PDA

View Full Version : Testet e shtatzenise


ObGyn
25-01-09, 17:49
Testet e shtatzėnisė bėhen duke marrur urinėn qė nga dita e parė kur ju “vonohen” menstruacionet – qė do tė thotė, rreth dy javė pas koncepcionit. Mund ta merrni urinėn nė ēfarėdo kohe gjatė ditės dhe e qitni nė njė shishe tė pastėr, pa sapun dhe tė terur. Testin e shtatzėnisė mund ta merrni nė spital ose ta bleni nė barnatore. Ēmimi i tyre nuk ėshtė shumė i lartė dhe ju mund tė bėni kėtė test kur jeni vetėm nė shtėpi. Pėr tė pasur rezultatin e besueshėm, ndiqni me kujdes instruksionet.

Nėse testi ju del pozitiv, ky rezultat ėshtė shumė i sigurt. Testi negativ ėshtė mė pak i besueshėm. Mund tė prisni edhe njė javė dhe ta pėrsėrisni ose shkoni direkt tek mjeku.

emine
25-01-09, 20:26
testi i shtazanis eshte i mire per adoleshentat apo njerzit qe skan kontrrole mbi jeten e trupin e etyre,,,ndersa i sigurte s'munde te jete 100% dy shoqe i ka zhgenjy,njeres i ka dal negativ dhe ka qen shtazan,kurse tjeres i ka dal pozitiv dhe ska qen shtazan.....ne shume raste humbje e kote e lekeve....po prep eshte nje gje praktike dhe e thjeshte per ata qe nuke e dine qka bajne me trupin e tyre:(

Arkza
26-01-09, 12:26
testi i shtazanis eshte i mire per adoleshentat apo njerzit qe skan kontrrole mbi jeten e trupin e etyre,,,ndersa i sigurte s'munde te jete 100% dy shoqe i ka zhgenjy,njeres i ka dal negativ dhe ka qen shtazan,kurse tjeres i ka dal pozitiv dhe ska qen shtazan.....ne shume raste humbje e kote e lekeve....po prep eshte nje gje praktike dhe e thjeshte per ata qe nuke e dine qka bajne me trupin e tyre:(Per Qudi kjo !! Sigurisht kjo ndodhe shume rralle qe dalin Gabim se une per Veti vet i kam bo Kunates time ne Heren e par dy here dhe me doli Pozitiv , dhe ne fakt pasi shkoj te Mjeku pas nje Mujsh ishte Shtazane :)
Po Ashtu me Shtazanin e Dyt keshtu i doli Pozitiv dhe eshte Shtazane :)

emine
26-01-09, 12:29
Per Qudi kjo !! Sigurisht kjo ndodhe shume rralle qe dalin Gabim se une per Veti vet i kam bo Kunates time ne Heren e par dy here dhe me doli Pozitiv , dhe ne fakt pasi shkoj te Mjeku pas nje Mujsh ishte Shtazane :)
Po Ashtu me Shtazanin e Dyt keshtu i doli Pozitiv dhe eshte Shtazane :)


nuke jam ka flas se kam inate une me testin e shtazanis,e po du em ju shpif,po qeshtu atyne dyjav ju ka ndodhe,dhe e tregova ketu,ma shume sdi qka te shtoje,veq po te pershendes ty shum;)

Arkza
26-01-09, 12:34
nuke jam ka flas se kam inate une me testin e shtazanis,e po du em ju shpif,po qeshtu atyne dyjav ju ka ndodhe,dhe e tregova ketu,ma shume sdi qka te shtoje,veq po te pershendes ty shum;)Plaqe sonte ti hooo po kush te tha ty qe ja ki Inati qy edhe ti :D:D Mundet me ndodhe edhe keshtu veq une per veti s'kam degju hala keso Raste ose s'kan dite me bo mir !!!
Gjithashtu te Pershendes shume Eminush :)

emine
26-01-09, 12:35
Plaqe sonte ti hooo po kush te tha ty qe ja ki Inati qy edhe ti :D:D Mundet me ndodhe edhe keshtu veq une per veti s'kam degju hala keso Raste ose s'kan dite me bo mir !!!
Gjithashtu te Pershendes shume Eminush :)

nasha se kane qellu ne shej kure e kan ba gaggaggaggagaggaggagagagag,,,,,

Arkza
26-01-09, 12:36
nasha se kane qellu ne shej kure e kan ba gaggaggaggagaggaggagagagag,,,,,Hhahhahahahahahahha hahahahahahahahhahahahahahahahahhahah :biggrin: :biggrin: