PDA

View Full Version : Kombi Kosovar Apo Shteti Kosovar?


LABI
01-06-08, 14:30
KOMBI KOSOVAR APO SHTETI KOSOVAR?

1.Koheve tė fundit ka marr pėrmasa kogja alarmuese debati rreth idetitetit kombėtar dhe atij shtetėrorė tė Kosovės. Ajo qė mud tė hetohet ėshtė se ende nuk ėshtė bėrė ndojė analizė e thukėt shkencore nga perspektiva apo nga kėndėvėshtrimi sociologjik, qė e kosiderojė lėmin mė kompetente lidhur me kėtė problematikė sa tė rėndėsishme aq edhe tė rrezikshme nė kohėn kur shoqėria Kosovare ėshtė duke u ballafaquar me katrahurėn e definimit tė sajė si shtet normal dhe demokratik i shek.XXI. Pėr kėtė arsye do mundohem tė shkoqisė pikat kyqe tė kėtij debati.
Para se tė hyjmė nė kėtė problem, mė duhet tė sygjerojė se nuk e kam ndėrmend tė nisem nga paradigma e njohur popullore ,se : ”nėse njė budalla e hedhė njė gur nė bunar, njėqind tė menqur nuk mund ta nxjerrin atė”, por nga nevoja dhe domosdoshmėri e spjegimit tė dioptrisė shkencore sociologjike qė asjėherė nuk i ėshtė bėrė atij gjertani nė Kosovė. Me fjalė tjera etnicitetet, grupet etnike dhe identitetet etnike (si nė nivele organizativ si sub-bashkėsi ashtu edhe nė nivele tė identitetit kolektiv si sub-etni) kanė njė aftėsi cuditshme si tė themi tė mbijetimit dhe tė transformimit edhe nė kohėrat e sotit. Shembull mė tė mirė pėr kėtė proces se Amerikėn sot pėr sot nuk kemi. Kur tė shikojmė procesin e zhvillimit tė shqiptarėve tė Kosovės nė kėto njėqind (pra pas aneksimit qė i bėhet nga ana e Serbis nė vitin 1912) e fundit, si identitet i ndarė ku rrebeshi i ndikimeve dhe ndėrvarėsisė ishte evident gjatė tėrė kėsajė periudhe, kuptojmė qė ky proces “i ndikimit” (mė shumė!) dhe “i marrjes” (mė pak!) ėshtė nė tė vėrtetė pakashum dasht e padasht ne tani njė proces i njė natyre me pretendime dalluese. Por jo edhe aq sa tani (nėse i adresohemi botėkuptimit tė sotėm pėrėndimor mbi kombin) tė fillojmė procesin e promovimit tė kombeve tė reja (!?), ashtu siq po trumbeton dikush pėr interesa tė pa identifikuara akoma.
Nė anėn tjetėr, meqė po i adresohemi dioptrisė shkencore sociologjike lidhur me kėtė problematikė shtrohen disa pyetje kujtojė shum tė rėndėsishme lidhur me kėtė proces tė “dhėnje marrjes shekullore”, pastajė diskursin e “ushtrimit tė ndėrvarėsisė” si edhe procesin e “amalgimit kulturor”? Pėrgjigja nė tė gjitha kėto pyetje ėshtė njė JO e madhe?!
Poashtu, duhet vėnė edhe njė distingsion shkencor nė mes asajė qė shquhet si etni dhe asajė qė shquhet si komb, nė mėnyrė qė tė mos krijojmė sterotipin e paqenė pėr njėrin apo tjetrin koncept sot. Duke u nisur kėshtu nga kėto paradispozitat elementare shkencore sociologjike ne mė lehtė e kemi diagnostifikimin e identitetit dhe paradigmave rreth tij, qė sot djallėzisht keqėpėrdorėn nga jokompetentėt pėr qėllime personale, grupore e klanore. Eshte e dijtur qė njerėzit janė krijuar prej njė “burri dhe njė gruaje dhe ndarjet nė fise dhe popuj janė rezultat i parallogarive tė ndasisė nė njerzė tė devotshėm dhe kėqinj”.


2.Maks Weber, qė konsistohet njėherė pėr njė herė sociologu i parė qė ka arritur tė jap spjegime tipike sociologjike lidhur me marrėdhėniet e bashkėsive etnike, nė veprėn e tij tė njohur “Ekonomia dhe Shoqėria”, diagnostifikon tri entitete kryesore (racėn, etninė dhe kombin) qė lozin rol tė thksuarnė procesin endėrtimit tė procesit tė identitetit. Pėr Weberin, elementi kryesor qė entitetin e racės e dallon nga ai i etnisė ėshtė se raca ėshtė nė njė farė mėnyre si tėrėsi historike bazamentin e sajė e gjurmon kryesisht nga preardhja apo etimologjia e vetėvehtės kolektive, gjerėsa etnia kėtė e bėnė nė bazė tė perspektivės sė vetė subjektive. Sa i pėrket kombit, Weber mendon qė edhe kjo kategori sociologjike sikurse etnia ėshtė e bazuar kryesisht nė tė besuarit e jetės sė pėrbashkėt, por me njė dallim elokuent qė kombi si pasion tė mvetėsuar ka tė ngulitur kėrkesėn pėr fuqi politike.Eshtė e vėrtetė qė sot pėrpjekjet pėr t’u pajtuar vetėm me njė definicion pėr kombin ėshtė absurd i llojit tė vetė! Aq mė tepėr qė me definicione tė teorisė marksiste e sidomos tė asajė staliniste tė pėrkufizohėn dhe tė spjegohėn proceset aktuale moderniste lidhur me kėtė kategori tejet dinamike dhe pakashum tė spostuar nė plan tė dytė nė rrethanat e ndėrtimit tė njė rendi tė ri botėror, apo tė njė procesi qė po identifikohet si proces i globalizimit.
Pra, tentimi qė tė mbrohet vetėm spjegimi politik mbi kombin qoft edhe ai sociologjik qė sot njihet si mė kompetenti, nė njė farė mėnyre ėshtė e pamjaftueshėm nė sorollatjen qė disa intelektual Kosovar bėjnė pėrpjekje pėr tė gjetur formula tė reja lidhur me procesin e gjoja formimit tė kombit rė ri kosovar nė kushtet dhe rrethanat e njė procesi tė kundėrtė qė ėshtė duke ndodhur nė kėtė shekull nė botė. Ai proces ėshtė procesii globalizimit,qė nė kėtė rast nuk ėshtė objekt i studimit tonė. Duke iu adresuar kėtij procesi tė ri qė pėr synim objektiv ka margjinalizimin e identiteteve kombėtare (sidomos tė atyre qė kanė probleme dhe dilema rreth historikut tė tyre) si identitete (tė dėshmuara gjerė tani) mė tė zhdėrvjellėta pėr tė mbijetuar ndjenja e “solidaritetit kolektiv”, kujtojmė qė ideja e formimit tė identitetit kombėtar tė Kosovės apo cilit do identitet te ri sot kombėtar tjetėr ėshtė nė kundėrshtim tė procesit tė idesė sė unversalizmit. Por, jo idesė sė universalizmit qė ka pretendim tė unifikojė tė gjitha kombet dhe shtetet nė njė identitet dhe shtet tė vetėm, ashtu siq mendojnė edhe disa teoricient tė sotėm (Imanuel Wallerstein, psh), por tė unversalizmit tė vlerave (kuptohet ėshtė fjala pėr ato pėrėndimore) pėr tė gjitha kulturat dhe civilizimet e sotme nė botė.

3.Nė literaturėn pėrėndimore(edhe mė saktėsisht ate amerikane nė Enciklopedinė Amerikane tė Grupeve Etnike) shprehja etni (“We are all ethnic) ka pushuar sė identifikuari statusit i tė huajit dhe sot ai ka tė bėjė me tė gjitha grupet etnike qė atje jetojnė, pa kurrf dallimi as tė racės, as tė gjinisė, as tė pėrkatėsisė fetare e aq mė pak tė asajė kombėtare. Nė literaturėn lindore, ky koncept paragjykohet dhe herė herė merr edhe konotime tė njė stereotipi djallėzues qė bėhet pengesė serioze pėrprocesin e integrimit rajonal dhe atij global.
Dobėsia e shkencave tė sotme shoqėrore, duke pėrfshi kėtu edhe sociologjinė qėndronė nė faktin se nuk ka ende ndonjė pajtim apo konzenzus tė pėrbashkėt rreth kritereve pėr tė definuar specifikat normuese dhe dalluese tė identitetit etnik nga kategorit tjera tė identiteti kolektiv (atij fetar, politik, familjar, klasor,etj.)nė mėnyrė qė tė arrihet edhe definimi i kombit si identitet i ri. Nė kėtė drejtim edhe pėr njė kohė tė gjatė nė shekullin tonė do tė fuqizohet edhe mė tej identiteti dhe pėrkatėsia etnike e njerzėve, pa marr parasysh trendin e frymės sė re globalizuee. Sepse, pėrse shtrohet pyetja bie fjala njerzit mė me ėndje japin pėrgjigje tė kėtij tipi:”kur isha ateist” (tash po ndjehem si besimtarė), “kur isha fshatar”(tash po ndjehem si qytetar), “kur isha komunist”( tash po ndjehem si humanist) apo “kur isha nacionalist”(tash po ndjehem si kozmopolist), “kur isha punėtorė krahu”(tash po ndjehem si zotėri),“kur isha ministėr”(tash po ndjehem si i pafuqishėm) ,etj. se sa tė tipit psh.”derisa isha shqiptar (tash po ndjehem si kosovar)”, “derisa isha serb (tash po ndjehem si kroat)”, “derisa isha kroat (tashpo ndjehem si boshnjak)”, “derisa isha rom (tash po ndjehem si shqiptar)”, etj.?! Pėr arsye se identiteti etnik nuk ėshtė dicka qė kavėrdiset shpejt dhe leht, por ėshtė njė proces qindravjeqar qė vazhdon tė mbijetojė akoma me paradigmėn e sė kaluarės tė tanishmės dhe tė ardhmės sė pėrbashkėt, pėr tė cilėn askund dhe asjėherė nuk ėshtė pyetur askush.

