PDA

View Full Version : Zona e muzgut


sakra
03-06-08, 21:01
Tema qė do trajtohet kėtu, ka tė bėjė mė tregime jo tė zakonshme. Them jo tė zakonshme, pasi siē e dimė tė gjithė, kjo botė, pjesė e sė cilės jemi edhe ne, ėshtė pėrplot sekrete tė lloj-llojshme qė logjika jonė, mjerisht, nuk mund t’i akceptoj as deshifroj.
Pėrmbajtjet e tregimeve, qė mė shumė i pėrkasin zhanrit Science Fiction, pasqyrojnė ngjarje dhe ndodhi jashtė realitetit tonė objektiv, realitet qė ne me shqisat tonė jemi mėsuar ta regjistrojmė dhe pranojmė. Thėnė ndryshe, ngjarje nga dimensione tjera, tė panjohura pėr ne.
Tregimet qė do postohen kėtu janė artikuj tė marrė nga revistat me tematik ezoterike, por tė pėrpunuar dhe tė pėrshtatura pėr mjedisin ton.
Ejani edhe ju, me tregimet tuaja, anėtarė tė nderuar. Ejani nė botėn e tė panjohurave, nė botėn e misterit. Tė bėjmė njė hap drejt - zonės sė muzgut!...

sakra
03-06-08, 21:02
Mesazh nga e “andejshmja”

Durim Krasi, tanimė njė artist i njohur, as qė i ka shkuar mendja se njė ditė do tė pranoj njė mesazh nga e andejshmja, mesazh ky qė do t’ia ndryshoj rrjedhėn e jetės sė tij.
Ishte shumė i kėnaqur nė momentin kur nė njė shfaqje artistike iu nda roli i artistit tė njohur Gjon Belushi, i cili kishte vite qė kishte ndėrruar jetė (Gjoni ėshtė njėri nga dy vėllezėrit Belushi me origjinė shqiptare).
Gjon Belushi ishte vetėm 33 vjeēar kur si pasoj e dozės sė tepruar tė heroinės, u nda nga kjo botė. Kjo ka ndodhur nė njė bungallo tė hotelit “Marmont” nė Los Angjelos tė SHBA-ve, me 5 mars tė vitit 1982.
Ėshtė ēėshtje e fatit qė edhe Durim Krasi nuk pėrfundoi nė tė njėjtėn mėnyrė: pinte aq shumė sa qė e zinte gjumi nėpėr ceremoni tė ndryshme, humbiste vetėdijen dhe binte nė komė, pėr pasoj pėrfundonte shpesh edhe nė spital.
Durimi ishte shumė i pasionuar pas kinematografisė. Ai kishte njė koleksion shumė tė pasur tė kėtij zhanri artistik. Nė veēanti i adhuronte artistėt me origjinė shqiptare qė kishin bėrė emėr deri nė Hollivud. Edhe vet e kishte regjistruar nė vitin 1997 degėn e aktrimit, nė Akademinė e Arteve nė Prishtinė, dhe ishte treguar shumė i suksesshėm. Kishte arritur tė bėhet ndėr mė tė famshmit e gjeneratės sė tij.
Mirėpo fatkeqėsia filloi menjėherė pas luftės nė Kosovė. Vizionet impozante qė i kishte ėndėrruar e planifikuar Durimi filluan tė zbehen gjithnjė e mė shumė. Mungesa materiale, mospėrkrahja institucionale, injoranca shoqėrore etj., pėr realizimin e projekteve kinematografike, tė imagjinuara vite me radhė, por edhe traumat e luftės, filluan ta godasin ndėrgjegjen e tij duke tronditur kėshtu seriozisht gjendjen shpirtėrore. Gjithashtu, mundėsia pėr tė studiuar e krijuar jashtė Kosovės, pėr momentin ishte vetėm njė iluzion...
Vullneti aq i fuqishėm i tij filloi tė thyhet. Filloi tė kthehet nė stres, nė ankth pėr tė kaluar nė depresion. Durimi filloi tė luftoj me vetveten, por nuk arrinte ta mposhte atė ves tė keq, tė shėmtuar e tė dėmshėm. Duke mos gjetur shteg nė kėtė ballafaqim, ai u dha pėrfundimisht pas alkoolit. Aq shumė u keqėsua gjendja e tij sa qė u dash tė shtrihet me urgjencė nė spital.

Dhe po atė natė, deri sa ishte nė dhomėn e pėrkujdesjes intensive, para tij u materializua figura e Gjon Belushit. Ishte i zbehtė, i veshur me rroba tė verės qė dukeshin mjaft tė leckosura dhe i pakrehur. Durimi u habit pėr pamjen e tij, pasi ai ishte mėsuar qė, kur komunikonte nė ėndrra, ta shihte atė elegant, prandaj edhe ia tėrhoqi vėrejtjen.
Gjoni, i hidhėruar dhe shumė nervoz ju drejtua se kjo ishte e gjitha qė ka mundur tė arrij.
- Durim, unė nuk kam kohė pėr mendimet e tua “intelektuale”. Po shkatėrrohem ngadalė dhe me vėshtirėsi po e mbaj edhe lėkurėn qė tė mos pėlcas. Shikoma fytyrėn, shikomi duart...
- Mė thuaj gjon, a mund tė tė ndihmoj? - e pyeti Durimi.
Atėherė Gjon Belushi qeshi aq shumė sa qė gati ra pėrtokė, e pastaj nė moment e ndėrpreu tė qeshurėn dhe foli me njė zė ndjellakeq.
Ma punove mirė, shumė mirė, aq mirė sa qė mė pėr ne as nė ferr nuk ka vend. Nuk dua tė mė sillesh nėpėr kėmbė - e ke tė qartė? Ti nuk di as tė mahitėsh, as tė zgėrdhihesh as tė pish as... asgjė. Kanė filluar tė shkruajnė se ti nuk di as tė aktrosh. Cili je ti? - njė i pėshtyrė, njė i dobėt, njė i pavlerė, njė budalla, njė palaēo.
Durimi e dėgjonte me gojėhapur!
- Kam ardhur tė tė tregoj se jeta ėshtė sakrificė, se jeta ėshtė edhe luftė. Duhet tė pėrballesh me ēdo sfidė dhe tė ngadhėnjesh mbi gjithēka. Pėrveshu punės, shiko realitetin nė sy, merri gjėrat shtruar, pra vepro si tė gjithė njerėzit e guximshėm tė kėsaj bote!
- E ke me shaka ti. Po ti? Ti ēfarė ke...
Dhe ende pa e kryer fjalėn, Gjoni ju pėrgjigj:
- Unė jam i vdekur, gjegjėsisht ende jam duke vdekur. Edhe ti po vdes, mirėpo ke mundėsi tė mbetesh gjallė, ndonėse ti kėtė, ndoshta nuk e meriton. Kam dėshirė tė jetosh, , tė bėsh emėr, tė lėsh vepra...

Nė ato ēaste nė dhomė hyri motra kujdestare. E shikoi Gjonin dhe mbeti e habitur nga fakti se si kishte arritur tė futėt ai nė dhomėn intensive pa ra nė sy. Filloi ta qortoi rreptė pėr shkak tė tonit tė lartė tė zėrit e tė kėsaj vizite aq tė vonė, pasi po afrohej mesi i natės. E urdhėroi qė ta lėshoj menjėherė dhomėn dhe ta lė pacientin tė qetė, pasi ai ishte nė gjendje tė rėndė dhe kishte nevojė pėr qetėsi e jo pėr zhurmė.
Durimi nuk ishte i sigurt se ēfarė nė tė vėrtet ndodhi: ishte ėndėrr, iluzion, halucinacion, fiksion...apo realitet. Me kėto mendime dhe nėn ndikim e medikamenteve e zuri gjumi.
Tė nesėrmen nė mėngjes, kur erdhi vizita, mjeku gjithashtu e qortoi edhe Durimin pėr zhurmėn e bėrė dhe vizitorin e orėve tė vona. Durimi mbeti i shtangur. Nuk i besonte veshėve tė vet. Ishte ajo mbrėmė ėndėrr apo kjo tani? Ishin ato iluzioni, halucinacione, fiksione, apo kėto qė po i dėgjonte tani nga goja e mjekut?!!!
Nė raportin e motrės, mysafiri ishte pėrshkruar nė pėrpikėri. Identik me Gjon Belushin, edhe pse ajo nuk e njihte atė.
Nė fakt, kush ishte ky vizitor? Ishte vėrtet shpirti i Gjoni? Ishte fantazma e tij? Ishte trupi eterik, trupi astral? Apo ishte e gjithė kjo vetėm njė lojė neuronesh e asaj sfere, sa magjike e mistere, e quajtur tru?!!! Por raporti i motrės kujdestare. Po fjalėt e mjekut. Po...
Fundi fundit qė rėndėsi ka seē ndodhi realisht atė mbrėmje - mendon sot Durim Krasi. E rėndėsishme ėshtė se Gjon Belushi, me mesazhin nga e “andejshmja”, e kishte larguar atė nga rruga e dėshtimit, nga rruga e humnerės, nga rruga e ferrit, pra nga vet vdekja!
Durimi i kaloi 32 ditė nė spital dhe doli i shėruar. Katėr ditė mė pas filloi tė punoj nė njė film tė ri. Vazhdoi dhe kreu me sukses edhe studimet e lėnė pėrgjysmė dhe, nga njė dėshtak i dikurshėm, Durimi arriti qė tė bėhet njė aktor, por dhe regjisor shumė i famshėm. Sot, nė qetėsi tė plotė e me optimizėm real, ai e pret ardhmėrinė dhe sigurt e shpejtė po ngjitet drejt kulmit tė karrierės.

