PDA

View Full Version : Projekti i Ibrahim Rugoves per Bashkim kombetar shqiptar!


Januzbrahimi
26-05-08, 19:08
Vlera njerzore dhe kombetare e presidentit historik te Kosoves eshte e pamohueshme:

gjykimi ne Hage ( video personale):


http://www.youtube.com/watch?v=orvVkee9Duw (http://www.youtube.com/watch?v=orvVkee9Duw)

Arb
27-05-08, 00:15
O i jashtezakonshem ka qene ky njeri. Eshte ne kreun e fryteve me te cmuara te Kombit tone...

niemand
27-05-08, 11:59
Me gjith qef e kisha shikuar edhe njeher gjith viedon qe ishte ne HAG si deshmitar kunder Milloshevicit.. a e ka dikush ketu ? Apo mund te na sjell ndonje links ku mund ta shohim n'pergjithesi prej fillimit deri ne mbarim. ?

niemand

Januzbrahimi
27-05-08, 12:04
Me gjith qef e kisha shikuar edhe njeher gjith viedon qe ishte ne HAG si deshmitar kunder Milloshevicit.. a e ka dikush ketu ? Apo mund te na sjell ndonje links ku mund ta shohim n'pergjithesi prej fillimit deri ne mbarim. ?

niemand

Nuk besoj se ka diēka te tille se eshte shume e gjate, une i kam disa video qe i kam inxhizu prej videos dhe i kam qit ne Youtube, ne adresen time:

http://www.youtube.com/watch?v=CFXqCshs5I0


http://www.youtube.com/watch?v=f0M9QbYcY3whttp://www.youtube.com/watch?v=xwZpH1-Erho

MemphiSx
27-05-08, 13:48
Me gjith qef e kisha shikuar edhe njeher gjith viedon qe ishte ne HAG si deshmitar kunder Milloshevicit.. a e ka dikush ketu ? Apo mund te na sjell ndonje links ku mund ta shohim n'pergjithesi prej fillimit deri ne mbarim. ?

niemand

Ka qen ne www.trepca.net (http://www.trepca.net) sdi a a eshte ende!!

Urata
27-05-08, 20:53
Agim Gashi: Lamtumire!
E shtune, 24-05-2008, 12:01am (GMT+1)

http://zemrashqiptare.net/images/articles/2008_05/3345/u2_1993.jpg

Nga Agim Gashi
Mė 24 maj 1992, Kosova pėr herėn e parė nė historinė e saj organizoi zgjedhje presidenciale. Me kėtė rast President i parė i Republikės sė Kosovės u zgjodh Dr. Ibrahim Rugova. Ajo ditė e kėtyre zgjedhjeve historike u shpall si Dita e Presidentit. Nė shenjė kujtimi pėr Presidentin e parė dhe tė pėrjetshėm tė Kosovės dhe Ditės sė Presidentit, nergut pėrmes www.zemrashqiptare.net (http://www.zemrashqiptare.net/) ia dhuroj kėto vargje Presidentit tonė dhe adhuruesve tė Tij.

Lamtumire!
U hap lajmi si rrufe
N“tanė arbninė n“tbukrin atdhe,
U trondit Sharri e Korabi
Vlora, Shkodra e Gostivari,
N“zi Prishtina e n“zi Tirana
Edhe Shkupin e mbuloi gjama!
Re tė zeza e mbuluen qiellin
S“donė me ndi ma as pėr diellin,
Ja kanė leshu radhėn pikllimit
Me la me lot veprėn e Trimit.
Ndalet puna e ndalet kanga
Me lot nuset e me vaj nanat,
Qan puntori e fshatari ,
Qan malsori e qytetari;
N“vaj e ngjamė fusha e vrrija
Ditė ma t“zezė ska pas Arbnija,
Ditė ma t“zezė nuk pat Kosova
Ndėrroi jetė Ibrahim Rugova.


http://zemrashqiptare.net/images/articles/2008_05/3345/u2_Nje_perkulje_ne_shenje_nderimi.jpg