4.Shikuar me njė dioptėri tė kėsisojit diskursin e dinamikės sė pėrkatėsisė etnike dhe asajė kombėtare, gjykojė qė shqiptarėt e Kosovės do tė duhej tė insistonin nė ndėrtimin e njė shoqėrie me identitet kombėtar qytetar, por nese aludimi ėshtė qė Kosova nė kėtė fazė tė emancipimit tė vetė duhet tė ndėrtojė vecantinė e sajė: politike,ekonomike, e shtetėrore (por jo edhe etnike dhe kombėntare) , atėherė duhet tė fuqizojė identitetin e sajė shtetėrore, i cili si domosdoshmėri tė vetėn do tė avansojė vetėvetiu edhe identitetin kombėtar.
Eshtė budallėk dhe naivitet jo vetėm shkencor por parasėgjithash edhe intelektual e sidomos politik, tė absolutizosh nevojen dhe domosdoshmėrinė e krijimit tė kombit kosovar, kur tė kihet parasysh qė ky proces nuk ėshtė as dėshirė e as urdhėresė qė bėhet pėr qejfe dhe inate tė dikujt. !? Arsyet janė tė shumta, por ne po pėrmendim njėrin i cili pėr kushtet dhe rrethanat nėpėr tė cilin po kalojnė pothuajse tė gjitha shoqėritė e sotit, ėshtė tejet i rėndėsishėm e qė ėshtė identifikuar si tendencė e unifikimit tė vlerave, apo proces i globalizimit.

LABI
01-06-08, 14:32
5.Shikuar me dioptrinė sociologjike koncepti i kombit nė Ballkan ėshtė ende njė kategori shoqėrore qė identifikohet mė sė shumti me shtetin dhe kompetencat e tij.Tė provosh tė bėsh njė distingsion nė mes kėtyre dy koncepteve apo kategorive sociologjike, nuk ėshtė edhe gjithaq lehtė edhe pėr shkak se ne mes kėtyre dy kategorive nė rrethanat e njė si tė themi “vonese historike” tė realizimit tė synimeve pėr identitet shtetėror (siq ėshtė rasti i Bosnjes, Maqedonisė, Kosovės, etj) nuk egziston ndonje vijė demarkacioni dalluese. Thėnė mė thjesht, njė grup etnik qė pakashum bėhet i vetėdijshėm pėr vetėvehtėn e vetė nuk ėshtė e thėnė tė pėrkufizohet si komb. Nė anėn tjetėr, tė shumtėn e rasteve ėshtė e kuptueshme qė prejardhja apo etimologjia e kombeve pason pas konstelacionit etnik apo etnisė.
Zakonisht sot nė shkencėn e sociologjisė bashkėkohore identifikohėn disa elemente qė e fuqizojnė diskursin e etnisė. :emėrimi i pėrbashkėt i “esencės” sė bashkėsisė: miti mbi prejardhjen e rrėnjės sė perbashkėt : kujtesa e pėrbashkėt pėr tė kaluarėn e njohur dhe rinjohur pėrmes heronjėve dhe ngjarjeve historike: shumėsia e elementeve kulturore (duke pėrfshirė kėtu:gjuhėn, religjionin, traditėn,etnopsikologjinė, etj.): lidhja emocionale dhe simbolike me rrėnjėn: dhe: ndjenja e solidaritetit (Dirkemian organik)
Etnia apo etniciteti, me sa mund tė kuptohet me gjuhėn e argumenteve sociologjike mund tė pėrkufizohet si grupim shoqėrorė qė ka tė pėrbashkėt ndjenjėn e prejardhjes gjenetike, atė tė mbamendjes historike, ndėrlidhjes kulturore dhe sidomos ndjenjės sė solidaritetit tė pėrbashkėt nė rasttė ndonjė kėrcnimi shfarosės. Pra, etnia asocon apo ėshtė nė koherencė me gjendjen parashtetėrore apo parafirmuese sui generis, qė kultivon disa karakteristika tė pėrbashkėta siq janė ato: tė gjuhės, kulturės, traditės, religjionit.
Eshtė e dijtur shkencorisht se identiteti kombėtar sikurse edhe ai politik i njė kombi shpeshėherė ngatrrohen me ndjenjėn e patriotizmit, pėr cka edhe shpeshėherė vihet nė dilemė i tėrė procesi i formimit tė identitetit shtet-komb. Nė esencė, patriotizmi dhe identiteti kombėtar dallohėn mes vedi aq sa ne dėshirojmė. Identiteti kombėtar, nė njė mėnyrė ėshtė njė pikėpamje vetanake e njė kombi mbi vetėvehtėn, pra krijimit dhe kreativitetit tė njė botėkuptimi dhe imazhi tė secilit prej nesh pėr vetėvehtėn tonė. Identiteti kombėtar, ėshtė e natyrshme qė nuk ėshtė dicka i dhėnun njė herėe pėrgjithėmonė nė historikun e qenėsimit tė njė kombi. Ai nė tė vėrtetė ėshtė njė zgjedhje, ku secili komb nė historinė e vete ka apo disponon me njerzė, ngjarje, etj. qė paraqesin njė spektėr tė tėrė tė qėndrimeve politike, botėkuptimeve dhe bindjeve politike, momente tė kėndshme dhe tė pakėndshme, duke filluar nga ato intelektuale, shoveniste, fashiste, ideologjike, nacionaliste ,e etj.
Poashtu, secila periudhė kohore me tėrė trashėgiminė e vetė tė shumellojėt, nė njė farė mėnyrė zgjedhė njerėzit (aktorėt historik) dhe ngjarjet mbi tė cilėt ndėrtohet njė identitet i caktuar (sot psh. tendencat qė identiteti kombėtar tė ndėrlidhet dhe ndėrtohet me kohėn dhe emrin e Skenderbeut?!) janė sa e pakuptueshme aq edhe naive nė ditėt e sotme.

6.Poqese i adresohemi historisė sonė mė tė re kombėtare shqiptare hetojmė qė procesi i formimit tė botėkuptimit mbi identitetin shqiptar ėshtė mbarėsuar mė sė voni nga gjithė popujt e Ballkanit. Shkaku dihet, ai i adresohet historisė dhe rrethanave nė tėcilat u gjend ai nė kohėn e pushtimit otoman. Shikuar nga kjo perspektivė, kuptojmė edhe arsyet e kėsajė vonese tė (pa)arsyeshme dhe se interes i vetėm kombėtar i tanishėm i Kosovės ėshtė identiteti europian tė cilin ne duhet ta ndėrtojmė me xhelozinė shumė mė tė madhe se gjertani.Pėr ta ilustruar rėndėsinė e rolit tė identitetit tė ri qytetar (europian) Kosovar tė shėrbehemi me njė studim tė botuar sė voni nė The New York Times, mbi «jetėn intime«(inner life)amerikane. Anketues, ishin amerikan tė pėrkatėsive tė ndryshme etnike e racore por me nėnshtetėsi amerikane, tė cilėve u janė parashtruar shumė pyetje lidhur me jetėn e tyre private pėr: spiritualitetin, identitetin, seksualitetin, etj. Mes tjerash ata janė pyetur: A pajtoheni me qėndrimin....” Fakti qė jam amerikan (being an American) dėshmon mė sė miri se kush jam”. Nga tė gjithė tė anketuarit, 91% prej tyre janė deklaruar se dakordohėn me konstatimin e lartėshėnuar, qė dėshmon mjė fakt qė qytetari i sotėm amerikan e cmonė lartė identitetin e tij tė qenit pjestarė i kombit amerikan. Gjykojė qė edhe qytetari i Kosovės mund tė ketė ndonjė dilemė tė kėsajė natyre, nesėr pėr identitetin (europian) Kosovar?!


Autori : Fadil Maloku, profesor ne UP
( ligjerues i disa lendeve te sociologjise ne Fakultetin Filozofik)

Guri i madh
01-06-08, 17:44
BAROMETRI DIPLOMATIK
Prof.Dr.Mehdi HYSENI

· Duhet ta mbajnė parasysh faktin e rėndėsishėm tė tė gjithė shkencėtarėt, publicistėt, analistėt, zhurnalistėt, politikanėt, demokratėt, tregtarėt, biznesmenėt etj. se “me njė kėmbė nė Rusi, nė Serbi, nė Mal tė Zi, nė “Maqedoni” dhe nė Greqi dhe, me tjetrėn nė Shqipėri, nuk mund tė ketė kurrfarė pavarėsie as pėr Kosovėn, e as pėr gjysmė Shqipėrinė e kolonizuar(1912-2007).
Me tė ndryshuar rrethanat dhe sistemet politike e shtetėrore nė Ballkan, sė kėndejmi, edhe nė Shqipėri dhe nė “Jugosllavi”, si rrejdhim i kolapsit tė “kryehallkės” sė tė tyre tė madhe tė zinxhirit komunist ortodoks tė Bashkimit Sovjetik(1989), erdhėn nė shprehje jo vetėm luftėrat e pėrgjakshme dhe konfliktet e armatosura lokale, tė shkaktuara nga Serbia e Slobodan Milosheviqit, por edhe ndryshimi i vetėdijes sė “dirigjuar akrobatike” i njėmendėsisė nė “shumėmendėsinė e pavaraur” ekonomiko-tregtare individuale, grupore, partiake, ideologjike, kombėtare dhe patriotike.