nait
06-06-08, 14:22
Pershendetje tem mjaft e qelluar edhe pse po e verej se nuk ka te interesuar te diskutojn per ket tem megjithate e pergezoj autorin dhe punen e tij

sakra
07-06-08, 23:54
Ju falemnderit i nderuari Nait.

sakra
07-06-08, 23:56
DYERT PĖR “NĖ TĖ KAULARĖN”

Ishte fillimi i shtatorit dhe qifti bashkėshortor, Edita dhe Sami Topi bisedonin se ku do e kalojnė pushimin vjetor. Gjatė bisedės, ata shprehėn dėshirėn pėr ta marr edhe mendimin e miqve tė tyre, Sanie dhe Marash Bregut, tė cilėt, sikurse edhe kėta, jetonin prej vitesh nė Cyrih tė Zvicrės.
Rivierat shqiptare, si ato tė Sarandės, Vlorės, Durrėsit e Ulqinit, i kishin shijuar vite me radhė, prandaj kėtė herė vendosėn qė pushimet verore t’i kalojnė nė njė drejtim krejt tjetėr.
Ishte 12 shtatori i vitit 2006, kur pas vendimit tė pėrbashkėt tė familjeve Topi dhe Bregu, herėt nė mėngjes, ata u nisėn pėr pushime me automobil nė drejtim tė Spanjės. Natyrisht, rruga kalonte pėrmes Francės. Disponimi ishte nė nivel, pasi qė ky ishte udhėtimi i parė nė brigjet e detit spanjoll, nė vendin e diellit dhe toreadorėve.
Nė udhėtim e sipėr analizonin dhe pėrpilonin regjistrin e vendeve mė tė bukura tė Spanjės si: Trragnon, Castellon de la Plana, Cartagenon , ishullin Palma, etj., tė cilat dėshironin patjetėr t’i vizitonin.
Nė timon, vozitėsit ndėrroheshin me radhė, kurse gratė mundoheshin qė t’i gjejnė vendet dhe hotelet e kėndshme, ku do kalonin netėt gjatė pushimeve. As mendja nuk u shkonte se pikėrisht njė hotel i tillė, ku do e kalonin natėn e parė, do tė mbetet enigmė shumė e madhe nė jetėn e tyre.
Nė Francė, vonė nė mbrėmje, ata lanė autostradėn nė afėrsi tė qytetit Montpellier, pėr tė kėrkuar njė vend tė qetė pėr ta kaluar natėn. E dinin se nė atė pjesė kishte shumė hotele tė vogla, pasi ishte edhe vend bregdetar, dhe dėshironin qė nė njėrin prej tyre tė vendoseshin. I pari nė tė cilinė hasėn ishte pėrplot, prandaj edhe vazhduan tė kėrkojnė. Ishin tė sigurt se nė hotelin tjetėr do tė gjenin dy dhoma pėr vendosje. Pas njė rruge tė shkurtėr kohore panė njė ndėrtesė tė gjatė dy kateshe, me pamje tė kthyer kah autostrada. Automobilin e parkuan nė parkingun afėr rrugės. I pari nė hotel hyri Samiu dhe vėrejti njė korridor tė gjatė tė ndriēuar me vajguri. Anash ishte i vendosur banaku pėr shėrbim, kurse kah fundi vėrejti se ndodhet recepcioni.
Pėr dhoma tė lira e pyeti njeriun qė qėndronte aty dhe qė kishte njė veshje tė ēuditshme. Disi e kuptoi qė janė dy dhoma tė lira pasi qė njeriu me veshje tė ēuditshme nuk e njihte gjuhėn gjermane, kurse Samiu e zotėronte fare pak frėngjishten.
Shqiptarėve tė rinj, hoteli u dukej qesharak por shumė i kėndshėm. Dritaret nuk kishin xhama, por vetėm kapak prej druri, ēarēafėt ishin nga stofi i rėndė i cili me siguri ka dekada qė nuk prodhohet, kurse nė vend tė jastėkėve kishin vėnė nėnkresa tė rrumbullakėta. Banja ishte me parmak nga hekuri, gjė e cila mund tė shihet vetėm nė filma. Kjo edhe i shtyri ata qė tė bėjė dhe disa fotografi si kujtim nga kjo bujtinė e pazakontė. Megjithatė, nė hotel ndjeheshe shumė komod, kurse ushqimet ishin shumė tė shijshme. Pas darkės tė gjithė shkuan pėr tė fjetur.

Nė mėngjes, derisa familjet Topi dhe Bregu hanin mėngjesin, nė restorant hynė tre njerėz jo tė zakonshėm: njė grua me njė qen tė vogėl dhe pas saj dy xhandar. Gruaja kishte fustan tė gjatė luksoz, i tėri me dantella, kurse ēizmet me susta. Xhandarėt mbanin kėpucė tė lustruara dhe me kokė cilindrike. Shumė dallonin nga policėt e zakonshėm tė cilėt i kishin takuar gjatė rrugėtimit shumė herė. Sė shpejti pėrjetuan edhe njė befasi, ėshtė fjala pėr llogarinė tė cilėn duhej ta paguanin. Ishte shumė lirė. Pėr fjetje dhe shėrbim, pėr te dyja familjet, duhej paguar diku rreth 5 euro. Nė moment menduan se mos ishte e gjithė kjo ndonjė lojė si ato me kamera tė fshehta, pasi banakieri e shikoi notėn 5 euro me habi, por nuk tha gjė. Tė befasuar e paguan llogarinė dhe natyrisht vazhduan rrugėn pėr nė Spanjė.
Kaluan 10 ditė tė mrekullueshme nėn diellin e ngrohtė tė Mesdheut, nė plazhet e gjata e tė bukura me rėrė. Vizituan shumė vende kulturore e historike tė kėtij shteti por, si gjithherė, edhe pushimit i erdhi fundi. Ata duhej tė pėrgatiteshin pėr tu kthyer prapė nė vendbanimet e tyre nė Zvicėr.
Vendosėn qė, gjatė kthimit, sėrish ta vizitojnė hotelin i cili aq shumė i kishte fascinuar. Hotelin qė aq shumė ofronte pėr njė ēmim shumė tė ulėt, e para sė gjithash, kishte atmosferė nga e kaluara qė provokonte ndjenja tė veēanta. Assesi nuk mund ta kuptonin, se a ishte ajo surprizė vetėm njė lojė apo realitet. Nėse ishte realitet, si mund tė arrinin pronarėt e saj ta pėrballonin financiarisht situatėn nė kohėn kur ēmimet shkonin gjithnjė nė rritje?! Ishte rast i rrallė qė tė pėrjetohen momente tė tilla, prandaj ēiftet e rinj vendosėn ta kalojnė natės sėrish nė atė hotel.
Nė tė njėjtin vend lakuan nga rruga kryesore nė drejtim tė hotelit, kaluan hotelin “Plasa” sikurse para 10 ditėve, kur aty nuk gjetėn vende tė lira. Por kėsaj radhe kurrsesi tė gjenin “hotelin” e tyre tė preferuar. Ēdo gjė ishte zhdukur pa shenjė!... Tri herė i shkuan rrotull atij vendi, por hoteli nuk ishte mė. Sikur mos tė kishte ekzistuar kurrė!... Tanimė ishte natė vonė dhe patjetėr u detyruan tė ndėrpresin kėrkimin. Tė hutuar, natėn e kaluan nė njė hotel tjetėr, buzė rrugės...
Disa javė mė vonė ju arritėn fotografit e zhvilluara, tė bėra, rrugės dhe gjatė pushimeve pėr nė Spanjė. Ishte befasia tjetėr pėr ta. Samiu dhe Marashi ishin mė se tė sigurt se kishin bėrė disa fotografi me bashkėshortet e tyre nė hotelin misterioz, por nė negativet e atyre regjistrimeve ato nuk ekzistonin gjėkund. Nė film nuk kishte askund hapėsira tė zbrazėta, kurse numri i pozave shkonte sipas radhės pa shkėputje. E gjithė kjo i habiti dhe merakosi shumė, kėshtu, vendosėn qė pas disa muajsh tė kthehen edhe njė herė nė Francė me qėllim qė tė bėjnė njė kėrkim tė themeltė pėr hotelin misterioz. I lajmėruan dhe disa shokė dhe sė bashku me ta, pas katėr muajsh u nisėn pėr nė qytetin Montpellier. Gjurmuan territorin disa herė, por hoteli nė tė cilin kishin kaluar natėn e 13 shtatorit, me njė fjalė nuk ekzistonte.
As policia, por as mė tė moshuarit nė ato vendbanime, nuk e mbanin mend shtėpinė e gjatė dykatėshe qė ndodhej buzė autostradės, pėrball parkingut.
Hoteli nuk u gjet kurrė, kurse hulumtues dhe kureshtar tė shumtė kėtė fenomen e sqarojnė si “shikim nė tė kaluarėn”.
Ka mjaftė gjėra tė mistershme nė kėtė botė si edhe rasti i shkrimit tonė. Por kjo botė ėshtė pėrplot sekrete qė na rrethojnė padukshėm, jetojnė pranė nesh dhe me ne... Ėshtė kjo njė ēėshtje qė gjithmonė e ka preokupuar mendjen e njeriut, ēėshtje e cila ka krijuar mite dhe legjenda qė nga kohė mė tė largėta: Vallė a mundemi ne, pėr njė ēast, tė bėjmė hapa prapa nė tė kaluarėn, apo, po sipas kėsaj logjike, pėrpara, nė tė ardhmen? Kjo ėshtė njė pyetje qė akoma kėrkon pėrgjigje.

panta_rhei
08-06-08, 01:48
DYERT PĖR “NĖ.

Pėrshėndetje i nderuar sakra,
me tė vėrtetė tregim "frikėsues" (s'po dij si ta pėrshkruaj saktė).

Megjithatė,
Ai hoteli qė s'ka pasė dhoma tė lira, edhe qė neve (tregimit tonė) , pa pasė nevojė po ia pėrmendim emrin, pra po ia dijmė saktė "Plasa"!

Po ky hoteli ynė misterioz dhe shumė i mirė dhe shumė i lirė e komod, s'kishte ndonjė emėr (si ēdo hotel i botės)?! (edhe aq i mirė qė ishte kurrsesi nuk guxojmė t'ia harrojmė emrin)! Pėr mė tepėr nė bazė tė emrit tė atij hoteli, me siguri se do tė mund tė arrihej mė shumė duke kėrkuar nė regjistrat e shtetit francez (pėr bizneset a pėr lokalet hoteliere).

Nejse, duke ju pėrshėndetur ju lus qė tė interesoheni ne lidhje me atė qė iu pėrmenda, dhe lutem qė tė kenė sukses, se "bash osht kah m'pėlqen"!

sakra
08-06-08, 13:31
Pėrmbajtjet e tregimeve, qė mė shumė i pėrkasin zhanrit Science Fiction, pasqyrojnė ngjarje dhe ndodhi jashtė realitetit tonė objektiv...
Tregimet qė do postohen kėtu janė artikuj tė marrė nga revistat me tematik ezoterike, por tė pėrpunuar dhe tė pėrshtatura pėr mjedisin ton...

besoj se u sqaruam i nderuari panta_rhei

Respekt dhe shėndet

panta_rhei
09-06-08, 00:25
besoj se u sqaruam i nderuari panta_rhei

Respekt dhe shėndet

T'faleminderit i nderuari sakra, gjithsesi ju kėrkoj falje pėr ndėrhyrjen, por sinqerisht, kujtova se jemi tek forumi i diskutimeve (nuk mė ka ndodhur pėrpara kjo, me siguri ka lidhje me "zonėn e muzgut") :smile: :wink:

sinqerisht tė pėrshėndes dhe tė dėshiroj shumė suksese nė punėn tuaj

sakra
09-06-08, 23:25
T'faleminderit i nderuari sakra, gjithsesi ju kėrkoj falje pėr ndėrhyrjen, por sinqerisht, kujtova se jemi tek forumi i diskutimeve (nuk mė ka ndodhur pėrpara kjo, me siguri ka lidhje me "zonėn e muzgut") :smile: :wink:

sinqerisht tė pėrshėndes dhe tė dėshiroj shumė suksese nė punėn tuaj


Sinqeriteti dhe cinizmi janė antagonizma tėrsisht tė skajshme!
...megjithatė, unė ju faleminderoj sinqerisht (pa " ") pėr kohėn qė keni gjetur pėr t'i lexuar me vėmendje postimet nė "zonėn e muzgut" tė plasuara nga unė.

Qofsh pėrherė i nderuar.

