PDA

View Full Version : Njė arsye mė shumė pėr tė fjetur ...


Jana
28-02-09, 15:43
Ja njė arsye mė shumė pėr ta zgjatur kohėn e gjumit tė tuaj: gjumi i mjaftueshėm ėshtė i mirė pėr shėndetin e zemrės.

Studimet e reja tregojnė se nėse flini njė orė mė shumė, jeni mė pak tė rrezikuar pėr tė zhvilluar ndonjė sėmundje tė zemrės.

Ekspertėt kana analizuar shprehitė e gjumit te afėr 500 vullnetarė dhe kanė pėrcjellė shėndetin e tyre.

Kohėzgjatja mesatare e gjumit te kėta pjesėmarrės ishte gjashtė orė. Ata tė cilėt kishin fjetur njė orė mė shumė, kanė qenė pėr tri herė mė pak tė rrezikuar pėr tė zhvilluar ndonjė sėmundje tė zemrės apo enėve tė gjakut.

~AnnA~
28-02-09, 17:20
E rendesishme eshte,qe te flihet nje sasi e caktuar oresh.Ajo sasi eshte 7-8 ore gjume ne dite...
Tani,mvaret dhe nga individet,dikush ka nevoje per me shume gjume e dikush per me pak,por rendesi ka mos te jete mbi apo nen kete nivel te caktuar...
Personat qe flejne me pak se 7 ore gjume,atehere jan me teper te rrezikuar per semundjet e zemres dhe ato te cilet flejne me shume se sa 8 ore,jan persona qe jan te rrezikuar nga kolesteroli...keto jan persona te cilet jan me pak aktive dhe si pasoje kan nje nivel me te larte te kolesterolit....