Duke i keqkuptuar, duke i keqinterpretuar dhe, duke i zbatuar keq, e nė mėnyrė plotėsisht tė gabuar konceptin e lirisė dhe tė demokracisė si fryte tė filozofisė dhe tė prakitikės sė liberalizimit klasik (liria, bashkėpunimi, paqja dhe pėrparimi),tė liberalizimit sociologjik, tė liberalizmit ndėrvarės global, tė liberalizmit institucional dhe tė liberalizmit modern transnacionalist nga ana e politikės shqiptare, disa nga individėt, nga grupet dhe nga partitė e ndryshme, lirinė, demokracinė, avancimin karrierist dhe pasurimin e tyre ekonomiko-tregtar,(tė gjitha kėto fryte tė kapitalizmit liberal dhe neoliberal) i kanė ndėrlidhur dhe i kanė pėrvetėsuar si “pasuri-pronė tė paluajtshme” tė tyre, jo tė popullit, por nė emėr tė popullit, jo tė shtetit, por nė emėr tė shtetit, jo tė atdheut, por nė emėr tė atdheut, jo tė individit tė lirė, por nė emėr tė individit tė lirė, jo tė demokracisė direkte, por nė emėr tė demokracisė direkte, jo tė lirisė, por nė emėr tė lirisė, jo tė pavarėsisė, por nė emėr tė pavarėsisė, jo tė zhvillimit, por nė emėr tė zhvillimit, jo tė prosperitetit kolektiv tė pėrgjithshėm, por nė emėr tė tij, duke i depozituar nė “frigoriferin me ngrirje tė thellė” tė “ndėrgjegjės” sė tyre demokratike, pluraliste, integruese, multietnike, kozmopolite, globaliste, patriotike, kombėtare dhe ndėrkombėtare.

Shprehur thjesht, kjo ėshtė doktrina dhe praktika e filozofisė liberale dhe neoliberale e sofistikuar nga “demokratėt liberalė” shqiptarė dhe “politika liberale” zyrtare shqiptare(1990-2007), e cila individit dhe grupeve tė caktuara shfrytėzuese iu ka siguruar gjithėēka qė ka qenė dhe qė ėshtė nė interesin e tyre si individė, si grupe tė interesit dhe si parti tė ndryshme nė pushtet dhe jashtė pushtetit. Iu ka garantuar jo vetėm pasurimin e paligjshėm enorm dhe pushtetin e pakufizuar antidemokratik autoritar absolutist, por edhe lirinė, zhvillimin, progresin, demokracinė, pavarėsinė dhe mirėqenien e tjetėrsuar tė shumicės dėrrmuese tė shoqėrisė, ku tė gjitha kėto negativizma janė nė kundėrshtim me realizimin e demokracisė sė mirėfilltė direkte tė njė shoqėrie tė caktuar.

Efektshmėria e negativizmave tė fashizmit serb

S’ka dyshim se fenomenolgjia e filozofisė sė tė menduarit dhe tė vepruarit “antinjėmendėsi” tė pakontrolluar, e shprehur nė teori dhe nė praktikė si rezultat i filozofisė liberale tė tregut politik parakapitalist dhe tė sistemit ekonomiko-politik tė varėsisė dhe tė ndėrvarėsisė multietnike integruese, nė kuptimin e gjerė, pati efektet e veta negative jo vetėm nė daljen nė sipėrfaqe tė mitologjizimit dhe tė mbrojtjes sė historisė nacionaliste serbomadhe, fenomen ky, qė praktikisht, u manifestua pėrmes kryerjes sė tre (3) agresioneve dhe tė tre(3) hollokasuteve tmerruese tė Serbisė dhe tė Malit tė Zi=RFJ-sė sė Slobodan Milosheviqit dhe tė Dobrica Qosiqit kundėr Kroacisė, Bosnjės dhe Kosovės nė intervalin kohor (1990-1999), por edhe nė konceptin e tė kuptuarit realist tė ēlirimit, tė lirisė dhe tė pavarėsimit tė Kosovės, pėrkatėsisht tė Shqipėrisė Etnike.

Nė kuptimin deklarativ teorik pėrmes shkrimeve polemizuese, librave tė botuara, fjalimeve, ligjėratave, intervistave, mbledhjeve dhe mitingjeve tė organizuara pothuajse 20-vjeēare, nė sy tė popullit shqiptar dhe tė botės, s’ka dilemė se kemi lėnė pėrshtypjen mė pozitive si popull qė e do lirinė dhe pavarėsinė jo vetėm tė Kosovės, por tė mbarė Shqipėrisė Etnike. Mirėpo, nė praktikė, pėrveē Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) me nė krye heronjtė e saj tė rėnė dhe tė gjallė, kemi treguar dhe, jemi duke treguar tė kundėrtėn: (1) luftė pėr pushtet me ēdo kusht; (2) luftė pėr t’u pasuruar sa mė shumė nė kurriz tė popullit dhe tė luftės heroike tė UĒK-sė;(3) luftė bajraktariste dhe mahallore deri nė shfarosje pėr tė sunduar sa mė gjatė nė insitucionet dhe nė organet e brishta autokratike dhe anarkiste tė sistemit tė pushtetit tė imponuar dhe, pėr tė uzurpuar dhe shfrytėzuar sa mė shumė djerėsėn dhe pasurinė e popullit;(4) luftė e pakursyeshme e harangave dhe e antivlerave injorante dhe intrigante obskurantiste (tė aliazhuara me shėrbimet e zbulimit dhe me agjenturat e nėndheshme serbo-ros-greke-bullgare-malazeze sllave etj.) kundėr vlerave tė mirėfillta dhe kryefigurave mė tė shuara emblemetike kombėtare shqiptare siē janė Adem Demaēi dhe Akademik, Rexhep Qosja, tė cilėt tėrė qenien dhe jetėn e tyre kombėtare atdhetare patriotike, profesionale shkencore dhe njerėzore ia pėrkushtuan me penė dhe me gjak jo vetėm ēlirimit, lirisė, pavarėsisė, zhvillimit, demokratizimit, paqes dhe pėrparimit tė gjithmbarshėm tė Kosovės, por tė mbarė Shqipėrisė Etnike dhe, tė tė gjithė shqiptarėve kudo qė ndodhen ata, brenda apo jashtė saj; (5) luftė pėr tė thellluar sa mė shumė diferencat klasore nė popullin e robėruar shqiptar nė Kosovė, nė Iliridė, nė Anamoravė dhe nė Malėsinė e Madhe Shqiptare tė Mbishkodrės nė Mal tė Zi;(6) luftė pėr t’i eliminuar tė gjithė ata qė mendojnė dhe veprojnė ndryshe nga injorantėt, mashtruesit, falsifikatorėt, shfrytėzuesit dhe okupatorėt e popullit, tė cilėt me politikėn, me sjelljet dhe veprimet e tyre amorale, diletanteske, monopolizuese, mafioze, antiligjore, antidemorkatike dhe antikombėtare qe 20 vjet tė shkuara e kanė sjellė nė pikėpyetje jo vetėm lirinė dhe pavarėsinė, por edhe ekzistencėn e tij, duke e shndėrruar atė dhe Shqipėrinė Etnike vetėm nė mjet dhe nė “mall konsumi” tė tyre.

Guri i madh
01-06-08, 17:46
“Patriotizmi i ri” nė Kosovė(1999-2007)

Viteve tė fundit (pas ēlirimit tė Kosovės nga hordhitė e egra militariste dhe gjenocidale tė Serbisė sė “hitlerit” tė Ballkanit, Slobodan Milosheviq) tek disa individė dhe grupe individėsh, ėshtė i pranishėm fenomeni “patriotizmi i ri”, ku pėrmbajtjen e tij, e dijnė dhe e kanė tė qartė vetėm ideatorėt, bartėsit dhe realizuesit e tij ekonomikė, tregtarė, politikė mafiozė etj., tė cilėt nė saje tė prirjeve tė tyre spekuluese, mashtruese, tradhtuese dhe pėrfituese (nė llogari tė lirisė dhe tė pavarėsisė sė Kosovės), si dhe tė aftėsive profesionale deformiste tė tyre, atė e kanė plasuar si vlerė multietnike, pluraliste, bashkekzituese dhe pajtuese me armiqtė kolonialistė gjenocidalė (serbė, malazezė, bullgarė dhe grekė) tė dikurshėm dhe tė sotshėm.

Pse dhe si, pas pėrfundimit tė luftės gjenocidale militariste tė Serbisė nė Kosovė (12.06.1999), doli nė sipėrfaqe “patriotizmi i ri”-pseodupatriotizimi i disa indvidiėve dhe i grupeve ende tė paidentifikuara, por qė nė “hije” veprojnė pėr t’i mbrojtur interesat e tyre materiale, financiare, tregtare, ekonomike, politike mafioze, duke mos i shkėputur lidhjet e biznesit privat dhe shoqėror me serbomėdhenjtė dhe me Serbinė vrastare.

Se nė ēfarė formash hipokrite dhe polihipokrite “double patriotėt” shqipfolės tė Kosovės, tė ndėrsyerė, tė paguar majshėm nga agjenturat dhe nga shėrbimet e ndryshme sekrete serbe tė Beogradit, tė vetėrobėruar dhe tė verbuar nga interesi i tyre personal, familiar, miqėsor, klanor, grupor, nahior, partiak, ideologjik, ekonomik dhe tregtar po luftojnė pėr ta ruajtur edhe mė tej identitetin e shtetėsisė dhe tė sovranitetit kolonial tė Serbisė sė Boris Tadiqit (kryetar) dhe tė Vojislav Koshtunicės (kryeministėr) nė Kosovė, po theksojmė vetėm dy prej tyre: (1) Propozimi dhe mbrojtja jeretike e tezės “kombit kosovar” dhe (2) Ndėrrimi i simboleve kombėtare shqiptare. Tanimė, qe sa vite mė parė, i gjithė opinioni shqiptar ėshtė nė dijeni se ideatori, ideologu, iniciatori, propagandisti, por jo edhe autori ( sepse autori, kreatori, nxitėsi, financuesi dhe mbėshtetėsi i vėrtetė ėshtė Beogradi dhe Kisha Ortodokse e Serbisė me nė krye peshkopin Artemije Radosavleviq etj.) i kėtyre dy propozimeve antikombėtare shqiptare, ėshtė Nexhemedin Spahiu, i cili lidhur me kėtė ēėshtje (veē zhvillimit tė polemikave, tė dialogėve, tė intervistave dhe tė komenteve absurde, pa kurrfarė baze reale historike tė paqėndrueshme dhe, krejtėsisht tė panevojshme, sepse nė Kosovė nuk ka ekzistuar kurrė dhe, as sot nuk ka kurrfarė “kombi kosovar”, por vetėm KOMBI SHQIPTAR), madje ka shkruar edhe librin e tij, i cili nė opinion publik shqiptar me arsye ėshtė pritur nė “thikėn” e kritikės objektive dhe tė shėndoshė, duke filluar qė nga kritika sublime dhe e qartė e Akademikut Rexhep Qosja, si dhe nga shumė kritikė tė tjerė tė shkencės, tė publicistikės dhe tė masmediave tė informacionit shqiptar, se nė Kosovė ekziston me shekuj, me simbole tė veta tė identitetit kombėtar dhe shtetėror vetėm njė KOMB, qė quhet KOMBI SHQIPTAR, e jo assesi, kurrfarė “kombi kosovar=komb jugosllav-multietnik-pluralist” produkt i kuazishekncės dhe i propagandės sė zezė dhe tė bardhė tė Nexhmedin Spahiut, sepse ėshtė ANTITEZĖ ideologjiko-politike, juridike, kushtetuese dhe propagandistike e ish-sistemit komunist tė RSFJ-sė sė Titos, tė Eduard Kardelit, tė Petar Stamboliqit, tė Alija Shukrisė, tė Sinan Hasanit..., etj., qė i kundėrvihet tezės sė KOMBIT SHQIPTAR nė Kosovė. Prandaj, antiteteza e Nexhmedin Sapihut “kombi kosovar”, me tė drejtė, si antivlerė historike, juridike ndėrkombėtare dhe kombėtare shqiptare, ėshtė hudhur nė koshin e plehėrave tė historisė dhe tė politikės sė Kosovės shqiptare.