sakra
15-06-08, 01:40
ZHDUKJA E MISTERSHME

Kaltėrina Bardhi ishte njė vajzė dymbėdhjetė vjeēare dhe krejtėsisht
e zakonshme. Ishte e shoqėrueshme. Nė shkollė shkonte rregullisht me moshatarėt
e saj. I adhuronte orėt e muzikės dhe ishte ndėr mė tė mirat nė seksionin e
baletit. Kishte edhe njė pasion tė veēantė: fantastikėn shkencore, pėr tė cilėn
moshatarėt e saj as qė mendonin.
Nė fillim kureshtjen e shuante duke lexuar tregime spirituale nga
autor vendas, ndėrsa shumė shpejtė imagjinatėn e saj fėmijėrore filluan ta
preokupojnė shkrimtarė tė njohur tė fantastikės shkencore si Artur Klark e tė
tjerė. Imagjinata e saj pasurohej gjithnjė e mė tepėr dhe u zgjerua nė kufij tė
paparė. Filloi tė humb kuptimin pėr realitetin ekzistues, tė cilėn e vunė re
prindėrit e saj, ose sė paku kėshtu dukej nė shikim tė parė!
- Mbrėmė kam lundruar mbi sistemin diellor, - shpesh tregonte
Kaltėrina nė mėngjes kur zbriste nga dhoma e saj e gjumit. Nėnė - vazhdonte ajo,
kam udhėtuar nėpėr hapėsirėn e pafund, e cila nuk ėshtė siē na duket neve nga
Toka. Yjet, gjithashtu, nuk janė ashtu tė bukur siē i shohim ne, kurse pėrreth
dėgjohen zhurma qė nuk i kam dėgjuar kurrė.
Nėna ia lėshonte njė shikim serioz dhe me shqetėsim i thoshte:
- Mirė Kaltėrina, deri kur do tė na mėrzisėsh me kėto tregimet e
tua?! Prapė ke parė ndonjė ėndėrr fantastike?! Ta dish se do ta ndaloj t’i
lexosh ato libra me fantazira!
Zakonisht e gjitha pėrfundonte nė kėtė mėnyrė.
Nė verėn e vitit 2006, familja Bardhi pėrgatitej pėr pushime verore.
Babai i Kaltėrinės, Dini, punonte si kreator nė njė ndėrmarrje private te njė
investori tė huaj, dhe pėr ēdo vit shkonte pėr pushime nė malet e Prevallės.
Ishte rast i mirė qė tė ikte nga tollovia verore qė e kaplonte qytetin e
Prizrenit.
Prevalla, njė vend i qetė dhe plot gjelbėrim, vend ky shumė i bukur
dhe pitoresk, i rrethuar me kodrina mbi tė cilat shtrihej njė det i tėrė
pishash.
Me ta shkonte edhe gjyshja e Kaltėrinės, zonja Mira. Ishte njė plakė
e ēiltėr dhe shumė shpirtmirė. E adhuronte mbesėn dhe ishte nė gjendje qė gjatė
pushimeve tė verės, pa pėrtesė, t’i kushtonte asaj orė tė tėra. Ishte fjalėmbėl
ndaj ēdokujt. Kaltėrina nė jetėn e saj kishte vend tė veēantė, andaj edhe ajo e
donte gjyshen pa masė.
Ditėn e tretė tė pushimeve, Kaltėrina e kaloi duke shėtitur pėrjes
pishave tė mrekullueshme tė Prevallės. Kur u kthye nė kampshtėpizė , ende pa
hyrė mirė brenda, e shqetėsuar, pyeti tė ėmėn:
- A ėshtė e vėrtet se unė kam njė motėr binjake?!
Nėna nė atė ēast lėshoi pjatat nga duart dhe me hidhėrim pyeti
gjyshėn Mirė:
- Ēfarė po fletė Kaltėrina?!
Pastaj u kthye nga vajza:
- Ē’ėshtė kjo pyetje, bij ime?
Vajza nė atė moment u habit dhe thjesht nuk dinte si tė sillej dhe
ēfarė tė thoshte.
- Asgjė...Nuk di pse hidhėrohesh menjėherė!
Nė fakt, nėna nuk ishte e hidhėruar, ishte e befasuar me pyetjen e
saj, pasi qė Kaltėrina ishte lindur si binjake. Fėmija i dytė gjithashtu ishte
vajzė, por mjerisht, nuk i kishte pėrballuar komplikimet e lindjes. Mirėpo ata
nuk i kishin treguar kurrė Kaltėrinės pėr motrėn e saj. Thjesht, nuk kishin
dashur qė fėmijėrinė e saj ta ngarkojnė me kėtė ēėshtje. Prandaj pyetja e saj
ishte e papritur. Prej nga, si i ra ndėrmend...
- Mirė bija ime, tanimė nuk jam e hidhėruar, - u mundua ta
qetėsonte, por dua tė mė tregosh pėrse mė pyete?
- Kėtė gjė ma tha njė i panjohur tek shėtisja pėrmes pishave!...
- Si i panjohur?
- I panjohuri nga planeti Otila!...
- O zot, Kaltėrina, prapė ti..., - Prapė ke filluar me fantazira?!
Vajza rrudhi krahėt dhe me vrap u futė nė dhomėzėn e saj tė vockėl.
Thellė e prekur, Zana filloi t’i tregoj gjyshes Mira pėr fantazaitė
qė i kishte dėgjuar muajt e fundit nga Kaltėrina. Por tregimi i sotėm ishte nė
kufi me realitetin. Vallė, nga kush ka dėgjuar pėr motrėn e vet tė vdekur?...
Ranė dakord qė kėtė ēėshtje ta hetoj me kujdes gjyshja.
Po atė natė, Kaltėrina, me njė butėsi mahnitėsi ia rrėfeu gjyshes
tregimin pėr “tė panjohurit nga planeti Otilo”.
- Ėshtė njė burrė shtathedhur - tregonte vajza. Nuk dallon shumė nga
ne, por prapėseprapė ėshtė disi mė ndryshe. Mė ka thėnė qė motra ime quhet Era
dhe se jeton, atje me ata!...
- Era!... pėshpėriti plaka e hutuar. - Ti mendon se kjo ėshtė e vėrtet?!
Kaltėrina uli shikimin dhe me zė tė ulėt tha:
- Mendoj se po, gjyshe!
Gjyshja ishte shumė e durueshme.
- A tė ka thėnė diē tjetėr?
- Mė ka pyetur nėse kam dėshirė tė takohem me motrėn.
- E ti, ēfarė i tha?
- Me siguri se po! M’i ka pėrkėdhelur flokėt. Mirė mė tha, nė
mbrėmje kur tė zė gjumi do tė shkojmė nė Otila pėr ta takuar atė. Pas kėtyre
fjalėve u zhduk-
- Mirė shpirt, tani fli. Nė mėngjes sė bashku do e kėrkojmė tė panjohurin...
Gjyshja me butėsi puthi Kaltėrinėn dhe, si gjithmonė, e mbuloi me kujdes. Fiku
dritėn dhe me hapa tė ngadalshėm u drejtua nga veranda ku rrinin ulur Zana dhe
Dini. U tregoi gjithė bisedėn qė kishte pasur me Kaltėrinėn. Ata tė befasuar
shikuan njėri tjetrin!
- Era`-sa nuk bėrtit Zana.
- Tha se quhej Era?!
- Zot i madh, a ėshtė e mundur?! - tha Dini.
Emri Era ishte emėr unikat tė cilin e kishin sajuar prindėrit disa
ditė para se tė lindnin fėmijėt, pasi e kishin kuptuar se do lindnin vajza
binjake. Do i pagėzonin: njėrėn Kaltėrina dhe tjetrėn Era. Pėr kėtė vendim paksa
tė ēuditshėm kurrė nuk i kanė treguar askujt, as gjyshja nuk ka qen e njoftuar.
Kurse tani paraqitet i panjohur dhe...!?
- Zot i madh - pėshpėriti sėrish Zana.
Po atė natė nga kampshtėpiza u zhduk pėrgjithmonė Kaltėrina. U
njoftuan tė gjitha organet kompetente: policia, KFOR-i etj. U alarmua edhe
Interpoli...por nuk zbuluan kurrė asgjė! As mė tė voglėn gjurmė!
Vajza u zhduk nga dhomėza dhe nuk u lajmėrua kurrė mė. Mbase ka
kaluar nė dimension tjetėr - nė... zonėn e muzgut.

