANA po vijne bre.....ahhahahahahahahaahaNuckk Ska Luft Njermejt Vllaut dhe Motres se vet !!!
S'ka Luft Kunder Gjakut te Vet !
S'ka Luft Kunder Popullit te Vet !
S'ka Luft Kunder nje Shtet nje Komb Jo Kurr Ju Garatoj kete me jeten Time !!! :wink:

BE LK
20-02-08, 14:46
MIrese ju gjeta!
Shqiperia e do Kosoven sic Kosova do Shqiperine. E ka xhan, e ka shpirt, sic do vellai motren e motra vellane e vallai vellane. Kete doja me thene Be-lk! Qofte larg qe te shkon gjuha te "pushtim"

Une personalisht BE_LK, kur pashe ' BAC U KRY', kam nxjerre lot gezimi dhe vazhdoj qe sa here e them nje emocion i papershkrueshem me kalon ne vena e trup
Me shume respekt - Tirana
Eu bre tironse, po une thashe mos e pushton e bashkohemi ... !

Por as tironsit spo e kuptonkan tironsin.....:D

BE LK
20-02-08, 14:48
Nuckk Ska Luft Njermejt Vllaut dhe Motres se vet !!!
S'ka Luft Kunder Gjakut te Vet !
S'ka Luft Kunder Popullit te Vet !
S'ka Luft Kunder nje Shtet nje Komb Jo Kurr Ju Garatoj kete me jeten Time !!! :wink:
Si ska lufte moj, Bejme gjoja sikur luftojme bre, hahahahahhahah

E me kete rast kosova shpall humbjen e luftes dhe bie nen sundimin e shqiperise......hahahahahaahha

BE LK
20-02-08, 14:48
Nuckk Ska Luft Njermejt Vllaut dhe Motres se vet !!!
S'ka Luft Kunder Gjakut te Vet !
S'ka Luft Kunder Popullit te Vet !
S'ka Luft Kunder nje Shtet nje Komb Jo Kurr Ju Garatoj kete me jeten Time !!! :wink:
Se harrova Ate punen e 2 e 1. A do e bejme 2, 1 apo jo...?!?

Dukagjinas_i
20-02-08, 14:52
Eu bre tironse, po une thashe mos e pushton e bashkohemi ... !

Por as tironsit spo e kuptonkan tironsin.....:D
BE LK,,,nese edhe me Tirons s'kuptohesh,,,tani po e di se sa paskem hjek me ty.....:tongue:

Urime edhe ty, Big Brother....Pavaresia !

Arkza
20-02-08, 14:53
Se harrova Ate punen e 2 e 1. A do e bejme 2, 1 apo jo...?!?Jo jo se kam harru fare ate se qka kam than por puna eshte se qeshtje e Kohes e shehhhhhh se qka i bonen Flamurit ton veq qe nga Frika mos po Bashkohimi me Shqiprin per kete sna kan Lejuar dhe mu per kete skam dash Pb .... -kisht me fol Lidhje me kete sepse nuk na Lejone kete eshte Pytje qeshtje e Kohes !!!!! :wink:

BE LK
20-02-08, 14:57
BE LK,,,nese edhe me Tirons s'kuptohesh,,,tani po e di se sa paskem hjek me ty.....:tongue:

Urime edhe ty, Big Brother....Pavaresia !

:biggrin: Ej Kam qesh me te madhe kur e kam lexuar kete. lol...:D

EJ paskeni heq shume a?? :biggrin::tongue:

Po cfar me ba spo di kush me kupton, spo di ku me shku e me u myt...hahahahahaha

Ej urime pavaresine, fat, mbaresi, prosperitet e lumturi paqi gjithmone...!

Dukagjinas_i
20-02-08, 15:00
Flm. BE LK....per nje Tirons e beme hallal,,,,po ca me bo tani me dy se ? hahaaahaaaaaaa

BE LK
20-02-08, 15:01
Flm. BE LK....per nje Tirons e beme hallal,,,,po ca me bo tani me dy se ? hahaaahaaaaaaa

Me dy....hahahhhahahahaahahahaha

Pyet Arkezen se te tregon....:tongue: !

Dukagjinas_i
20-02-08, 15:09
Me dy....hahahhhahahahaahahahaha

Pyet Arkezen se te tregon....:tongue: !
..me bie ne mend nje kenge tani,,,,Pa Kosove ,Shqiperi s'kishte me pas,,,Pa Shqiperi, Kosove nuk ka...!!!
....mos eshte ai 2 -shi :smile:

Arkza
20-02-08, 15:15
..me bie ne mend nje kenge tani,,,,Pa Kosove ,Shqiperi s'kishte me pas,,,Pa Shqiperi, Kosove nuk ka...!!!
....mos eshte ai 2 -shi :smile:Jeku tij bre se ky eshte veq Pshtjellas e keshtu ue them jo ma mir mu martu e mu bo 2 e Ky ju teket veq 1-shi se 1 shi .............:biggrin: :tongue:

Dukagjinas_i
20-02-08, 15:19
Jeku tij bre se ky eshte veq Pshtjellas e keshtu ue them jo ma mir mu martu e mu bo 2 e Ky ju teket veq 1-shi se 1 shi .............:biggrin: :tongue:
???????:confused: :smile:

Arkza
20-02-08, 15:22
???????:confused: :smile:Hhahahahahahahahhaahhahahahahahahahahahahha Dukagjinast je i gjeni shume me heret e shkruve ja QELLOVE Sake !!!!!!!!!!!!!!!!!:wink:

Dilaver
20-02-08, 15:28
Pershendetje nga Tirana! Gezuar Nga Shqiperia, i madh dhe i vogel!
Titulli i temes, me beri realisht te ndihem ligesht, kur kujtoj ate te diel te entuziazmuar dhe plot emocione, jo vetem ne tirane. Asnjehere, dita e diel nuk ka mbajtur para ekranit te vogel aq shume njerez, per te qene aty, ne kosove per castin e shume pritur.
U ndjeva ligsht nga titulli i temes, kur me erdhen nder mend, aq shume sy me lot gezimi, neper rruget e Tiranes. Femije me flamuj shpatullave, burra e gra me shkleqim te papare, ndonese ndonjeri prej tyre eshte dhe i papune e skish me ce festonte kete dite te madhe. Ne syte e gjithkujt ishe fjala e te mocmeve tane: BUKE E KRYP E ZEMER! Kete e kemi bere gjithnje se jemi nje kOmb, nje gjak...Shume shqipefoles, jo vetem nga Tirana, Vlora,Korca e tere shqiperia, por edhe shqipefolesit ne mbare boten, u nisen e u gjenden ne kosove per te qene prane kosoves ne kete feste te madhe.
SHQIPERIA E NJOHU KOSOVEN!SHQIPERIA E KA NJOHUR PERHERE KOSOVEN.SHQIPERIA E DO KOSOVEN!
Ne te tere kishim te njejtin gezim ate te diel te 17 Shkurtit dhe uroj dhe mbi te gjitha besoj se askush nuk e sheh kete titull si te vertete..
GEZUAR EDHE NJEHERE NGA ZEMRA(sepse une jam anetare e re dhe s'munda t'ju uroj te tereve ne kete forum), megjithese gotati trokitem ne familjet dhe shoqerite tona me fjalen shpirterore:GEZUAR
ju PERSHENDES - tIRANA:smile: :smile: :smile:Tirana e bekuar, mos u ndij hiq e ligėsht por krenare, se vet titulli nė nėntekst tregon qė Tirana e ka njohur Kosoven 17 vjet mė parė.

"Sipas deklerates se kryeministrit Shqiptar, Shqiperia nuk e njohu Republiken e Kosoves, sepse kete e ka bere qysh ne vitin 1991."

Kjo ka domėthėnje edhe mė tė fortė se sikur tė bėhej vetėm njohja formale.

