PDA

View Full Version : Dhjetė hotelet mė joshėse dhe tė ēuditshme nė botė...


Jana
08-09-08, 16:47
Njė prej klasifikimeve mė tė zakonshme tė hoteleve ėshtė sipas numrit tė yjeve qė njė i tillė mban. Por investitorė e ideatorė tė mprehtė apo "tė ēmendur" kanė menduar t'i japin pėrmasa tė tjera konceptit tė hoteleve. Ta kthejnė atė nė njė aventurė tė paharrueshme, njė fragment pėrralle tė jetuar, apo njė kthim mbrapa nė histori.


I tillė ėshtė kompleksi turistik i ndėrtuar nė xhunglėn e Tajlandės, ku turistėt mund tė kalojnė pushimet nė tendat e gjelbėruara tė bambuve dhe tė ecin nė rrugė me litarė mbi sipėrfaqen e tokės.

Nė Kanada, "Hoteli i Akullt" i ka shfrytėzuar temperaturat e ulėta pėr t'u ofruar turistėve njė kompleks pėrrallor tė gdhendur artistikisht e tė derdhur krejtėsisht nė akull.

Edhe Meksika ofron njė hotel krejtėsisht tė veēantė dhe tė pėrshtatshėm me kulturėn e vendit. Njė hotel nė arenėn, ku zhvillohen ndeshjet me dema, padyshim qė do ishte njė eksperiencė e paharrueshme.

Por ata qė kėrkojnė qetėsi e jo adrenalinė nė maksimum, ishulli "Taprobane" nė Sri Lanka ėshtė vendi ideal. I pėrshkruar si njė parajsė nė tokė, ky mini-ishull ėshtė ndėrtuar nė vitin 1920 nga njė kont dhe ėshtė vizituar nga mbretėr, mbretėresha e aristokratė.

Tė njėjtėn qetėsi do tė gjente kushdo qė do zgjidhte tė vizitonte hotelin "Fari" nė Uells, nė Britaninė e Madhe. Ky far nė formė kėshtjelle i ndėrtuar qė prej vitit 1892 nė tre dhomat qė ka ėshtė "i bekuar" me pamje nga deti dhe nga qielli.

Lista vazhdon mė tej me hotele qė ofrojnė tė njėjtat eksperienca aspak tė zakonshme dhe padyshim secila mbresėlėnėse nė llojin e saj.

“FOUR SEASONS” TAJLANDĖ

Jeta e xhunglės s’ka qenė kurrė mė luksoze se sa nė kėtė kompleks turistik me pishina, llixha e elefantė nė pyjet e Tajlandės.

http://umsis.miami.edu/~mkorwel/Photo%20Journal_files/image006.jpg

“ICE HOTEL”, KEBEK, KANADA

Njė eksperiencė tė pazakontė ofron “hoteli i akullt” nė Kanada i pėrbėrė nga 500 ton akull dhe me 34 dhoma tė gdhendura nė mėnyrė artistike.

http://firingsynapses.com/wp-content/uploads/2007/12/382092457_0f464b3fdc.jpg

Jana
08-09-08, 16:48
“MALMAISON”, OKSFORD, ANGLI

Dikur njė burg, ky hotel pėrzien arkitekturėn e dikurshme tė qelive me pajisje tė teknologjisė sė fundit.

http://umsis.miami.edu/~mkorwel/Photo%20Journal_files/image014.jpg

“QUINTA REAL ZACATECAS”, MEKSIKE
Nė jug tė Meksikės, tė pasionuarit pas pėrleshjes me dema mund tė kalojnė pushimet nė kėtė arenė autentike tė kėtij sporti latin.

http://umsis.miami.edu/~mkorwel/Photo%20Journal_files/image015.jpg

“TAPROBANE ISLAND”, SRI LANKA
Ky hotel-ishull i vizituar nga mbretėr, mbretėresha e aristokratė ėshtė vendi perfekt pėr tė shijuar ndjesinė se po jetoni njė pėrrallė.

http://umsis.miami.edu/~mkorwel/Photo%20Journal_files/image012.jpg

Jana
08-09-08, 16:51
“THE LIGHTHOUSE”, UELLS
I vendosur nė shkėmbinjtė e Uellsit, ky far-kėshtjellė, tashmė i kthyer nė hotel, daton nė vitin 1862.