sakra
22-06-08, 00:03
VASHA ME TĖ ZEZA

Mirėjam Lumi, njė bionde me fytyrė tė gjatė, me sy tė mėdhenj e tė kaltėr dhe melankolikė, ishte njė kamariere nė njė kafeteri lokale nė qytezėn e Reqanit.
Mund tė themi se ishte njė vashė e qetė dhe nuk u binte lehtė nė sy tė tjerėve; nuk kishte ndonjė veti dalluese. Bashkė me nėnėn (njė grua shumė e kujdesshme dhe me mjaft edukatė) banonte nė njė banesė tė vogėl e tė thjeshtė. Mirėjami, njė vajzė e urtė, e dėgjueshme dhe punėtore, babanė nuk e njohu kurrė. I ati i saj, Shkodran Lumi, qe vozitės i kamionit. Vdiq nė njė aksident tė rėndė komunikacioni, pak ditė para se tė lindte Mirėjami. Nėna e kėsaj vashe kishte edukatė patriarkale, prandaj nuk tentoi fare tė martohej mė, por iu kushtua tėrėsisht sė bijės sė vogėl, siē e quante ajo nga lindja. Kjo gjė sigurisht ka ndikuar qė kjo vashė tė jetė e pasigurt dhe e tėrhequr nė vete. Njeriu i vetėm me tė cilin kishte shoqėri dhe tek i cili kishte besim ishte plaku 60 vjeēar, Pretashi, i cili njėkohėsisht ishte edhe pronar i kafeterisė ku punonte Mirėjami. Pretashi ishte njė burr i ndershėm, ishte mik i babait tė vajzės, prandaj e donte si fėmijėn e vet. Ai shpeshherė e kritikonte Mirėjamin se nuk ishte e shoqėrueshme dhe se nuk e gjente ndonjė djalė pėr t’u martuar. Mirėpo, vasha bisedave tė tilla iu shmangej, skuqej nė fytyrė dhe tėrhiqej...
Ishte ditė tipike vjeshte, me shi dhe me erė. Sapo kishte kaluar mesnata. Samir Harku drejtonte automjetin nė drejtim tė Reqanit. Ishte i lodhur dhe mezi i mbante sytė hapur. Kthehej nga Prishtina, ku e kishte vizituar tė ėmėn e sėmur. Tėrė ditėn e kishte kaluar duke vrapuar andej-kėndej, duke kryer punė tė ndryshme pėr nėnėn e tij. Me padurim e priste momentin e mbrėmjes nė shtėpi qė tė pushojė sadopak, pasi tė nesėrmen duhej tė zgjohej herėt, sepse duhej tė shkonte nė punė. Tanimė ishte afėr shtėpisė, vetėm edhe disa kilometra. Befas, duke ngarė veturėn rrugėve tė gjarpėruara buzė Lumėbardhit, sapo kishte kaluar qytetin e Prizrenit, vėrejti njė vashė tė re e cila qėndronte buzė rrugės ndėrsa bėnte me dore. Natyrisht, nuk mundi tė kaloj pa u ndalur. Vėrejti se vasha ishte rreth 20 vjeēare e veshur me njė fustan tė gjatė dhe ngjyrė tė zezė. Samiri mendoi se kėsaj vashe i kishte ngjarė diē, pasi qė ajo nė kėtė kohė tė ligė u gjend nė rrugė dhe nė kėtė vend!
- A mund t’ju ndihmojė? - pyeti Samir pasi hapi dritaren e veturės.
- Jo! - tha vasha e tretur nė mendime.
- A doni tė vini me mua? - pyeti sėrish Samiri.
- Siurdhėroni! - iu pėrgjigj ajo dhe u fut nė veturė. U ulė nė ulėsen e pasme. Pas ca shkėmbime bisedash tė zakonshme, me njė zė lutės iu drejtua Samirit:
- Ju lutėm, nė kthesėn qė po afrohemi voziteni automjetin me shumė kujdes...!
E ēuditshme, mendoi Samiri, stopuese tė tillė ende nuk kishte parė. E mora nė veturė dhe tani kjo po mė kėshillon?! Megjithatė, sugjestiviteti i tonit me tė cilėn e shprehu mendimin ajo e shtyri vozitėsin qė ta dėgjojė kėshillėn e saj. Zvogėloi shpejtėsinė dhe nė kthesė hyri ngadalė. Nė atė ēast para tij njė pamje shqetėsuese e tmerrshme: gjysma e rrugės ishte shembur dhe bartur nga ujėrat e shumta. Po tė mos e kishte dėgjuar kėshillėn e bashkudhėtares, automjeti me siguri do pėrfundonte nė abisin e errėt.
- O Zot, si e parashikoi kėtė vasha! - mėrmėriti nė vete Samiri. Mė pastaj ktheu kokėn mbrapa pėr ta shikuar vashėn, e cila nuk ishte mė aty! Ishte zhdukur pa gjurmė. Nuk u besoi syve tė vet, por e vėrtet, vasha nuk ishte nė automjet. Ulėsja e prapme ende ishte e lagur nė vendin ku ishte ulur vasha misterioze qė tregonte se para pak ēastesh, megjithatė dikush kishte qėndruar aty.
Samiri, thjesht ishte nė gjendje shoku. Para pak ēastesh vasha kishte qenė aty, menjėherė pas shpine, kurse tani sikur ta kishte lėshuar toka. Ishte meritė e saj qė kishte shpėtuar nga vdekja e sigurt. Por, ē’ndodhi me tė?
Me tė arritur nė Reqan, e ndjeu pėr obligim tė paraqitej nė stacionin e policisė. Paraqiti shembjen e rrugės dhe pastaj tregoi pėr takimin jo tė zakonshėm qė kishte pėrjetuar.
- Mė besoni, ose do tė mė kishte zėnė gjumi, ose nė kthesė do tė kisha hyrė me shpejtėsi tė madhe, po tė mos mė paralajmėronte ajo vajzė...!
Polici kujdestar e dėgjoi me kujdes, mė pastaj e pyeti:
- Mos ėshtė fjala pėr vashėn veshur me fustan tė gjatė me ngjyrė tė zezė?
Samiri, edhe njė herė u befasua. Kjo mė lė tė kuptoj se nuk kam pėrjetuar halucinacione! - tha vetmevete dhe shtoi:
- Ju e dini pėr cilėn vash ėshtė fjala?!
- Pėr fat tė keq jo, por ju nuk jeni i vetmi qė keni pėrjetuar takim me vashėn veshur me tė zeza. Shumė njerėzve u ka ndihmuar qė t’i ikin fatkeqėsive. Hmm... Ka tė ngjarė qė fantazmat realisht tė ekzistojnė. E nėse ekzistojnė, kjo ka qenė fantazma shpirtmirė, Mirėjam Lumi...
- Mirėjam Lumi?! - pėrsėriti Samiri.
Pothuajse nė Reqan ėshtė harruar fatkeqėsia e tmerrshme kur humbi jetėn vasha e urtė dhe e tėrhequr, Mirėjam Lumi. Kjo ndodhi nė qershor tė vitit 2005. Atė ditė, si zakonisht, me automobilin e vet tė tipit “Volkswagen” ishte nisur nė drejtim tė qytetit tė Prizrenit. Por, pa ndonjė arsye qė mund tė shpjegohet, befas doli nga rruga, dhe u rrokullis nė humnerė. Vetura e saj gjatė pėrplasjeve me shkėmbinjtė e thepisur, tanimė i ngjante njė grumbulli nga hekurishtet. Gjėja mė e ēuditshme ishte ajo se kalimtarėt e rastit deklaronin se vasha njė kohė tė gjatė pas aksidentit ka qenė gjallė dhe ftonte pėr ndihmė! Mė nė fund arritėn qė ta nxjerrin nga ato hekurishte qė dikur ishin automjet. Por atėherė ishe vonė, megjithėse nė trupin e saj nuk vėrehej asnjė shenjė lėndimi. Fytyra e saj, pa njė vėrragė, dukej e qetė, gati hyjnore...
Njė vit pas fatkeqėsisė, nė nėntor tė vitit 2006, nė raportin e policisė pėr herė tė parė shėnohet paraqitja e vashės me tė zeza, ndėrsa mė vonė, gjithnjė e mė shpesh. Nė fund, policia e qytezės sė Reqanit e shpalli vajzėn “Engjėll mbrojtės” qė kujdesej pėr rrugėt e kėtij rajoni.
Fenomeni i paraqitjes sė vashės me tė zeza nuk ėshtė i vetėm. Raporte, por edhe rrėfime tė shumta pėr paraqitje tė tilla nė pjesė rrugėsh me rrezikshmėri tė lartė ka edhe nga vendet e tjera...
Vallė, athua vėrtet ekzistojnė shpirtra tė mirė qė me paralajmėrimet e tyre ndryshojnė rrjedhėn e jetės sonė? Shkenca edhe mė tej heshtė! Por popullata beson nė to. Edhe Samiri, padyshim ėshtė njėri nga ata...

sakra
10-08-08, 12:07
GJAKU VRASĖS

Raportet mes dy tė rinjve tė dashuruar, Florit, djaloshit biznesmen nga qyteza e Sharrit dhe Irmės, bukuroshes nga Prizreni, kohėt e fundit duket se nuk qėndronin edhe aq shkėlqyeshme. Flori jo vetėm qė ishte njeri paksa i ēuditshėm, por ishte edhe mjaft xheloz. Megjithatė, Irma e dashuronte.
Njė mbrėmje korriku, tė vitit 2007, ata ishin ftuar nė ditėlindjen e njė miku tė tyre. Njė festė e kėndshėm mes shokėsh dhe miqsh. Pas disa orėsh dėfrimi me pije, kėngė e vallėzim, mes kėtyre dy tė rinjve plasi sherri. Ata filluan tė grinden. Mė saktė, Flori ishte i dehur dhe nė atė gjendje e kishte fyer rėndė Irmėn pėr shkak tė njė bisede qė ajo kishte zhvilluar me njė tė pranishmi tjetėr. Nga xhelozia, ai i kishte quar qė te dy nė dreq tė mallkuar dhe ashtu i dehur ishte larguar me shpejtėsi nga festa. Por as qė e kishte kuptuar se ēfarė dhembje i kishte krijuar kėsaj vajze tė sinqertė dhe tė ndershme. Irma e dėshpėruar, rrėmben ēelėsat e automjetit tė saj dhe niset pas tij. Ashtu nėn presion psikik, fillon tė vozisė me shpejtėsi shumė tė madhe. Pas disa minutash ajo humb kontrollin mbi automjet dhe nė dalje tė qytetit tė Prizrenit, ndeshet drejtpėrdrejt me njė shtyllė betoni. Matėsi tregonte shpejtėsinė prej 114 km/h. Vdekja kishte pasuar aty pėr aty.