"Qeveria e Shqiperise vendos neser per marredhenje diplomatike ne nivel ambasadoresh me Kosoven"


Tė gjitha strukturat udheheqėse shqiptare pėrfshi kėtu edhe ndihmėn e madhe tė popullit kanė kontribuar nė zgjedhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės.

Gėzimi ėshtė i pėrbashkėt, prandaj edhe Tiranės i urojmė

GĖZUAR PAVARSINĖ.

Dhastė Zoti e jo shum larg tė bashkuar

BE LK
20-02-08, 15:43
Tirana e bekuar, mos u ndij hiq e ligėsht por krenare, se vet titulli nė nėntekst tregon qė Tirana e ka njohur Kosoven 17 vjet mė parė.

"Sipas deklerates se kryeministrit Shqiptar, Shqiperia nuk e njohu Republiken e Kosoves, sepse kete e ka bere qysh ne vitin 1991."

Kjo ka domėthėnje edhe mė tė fortė se sikur tė bėhej vetėm njohja formale.

"Qeveria e Shqiperise vendos neser per marredhenje diplomatike ne nivel ambasadoresh me Kosoven"


Tė gjitha strukturat udheheqėse shqiptare pėrfshi kėtu edhe ndihmėn e madhe tė popullit kanė kontribuar nė zgjedhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės.

Gėzimi ėshtė i pėrbashkėt, prandaj edhe Tiranės i urojmė

GĖZUAR PAVARSINĖ.

Dhastė Zoti e jo shum larg tė bashkuar
AMIN................................!

adidu
20-02-08, 16:09
Mire se na paske ardhe TIRANA....!

Shqiperia e DO Kosoven. Mos don me thene se shqiperia e don kosoven per vete, e mund ti prishet mendja e ta pushtoje e ta mar per vete a?

Me duket se po don me i hap lufte shtetit kosovar....:rolleyes:

Merespekt BE LK

Ky humori yt Belk, vetem humor "tirons" nuk eshte. Vietnamez, Koreanoverior/jugor, Kinez, ndoshta edhe mund te jete. Gjithmone nese e lexojme prenoncimin tend ne kuadrin e humorit, se po e lexuam ne kuadrin e seriozitetit, dalim diku tjeter qe as ty dhe as mua nuk na demton.
Tek e fundit Shqiperia e DO Kosoven se pjese te skeletit te saj e ka. Kosova eshte mishi i Shqiperise. Mishi do kocken dhe kocka do mishin, qe te quhet trup. Dhe trupi ka vetem nje zemer qe furnizon me gjak kockat dhe mishin, pra kombin tone. BACA nuk u sakrifikua vetem per mishin , por per mishin, kocken dhe zemren e perbashket.

p.s Te jetosh ne Tirane nuk do te thote se je "Tirons" dhe nese flet si "tirons" vetem se jeton ne Tirane, kjo nuk te ben "tirons".

TIRANA
20-02-08, 16:23
Ky humori yt Belk, vetem humor "tirons" nuk eshte. Vietnamez, Koreanoverior/jugor, Kinez, ndoshta edhe mund te jete. Gjithmone nese e lexojme prenoncimin tend ne kuadrin e humorit, se po e lexuam ne kuadrin e seriozitetit, dalim diku tjeter qe as ty dhe as mua nuk na demton.
Tek e fundit Shqiperia e DO Kosoven se pjese te skeletit te saj e ka. Kosova eshte mishi i Shqiperise. Mishi do kocken dhe kocka do mishin, qe te quhet trup. Dhe trupi ka vetem nje zemer qe furnizon me gjak kockat dhe mishin, pra kombin tone. BACA nuk u sakrifikua vetem per mishin , por per mishin, kocken dhe zemren e perbashket.

p.s Te jetosh ne Tirane nuk do te thote se je "Tirons" dhe nese flet si "tirons" vetem se jeton ne Tirane, kjo nuk te ben "tirons".


Kjo ishte vertet e bukur adidu..Emocionuse vertet. Ndihem shume mire qe jam shqiptar e qe flas e ndjej shqip me ty dhe tere ne qe respektojme e flasim bukur mes njeri-tjetrit
Faleminderit, per kete ,FJALIM po e quaj, se ishte mjaft rrenqethes, per kedo qe eshte shqiptar!
Dhe me ze te lart them: BAC U KRY

BE LK
20-02-08, 16:24
Ky humori yt Belk, vetem humor "tirons" nuk eshte. Vietnamez, Koreanoverior/jugor, Kinez, ndoshta edhe mund te jete. Gjithmone nese e lexojme prenoncimin tend ne kuadrin e humorit, se po e lexuam ne kuadrin e seriozitetit, dalim diku tjeter qe as ty dhe as mua nuk na demton.
Tek e fundit Shqiperia e DO Kosoven se pjese te skeletit te saj e ka. Kosova eshte mishi i Shqiperise. Mishi do kocken dhe kocka do mishin, qe te quhet trup. Dhe trupi ka vetem nje zemer qe furnizon me gjak kockat dhe mishin, pra kombin tone. BACA nuk u sakrifikua vetem per mishin , por per mishin, kocken dhe zemren e perbashket.

p.s Te jetosh ne Tirane nuk do te thote se je "Tirons" dhe nese flet si "tirons" vetem se jeton ne Tirane, kjo nuk te ben "tirons".

***hahahahaaa.....

Jo bre mos u tremb se nuk po te kerkoj atdhesim artificial....:tongue: !

Une jam.... e nga jam..... s'po ka shume rendesi.... se vij e shkoj ka te dua ne truallin e shqipeve...!

*****************

Por mishi i ndare nga kocka, "degradon", e mos sherimi me medikamentet e duhura "ne kohe", eshte veshtire me ja parashiku fundin...! Kocka eshte zot i mishit e mishi eshte buka e tij, keshtu qe spo i haj kujt buken me pa te drejte...!


p.s. S'jam Tirons, as nuk dua te behem tirons, se jam me ngrohte atje nga jam...:wink: !

TIRANA
20-02-08, 16:29
AMIN................................!

O BE LK, s'paskan faj bashkekombesit qe qajne hallin se u ben 2 Tirons, se ti nuk na qenke krejt tirans i vertete.
E meqenese ne kemi gjuhen tone te bukur shqipe, per te cilen eshte luftuar mjaft kohe e vite, respektoje dhe ktheji nje pergjigje shqip, te bukur, te paster, te embel , te mire; si per shembull:
Ne vend te "amin"(kurseje humorin) dhe ktheji fjaleve dhe urimeve te ndjera te dilaverit:
- Te lumte goja ose
- Goja mjalt o Dilaver ose, ose pafund fjale, duke e kursyer 'humorin tend te holle'

adidu
20-02-08, 16:41
Jo bre mos u tremb se nuk po te kerkoj atdhesim artificial.... !

Une jam.... e nga jam..... s'po ka shume rendesi.... se vij e shkoj ka te dua ne truallin e shqipeve...!

U hutua pak "humori yt i holle" o belk.
Fraza e pare, se nuk po na kerkoke ne tironsve "atdhesim artificial" nuk shkon me te dyten ku shprehesh se "shkoj nga te dua ne truallin e shqipeve". Atdhesimin ne Tiran(e Shqiperine mbare) e ke me pashe nga gjaku i derdhur i BACES dhe shume bacave te tjere ne shekuj, si te kesaj ane dhe si te asaj ane, por gojen artificiale me humor tendencioz nuk do ta kesh kuuuurre te "atdhetarizuar" ne Tirane .

Pupi
20-02-08, 17:27
More nė mos i kallshim Shqipris e Kosovės kufirin ju mos bėni zė!
Por jo, neve s'do ti kallim ato objekte, pa qofshin edhe koliba, se janė tonat. E si tė tilla na duhėn t'i vėmė nė kufijt internacional( jo nacional)!:wink:

>>{SpOnGeBoB}<<
20-02-08, 19:12
More nė mos i kallshim Shqipris e Kosovės kufirin ju mos bėni zė!
Por jo, neve s'do ti kallim ato objekte, pa qofshin edhe koliba, se janė tonat. E si tė tilla na duhėn t'i vėmė nė kufijt internacional( jo nacional)!:wink:

po dil preki kolibet shoq, ata Tropojant ta fshine rasadin kallash

panta_rhei
20-02-08, 21:07
Tirana e bekuar, mos u ndij hiq e ligėsht por krenare, se vet titulli nė nėntekst tregon qė Tirana e ka njohur Kosoven 17 vjet mė parė.

"Sipas deklerates se kryeministrit Shqiptar, Shqiperia nuk e njohu Republiken e Kosoves, sepse kete e ka bere qysh ne vitin 1991."

Kjo ka domėthėnje edhe mė tė fortė se sikur tė bėhej vetėm njohja formale.

"Qeveria e Shqiperise vendos neser per marredhenje diplomatike ne nivel ambasadoresh me Kosoven"


Tė gjitha strukturat udheheqėse shqiptare pėrfshi kėtu edhe ndihmėn e madhe tė popullit kanė kontribuar nė zgjedhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės.

Gėzimi ėshtė i pėrbashkėt, prandaj edhe Tiranės i urojmė

GĖZUAR PAVARSINĖ.

Dhashtė Zoti e jo shum larg tė bashkuar

Shtrohet pyetja:
Nė kohėn kur me entuziazėm dhe gėzim po e presim dhe pėrcjellim njohjen e shtetit tė Kosovės nga mbarė bota, A do ta njohim vetė ne - Shtetin e Kosovės?!
ose:
A kemi qenė ne dhe a (sa) jemi tė sinqertė nė kėrkesėn pėr shtet?!

LOJETARI
20-02-08, 23:55
Shtrohet pyetja:
Nė kohėn kur me entuziazėm dhe gėzim po e presim dhe pėrcjellim njohjen e shtetit tė Kosovės nga mbarė bota, A do ta njohim vetė ne - Shtetin e Kosovės?!
ose:
A kemi qenė ne dhe a (sa) jemi tė sinqertė nė kėrkesėn pėr shtet?!

Edhe pse njeherė vendosa te mos inkuadrohem fare nė kėto tema sepse ende duken tė mbuluara me emocione tė shumėlojshme , ky postim i panta_rheit m`u dukt disi si mė i kthjellėt nga tė tjerėt . Andaj me dėshirėn mė tė madhe do dija se a e njehė panta_rhei shtetin e ri -Republikėn e Kosovės .

panta_rhei
21-02-08, 00:27
Edhe pse njeherė vendosa te mos inkuadrohem fare nė kėto tema sepse ende duken tė mbuluara me emocione tė shumėlojshme , ky postim i panta_rheit m`u dukt disi si mė i kthjellėt nga tė tjerėt . Andaj me dėshirėn mė tė madhe do dija se a e njehė panta_rhei shtetin e ri -Republikėn e Kosovės .

Pėrshėndetje Lojetari, dhe urime:smile:

Tė them tė drejtėn atė mėdyshjen pėr inkuadrim nė kėto tema e kam patur edhe unė, mė dukeshin tepėr tallava (sinqerisht - disi mė dukej se nėnēmonin vlerėn histrike), po nejse u bė si u bė - hyra nė valle :smile:

Sa i pėrket dėshirės tėnde mė tė madhe:
Me gjithė qejf mund tė tė ofroj postimin tim tė parė nė temat "PAVARĖSIA E KOSOVĖS":

I falėnderohem jetės dhe Zotit qė ndonjėherė me jep arsye tė jem krenar se jam Shqiptar.

Nė jetėn time tri kanė qenė arsyet kryesore qė mė kanė bėrė tė ndjehem krenar se jam shqiptar:
Ibrahim Rugova, Bill Klintoni dhe Pavarėsia e Kosovės.
Sot jam thellė i bindur se kėto tri arsye do t'mė mjaftojnė pėrgjithmonė.

Lutem dhe uroj qė jo vetėm kjo Ditė, por secila sekondė dhe minutė e ekzistencės sė Shtetit sė Kosovės, pėr shqiptarėt tė jetė festė dhe sukses deri nė pėrjetėsi.

Zoti e bekoftė Popullin e Kosovės!
Zoti e bekoftė Bill Klintonin!
Zoti e bekoftė Pavarsinė e Kosovės!
Zoti e bekoftė Presidentin Ibrahim Rugova!

p.s. mendoj se askush nuk e ka tė drejtėn ekskluzive tė mendojė se vetėm ai ėshtė shqiptar, le tė nėjmė gara me vėllezėrit nga Shqipėria se cilėt jemi mė shqiptarė, nė kėtė mėnyrė i bėjmė nder Shqiptarizmės (Idesė shqiptare).
Le tė duhemi si vėllezėr, le tė punojmė e pėrparojmė si vėllezėr, ta ndajmė tė mirėn e tė keqen me njėri tjetrin, por secili nė shtėpi tė vet...
Kam dėgjuar pleqtė e urtė tė thonė:
"Qillofsha aty ku ndahen vėllezėrit ndėrmjet vete, por kurrė mos qėllofsha aty ku bashkohen"!
"Sa pėr atė", me gjithė zemėr i lutem Zotit qė edhe vėllezėrit shqiptarė nga Maqedonia tė shpallin shtetin e pavarur tė Iliridės... tekefundit, pse duhet tė tkurremi ne shqiptarėt?! U bėfshin 20 shtete shqiptare!

Dreni30
21-02-08, 10:33
Edhe une nuk kam dashur te hy dhe te shkruaj ne kete teme, aresyeja eshte se po ndihem si i nencmuar.
Kur e kam lexu vet temen jam prekur ne shpirt, por me kohen edhe te kqijat kalohen.
Kur eshte be shpallja e pavaresise se Kosoves, vellezrit shqiptare ishin te gjithe ne kembe duke festuar. Bile me shume ata nga Shqiperia kane bere organizim per kete dite, populli dhe vete Qeveria e Shqiperise.
Ju lumt vellezer dhe motra,
Ju lumt per cdo fjale te embel qe e keni nxjerr nga goja per kete dite kaq te rendesishme per te gjithe ne.
E kam percjelle popullin cfare organizimi kane bere, por edhe i kam ndegju me vemendje deklaratat e udheheqesve te Shqiperise. Ata sikur nuk mundenin ta shprehnin me bukur gezimin e thelle nga zemra.
Si kur me pare Shqiperia e vleresoi punen e Rugoves dhe mbare popullit kosovar.
Sala: Kosoven e kam njoft si shtet qe nga viti 1991. ( nga emocianet edhe fjalet ju zishin ne fyt).
Edi Rama, shpalli kete dite te vecant dhe te fesohet per cdo vit.
Shetitje e lire,_ si shenje nderimi te lirise te popullit.
Pandeli tha se: duhet pune me mencuri te behet se kjo eshte gje shume me vlere per te gjithe ne qe qon kah shume te mira tona te berbashketa ne interesin kombetar. Ai vuri ne shenjester edhe magjistralen qe po rregullohet................
Vellezerit nga Shqiperia e kan patur parasysh edhe gezimin dhe atmosferen qe mbreteronte ne Kosove dhe ndajne kete gezim te perbashket.
Ne fund si kurr me pare e me bukur dhe i lumtur u ndjeva nga te gjitha keto qe i pash me syt e mi dhe i ndegjova.
Ju lumt, ju lumt...........'

