PDA

View Full Version : Ne presim qė edhe Kosova, tė bėhet sė shpejti anėtare e plotė e OKB


Psikologu
20-12-08, 10:40
Ne presim qė edhe Kosova, tė bėhet sė shpejti anėtare e plotė e OKB
http://www.cdodite.com/fotografite/artikujt_foto410x/Ne_presim_qe_edhe_Kosova_te_behet_se_shpejti_aneta re_e_plote_e_OKB.jpgLetėr e presidentit Rugova drejtuar Butros Ghalit me rastin e 50-vjetorit tė OKB-sė, 1995.Me rastin e 50-vjetorit tė OKB-sė, presidenti i Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova i drejtoi sot njė letėr Sekretarit tė saj tė Pėrgjithshėm, Butros Ghali, nė tė cilėn, siē thuhet nė njoftimin e Qendrės pėr Informim tė Kosovės, nė emėr tė popullit tė Republikės sė Kosovės, e falėnderon atė pėr rezolutėn e aprovuar vitin e kaluar, ku kėrkohej respektimi i plotė i vullnetit tė populit tė Kosovės.

Pasi kujton se Kosova, si njėsi konstitutive e ish-Federatės Jugosllave ka qenė anėtare e asociuar e OKB-sė, njėlloj si republikat e tjera dhe se sot shumė vende edhe mė tė vogla se Kosova janė anėtare tė plota tė kėsaj organizate, presidenti Rugova thekson nė letrėn e tij: "Ne presim qė edhe vendi ynė sė shpejti tė bėhet anėtar i plotė i organizatės botėrore tė kombeve.

" Nė vazhdim tė letrės, dr. Rugova i bėn njė paraqitje tė shkurter identitetit historik e politik tė Repubikės sė Kosovės, duke nėnvizuar faktet se qė nga koha antike, Kosova ka qenė entitet i posaēėm administrativ e territorial, se gjatė mbretėrisė ilire dhe kishės romake, Dardania (Kosova e sotme) ishte mbretėri, ndėrsa nėn sundimin romak ishte provincė. "Nė kohen e regjimit otoman,- thuhet ne vijim te letres,- Kosova perbente nje njesi te mėvetshme administrative ne shkalle te larte te veteqeverisjes, ndersa qe nga viti 1919, kur u nda me force nga Shqiperia, ka qene entitet i posaēem administrativ, edhe pse e perfshire ne menyre te dhunshme ne shtetin jugosllav qe po lindte. Pas Luftes se Dyte Boterore, Kosova si entitet federal u perfshi ne Federaten Jugosllave, me te drejten e vetos dhe te perfaqesimit te barabarte."

"Kosova,- shton me tej ne letren e tij presidenti Rugova,- ka identitetin etnik, historik, politik dhe kushtetues. Ajo ka kufijte dhe territorin kompakt prej rreth 10 870 km katrore, me 2.2 milione banore, nga te cilet 90 % jane shqiptare."

Kosova eshte shume e pasur me resurse natyrore. Ajo prodhon me se paku 70 % te ushqimit te saj. "Me 1989-n,- thuhet ne letren drejtuar Butros Ghalit, Kosoves iu hoq statusi kushtetues ne federaten tashme te shperbere jugosllave. Duke kundershtuar kete suspendim te dhunshem dhe te paligjshem, udheheqja e Kosoves, ushtroi te drejten per vetėvendosje dhe keshtu, ne korrik te vitit 1990, Parlamenti i Kosoves shpalli Deklaraten kushtetuese, Deklaraten e Pavaresise dhe ne shtator te po ketij viti nxori Kushtetuten e Republikes se Kosoves. Kjo u pasua nga Referendumi i vitit 1991, ne te cilin mbi 87 % e popullit te Kosoves u deklarua per pavaresi dhe sovranitet. Ndersa, ne maj te vitit 1992 u mbajten zgjdhjet e para shumepartiake parlamentare dhe presidenciale te Republikes se Kosoves."

Me poshte ne letren e presidentit Rugova drejtuar Sekretarit te Pergjithshem te OKB-se, thuhet se prej me shume se pese vjetesh shqiptaret ne Kosove po perjetojne diskriminim dhe represion sistematik te regjimit serb, qe eshte i barabarte me aparteid te plote. Mirepo, pėrkundėr ketij represioni dhe kushteve te renda, shqiptaret, te percaktuar per rezistence paqesore politike, kane krijuar shoqerine dhe strukturat e tyre shteterore, permes mekanizmave demokratike.

Ata po kultivojne shpirtin demokratik dhe pluralist dhe presin njohjen nderkombetare te Republikes se Kosoves, si shtet te pavarur dhe neutral. Me kėtė rast, presidenti Rugova ritheksoi kėrkesėn pėr njė administrim civil ndėrkombėtar nė Kosovė, me qėllim tė parandalimit tė konfliktit, i cili do tė rrezikonte tė gjithe rajonin dhe tė arritjes sė njė zgjidhjeje paqėsore tė ēėshtjes sė Kosovės.

Urata
13-01-09, 21:53
..........................................

Personalisht:

Padrejtėsia mė e madhe qė gjatė historisė i ka ndodhur kombit shqiptar nė Kosovė, ka
qenė momenti i vdekjes sė dr. Rugovės! S'ka rėndėsi nėse nga Zoti!

(kam pėrshtypjen se objekti i vėrtetė i kėsaj teme, origjinėn e vėrtetė e ka tek ai moment)
.......................................