PDA

View Full Version : 10 vendet me Madheshtore ne Botė !!


Action
08-04-09, 16:59
10 Vendet me Spektakulare ne Botė..

Ēfare ben qe disa vende te meritojne nje mbikqyerje dhe mbrotje me shumė se te tjeret..?
Kombet e Bashkuara Arsimore, Shkencore dhe Kulturore Organization (UNESCO) kanė caktuar 878 vende nė mbarė botėn si "Vende te Trashėgimisė Boterore"
Kjo Organizatė punonė me rrethe 200 vende pėr te siguruar mbrojtjen e kėtyre vendeve.

Ketu jane 10 zbulimet me te preferuara te  "Trashėgimisė Kulturore".

1. Giant's Causeway,Irlanda Veriore.

Mbi 40.000 lloje Gurė-Shkembi kane dal nga siperfaqja e detit si shkakė i aktiviteteve Vullkanike,ne nje ishullė te verdhė 50-60 vjetė me parė.

Keta llojė shkembinjesh-kolonash kane nxitur hulumtimet dhe kerkimet nga Miti deri te Legjenda e Gjikanteve qe sipas saj ata kane perdorur kolonat ne menyre qe te dalin nga deti me hapa te medhenjė.

http://i457.photobucket.com/albums/qq300/498763/causeway-ireland-625x450.jpg

2.Wadi Al-Hitan (Whale Valley), Egypt

Kjo zonė ne jug te Kairos deshmon njerin nga faktet me te bindshme te teorise se evulocionit.
Kocka te Skelteve te shperndara ne te gjithe rajonin tregojnė transformimin e Balenes (Archaeceti)
nga ajo Tokesore ne ate Oqeanike.

Shkencetarėt kane gjetur Fosile te ndryshme te Balenava te vogla.

http://i457.photobucket.com/albums/qq300/498763/whale-valley-unesco-625x450.jpg (http://i457.photobucket.com/albums/qq300/498763/whale-valley-unesco-625x450.jpg)

3.Liqeni Bajkalė,ne Juglindje te Siberisė

I Krijuar 25 milionė vjetė me parė Liqeni Bajkal eshte Liqeni me i vjeter dhe njeherit me i thelli sod ne Botė, duke e arritur thellesine gjerė ne 5577 ft. - mbi nje mile!!

Kjo oazė akullnajore permban 20 per qind te sasise se pergjithshme ne toke per nga furnizimi me uij te fresket (embel).
I shtrire ne aferėsi te kufirit Rusi-Mongoli ,ju mund te shihni liqenin ne brigje i rrethuar nga male dhe i mbuluar veshur nga deobra.

http://i457.photobucket.com/albums/qq300/498763/lake-baikal-nsf-625x450.jpg

4.Komodo National Park, Indonesia

Nacional Parku eshte Shtepia e mbi 5700 gjarperinjeve (hardhucave) dhe 4000 personave.
Eshte i vendosur ne brezin e zjarrtė te ishujėve te Indonezisė,eshte regjion me savane te thata dhe gjemba te verdhė.

Parku eshte shtepia e vetme nacionale e "Varanus komodoensis" ne Botė.
Pėrveē kėsaj pėr tė quajtur njėren nder zonat e "Trashėgimisė Botėrore" ajo identifikohet dhe me dy emra te tjerė "Federata nderkombetare e jetes se egėr" dhe si "Federata nderkombetare e konservimit si nje perparesi e ruajtjes se mjedisit".

http://i457.photobucket.com/albums/qq300/498763/komodo-islands-625x450.jpg

5.Grand Canyon, USA

Grand Canyon eshte njeri nga vendet me te medha gjeologjike te tokes,pėrafersisht 65 milionė vjetė me parė ajo qe tani quhet Colorado Plateau ishte ngritur 1,5 milje mbi nivelin e detit.

Lumi i Kolorados filloi gdhendje nė rrugėn e saj poshtė nėpėr shtresa tė rrokut 5-6 milion vjet mė parė.
Pas miliona e viteve tė erozionit, sod canyon eshte gati nje milje i thelle rrethė 1500m.

http://i457.photobucket.com/albums/qq300/498763/grand-canyon-625x450.jpg

6.Ilulissat Icefjord,

Ilulissat Icefjord eshte e vendosur nė perėndim tė bregut tė Grenlandės pranė qytetit tė Ilulissat dhe nė veri tė Rrethi Arktik,kjo siperfaqe i mundesoi shkencetareve ta ndertojne nje laborator madheshtor natyrorė ne menyrė qe te studiojnė ndryshimin e Klimes.

Ėshtė e vendė i rėndėsishme pėr shkak se zona ėshtė nė fakt njė kombinim i disa fenomene tė jashtėzakonshme natyrore.Njė akull i madh levizė perafersishtė 19m ne dite.
Ilulissat Icefjord eshte njeri nga akullnajatė me te levizshem dhe me aktivet sod ne Botė,behen gdhendje shume me akullė se cdo akullnaje tjeter jashtė Antartikes.

http://i457.photobucket.com/albums/qq300/498763/denmark-ice-625x450.jpg

7.Wulingyuan Scenic and Historic Interest Area, China

E vendosur ne Provinca Hunan tė Kinės, Wulingyuan eshte zonė ku ka shumė ravina dhe gorge te mbushur me Ujėvara,Pellgje,Shpella dhe dy ura te medha natyrore.

Siperfaqja e Wulingyuan pėrfshin rreth 64.200 hektarė.

http://i457.photobucket.com/albums/qq300/498763/Wulingyuan-china-wiki-625x450.jpg

8.Surtsey, Iceland

Nje seri e zjarrtė eruptive vullkanike 1963-1967 ka formuar kete ishull te ri ne jug te Islandes.

Shkencetaret menjehere bene hulumtime rrethė menyres se si do zhvilliohet jeta ne kete ishullė.Duke Vėzhguar procesin e njė formė tė re te botės, shkencėtarėt kanė vėrejtur se fara e parė arriti nėpėrmjet rrymave te oqeanit.

http://i457.photobucket.com/albums/qq300/498763/surtsery-iceland-625x450.jpg

9.Central Amazon Conservation Complex, Brazil

Made Jau dhe rezervat Anama eshte vendi tropikal me reshje me te shpeshta sod ne botė.
Kjo zonė e caktuar si vend i "Trashėgimis Boterore" ka nje siperfaqe me te madhe se Zvicra.
Pyjet e saj, liqene, lumenj, dhe ishujve janė te shumtė  pėr tė ndryshuar vazhdimisht ekosistemet tokėsore.

Ėshtė i ėshtė dhėnė prioritet "World Wildlife" Fund si njė nga fushat mė tė ndryshme dhe me te rėndėsishme nė botė,dhe si dhe njė zonė tė mbrojtur pėr tė drejtat e njeriut kulturave qė jetojnė nė rezervat.

http://i457.photobucket.com/albums/qq300/498763/amazon-complex-625x450.jpg

10.Great Barrier Reef, AustraliaNje vendė tjeter madeshtor qe njeherit njihet edhe si nje nga 7 mrrekullite e natyres.
"Great Barrier Reef" paraqet kėrkesėn pėr tė qenė e vetmja pjese e lulezuar e ekosistemit qe duket dhe nga hapesira.

Parku Marinar shtrihet mė shumė se 1800 milje (3000 km) pėrgjatė bregut tė Queensland nė verilindje te Australisė.
Ne kete zonė ka rreth 1800 llojė te ndryshme te peshqeve tropikal,4000 lloje te butakeve,200 lloje te zogjeve dhe rreth 20 lloje te ndryshme te reptileve dhe shume lloje te tjera.

"The Great Barrier Reef" eshte po ashtu zone e rendesishme e transferimit te balenave nga Antarktika.

http://i457.photobucket.com/albums/qq300/498763/barrier-reef-625x625.jpg


paajttimi.