“Double identity “ nė funksion tė tezės “kombi kosovar”!

Nė kohėn kur Nexhmedin Spahiu ka botuar librin e tij pėr “kombin kosovar” dhe pėr simbolet e tij “kosovare”, si dhe gjatė kėsaj kohe, kur ai ka zhvilluar debate polemizuese me oponentėt e tezave tė tij antikombėtare shqiptare, lexuesit, as opinioni publik, as kritikuesit e tij nuk e kanė dijtur faktin material dhe formal se Nexhmedin Spahiu posedon dy identitete shtetėrore: shqiptare dhe serbe. Kėtė e provon edhe zotėrimi i dy paspaportave tė tij, e para e marrė nė ministrinė pėrkatėse tė Republikės sė Shqipėrisė, kurse e dyta e marrė nė “shėrbimin policor nė Rashkė tė Republikės sė Serbisė nėn numrin rendor tė protokollit 004607754, mė 27 janar 2005.”(Burimi: “Politika”, mė 1.09.2007).

Kėtė fakt ai tani e quan tė papranueshėm, arsyeja ėshtė e qartė pse, sepse deri tani ai para opinionit, institucioneve dhe organeve shqiptare nė Shqipėri dhe nė Kosovė, ka rrahur gjoks dhe ėshtė hequr si patriot i madh shqiptar, duke mos pranuar kurrfarė koketimi dhe pranimi tė identitetit tė Serbisė nė Kosovė, mirėpo, kjo provė materiale e pasaportės sė tij tė theksuar serbe, dėshmon se “nėse pitja ėshtė ngrėnė, tepsia ka mbetur”(!)

Rrethanat rėnduese tė kolaboracionizmit

-Po tė mos ishte legjitimuar si shqiptar i madh dhe patentues i parė i “kombit kosovar”; po tė mos ishte hequr si analist profesional dhe objektiv i shqyrtimit tė “Nyjės” sė pazgjidhur tė ēėshtjessė pavarėsisė sė Kosovės; po tė mos ishte infiltruar nė AAK si kėshilltar i drejtpėrdrejtė i figurės sė shquar ushtarake, politike, kombėtare atdhetare shqiptare, Ramush Haradinaj (ish-kryeministėr i qeverisė sė Kosovės dhe kryetar i AAK-sė) etj., rasti i marrjes sė pasaportės serbe nė Rashkė nė janar tė vitit 2005, si dhe shkuarja e tij nė Beograd po nė tė njėjtėn kohė, (nė saje tė pasaportės sė theksuar), “si mysafir i Sonja Biserkos nė njė televizion tė Beogradit .”(Politika,01.09.2007) nuk do tė linte aq pėrshtypje negative dhe aversive nė opinion kombėtar shqiptar, sepse Nexhmedin Spahiu nuk ėshtė i vetmi qė ka pasaportėn serbe dhe qė ka hyrė nė Serbi pėr tė marrė pjesė nė njė emision televiziv, siē ka bėrė tė ditur gazeta ditore serbe “Politika” e Beogradit, sepse siē shkruan kjo gazetė (kėtė tė vėrtetė pėr blerjen dhe pėr pajisjen me pasaporta tė Serbisė dhe tė bashkėpunimit me tė nė forma tė hapura dhe tė fshehura ekzison njė numėr i madh i shqipfolėsve, tė cilėt mjerisht, sikruse para lufte, ashtu edhe gjatė luftės, ashtu edhe pas luftės nuk i kanė prerė lidhjet politike, tregtare, ekonomike dhe tė biznesit me serbėt dhe me Serbinė. Kjo ėshtė, edhe njė nga arsyet kryesore pse ata shqipfolės fshehurazi dhe publikisht e dėshmojnė dhe e mbėshtesin identitetin e Serbisė kolonialiste gjenocidale nė Kosovė).

Guri i madh
01-06-08, 17:48
“Me bisht nė Serbi, me kokė nė Kosovė”(!)

Vazhdimėsinė e “mbijetesės” sė disa individėve dhe tė disa grupeve “ekonomiko-tregtare” dhe politike (private dhe zyrtare) tė kolaboracionizmit shqiptar nė Kosovė, ndėr tė tjera e dėshmojnė edhe pasaportat e marra nga Ministria e Punėve tė Brendshme tė Serbisė.

Ky fenomen i shėmtuar porovon se, edhe pas pėrfundimit tė luftės, kolaboracionistėt shqiptarė nuk i kanė ndėrprerė lidhjet pėrfituese dhe miqėsore me serbomėdhenjtė dhe me Serbinė gjenocidale, e cila na palēkiti, na dogji dhe na shkrumoi shtatė vite mė parė. Mirėpo, pėr kolaboracionistėt, pėr matrapazėt dhe pėr shfrytėzuesit, batakxhinjtė, mashtruesit dhe shitėsit e interesit tė pėrgjithshėm tė popullit dhe tė Kosovės, kjo nuk do tė thotė asgjė e rrezikshme, e dėmshme, e ligė dhe e tėmerrshme, sepse si para lufte, si gjatė lufte, ashtu edhe pas pėrfundimit tė luftės ata ishin dhe janė tė paprekshėm dhe tė pazėvendėsueshėm, sepse si dikur, edhe sot e luajnė rolin krysor negativ antikombėtar shqiptar nė tė gjitha nivelet e organeve, tė institucioneve ekonomike, politike, tregtare dhe tė biznesit nė Kosovė.

S’ka asnjė dyshim dhe, asnjė dilemė se, ky lloj i zhavorrit dhe i mbeturinave kombėtare shqiptare, qė me politikė,me ekonomi dhe me tregti “fleksibile” negative pėr tė pėrfituar vetė dhe aleanca e tyre serbe, jo populli shqiptar, as pavarėsia e tij dhe e Kosovės, me tė gjitha mjetet dhe format mė bizare fshehurazi dhe haptazi e mbron ekzistencėn dhe interesin kolonial shekullor tė Serbisė nė Kosovėn shqiptare. Si rrjedhim, ky faktor negativ ekonomiko-politik dhe kombėtar ėshtė njė nga barrierat kryesore qė ( krahas Serbisė, Rusisė dhe aleatėve e partnerėve tė tyre rajonalė ballkanikė, evropianė dhe ndėrkombėtarė) e kompremton, e zvarrit dhe e vė nė pikėpyetje njohjen statusit tė Kosovės si subjekt juridik ndėrkombėtar.
Thjesht, teorikisht, praktikisht, de jure dhe de facto kolaboracionistėt ekonomiko-tregtarė-politikė “elastikė” shqiptarė me pasaportat e tyre serbe dėshmojnė lojalitetin dhe identitetin shtetėror tė tyre ndaj Serbisė, jo ndaj Kosovės, sepse po ta kishin braktisur nė kohėn e duhur interesin dhe dashurinė personale dhe grupore ndaj Serbisė (ashtu siē veproi praktikisht nė vepėr UĒK-ja dhe NATO-ja), ata do tė ishin tė pajisur me pasaporta shqiptare dhe tė UNMIK-ut. Mirėpo, kėtu, edhe qėndron problemi, sepse me pasaporta shqiptare dhe tė UNMIK-ut, nuk do tė kishin pasur rast qė tė hyjnė nė Serbi. Kėtu, edhe kishte marrė fund ēdo pikėpjekje dhe, ēdo formė bashkėpunimi me serbomėdhenjtė dhe me Serbinė. Vėrtet, kjo do tė ishte “fatale” pėr interesin egoist persnal dhe grupor tė kolaboracionistėve, por do tė ishte njė fitore e madhe dhe pozitive pėr pėrshpejtimin e lirisė dhe tė pavarėsimit tė Kosovės nga Serbia kolonialiste gjenocidale.

Dyqind mijė pasaporta serbe=dyqind mijė vota shqiptare antipavarėsisė sė Kosovės (!?)

Ėshtė e pabesueshme dhe, absolutisht e papranueshme se si ėshtė e mundur qė 200.000 mijė shqiptarė tė Kosovės tė jenė tė pajisur me pasaporta tė Serbisė(!?) – Pse, dhe deri kur, do tė vazhdojė pėr tė ”mbijetuar” ky recidiv dhe syndrom ”idilik ” i “bashkėjetesės” shtetėrore me Serbinė kolonialiste dhe antidemokratike,kur “drejtėsinė”, “miqėsinė”, “pėrbashkėsinė”, “koekzistencėn”, “paqen” dhe pasaportat e saj, madje i kanė braktisur qe njė vit, edhe malazezėt sikurse dikur sllovenėt, kroatėt dhe “maqedonėt”?!

Duke qenė se jemi tė verbuar dhe nuk po shohim se ē’po ndodhė dhe,ēfarė po pėrgatisin titullarėt e pasaportave serbe, malazeze, “maqedone” dhe greke qė, nesėr tė ndodhė me ne dhe me fatin e pavarėsisė sė Kosovės, tė Anamoravės, tė Iliridės, tė Malėsisė sė Madhe tė Mbishkodrės dhe tė Ēamėrisė, atėherė pse nuk po nuk po mendojmė dhe nuk po veprojmė drejt sė bashku, duke i ndjekur shembujt pozitivė tė tjerėve, siē janė Sllovenia, Kroacia etj., tė braktisim ēdo lidhje dhe kontakt me Serbinė, me “Maqedoninė”, me Malin e Zi dhe me Greqinė

qoftė fizik, politik, ekonomik, trgetar a diplomatik. Ēfarė iu duhen shqiptarėve pasaportat e Serbisė, tė “Maqedonisė”, tė Malit tė Zi dhe tė Greqisė, kur kjo “aleancė e shenjtė” sllave-xhandari i Ballkanit dhe i Shqipėrisė Etnike, me ato pasaporta mashtruese qe 100 vjet na ka mbajtur nėn sundimin e tyre kolonialist dhe imperilaist.

Pa djegjen dhe pa braktisjen, jo vetėm tė pasaportave, por edhe pa prerjen e ēdo bashkėpunimi (tregtar ekonomik, kulturor, sportiv, politik, diplomatik) me shtetet kolonizatore fqnije (Serbia, Mali i Zi, “Maqedonia” dhe Greqia), dita e ēlirimit, e pavaraėsisė dhe e bashkimit tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė Etnike, ėshtė e largėt dhe, e papėrcaktuar. Strategjia dhe taktika e diplomacisė tregtare shqiptare “me njė kėmbė nė Beograd, nė Podgoricė, nė Shkup, nė Athinė, gjė qė kjo do tė thotė tė jeshė kėmbė e krye nė varėsinė dhe nė mėshirėn e Moskės, e jo nė mbrojtjen e sigurt dhe tė vėrtetė tė Tiranės, tė Prishtinės, tė Uashingtonit dhe tė NATO-s.

Ky fenomen i shėmtuar dhe negativ ėshtė zbuluar nga vetė miqtė dhe nga bashkėpunėtorėt e institucioneve dhe tė organeve policore tė Serbisė tė zotėruesve shqiptarė tė pasaportave serbe, tė cilin gazeta e pėrditshme “Politika” e Beogradit e ka transmetuar nė kėtė mėnyrė : “ Gjatė tetė viteve tė shkuara qėkur Kosova ėshtė nėn protektoratin ndėrkombėtar ushtarak dhe civil, drejtoritė policore tė Kosovės, tė vendosura nė disa qytete tė Serbisė qendrore, kanė lėshuar mbi 200.000 mijė pasaporta pėr shqiptarėt e Kosovės. Rreth 170.000 pasaporta i ka lėshuar drejtoria policore nė Banjėn e Nishit, kurse rreth 60.000 sosh janė lėshuar nga drejtoritė policore nė qytetet e tjera tė Serbisė, ku sipas evidencės sė tyre, ushtrues tė kėrkesės janė 90% tė nacionalitetit shqiptar.”(Burimi: “Politika”,01.09.2007).

Me gjithė kėto fakte, tė sjella nga politika dhe propaganda serbe (sepse, nė asnjė mėnyrė nuk dua tė besoj se mbi 200.000 mijė shqiptarė zotėrojnė pasaporta tė kriminelėve terroristė dhe fashistė serbė), nėse vėrtetohet se prej 90% ėshtė e saktė vetėm 10%, atėherė, vėrtet, kjo dukuri antishqiptare ėshtė tejet e rrezikshme, brengosėse dhe fatale pėr fatin dhe ardhmėrinė e shqiptarėve dhe tė Kosovės.

Sa mė shumė dhe sa mė parė tė largohemi nga ēdo koketim dhe pikėpjekje me Serbinė dhe me aleatėt e saj tė theksuar kolonialistė sllav, dita e ēlirimit antikolonial, e ribashkimit, liria dhe pavarėsia e gjysmė Shqipėrisė sė kolonizuar, do tė jetė mė e afėrt, mė e shpejtė dhe mė e sigurt, sepse fati tyre ėshtė nė duart tona, jo tė kolaboracionizmit dhe tė kolaboracionistėve dhe fashistėve shqiptarė, tė cilėt luftėn e kanė tė humbur, sepse pėrpjekjet dhe lufta jonė e vendosur ēlirimtare antikoloniale kombėtare ėshtė e drejtė, sepse nuk cenon asnjė interes tė vendeve tė theksuara fqinje, veē qė godit ambiciet dhe pretendimet e tyre territoriale pėr ricopėtimin dhe pėr rikolonizimin e mėtejmė tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė Etnike nė Ballkan.
__________________

Guri i madh
01-06-08, 18:01
KOMBI KOSOVAR DHE SHPIFĖSIT KOSOVARĖ
Nga Nexhmedin Spahiu
Jul 23, 2007, 14:23

Email'o (?subject=KOMBI%20KOSOVAR%20DHE%20SHPIF%CBSIT%20KO SOVAR%CB&body=http%3A%2F%2Fgazetajava.com%2Fartman%2Fpublis h%2Farticle_847.shtml)
Print'o (http://gazetajava.com/artman/publish/printer_847.shtml)
http://gazetajava.com/artman/uploads/nexhmedin_spahiu.jpgNexhmedin Spahiu me shefen e zyres amerikan Tina KaidanowIbrahim Kelmendi pranon edhe vetė nė njė shkrim tė tij se ka shpifur kur ka thėnė se Dushan Mugosha na paskėsh shqiptuar fjalėt “Kombi Kosovar”. Ai ka bindjen se ndonjėri kėtė edhe e ka dėgjuar apo e ka parė tė shkruar. Kjo nuk tregon asgjė tjetėr vetėm se ka edhe shpifės tė tjerė para tij: injorantė tė cilėt ngatėrrojnė procesin e komb-formimit me ata qė fryejnė dallimet krahinore brenda njė etnie. Ėshtė e qartė qė qarqet politike nė Beograd iu kanė fryer dallimeve tė natyrshme krahinore brenda etnisė shqiptare me qėllim tė copėzimit dhe zhdukjes tė paktėn nė mėnyrė tė pjesėrishme tė etnisė shqiptare. Ka qenė larg mendsh qė kjo tė jetė bėrė me qėllim tė krijimit tė njė identiteti kombėtar, pėrkatėsisht krijimin e njė kombi tė ri, substancėn e tė cilit do ta pėrbėnte etnia shqiptare. Kėshtu, pra, Ibrahim Kelmendi nuk ėshtė as shpifės i parė as i vetėm. Ajo ēfarė ėshtė e habitshme ėshtė fakti se si ta zėmė anėtari I kryesisė sė Parlamentit tė Kosovės, Hydajet Hyseni, nuk e kupton dallimin mes Etnisė dhe Kombit dhe kundėrshtonte krijimin e “etnisė kosovare”!!! Kėtė togfjalėsh qė po e kundėrshtonte Hydajet Hyseni, nuk e pėrmendi askush, por ngaqė pėr H. Hysenin fjala “etni” ėshtė baraz me “komb”, atėherė rrjedhimisht, “komb kosovar” = “etni kosovare”!!!
Mė shumė jam i prirur tė besoj se Hydajet Hyseni e ka bėrė kėtė sajesė nga fakti se ngatėrron Etninė me Kombin se sa qė kėtė ta ketė bėrė qėllimisht.

Po i kthehem disa shpifjeve tė qėllimshme tė Ibrahim Kelmendit. Ai thotė se unė po bėja garė me Migjen Kelmendin pėr atė se “kush e ka zbuluar i pari kombin kosovar”. Kjo ėshtė sėrish njė shpifje e I. Kelmendit. Nuk kishte kurrėfarė gare mes meje e Migjen Kelmendit. Migjen Kelmendi e trajton identitetin koosovar dhe ėshtė njė kotributor i rėndėsishėm nė ndėrtimin e kėtij identiteti, por Migjen Kelmendi asnjėherė nuk ka pohuar se po krijohet kombi kosovar. Pėrse nuk e ka thėnė kėtė mund tė ketė arsyet e veta. Ndoshta, thjesht, nuk dėshiron qė t’i ketė nė qafė debilat e shumtė nė Kosovė. E ka tė mjaftueshme qė i bijnė nė qafė idiotėt. Ndoshta ėshtė ndonjė arsye tjetėr, por e vėrteta ėshtė se Migjen Kelmendi nuk ka pohuar asnjėherė se po krijohet kombi kosovar.
Rrjedhimisht nuk mund tė kishte garė mes meje dhe Migjen Kelmendit. Unė nuk bėjė garė me tė. Unė e pėrkrah atė absolutisht deri nė masėn qė idetė tona janė tė njėjta.

