PDA

View Full Version : Njė Shtet Nė Shekull - Kosova!


17-02-09, 02:00
Nezir Myrta / NJĖ SHTET NĖ SHEKULL – KOSOVA
Nė Ditėn e Pavarėsisė tė Kosovės, 17 Shkurt, 2008!

Ditėt Historike Shqiptare, derisot ishin shumė tė rralla, nganjėherė nė
shekull! Kongresi i Manastirit 1908 dhe Pavarėsia e Kosovės 2008, janė Dy Datat
mė tė rėndėsishme Historike Shqiptare! Viti 1908, shenon pėrgatitjen e nismėn pėr kryengritjen
shqiptare, Luftėn e Kaēanikut (1910), kundėr ushtrisė turke, menjėherė pas Kongresit
tė Manastirit, tė drejtuar nga Idriz
Seferi, Isa Boletini...’’Kaēanik ty tė raftė pika / nandė sahat tu u pre me
thika’’ ...’’ka ra kali me not n’gjak’’, njė shekull gjak, kundėr dy pushtuesve
ma tė egjėr turk e sllav, deri mė 2008, me shpalljen e Pavarėsisė tė Kosovės, e
sotetutje: me Kosovėn Lindore ende tė pushtuar, Me Shqipėrinė Lindore, deri nė Manastir
e Prespė, e deri tej Janinės, Arbania Shqiptare, ende nėn pushtimin grek, e me
Malcinė e Mbishkodres, deri nė Tivarin Historik, ende nėn pushtimin malazias!


Viti Historik 1908, i priu viteve
tjera historike, atij 1911, Kryengritja e Malcisė, shpallja e Flamurit Kombėtar
Shqiptar nė Deqiē, nga Kelmendasit heroik, e Dedė Gjon Luli, ku mund tė merret
Shpallja e Pavarėsisė tė Shqipėrisė edhe nė pamundėsi tė realizimit historik,
nga shtypja e invazionit sllav mbi tokat shqiptare – njė vit ma vonė, 1912, nga
Ismail Qemali, nė Vlorė, u bė Shpallja e Pavarėsisė tė Shqipėrisė! Ky iswhte
Shekulli ma Historik Shqiptar, duke mos anashkaluar as shekujt e maparshėm, atė
Shekullin Tragjik tė Toplikut e Abllanikut, zhbimjen e shfarosjen e gjithė
popullėsisė shqiptare nga vatrat stėrgjyshore, deri nė Citibardhin e Bardhyllit
parahistorik, Luftėrat ma tė pėrgjakshme nė Toplik e Abllanik (1874-1876), kur
u vendosen ardhacakėt rashkėt (rusėt), dhunshėm nė territoret shqiptare (vonė
me emrin, etninomin serv) dhe u pushtua Dardhania antike! Atė shekull e bėn
madhėshtor, Lidhja e Prizreni (1878-1881), ku u shtyp dhunshėm pėr Dy Krahėsh
armiq, e nuk mundi tė mbetet Prizreni Historik - Shpallja e Pavarėsisė tė
Shqipėrisė, nga Abdyl Frashėri, Ymer Prizreni, Sylejman Vokshi...qė duhej tė
ishte me tė drejtėn historike shqiptare!


Molla e Kuqe - Guri i Shpuar,
tek Naissa (Nishi), mbetet kufiri shqiptaro-serv, nga Vilajeti-Krahina e
Shkupit (qė tevona u ndryshua, si vilajeti i Kosovės), e mbeti vetėm emri i njė
krahine titiste – Kosova e sotme, ku pas tė gjitha gjakderdhjeve historike
shqiptare, mė 17 Shkurt, 2008, shpalli pavarėsinė, me inisiativen e Luftės
Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), e ndihmen e botės demokratike perėndimore,
kryesisht amerikane, pas veprimeve ushtarake tė NATO-s dhe ēlirimit tė Kosovės
– 12 Qershor, 1999!


Kėto fakte mbahen mend fortmirė, e
duhet kuptuar drejtė historinė, e tė drejtėn pėr ribashkimin t tokave
shqiptare, deri nė realizimin e plotė – njė shtet shqiptar nė Ballkan, ku
pėrkundėr interesave politiko-diplomatike tjera, e drejta e vetėvendosjes tė
kombit shqiptar, ėshtė e patjetėrsueshme dhe nuk mund tėketė Ballkan tė lirė e
tė qetė – pa kombin e lirė e tė ribashkuar shqiptar!


Pavarėsia e Kosovės (17. Shkurt,
2008), ėshtė shtet njėherė nė shekull, njė shtet nė shekull, njė shtet i ri
shqiptar, qė pėrkundėr fėrkimeve politike tė ditės, ku qėllimet shihen hapur,
anipse pėr dikend duken tė nėndheshme – vetėm pėr t’i harruar tokat tjera nėn
pushtimin sllav: Preshevė, medvegje e Bujanoc – Shqipėri Lindore nėn fallson
irjm – Malcinė e Mbishkodres, e deri tek Ēameria – pėr tė harruar dy fjalėt:
Tivar e Prevezė!


Kosova shtet sovran dhe i pavarur,
po kalon ditėt tranzitore tė shtetėsisė, pėrkundėr njė pushteti tė brishtė, nėn
mbikėqyrjen ndėrkombėtare, e vendosur dhe e plotfuqishme, e pakontestueshme,
anipse nėn divergjencat e njė shteti tė ri multietnik (duke vendosur njė rend
demokratik bashėkohor dhe duke treguar njė siguri pėr pakicat, qė kryesisht, e
gabimisht sikur sigurohet veē pakica serve me as 5% tė Kosovės)! Nė kėtė vijė
politike, Kosova po ecėn me tė gjitha vėshtirėsitė e brėndshme e tė jashtme, me
ndihmen e botės demokratike, derisa tė bėhet plotėsisht e zonja e vetvetes –
por, decentralizimi dhe eksterritorialiteti, janė dy pika tė kontestueshme pėr
Kosovėn, sepse ose tė ketė pėr tė gjitha etnitė, ose pėr asnjė! Kjo e rėndon
situatėn, qė ndanė vendin, e bėn pakicėn serve 5 % njė hegjemoni, e nė tė
njetėn mėnyrė, nxitė Kosovėn, qė edhe ajo tė lidhet me Shqipėrinė, nė tė
njejten kohė dhe pyetja ėshtė: ku e ēon Kosovėn decentralizimi e
eksterritorialiteti vetėm pėr servėt pakicė, qė po zbatohet nė vitin e parė tė
pavarėsisė sė saj? Pėrgjegjen e din
secili shqiptar, me vetėdije tė plotė kombėtare!


Viti i Pavarėsisė tė Kosovės,
17.Skurt,2008-17.Shkurt,2009, Viti Historik i Kosovės, ėshtė vazhdimėsi e
mundshme historike, duke treguar historikisht – kaq bėmė dhe kemi edhe shumė
pėr tė bėrė, ėshtė ofshamė e bukur edhe
pėr trevat tjera shqiptare ende nėn pushtim e okupim, ende nė pamundėsi ta gėzojnė tė gjithė shqiptarėt njė shtet – njė
komb ballkanik! Urime Kosovė Shtetėsinė njėvjeēare, je Djepi i Dardhanisė dhe
fat e bashkim kombit shqiptar! Shpresojmė tė mos pėrsėritet ma shumė historia!Njė shtet nė shekull –
Kosova!

14. Shkurt, 2009.

Pupi
22-03-09, 16:23
Ky shkrim mė lart i pėrgjigjej pėrmrekulli Temės qė unė thash ta hap lidhur me Shtetėsin e kosovės. Rrepsektivisht Pavarsin e sajė tė plotė, njohjen nė OKB dhe pa i shkėputur asnji pjes tė sajė.


Pėrkunder emocionėve qė nuk kanė munguar, dhe nuk janė duke munguar edhe sot e kėsaj dite ndėr shqiptarėt, sepse neve pėr nga Natyra jemi popull emocional dhe optimist tė tepruar.
Nė terren realiteti flet ndryshe, I pari i OKB-s tha disa fjalė qė timin do tua qet neser, kerambon flet nga Beogradi pėr tė drejtat e Kosovarve sipas ligjeve tė Seerbis.
Ktu i vie era diēkah, nuk e dijė sakt se ē'erė ėshtė kjo, por e kėndshme nuk ėshtė aspak.