Kaluan rreth pesė muaj nga fatkeqėsia ku humbi jetėn Irma. Flori pothuajse kishte braktisur tėrė veprimtarin nė biznesin e tij. Kishte filluar tė pi alkool me tė madhe. Aq shumė kishte pėsuar ndryshime psikike por edhe fizike sa qė nė fytyrėn e tij nė njomė kishin filluar tė paraqiten rrudhat e para.
Njė mbrėmje dhjetori, rreth orės 8 tė mbrėmjes, Flori po kthehej nga Prizreni pėr nė vendbanimin e tij nė Sharr. Ai ishte nė kėrkim tė lidhjeve tė reja pėr ta ringjallur sėrish biznesin, pasi materialisht qėndronte mjaft dobėt. Nė dalje tė qytetit, mu aty ky kishte humbur jetėn e dashura e tij, takoi njė vajzė e cila jashtėzakonisht pėrngjante me Irmėn. Jo nė dukje, nė fizionomi, por nė lėvizje, nė qėndrim. Nuk foli asnjė fjalė, por nė vete ndjeu njė lloj fuqie mistike tė asaj vajze qė vepronte mbi tė. Kėmbėt vetvetiu prekėn pedalet e frenimit dhe makina ndaloi pranė saj.
-Tė kam pritur - i tha vajza, qė tanimė ishte afruar pranė xhamit tė makinės, dhe buzėqeshi mu ashtu sikurse buzėqeshte bukuroshja Irma. Gjithashtu, ajo bėri njė lėvizje me dorė duke i larguar flokėt nga balli, po nė tė njėjtėn mėnyrė siē e bėnė edhe Irma.
Florit filloi t’i thahej fyti.
-Kush je ti? -e pyeti ai me duke belbėzuar.
-Nuk e di -pėrgjigjet vajza dhe, duke iu afruar edhe mė, e puthė Florin.
-A mė ke pritur? -foli sėrish vajza.
-Ty? -tėrhiqet Flori mbrapa sikurse ta kishte puthur e ndjera.
-Nuk tė kam pritur... -zėri i tij nga frika filloi tė bėhet mė i vrazhdė dhe me i lartė.
-Po ti ke vdekur... Nga dola tani?
-Nga mosekzistenca, ndoshta... -i ktheu me tė rreptė vajza dhe filloi tė largohet nė drejtim tė qytetit.
Flori mbeti i shtangur duke e shikuar vajzėn. Nga prapa ishte kopja e pėrsosur e Irmės. Pastaj me shpejtėsi hapi derėn, vrapoi dhe iu afrua tė panjohurės. E kapi pėr kraharorė dhe rrėmbyeshėm e ktheu kah vetja. Sytė e saj ishin mbushur me lot. Vajza po qante nė heshtje. Flori e shikoi me habi. “Kėshtu qante vetėm Irma” - tha vetmevete dhe pa e kuptuar as vet se si, filloi ta pushtoj me puthje nėpėr gjithė fytyrėn duke pėshpėritur:
-Epo, erdhe prapė...Mė nė fund... Tani do mė falėsh pėr tė gjitha... Irmushja ime... Dhe nė puthje e sipėr, vajza e largoi me vrull Florin duke i thėnė:
-Nuk jam unė ajo, nuk jam... A po mė kupton, nuk jam unė... dhe vrapoi tek parkingu i taksive qė ndodhej pak mė lart, afėr njė qendre tė madhe tregtare. Hyri nė taksi dhe u zhduk. Flori mbeti i shtangur nė vend...

Drama e Altinės
-Askėnd nuk mund ta fajėsoj. Por as qė kam kujt t’ia drejtoj gishtin. Gjithēka filloi kur vajzės sime Altinės, nė maj tė vitit 2007, iu bė transfuzion i gjakut gjatė njė operimi nė spitalin e qytetit, ku ajo kishte humbur shumė gjak -rrėfen nėna e saj. Gjithnjė e mundonte ky gjak i huaj dhe disa herė mė kishte thėnė: “Nėnė, nuk do tė mėsohem kurrė me kėtė gjak”. Unė mundohesha ta bindja: “Bija ime, a ėshtė mė mirė tė vdesėsh? Mendo pak edhe pėr mua dhe pėr babanė. Tė kemi tė vetmen”. Ajo qante, duke pohuar me kokė.
Muajt e parė pas operimit gjithēka filloi kah e mbara. Bile Altina filloi tė shkojė sėrish edhe nė korin qytetit si mė parė. Mirėpo, kur erdhi dimri fillova t’i vėrej tek ajo disa veprime tė ēuditshme. Njė natė e takova me gisht tė prerė. Ishte shtrirė nė divan dhe dukej sikur po flinte. Ajo po gjakosej e nė anėn tjetėr po flinte! Vrapova me tė shpejtė: “Altina bija ime, zgjohu ta lidhi gishtin”. Ajo mu pėrgjigj sikur tė ishte nė ndonjė lloji transi: “E pse ta lidh? Le tė rrjedh i tėri... Nuk mund ta duroj mė...” Fillova ta shkund: “Altina, ēfarė po fletė, a je nė vete?” Pastaj pasuan edhe ndodhi tė tjera tė ēuditshme. Njė mėngjes mė zgjoi zėri i saj. Ajo po qante dhe gjėmonte. Vrapove drejtė nė dhomėn saj. Ajo po flinte, dhe nė gjumė murmuriste: “Flori, pse po sillesh ashtu? Ti e di se unė nuk mundem pa ty...Unė tė dua...”
Kush ishte ky Flori? Altina nuk kishte pasur kurrė dashnorė. Kishte shoqėri tė pakėt dhe mes tyre nuk ishte ndonjė me kėtė emėr. Pas disa javėsh vėrejta mbi tavolinėn e saj njė fotografi tė njė djaloshi tė cilėn e kishte prere nga njė revistė, nga faqja e marketingu. Si me humor i thashė: “A ėshtė ky Flori?”. “Po” -mu pėrgjigj. “E ku banon ai? Si u njoftove me tė?” -e pyeta sėrish. Por Altina vetėm mė shikoi dhe nuk foli asgjė.
-Edhe unė e kamė dėgjuar disa herė kėtė emėr nga Altina -thotė babai i saj. Njė herė derisa ajo ishte nė banjė dhe po bėnte tush, nė moment thirri mė zė tė lartė: “Flori, ku po shkon?”. Nuk i vura kėsaj rėndėsi tė madhe, por njė ditė e pyeta: “Altina, kush ėshtė ky Flori? Ku banon ai?”. Ajo mu pėrgjigj prerė: “Nė gjakun tim baba...” E vėrejta se ajo nuk po tallej. Atėherė u drejtova pėr nė spitalin e qytetit. Nė raportin mjekėsor tė Altinės figuronte edhe emri i Irmės, si dhuruese e gjakut. Ajo kohė mė parė, bashkė me shokėt dhe shoqet e institutit privat, ku studionte, kishin shkuar vullnetarisht pėr tė dhuruar gjak. Dhe gjaku i saj i ishte injektuar Altinės. Pastaj nga familja e Irmės, arritėm tė kuptojmė se Flori kishte qenė i dashuri i saj. Nė ato momente njė ndjenjė e frikshme ma kaploi trupin.

E njėjta shpejtėsi, e njėjta shtyllė!
Altina nuk posedonte patentė shoferi, dhe as qė kishte mėsuar ndonjėherė tė voziste automobil. Por atė ditė tė ftohtė janari, u zgjua mė herėt se zakonisht - nė ora 5 tė mėngjesit. Mori ēelėsat e makinės sė babait nga palltoja e tij dhe u nis drejt “Golfit” qė qėndronte i parkuar nė oborrin e shtėpisė. Hapi derėn e automobilit, u fut brenda dhe ndezi motorin. U nis drejt magjistrales pėr Sharr, dhe pas pak minutash arriti nė dalje tė qytetit tė Prizrenit. Shtypi pedalin e shpejtėsisė deri nė fund dhe drejtoi timonin kah shtylla e betonit qė gjendej skaj rrugės. Me shpejtėsi tė madhe u pėrplas drejt nė tė. Sytė e saj shikoni si tė ngrirė por me plotė shkėlqim gjakun qė po rridhte nga trupi i saj. Gjakun tė cilin ajo kurrė nuk e deshi. Gjakun e huaj qė urrente pa masė. Fytyrėn e saj e pėrshkoi njė buzėqeshje e lehtė. Dukej sikur Altina ishte ēliruar nga ai makth qė e mundonte qė nga transplantimi i gjakut tė Irmės. Nga pushtetit i atij gjaku vrastar.
Dėshmitarėt thonė se ajo frymoi disa dhjetėra minuta. Ata nuk mund t’i ndihmon, pasi automjeti ishte dėmtuar aq shumė sa qė nuk ishte i munduar asnjė veprim, pėrveē alarmimit tė ndihėm sė shpejtė, policisė dhe zjarrfikėsve.
Mendohet se vdekja nuk ėshtė akt i ēastit, por njė proces shkallė-shkallė. Bile disa, qė kanė pėsuar vdekje klinike, pohojnė se ata kanė dėgjuar dhe parė gjithēka qė ėshtė zhvilluar rreth tyre. Ndoshta edhe sytė e Altinės, me atė shikim tė ngrirė por qė shkėlqenin edhe nė minutat e fundit tė ndarjes nga kjo botė, shikonin kėtė proces. Arritėn ta shohin atė gjak tė huaj qė po derdhej rrėke nga trupi i saj i gjymtuar dhe i mbėrthyer mes timon dhe karriges. Gjakun e huaj qė nuk u bė kurrė i veti. Gjakun, i cili nuk ia dhuroi jetėn, por vdekjen.
Kur arriti ndihma, Altina nuk frymonte mė. Kishte ndėrruar jetė. Akrepi i matėsit tė shpejtėsisė kishte ndaluar nė 114 km/h. E njėjta shpejtėsi e njėjta shtyllė!

www.sa-kra.ch (http://www.sa-kra.ch)

sakra
26-10-08, 00:23
E MORI SHPIRTI I VĖLLAIT

“Unė jam i vetmuar kėtu, andaj erdha pėr ta marrė Lirikun e vogėl” , i tha nėnės sė vetė nė ėndėrr, i ndjeri Arion.

