PDA

View Full Version : SHBA kėrcėnohet me sulm, Irani hap varreza


niemand
01-07-08, 23:22
http://alsat-m.tv/thumbnail.php?file=US_Iran_Nuclear_456894988.jpg

Nuk dėshirojmė qė familjet e armiqve ta ndjejnė atė qė e pėrjetuan amerikanėt nė luftėn e Vietnamit, deklaroi gjenerali iranian, Mir Feisal.
Autoritetet e Iranit njoftuan se kanė filluar me hapjen e 320 mijė varrezave, nė tė cilat do t'i varrosin ushtarėt e armikut. Hapja e varrezave ėshtė pėrgjigjja iraniane ndaj administratės amerikane, e cila theksoi se do tė pėrpiqet tė zgjidh problemin me programin bėrthamor iranian pėrmes rrugės diplomatike, por Uashingtoni nuk e pėrjashtoi mundėsinė e sulmit. Nė rast tė luftės, varrezat e hapura do ta pėrshpejtojnė kohėn e varrimit tė ushtarėve tė huaj. Nuk dėshirojmė qė familjet e armiqve ta ndjejnė atė qė e pėrjetuan amerikanėt nė luftėn e Vietnamit, deklaroi gjenerali iranian, Mir Feisal. SHBA-tė dhe aleatėt e tyre, midis tė cilėve edhe Izraeli, po akuzojnė Iranin se po pėrpiqet tė zhvillojė armė bėrthamore. Teherani kėtė e pėrgėnjeshtron duke pohuar se ky program ėshtė vetėm pėr prodhimin e energjisė elektrike.