PDA

View Full Version : Gjeografia e femres


Urata
27-12-08, 06:35
18 deri nė 20 vjeē, femra ėshtė si Azia, e paeksploruar dhe me shumė gjėra pėr t’u zbuluar.

21 deri 30-vjeēare, femra ėshtė si Afrika e nxehtė.

31 deri 35-vjeēare, femra ėshtė si Amerika e zhvilluar nė ēdo drejtim.

36 deri nė 40-vjeēare, femra ėshtė si Europa kontemporane dhe aristokrate.

41 deri 50-vjeēare, femra ėshtė si Jugosllavia - lufta ėshtė humbur, kurse dėmet e sė kaluarės kanė lėnė gjurmė tė thella;

51 deri 60-vjeēare, femra ėshtė si Rusia - e shkatėrruar, pa kontroll dhe nuk i pėrfill vizitorėt.

61 deri 70-vjeēare, femra ėshtė si Mongolia - me tė kaluar tė pasur dhe me fitore shumė tė mėdha, por pa ardhmėri.

70-vjeēare, femra ėshtė si Alaska e ftohtė dhe pa vlera pėr tė tjerėt, por me vlera pėr familjen e saj.

Urata
27-12-08, 06:39
ELEMENTI: FEMRA
Simboli: "FR"
Zbuloi: Adami
Pesha Atomike: Optimale 54kg. ndryshon prej 40-200 kg.

ELEMENTI MUND TE GJENDET:
mė sė shumti nė pjesė mė urbane

PĖRBĖRJA FIZIKE:

” Sipėrfaqja e ngjyrosur, mė se shpeshti e lyer me preparate kozmetike
” Shkrihet nėse veprohet me tė nė mėnyre tė duhur
” E idhėt nėse e pėrdorė personi i gabuar
” Elementi vėshtirė gjindet nė gjendje virgjėrore
” Bėrtet nėse bėhet shtypje nė vendin e caktuar

PĖRBĖRJA KIMIKE:

” Lehtė bashkėdyzohet me ari, argjend dhe me metalet tjera fisnike si dhe me

gurĖ te qmueshĖm si diamantet dhe gjevahirėt tjerė
” Absorbon sasi tė mėdha tė materialeve tė shtrenjta
” Mund tė eksplodojė pėrnjėherė nėse nuk e paralajmroni dhe pa kurrfarė arsye

shpėrthen
” Nuk shkrihet nė ujė por aktivitetet ju rriten nėse mbushet me alkohol
” Źshtė elementi me efikas qė shėrben pėr zvoglimin e sasis sė parave qė njeriu ka

zbuluar

PĖRDORIMI MĖ I SHPESHT:

” Para se gjithash si zbukurim, posaqėrisht nė automobila luksoz
” Medikament shumė i mirė pėr relaksim
” Send shumė efikas pėr larje, pastrim tė shtėpis

DUKURITĖ TJERA:

” Skuqet kur te takohet pa ambalazh
” Zverdhet kur vendoset afėr ndonjė elementi mė i mirė i tė njejtės grup

RREZIQET:

” Element shumė i rrezikshėm, pėrveq nė dorė tė specialistave (fakersave)
” ėshtė ilegale tė posedohet me shumė se njė (gr), edhe pse mundet tė

posedohen edhe mė shumė me kusht qė tė mbahen ne lokacione te ndryshme.


P.S:
Femra-Gruaja ėshtė sikur vendi ne teatėr apo nė kino (mė tė mirat gjithmonė janė tė zėna)

~AnnA~
27-12-08, 12:21
ahaahaahaah Urata je e modhe :biggrin:
naj nxorre moj te zezat e te bardhat ne shesh :smile:

Action
27-12-08, 16:35
A vlen edhe per Meshkuj kjo :biggrin:

Urata
27-12-08, 16:41
A vlen edhe per Meshkuj kjo :biggrin:


...mos "ofendo"! ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ...

halla e madhe
27-12-08, 18:02
...mos "ofendo"! ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ...

Uf moj Urata, ti mos pritsh me kone ho,po kush dreqi po ti kallxon ty keto harta gjeografike te grave..hahahahaa:biggrin:

ps;nese te mer malli per hallen,une kame mbrri ne Alaske per momentin:biggrin:

Urata
27-12-08, 18:06
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...l um halla, mos m'truni!...une akoma Europes 'n'bishte' ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...:tongue:

OgNaT
09-01-09, 21:01
Isha nal qaty ne Europ :D e nashta mkish prit edhe HALLA ne Alask

emine
09-01-09, 21:45
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...l um halla, mos m'truni!...une akoma Europes 'n'bishte' ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...:tongue:


21 deri 30-vjeēare, femra ėshtė si Afrika e nxehtė.

qysh se paska permend pulene kulev:rolleyes:

Domira
13-01-09, 15:23
18 deri nė 20 vjeē, femra ėshtė si Azia, e paeksploruar dhe me shumė gjėra pėr t’u zbuluar.

21 deri 30-vjeēare, femra ėshtė si Afrika e nxehtė.31 deri 35-vjeēare, femra ėshtė si Amerika e zhvilluar nė ēdo drejtim.

36 deri nė 40-vjeēare, femra ėshtė si Europa kontemporane dhe aristokrate.

41 deri 50-vjeēare, femra ėshtė si Jugosllavia - lufta ėshtė humbur, kurse dėmet e sė kaluarės kanė lėnė gjurmė tė thella;

51 deri 60-vjeēare, femra ėshtė si Rusia - e shkatėrruar, pa kontroll dhe nuk i pėrfill vizitorėt.

61 deri 70-vjeēare, femra ėshtė si Mongolia - me tė kaluar tė pasur dhe me fitore shumė tė mėdha, por pa ardhmėri.

70-vjeēare, femra ėshtė si Alaska e ftohtė dhe pa vlera pėr tė tjerėt, por me vlera pėr familjen e saj.

hahahahahahaaa oj URATOOO dreqe je vallai:biggrin:
Pse moter na i qite t'zezat n'fush :D

Urata
05-07-09, 13:15
Nje dite, kur nje rrobaqepese po qepte ne breg te lumit, gishteza e saj i ra ne lume. Tek po qante, i'u shfaq Zoti dhe e pyeti, "Femija im i dashur, perse po qan?" Robaqepesja tha se gishteza i kish rene ne lume dhe asaj i duhet per te ndihmuar familjen me te ardhurat qe nxirrte. Zoti e zhyti doren ne lume dhe nxorri prej andej nje gishtez te arte rrethuar me safirė.


"Kjo eshte gishteza jote?" pyeti Zoti. Dhe perseri rrobaqepsja u pergjigj, "Jo."

Zoti e zhyti doren serish dhe doli me nje gishtez lekure.

"Kjo eshte gishteza jote?" pyeti Zoti. Rrobaqepsja u pergjigj, " Po ." Zoti u mrekullua me ndershmerine e gruas dhe ia dha te treja gishtezat, dhe rrobaqepsja shkoi ne shtepi e lumtur.
Disa vite me vone robaqepsja po ecte me te shoqin ne breg te lumit dhe i shoqi ra ne lume duke u zhdukur neper ujra. Kur po qante, Zoti u shfaq serisht dhe e pyeti, "Perse po qan?" "Oh Zot, im shoq ra ne lume!"
Zoti u zhyt ne uje dhe doli me George Clooney. "Ky eshte burri yt?" e pyeti Zoti.

" Po ," tha tek qante rrobaqepsja. Zoti u nxeh. "Ti me genjeve! Kjo s'eshte e vertete!" Robaqepsja u pergjigj, "Oh, me falni, Zoti im. Eshte nje keqkuptim. E sheh, sikur te thoja 'jo' per George Clooney, ti do te dilje me pas nga lumi me Brad Pitt.Dhe sikur te thoja 'jo' dhe per te, ti do te dilje nga lumi me tim shoq. Dhe sikur te thoja me pas 'po,' ju do mi jepnit qe te tre. Zot, une nuk jam mire me shendet dhe nuk ndihem e fuqishme t'u sherbej tre burrave, prandaj te thashe 'po' per George Clooney.
Dhe keshtu Zot, lerme te mbaj kete.
Morali i historise eshte:

Cdo here qe nje grua genjen, eshte per arsye te mira dhe te ndershme, dhe per te mire te te tjereve. Kjo eshte historia jone, dhe ne po e shperndajme ate.

thellenza
06-07-09, 22:01
Cdo here qe nje grua genjen, eshte per arsye te mira dhe te ndershme, dhe per te mire te te tjereve. Kjo eshte historia jone, dhe ne po e shperndajme ate. E vertete, shume e vertete, perndryshe une paskam arrite gjysmen e Afrikes, paskam kohe ende. :tongue:

DEA
07-07-09, 07:25
E vertete, shume e vertete, perndryshe une paskam arrite gjysmen e Afrikes, paskam kohe ende. :tongue:

Ti gjysmen e Afrikes, e une e paskam mberri Ameriken :rolleyes:

Idila
07-07-09, 12:06
Ti gjysmen e Afrikes, e une e paskam mberri Ameriken :rolleyes:
O Dea edhe unė sapo arrita nė Amerikė madje akoma jam nė pistė.....do tė thotė se jemi tė zhvilluara nė cdo aspekt! :biggrin:

shfletuesi_
07-07-09, 12:16
Eeeeh Gjat keni me rrnu ( jetu ) ju gjinia mendje shkurter.... :P

Idila
07-07-09, 12:23
Eeeeh Gjat keni me rrnu ( jetu ) ju gjinia mendje shkurter.... :P
Ti nė cilin kontinent arrite shfletues? :D

shfletuesi_
07-07-09, 12:50
Ti nė cilin kontinent arrite shfletues? :D

Une te gjitha kontinentet i lundrova po si ai qe zbuloj Ameriken u ktheva pa i ndu ndonje Emer :P

Tomori
20-07-09, 16:26
http://www.riversideonline.com/source/images/image_popup/ww5r021.jpg

Dallandyshja_718
21-07-09, 15:52
18 deri nė 20 vjeē, femra ėshtė si Azia, e paeksploruar dhe me shumė gjėra pėr t’u zbuluar.

21 deri 30-vjeēare, femra ėshtė si Afrika e nxehtė.

31 deri 35-vjeēare, femra ėshtė si Amerika e zhvilluar nė ēdo drejtim.

36 deri nė 40-vjeēare, femra ėshtė si Europa kontemporane dhe aristokrate.

41 deri 50-vjeēare, femra ėshtė si Jugosllavia - lufta ėshtė humbur, kurse dėmet e sė kaluarės kanė lėnė gjurmė tė thella;

51 deri 60-vjeēare, femra ėshtė si Rusia - e shkatėrruar, pa kontroll dhe nuk i pėrfill vizitorėt.

61 deri 70-vjeēare, femra ėshtė si Mongolia - me tė kaluar tė pasur dhe me fitore shumė tė mėdha, por pa ardhmėri.

70-vjeēare, femra ėshtė si Alaska e ftohtė dhe pa vlera pėr tė tjerėt, por me vlera pėr familjen e saj.


Plasi dynjaja me hy n'Europe, kush me viza e kush pa viza...Une bile pa pyet dhe pa m'pyet ketu jam... :biggrin:

DEA
21-07-09, 15:55
Plasi dynjaja me hy n'Europe, kush me viza e kush pa viza...Une bile pa pyet dhe pa m'pyet ketu jam... :biggrin:

Taman une vi, ti del...............po rri ma mire qetu ku jam hahahahah( a bon bre me nejt nje vend?

Dallandyshja_718
21-07-09, 16:01
Taman une vi, ti del...............po rri ma mire qetu ku jam hahahahah( a bon bre me nejt nje vend?


Kjo eshte e keqja, sepse ketu nuk t'japin "lejeqendrim te perhershem". Edhe kur erdha une dikush doli, prandaj m'u bė vendi mue...:biggrin: ketu te levizin sipas deshiret...dje n' Amerike, pardje n'Afrike, me se pari n'Azi...e keshtu me radhe, veē shyqyr qe po ka njeriu shoqe se boll v'shtire...e Ty po t'them ishalla Zoti t'a realizon deshiren e mbetesh njaty ku ke deshirė, bile per nje kohe me te gjateeee...:smile:

Urata
21-07-09, 16:58
...keq a?!!! vetem duke ecur, kurre pa u nal....!!! une e heca europen.............

DEA
21-07-09, 22:01
...keq a?!!! vetem duke ecur, kurre pa u nal....!!! une e heca europen.............

Europen e kalove, Jugosllavi ska mo, pashe nane ku je shku?:biggrin:

Dani11
21-07-09, 22:25
Europen e kalove, Jugosllavi ska mo, pashe nane ku je shku?:biggrin:

o kjo po me doket u shku shum larg ne Gjakov hahah...

DEA
21-07-09, 22:31
o kjo po me doket u shku shum larg ne Gjakov hahah...

Sme ka mbet tjeter, pos me e msue gjeografin prej fillimit:smile:

Urata
21-07-09, 23:03
Europen e kalove, Jugosllavi ska mo, pashe nane ku je shku?:biggrin:

Pasha Nanen, jam ndal ne Amerike (Veriore)...!:wink:

DEA
21-07-09, 23:04
Pasha Nanen, jam ndal ne Amerike (Veriore)...!:wink:

Masi po bojka me ndrru drejtim, gjysa e tutes mu hjek hahahaha

Urata
21-07-09, 23:08
Masi po bojka me ndrru drejtim, gjysa e tutes mu hjek hahahaha


ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
ta hjek motra ty i 'gajle...!
vullneti/deshira nuk njeh gjeografi/kufij/ramje....!

DEA
21-07-09, 23:11
D.m.th.ne skam nevoje me e msu edhe njeher gjeografin permendsh. Me kete rast e pershendes Profesorin e Gjeografis Maxhun Elezin, qe sna ka msu kurgjo ketyneher hahahahah

SANTANA-29
21-07-09, 23:14
http://www.riversideonline.com/source/images/image_popup/ww5r021.jpg

Kjo qenka gjeografia e femres,,,haaaaaaaaaaaaaaahahah,:tongue:

shfletuesi_
22-07-09, 00:28
Me shume jam i interesuar te mesoj - H i s t o r i k u n - e femres... se Gjeografin e di permendsh me sy Mshell....

Fshatari
22-07-09, 19:10
18 deri nė 20 vjeē, femra ėshtė si Azia, e paeksploruar dhe me shumė gjėra pėr t’u zbuluar.

21 deri 30-vjeēare, femra ėshtė si Afrika e nxehtė.

31 deri 35-vjeēare, femra ėshtė si Amerika e zhvilluar nė ēdo drejtim.

36 deri nė 40-vjeēare, femra ėshtė si Europa kontemporane dhe aristokrate.

41 deri 50-vjeēare, femra ėshtė si Jugosllavia - lufta ėshtė humbur, kurse dėmet e sė kaluarės kanė lėnė gjurmė tė thella;

51 deri 60-vjeēare, femra ėshtė si Rusia - e shkatėrruar, pa kontroll dhe nuk i pėrfill vizitorėt.

61 deri 70-vjeēare, femra ėshtė si Mongolia - me tė kaluar tė pasur dhe me fitore shumė tė mėdha, por pa ardhmėri.

70-vjeēare, femra ėshtė si Alaska e ftohtė dhe pa vlera pėr tė tjerėt, por me vlera pėr familjen e saj.

Afrika dhe Amerika qenkane interesante! Keto tjerat nuk paraqesin ndonje interes!
Pra as evrope, as rusi, as jugosllavi as mongoli!
Tek e fundit, Kosova eshte Amerika, " e shvilluar ne ēdo drejtim"!
Megjithate, i keshilloj miqte e mi te mos e anashkalojne "nxehtesine" afrikane se dimrat e Kosoves jane acar, acar...!
He sa mire qe na qenkane shkaterrue keta mongolt(jugosllavt e mongolet bashk)!

Diana007
12-10-09, 18:33
Elementi kimik: GRUAJA

Simboli kimik: [Gr]

Masa atomike: e pranuar 53.6 kg por izotopet mund tė ndryshojnė nga 40 – 120 kg
Shpeshtėsia: sasitė e mėdha tė kėtij elementi gjinden nė tė gjitha qendrat e mėdha tregtare

Karakteristikat fizike:

1. Sipėrfaqen zakonisht e ka tė mbuluar me shtresė tė ngjyrės
2. Vlon pa kurrfarė arsye, ngrihet pėr arsye plotėsisht tė panjohura
3. Shkrihet nėse i ofrohet trajtimi i veēantė
4. Bėhet e thartė nėse pėrdoret nė mėnyrė jo tė duhur
5. Gjendet nė natyrė forma tė ndryshme, mė shpesh si xehe e pėrdorur
6. Jep rezultate nėse aplikohet presioni i duhur

Tiparet kimike:
1. Ka afinitet tė madh ndaj arit, argjendit dhe ndaj gurėve tė ēmuara
2. Absorbon sasi tė mėdha tė substancave tė shtrenjta
3. Mund tė eksplodon spontanisht pa paralajmėrim paraprak dhe pa ndonjė arsye tė njohur
4. E patretshme nė lėngje, por tregon aktivitet dukshėm tė shtuar pas tretjes nė alkool
5. Mjeti mė i fuqishėm reduktues i parave qė e njeh njeriu

Pėrdorimi i pėrditshėm:
1. Zbukurues i mirė, posaēėrisht i veturave sportive
2. Relaksues shumė efikas i meshkujve
3. Mjet shumė efikas pastrues

Testet:
1. Mostrat e pastra shndėrrohen nė ngjyrė tė kuqėrremtė kur zbulohen nė formė natyrale tė paprekur
2. Skuqet dhe nxehet kur vendoset prapa mostrės mė tė mirė

Hazardet potenciale :
1. Tejet e rrezikshme, pėrveē nė duart me pėrvojė
2. Nuk lejohet posedimi i mė shumė se njė mostre tė kėtoj elementi, edhe pse disa mostra mund tė mirėmbahen por nė lokacione tė ndryshme dhe pėr sa kohė qė mostrat e ndryshme tė kėtij elementi nuk vijnė nė kontakt tė drejtpėrdrejt me njėri tjetrin.

Kujdes!
EKSPOZIMI I ZGJATUR NDAJ KĖTIJ ELEMENTIT MUND TĖ SHKAKTON DĖMTIM SERIOZ FIZIK, MENDOR DHE FINANCIAR.

PS: E huazuar!:cool:

Fshatari
12-10-09, 18:41
Ia paske shtue edhe nji element te ri kimistit, Nexhat Dacit!

pranveruesi
12-10-09, 20:34
...shume i forte ky element respekte...
tungiii

Urata
12-10-09, 20:40
ELEMENTI: FEMRA
Simboli: "FR"
Zbuloi: Adami
Pesha Atomike: Optimale 54kg. ndryshon prej 40-200 kg.

ELEMENTI MUND TE GJENDET:
mė sė shumti nė pjesė mė urbane

PĖRBĖRJA FIZIKE:

” Sipėrfaqja e ngjyrosur, mė se shpeshti e lyer me preparate kozmetike
” Shkrihet nėse veprohet me tė nė mėnyre tė duhur
” E idhėt nėse e pėrdorė personi i gabuar
” Elementi vėshtirė gjindet nė gjendje virgjėrore
” Bėrtet nėse bėhet shtypje nė vendin e caktuar

PĖRBĖRJA KIMIKE:

” Lehtė bashkėdyzohet me ari, argjend dhe me metalet tjera fisnike si dhe me

gurĖ te qmueshĖm si diamantet dhe gjevahirėt tjerė
” Absorbon sasi tė mėdha tė materialeve tė shtrenjta
” Mund tė eksplodojė pėrnjėherė nėse nuk e paralajmroni dhe pa kurrfarė arsye

shpėrthen
” Nuk shkrihet nė ujė por aktivitetet ju rriten nėse mbushet me alkohol
” Źshtė elementi me efikas qė shėrben pėr zvoglimin e sasis sė parave qė njeriu ka

zbuluar

PĖRDORIMI MĖ I SHPESHT:

” Para se gjithash si zbukurim, posaqėrisht nė automobila luksoz
” Medikament shumė i mirė pėr relaksim
” Send shumė efikas pėr larje, pastrim tė shtėpis

DUKURITĖ TJERA:

” Skuqet kur te takohet pa ambalazh
” Zverdhet kur vendoset afėr ndonjė elementi mė i mirė i tė njejtės grup

RREZIQET:

” Element shumė i rrezikshėm, pėrveq nė dorė tė specialistave (fakersave)
” ėshtė ilegale tė posedohet me shumė se njė (gr), edhe pse mundet tė

posedohen edhe mė shumė me kusht qė tė mbahen ne lokacione te ndryshme.


P.S:
Femra-Gruaja ėshtė sikur vendi ne teatėr apo nė kino (mė tė mirat gjithmonė janė tė zėna)
tani po e di qe Diana se ka lexu kete teme hiq....!:wink:
sepse kishte hapur temen mbi Elementin Kimik: Gruaja.....!

Diana007
12-10-09, 20:59
tani po e di qe Diana se ka lexu kete teme hiq....!:wink:
sepse kishte hapur temen mbi Elementin Kimik: Gruaja.....!

Uh dad qe nje vit kam harru :rolleyes:


Ps kret gjonat po kthehn ne kete dynja :biggrin: