PDA

View Full Version : Tregime te zgjedhura..


Agolli
14-06-08, 23:18
"...nje TANGO,nje TANGOOO,si pikekthese ,pastaj edhe te vdes..."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

...Zemra kishte lene peng te rrahuart e saja, ne nje bote tjeter,...isha zhyt thelle ne heshtje ,dhe ndegjoja edhe frymemarrjen time...
...zvarritjet neper Sahare ishin bere te padurueshme dhe percelluese,...gjaku me ishte ngjize,dhe nuk pumponte zemren,e Truri kishte ra ne gjumin qindvjeqar,kurse shpirti shuante etjen neper Oazat ne rrafshin -Fatamorgane,...
*
- kisha harruar te ece,
- kisha harruar te flas,
- kisha harruar te jetoj....
*
....isha vetevarrose ne fund te liqenit,e mbi te kishin mbi likene te bardha ,sa per syte e botes lajkatare,...isha veteflijuar ne nje IKONE -pa fryme,per nje IDEAL - qe me kohe po shkrihej,...
...dhe ,stinet ishin derdh mbi liqe, varg e varg,....
***
..." Nje TANGO ,nje TAAANGO ne nje mengjes te bardhe ..." - thirri Shpirti ne nje nate te gjate,kur yjet po benin shamate,...shperthu Friga ,si nje Demon nga erresira,duke prere ne lulezim filizin e ri,me justifikimin se :
- nese rreshqet kemba ne hapin e pare gjate tangos,..
do te me prehen gjunjet perjetesishte,...
e, cka do te i themi DHEMBJES ,pastaj .....
e nga dhembja e perjetshme, ZOR se do te qohesha ne kembe me,.....
...
... kishte trazuar Friga - Shpirtin ,...
e Truri kishte ra ne nje dileme te thelle,....kurse Shpirti fuqishem,prap kishte vazhduar te besoj ne enderren,...
***
... Hena kishte lundruar neper qiell,nga larte embel kishte buzeqeshe ,here pas here duke u fsheh pas reve me politese,
...tinezishte kishte sodit SILUETAT afer liqenit,,,iu kishte fale shkelqim,dhe me diskrecion te thelle kishte ruajt fshehtesine,...pastaj ne heshtje ,
kishte vendose te behej - KUMBAR.
*
" ....nje TANGO ,vetem nje TANGOOO ne jete,,,...
-qe te rilind si nje FOSHNJE E PAFAJSHME ,
-qe te filloj belbezimin ,me dy fjalet e para,....
-qe te filloj dora-kembas UDHETIMIN,..."
...nje TANGO ,,,nje TANGOOO qe te merr me vete dhe nuk te kthen.......nje tango si pikkthese.
...nje tango qe te con peshe.....qe nje bote te tere ve ne levizje...
*
...sec ishin deh edhe MUZAT nga kjo thirrje ,dhe kishin filluar vallen e tyre per rreth,duke i fal magji te plotepushtetshme nje Dielli qe po lindte,.....
ps, me lejen e Legendes dhe natyrisht pelqimin tim, vendosa qe ta solli kete tregim, te shkruar nga dora e saj dhe pikat qe me/na kan munguar...poashtu shkrimet domethenese :smile:

Burimi;Ippo Legenda
Marrė ose huazuar

Linka_pz
15-06-08, 16:52
Tregim shume i bukur i kam dhene koment edhe atje por edhe ketu se me ka pelqyer shume .

.....shkrimet e Ippo Legenda jane shkrime qe me pelqejne jashtzakonisht ,me vjen keq qe edhe ketu nuk e kemi prezent shpesh .