PDA

View Full Version : Kur shpirti flet........


Faqet : [1] 2

GURI SYLAJ
26-04-09, 19:57
"... Me than se vjen me praneveren
dhe ashtu ishte vertete-
ne pranvere ju kerkova
dhe ne pranvere ju kam gjete..."

lovely
26-04-09, 19:58
Nje mendim i paster
nje shiqim kerkues
nje mendje e molisur
nje sy i mbyllur
nje buze gjysme e hapur
nje dore e shtrire
nje deshire e flaket
nje shpirt brenda tjetrit
nje e neserme e jotja
nje mahni ne mrekulli
nje trup!!!

GURI SYLAJ
26-04-09, 20:02
Falem o Zot
te ike nga vetevetja sot .
Te bredh brigjeve
te ece shtigjeve .
Te preke majave qe djegin
te ike nga hijet qe ndjekin .
Te mbaj ne dore nje gershete
te te them pa frige
nje te vertete!!

lovely
26-04-09, 20:03
Eshte marramendese
fuqia e porosise
ne bukurine e vargut!
ndieje thellė
kujtoje;
gjuha e zemres
e kuptuar vetem nga Shpirti!

GURI SYLAJ
26-04-09, 20:04
Me fal o Zemer
po hyj keti shtegu ,
vetem per fjalen tande.
Thuaje brengen
o Shpirt i shprishur,
i lodhur nga pritja,
i djegur nga malli,
i hazdisur nga deshira
e i mberthyer ne pranga!!
Ne pritje te nje fjale ,
te nje fjale shpirti!

lovely
26-04-09, 20:05
Ngurtesine e rrejshme
falja zemres!
Ne nje bote te endrrave
do bredhi lirshem
pa pranga!
Do ruaj pritjen,
mallin dhe deshiren..
Do ruaj endrrat sekrete..
Ngrohtesine
do e mbaj te fresket
ate te prekjes...

GURI SYLAJ
26-04-09, 20:06
...edhe fjalen edhe pritjen,
krejt cka deshti i fala,
vetem lotin e dhimbjes
per veten time e ndala!!
Ne kopshtin e shpreses
ujis kujtimin per Ty,
ne uren qe lidhe brigjet
dua te te shohe me sy!
Tek vjen hazdisur
me ata sy sikur biluri
me flladin agimeve stolisur,
te pres mbi kete URE -Guri!!

lovely
26-04-09, 20:07
Lotin e dhimbjes
do e ndajme te dy
do vi hazdisur
te te shoh ne sy!
Te t`fal vargun
urave e shtigjeve
te t`fal endrren
ne pranine e yjeve!

GURI SYLAJ
26-04-09, 20:08
E vargu im ,
fjale e then ne heshtje,
pshertime qe del ngadal,
mbaju -ece drejt
edhe kur te tunde dallga,
se je renkim zemre,
qe botes i ofrohesh si Fjale!
Mos e trazo qetesine
ne pritje te nje dite te re,
je Ti -Vargu im
jam une -vetmia e jote-
ne kete mes do te hyj Pranvera

e lotin do e beje gezim -
veq per Ne !!

lovely
26-04-09, 20:09
Mbytje psheretimash
dallget nuk i tundin dot!
Renkimet e zemres
m`i fal mua, sot!
Mu ne bebezat e syrit
vargu Yt fuqishem godet
Trazon qetesine
vargun tim dhimbshem vret!
Gezim do nxjerrim nga loti
dhimbje dhe te pafund knaqesi
heshtje , shiqime te mbytura
gjuhe trupi, gjuhe shpirti-perseri!

GURI SYLAJ
26-04-09, 20:10
Strukem ne mozaikun e pritjes,
me fjale shpirti mbulohem ,
me heshtje ngjitem e zbres
si femij i lazdruar -gezohem!
Ikja s'me duhet kete nate,
as trokellim shiu nuk ka ,
qetesine e heshtjen e prishe
veq nje pike loti qe mbi faqe ra!
Kjo pritje s'eshte frige
as mllef as inate,
eshte knaqesi ,eshte shprese
me vargun me u mate!

lovely
26-04-09, 20:11
Dikush vodhi gjumin
endrren braktisi
xhamin e dritares turbulloi
ndjenjat rrokullisi!
Kuptimi i kohes humbet
gjymtyret shkatrroi
floket shkulen
gjer n`asht shtrengoi!
Edhe korbat u ndalen
hena qeshi kendshem
kur dy shpirtera te vegjel
u degjuan njezeshem!

GURI SYLAJ
26-04-09, 20:12
Kush tha se heshtin muzat,
ato presin detin e dallegedisur,
dhe neper dallge ndjenjash,
qeshin ,qajne ,shetisin!
Eshte kenge apo vaj nuk dij
bregu ma bie si te mbytur,
do te bashkohem me valen
te shkoj atje per te pytur!
Nuk eshte ze sirenash
eshte varg i detit tim
qe me trazon,me dalldise-
do e ndjek gjere ne amshim!!

lovely
26-04-09, 20:13
Eshte kenge
ne damare deperton
kenge qe padashje
te vdekurin zgjon!
Eshte hije e fshehur
ze i plagosur!
psheretime puthjesh
thellesisht e rrenjosur!
Nuk ke pse te pyesish
eshte e luleve arome
Dashuri e pare
ne trupin e njome!

GURI SYLAJ
26-04-09, 20:16
...eshte dege dafine
qe tundet ne ere!
Eshte fik i pjekur ,
eshte grunaje ne vere!
As ne puhine e agimeve
as ne dallge ne det
as ne dolline e gezimeve
vargu im -nuk je vet!
Atje ku fjalet s'kan ngjyre
ku shpirterat flasin ne mes veti,
ti je rruge ,ti je rrefim
je rreze dielli
je vete dallge deti!

GURI SYLAJ
26-04-09, 20:17
Erdha te shohe vargun
nje nate si njeqind vjet,
heshtjen e pranoj ,
por pritja me vret!!
Nga kjo shetitore fjalesh
mos ke frige ,mos ik
me gjerdanin me te bukur
eja ketu me vrik.
Edhe sot ,edhe nje mot
ketu te pres
Ty-varg xhevahiresh,
ketu me gjen
mremje e mjes!!

lovely
26-04-09, 20:18
Mos prano heshtjen
njemije e njeqind vjet
me me te mundshmen bukuri
Ty varg, do te te ndjek!
Sikur enderr e fresket
ende nga jeta e pavrare
shijim i te bardhes vene
e pasheruar varre!
Melodi ne veshin e te dashuruarit
neper buzeqeshje kalerim
fluska bore ne driten e neonit
1000 fjalesh- nje shiqim!

GURI SYLAJ
26-04-09, 20:19
Per nje shiqim njemije fjalesh
shetis neper kopshtin e trandafilave
per nje takim me hijeshine e vargut
e fale kenegen e bilbilave!
Per nje loje ne mes pritjes e heshtjes
e lidhe nyje -fjalen e pe thene
per nje fluturim pertej enderres
gjithecka do te kisha dhene!!
Per dy sy biluri e nje fjale shpirti
do shkoj ne cdo skaj shprese,
nuk jan lote mbi faqe,
mbi flete trandafili- jan pika vese!!

lovely
26-04-09, 20:20
Loje e strukur nen ombrelle
ne vete mban dritherime
fjale te pathena, lidhur nyje
fshehtesi,eklips, mall, deshire!
Ushqehet shpresa, ujit shpirtin
te sotmen do t`a ruaj pergjithmone
tigri i quajtur vetmi, merr krahe
naten tek une fluturon!
Te shoh ne prarimin e diellit
te ndiej ne valet e flokeve te mi
lodhem nga tingellima e lotit
Te pres ne skajet e shpreses, perseri!

GURI SYLAJ
26-04-09, 20:21
...nga cili burim del kjo deshire
per nje varg kaq te mire.,
kjo dashuri
per kaq shume miresi !
Del fjala e iken
si zog ne kaltersi,
fluturon neper enderr,
here neper rreze dielli
e her neper mot me shi.
Here e praruar nga buzeqeshjet
e here e lagur nga lotet e mi!!
Jan fjale shpirti
qe bartin vetem nje qellim
ne kete largesi ne mes
ne kete dhe te huaj
te mbjellin pak gezim!!
Merri e ruaj
per Ty -largesi ne mes-
po i shkruaj!

lovely
26-04-09, 20:23
Del nga atje ku buron malli,
nga hudhja ne perqafim,
ku emocioni ndjehet trupit teposhte
atje ku nuk ka vlere asnje mendim!
E din kur bota ndalon se rrotulluari?
kur frymemarrja shpeshtohet?
kur dora vuhet rreth kraherorit te tjetrit?
Dashuria dridhet, nuhatet, shijohet!
Aty ku nuk ka vend per zili e urrejtje
ku gjithcka e bukur lulezon
mu prej aty rrjedh vargu margaritare
thelle prek, pikllon e gezon!

GURI SYLAJ
26-04-09, 20:24
Ti,Ylber, mbi krojet binake ,
merre do uje burimi e beje fjale
qe t'i ndijej peshen e shijen ,
te ece keti shtegu pa u ndale!
Gurgullimen e krojeve merre
vargu t'a kete melodi,
e ngjyrat tua mi fal mua
me to te thure poezi!!
Ti ,Ylber,ne qiellin plot shi
nuk e sheh shpirtin tim dot
mbushe sikur rete e tua
jo me shi por me lot!!
Ty,Ylber ,mbi kodrat binake,
mbi shtegun e fjales sime,
dua te te beje gjergjef
e te qendise shume kujtime!
Vargun e qendisur me fjale
ne harkun tende po e vare,
eshte plot e perplot dashuri,
nuk eshte varg per t'a vrare!!

lovely
26-04-09, 20:25
Symbyllur ecja,kalldremit te mocem
tani me e di rrugen,e lehte ishte
pas shiut te kendshem pranveror
ylberi me tregoi se Ai do vinte!
Me tha se ngjyrat do na i fal
premtoi se shpirtrat do i kem plot
uje burimi, gurgullime kroji
por asnjehere as edhe te vetmin lot!

GURI SYLAJ
26-04-09, 20:27
..nuke eshte varg per t'a vrare
as per t'a hudhe pertej harrese,
eshte varg plot tike-take zemre ,
eshte varg perplot tinguj shprese!

lovely
26-04-09, 20:44
Sillet verdalle
ne hapesiren e kufizuar
te rrumbullaksuar!
del prej vetvetes
e shkruar ne zemren e zemres
gjuhe e heshtjes
e kuptuar vetem nga shpirti!!
Ku te filloj?

GURI SYLAJ
26-04-09, 20:45
.qetesisht ndalem
ne mes te kesaj hapesire -
ne mes zemrave -
dhe mundohem te vjedh ,
se paku ,nje varg
te kesaj Gjuhe Shpirti!

lovely
26-04-09, 20:47
Vargu eshte fshehur
dridhet e rrshqet
si pika e shiut
ne flokun e dendur!
Nuk hyhet mes zemrave
qe padjallezisht vallzojne
te ngjitura njera pas tjetres
si loti pas syrit!
Nuk rrembehet fjala e shpirtit
ajo ndjehet
si dora e femiut
ne gjoksin e s`emes!!

GURI SYLAJ
26-04-09, 21:15
********Dua te jem pike shiu
dua te behem lot
dua te jem si dore femiu,
ne kopshtin magjik te pushoj
sot!

lovely
26-04-09, 21:23
Pike e shiut
butshem perkedhel
Lot ne sy
nga damaret rrjedh..
Dore e femiut
fuqishem shtrengon
Kopsht magjik
mendjen turbullon....

GURI SYLAJ
26-04-09, 21:52
Edhe shpirti mbushet ,
edhe syte mbushen plot-
lot!
Kujtimi kethehet
apo ndoshta une ike
drejt nje takimi te ri,
atje ku mendja me therret
ku ti me pret...Ku ???
Neper koridoret e kujteses
ndegjoj hapat tu
..si dikur...
kur ecje drejt portes
kur vije drejt meje
kalldermit te shtruar me gure!!

lovely
27-04-09, 20:32
Nje here ne Jete dashurova
t`u afrova, u tkurra, u largova
Veq nje here zemra rrahi fort
jo rastesisht- veten harrova!
Pemes iu ngjita, fushes u rrokullisa
qytete eca, ku nuk te kerkova?!
Shiun e ndala, henen shoqerova
ne varg me ndjeke,ne kenge te kendova!
Dhimbjen t`a ndieva, xhelozine mesova
Shpresa m`u coptua, ne heshtje lotova!

