PDA

View Full Version : "Ika njėherė" Rrugtimi duke kėrkuar vetvehtėn


Pupi
10-04-08, 21:33
Nė Kohėn e sodit,nga dhe jemi tė rrethuar me hektik tė madhe e stres, ne shpesh herė na ndodhė qė tė mendojm tė marrim njė rrugtim tė tillė si rrugtimi i Jakobit. Pėr dallim nga Udhėtimi i Jakobit dikur, sot kjo bėhet pėr shkaqe e arsye tė ndryshme.
Jo gjithmonė janė arsyet religjioze qė na shtyjn tė marrim rrugtime tė tilla. Mė tė shpeshta janė ato tė llojit: Gjetja e qetėsis dhe mbledhja e energjive tė reja. Mė e rėndėsishmja e njė rrugėtimi tė tillė ndodhė qė sot pėr sotė ėshtė ajo e llojit tė tillė "Ika njėherė" njė rrugtim me moton ,,Duke kėrkuar vetvehtėn".

"Ika njėher" e dėgjojmė disa herė nė ditė, nė punė, nė kafene, e deri te kjo e fundit edhe nė familje.
Derisa kto dy tė parat edhe nuk pėrbėjn kushedi se ēfar domethėnje, kjo e fundit ka nė vehte shumė pėr tu sqaruar, duke u munduar qė edhe hollėsin mė tė vogel ta kuptojm se pse njė njeri thotė "ika njėherė"!
Sepse "ika njėherė" vėrtetė duket sa edhe njė pėrditshmėri, por "ika njėherė" mundė tė jetė edhe nga ato kur vėrtetė dikush don tė shkoj, dhe ėshtė pikėrisht kjo "ika njėher" qė njeriun mund ta zbardh agimi diku larg, shumė larg nėpėr botė, nė mos ndoshta edhe me njė "identitet tjetėr".
"Ika njėherė" duhėt tė mos jetė edhe fenomen i ri, tek lexon qė edhe nė Mesjetėn e hershme njerzimi kishte lėvizur, sa pėr qėllime tė caktuara, e sa pėr lloj lloj arsyesh tė tjera qė njeriun e shtyjn tė marrė njė rrugtim tė tillė me ca plaqka me vehte, atėher lypset vertet tė kujtojm se ēfar, dhe si e shpjegon njė "ika njėherė" pėr tu kthyer mbas dhjetė vjetėsh, apo edhe pėr tė mos u kthyer kurrė mė!

Gjithkush e ka njė dritare
Nga e mban kokėn prapa pėrjetė
Njė siluetė del, zhduket dhe shuhet fare
Dhe prap shfaqet si margaritar nė det.

Kush nuk kėndoi njėherė njė serenatė
Kush nuk dashuroi njėherė me ēmenduri
Pėr tė jeta ėshtė njė mandat
Eshtė thjesht njė epitaf i zi…

"Ika njėherė"...