Bota ku frymojmė ėshtė pėrplot sekrete. Ndodhitė e pazakonta qė manifestohen nė forma tė ndryshme, janė shpesh tė pakapshme pėr natyrėn e mendjes sonė. “Ēudirat nuk ndodhin nė kundėrshtim me natyrėn -thotė Shėn Augustini, por vetėm me atė qė ne e njohim si natyrė”. Pra, natyra nuk i thyen ligjet e veta, jemi ne ata qė nuk arrijmė t’i kuptojmė ato.


Mė 4 dhjetor tė vitit 2006, njėzetetetė vjeēarja Selvie Fiskaja, u zgjua vrullshėm nga gjumi. Ndjehej shume e frikshme. Nga gjumi e zgjoi zėri i njohur i djalit tė saj, Arionit, i cili, papritur, nga njė sėmundje e rėndė por shkurtėr, kishte ndėrruar jetė kah fundi i verės 2001. Humben e djalit, atėkohė trevjeēar, e kishte pėrjetuar shumė rėndė. I ishte hapur njė plagė e rėndė nė shpirtin dhe zemrėn e saj. Refuzonte, pothuajse ēdo gjė, bile edhe ushqimin. Qėndronte me orė tė tėra, muaj e vite me radhė, duke shikuar albumet fotografike tė birit tė saj, me shpresė se sė paku nė ėndėrr do i paraqitet engjėlli i vogėl qė ta puthė, pėrqaf e ledhatoj me dashurinė amnore. Me gjithė dėshirėn e zjarrtė tė saj, s’paku pėr ta parė nė ėndėrr Arionin vogėl, ajo kurrė nuk ju realizua.
Tek pas pesė vitesh, pasi arriti tė bindet nga bashkėshorti i saj, Selvia pranoi tė lindė pėrsėri. Kėshtu nė qershorin vitit 2006, ajo lindi njė fėmijė tė mrekullueshėm, njė djalė tė bukur e tė pashėm, tė cilin e pagėzuan Lirik.

Po tė presim sė bashku...
Liriku i vogėl, me 4 dhjetor 2006, i mbushte gjashtė muaj. Dhe mu atė natė, Selvien e zgjoi nga gjumi zėri i Arionit tė ndjerė. U zgjua dhe me lot nė sy shkoi deri nė kuzhinė qė tė pije pakėz ujė. Para se tė kthehej sėrish nė krevat, ia hodhi njė sy bebes sė vogėl, qė flinte qetė-qetė. Dhe sapo bie nė krevat, dėgjon pėrsėri zėrin e tė ndjerit Lirik. I mbyll sytė dhe para saj shfaqe njė fushė e gjelbėruar pėrplot me lule, dhe nė drejtim tė saj, me njė buqetė tė bukur lulesh, po vinte Liriku i ndjerė. I buzėqeshi butė dhe ėmbėl nėnės sė vet, por nė sytė e tij vėrehej njė lloj pikėllim. Selvia e pushtoi me krahė duke e pėrqafuar e shtrėnguar me aq shumė dashuri e mall. Sėrish e ndjeu prekjen e lėkurės sė tij, aromėn e trupit tė tij. Filloi ta pėrkėdhelė e puthė nė ēdo pjesė tė fytyrės... edhe Lirku e pėrqafoi fuqishėm, dhe pas pak iu afrua tek veshi duke i thėnė: “Nėnė, unė kėtu ndihem shumė i vetmuar andaj kam ardhur qė ta marr edhe Lirikun. Mos u mėrzit, ne do tė presim sė bashku”. Pastaj, Arioni i vogėl, e pėrqafoi edhe njė herė fuqishėm nėnėn e vetė, e puthi dhe u zhduk.
Selvia u zgjua duke gulēuar dhe qante me dėnesė. I shoqi Besarti e dėgjoi me habi tregimin e ėndrrės dhe u mundu tė ta qetėsoj tė shoqen. Liriku i vockėl flinte ashtu qetė, si njė engjėll i butė i rrethuar me plot dashuri.
Besart Fiskaja punonte si mirėmbajtės i njė blloku ndėrtesash, tė sapondėrtuara, nė periferi tė Prishtinės. Me tė shoqen dhe Lirikun e vockėl, banonin nė njė banesė dy dhomėshe, nė njėrėn nga banesat e bllokut. Kur Selvia e ushqente dhe e vinte e gjumė beben, i ndihmonte tė shoqit nė punėt e pėrditshme rreth mirėmbajtjes sė ndėrtesave. Liriku ishte bebe e urtė dhe e qetė, prandaj dhe nuk e pengonte shumė Selvien pėr t’i ndihmuar tė shoqit.

Shkaktari i panjohur!
Po atė pasdite, pasi e ushqeu Lirikun, Selvia e vendosi atė nė karrocė dhe sė bashku dolėn pėr tė shėtitur nė kopshtin e ndėrtesave. Liriku gugonte plot kėnaqėsi duke i rrahur shuplakat e duarve, derisa Selvia e sodiste me plot dashuri.
Pas nja dy orėsh, Selvia kthehet me Lirikun nga shėtitja dhe e vendos djalin nė gjumė. Pėrgatit gjėrat pėr ushqim dhe zbret tek i shoqi pėr t’i ndihmuar qė t’i kryej punėt mė shpejt. Dhe, derisa Besari kishte edhe pak punė pėr ta riparuar njė pompė uji tek njė fontanė e kopshtit, Selvia u kthye pėr ta pėrgatitur darkėn. Kur u futė nė dhomėn e Lirikut, iu duke se ai po flinte, si gjithnjė, ashtu qetė-qetė. Mirėpo, kur u pėrkul pėr ta puthur, vėrejti se me beben diē nuk ishte nė rregull! Fytyra ju duke mė e zbehtė. Ia preku duart, tė cilat ishin tė ftohta...beba nuk jepet mė shenja jete...
Pas 10-15 minutash arriti ndihma e shpejtė duke e dėrguar beben urgjent nė spital. Mjekėt u munduan, duke bėrė ē’ishte e mundur, pėr ta rikthyer Lirikun e vockėl sėrish nė jetė, por tė gjitha pėrpjekjet e tyre ishin tė pasuksesshme.
Pas obduksionin, nė raportin mjekėsor ishte shkruar: “Fėmija nė gjendje plotėsisht tė shėndosh. Shkaktari i vdekjes i panjohur!”
Selvia qėndroi gjatė pranė trupit tė pajetė tė djalit tė saj. Nuk qante. E mbante pėr dore dhe qėndronte nė heshtje. Nė fund e puthi nė ballė dhe nė faqe e pastaj, pa e thėnė asnjė fjalė, doli nga dhoma.
Mjekėt i kishin preferuar dhe ofruar qetėsues dhe antidepresiv, por Selvia i kishte refuzuar qė tė gjitha. Gjithnjė ua tregon vizitorėve ėndrrėn, nė tė cilėn i ndjeri Arion, e kishte paralajmėruar pėr vdekjen e Lirikut. E dinte se njerėzit mund ta quajnė edhe tė marrė, tė ēmendur e ēfarėdo tjetėr, por ajo ėshtė thellė e bindur se dy djemtė e saj, dy engjėjt e saj, tanimė janė sė bashku duke luajtur, tė lumtur e tė gėzuar, nė fushėn e gjelbėruar e pėrplot me lule tė lloj-llojshme, tė cilėn ajo e kishte parė nė ėndėrr. Ata janė gjithashtu, thotė Selvia, duke mė pritur edhe mua!
Se a ishte ėndrra pėr vdekja e Lirikut ishte njė koincidencė e rastit, njė iluzion i ēastit apo njė paralajmėrim real, me gjasė, nuk do tė dihet kurrė. Bota nė tė cilėn ne frymojmė, ėshtė pėrplot mistere e sekrete nga mė tė ndryshmet. Ndodhitė e pazakonta qė manifestohen nė forma tė ndryshme, janė shpesh tė pakapshme pėr natyrėn e mendjes sonė. “Ēudirat nuk ndodhin nė kundėrshtim me natyrėn -thotė Shėn Augustini, por vetėm me atė qė ne e njohim si natyrė”. Pra, natyra nuk i thyen ligjet e veta, por jemi ne ata qė nuk arrijmė t’i kuptojmė ato.