http://umsis.miami.edu/~mkorwel/Photo%20Journal_files/image017.jpg

“UTTER INN”, SUEDI
Hoteli i pėrbėrė nga njė dhomė qė shtrihet tre metra nėn sipėrfaqen e lumit Malaren, ėshtė vendi ku vallėzojnė sirenat.

http://umsis.miami.edu/~mkorwel/Photo%20Journal_files/image022.jpg

“WIGWAM MOTEL”, ARIZONA
Nė tendat-hotel nė Arizona, tė pasionuarit pas aventurės mund tė kalojnė njė natė larg komoditeteve tė jetės, duke fjetur pėrtokė.

http://umsis.miami.edu/~mkorwel/Photo%20Journal_files/image010.jpg

“WILD CANOPY RESERVE”, INDI
Nė dhomat e vendosura nė majė tė pemėve mund t’ua bėni me dorė elefantėve, tigrave dhe leopardėve nė pyllin poshtė krevatit tuaj.

http://umsis.miami.edu/~mkorwel/Photo%20Journal_files/image016.jpg

“WOODLYN PARK”, ZELANDE E RE
Kėtu mund tė zgjidhni tė flini nė kushtet luksoze tė bishtit apo kabinės sė njė aeroplani mallrash tė vitit 1950.

http://umsis.miami.edu/~mkorwel/Photo%20Journal_files/image021.jpg

Jana
08-09-08, 17:08
“TAPROBANE ISLAND”, SRI LANKA
Ky hotel-ishull i vizituar nga mbretėr, mbretėresha e aristokratė ėshtė vendi perfekt pėr tė shijuar ndjesinė se po jetoni njė pėrr

http://umsis.miami.edu/~mkorwel/Photo%20Journal_files/image012.jpg

Mu em pelqej ky...

Ska dert nuk i dihet jetse oj Arkza...te reja jemi ban vaki qe shkojm...qe jo ska lidhje kryesorja mi pa e mi dit ku jan....

Honesty^uk.
25-09-08, 17:26
Dubai; Inaugurohet hoteli superluksoz “Atlas”

“Atlas” hoteli superluksoz i ndėrtuar nė ishullin artificial nė formėn e palmės nė Dubai nė Emiratet e Bashkuara Arabe hap dyert. Hoteli me 1539 dhoma ofron pamje tė mrekullueshme tė njė parku ujor dhe ka kushtuar mbi 1 miliardė euro. Pėr klientėt suita superluksoze mes tė cilave “Bridge suite” 900 metra katrorė. Njė natė nė “Bridge suite”, nga mund tė admirosh parkun e mrekullueshėm ujor me mbi 65 mijė peshq, kushton 18.500 euro nė natė. Adminstratorėt e hotelit janė optimistė pėr suksesin e ”Atlas”. Prenotimet kanė filluar qė nė shtatorin e kaluar dhe pėr disa muaj tashmė janė zėnė rreth 50% e dhomave. Hoteli krijoi jo vetėm admiruesit e tij por edhe kundėrshtarėt. Ambientalistėt thonė se ishulli artificial mbi tė cilin ėshtė ndėtuar “Atlas” ka dėmtuar seriozisht barrierėn korale. Gjithsesi ambientalistėt nuk trembin investitorėt e mėdhenj. Donald Tramp pranon se do tė ndėrtojė njė hotel tė tijin, ndėrsa nė 2011 ėshtė planifikuar ndėrtimi i nė teatri me 1800 vende


http://www.balkanweb.com/sitev4/foto/imazh/hotelinenuje/4.jpg (http://javascript<b></b>:killImage())

http://www.balkanweb.com/sitev4/foto/imazh/hotelinenuje/14.jpg (http://javascript<b></b>:killImage())


http://www.balkanweb.com/sitev4/foto/imazh/hotelinenuje/15.jpg (http://javascript<b></b>:killImage())

http://www.balkanweb.com/sitev4/foto/imazh/hotelinenuje/3.jpg (http://javascript<b></b>:killImage())


http://www.balkanweb.com/sitev4/foto/imazh/hotelinenuje/12.jpg (http://javascript<b></b>:killImage())


http://www.balkanweb.com/sitev4/foto/imazh/hotelinenuje/1.jpg (http://javascript<b></b>:killImage())