http://gazetajava.com/artman/uploads/nexhi2.jpgNexhemdin Spahiu me Bajram Rexhepin dhe pjesetare te KFORitShpifja e tretė e Ibrahim Kelmendit ėshtė se dikush na thėnka se krijimi i kombit kosovar na qenka kusht pėr pavarėsi. Kjo e thėnė nė kėtė mėnyrė duket sikur njė kusht i imponuar nga dikush e jo nga vetė natyra e gjėrave. Si mund tė jesh njė komb i pavarur e sovran nėse nuk je komb? Si mund tė jesh anėtar i Kombeve tė Bashkuara nėse nuk je komb? Apo i duhet besuar Enver Hoxhajt qė pohonte se fjala angleze “nation” nė shqip do tė thotė shtet!!! Sikur t’ishte kėshtu, atėherė edhe OKB do tė quhej OSHB (Organizata e Shteteve tė Bashkuara) e jo Organizata e Kombeve tė Bashkuara. Shumė naļve. Sigurisht, ngaqė pėr tė nuk ėshtė e qartė se tek kombet mė tė zhvilluar kuptimi i pėrkatėsisė kombėtare i afrohet kuptimit tė nėnshtetėsisė, pėrderisa tek kombet fillestare kuptimi i kombit i afrohet mė tepėr etnisė. Por, kjo nuk do tė thotė se pėrkatėsia kombėtare ėshtė domosdoshmėrisht pėrkatėsi etnike apo se nėnshtėtsia ėshtė domosdoshmėrisht pėrkatėsi kombėtare.
Pavarėsisht definicioneve tė shumėta pėr kombin, tė gjithė teoricientet e kombit pajtohen se etnia ėshtė bashkėsi, ndėrsa kombi ėshtė shoqėri. Natyrisht, jo ēdo bashkėsi njerėzish ėshtė etni, por ēdo etni ėshtė bashkėsi. Po ashtu, jo ēdo shoqėri ėshtė komb, por ēdo komb ėshtė shoqėri. Dallimi mes nėnshtetėsisė dhe pėrkatėsisė kombėtare ėshtė nė cilėsinė e pėrvetėsimit tė vlerave qė pėrcaktojnė identitetin kombėtar. Njė njeri bėhet nėnshtetas amerikan atėherė kur ai pranon vlerat amerikane, dhe administrata amerikane ia jep nėnshtetėsinė. Pjesėtar i kombit amerikan bėhet vetėm atėherė kur ky nėnshtetas i pėrvetėson kėto vlera. Ka dallim tė madh mes fjalės pranim dhe fjalės pėrvetėsim. Ilustrimin mė tė mirė pėr kėtė e ka dhėnė profesori i filozofisė Kadri Metaj: Njė djalė po i thoshte xhaxhait tė vet se si e ka kuptuar se ėshtė bėrė amerikan: “babi mė thoshte hiqe vathin nga veshi t’i jap 100 dollarė, ndėrsa mua nuk mė linte krenaria ta heq. Njė ditė e kuptova se janė mė tė rėndėsishėm 100 dollarė se sa krenaria ime boshe dhe u dorėzova para babait. Kėtu kuptova se mė nuk jam shqiptar po amerikan”. Ky ilustrim i prof. Kadri Metajt na vėnė nė pah dy vlera nga shumė qė karakterizojnė identitetin kombėtar: dollari tek amerikanėt dhe krenaria boshe tek shqiptarėt. Nė momentin kur djaloshi dhe prindi i tij kishin pranuar shtetėsinė amerikane, ata kishin pranuar ligjet amerikane, vlerat amerikane, por e qartė se djaloshi ende nuk i kishte pėrvetėsuar ato. Pėr tė ende ishte vlerė krenaria boshe. Ai ende po i takonte kombit shqiptar edhe pse nėnshtetėsinė e kishte amerikane. Kur pranoi dollarin si vlerė, ai e pa veten e tij pjesėtar tė kombit amerikan edhe pse etnia tij mbetet shqiptare.
E meta mė madhe e simpoziumit nė fjalė ishte fakti se shumė panelistė kishin frikė ta thonin atė ēfarė donin ta thonin. Ta zėmė, Muhamedin Kullashit nuk ia mbante tė fliste pėr dekompozimin apo rikonstruktimin e perceptimit shqiptar pėr kombin, po citonte Fuko-n, qė merret me dekompozimet. Natyrisht, i vetėdijshėm se pakkush mund ta ketė lexuar Fuko-n, M.Kullashi fliste pa frikė se ēifti i Ibrahim Kelmendit mund ta sulmonte me Dushan Mugoshat e tij. Po shtrohet pyetja: a ėshtė ky roli i intelektualit?
Intelektualet e vėrtetė sipas vendit e bėjnė edhe kuvendin, por gjithnjė e thonė atė qė mendojnė se ėshtė e vėrtetė…
Megjithėkėtė, vlera e simpoziumit nė fjalė qėndron nė faktin se tregoi se sa ka mungesė debati nė shoqėrinė kosovare dhe sa janė larg kosovarėt nga stadi i tė qenėt komb.

© by Gazetajava.com

dardan100
01-06-08, 22:12
Koheve te fundit kemi ndegjuar shme fjalime rreth ēeshtjes se kombesise dhe shtetsise ne Kosove, se si keto na qenkan te ndryshme dhe jo te perputhshme!
Ata qe thojne keshtu e marin gjendjen aktuale ku lidhja emocionale e popullit shumices, pra 90 % eshte shume e forte. Mirpo, une mund t'ģu garantoj se ne vitin 2015, bile duke e pare se sa lehte harrojme ne , edhe me perpara, pra ne keto 10 vitet e ardhshme me se shumti, identitet shqiptar ( te identifikuar si shumice) ne Kosove nuk do te kete!
Kombi dhe Shteti jane gjithmone e njejta gje, dhe ata do te shkrihen ne nje, pra eshte vetem ēeshtje kohe.

lirik
02-06-08, 08:43
Nė njė forum tejeter ekam pas diskredituar kėt tendencė antikombtare
Kombi kosovarė nuk ekziston ky kualifikim ėsht antikombtarizėm ,
Nė botė ka shtete milionshe tė mėdha qė po pėrpiqen tė identifikohen si kombe tė fuqishme edhe pse mbrenda kombit te tyre mbajn kombe tė huaja dhe teritore tė plaqkitura ndersa ne jemi shqiptarė dhe shqipėri verilindore shqipėri etnike por shkatrruesit e kombit pjellin teori makabre ata jan njerz qė parcializojnė kombin dhe e de fuqizojnė e dobsojnė e copzojnė duke e shkatrruar ndjenjen kombtare pa nevojė kur ne kemi identitetin tonė shekullorė.
Nė shqiperi kur shkoj nuk lejoj tė mė quaj askush kosovarė dhe ju kam thėnė rrept hiqeni kėt fjalorė prej praktike.
Un edhe me vargje kam kundershtuar kėt oppcion falsifikat teper armiqsorė dhe antikombtarė nuk lejoj asgjė jasht shqiptarizimit dhe shqipėris etnike nji komb nji atdhe nji qėndrim nuk ka alternativė tjeter qdo gjė tjeter paraqet tradhti.
Nė emer te nji pamvarsimi qė gjoja nderkombtart p e dashkan nuk japin bukurin dhe ndjenjen e perkatsinė e kombit tonė e tė mbesim pa identitet kombtarė.
Kombi kosovarė nuk ekziston dardania evjeter u bė kosova ky emer kosovė rrėnja e tij akoma nuk ėsht zbuluar shekncorisht si u transformu nga dardani nė kosovė dhe nuk paraqet komb aspak por disa mendjemdhej qė mendjemadhsia etyre ka prek qiellin nė baza tė disa analizave tė mėparshme se gjoja e gjetem formulen e lumturisė duke tregtuar me qėshtjen kombtare ata njerz pa kurfar kriteri e kurriziz mundohen ne emer te vetin te luajn me qėshthjen kombtare por populli shqiptar nuk do ta lejoj kėt kurrė nė shekuj tė shekujve.
Ne jemi nji komb dhe kurfar dallimi nuk ka kosovari nga dukagjinasi i shqiperis apo tropjani a pukjani a shkodrani a lezhjani a mirditori a malsori por jan tipik te njejt me te gjitha karakteristikat me pamje me
gjithqka me prejardhje me gjak me fis e farė me gjithqka qė i takon nji kombi arti muzika veshja
.Sikur tė ua impononim kombeve tjera kėt ndjenjė do tė na qitnin fare pershembull italiant e jugut me te veriut ndryshojn shum por as mendja nuk ju shkon tė ndahen ne kombe sicilian apulian lombardi por as grekve edhe pse hrekt vertet kan arsye sepse thrakasit dhe thrakia e maqedonasit nuk ishin grek
maqedonia e egjeut dihet se si u asimilua nen ndikimin grek si pushtues nepermes formave rraciste kulturore poashtu thrakia egreqis e dijm historikisht se thrakasit ishin komb tjeter e jo grek por tė ju thuash grekve kėt fakt tė vėrtetė historik ata dy syt ti nxjerrin edhe pse nė fakt historia flet pėr kėt realitet.
Mégalomanizmi disa njerzve dhe kompleksi defekt forma e veprimit pėr tė ra nė sy pėr tu dukur me diqka nė opinion nxiti disa shqiptarė mjeran nė njė aventurė tė tillė antikombtare.
Atikombtare fund e krye ėsht kjo sjellje sepse maqdonasit sllav luftojnė pėr gėnjeshtra e identitet tė huaj qė aspak nuk ėsht i tyre ata duan tė kombtarizohen si maqdionas tė lashtė edhe pse jan ardhacak sllav ndersa ne duam tė humbim identitetin kombtarė origjinalitetitn qe neper shekuj e kemi brum origjinal me te gjitha vetitė qka ekarakterizon nji komb tė njejt e ne edhe me fise jemi njejt gash krasniq kuq hot morinė edhe me mbiemra edhe me grupin e gjaku eme rracė e me secilin lloj te identitetit
me vllezrit tanė nga shqiperia jemi pra nji shqipni dhe do tė bėhemi nji shtet edhe ne qoftė se pelcasin agjenturat e huaja.
Dhe nuk esht brengosesėse vetėm kjo por krahinarizmi ka marrė permasa alarmuese nė kosovė krejt kjo me shtytjen enjerzve tė paguar tė cilet nga dembelia per te punuar e per te fituar paranė me djersė tė ballit vihen ne sherbim te seciles agjenturė te huaj per pak para jan manjak dhe shergji qė mendja ju pjell per mbrapshtina antikombtare .
Shqipnia ėsht nji ajo ėsht etnike me kosovė e qameri dhe do te jet sa te jet qielli e dielli e pandryshuar
ne duhet ta forcojm edhe ma teper per inat te armiqve ndjenjen kombtare deri ne maksimum e te krijojm unitet te qelikt
RRnoft shqipnia etnike e bashkuar ne te gjitha trojet
posht armiqt e kombit sahanlpirsat qė pjellin teori bizare tė pa qena turp i zi ėsht ky ne po mundohemi te krijojm shqiptarė edhe nga balta se le ma te zvoglojm e te pergjysmojm kombin me teori false pse dojn zuart e pansllavizmit fundrrinat agjentureske neper europė qė po tė mos ishte forca amerikane sot europa do te ishte rusi e sunduar dhe e kontrolluar nga ruset sepse u pa tashm a qyqaria e absurdi
bile edhe nė kohrat a tashme ku planifikohej te vinin 30 milion rus ne gjermani per ta mbuluar europen
me faren ruse te cilet kishin privilegje te hatashme qysh nga atje merrnin banesa te reja stipendiume
rroga te majme e qka jo ndersa ne shqiptart me nga 20 tridhjet vjet ne gjermani shikohemi me sy krejt tjeter.
Autori i shkrimit Xhelal Ferizi gjermani

Alkimisti_ch
10-06-08, 22:44
Koheve te fundit kemi ndegjuar shme fjalime rreth ēeshtjes se kombesise dhe shtetsise ne Kosove, se si keto na qenkan te ndryshme dhe jo te perputhshme!
Ata qe thojne keshtu e marin gjendjen aktuale ku lidhja emocionale e popullit shumices, pra 90 % eshte shume e forte. Mirpo, une mund t'ģu garantoj se ne vitin 2015, bile duke e pare se sa lehte harrojme ne , edhe me perpara, pra ne keto 10 vitet e ardhshme me se shumti, identitet shqiptar ( te identifikuar si shumice) ne Kosove nuk do te kete!
Kombi dhe Shteti jane gjithmone e njejta gje, dhe ata do te shkrihen ne nje, pra eshte vetem ēeshtje kohe.

Une ketu me shum do te ndalesha per te dhen mendimin tim se sa per te sjell ndonje shkrim nga ndonje autor, prandaj e perkrah iden e dardanit qe jep nje mendim lidhur me kete.

Eshte mbase e vetekuptueshme qe kjo teme eshte shume e ndjeshme dhe kerkon durim te veqante. Nese politikanet tane shpesh e kan then por e kan then edhe nderkombetaret qe rasti i Kosoves eshte rast "Sui Generis" dhe si i till edhe u trajtuar nga supershtetet vendimmarrese ne perjashtim te Rusise ateher eshte shume afer mendesh qe konceptet e teorive mbi shtetin dhe kombin ēfar neve i kemi mesuar deri me tani mund edhe te mos vlejne ne kete rast. Megjithate te gjitha premisat e deritanishme flasin qartazi se Kosova tashme ka nisur kete rrugetim sado qe shumices prej nesh tani per tani mund ti duket absurde, por e verteta eshte se Kosova nuk mund te egzistoj si shtet nese nuk do te formesohet si komb i kosovareve te pakten ne kuptimin zyrtar. Pra me nje fjale per mendimin tim nese je percaktuar per shtetesine si ne kete rast, ateher apriori ti je percaktuar edhe per simbolet qe percaktojne ate shtet apo komb pjestaret e te cilit jetojne brenda kufijve te atij shteti. KJo mund te duket shume absurde por me kalimin e kohes nese nuk kemi ndonje ndryshim drastik ne zhvillimet politike ju do te kuptoni se perfaqesimi i vlerave kulturore, sportive, tradicionale, ekonomike, turistike etj. para botes gjithnje e me teper do te merr karakter te identitet te ri, pra atij kosovar, ēka edhe vete skeptiket do te habiten.
Por kjo nuk don te thot qe ne te mos ndjejme afersi me shtetin ame shqiprine, bile per shkak te rrethanave historike kjo lidhje do te duhej mbetur si nje simbolik e veqante e do duhej bere marrveshje speciale.
Pse e them kete: Ju tregoj nje rast qe dikujt mund ti duket shume e ēuditshme. I takova dy miq te mi nga Tirana dhe kishte kohe qe si kisha pare e kjo gje ndodhi pas shpalljes se pavarsise se Kosoves. Ateher ne vend se ata te me uronin per pavarsine e Kosoves une ia prita me heret dhe i thash: Urime qe me ne fund edhe ju u pavarsuat nga Kosova. Ata ne fakt nuk e kishin pritur nje gje te till por e kuptuan se kishin ren ne gracken time dhe pergjigje u lexova ne fytyra. Pra ne nje far menyre edhe ata tashme jan perkrahesit e kesah ideje qe Kosova te jet shtet ne vete, e kete e keni perjetuar me siguri tashme sa e sa her nese keni qen ne shqipri. Atje askush nuk fliste per shqiptar por thoshin "Kosovar" dhe me besoni kjo gje mua personalisht shume me pengonte, sepse me behej se nuk ndjehesha shqiptar sa duhet, apo sikur ata. Aty e kam kuptuar qe ne fakt edhe ata ishin me neve ne hall. Mendoj se rasti i Kosoves do te jet pak a shum i ngjashem me ate te Austrise dhe Gjermanise. Se e pasna zgjat shume me duket...Ky eshte se paku mendimi im...

doGzona
11-06-08, 02:47
Kombi shqiptare , ka qene dhe mbetet komb ,pamvarsishte levizjes se kufijve ose hartes gjeografike . Ne njohjen e shtetit te Kosoves, nuk kemi bere shlyerjen e kombit por kemi krijuar nje mundesi me te forte per kombin tone. Dihet se kufijte shqiptaro-shqiptare jane te hapur cdo here dhe en fakte , per fat te keq, shume pyesin edhe me fjale se a je Kosovare apo Shqiptare.Si shtetas ne jemi Kosovare por gabimi thelbesor gjindet ne ate se shume persona harrojne se edhe me heret ne kemi jetuare me kufij te ndare cope-cope, ku edhe sot jetojme.Kjo do te i binte sikur te i thonim shqiptarit nga Maqedonia , Mali i zi, Qameria , Bujanovci e Presheva se a je shqiptar apo je serb , maqedon apo malazez.Kombi njifet permes gjuhes se vete dhe tradites, etnologjis, folklorit , historise , e ne , na lidhin te gjitha keto se bashku, do te na lidhin cdo here , dhe cdo here do te jemi shqiptare.

Fshatari
11-06-08, 15:16
Kombi shqiptare , ka qene dhe mbetet komb ,pamvarsishte levizjes se kufijve ose hartes gjeografike . Ne njohjen e shtetit te Kosoves, nuk kemi bere shlyerjen e kombit por kemi krijuar nje mundesi me te forte per kombin tone. Dihet se kufijte shqiptaro-shqiptare jane te hapur cdo here dhe en fakte , per fat te keq, shume pyesin edhe me fjale se a je Kosovare apo Shqiptare.Si shtetas ne jemi Kosovare por gabimi thelbesor gjindet ne ate se shume persona harrojne se edhe me heret ne kemi jetuare me kufij te ndare cope-cope, ku edhe sot jetojme.Kjo do te i binte sikur te i thonim shqiptarit nga Maqedonia , Mali i zi, Qameria , Bujanovci e Presheva se a je shqiptar apo je serb , maqedon apo malazez.Kombi njifet permes gjuhes se vete dhe tradites, etnologjis, folklorit , historise , e ne , na lidhin te gjitha keto se bashku, do te na lidhin cdo here , dhe cdo here do te jemi shqiptare.
Pėr kėto fjalė kaq t'menēura ty t'kam motėr.
Paske shkrue ashtu siē mė flet zemra e mendja.

Guri i madh
11-06-08, 15:19
Pėr kėto fjalė kaq t'menēura ty t'kam motėr.
Paske shkrue ashtu siē mė flet zemra e mendja.


e mua e me ka vlla

Fshatari
11-06-08, 15:23
e mua e me ka vlla
Po more edhe ti je shqiptar edhepse ja pak "kafir"!

Guri i madh
11-06-08, 15:26
Po more edhe ti je shqiptar edhepse ja pak "kafir"!
hhhhaaaaa jo pak po shum

Fshatari
11-06-08, 15:28
hhhhaaaaa jo pak po shum
Me ta thane te drejten nuk ia di kuptimin e sakte fjalės "kafir" edhepse e kam degjue shpeshhere!

uck_aksh
13-06-08, 00:36
Jam Shqiptar nga Kosova.

Alkimisti_ch
13-06-08, 01:15
Njera percakton tjetren mendoj une. Nuk mund te thuash une jam shtetas kosovar e njekohesisht te thuash une jam shqiptar. Fjalen e kam zyrtarisht se keshtu normal qe kur te pyet dikush ti mundesh me ja spjegu se si eshte puna, por une fjalen e kam ne institucione. Vetem nje shembull, italiani qe eshte banor i zvicres ai nuk mund te thot se nuk eshte zvicerian, sepse jane dokumentet ato qe percaktojen perkatesine tende, fjalen e kam ne spektin zyrtar. Shqiptaret e Kosoves psh. ne zvicer akoma zyrtarisht e kan "serbien /Montenegro" e aty kerkun nuk u permenke as Kosova e as shqiptari.

Tash masi Kosova eshte ber e pavarur flitet zyrtarisht per kosovaret dhe shpejt kan me i ndrru keto dokumente e aty ku eshte: Nacionaliteti do te shkruhet me siguri: Kosovar

Psikologu
13-06-08, 01:23
Njera percakton tjetren mendoj une. Nuk mund te thuash une jam shtetas kosovar e njekohesisht te thuash une jam shqiptar. Fjalen e kam zyrtarisht se keshtu normal qe kur te pyet dikush ti mundesh me ja spjegu se si eshte puna, por une fjalen e kam ne institucione. Vetem nje shembull, italiani qe eshte banor i zvicres ai nuk mund te thot se nuk eshte zvicerian, sepse jane dokumentet ato qe percaktojen perkatesine tende, fjalen e kam ne spektin zyrtar. Shqiptaret e Kosoves psh. ne zvicer akoma zyrtarisht e kan "serbien /Montenegro" e aty kerkun nuk u permenke as Kosova e as shqiptari.

Tash masi Kosova eshte ber e pavarur flitet zyrtarisht per kosovaret dhe shpejt kan me i ndrru keto dokumente e aty ku eshte: Nacionaliteti do te shkruhet me siguri: Kosovar

Pėrsa i perket shkrimeve ne dokumentet zyrtare , atehere nacionaliteti duhet tė shkruhet shqiptarė, sepse ne Kosovė jetojnė edhe pakica te tjera te cilet nuk jnaė shqiptar , por shtetesia duhet tė shkruhet Kosovar , cka nė fakt , mendoj se nuk qon peshė aspak njė shkrim i tillė.
Te mos kerkojmė vjam prej pleshti !!
Sė pari , nė Kosovė nuk ndalohet flamuri kombetarė, as gjuha as historia e as trashegimit e tjera kombetare shqiptare.
Do tė lidhesha pak edhe me shkrimin e debatueses Dogzona e cila kjart dhe bukur e sqaron ketė temė, cka ne fakt , populli shqiptarė ėshtė pop ai popull qe me heret quhej edhe turk , dikur edhe Jugosllav e tash do tė quhet shqiptar por shtetas i Kosoves.
Shtetesia nuk ka tė bejė aspak me identitetin kombetar , edhe pse shumė shqiptarė jashtė trojeve tona , janė posedues tė shtetesive tė vvendeve tė tjera , por janė dhe mbesin shqiptarė.

Alkimisti_ch
13-06-08, 09:29
Pėrsa i perket shkrimeve ne dokumentet zyrtare , atehere nacionaliteti duhet tė shkruhet shqiptarė, sepse ne Kosovė jetojnė edhe pakica te tjera te cilet nuk jnaė shqiptar , por shtetesia duhet tė shkruhet Kosovar , cka nė fakt , mendoj se nuk qon peshė aspak njė shkrim i tillė.
Te mos kerkojmė vjam prej pleshti !!
Sė pari , nė Kosovė nuk ndalohet flamuri kombetarė, as gjuha as historia e as trashegimit e tjera kombetare shqiptare.
Do tė lidhesha pak edhe me shkrimin e debatueses Dogzona e cila kjart dhe bukur e sqaron ketė temė, cka ne fakt , populli shqiptarė ėshtė pop ai popull qe me heret quhej edhe turk , dikur edhe Jugosllav e tash do tė quhet shqiptar por shtetas i Kosoves.
Shtetesia nuk ka tė bejė aspak me identitetin kombetar , edhe pse shumė shqiptarė jashtė trojeve tona , janė posedues tė shtetesive tė vvendeve tė tjera , por janė dhe mbesin shqiptarė.

Psikolog une e kam permend shumeher ne aspektin zyrtar e jo ne ate emocional. Se po te me pyesish mua ne aspektin emocional une ndoshta me te drejte mund te e quaj veten me shqiptar se sa ai ne Tiran, Shkup, Vlore, Ulqin, Diber por ēeshtja shtrohet ne kontekstin internacional.

Normalisht se askush nuk vjen te te pyes ty ne shtepi se si ndjehesh sepse ajo eshte e drejta jote personale te thuash se jam shqiptar nga Kosova dhe te njejten gje do te beja edhe une. Por ne aspketin afatgjat, femiu juaj do te identifikohet me kosovarin qe perfshin ne vete edhe flamurin me himnin krejt ndryshe dhe kufijte administrativ e shteteror jshte Shqiprise. Pra ktu eshte esenca qe juve ose nuk doni ta pranoni kete realitet ose nuk doni te shihni se ēfar do te vjen pas 20 apo 30 vieteve. Sepse sipas meje shteti dhe kombi jan dy gjera te lidhura shume ngushte njera me tjetren dhe po mungoj njera do te mungoj edhe tjetra. Me nje fjal ne nese jem per te qen dhe per te mbetur si komb shqiptar eshte dashur me kohe ta themi e per kete ka patur edhe oferta "Vetevendosja" "AKSH"e ēka jo tjeter por jo te i pranojme e me pas te themi une nuk ndjehem keshtu, ose nuk me pelqen ky simbol, ose ky hymn se ne jemi shqiptar. Pra duhet ber dallimin mes emocionales dhe reales.
Mjafton vetem nej shembull: Sikur neser Kosova dhe Shqiprija te takoheshin ne nje ndeshje futbolli siē eshte titulli i kampionit te evropes ēfar mendon ti per ke do te ishin fansat shqiptar nga Kosova?

>>{SpOnGeBoB}<<
13-06-08, 11:02
Njera percakton tjetren mendoj une. Nuk mund te thuash une jam shtetas kosovar e njekohesisht te thuash une jam shqiptar. Fjalen e kam zyrtarisht se keshtu normal qe kur te pyet dikush ti mundesh me ja spjegu se si eshte puna, por une fjalen e kam ne institucione. Vetem nje shembull, italiani qe eshte banor i zvicres ai nuk mund te thot se nuk eshte zvicerian, sepse jane dokumentet ato qe percaktojen perkatesine tende, fjalen e kam ne spektin zyrtar. Shqiptaret e Kosoves psh. ne zvicer akoma zyrtarisht e kan "serbien /Montenegro" e aty kerkun nuk u permenke as Kosova e as shqiptari.

Tash masi Kosova eshte ber e pavarur flitet zyrtarisht per kosovaret dhe shpejt kan me i ndrru keto dokumente e aty ku eshte: Nacionaliteti do te shkruhet me siguri: Kosovar

o ti alkimisti i schwajcarskes qka je be ka shkrun qetu. jo kosovar po ta shkrujne kosova albaner.
Masnej ti munesh hala mi thane H2O amo per mue osht uje, a po kupton edhe qajo nuk osht hiq e vertete qe halo shqiptarve ne zvicer ja shkrujne serbia montenegro po Kosova se vet e kom lexue edhe haram i koft secilit qe ja shkrun serbia montenegro ne dokument e kur te shkoj me marre tu shallteri e nuk ja jep ftyres qatina qe osht ne shallter tu jap dokumenta.

hasanmehmeti
13-06-08, 11:02
Mjafton vetem nej shembull: Sikur neser Kosova dhe Shqiprija te takoheshin ne nje ndeshje futbolli siē eshte titulli i kampionit te evropes ēfar mendon ti per ke do te ishin fansat shqiptar nga Kosova?

Kjo sipas definimit te z.Psikologut me siper i bije qe ata te jene fansa te shtetit te tyre, pra Kosoves.

Sa i perket temes:
Mandej duhet ber dallim se termi Shtet ne rastin e Shqiperis dhe Kosoves dallon shume ne vete.
Kjo ngase Shqiperia eshte nje Shtete qe pas saj mban vlera te nje Kombi Shqipetar, ndersa Kosova do jete nje shtet qe pas vete mban vlera te nje Kombi Qytetar te definuar sipas projektrezulutes se Ahtisarit, kjo per faktin sepse neve ne Kosove kemi antare te kombesive te ndryshme qe per dallim nga shtetet e tjara, kane te drejta te teperta ne qdo lemi per vet faktin se perqindja(%) e popullsis ne rastin tone te pakten ne aspektin Instucional nuk luan nje role qe ne Shtetet me Kombesi te paster e luan.
Per kete edhe ke nje gjuhe serbe zyrtare qe sipas rezulutave nderkomtare me aq sa dije duhet te jene 20% e nje kombesie te tille , ne kete rast serbe, per ta pasur kete te drejte te zyrtarizojne gjuhen e tyre,por keta nuk posedojne nje perqindje te tille.
Kjo don te thote se ne kemi te bejme me eksperimente tjera te drejtes Kombetare(ta fusim edhe Bosnjen ketu), per dallim nga shtetet tjera.
Nuk eshte ajo qe thone disa ,por neve nuk na ndalohet festimet apo mbajtja e flamurit te Shqiperis apo Shqipetareve ne pergjithesi, por edhe Serbit nuk i ndalohet nje gje e tille.
Per kete kemi nje shkrirje edhe te simboleve shteterore nga ato kombetare te te gjitha kombesive qe gjenden ne Kosove, ne simbole te qytetareve te saj qe secila ne vete prap pa marre parasysh perqindjen,ka nje te drejte te barabart ne to.
Aq serbe sa ka ne Kosove nga perqindja , ka edhe turqi ne gjermani, por atje ndryshon qeshtja edhe pse kemi te bejme me nje shtet qe ishte nder planhartueset e proceseve te ardhme ne vendin tone.
Ndoshta ky eshte nje eksperiment per nje te ardhme te pergjithshme qe e pret boten e globalizuar neser, kete ia lejme kohes ta deshmone.
Por neve kemi te bejme edhe me qytetare ta zeme gjerman qe gjenden ne nje numer te madhe ne kufinjet holandez dhe detyrohen prap ti zbatojne rregullat e Shtetit holandez , apo ne anen tjeter ne Danimarke etj.

Prej kesaj mendoj se nese i themi Komb Kosovare ateher nuk jemi siq e kerkon te jemi pjese e nje Kombi Shqipetar,kjo per vet faktin e bazave mbi te cilat eshte ngritur ky Shtet, dhe me e udhes eshte te jete Shtet Kosovare, e pastaj me ndryshimet kohore te percaktohet diq mbi kombin qe ska dyshim se duhet te jete Shqipetar dhe si te tille i plotesojmi kushtet si nga historia,kultura,gjuha dhe perqindja.Por tash te flasesh per nje Kombe Shqipetar te paster ne Kosove do jete vetem fjale goje ngase bazat i kemi pranuar te tilla qe nuk e bejne nje akzeptanc te tille.

hasanmehmeti
13-06-08, 11:06
o ti alkimisti i schwajcarskes qka je be ka shkrun qetu. jo kosovar po ta shkrujne kosova albaner.

edhe serbi e shkruan kosova serbian, kjo do jete e drejte e tyre,nese behet nje gje e tille.
magjypet do kosova roman a qka jane , do kosova hashkali , egjiptias ,turqi,boshnjak me nje fjale kosova edhe nje ylli afer:mad: