PDA

View Full Version : A mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?


arton bala
03-05-08, 15:33
A do te pushoj Shqipja dikur se ekzistuari?

Apo do t“jete e kunderta: Gjuha jone do te ruaj mevetesine e saj qe ka sot dhe ndoshta edhe zgjerohet?

Cilat jane sfidat kryesore te Shqipes ne shekujt e ardhshem? Cilat jane zgjidhjet per to? Pervojat e juaja personale ne familje e shoqeri?

rilinda
03-05-08, 18:20
Do Zoti e iu vijnė mendėt gjeneratės sė re.
Shkrimi ėshtė bastarduar me tė madhe. Shkonja V zėvendėsohet me W. Nė vend se ta shkruajnė "jemi" e shkruajnė "iemi"... e plot fjalė tė tjera qė momentalisht nuk po mė kujtohen.
Mirėpo, ne jemi popull qė i kemi bėrė ballė ēdo stuhie, kėshtu qė, shpresoj se edhe kėtė fazė bastarduese/ kullerizmi, do ta tejkalojmė!


Shėndet!
Rilinda

panta_rhei
03-05-08, 22:26
Do Zoti e iu vijnė mendėt gjeneratės sė re.
Shkrimi ėshtė bastarduar me tė madhe. Shkonja V zėvendėsohet me W. Nė vend se ta shkruajnė "jemi" e shkruajnė "iemi"... e plot fjalė tė tjera qė momentalisht nuk po mė kujtohen.
Mirėpo, ne jemi popull qė i kemi bėrė ballė ēdo stuhie, kėshtu qė, shpresoj se edhe kėtė fazė bastarduese/ kullerizmi, do ta tejkalojmė!


Shėndet!
Rilinda

Problemi ėshtė se tash po na mungon stuhia... edhe flamurin e kemi ruajtė pėr inat tė stuhive... edhe gjuhėn pikėrisht pėr atė inat e kemi ruajtė... tash nė mungesė tė stuhisė, po mungon edhe inati...
Nėse gjuha shqipe, tradita dhe kultura shqiptare kanė arritur tė mbijetojnė deri mė sot... meritėn kryesore dhe falėnderimin kryesorė e meritojnė "armiqtė" tanė shekullorė...
Absurdi shqiptarė: S'ka "millosh" - s'ka dashuri ndaj flamurit, s'ka ēifteli, s'ka dashuri ndaj gjuhės shqipe, s'ka patriotizėm!!!(???)

Pa cinizėm: Sipas mendimit tim, nėse nuk ndėrmerren reforma standardizuese, gjithpėrfshirėse... sidomos rishikim tė standardit 1972... personalisht jam pesimist dhe vėshtirė se gjuha shqipe do t'u bėjė ballė stuhive moderne... tė paktėn gjuha standarde (kjo qė ėshtė) jo se jo...

Arsye, "zgjidhje"... shembull:
Nuk kam nevojė fare tė fsheh ndikimin e aspektit lokal nė mendimin tim nė lidhje me gjuhėn e sotme standarde... mendoj se aty Kosova dhe e folmja e saj nuk ėshtė pėrfillur fare...
Si mund ta konsideroj gjuhė amtare njė gjuhė sipas sė cilės mė vjen turp ta thėrras nanėn time... Ta thėrras "nėnė" - mė vie turp nga vetvetja... e ta thėrras "nanė" (ashtu siq ma do zemra dhe tradita "babė e babgjysh") - do tė "turpėrohesha" nga gjuha "amtare" standarde...
Thjeshtė, fėmijėt shqiptarė tė Kosovės, nė hapat e parė tė shkollės, nė orėn e "gjuhės sė nėnės" (amtare), hasin nė probleme dhe vėshtirėsi edhe mė keq se tė mėsonin njė gjuhė tė huaj.


Ndėrsa sa i pėrket kullerizmit: s'ka lidhje hiq... kullerizėm ka nė krejt botėn...
kullerat amerikanė psh. "e k'pusin" gjuhėn angleze me "bastardime" por asnjėherė kjo nuk krijon konfuzitet kur ėshtė fjala pėr anglishten qė e njohim.

Artisti
03-05-08, 22:33
A e dini ēka ?

Se pari pershendes artonin, pasi qe eshte nismetar i Temes pastaj pershendes Lulen e Kosoves e cila ne ēdo stine lulezon dhe sipas rrjedhave te deritanishme, nuk do te pushoje se lulezuari deri ne minuten e fundit, e kjo eshte rilinda.

arton, po me vie keq por me duhet te te kritikoje qe ne fillim dhe kritika quhet:

Titullin e Temes e ke filluar me shkronje te vogel!!!!

Te lutem merre si kritike te mire!!!.

Leximi, rileximi, kendimi i leximit dhe rileximit jane tre faktore kryesor qe mos te harrohet Gjuha Shqipe.

Mediat e shkruara dhe elektronike jane perberes te ketyre tre faktoreve por, ne keto media duhet te jene te kyēur gjuhetaret ne menyre qe mos te dalin gabime ne syte e lexuesit.

Mua, para nje kohe me erdhi nje lajm ne Kutin e lajmeve. Ishte nje lajm i cili me krenoi, behej nje krahasim mes meje dhe nje anetari shume te nderuar.

Nuk me besonte qe nuk isha ai. Pasi i thashe t'i shiqon shkrimet e mia te para ne kete forum, me siguri eshte bind.

Pra, duhet te lexojme, rilexojme dhe kendojme dy te parat, per te arritur.


Me kenaqesi te veēant per Forumin Dardani.de, ne te cilin mesova shumeeee, ju pershendet


Artisti

jadore
03-05-08, 22:49
po ,

fatmiresishte pasi mbijetoj dhe bastardhimet nga gjuhet e huaja ne periudhen e pas luftes .. me plot goje them qe po
gjuha jone ka nje te ardheme dhe veshtire qe do te shkrihet ne grupin e gjuhes esperanto .. mbijetoj dhe kete krize.

lonaaa
05-05-08, 09:31
Problemi ėshtė se tash po na mungon stuhia... edhe flamurin e kemi ruajtė pėr inat tė stuhive... edhe gjuhėn pikėrisht pėr atė inat e kemi ruajtė... tash nė mungesė tė stuhisė, po mungon edhe inati...
Nėse gjuha shqipe, tradita dhe kultura shqiptare kanė arritur tė mbijetojnė deri mė sot... meritėn kryesore dhe falėnderimin kryesorė e meritojnė "armiqtė" tanė shekullorė...
Absurdi shqiptarė: S'ka "millosh" - s'ka dashuri ndaj flamurit, s'ka ēifteli, s'ka dashuri ndaj gjuhės shqipe, s'ka patriotizėm!!!(???)

Pa cinizėm: Sipas mendimit tim, nėse nuk ndėrmerren reforma standardizuese, gjithpėrfshirėse... sidomos rishikim tė standardit 1972... personalisht jam pesimist dhe vėshtirė se gjuha shqipe do t'u bėjė ballė stuhive moderne... tė paktėn gjuha standarde (kjo qė ėshtė) jo se jo...

Arsye, "zgjidhje"... shembull:
Nuk kam nevojė fare tė fsheh ndikimin e aspektit lokal nė mendimin tim nė lidhje me gjuhėn e sotme standarde... mendoj se aty Kosova dhe e folmja e saj nuk ėshtė pėrfillur fare...
Si mund ta konsideroj gjuhė amtare njė gjuhė sipas sė cilės mė vjen turp ta thėrras nanėn time... Ta thėrras "nėnė" - mė vie turp nga vetvetja... e ta thėrras "nanė" (ashtu siq ma do zemra dhe tradita "babė e babgjysh") - do tė "turpėrohesha" nga gjuha "amtare" standarde...
Thjeshtė, fėmijėt shqiptarė tė Kosovės, nė hapat e parė tė shkollės, nė orėn e "gjuhės sė nėnės" (amtare), hasin nė probleme dhe vėshtirėsi edhe mė keq se tė mėsonin njė gjuhė tė huaj.


Ndėrsa sa i pėrket kullerizmit: s'ka lidhje hiq... kullerizėm ka nė krejt botėn...
kullerat amerikanė psh. "e k'pusin" gjuhėn angleze me "bastardime" por asnjėherė kjo nuk krijon konfuzitet kur ėshtė fjala pėr anglishten qė e njohim.

Pajtohna me kete shkrim tendin, per mrekulli e ke formulu mendimin e shprehur me lart.

As une nuk do i fajsoja "kullerizmin", perderisa e shof me tė rrugės tė merremi me moderatoret tane nepėr media, qoftė tė shkruara apo elektronike, kur ata kanė guzim fjalen e KALTER tė zevendėsojn me BLU,( e shume tė tejera qė pėr momentin smė kujtohen) pse te meremi me fjalet qė pėrdoren nė mesin shoqerore, nuk duket tragjike aq sa ajo nėpėr media!
Shpesh po pyes veten mos valle edhe ne shkolle jane mėsimdhansit duke ua mesuar ngjyren e Kalter si BLU qė aq shumė po flitet neper media?!:rolleyes:

Jana
05-05-08, 14:48
A do te pushoj Shqipja dikur se ekzistuari?

Apo do t“jete e kunderta: Gjuha jone do te ruaj mevetesine e saj qe ka sot dhe ndoshta edhe zgjerohet?

Cilat jane sfidat kryesore te Shqipes ne shekujt e ardhshem? Cilat jane zgjidhjet per to? Pervojat e juaja personale ne familje e shoqeri?

Gjuha shqipe do egzisotoj gjithmon sepse ka egzistu ne kohe shum te veshtira e lere me tash ne Shtetin ton....

Sfidat apo diqka qe mua personalisht me pengon jan keto fjlaet e huja qe po perdoren sidomos nga keta kurrerat e ri....
Eshte mir me dit gjuhe te huaj por,sdon me then se duhet me perzi me gjuhen Amtare....

Pervoja ne familjen time ska diqka probleme te tilla meqense 50% te Familjes i kam Profesora/sha.....

Nje shembull...
Asnjeher me Babin nuk foli ne net me shkrim sepse ai kerkon shkrim letrat dhe me pika e presje....keshtu qe ma mir rahat....hahhaha

PipeX
07-05-08, 11:55
Nese mbushemi mend njehere e pergjithmon atehere do te kemi nje te ardhme por nese vazhdojm te fusim fjal te huja ne fjalorin shqiptar atehere nuk pritet gje e mire perpos rrenimit te gjuhes shqipe kur TV, Radio etj.. perdorin fjalet e huja kur faktikisht fjalet e gjuhes shqipe ekzistojn kjo eshte ne dem shume te madh per gjithe neve, ndersa per rinin mos te flasim njehere per njehere po dihet se cfar pritet nga ta.

Pupi
07-05-08, 13:06
Gjuha Shqipe tė mos mbetet vetėm "Gjuhė e lirė"

"NE" nėse e flasim gjuhėn shqipe vetėm si hoby, Dhe jo si njė Gjuhė moderne, nga ku dhe do tė ishim nė gjendje, edhe shprehjet mė adekuate ti pėrkthenim, "NE" veqse e kemi humbur luftėn ende pa u futur nė betejė!

Gjuha Shqipe nuk ėshtė viktim e globalizimit, e as mangėsi e stuhis, Shumė mė shumė ėshtė dembeli e jona, "E jona": Shkollat dhe Univerziteti, Ministria e Kulturės, Instituti pėr Hulumtime Gjuhėsore (Albanologjik)."NE" jemi duke bėrė ēdo gjė tjetėr, pėrpos qė gjuha shqipe tė zhvillohet dhe tė mbijetoj fare. "NE" qė moti e kemi braktisur anijen, edhepse nuk ka patur asnjė sinjal fundosjeje.
Nuk duhet kėtu "shkollė" e madhe, pėr tė parė se si gjuha shqipe dita ditės, nė vendė qė tė njėsohet me mbarė Shqipen letrare, ajo kėtė ėshtė duke e bėrė me mbarė gjuhėt botėrore.
Nis qė nga Emrat e njerzėve, qė nuk mundė ti dallon me Emrat Shqiptarė apo Italian, Gjerman apo edhe Anglez. E deri te pompoziteti i atyre qė kanė qasje nė media drejtėpėrdrejt.
Kanė mėsuar "herifėt" kursin e natės, dhe nė mėngjes pėrsėrisin nga ato qė kan mbajtur mend.

PipeX
09-05-08, 10:37
Pajtohem me ty Pupi por 3 faqe kam coment per te shkruar per kete tem, por skemi pse me zgjat pasi qe po shifen se ne cfar gjendje kemi ardh

teutaA
09-05-08, 10:50
Mendoj se jo per disa vite do te flitet vetem ne shtepi edhe at nje shiqpe e shemtuar duke ju falenderu me se pari medijave ku mjafton vetem humoret qe shihen aty qfar fjalori te dobet perdorin e tani moderatoret,politikuajt nje gjuh qe gjysmen e fjalve i perdorin ne anglisht keshtu qe un mendoj qe do te ishim te knaqur nese bahet si ne filipine ose indi ,figji e ku ta di un neper disa shtete ku anglishtja eshte gjuh zyrtare dmth edhe ne shkolla mesohet anglisht e gjuha amtare flitet vetem ne shtepi rrug e keshtu ndoshta jam pesimiste pak ne ket drejtim por ishte vetem nje mendim i imi

Adina-R.Ks
10-05-08, 17:38
Ne radhe te pare pershendes udheheqsin ( moderatorin) e kesaj teme Artonin, se ja as une nuk po e gjeje fjalen shqipe per kete, dhe te gjithe juve qe keni dhene mendimet lidhur me kete teme. Vertet eshte per keqardhje se gjuha shqipe po humb shume fjal te saja te cilat po zevendsohen me fjal nga gjuhet e huaja. per kete te gjithe jemi ngapak fajtor po barren me te madhe e kane televizjonet, radiot, gazetat (mediumet dhe per kete fjal jame e dyshimt qe nuk eshte fjal shqipe, apo ndoshta nuk kame pase rastin te degjoj kete fjal para lufte), sepse keto edukojn ne nje menyre shoqerin. Lart dikush nga ju ka cekur humoret qe behen ne televizjonet tona, ato do i kisha lene anash, se keto jane te fundit per tu diskutuar, po fillojm nga Lajmet cfare gjuhe perdoret ne to ne fillim shume fjal nuk i kuptoja keshtu qe nuk arrija te kuptoja lajmin e plote, diskutimet politike, fjalori i folsit dhe politikaneve, etj. Cilit televizjon, radio apo gazet mund ti ankohesh per nje gje te till kur ne Kosove jane te gjitha te privatizuara, perveq RTK-se dhe 2 radiov nese nuk gaboj.Te mos e zgjas edhe une me shume dhe nuk po cek ndonje fjal te cilat jane bere shume tani plotsuse e fjaleve tona, saqe po na duhet nganjeher edhe ti veme ne kllapa ate fjal te hauj qe zevendson fjalen tone per ta kuptuar me mire se tani na jane mesuar veshet ti degjojm....

arton bala
21-05-08, 15:24
Pershendetje
te gjithe juve gjandareve, ksi po mendoj dashamireve te Shqipes. :-)
Te gjitheve nje flm special per kycjen.

Ne kete teme ndoshta duhet te sqarojme se pari se si e kuptojme termin "gjuhe me nje te ardhme". T“i bejme vetit mendime per kriteriet qe duhet te realizohen qe te mund te flitet per nje gjuhe qe s“ka te ardhme.

P.sh. nje mendim: Nese pas 1 apo 2 shekujsh Shqipja flitet si gjuhe qe nuk njeh shumicen e termeve qe njohin gjuhet tjera, atehere a mund te themi sot se Shqipja ka nje te ardhme? Nese Shqipja ne te ardhmen perdoret vetem ne situata themelore te jetes, p.sh. per pershendetje, per martesa, gjueti, apo tjera situata te tilla, mirepo nuk perdoret ne shkence, ne vendpunim, pra nuk perdoret ne spektre te rendesishme shoqerore, nese ky skenar realizohet, a mund te themi sot se Shqipja do te kete nje te ardhme? Per mendimin tim, jo.

Fjalet jane mendime. Per te menduar nevojiten fjale. Per te folur poashtu. Nje gjuhe, e cila nuk njeh apo "prodhon" fjale adekuate per sa me shume sfera jetesore, ajo gjuhe ose huazon fjale nga gjuhet tjera, pra bastardizohet, ose mbetet pa to fare, pra varferohet. Qe te dyja alternativat flasin per nje gjendje lufte per mbijetese, jo per mundesine e nje te ardhmeje te bujshme te nje gjuhe.

BE LK
22-05-08, 12:46
Letraret me te njohur shqipetare thone: Se nese nuk ndermeren nisme per nje shqipe dhe libra te perbashket kosove shqiperi, se shpejti do kemi dy gjuhe te nryshme !

tung

Pupi
22-05-08, 13:42
Ja edhe njė, nga shumė arsyet pse gjuha Shqipe do tė ketė njė tė ardhme tė ndritshme.
Shqipja e vjetėr: Ndikim i gjallė i njė gjuhe tė vdekur?


Shqipja e vjetėr ka ushtruar njė ndikim tė madh ndaj gjuhėve ballkanike. Kjo ėshtė teza kryesore e njė projekti tė dy linguistėve vjenezė, qė po financohet nga Fondi austriak pėr Shkencėn.


"Kėrkojmė shitės me njohuri tė gjuhės serbe, hungareze, rumune dhe gjermane!" - njė afishe e zakonshme kjo nė qytetin Vėrshac tė Vojvodinės nė Serbi, nė vitet 30-tė tė shekullit tė kaluar. Asokohe njohja e gjuhėve tė ndryshme ishte parakusht mbijetese. Linguisti vjenez Shtefan Shumaher (Stefan Schumacher) e sjell kėtė si shembull pėr tė treguar, se komunikimi gjuhėsor mes fqinjėve nė Ballkan, nė kohėrat e mėparshme ka qenė shumė i gjallė.
"Ne mendojmė se rrethana tė ngjashme kanė sunduar edhe nė tė gjithė Ballkanin, pra qė njerėzit kanė pėrdorur mė shumė se njė gjuhė brenda njė dite pėr tė komunikuar me tė tjerėt", thotė Shumaher nė njė intervistė me Deutsche Wellen. Pėr tė mėsuar mė shumė se si shqipja ka ndikuar ndaj gjuhėve tjera tė Ballkanit doktori i shkencave linguistike ka filluar nė vitin 2006 njė studim tre vjeēar pėr shqipen e vjetėr, sė bashku me kolegun e tij, albanologun Joachim Matzinger. "Joachim Matzinger dhe unė jemi marrė me shqipen prej shumė kohėsh. Shumė shpejt kuptuam se kushdo qė merret me kėtė i bazon gjykimet pėr shqipen dhe historinė e saj tek gjuha e sotme moderne. Ne e dinim se qysh nga shekulli i 16-tė e kėtej ekziston njė korpus i madh letrar, i cili duhet studiuar me themel", thotė Shumaher mė tej.
Si bazė pėr kėtė studim, shėrbejnė kryesisht, shkrimet e shekullit tė 15 dhe 16, studimi i tė cilave nė periudhėn e komunizmit nuk arriti tė bėhej i plotė, edhe pėr faktin se ato kishin pėrmbajtje fetare. Shumaher ka analizuar deri tani afro 60 pėr qind tė Pjetėr Bogdanit, ndėrsa Matzinger po merret me Budin. Bartja e ndikimeve gjuhėsore mendohet tė ketė ndodhur pėrmes barinjve shtegtarė si dhe pėrmes latinishtes.


Ndikimi i shqipes i konsiderueshėm
Qysh tani ata kanė vėnė re, se shqipja e vjetėr, e cila mendohet tė jetė tė paktėn 2500 vjeēare, ka pasur njė ndikim tė madh nė zhvillimin e gjuhėve ballkanike. "Kjo vihet re qartė tek rumanishtja, e cila ėshtė shumė mė ndryshe nga gjuhėt e tjera romane dhe megjithatė ka disa veēori qė janė tipike edhe pėr shqipen e sotme. Kėshtu pėr shembull qė nyja bashkangjitet nė fund tė foljes, ndėrkohė qė tė gjitha gjuhėt e tjera romane e vėnė atė nė fillim, sqaron Shumaher.
Bardhyl Demiraj, profesor i albanologjisė nė Universitetin e Mynihut, ka qenė referenti i parė i projektit dhe ėshtė i gėzuar qė ky projekt po mbėshtetet edhe nga Fondi pėr Shkencėn, institucioni qendror i Austrisė pėr financimin e studimeve bazė. "Shtefan Shumaher ėshtė njė indoeuropianist i njohur, por ndėrkohė po bėn emėr edhe nė albanologji si edhe nė disa fusha tė tjera tė shkencave historike e gjuhėsore. Ai ėshtė njė njohės shumė i mirė edhe i gjuhėve rrėnoja tė Evropės Qendrore dhe nė veri tė Ballkanit. Ndėrkohė qė Matzinger ėshtė mė i ri, ėshtė njė albanolog i mirėfilltė, i cili ka botuar mbi 25 artikuj", vlerėson Profesor Demiraj.
Studiuesit po pėrdorin jo vetėm njė bazė tė re materiale, por edhe metodat mė tė reja tė indoevropianistikės, vlerėson Demiraj. Njė rezultat i kėtij projekti pritet tė jetė njė fjalor me foljet e shqipes sė vjetėr. Dy studiuesit austriakė pritet tė japin njė ndihmesė tė ēmuar nė studimet albanologjike, duke i qendruar kėshtu besnikė traditės austriake nė kėtė lėmi, gurin e parė tė sė cilės e vuri po nė Vjenė, profesor Norbert Jokl, rreth 100 vjet mė parė.


Anila Shuka
DW-Shqip

Pupi
22-05-08, 13:43
http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,3347217,00.html

rilinda
22-05-08, 13:44
Gjuha shqipe e ka boshllėkun e saj, dhe fjalėt e huazuara nuk duhet larguar pėrderisa e zėvendėsojnė njė boshllėk nė fjalor. Ndėrsa barbarizmat duhet t'i largojmė ne- shoqėria.
Kongresi i fundit i gjuhės shqipe ėshtė mbajtuar nė vitin 1972, i cili ka hyrė nė historinė e gjuhės shqipe dhe tė kulturės shqiptare, si Kongresi i njėsimit tė gjuhės letrare kombėtare. Rregullat e gjuhės u vendosėn nė kushtet e njė diktature tė egėr, prandaj duhet (dhe ėshtė rendi) qė albanologėt dhe Kėshilli Ndėrakademik Tiranė-Prishtinė, duhet tė mbajnė edhe njė Kongres tjetėr, dhe kėta njerėz duhet tė mendojnė e tė punojnė nė atė drejtim qė fjalėt e reja tė ndėrtohet me kujdes nė mėnyrė qė tė mos pėrjashtohet asnjė nga shoqėria, sepse shoqėria ėshtė mbi ēdo ligj dhe nėse albanologėt tentojnė ta fusin nė pėrdorim njė fjalė, dhe nėse shoqėria nuk do ta arsyetojė atė, ajo nuk do ta pėrdor. Mbi tė gjitha fitorja ėshtė e gjuhės sė njerėzve.

Shqipja gjithsesi do ta ketė njė tė ardhme, sepse shoqėria nuk do ta lejojė fundosjen e njė anije qė i ka bėrė ballė ēdo cunami.

BE LK
24-05-08, 11:04
Gjuha shqipe e ka boshllėkun e saj, dhe fjalėt e huazuara nuk duhet larguar pėrderisa e zėvendėsojnė njė boshllėk nė fjalor. Ndėrsa barbarizmat duhet t'i largojmė ne- shoqėria.
Kongresi i fundit i gjuhės shqipe ėshtė mbajtuar nė vitin 1972, i cili ka hyrė nė historinė e gjuhės shqipe dhe tė kulturės shqiptare, si Kongresi i njėsimit tė gjuhės letrare kombėtare. Rregullat e gjuhės u vendosėn nė kushtet e njė diktature tė egėr, prandaj duhet (dhe ėshtė rendi) qė albanologėt dhe Kėshilli Ndėrakademik Tiranė-Prishtinė, duhet tė mbajnė edhe njė Kongres tjetėr, dhe kėta njerėz duhet tė mendojnė e tė punojnė nė atė drejtim qė fjalėt e reja tė ndėrtohet me kujdes nė mėnyrė qė tė mos pėrjashtohet asnjė nga shoqėria, sepse shoqėria ėshtė mbi ēdo ligj dhe nėse albanologėt tentojnė ta fusin nė pėrdorim njė fjalė, dhe nėse shoqėria nuk do ta arsyetojė atė, ajo nuk do ta pėrdor. Mbi tė gjitha fitorja ėshtė e gjuhės sė njerėzve.

Shqipja gjithsesi do ta ketė njė tė ardhme, sepse shoqėria nuk do ta lejojė fundosjen e njė anije qė i ka bėrė ballė ēdo cunami.
Une me ket rilinden nuk po merem vesh hiq. Prandaj duhet pare kjo puna e gjuhes hahahahahhahahahhahaa!

DritonPR
24-05-08, 22:19
duhet ndryshuar ne te Kosoves gjuhen tone te bejm te paster shqipe!

Duhet eliminuar fjalet: turke, serbe, dhe anglishte (amazing be njeri, cfar idiota si emrojn emisionet)