PDA

View Full Version : Shqiptarja qė do ta "pushtoj" Festivalin e Kanes


Veterani
20-05-08, 21:02
Festivali i 61 i Kanit shfaqi sot filmin ' Qetėsia e Lonės' ku nė rolėt kryesore janė Arta Dobroshi dhe Alban Ukaj.
Njė "Prety Women" qė u nominua pėr Ēmim tė mundshėm me ndonjė nga Palmat e arta.
Konkurrenc tej mase, bota artistike ka vėrshuar Kanesin, me 25 Maj priten "Befasirat".

Dilaver
21-05-08, 00:24
Filmi i vėllezėrve Jean Pierre dhe Luc Dardenne ”Qetėsia e Lomės” nė tė cilin rolet kryesore luajnė dy aktorė shqiptarė, nė Festiavlin e Filmit nė Canne pretendon ēmimin e tretė me radh “Palma e artė”. Kėtė ēmim e kan fituar dy herė mė parė.
Filmi nė tė cilin rolin kryesor e luan aktorja shqiptare paraqet perpjekjet e njė emigranteje shqiptare pėr tė filluar njė jetė tė re si qytetarėt euro-perėndimorė. Ajo nė film luan rolin e njė gruaje shqiptare qė ka njė martesė tė planifikuar me njė perdorues droge, dhe kėtė e bėn pėr tė fituar lejėn e qendrimit nė Belgjikė. Pastaj martohet me njė mafioz rus i i cili ushtron njė biznes kriminal.

Alban Ukaj paraqitet nė rolin e Sokolit (tė maleve) i lindur nė Prishtinė. Ai ne rolin e tij paraqet poshtėrimin qė u bėhet refugjatėve nėpėr vende tė ndryshme tė evropės.

Sukses i madh pėr aktoren shqiptare parqitja nė njė Festival tė tillė si "yll" i konematografisė botėrore.

I urojmė suksese

Veterani
21-05-08, 21:46
Mirėmbrėma Kosovė, dhe ju dua shumė.

Ishin ndėr tė tjerash fjalėt qė i tha pėr radiotelivizionin e Kosovės Arta Dobroshi.
Shumė qart shihej njė gėzim nė fėtyrėn e bukuroshės Shqiptare qė kėto ditė ka Pushtuar edhe mė tė mdhenjėt e Festivalit tė Kanit.

"rruga e Lornės" thuaje qė vėrtet tė ketė qenė e dhimbshme, tė vie tė kujtosh ato vajza qė i shihje tė prangosura derisa i kthenin nga Italia karabinieri.http://entimg.msn.com/i/gal/2008Cannes_RedCarpet/yeoh_75.jpg (http://www.dardania.de/movies/gallery.aspx?gallery=17849&photo=928049)http://entimg.msn.com/i/gal/2008Cannes_RedCarpet/stone_75.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/../../movies/gallery.aspx?gallery=17849&photo=928018)


http://entimg.msn.com/i/gal/2008Cannes_RedCarpet/belluci_75.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/../../movies/gallery.aspx?gallery=17849&photo=928011)


http://entimg.msn.com/i/gal/2008Cannes_RedCarpet/portman_blindness_75.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/../../movies/gallery.aspx?gallery=17849&photo=925531)http://entimg.msn.com/i/gal/2008Cannes_RedCarpet/portman_lorna_75.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/../../movies/gallery.aspx?gallery=17849&photo=928013)


http://entimg.msn.com/i/gal/2008Cannes_RedCarpet/hayek_75.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/../../movies/gallery.aspx?gallery=17849&photo=927173)http://entimg.msn.com/i/gal/2008Cannes_RedCarpet/evangelista_75.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/../../movies/gallery.aspx?gallery=17849&photo=927222)http://entimg.msn.com/i/gal/2008Cannes_RedCarpet/cruz_barcelona_75.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/../../movies/gallery.aspx?gallery=17849&photo=927120)http://entimg.msn.com/i/gal/2008Cannes_RedCarpet/moore_blindness_75.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/../../movies/gallery.aspx?gallery=17849&photo=925528)http://entimg.msn.com/i/gal/2008Cannes_RedCarpet/nemcova_75.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/../../movies/gallery.aspx?gallery=17849&photo=928003)
Nuk ėshtė edhe pak tė jesh nė mesin e tė gjithė kėtyre Yjėve.

Suksese "Lorna"

Dilaver
25-05-08, 01:00
Nė shtypin botėror shkruhet se nė festivalin e fundit tė Cannes lindi njė yll i ri, Arta Dobroshi. Sipas parashikimeve tė shtypit boteror, Arta Dobroshi ėshtė konkurente bashk me Angelina Joli pėr Palmėn e artė!http://a69.g.akamai.net/n/69/10688/v1/img5.allocine.fr/acmedia/rsz/434/x/x/x/medias/nmedia/18/66/46/40/18934250.jpghttp://a69.g.akamai.net/n/69/10688/v1/img5.allocine.fr/acmedia/rsz/434/x/x/x/medias/nmedia/18/66/46/40/18940930.jpg


http://a69.g.akamai.net/n/69/10688/v1/img5.allocine.fr/acmedia/rsz/434/x/x/x/medias/nmedia/18/66/46/40/18934249.jpg