PDA

View Full Version : Vdiq Agim Deva


shfletuesi_
02-02-09, 11:38
Shkrimtari i njohur pėr fėmijė, Agim Deva, ka ndėrruar jetė sot nė orėt e vona tė mesnatės.

Agim Deva njihet si njėri ndėr krijuesit mė tė mėdhenj tė letėrsisė pėr fėmijė dhe ka tė shkruar njė mori veprash letrare qė ju dedikohen atyre.

Agim Deva, lindi nė vitin 1948 nė Beograd. Studimet universitare dhe pasuniversitare (Dega Gjuhė dhe Letėrsi Shqipe), i kreu nė Prishtinė.

Librat e tij mė tė njohura janė: Panushi,roman pėr fėmijė, 1974; Zonja e livadheve?, 1968; Dreri nė mal, vjersha tė zgjedhura pėr fėmijė, 1989; Plisi i zogut, Duart etj.

I ndjeri ishte edhe ligjėrues i lėndės se Letėrsisė pėr Fėmijė, nė Fakultetin Filologjik, si dhe pėr disa vite kishte ligjėruar lėndėn, “Fillet e Gazetarisė”, nė po tė njėjtin fakultet.

Varrimi i Agim Devės, bėhet sot nė ora 15 nė varrezat e qytetit tė Gjakovės.


Te rrall jan shkrimtaret qe dijn te shenojn aq bukur per femije siq ka qen Agim Deva.

natyra
04-02-09, 01:22
"Njiherit shprehi ngushellime me te sincerta familjes tij me te ngusht,si dhe gjithe atyre ce kan ndjere dhimbje per kete veprimtar SHKR te shquar z.Agim Deva.shpirti i tij tashme i ndjer,u preht ne pace...LAVDI

me nderime
Natyra

>>{SpOnGeBoB}<<
04-02-09, 10:29
Edhe une shoq i shprehi ngushellime familjes shkrimtarit Agim Deva. Shoq i kom lexue edhe une do vepra te tina.

Ev shoq pom doket qe jane tu ardhe dite te shtira se po vdesin tane qeta njerzit e meqem e hala po mbeten me jetue do qe, be po te boj hala nuk ja dijne as renin shkrolave ne nje llaf te shkrum me rreglla te gramatikes se le mo me i bo bashk 4 a 5 llafa e me ndreqen fare llafe te shkrume ne shume vagona ne nji fjali.

vjeshta
05-02-09, 23:11
Ishte nje shkrimtar qe ka lene gjurme ne literaturen tone e tash do te le nje shpraztezire .


Ngushellime familjarve .