PDA

View Full Version : Ta pacim borxh President RUGOVA..


Honesty^uk.
21-02-08, 18:57
Atehere kur identiteti yne cdo dite e me shume shkonte drejt zhdukjes me guxim,trimeri dhe mencuri u ngrite dhe i dole ne balle atij spastrimit shovinist cetnik.
Asnjehere su lodhe dhe asgje ste ndali dyerve te kancelarive perendimore per te na njohur dhe mbrojtur identitetin.

-Ta pacim borxh Z PRESIDENT qe fale teje, mencurise dhe diplomacise suaj ne jetojm, festojm dhe gezojm ne shtetin tone te lire dhe te pavarur per te cilin gjithe jeten ja kushtove.

-Ta pacim borxh o GALOPANT i demokracise shqiptare (e quajti Prof.Dr Sali Berisha),o udherrefyes dhe prijes i paepur i Kosoves se Lire.

TE FALEMINDERIT ZOTI PRESIDENT
JEMI KRENAR PER TY
ZOTI TE BEKOFT DHE TE QOFT I LEHTE DHEU I KOSOVES SE LIRE.Honesty

Rianne
21-02-08, 19:30
TE FALEMINDERIT ZOTI PRESIDENT
JEMI KRENAR PER TY
ZOTI TE BEKOFT DHE TE QOFT I LEHTE DHEU I KOSOVES SE LIRE.


Ashtu pra...mos ti harrojm ata qe me tvertet kan ba diqkaRianna

Bjeshka1
22-02-08, 09:17
Jo veēse trimeri
duhet edhe menēuri
duhet edhe ureti
duhet t'dishe diplomaci
qe t'bejsh miqe te ri
qe t'ndihhmojne t'fitojsh liri
qe t'fitojsh pavarsi
per ju sot ndjejme krenari
te gjirtheve u qofte LAVDI!
Rrofte mamaja Arberi!

lonaaa
22-02-08, 12:49
Krenohemi me TY.
I veqant ishe dhe je dhe do mbetesh perderisa sa historia tė existoj o i madhi YNĖ Rugovė!

MemphiSx
22-02-08, 13:11
Profeti Ibrahim Rugova

Ne intervisten ekskluzive t'para gati14 vjeteve qe e realizoi Behlul Jashari korrespodent i ATSH-s edhe ne ate kohe e qe ne media te shumta boterore edhe ne gazeten e atehershme BUJKU ne Prishtine u botua me titullin"Politike globale qe sa me shpejt te bjere muri mes Shqiptareve",Presidenti Rugova parashikonte zgjidhjen per qeshtjen Shqiptare,edhe protektoratin nderkombetar ne Kosove si faze kalimtare,bisedimet e ndermjetesuara nga faktori nderkombetar dhe Pavarsine e Kosoves.
Ne vazhdim po japi disa thekse nga intervista e gjate e para 14 vjeteve e Presidentit Rugova.
"Nje represion masiv ne Kosove ka rritur tensionet politike ketu dhe ne rajon,ndaj eshte e domosdoshme prania nderkombetare".
Keshtu kishte deklaruar Presidenti i Kosoves Ibrahim Rugova ne nje interviste ekskluzive dhene Agjencionit telegrafik Shqiptar me 24 shtator 1994.
Presidenti i Kosoves theksonte se "Kishte kerkuar nje mbrojtje per Kosoven para nje viti e gjysme,nje protektorat nderkombetar civil nje administrat civile qe do te vendosej ne Kosove qe te normalizohej jeta dhe me pas te bisedohej me serbet per ardhmerin e Kosoves"
"Bisedimet shqiptaro-serbe duhet te zhvillohen ne prani te nje pale te tret te autorizuar qe do te garantonte edhe dialogun edhe rezultatet e dialogut dhe qe natyrisht do ta udhehiqte ate.Kjo pale e trete duhej te gjendej nga SHBA-te,Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian"theksonte Rugova.
Presidenti besonte se mbrojtja nderkombetare ne Kosove do te mberrinte.
"Be planin nderkombetar ideja per mbrojtje nderkombetare ne Kosove shqyrtohet do te thote eshte marre ne konsiderim dhe shikohen mundesit si te aplikohet kjo dhe si te veprohet ne kete drejtim"
Pyetjes se qfare do te thote politik globale shqiptare dhe si mund te realizohet ajo ne praktike,ne kushtet e ndarjes se shqiptareve me shum kufij,Presidenti Rugova u pergjigj "Kjo politike do te shembe muret mes Shqiptareve".
"Praktikisht mund te themi se politika globale shqiptare ka nisur te realizohet.Perkunder pengesave te shumta qe ka sidomos Kosova,sot kemi kontakte te ndryshme bashkepunimi qofte ne planin kulturor,ne planin arsimor ne planin politik.E kam thene disa here por vazhdimisht duhet te perseriten gjerat se per here te pare ne shqiptaret po bashkepunojm ne planin politik" theksoj Presidenti i Kosoves.
"Ne kete politik globale shqiptare respektohet vullneti politik i Shqiptarve te Kosoves,pastaj i Shqiptarve ne Maqedoni,i Shqiptarve ne Mal te Zi,e ne Presheve,Bujanovc e Medvegje.Do te thote se kemi nje vizion se q'duhet te bejme ne kete drejtim.Dhe mund te them se politika globale shqiptare perdite eshte prezente dhe realizohet hap pas hapi nuk eshte diqka abstrakte" shtoi ai.
Sipas Rugoves,"politika globale eshte se sot Shqiperia me shume se kurre e ndihmon qeshtjen e Kosoves dhe qeshtjen Shqiptare ne planin nderkombetar".
"Po ashtu edhe Kosova me institucionet e saj,brenda dhe jashte e ndihmon Shqiperin dhe ne kete plan ka nje bashkepunim nje mirekuptim dhe nje marrveshje qe nuk e kemi pasur me pare ne shqiptaret"theksonte AI.
Ne kete intervist e para e nje Presidenti te Kosoves dhene ATSH-s Rugova falenderonte agjencine per informim nga Kosova e per Kosoven.
"Falenderoj Agjencine Telegrafike Shqiptare per informimin nga Kosova e per Kosoven.Edhe kjo qe pata rastin te bisedoj per kete agjenci qe perfaqeson Shqiperin dhe qeshtjen Shqiptare eshte nje hap ne politiken globale ne integrimet shqiptare"deklaroi Presdenti i Kosoves ne intervisten ekskluzine per ATSH-n gati 14 vjet me pare!

T'Faleminderit Ibrahim Rugoven qe na dhe drite,shpres,ardhmero per Kosoven e Lire,qe ne sot po e shijojm!

natyra
22-02-08, 15:20
AKTIVITETI dhe VAZHDIMSIA e TIJ e UDHERREFIMIT te gjate ....u be IKON e gjithe POPULLIT te KOSOVES dhe mbare SHQIPTARISE ku do jen......
LAVDI VEPRES SE TIJ MADHESHTORE LAVDIIIIIIIIIIIIIIIII
**
BAB I KOMBIT GJITHE SHQIPTAR
IBRAHIM RUGOVA KOSOVAR
SHPIRTI YT ESHTE NI ENGJULL
TI NUK KE VDEKUR JE I GJALLE
TI PER JETE JETRAVE KE PER TA MBROJTUR
LIRIN DHE PAVARESIN CILAVE JU DHE FYRT DHE JETE
ME MENDJEN E HOLLE DHE TE MPREHTE
TI RINGJALLE DHE FRYMZOVE QDO GJE MBI KET TOK ARBERORE
PER DARDANIN E LASHTE JETEN FLIJOVE
DHE ME FLAMURIN E TIJ VETEN MBULOVE.
LAVDIIIIIII PER JET E MOTEEEEEEEE
TE QOFTE I LEHTE DHEU I KOSOVES DARDANE.LAVDIIIIIIIIIII

PERGJITHMON TE KUJTOIM GJITHE FISI NGA RUGOVA
NATYRA

Urata
22-02-08, 15:36
AKTIVITETI dhe VAZHDIMSIA e TIJ e UDHERREFIMIT te gjate ....u be IKON e gjithe POPULLIT te KOSOVES dhe mbare SHQIPTARISE ku do jen......
LAVDI VEPRES SE TIJ MADHESHTORE LAVDIIIIIIIIIIIIIIIII
**
BAB I KOMBIT GJITHE SHQIPTAR
IBRAHIM RUGOVA KOSOVAR
SHPIRTI YT ESHTE NI ENGJULL
TI NUK KE VDEKUR JE I GJALLE
TI PER JETE JETRAVE KE PER TA MBROJTUR
LIRIN DHE PAVARESIN CILAVE JU DHE FYRT DHE JETE
ME MENDJEN E HOLLE DHE TE MPREHTE
TI RINGJALLE DHE FRYMZOVE QDO GJE MBI KET TOK ARBERORE
PER DARDANIN E LASHTE JETEN FLIJOVE
DHE ME FLAMURIN E TIJ VETEN MBULOVE.
LAVDIIIIIII PER JET E MOTEEEEEEEE
TE QOFTE I LEHTE DHEU I KOSOVES DARDANE.LAVDIIIIIIIIIII

PERGJITHMON TE KUJTOIM GJITHE FISI NGA RUGOVA
NATYRA

perkulem para ēdo germe te motres natyre...!

natyra
22-02-08, 18:54
perkulem para ēdo germe te motres natyre...!

TE FALEMNDERIT URATA E URUAR JE E VEQANT GJITHNJE ME TY DHE PER TY.

PO MOTER NATYRA

GjIlAnAsI_cSi
26-02-08, 19:01
Ne shokėt e tu tė ditėve mė ideale djaloshare - tė patėm lėnė vetėm! Por me Ty erdhi Populli im. Ti e ngrite emrin e shqiptarėve nė mbarė botėn po aq sa paraardhėsit e Ty tė Mėdhenj tė Historisė Kombėtare.

Pas njė gjysmė shekulli robėrie komuniste, Ti i Pari i tregove botės tė vėrtetėn pėr shqiptarėt dhe Kosovėn.

Askujt mė shumė se Ty nuk i besuan burrat e mėdhenj tė Shteteve tė mėdha. U lidhe miqėsi shqiptarėve me kombet mė tė mėdha tė botės, me shtetet mė tė fuqishme, me ndėrtuesit e Demokracisė dhe tė Lirisė gjithėbotėrore.

Kur bisedoje Ti me Ata, Ata e dėgjonin Zėrin e Popullit tim.

Ėshtė populli Ai qė diti ta ndjekė rrugėn Tėnde, duke tė qėndruar besnik deri sot dhe kurrė mė nuk do tė kthehet pas.

Ti u largove! Por ne nuk do tė largohemi nga Ti!

Pėrjetė dhe breza tė mbetemi mirėnjohės dhe tė falėnderojmė mė tėrė qenien
dhe mendjen Tonė.