PDA

View Full Version : Palestina


Dr. Leone
18-01-09, 15:28
Ē' ĖSHTĖ PALESTINA? http://www.fri.org.mk/public/templates/ja_rochea/images/pdf_button.png (http://www.fri.org.mk/public/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=411) http://www.fri.org.mk/public/templates/ja_rochea/images/printButton.png (http://www.fri.org.mk/public/index2.php?option=com_content&task=view&id=411&pop=1&page=0&Itemid=57) http://www.fri.org.mk/public/templates/ja_rochea/images/emailButton.png (http://www.fri.org.mk/public/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=411&itemid=57) Palestina ėshtė Palestinė,
Ėshtė emri i luleve tė lirisė
Qė nuk vyshken n'asnjė stinė…
Ē'ėshtė Palestina?
Palestina ėshtė Palestinė,
E cila ka shumė emra pėr lirinė,
Por s'ka asnjė emėr pėr robėrinė…
Ē'ėshtė Palestina?
Ėshtė njė tokė e pėrgjakur,
Ėshtė njė qiell i pėrflakur.
Ėshtė njė vend shumė i
bekuar,
Tė mallkuarit e kanė shkretėruar…
Ē'ėshtė Palestina?
Ėshtė atdheu pėrplot jetima,
Ėshtė atdheu qė lindė trima,
Pėrplot herojė e heroina,
Tė gjithė tė bindur tek Dashuria,
Qė nuk mposhtėn nga djallėzia…
Djallėzia nė fund do t'poshtėrohet,
Kurse, me ndihmen e Zotit, dashuria,
Dashuria gjithnjė do t'lartėsohet…

Dr. Leone
18-01-09, 15:32
http://2.bp.blogspot.com/_A02RK4fzLH8/SWUD1FsKU-I/AAAAAAAACTI/lYd573FyWq0/s320/3.jpg (http://2.bp.blogspot.com/_A02RK4fzLH8/SWUD1FsKU-I/AAAAAAAACTI/lYd573FyWq0/s1600-h/3.jpg)
PALESTINA


Palestinė, sa dhembje qė ndjej,
Aeroplanėt e armiqve tė tu i urrej,
Larg kam qėlluar me kilometra,
Eh, do tė vija tek ti duke kaluar detėra,
Sa shehidė nxorri toka jote,
Trimat mė tė mirė tė kėsaj bote,
Ishte data 27 dhjetor,
Nė popullin tėnd qė bėhej terror,
Aman Zot, bėri ēifutėt hor...


Besmir ( Mexhid ) YVEJSI
Prishtinė, 07.01.2009

shfletuesi_
18-01-09, 17:51
Lus Zotin qe sa me shpejt te liroj ate popull te pafajshem nga kthetrat e armikut.... Amin

pirro
18-01-09, 20:04
Ma mire ish kane me e shkru ndonje poezi per presheven.

Dr. Leone
19-01-09, 11:18
Ma mire ish kane me e shkru ndonje poezi per presheven.

SHKRUAJE PIRRO NJE GJE QE KE QEF BEJE VET MOS PRI NGA NDOKUSH TJETER TA BEJ UN MUND TE SHKRUAJ EDHE PER PRESHEVEN POR SHKRUAJ EDHE TI.

ME RESPEKT
DR. LEONE

Dr. Leone
19-01-09, 11:21
(Kėngė pėr Gazėn)Njė shkreptim' verbuese e njė drite t'bardh',
Sonte e ndezi qiellin mbi Gazė!
I gjeti njerėzit duke vrapuar,
Pa mos e dit' a jan' tė vdekur a duke frymuar,
Ata erdhėn me tank' e aeroplanet e tyre tmerruese,
Me flakra tė zjarrta e gjithėrrėnuese.
Asgjė nuk mbetet, gjithsendi ėsht' shkat'rruar,
Veē njė zėri qė ngrihet, nė tymin e mjegulluar

Ne nuk do tė pėrulemi,
Madje as natėn, ndonėse pa luftim!
Mund t'i djegni xhamitė, shtėpitė e shkollat tona,
Porse kurrė s'do tė vdesė ajo frym' jona!
Ne nuk do tė pėrulemi,
N'kėt' nat' nė Gazė,
Gra e fėmijė, si trup tė bashkuar,
Natė pas nate, tė vrarė e tė masakruar,
Gjersa tė ashtuquajturit liderė tė vendeve, ama thuajse krejt,
Debatonin kush ėsht' gabim e kush nė tė drejt',
Mirėpo, fjalėt e tyre ishin tė paefektshme, tė kota,
E bombat binin si shi therės!
Mirėpo, gjatė lotėve, gjakut e dhmebjes,
Prapė mund ta dėgjosh atė zė nga mjegullira e tymosur!
Ne nuk do tė pėrulemi,
Madje as natėn, ndonėse pa luftim!
Mund t'i djegni xhamitė, shtėpitė e shkollat tona,
Porse kurrė s'do tė vdesė ajo frym' jona!
Autor: Michael Heart

pirro
19-01-09, 18:09
Une nuk kam prirje per Poezi dmth nuk kam talent. Kushtojani disa rreshta edhe triumfit te fundit te HAMASIT.

Marco
19-01-09, 19:15
Une nuk kam prirje per Poezi dmth nuk kam talent. Kushtojani disa rreshta edhe triumfit te fundit te HAMASIT.
pirroo pot dhem edhe shum fondamentalist po sillesh, me u sill myslimanet shqiptar vetem ½e jote, nuk do te egzistonte as nji katolik en trojet shqiptare.. Tema oshte Palestina edhe respektoje temen, e per HAMAS E POPA GREK posto ti ..!!
Dr.Leo kerkoj falje qe i dham nji kahje te kundert temes tane po met vertet ishin edhe vjersha edhe kanget e mir.

pirro
19-01-09, 21:08
Marco

Te te them te drejten i ke ngaterru termat, spo te kuptoj mire pse me thu "fundamentalist", vetem se po e shaj HAMASIN , une asnjhere nuk e shaj fen Islame. ndersa per hamasa e organizata terroriste skom cka te baj kam me i shaj gjithnje.
Shume thjesht ska nevoj me u shkru per palestina e per vende qe sjav kemi pa hajrin kurr.

Guri i madh
19-01-09, 21:25
me vjen keq per viktimat e pa fajshme pleq gra edhe femij po ky hamasi nese don luft duhet te dal ne arenen e luftes e jo te fshehet ne spitale xhamia e ne shkolla ose vende refugjatesh

GURI SYLAJ
19-01-09, 21:36
Cameri moj moter-
cka te them per Ty,
zjarri po te shuhet ne voter
e loti po te shterron ne sy.

Cameri moj moter
cka te them per mu,
asgje , asgje per Ty nuk bera
e prap kam fytyre te te them
TE DU.
__________________

Konti1
19-01-09, 23:46
Nuk eshte askush kunder trojeve Shqiptare qe jan te okupuara...., por tema eshte per palestinen, respektone..! Nese doni hapne nje teme sikurse Dr Leone per cilen do pjes te robruar te tokave shqiptare.

hasanmehmeti
20-01-09, 00:58
Sy mė sy (http://poezia-islame.blogspot.com/2008/05/sy-m-sy.html)Poemė nga Rinia PalestinezeHassan Mawji


Mė shiqo nė sy

dhe mė thuaj se ēfarė shef!

Nuk shef asnjė gjė tė mallkuar me siguri,

mbase s'tė lidhė gjė me mua!
Je I verbėruar nga diferenca jonė,

jeta ime pėr ty s'ka kuptim!

Un jam Palestinezi i persekutuar,

e ti je Amerikani i kuq,

i bardhe e blu
Ti ēdo ditė zgjohesh nė qetėsi

s'ta frikėson syrin ndonjė gjė!

E un ēdo ditė zgjohem me Mirėnjohje,

e Falėnderim Zotit qė mė mundėsoi tė zgjohem
Ti mėrzitesh pėr edukimin dhe faturat qė duhet ti paguash!

Un mėrzitem pėr jetėn time tė cenuar,

dhe nėse do tė mbijetoj edhe njė ditė!
Frika jote mė e madhe ėshtė qė tu biesh nė sy tė tjerėve

pėrderisa bėn xhiro me Cadillac!

Frika ime mė e madhe ėshtė se tanku qė

sapo u largua do tė kthehet pėrsėri
Amerikė, a po e kupton se taksat qė po i paguan,

ushqejnė forcat qė traumatizojnė ēdo ditė tė jetės sime?
Buldozerėt dhe tankset,

gazėrat dhe armėt,

bombat qė bien pranė derės sime,

tė gjitha janė nga fondet Amerikane!
Tani a po e di tė vėrtetėn se ku shkojnė paratė e tua?

A po i lejon mediat tua qė tė ta mashtrojnė mendjen?!

Vallė, kjo ėshtė e vėrteta qė askush nuk e di?
Ti po mė fajėson mua pėr vetėmbrojtje nga sulmet Cioniste?

Jam i terrorizuar nė tokėn time dhe un qenkam terrorist?!
Ti mendon se di gjithēka mbi terrorizmin,

por nuk e di ashtu si unė!

Mė lejo pra qė tė ta definoj kėtė term

dhe tė tė mėsoj pėr atė qė ke menduar se di!
Terrorizmin nė tėrėsi e kam njohur

pėr njė kohė katėrdhjetė e katėr vite e mė shumė!

Ėshtė kopshti i pafrytshėm i asgjėsuar nė arėn time,

ėshtė buldozeri praėn derės sime!
Terrorizmi thith ajrin qė thith unė!

Ėshtė pikė-kontrrolli nė rrugėn pėr nė shkollė,

ėshtė ora policore

qė mė burgos nė shtėpinė time

dhe gjobat e shkeljes sė kėtyre rregullave!
Terrorizmi ėshtė robėrimi i tokės sime

dhe tortura e nėnės sime!

Burgosja e babait tim tė pafajshėm,

dhe plumbi nė foshnjen e tim vėllai!
Pra Amerikė, mos mė thuaj

se i di gjėrat qė unė i ndjej dhe i shoh!

Jam i terrorizuar nė tokėn time dhe

faji hidhet mbi mua!
Por unė nuk do tė pushoj,

kurrė nuk do tė jem i qetė ndaj padrejtėsisė

qė po e pėson populli im!

Palestina ėshtė toka Jonė

dhe aty do tė mbesim deri nė ditėn

kur atdheu Ynė do tė jetė i sigurtė!
Dhe nėse ajo kohė nuk vjen kurrė

atėherė ata kurrė nuk do tė shohin njė ditė paqeje!

Nuk do tė dėbohėm nga shtėpia ime

as lufta pėr drejtėsi nuk do tė marrė fund!
Dhe nėse vritem, do tė jetė pėr Falestiinėn,

ėshtė e shkruar nė frymėmarrjen time!

Pra, me fjalėt e juaja patriotike,

mė jepni lironė ose mė jepni vdekjen!

ps/(poezi per camerin per hater te ngatrrestareve te kesaj teme)

VAJE MBI VAJE JANINO

SHKRUAN : ABEDIN RAKIPI


Guret shekullore te JANINES trime
u varrosen nga erresirat e dendura greke,
thikat greke i prene gishtat e vajzave tona
i lyen me gjak shamite e bardha te nenave came.
I prene gushen gjysherve tane
dhe JANINA trime qante me lote,
ata i rropen lekuren djemve tane per se gjalli,
i perdhunuan motrat tona pa meshire
dhe i dogjen vellezerit tane per se gjalli.
I shkrumbuan xhamite tona te embla
dhe mbi cdo tryeze shtruan vdekjen
derisa qyteti i palmave sdinte ke te qante me pare.
Ajo dergjej e mbytej me vaj,
Vaje mbi vaje JANINO.
Edhe atyre qe u shpetuan thikave
i vune para kryqit dhe i thane:
Putheni fort dhe hidhni poshte
zotin, gjuhen dhe vendin tuaj,
ose shoqeruar nga masakrat pa fund
merrni rrugen per ne Shqiperi.
Nuk patem kohe ti varrosnim gjysherit e shkrete
as te qanim mbi trupat e djemve tane,
me trupin lare me lote, dhe kembet lagur nga gjaku
morrem rrugen mes maleve dhe drejtimin Shqiperi.
Po me thuaj valle o nena ime;
pse greket na vrane
a mos valle se flisnim shqip ?
A mos valle se ishim muslimane?

pirro
20-01-09, 18:24
Hasan

te te them te drejtet shume me hije te kan poezit per qamerine dhe trojet tona te bukura, ske nevoj me shku shume larg ne palestine

sherri
20-01-09, 23:41
Hjade shkojm ne Palestin,
se atje i kem muhaxhedin
muxhahedin e vehabin
ata qe na e sollen lirin?

hjįjde shkojm ne Afganistan,
per Cameri, kujt K.....po i hane
Qohnu burra na thrret Hamasi
per Presheve kujt i plasi!?

hasanmehmeti
21-01-09, 02:12
Afganistani nuk na liroj jo neve dot,
por as qe ndojher na skllaveroj,
Ate qe mujti na dhuroj
pavarsin na pranoj

Po c'ti bem k'ti vatikani
para turku na mbajti skllever e na coptoj
pak malazezit ,grekit,serbit, e maqedonit nga tokat tona i'a dhuroj
E kot me kot as pavarsin ende nuk e pranoj.

Neve jemi vet muxhahedin,
me mbrojte kete Toke e kete Dine
siq bene te paret tane
qe dhan jeten per Camerin.

E keshtu i vjene rendi prap
qe ajo e largeta te vije me ngat
dhe e drejta te fitoj
truallin e vet secili ta gezoj

Ta gezoj edhe vellau yne Came
qe vije nga toka jone ame
Ta gezoj edhe vellau yne Palestineze
qe me te i takojme te njejtes fe.

Tash te marrim pakes fryme
te mendojme e te logjikojme,
nga kopallat dhe devijimet
temen e vellaut ta lirojme.

GURI SYLAJ
21-01-09, 05:01
S'na ka faj kush ne bote
qe vete jemi keshtu te perdale
behemi vllezer me nje bote
e ne mes veti te zezat fjale!

As harapit e as llatinit
nuk ia nine pse neve hahemi
vetem NANLOKE MADHJA
na qorton kur ndien se shahemi!!!

Jemi ba si bijt te Ademit
Une Abili e Ti Kabili
hahemi ,shahemi e edhe vrahemi
e ne mes tone vjen rrin KOPILI !

******

Guri i madh
21-01-09, 18:08
Afganistani nuk na liroj jo neve dot,
por as qe ndojher na skllaveroj,
Ate qe mujti na dhuroj
pavarsin na pranoj

Po c'ti bem k'ti vatikani
para turku na mbajti skllever e na coptoj
pak malazezit ,grekit,serbit, e maqedonit nga tokat tona i'a dhuroj
E kot me kot as pavarsin ende nuk e pranoj.

Neve jemi vet muxhahedin,
me mbrojte kete Toke e kete Dine
siq bene te paret tane
qe dhan jeten per Camerin.

E keshtu i vjene rendi prap
qe ajo e largeta te vije me ngat
dhe e drejta te fitoj
truallin e vet secili ta gezoj

Ta gezoj edhe vellau yne Came
qe vije nga toka jone ame
Ta gezoj edhe vellau yne Palestineze
qe me te i takojme te njejtes fe.

Tash te marrim pakes fryme
te mendojme e te logjikojme,
nga kopallat dhe devijimet
temen e vellaut ta lirojme.pavarsin na e njofti ky hamit karzai e jo ata talibanet tuaj se ne marrshin hyqmetin talibant vaj halli per shqiptarin se kta talibant ton forcohen

Dr. Leone
05-02-09, 12:33
Ju lutem nese keni poezi postoni nuk eshte faqja ku mund te debatohet nese keni cfar per te thene thujeni ate me vargje nese nuk dini te shkruani vargje athere lexo dhe dil nga faqja shko te rrubrikat ku shahen dhe debatojne.

Me respekt

Dr. Leone