PDA

View Full Version : E ka ba hajgare une veq pak, se mirė mirė ėshtė puna, Kosova qato multietnia qato


Pupi
07-04-08, 22:00
Turqit e kosoves nuk jan kėnaqur me zyrtarizimin e gjuhes turke

7 prill 2008

Enis KERVAN

K U M T E S Ė

Turqit e kosoves nuk jan kėnaqur me zyrtarizimin e gjuhes turke ne nenin e 5 te draft kushtetutes. Ne jemi njė komunitet i shembull kur ėshtė fjala per integrimin e pakicave nė jeten Kosovare. Por kurė ėshtė fjala te kerkesa e komunitetit turk nuk e kemi pėrkrahjen dhe tani jemi pakėnaqur . Turqit e Kosoves e kerkojn zyrtarizimin e gjuhės simbas Kushtetutės e Kaqanikut vetem nė ato komuna ku jetojn. Kure ėshtė fjala pėr gjuhėn sėrbe, kjo komunitet edhe ku nuk jeton zyrtariyimin e gjuhės e kanė garantuar. Por komuniteti turk nuk e ka satatutin e gjuhes garantuar nė nivelin e kėrkuar me kushtetut. Kurse pėrdorimin por edhe dhe zyrtarizimin e gjuhės turke kushtetuta e lidh me ligj. Prandaj zyrtarizimin e gjuhes turke e cakton ligji e jo kushtetuta sepse neni 5 e thote kte.
Propozimi im ne Komisionin e Republikės sė Kosovės ka qene si vion poshtė:
Komisionit tė Republikės sė Kosovės pėr Kushtetutė
Propozim lidhur me ndryhshimin e nenit 5. tė Projektkushtetutės sė Republikės sė Kosovės
Neni 5
1- Gjuhė zyrtare nė Republikėn e Kosovės janė gjuha shqipe dhe gjuha serbe. Gjuha turke ėshtė gjuhė zyrtare nė komunat ku jetojnė turqit dhe gjuhe ne perdorim zyrtare nė institucionet qendrore.
2- Gjuha boshnjake dhe rome janė gjuhė zyrtare nė nivelin komunal dhe janė gjuhė zyrtare nė pėrdorim nė pajtim me Ligjin.
Shpjegim:
Sipas Kushtetutės sė vitit 1974 dhe sipas Kushtetutės sė Kaēanikut, gjuha turke ėshtė gjuhė zyrtare nė komunat ku jetojnė turqit dhe nė organet qendrore tė Kosovės. Ndryshimi me statusin e gjuhės rome dhe boshnjake qendron nė atė se edhe mė parė gjuha turke ka qenė e garantuar me ligj, me kushtetut dhe se ka qenė gjuhė qė me shekuj ėshtė pėrdorė si gjuhė tradicionale-kulturore.
Edhe psegjuhėt rome dhe boshnjake kure nuk kanė qenė tė trajtuara si gjuhė zyrtare as me Kushtetutėn e viti 1974 as me Kushtetutėn e Kaēanikut megjithatė ne Kushtetutėn e Republikės se Kosovės gjuhėt boshnjake dhe rome janė futur si gjuhė zyrtare nė nivelin komunal. Ne e pėrkrah[m yzrtarizimin e kėtyre gjuhve, por tyrqishtja duhet tė ndallohėt prej kėtyre gjuhve sepse zyrtarizimi i gjuhės turke ka nje tradit.
Pere kete Kushtetuta e republikės sė Kosovės duhet qė mė sė paku ta mbajė dhe ta kthejė statusin e gjuhese turke tė parashikuar me Kushtetutėn e viti 1974 dhe me Kushtetutėn e Kaēanikut.
Enis KERVAN 7 prill 2008, Prishtinė
Deputet tė Kuvendit tė Republikėse sė Kosovės nga rallat e KDTP-sė

premium
08-04-08, 12:16
Realiteti te shiqohet, zyrtare duhet te jene neper ato komuna ku flitet gjuha Turke.
Deputetet tona nuk punojne seriozisht kete pune ,,kinse dojne te zhdukin te gjitha gjuhet minoritare ,,, sikur se kemi parasysh ne dokumentet zyrtare te shtypur gj. Shqipe,Serbe , Angleze,,, ketu realiteti nuk eshte thua se Anglezet jane popull me shume se te tjere.

Guri i madh
08-04-08, 19:52
tema qenka te humori po une po shkruj pa humor gjuha turke duhet me ligj tė ndalohet edhe privat te shpia me fol ,se nuk ka turq ata jan shqiptar qe kan punue nė administraten e pushtusit OTOMAN gjat sundimit 5030 vjeqar

se nuk jan turq kena shum e shum argumente po veq kan qen bashkpuntor tė anmikut shekullor

premium
08-04-08, 23:04
tema qenka te humori po une po shkruj pa humor gjuha turke duhet me ligj tė ndalohet edhe privat te shpia me fol ,se nuk ka turq ata jan shqiptar qe kan punue nė administraten e pushtusit OTOMAN gjat sundimit 5030 vjeqar

se nuk jan turq kena shum e shum argumente po veq kan qen bashkpuntor tė anmikut shekullor
Faktikish une jam TÜRK nese je kundert ketu jam.
Qfar faktori je ti te ndalon gjuhet.
Mos haro keto qe te them: Extermistet nuk kane vend askend.... sidomos sikur ti qe jane te kete Kosova edhe nje ... se shpejti i ktheni edhe Serbet ne Kosove .
Ti meriton qdo te kqija qe egziston ,, je nje person qe bashkangjitesh se pari me shkijet sesa me Turqit qe jane Muslimane. Per ty te them personalish >>TURP TURP<< te kesh nga Turqia ,,,ne ditet me te shtira te Kosoves ka hapur dyert e ka pranuar 30.000 refughat e ka mbajtur me buke( Buka e tyre te vrafte). Je ''Idiot injorance qe mendon keshtu''. Shtetet e menqyra nuk mendojne sikur ti siq mendon per te zhdukur nje popull qe ka hak te te kete kombin e vet .
Idiot... keshtu edhe shkijet e mendonin per nje teritor ''Etnike'' po ku i erdh puna e tyre ... mbeten i vogel... shyqyr qe nuk kane shumica mendimin tende... per ndryshe edhe shqiperia dote humbet o kastravec. Tri here mendo para postimit ,,, dhe nje here shkruaj o extremist o radikalist.

Preshevar
08-04-08, 23:07
"Ha-ha-ha" .....................kaq kisha per ket tem "humori" :smile:

premium
08-04-08, 23:10
Faktikish une jam TÜRK nese je kundert ketu jam.
Qfar faktori je ti te ndalon gjuhet.
Mos haro keto qe te them: Extermistet nuk kane vend askend.... sidomos sikur ti qe jane te kete Kosova edhe nje sikur ti... se shpejti i ktheni edhe Serbet ne Kosove .
Ti meriton qdo te kqija qe egziston ,, je nje person qe bashkangjitesh se pari me shkijet sesa me Turqit qe jane Muslimane. Per ty te them personalish >>TURP TURP<< te kesh nga Turqia ,,,ne ditet me te shtira te Kosoves ka hapur dyert e ka pranuar 30.000 refughat e ka mbajtur me buke( Buka e tyre te vrafte). Je ''Idiot injorance qe mendon keshtu''. Shtetet e menqyra nuk mendojne sikur ti siq mendon per te zhdukur nje popull qe ka hak te te kete kombin e vet .
Idiot... keshtu edhe shkijet e mendonin per nje teritor ''Etnike'' po ku i erdh puna e tyre ... mbeten i vogel... shyqyr qe nuk kane shumica mendimin tende... per ndryshe edhe shqiperia dote humbet o kastravec. Tri here mendo para postimit ,,, dhe nje here shkruaj o extremist o radikalist.
Ku mundesh me ballafaqu 13 milionin me 200 milion, si do mendo ... fundi eshte Turqia dot mbulon Ballkanin dhe ai dot dominon ndoshta edhe Evropen.

uliksi31
08-04-08, 23:16
Ju lutem ketu eshte rubrika e zones se argetimit. Mos na i perzieni temat politike-fetare . Nuk eshte fer per lexuesit e kesaj rubrike.

Falemderit ne mirkuptim.

premium
08-04-08, 23:38
Ju lutem ketu eshte rubrika e zones se argetimit. Mos na i perzieni temat politike-fetare . Nuk eshte fer per lexuesit e kesaj rubrike.

Falemderit ne mirkuptim.
PO zoteri Uliksi jam nje njeri te kuptueshem deriii me kufi.. sidomos ata qe shkelin ne bisht te gjarperit....helmohen .

Jeni moderator te forumit ,keni te drejte te eliminoni qdo personin deri sa vjen tek nxitimi i temes.

flm. per vezhgimet reale.