www.sa-kra.ch (http://www.sa-kra.ch/)

sakra
22-02-09, 00:42
HAKMARRJE NGA LARGĖSIA

Rasti i Masar Kurtit, nga Peja, ėshtė rasti interesant dhe i veēantė nga raportet kriminalistike.
Masari u martua nė moshėn 35 vjeēare, me Elenėn, me tė cilėn ishte dashuruar qė nga vitet e shkollės sė mesme. Elena ishte bukur ndėrsa Masari mjaft i pasur. Ndoshta edhe kjo ishte arsyeja e vėrtet e martesės sė tyre. Masari kishte trashėguar pasuri te bollshme, sa qė nuk kishte nevojė tė shqetėsohej pėr mirėmbajtjen e familjes, prandaj dhe studioi dhe mbaroi dy fakultete: arkitekturėn dhe arkeologjinė.
Masari bėri shpejt famė, edhe si arkitekt edhe si arkeolog, sa qė iu ofruan oferta tė shumta pėr gjurmime nėpėr shumė vende tė botės. Gjithnjė udhėtonte bashkė me Elenėn. Nė fillim Elena ishte entuziazmuar nga kėto shėtitje, mirėpo, me kohė, kjo filloi tė kthehet nė monotoni. Masari ishte shumė i pasionuar pas profesionet sa qė, i humbur nė gjurmime, e harronte shpeshherė edhe Elenėn, megjithėse e dashuronte me shpirt.
Elena arriti ta bind disi Masarin, qė udhėtimin pėr nė Turqi, ta bėnte pa tė. Edhe pse atij ky veprim i bashkėshortes nuk i pėlqeu, megjithatė, vendosi ta respektoj dėshirėn e saj. Mirėpo, para se tė nisej, e paralajmėroi Elenėn, se ai gjithnjė do tė ishte pranė saj dhe se ajo do ta ndjente pranin dhe dashurin e tij nė ēdo hap. Dhe vėrtet, ajo e kishte njė ndjenjė se dikush ishte pėrherė i pranishėm nė hapėsirat e shtėpisė ku ajo banonte.
Fqinjėt, mė vonė, nuk dėshmuan as edhe njė fjalė kudėr Elenės sė bukur, edhe pse ishte i dukshėm flirti i saj me njė djalosh tė ri. Pėr fatin e keq tė saj, ajo atė e ftoi edhe nė shtėpi.
“Jashtė ishte gjithēka nė rregull. Koha shumė e bukur. Aroma e luleve dhe kėnga e bilbilave dėgjojė kudo pėrreth. Unė ndjehesh e lirė, pasi ai ishte larg, dhe nuk kishte kush tė mė kontrollonte. Nė shtėpi, vėrtet ndjehej shpirti i tij, por kush kishte menduar se ai ėshtė i aftė pėr punė djajsh” - i dėshmoi Elena, mė pas policisė.
Hektor Drini, po ashtu arkeolog dhe mik i Masarit, qė ndodhej atė natė nė tė njėjtėn dhomė me tė nė Antalia tė Turqisė (pasi shpesh ishte pėrcjellės i tij i parė nė gjurmime arkeologjike), nėn betim, dėshmoi kėshtu ngjarjen:
“Ishte mbrėmje, rreth orės 9, kur fytyra e Masarit filloi tė duket disi e tendosur. Sytė filluan t’i humbasin shkėlqimin dhe dukej sikur i tretur nė kohė. Pastaj i mbylli dhe unė mendova se e zuri gjumi. Dhe sapo u bėra gati tė shtrihem edhe unė nė shtrat pėr tė pushuar, ai i hapi ata pėrsėri. Nė sytė e tij pashė lot. Ai po qante! U afrova mė pranė dhe nė sytė e tij vėrejta aq shumė shqetėsim sa u shtanga edhe vet nga habia, por nuk i thash asgjė. Papritura ai mu drejtua:
-Pėrfundimisht e bėra atė qė duhej bėrė, dhe tani pėr mua jeta mė nuk ka kuptim.
Pak qaste mė vonė, Masari i mbylli sytė pėrgjithmonė. E dėrgova personalisht nė spital ku u konfirmua vdekja e tij nga ataku nė zemėr.
Nuk ka asfare logjike qė ai nė ato qaste tė ishte larguar nga Antalia , e mė sė paku tė ishte kthyer pėr ne Pejė. Kjo ėshtė marrėzia mė e madhe qė mund tė mendohet. E pranoj, mė vonė mu dukė e ēuditshme ajo qė ai mė tha nė ato qaste, por nė esencė, ai nuk tha asgjė konkrete”- pėrfundon Hektori.
Atė mbrėmje kur Masari vdiq nė dhomėn e hotelit Metiterra, nė Antalia, bashkėshortja e tij, Elena e kishte ftuar nė shtėpi, studentin e ri, Mirush Lamen. Kishte pirė ndonjė gotė mė tepėr, dhe pėrkundėr ndjenjės se shpirti i tė shoqit ishte i pranishėm aty, ajo u gjet nė pėrqafim tė studentit tė ri.. Njė puthje, pastaj edhe njė tjetėr... dhe pėrfunduan nė shtrat.
Sipas dėshmisė sė Elenės, gjithēka rrodhi sikur nė ėndėrr dhe mė pas atė e kishte zėnė gjumi ose kishte humbur vetėdijen - nuk mund ta perceptonte saktėsisht. Por kur ishte kthjellur dhe i kishte hapur sytė e kishte parė tė shoqin. “E dita sė ėshtė shpirti i tij, pasi nuk fliste asgjė, vetėm mė vėshtronte vėngėr mua. Pastaj filloi tė qajė. Fėrkova sytė dhe brofa nė kėmbė. U drejtova kah banjoja pėr ta larė fytyrėn. Mendova se mos jam ende nė ėndėrr, mos e gjithė kjo ėshtė vetėm njė halucinacion ēasti. Pasi u qetėsova u ktheva sėrish nė dhomėn e gjumit me shpresė se hija e tij nuk do tė jetė mė e pranishme aty. Dhe derisa i afrohesha dhomės sė gjumit, dėgjova njė klithmė tė tmerrshme dhe njė rėnkim, ofshamė tė mbytur. E kuptova se ai ishte akoma aty.” - deklaroi Elena nė seancėn e parė hetimore. Pak kohė mė vonė Elena pėrfundoi nė njė klinik psikiatrike.
Sipas dėshmive tė Elenės para hetuesve, kur ajo kishte hyrė nė dhomė kishte parė hijen e burrit tė saj tė hedhur mbi studentin e ri. Pėr pak sekonda ai kishte arritur qė t’ia thyej qafėn dashnorit tė saj. E kishte shikuar Elenėn qė ēirrej e lemerisur tek dera e dhomės dhe si nėpėr mjegull ishte zhdukur. Elena ishte hedhur mbi trupin e dashnorit tė saj - tanimė tė pajetė. E kishte ndier ftohtėsinė e trupi tė tij. Ishte tmerruar dhe kishte lajmėruar policinė.
Dyshimet e para ishin hedhur mbi Elenėn. Por cili mund tė ishte motivi qė e kishte shtyrė kėtė grua tė bukur ta bėjė njė krim tė tillė? Dhe a kishte pasur ajo aq forcė sa t’ia thyej ashtu qafėn njė djaloshi tė ri e tė fuqishėm?... Dhe shumė shpejt u konstatua diēka e ēuditshme. Shenjat e dukshme tė gishtėrinjve mbi zinxhirin dhe qafėn e studentit Mirush Lama, pas ekzaminimit, rezultuan tė Masar Kurtit! Nė dhomė, por as nė gjithė shtėpinė, nuk u gjet asnjė dėshmi tjetėr. Rasti u pėrmbyll si rast i veēantė dhe i pazgjidhur - mister.
Si ishte e mundur vallė njė gjė e tillė! A kishte udhėtuar vėrtet shpirti astral i Masarit nga Turqia pėr ta vizituar tė dashurėn, dhe kur e kishte takuar ashtu, ishte ēmendur dhe kishte mbytur dashnorin e saj, e pastaj kishte ndėrruar jetė edhe vet? Apo ishte shpirti i Masarit (pasi kishte vdekur) i cili kishte udhėtuar pėr tu pėrshėndetur me gruan... dhe kishte shkaktuar kėtė vrasje? Apo ishte dora e tretė qė kishte kryer kėtė krim? Pyetjet ishin tė shumta, por pėrgjigjet mungonin!

www.sa-kra.ch (http://www.sa-kra.ch)