Agim Gashi - Nje perkulje ne shenje nderimiShqiptaria sot qanė me mall

Nė kujtim t“ktij burri t“rrallė,
Edhe dielli rrin kokė ulun
Kur qan nji popull i pėrkulun.
Dardania ep kushtrim
Me mallė fushat bjeshkėt n“gjėmim,
Qahen bjeshkėt e Rugovės
Pėr Presidentin e Kosovės.
Ngryset qielli, ftofet moti,
Ndalet gzimi e derdhet loti!
Moj sharki mbushun me mallė
Ma shėndrrove kangėn n“vaj,
Lot e varg i derdhi n“letėr
Se lindė nana si ky tjetėr!
Mbarė nji popull ngrihet n“kambė
Ta nderon trimin e rrallė,
Me rrespekt me i ba nderimin
Si na ka hije t“ia bajmė varrimin.
E tanė bota e popujt mbarė
Pėr Kosovė rrugėn kanė marrė,
Me pėrfaqsuesit qė i dėrgojnė
Pėr t“fundit herė ta nderojnė.
Kur e pamė sa me pėrkulje
Pėr nderim bota mbarė,
Le t“mendohemi e t“krenohemi
Per kėtė burrė t“kombit shqiptarė!
II
Tė vendosėn nė Hol t“Kuvendit
Me roje nderi e lule plot,
Vinin pleq, nuse e plaka
Qė tė derdhnin pėr ty lot.
Miliona njerz po tė pėrkulen
Me homazhe e nderim,
O i Madhi mentor i yni
O i Madhi Trim!
Ti e dashte dheun tand
Qė tė lindi e tė mori,
T“nderoj bota me dekorata
E sa herė tituj doktori.
Vinė ngadalė tė pėrlotun
Burra, gra, pleq e fėmi,
T“falenderojnė dhe tė pėrkulen
Qė ua prune ti lirinė.
Vinė policėt dhe ushtarėt
Me gaditu tė nderojnė,
Mantelbardhėt dhe artistėt…
Lotėt s“ndalen veq pikojnė.
Shkove ti te Nanė Tereza
Qė ka hy nė histori,
Se ti ishe biri i saj
Nuk ka kush qė t“harron Ty.
Mblidhen burrat e mabrė dheut
Nderojnė nipin e Skėnderbeut,
Nderojnė lulen e Lirisė
Qė ja ktheu namin Dardanisė.
Vinė me radhė tuj pritė me orė
Nė acarin plot me bore,
Me plot zemrat tė bajnė nder
Dhe tė shofin pėr t“fundit here.
Rrjedh njerzia sikur lum
Pėr shumė ditė e pėr shumė vjet,
Se Kosvėn ti na e bane
Parajsė tonen nė kėtė jetė.
III
Dhe vjen dita e varrimit
Nė atė kodėr n“Velani,
Ku gjithė fryn puhizė dardane
E ta flladitė shpirtin Ty.
Janė rreshtu burra shtetesh
Qindra mijėra shqipėtarė,
N“lamtumirėn pėr t“fundit here
Tė ktij burrit gjithėkombėtar.
E shoqja Fana t“qėndron afėr
Djemt e vajza t“rrinė pėrbri,
Krenaria ska tė sosun
Qė i rrite e t“patėn Ty.
Tanė Kosova n“ty krenohej
Krenarinė nė qiell e kishim,
Para shkoje drejt pavarsisė
E ne mbrapa teje ishim.
Tė pėrkulemi me gjithė zemėr
Se e dinim qė nuk gabon,
Vepra jote madhėshtore
Para shqipėn do ta qon.
Lamtumirė o bir Dardani
Lamtumirė e flej n“qetėsi,
Lapidari Yt ndėr shekuj
Do tė jetė roje n“liri!
Agim Gashi – Janar-Shkurt 2006, Düren

Guri i madh
27-05-08, 20:58
Me gjith qef e kisha shikuar edhe njeher gjith viedon qe ishte ne HAG si deshmitar kunder Milloshevicit.. a e ka dikush ketu ? Apo mund te na sjell ndonje links ku mund ta shohim n'pergjithesi prej fillimit deri ne mbarim. ?

niemand


une i kam tri kaseta te videos te mbushura rreth ksaj deshmie

po edhe shum te tjera te gjykimeve tjera