PDA

View Full Version : dita e re


gjithqkadrejt
11-04-09, 10:58
pse krishteret nuk e pranojn te verteten e ksaj bote

pirro
11-04-09, 12:17
Cka ki Komunanove??

Scooby-Doo
11-04-09, 18:33
Aj larte vetem po qudite me natyren e nje pjese te njerzimit, (a nuk esht vertet njeriu i quditshem?)

Makresh
12-04-09, 22:29
Njeriu eshte i ēuditshem, sidomos kur te mendoje qe e "ringjalle" "zotin" : 2 here ne vit nga katoliket, plus 2 here nga orthodokset, gjithsej 4 x (here) mbrenda 1 viti !!

INPERATORE BT
30-01-10, 10:15
shoki shum tru zog koke...makresh me ty po flas. ortodokset kan data tjera e ne festojm me data tjera porse nje fest osht. Merre shembull musliman dhe bektashian nje kuran shfrytezojn si burim dije porse bektashianet llullaten raki e muslimanet thojn osht haram, ose puna hajmelive njoni thot haram e tjetri vazhdon punen, nisoj apo jo tru zog

Makresh
30-01-10, 10:34
shoki shum tru zog koke...makresh me ty po flas. ortodokset kan data tjera e ne festojm me data tjera porse nje fest osht. Merre shembull musliman dhe bektashian nje kuran shfrytezojn si burim dije porse bektashianet llullaten raki e muslimanet thojn osht haram, ose puna hajmelive njoni thot haram e tjetri vazhdon punen, nisoj apo jo tru zog

Bektashinjet jan fun e kry haram.

roadrunner
30-01-10, 11:34
Kush tha se muslimant nuk e konsummojn alkoolin. Lexo bre, tani shkruj. Lexo se krejt librat jane per njerzimin. shoki shum tru zog koke...makresh me ty po flas. ortodokset kan data tjera e ne festojm me data tjera porse nje fest osht. Merre shembull musliman dhe bektashian nje kuran shfrytezojn si burim dije porse bektashianet llullaten raki e muslimanet thojn osht haram, ose puna hajmelive njoni thot haram e tjetri vazhdon punen, nisoj apo jo tru zog

jadore
30-01-10, 12:06
dite e re .!
se pse kur flasim per fene kam ardhur ne perfundim definitive.
te diturit e respektojne , injorantet e polimizojne ..?
..keshtu rrokulliset cdo dite e re ,me shprese te re..!

Domira
30-01-10, 12:19
Dita e re (cdo dite e re) i lashte pa fuqi te ''laviret e pushtetshme''...!

GURI SYLAJ
31-01-10, 09:26
dite e re .!
se pse kur flasim per fene kam ardhur ne perfundim definitive.
te diturit e respektojne , injorantet e polimizojne ..?
..keshtu rrokulliset cdo dite e re ,me shprese te re..!

Po e perkthyem shqip kete qendrimin e me siperm po i bie se:
Nga shkaku se Feja "Polemizohet vetem nga Injorantet" ka mbete ne te njejten gjendje sikur para 2000 viteve!!
Kurse "TE DITURIT" pervec rrespektit nuk kan kohe te mirren me te!
Une ,kur takoj nje plak ne rruge,ndoshta i ndihmoj me e kalu semaforin por mandej iku sepse mua me ngutet ....apo!!!

Apo ndoshta eshte nje filozofi me e thelle qe nuk ka per objekt fene por "Injorantet" dhe te "Diturit"
" E DIJE SE S'DIJE"
Kjo eshte pasqyra e nje "Injoranti" te DITUR !

INPERATORE BT
31-01-10, 12:02
Kush tha se muslimant nuk e konsummojn alkoolin. Lexo bre, tani shkruj. Lexo se krejt librat jane per njerzimin.

shoki spo munet kush me ju kuptu juve... njoni thot osht haram me pi raki e tjetri thot hajde gzuar , qa o puna juj vlla ???? me sa di un sipas kuranit ndalohet konsumimi alkoholit, a e pin ti a jo ajo osht problem i joti

roadrunner
31-01-10, 12:11
Pyetje:
Selam alejkum!
Pse ėshtė haram pirja e alkoolit?

Pėrgjigje:
Alejkum selam!
Padyshim se tė mirat dhe tė dobishmet Allahu nuk i ka ndaluar.
Njeri si krijesė e ēmuar dhe e dalluar e Allahut ndryshon nga krijesat e tjera me shumė gjėra,por ajo qė e bėn atė tė ketė tretman tė veēantė nga Allahu ėshtė logjika dhe arsyeja qė e posedon.
Si i tillė ėshtė mėkėmbės i Allahut nė tokė.Kurdo qė njeriu e humb arsyen,shndėrrohet nė njė krijesė tjetėr,qė nuk i pėrngjanė mė vetes si krijesė, aq sa i pėrngjanė kafshėve.
Pra mbetet si krijesė biologjike qė ha e pi dhe nuk di pse jeton.
Allahu jo vetėm qė njeriun e nderoi me mendje,por i kushtoi rėndėsi tė veēantė ruajtjes sė mendjes nė tė gjitha mėnyrat.
S’ka dyshim se dehja me pije alkoolike ėshtė nė kundėrshtim tė drejtpėrdrejt me ligjet e Allahut nė natyrė.
Konsumimi i alkoolit ēon te mbulimi i mendjes me ē’rast njeriu nuk ėshtė nė gjendje ta kontrollojė vetveten dhe tė dijė se ēka vepron.
Nė gjendjen e tillė mund ta vrasė dikė,ta shajė,ta keqtrajtojė,ta plaēkitė,ta prek nderin e huaj,ta prek pasurinė e huaj etj.
Pėr tė mos ardhur deri tek kėto rreziqe,Allahu ia ka ndaluar njeriut rreptėsisht qė ta mbajė,ta shesė,ta shėrbejė,ta prodhojė,ta stimulojė e sidomos ta konsumojė alkoolin.
Allahu thotė:“O besimtarė!Me tė vėrtetė,pijet alkoolike,bixhozi,idhujt dhe shigjetat e fallit janė vepra tė ndyta nga punėt e djallit.
Prandaj,largohuni nga kėto,me qėllim qė tė shpėtoni!Vėrtet,djalli me pije alkoolike dhe me bixhoz kėrkon qė tė fusė midis jush armiqėsi e urrejtje dhe t’ju shmangė nga tė kujtuarit e Allahut dhe kryerja e namazit.
Prandaj,a po hiqni dorė?(Maide,90)

Allahu I Madhėrishėm e ka ndaluar alkoolin si masė preventive pėr ta ruajtur mendjen e njeriut dhe qetėsinė nė shoqėri.
Nė anėn tjetėr,dėmet e alkoolit nė aspektin shėndetėsor janė aq tė shumta sa qė nuk gjen askund asnjė institucion apo institut mjekėsor qė flet fjalė tė mira apo tė favorshme pėr alkoolin dhe konsumuesit e tij.
Ndoshta e gjithė bota vuan prej tij dhe e limiton konsumimin e tij thuajse nė tė gjitha mėnyrat, por u mungon shprehja islame “haram” nė ēdo kohė dhe nė ēdo vend.
Sido qė tė jetė,pėr alkoolin mė sė lehti ėshtė ta dimė arsyen e ndalimit sepse njeriun mė tė afėrt dhe mė tė dashur tė familjes,qė ėshtė i ēmendur detyrohemi ta lėvizim nga gjiri familjar drejt ndonjė qendre rehabilituese.
A thua vallė,ēka me ata qė veprojnė pėr humbjen e qėllimshme tė mendjes,qoftė edhe nė interval tė shkurtėr!
Allahu e di mė sė miri!shoki spo munet kush me ju kuptu juve... njoni thot osht haram me pi raki e tjetri thot hajde gzuar , qa o puna juj vlla ???? me sa di un sipas kuranit ndalohet konsumimi alkoholit, a e pin ti a jo ajo osht problem i joti

sherri
01-02-10, 00:53
Dita e Re, nafaka e Re!:wink:

INPERATORE BT
01-02-10, 13:53
roadrunner kemi pershendetje me te vertet shum te bukura ne gjuhen ton te embel shqipe... mos u ofendo se nuk ta thash me qellim ofendimi por qellim vetedijesimi ... faleminderit per mirkuptim!!

Murgesha
01-02-10, 14:03
Bektashinjet jan fun e kry haram.

Tė njėjtėn gjė e thonė ata pėr muslimanėt!!

roadrunner
01-02-10, 14:04
jo une e vetdijsune jam shume bile...e pi birren, e qoj kaiher nje gote konjak me t'shpise e me shoqeri...kerkushi s'ta nal, dmth nese je ne gjendje me i mbajt ato me siper nen kontroll, mos ia qkoq hiq. Ai roadrunner kemi pershendetje me te vertet shum te bukura ne gjuhen ton te embel shqipe... mos u ofendo se nuk ta thash me qellim ofendimi por qellim vetedijesimi ... faleminderit per mirkuptim!!

Murgesha
01-02-10, 14:08
jo une e vetdijsune jam shume bile...e pi birren, e qoj kaiher nje gote konjak me t'shpise e me shoqeri...kerkushi s'ta nal, dmth nese je ne gjendje me i mbajt ato me siper nen kontroll, mos ia qkoq hiq. Ai

Tė parėn e pin pėr dolli
Tė dytėn pėr shoqėri
E treta tė pi ty.

Qeshtu diēka m`doket knohet kanga e rakisė ha,hahaahahahahaahaha.


Dita e re "nafaka" e re, ska tjetėr domėthėnie kjo temė :smile:

shfletuesi_
01-02-10, 14:16
:) Qdo gje e re.. rren koft.

roadrunner
01-02-10, 14:21
edhe nja 5 copa bakshish, tani pi amorex hahahahahahaahahhaTė parėn e pin pėr dolli
Tė dytėn pėr shoqėri
E treta tė pi ty.

Qeshtu diēka m`doket knohet kanga e rakisė ha,hahaahahahahaahaha.


Dita e re "nafaka" e re, ska tjetėr domėthėnie kjo temė :smile:

INPERATORE BT
07-02-10, 20:22
qtash po me duket e keni msu kongen e rakis po me duket hahahah... pini shqip & festoni shqip se ma mir ska ....

Makresh
14-02-10, 17:09
Tė njėjtėn gjė e thonė ata pėr muslimanėt!!

Le te gjejn alkohol ne xhamia, dhe do ti pranoj "kritikat" e tyre konstruktive karshi muslimanėve !

http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs202.snc1/6921_1226929683084_1524304475_600095_4039499_n.jpg

Bektashinjet, dervishėt s'kan qen kurre dhe kurr s'do te jen musliman !