BE LK
21-02-08, 12:44
U hutua pak "humori yt i holle" o belk.
Fraza e pare, se nuk po na kerkoke ne tironsve "atdhesim artificial" nuk shkon me te dyten ku shprehesh se "shkoj nga te dua ne truallin e shqipeve". Atdhesimin ne Tiran(e Shqiperine mbare) e ke me pashe nga gjaku i derdhur i BACES dhe shume bacave te tjere ne shekuj, si te kesaj ane dhe si te asaj ane, por gojen artificiale me humor tendencioz nuk do ta kesh kuuuurre te "atdhetarizuar" ne Tirane .

Atdheu Im eshte Shqiperia e jo Tirana E Kukesi nga i cili jam...!

Atdheu im dhe i juaj eshte cdo pellembe e tokes se shqipeve dhe jo ky apo ai qytet ne menyre te veqante...!

Pastaj isha i detyruar ti thoja pasi dhe disa shembuj shtetesh te tjera nga kina/Kore/Vietnam... per te treguar se humori im nuk qenka "Tirons", nuk me pelqyen . Mos do ishte me mire me dhene ndonje shembull nga qytetet tona te shqiperise apo te kosoves, e jo me shku aq larg....! Keshtu qe ju kaluat me shembuj te pa kuptimte e une te dhesha nje shembull qe ty tu duk pa kuptim...! Te krahasosh nje humor te nje shqipetari ne nje teme po kaq humoristike me humorin korean apo kinez me duket pak ofenduese dhe Tendecioze nga ana juaj e jo nga ana ime...!

Humori im sigurisht qe do te hutohet kur beni akuza te tilla ne nje teme qesharake, qe lihet ketu vetem per qellime preferenciale politike. Keshtu qe ska vend per seriozitet i dashur. Atdhedashuria nuk tregohet me parti siq po tregohet ketu...!

Mua me vjen keq se ju skeni kuptuar mire temen dhe perkrahesit e saj, ne nje teme qesharake dhe ofenduese, gjasme sikur qenka me nenkuptim, spo e di ku me falenderu bacen apo bacat ketu.

Idashur ADIDU, pa dasht me repliku me ty per gjera pa vlere dhe personale, doja te te thoja se une ne kete teme vetem shaka do bej, sepse keshtu eshte vete titulli i temes...!

Duke te lene te pershendetur, te uroj nje dite te mbare...

Me nderime BE LK "Tirane"

p.s. shpresojme qe mos te vazhdojme me kete bisede pa kuptim...!

BE LK
21-02-08, 13:29
O BE LK, s'paskan faj bashkekombesit qe qajne hallin se u ben 2 Tirons, se ti nuk na qenke krejt tirans i vertete.
E meqenese ne kemi gjuhen tone te bukur shqipe, per te cilen eshte luftuar mjaft kohe e vite, respektoje dhe ktheji nje pergjigje shqip, te bukur, te paster, te embel , te mire; si per shembull:
Ne vend te "amin"(kurseje humorin) dhe ktheji fjaleve dhe urimeve te ndjera te dilaverit:
- Te lumte goja ose
- Goja mjalt o Dilaver ose, ose pafund fjale, duke e kursyer 'humorin tend te holle'

Ne nje fare menyre te jap te drejte....!

Keni te drejte qe eshte me mire me fol shqip...!

Por une zakonisht flas me gjuhen e perditshme dhe disa shprehje na jane bere refleks keshtu qe nuk i kushtojme shume rendesi.

AMIN, eshte fjale aprovimi kur dikush Lut Zotin per dicka (Ashtu siq beri Dilaveri), ne shqip do tingullonte me mire per nje besimtare siq jam une. Zot pranoje, Zoti te degjofte etj.

Ndoshta mos ekstremizmi ne menyre e te folurit shqip me rreshqasin disa fjale...!

Shpresoj qe te me kundershtoje dhe nese do kisha shkruar AMEN...!?

Me nderime BE LK "Tirane"

p.s. paske telepati me Adidu ne menyren e te perceptuarit te humorit tim...:biggrin:

Arkza
22-02-08, 12:53
Te Flm Shqipria.... Te Flm shume qe e Njohe Pavarsin e Kosoves !

Te Flm shume Shqipri qe ja u Lejove Shqiptareve te Festojne kete Dit Madheshtore dhe Historike !

Te Flm Shqiptareve te Shqipris qe keni Perkrah UQK-n Dhe keni dhan te Hollat per Trimat te Kosoves dhe Ata qe jan Bashkangjit Trupat te UQK-es e paqit Faqen e Bardhe !

Te Flm edhe Juve Shqiptareve qe jeni ne Shqipri qe i Ndihmuat Kosoven ne Kohet e Veshtira , Po mos te Ishit Edhe ju nuk kishum Arrit kaq Shpejt Deri ketu !

Ju Flm shuem Meme Shqipri qe na Dhat Buke dhe streh Gjate Luftes !!!

Ju Flm shume Gjithe !

Aerial
22-02-08, 14:19
SHqipėria e emroj ambasadorin nė shtetin e kosoves ambasador ISLAM LAUKA

Kesaj i thone Shqiperia emeron ambasador ne Shqiperi...!

Lool

legenda
23-02-08, 12:20
ah,ky Filizi BE_LK,,,

e ka humorin ne maje gjuhe...ahaha....
ama nuk besoj se perfaqeson Ambasadorin e puneve te jashtme te Shqiperise,.....

---------------------------------------------------------....skeleti dhe mishi u bene bashke,....
problemet teknike jane vetem rroba qe duhet te stilizohen ne trendin e perkohshem,...perderisa te gjendet kreacioni i permotshem,qe do te posedoj elemente kombetare,.....me rendesi eshte se filloi GJAKU te rrjedh lirshem neper cdo kapilar,dhe te rrah nje ZEMER,.....

LAVDI BACIT!!!!
-------------------

Ky humori yt Belk, vetem humor "tirons" nuk eshte. Vietnamez, Koreanoverior/jugor, Kinez, ndoshta edhe mund te jete. Gjithmone nese e lexojme prenoncimin tend ne kuadrin e humorit, se po e lexuam ne kuadrin e seriozitetit, dalim diku tjeter qe as ty dhe as mua nuk na demton.
Tek e fundit Shqiperia e DO Kosoven se pjese te skeletit te saj e ka. Kosova eshte mishi i Shqiperise. Mishi do kocken dhe kocka do mishin, qe te quhet trup. Dhe trupi ka vetem nje zemer qe furnizon me gjak kockat dhe mishin, pra kombin tone. BACA nuk u sakrifikua vetem per mishin , por per mishin, kocken dhe zemren e perbashket.

p.s Te jetosh ne Tirane nuk do te thote se je "Tirons" dhe nese flet si "tirons" vetem se jeton ne Tirane, kjo nuk te ben "tirons".

BE LK
25-02-08, 12:43
ah,ky Filizi BE_LK,,,

e ka humorin ne maje gjuhe...ahaha....
ama nuk besoj se perfaqeson Ambasadorin e puneve te jashtme te Shqiperise,.....Ku eshte problemi ketu Legende, se spo e mar vesh...!?!


p.s. Une sjam Ambasador e as kolonizator, por jam shqipetar e me kombin tim skam nevoje per ambasador, keshtu qe ambasadoret mbani per vete...!

Me te mira BE LK

lirik
26-02-08, 10:23
Kosoves

--------------------------------------------------------------------------------

Njohja e pavarsisė sė kosoves nga shqiperia u bė at'her qėllimi i Shqipėrisė ėsht qė nė aktet historike
te njihet si shteti i parė nė botė qė e ka pranuar KOSOVEN SOVRANE DHE TE PA VARUR
kjo ka ma teper qellim prestigji dhe datash historike
e kutpoj shqiperinė
Shqiperia pa dyshim e njeh kosoven qe nga ai vit 1991
pra por duhej gjetė nji far formalitetiti rikonfirmimi
ne tekniken juridike te specialsitve
qė nė fakt njohja te jet zyrtare qe nga viti 1991
por nji far rikonfirmimi ne kėt vit
AjO qka ėsht me rendesi ambasadat funksionojnė dhe bashkpunimi vllazrorė kosovė shqiperi
dhe njohja ėsht zyrtare me akte tė rregullta shterore
siq e thash shqiperia paraqitet s e e ka njohur nė vitin 1991
dhe ma merr mendja u paraqit kshtu per hir te prestigjit
dhe ndjenjes vllazrore tė kombit
duke dasht ti thot botes dhe historisė
se un e njoha nė kohrat ma tė vėshtira vllaun
si te pavarur
kur kohrat ishin tė vėshtira
kur kohrat ishin ku asnji nuk mund te bente ballė ta njihte
isha un ai qe e njoha
nji shtet i varfer por me guxim e sakrificė
e rreziqe tė asaj kohe
pra shqiperia ka merita asgjė nuk mungon kt u
dhe kjo sjellje paraqet krenari prestigji shtetrorė te vitit 1991 te asaj date historike
dhe ka tė bėj me historinė qe te quhet historike ai pranim i vitit 1991
Nuk besoj s e juridikisht paraqitet ndonji problem sepse Shqiperia e njohu me te gjitha aktet e ligjshme
te nji shteti sovran me te gjitha institucionet shtetrore dhe aktet juridike
nji rikonfirmim mund ta bėnte vetėm formal asgjė tjeter
sepse ne fakt ėsht e pamohueshme sakrifica e shqiperisė dhe guximi
e cila e para e njohu nė historinė botrore tė shteteve
pra i nJihet merita E shqiperisė
prandaj edhe njohja e pranimi i vitit 1991
i nJihet sepse shqiperia me ligje dhe akte te nji shteti sovran ėsht deklaruar athere
asgja nuk ka tė pa ligjshme
bota nuk ka te drejt nė perzierje tė nji sovranitetit shterorė as ne akte e deklarimin e kuvendit
apo parlamentit
te perzihet ne punet embrendshme te nji shtetti
prandaj shqiperia e ka legjitimitetin e njohjes qe nga vitit 1991
sa i perket konfirmimit
apo nji lloj forme e deklarimit FORMAL
qe do te thoshte e rikonfirmon njohjen e vitit 1991
parlamenti e din sigurisht e ka shoshitė kėt qėshtje hollsisht
poashtu specialistet e kushtetutave e ministrat jan konsultuar paraprakisht
dhe un mendoj se ktu qendron fakti qė shqipėria tė figuroj nė listen e tė parave
SHTETE pra ne histroi qė e ka njoft KOSOVEN SI SHETET TE PAVARUR
dhe qendron pran asaj date historike

Bjeshka1
04-03-08, 09:25
Pra dmth. qe kjo ndodhiqe atehere kur Rugova e shpalli republiken ne Kaēanik.

Shpallja e deklaratės kushtetuese me 2 korrik 1990, Kuvendi i Kosovės me datėn 7 shtator 1990 nė Kaēanik shpalli Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės. ...

Pupi
11-03-08, 13:09
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Reana
Pohimi i Qeverise ne Tirane, se kane njohur pavarsine e Kosoves para gati dy dekadash, nuk eshte valid prej aspektit legal. Asokohe Parlamenti i Kosoves ka shpallur Republiken e Kosoves, si pjese e RSFJ-se.
RSFJ, nuk egziston me, e as entiteti i Republikes se Kosoves si pjese federale e ketij shtetit.
prej aspektit legal, ajo njohje eshte e pavlefshme.
Nuk kam njohuri nese Parlamenti ne Shqiperi ka miratuar njohjen e Shtetit te Kosoves, te shpallur me 17 Shkurt, por nese insistohet ne perrallat e sipershenuara, njohja zyrtare e Kosoves si shtet, ende nuk eshte bere nga Shqiperia.

E solla kėtu tė cituar nė origjinal.
Kur unė pata thėnė, pse atėher Shqipria paska nevoj qė dy herė ta njoh Kosovėn
Njerzia mė ran nė qaf.

panta_rhei
11-03-08, 13:59
E solla kėtu tė cituar nė origjinal.
Kur unė pata thėnė, pse atėher Shqipria paska nevoj qė dy herė ta njoh Kosovėn
Njerzia mė ran nė qaf.Ti po ki qejf "me lujtė kile", por aktet normative tė njė Shteti nuk janė "me lujtė kile"...
Kur e njeh njė shtet si tė pavarur, nuk tė digjen kot ambasadat (nė beograd), dmth elementet e shtetit... Nėse ėshtė fjala pse Shteti i Shqipėrisė nuk ka qėlluar superfuqi, ajo ėshtė qėshtje tjetėr... por, sa i pėrket tė drejtės ndėrkombėtare, qysh e ka njoftė sot SHBA Kosovėn, njisoj e ka njoftė Shqipėria nė vitin 1991.
Njė shtet mundesh mos me e njoftė, e pastaj me e njoftė. Por nuk mundesh me e njoftė e pastaj mos me e njoftė. (Pėrndryshe Sudani e disa si Sudani nė Afrikė moti nuk do tė ishin mė shtete tė pavarura).

Pupi
11-03-08, 21:45
A ėshtė kah ja kthen dikush pėrgjegjien a jo ?

Reana
22-03-08, 00:52
Njohja e Kosoves se pavarur, prej Shqiperise, para ca vitesh, eshte njohje qe ka rendesi dhe peshe politike.
prej aspektit legal, duhet shqyrtuar modalitet permes te cilave Kosova e ka shpallur veten te pavarur permes referendumit, dhe pastaj duhet krahasuar modalitetet permes te cilave eshte shpallur pavaresia me 17 Shkurt 2008.

Poqese pavaresia permes referendumit, do te ishte ende valide-atahere vete Kosova, nuk do te kishte pasur nevoje te beje kete serish me 2008.

parlamenti ne Shqiperi duhet te marre parasysh modalitetet e tanishme, dhe ato ti beje te plotefuqishme(ndoshta kete e kane bere deri tash:rolleyes: ).

ndersa sa i perket Sudanit dhe gjithe ish-kolonive evropiane ne Afrike e gjetiu, egzistojne dokumente legale, marrveshje nderkombetare, vendime/deklarata organizatash kompetente qe garantojne pavaresine e ketyre ish kolonive( ku nenshkrues jane vete ish-kolonizatoret) (sa per ilustrim: http://www.fordham.edu/halsall/mod/1960-un-colonialism.html)

Por, megjithate, teresia territoriale e tyre nuk eshte e garantuar dhe e shkrire ne "kodin e Hamurabit"!

panta_rhei
22-03-08, 02:18
Nėse validiteti i shpalljes konsiston nė numrin e shteteve qė e kanė njohur shpalljen e njėanshme tė Pavarėsisė sė Kosovės... atėherė "pėrnga" kualiteti, e njėanshme ka qenė edhe ajo e 1991-shit, bile edhe mė e plotfuqishme nė kontekst tė sė drejtės sė popujve pėr vetėvendosje - pėrmes referendumit gjithėpopullor (98% PRO)... 2008-a disa herė ėshtė potencuar se ėshtė rikonfirmim i shpalljes (unė personalisht vazhdoj tė besoj fuqishėm se poqese shqiptarėt menjėherė pas luftės do tė ishin politikisht unik dhe tė flisnin me njė zė nė pėrkrahje tė Institucioneve tė Republikės sė Kosovės, qeverisė, kuvendit e Presidencės, (flamurin, himnin, simbolet shtetėrore) (ato qė ishin) deri nė organizimin e zgjedhjeve tė lira... gjėrat pėr botėn (bashkėsinė ndėrkombėtare) do tė ishin tepėr tė kjarta, thjeshtė UNMIKU brenda dy viteve do ta shihte veten absolutisht jashtė loje dhe fare tė panevojshėm... por u bė si u bė, askush s'ta ka fajin kur e "mohon vetveten").

Ndėrsa,
Sudanin e kam pėrmendur jo nė kontekst tė njohjes, por nė kontekstin "Sa e meriton njė "shtet" (si Sudani psh) tė njihet si shtet"... kur i janė vendosur Kosovės nga OKB-ja "Standardet para Statusit", gjithmonė kam menduar nėse Sudani dhe disa shtete tė njohura tė Afrikes i plotėsojnė sot ato standarde ose jo... A ishte fjala pėr standarde tė dyfishta (a trefishta) nga ana e OKB-sė... apo nė "atė kohė" ēmimi i njohjes sė njė shteti tė ri ka qenė tepėr i lirė?!
...
nejse, ishin mė tepėr komente sesa pyetje... mendoj se gjėrat nė tė cilat thėrret tema tashmė janė aq tė kjarta pėr secilin saqe s'ia vlen as tė komentohen!

Reana
23-03-08, 00:40
Sudani (si shembull) eshte ish-koloni, ndersa Kosova ish-territor i okupuar, dhe kane dallim-posaqerisht nga menyra sesi Bashkesia Nderkombetare i qaset ketyre definicioneve.

Njekohesisht, pas Luftes se Dyte Boterore, vete shtetet koloniale, u kane dhene opcionin e pavaresimit kolonive te tyre, sepse vete ato shtete kane qene nenshkruese te Deklaratave, dhe Marreveshjeve Nderkombetare per Dekolonizim.

Disa ish-koloni tjera te cilave nuk u eshte dhene ky opcion, kane luftuar dhe u kane shkaktuar disfate ushtarake ish-kolonizatoreve te tyre, dhe keshtu e kane fituar pavaresine.
Perderisa nje numer me i vogel ka vendosur te mbetet ne Bashkesine e ish territoreve te ish-kolonizatoreve te tyre, e nje numer tjeter te mbetet pjese e shteteve kolonizuese.

Serbia, nuk i ka dhene asnjehere Kosoves, opcionin/mundesine per shkeputje territoriale, njekohesisht qe
Kosova, nuk ka arritur fitore luftarake dhe te mposhte okupimin Serb; okupimin Serb e kane mposhtur forcat e Bashkesise Nderkombetare!!!!!(mos ke harruar???)

Meqe ombrella e Bashkesise Nderkombetare perfshine edhe shtete te fuqishme te cilat kane qene te interesuara te ruajne pushtetin/interesin Serb ne Kosove, shtetet tjera ne favor te pavaresise se Kosoves kane dalur me plan konkret qe do te knaqte te dy palet(meqe eshte insistuar se Serbia nuk pajtohet me pavaresimin e Kosoves nga frika per sigurine e minoritetit Serb ne Kosove).
prandaj "Standardet" te cilave ua eshte nenshtruar Kosova, jane pasoje direkte, e menyres sesi Kosova e ka arritur fitoren kunder Serbise. sdi a jam e qarte:

"standardet" ashtu si i njohim ne si Shqiptare te Kosoves, sdo te egzistonin sikur Kosova vete te korrte fitore ushtarake kunder Serbise-sikur ne si shqiptare te shkonim deri ne Beograd dhe te detyronim Millosheviqin te neshkruaj kapitulimin e Serbise, osa ta digjnim Beogradin deri ne themel (Eritra e ka bere kete-nje vend shume i vogel qe ka fituar pavaresine prej Etiopise-permes fitores se vet ushtarake).

megjithate, si kusht per antaresim ne organizatat e rendesishme Boterore-te gjitha shtetet edhe ato me pavaresi te kahmotshme u neshtrohen reformave te ndryshme(standardeve) posaqerisht ne fushen legjislative, si ne sferen e te Drejtave Njerezore dhe Konventave tjera me rendesi qe vijne nga OKB-ja apo BE-ja.

referendumi per Pavaresi i 1991, eshte nje dokument me vlere politike, qe i ka bere Botes me dije se pjesa dermuese e popullates shqiptare deshiron te jetoje e pavarur.
por pavaresia e ketille, do te mbetej e parealizueshme per dy arsye:
1. sikur Serbia te refuzonte ta pranoje kete, dhe te refuzonte ti largoje trupat e veta ushatarake nga Kosova
2. sikur Bota te behej e shurdher ndaj vullnetit te popullit shqiptar ne Kosove.


Pavaresia e 2008-tes eshte reale, sepse nuk egziston force, qe mund ta cenoje-e pavaresine ne terren-e kemi NATO-n si garantor te Pavarsise.


edhe Gandhi mund te kete thene ne Indi se shumica e popullit deshiron te jete e pavarur-prandaj jemi te pavarur-por realisht pavaresia ne Indi eshte arritur vetem pasi Britania ka vendosur te respektoje rezistencen e popullit te Indise, dhe deshiren e tyre per pavaresim nga Britania e Madhe.

panta_rhei
23-03-08, 03:34
Sudani (si shembull) eshte ish-koloni, ndersa Kosova ish-territor i okupuar, dhe kane dallim-posaqerisht nga menyra sesi Bashkesia Nderkombetare i qaset ketyre definicioneve.

Njekohesisht, pas Luftes se Dyte Boterore, vete shtetet koloniale, u kane dhene opcionin e pavaresimit kolonive te tyre, sepse vete ato shtete kane qene nenshkruese te Deklaratave, dhe Marreveshjeve Nderkombetare per Dekolonizim.

Disa ish-koloni tjera te cilave nuk u eshte dhene ky opcion, kane luftuar dhe u kane shkaktuar disfate ushtarake ish-kolonizatoreve te tyre, dhe keshtu e kane fituar pavaresine.
Perderisa nje numer me i vogel ka vendosur te mbetet ne Bashkesine e ish territoreve te ish-kolonizatoreve te tyre, e nje numer tjeter te mbetet pjese e shteteve kolonizuese.

Serbia, nuk i ka dhene asnjehere Kosoves, opcionin/mundesine per shkeputje territoriale, njekohesisht qe
Kosova, nuk ka arritur fitore luftarake dhe te mposhte okupimin Serb; okupimin Serb e kane mposhtur forcat e Bashkesise Nderkombetare!!!!!(mos ke harruar???)

Meqe ombrella e Bashkesise Nderkombetare perfshine edhe shtete te fuqishme te cilat kane qene te interesuara te ruajne pushtetin/interesin Serb ne Kosove, shtetet tjera ne favor te pavaresise se Kosoves kane dalur me plan konkret qe do te knaqte te dy palet(meqe eshte insistuar se Serbia nuk pajtohet me pavaresimin e Kosoves nga frika per sigurine e minoritetit Serb ne Kosove).
prandaj "Standardet" te cilave ua eshte nenshtruar Kosova, jane pasoje direkte, e menyres sesi Kosova e ka arritur fitoren kunder Serbise. sdi a jam e qarte:

"standardet" ashtu si i njohim ne si Shqiptare te Kosoves, sdo te egzistonin sikur Kosova vete te korrte fitore ushtarake kunder Serbise-sikur ne si shqiptare te shkonim deri ne Beograd dhe te detyronim Millosheviqin te neshkruaj kapitulimin e Serbise, osa ta digjnim Beogradin deri ne themel (Eritra e ka bere kete-nje vend shume i vogel qe ka fituar pavaresine prej Etiopise-permes fitores se vet ushtarake).

megjithate, si kusht per antaresim ne organizatat e rendesishme Boterore-te gjitha shtetet edhe ato me pavaresi te kahmotshme u neshtrohen reformave te ndryshme(standardeve) posaqerisht ne fushen legjislative, si ne sferen e te Drejtave Njerezore dhe Konventave tjera me rendesi qe vijne nga OKB-ja apo BE-ja.

referendumi per Pavaresi i 1991, eshte nje dokument me vlere politike, qe i ka bere Botes me dije se pjesa dermuese e popullates shqiptare deshiron te jetoje e pavarur.
por pavaresia e ketille, do te mbetej e parealizueshme per dy arsye:
1. sikur Serbia te refuzonte ta pranoje kete, dhe te refuzonte ti largoje trupat e veta ushatarake nga Kosova
2. sikur Bota te behej e shurdher ndaj vullnetit te popullit shqiptar ne Kosove.


Pavaresia e 2008-tes eshte reale, sepse nuk egziston force, qe mund ta cenoje-e pavaresine ne terren-e kemi NATO-n si garantor te Pavarsise.


edhe Gandhi mund te kete thene ne Indi se shumica e popullit deshiron te jete e pavarur-prandaj jemi te pavarur-por realisht pavaresia ne Indi eshte arritur vetem pasi Britania ka vendosur te respektoje rezistencen e popullit te Indise, dhe deshiren e tyre per pavaresim nga Britania e Madhe.

Jo jo, s'kam harruar!
Mendoj se nuk po kuptohemi edhe aq drejtė - edhepse nuk mė duket aq "pikė e nxehtė" pėr t'u "thelluar" (kaq 'shtirė :tongue: )... pėr shembull tek kjo pjesa e "Gandhit", ti, momentit tė kėrkesės pėr njohje tė pavarsisė, dhe momentit tė njohjes, po u vendosė "kėputje extreme"... pse duhet tė pretendohet se "vetėm nėse njohja vjen nė tė njėjtėn sekondė me kėrkesėn, pranohet shpallja e kėrkesės si legjitime"?! Shqiptarėt e Kosovės para botės kėrkesėn pėr pavarėsi dhe pėr njohje tė saj e kanė bėrė publike nė vitin 1991... kėtė nuk e mohon dot as serbia as rusia... as ti :biggrin: (pa tė keq)...
Ēka ka lidhje "kualiteti i kėrkesės pėr njohje tė pavarsisė" me NATO-n si "garantor"!?

Sipas teje, tė ēfarė kualiteti e paskemi kėrkuar pavarėsinė mė 1991, e tė ēfarė kualiteti e paskemi kėrkuar mė 2008? Edhe mė 1991 e kemi kėrkuar pavarėsinė me NATO-n si garantor..., - pse nuk bėn tė thuhet se "pėrgjigja (njohja, NATO) erdhi pas shumė lutjesh, vuajtjesh e sakrificash?!
NATO (si "garantor i pavarėsisė") nė Kosovė erdhi nė vitin 1999, e jo nė vitin 2008... lufta nė Kosovė ėshtė bėrė pėr Pavarėsi (para vitit 2008)... "Kriza e Kosovės", "Ēėshtja e Kosovės" tė cilėn bota e njeh tepėr mirė prej vitit 1991, konsiston nė "kėrkesėn e shqiptarėve etnikė pėr Pavarėsi dhe shkėputje nga serbia" (pėr kėtė nuk dyshon askush)...
megjithatė,
Edhepse po mė tingėllojnė disi "hipotetike" (pėrmbajtja e replikės), unė mendoj se janė gjėra qe "jemi rritur dhe kemi jetuar thellėsisht brenda tyre" (150% jeta jonė ka qenė e mbushur me kėto tema gjatė 17 viteve tė fundit, e mė herėt bile)... kėshtuqė, argumentet "ndryshe" pėr ato ngjarje, unė mė tepėr (ndoshta shumė personalisht) i konsideroj si thjeshtė tė motivuara (pėr ndonjė arsye tė caktuar - s'ėshtė e thėnė patjetėr tė jetė arsye negative... por tė motivuara mendoj se janė... mund tė jetė pėrshembull edhe politikisht e motivuar, por nė rastin tėnd s'ma merr mendja)...
nejse,
...Sudanin:biggrin: ,
e kam cekur vetėm pėr tė bėrė analogjinė sa i pėrket zėrave qė dyshonin e dyshojnė se "a i plotėson kushtet Kosova tė jetė shtet"... e unė nė kėtė rast kam menduar dhe mendoj se Kosova para 25 viteve nė aspektin kulturorė, shoqėrorė, edhe ekonomik ka qenė mė e zhvilluar sesa sudani qė ėshtė sot. Ky ėshtė mendimi im (ka mundėsi qė nuk ėshtė i drejtė).
Kaq! Kurrgjo tjetėr nuk kam me sudanin as kundėr sudanit, Reanė!

uliksi31
25-09-08, 23:12
Topi i bėri thirrje Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara tė pranojė sa mė parė anėtare me tė drejta tė plota Republikėn e Kosovės
postuar: 25.09.2008

Raport sepecial nga BEQIR SINA

http://www.malesia.org/lajmet/foto/presidenti_topi_ne_debatenOKB.jpg

Presidenti Topi nė debatin e Pėrgjithshėm tė Sesionit tė 63-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė

UNITED NATIONS NY : Nė ditėn e tretė, tė debatit tė pėrgjithėshm tė sesionit tė 63-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, zoti Bamir Topi, mbajti fjalimin vjetor nė emėr tė shtetit shqiptar. Presidenti Bamir Topi, i cili ndodhet kėto ditė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, nė krye tė njė delegacioni zyrtar, pėr tė marrė pjesė nė debatin e pėrgjithshėm tė sesionit tė 63-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, sot, mori fjalėn nė seancėn e posaēme tė debatit tė pėrgjithshėm, ku kreu i shtetit ju drejtua tė pranishmėve pėr herė tė parė nė kėtė veprimtari tė pervitshme, me mė shumė se gjysmėn e fjalimit pėr pavarėsinė e Kosovės.
Eshtė hear e parė nė historinė e shtetit shqiptar, prej kur ai u bė anėtarė me tė drejta tė plota, qė njė pėrfaqėsues i lart i shtetit shqiptar, tė flasė kaq gjatė pėr Kosovėn. Dhe ėshtė hear e parė qė njė grup vatranėsh,(Musli Mulosmani, Zef Balaj, Agim Rexhaj, Majlinda Myrtaj) merr pjesė nė njė seancė tė till kur flet pėrfaqėsuesi i shtetit shqiptar.
Nė fjalėn e tij presidenti Topi nė fillim foli edhe pėr rugėtimin e Shqiperise ne strukturat euro-atlantike, vizioni dhe bashkėpunimi i saj me Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara dhe organizma tė tjerė ndėrkombėtarė. Kreu i shtetit foli edhe pėr kontributin e vendit tonė nė luftėn globale kundėr terrorizmit.

Ndėrsa Kosova ishte pjesa mė e gjatė dhe pjese e rendesishme ne fjalimin e presidentit shqiptar, pasi edhe nė kėtė sesion tė Asamblesė sė Pėrgjithshme, presidenti i Republikės sė Kosovės, zoti Fatmir Sejdiu, dhe ministri i jashtėm zoti Skender Hyseni, megjithse morėn pjesė nė kėtė seancė, nuk kishin tė drejtė fjalė. Qendrimi i zotit Topi pėr Kosoven u fokusua nė ndėrtimin e shtetit mė tė ri nė Ballkan.
Prandaj Kosova, tha Presidenti Topi, ky realitet i ri politik, ekonomik dhe social, meriton plotėsisht tė jetė sa mė parė anėtar i Organizatės sonė tė Kombeve tė Bashkuara. Ju bėj thirrje tė pranoni me realizėm kėtė zhvillim tė pakthyeshėm duke e njohur dhe e mbėshtetur Republikėn e Kosovės.
Shqipėria i kushton njė vėmendje tė veēantė forcimit tė marrėdhėnieve shumėpalėshe rajonale. Ajo nxit seriozisht procesin e bashkėpunimit rajonal duke qenė pjesėtare aktive nė tė gjitha nismat qė veprojnė nė rajonin e Europės Juglindore. Ky angazhim po i shėrben promovimit tė fqinjėsisė sė mirė, forcimit tė sigurisė, ndėrtimit tė besimit mes vendeve tė rajonit, stabilitetit si dhe integrimit tė plotė tė tė gjitha vendeve tė rajonit nė strukturat euro-atlantike. Sfida tė tilla si lufta kundėr terrorizmit, krimit tė organizuar, pėrhapjes sė armėve dhe menaxhimi i kufirit kanė karakter ndėrkufitar dhe mund tė pėrballohen vetėm me veprime, nisma e angazhime tė pėrbashkėta. Ne do tė vazhdojmė tė luajmė tė njėjtin rol konstruktiv pėr tė mirėn tonė dhe tė tė gjithė rajonit.

Shqipėria e konsideron krijimin e shtetit tė pavarur e sovran tė Kosovės si ngjarjen historike dhe zhvillimin mė tė rėndėsishme politik tė kėtij fillim shekulli nė rajonin tonė. Kosova e pavarur dhe demokratike, e orientuar drejt integrimit euroatlantik, ėshtė zgjidhja mė e drejtė dhe mė e qėndrueshme, pėrbėn simbolin e investimit mė tė suksesshėm tė komunitetit ndėrkombėtar drejt zbatimit tė shtetit tė sė drejtės, pėr stabilitet, paqe aftgjatė e zhvillim nė Ballkan e mė gjerė.
Pavarėsia e Kosovės e ēliron pėrfundimisht kėtė pjesė tė Evropės nga makthi i luftės, i konflikteve ndėretnike, i spastrimeve e gjenocidit etnik, pėrmbush dhe respekton vullnetin e lirė tė njė populli pėr t’u shkėputur nga zgjedha politike, nga padrejtėsia historike, nga pamundėsia pėr zhvillim. Kosova nuk udhėhiqet mė nga Jugosllavia e dėshtuar, as nga jugosllavėt e rinj tė moderuar, por nga parimet e Evropės sė civilizuar dhe tė OKB-sė sė universalizuar.
Shqipėria ka inkurajuar dhe inkurajon popullin dhe Qeverinė e Kosovės nė pėrkushtimin e tyre pėr ndėrtimin e njė shoqėrie demokratike dhe shumėtnike ku, pavarėsisht nga pėrkatėsia etnike, ēdo banor i saj e ndjen veten qytetar tė lirė nė shtėpinė dhe pronėn e tij. Kushtetuta e re e Kosovės dhe Paketa Ahtisari pėrmbush standartet mė tė larta tė tė drejtave tė njeriut dhe ofron mbrojtje tė gjerė pėr tė gjithė komunitetet qė jetojnė nė Kosovė, nė veēanti, pėr serbėt e Kosovės.
Ne jemi tė bindur se, nė vijim tė udhėzimit tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, do tė ndėrmerren tė gjitha veprimet e duhura pėr pėrfundimin, sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, tė rikonfigurimit tė pranisė sė OKB-sė dhe shtrirjen e Misionit EULEX nė tė gjithė territorin e Kosovės, duke shmangur kėshtu ēdo vakum pushteti, cdo mbivendosje kompetencash dhe parandaluar ēdo tentativė regresive kundėr kėtij procesi euro-atlantik pavarėsisht nga dirigjohet ajo.

Shqipėria i konsideron tė pabaza pėrpjekjet pėr tė vendosur paralele midis Kosovės dhe rajoneve tė Gjeorgjisė, Abkhazisė dhe Osetisė sė Jugut. Argumente tė panumėrta historike, juridiko-kushtetues, politike, demografike, etj., dėshmojnė se rasti i Kosovės ėshtė unik, sui generis, dhe zgjidhja e zbatuar pėr tė ėshtė unike. Si i tillė, ai nuk shėrben, as nuk mund tė shėrbejė si model pėr zgjidhjen e konflikteve tė tjera as nė rajon, as jashtė tij.
Ēdo ndėrmarrje kundėr shėndoshjes sė shtetit tė Kosovės, politike, ekonomike, ushtarake apo diplomatike nuk ėshtė veēse pėrpjekje e pashpresė kundėr proceseve integruese, nė NATO e nė BE tė rajonit tonė, investim regresiv kundėr investimeve dhe progresit, pėr tė cilat kemi kaq shumė nevojė dhe aq mė pak, ajo nuk mund tė shitet si vlerė e Bashkimit Evropian. Ėndrrat historike nuk duhet tė errėsojnė vizionin pėr tė ardhmen.
Shqipėria ėshtė e bindur se njohja e shtetit tė ri tė Kosovės ėshtė nė interes tė Kosovės, tė Shqipėrisė, tė Serbisė dhe tė gjithė fqinjėve tė afėrt ose tė largėt tė saj, tė Evropės dhe tė hapėsirės mesdhetare.
Prandaj Kosova, ky realitet i ri politik, ekonomik dhe social, meriton plotėsisht tė jetė sa mė parė anėtar i Organizatės sonė tė Kombeve tė Bashkuara. Ju bėj thirrje tė pranoni me realizėm kėtė zhvillim tė pakthyeshėm duke e njohur dhe e mbėshtetur Republikėn e Kosovės.

uck_aksh
04-07-09, 00:32
Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

edhe prej asaj kohe shqipria ska pas ambasad ne kosova

yllka1
10-12-09, 22:18
Te Flm Shqipria.... Te Flm shume qe e Njohe Pavarsin e Kosoves !

Te Flm shume Shqipri qe ja u Lejove Shqiptareve te Festojne kete Dit Madheshtore dhe Historike !

Te Flm Shqiptareve te Shqipris qe keni Perkrah UQK-n Dhe keni dhan te Hollat per Trimat te Kosoves dhe Ata qe jan Bashkangjit Trupat te UQK-es e paqit Faqen e Bardhe !

Te Flm edhe Juve Shqiptareve qe jeni ne Shqipri qe i Ndihmuat Kosoven ne Kohet e Veshtira , Po mos te Ishit Edhe ju nuk kishum Arrit kaq Shpejt Deri ketu !

Ju Flm shuem Meme Shqipri qe na Dhat Buke dhe streh Gjate Luftes !!!

murrizi
10-12-09, 22:19
...Ueh.

premium
10-12-09, 22:30
Te Flm Shqipria.... Te Flm shume qe e Njohe Pavarsin e Kosoves !

Te Flm shume Shqipri qe ja u Lejove Shqiptareve te Festojne kete Dit Madheshtore dhe Historike !

Te Flm Shqiptareve te Shqipris qe keni Perkrah UQK-n Dhe keni dhan te Hollat per Trimat te Kosoves dhe Ata qe jan Bashkangjit Trupat te UQK-es e paqit Faqen e Bardhe !

Te Flm edhe Juve Shqiptareve qe jeni ne Shqipri qe i Ndihmuat Kosoven ne Kohet e Veshtira , Po mos te Ishit Edhe ju nuk kishum Arrit kaq Shpejt Deri ketu !

Ju Flm shuem Meme Shqipri qe na Dhat Buke dhe streh Gjate Luftes !!!
Shqiperi apo Amerike :mad:
-Te kishim mbet Shqiperise .. ende do quhemi kosova i metohija.

uck_aksh
04-10-11, 00:08
Shqiperia nuk e njohu pavaresine e Kosoves KĖTĖ E KA BĖRE NĖ VITIN 1991

sa me duket mu ne at bot kosova nuk u shpall shtet sovran dhe i pavarur, nese sme ka humbur kujtesa kosova ka shpall republiken ne kuader te RFSJ_se siq ka qen sllovenia-Kroacia-Bosnja dhe Hercegovina-Mali i zi-Maqedonia-Serbia se kosova dhe vojvodina kan qen kraina