GURI SYLAJ
27-04-09, 21:23
Ne vargun plot shprese
shtegtoj cdo dite,
here vet
e her me hijen time ngjite!
Ky shtege eshte sikur stinet
her me diell i thare
e here me shi lotesh i lare.
Ecjen nuk e ndal dot
as kur eshte mbush me lule
e as kur eshte plot lot!
Do te shtegtoj neper cdo stine
do te vij me lule a me shi -nuk dij
por une do te mbrri ne Prishtine!

GURI SYLAJ
03-05-09, 20:14
...do te vije bashk me mallin qe e barte me vete,
me prite para portes ku u ndame atehere,
Lotet si kristale n'a rane permbi bore ,
imazh qe nga une nuk ike asnjehere!

Me prite ne rrugicat qe n'a donin shume
ku vdekjen me sy e shihnim cdo dite ,
nga ketu ,per Ty, do te sjelle nje lule
qe me Ere Kosove per Ty e kam rrite!

GURI SYLAJ
04-05-09, 13:34
Me prite para kulles dua t'a shoh ballin
si dielli mengjeseve kur del permbi mal
me prit tek oxhaku ku do t'a djege mallin,
gjithecka qe me ka mbete Ty due me t'i fale!!

lovely
05-05-09, 21:15
Tė kam ėndėrr,
mė ke frikė
n`kaltėrsitė e bardha,
tė kam prit!
Do qėndroj kėtu
gjer nė kthimin tėnd
pranė portės do mė gjesh
cdokund, nė cdo kėnd!
Sytė mbushur gjallėri,
buzėn qeshje plot
thellė ngulitur nė mendje,
tash sa mot!
Do doja tė ishe kėtu,
e kam me tė vėrtetė
mė sė shumti atėherė,
kur shpirti flet....

GURI SYLAJ
06-05-09, 19:51
...dua te ece neper kete enderr
deri ne perqafim me diellin,
deri aty ku hija theht mbi fjale
dua te ece neper kete gjuhe shpirti
sikur rete qe lodrojne qiellin,
do te vij, dicka nga zemra me te fale!

GURI SYLAJ
08-05-09, 20:52
...do te vij te te perqafoj,
ne prehrin tand te pushoj si femi,
e tere bota le te mbetet mbas -
ajo qe une kerkoj je Ti !!

Murgesha
08-05-09, 22:20
_____________

e_martumja
08-05-09, 22:24
]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]
Murgesho shpirt paska ngel me duket spo flet :tongue:

Murgesha
08-05-09, 22:28
E shikoja flakėn e qiriut
Mė dehte shkėlqimi i flakės sė tij
Ulur e shiqova deri u shpenzua i tėri
Dhe kuptova sa e shkurtė ėshtė jeta
Sa shpejt mund tė humbim ata qė i duam
Tregoju tė gjithė atyre qė i don
Sa e lumtur je qė janė pjesė e jetės tėnde
Tė felemnderit qė ti je pjesė e jetės time.

Murgesha
08-05-09, 22:29
Murgesho shpirt paska ngel me duket spo flet :tongue:

E kopjova nga kompjuteri im, po programi im i shkrimit microsft office 2007 nuk po pėrkon me programin e shkrimit tė Dardanisė http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon9.gif

GURI SYLAJ
10-05-09, 08:29
....ky vargu i im eshte paksa i rende
ndodhe qe edhe te mos kuptohet dot,
eshte varg mergimi ,vjen nga dhe i huaj
cdo shkronje ne vete ka nga nje pike lot!!

..eshte gjuhe shpirti- thelle nga zemra del
qe ike nga vetevetja e tek ti me ardhe
qe tere melodin e vare ne nje tel
ne rrugen e kthimit per tek Ti me ardhe.

Murgesha
10-05-09, 13:11
Mos harro kurrė sa dritė shpėrndan
Sa buzėqeshje jep
Sa buzėqeshje pranon
Sa zemra ngrohė duke qenė vetvetja
Sa dikush tė ngrohu ty
Kur gjithēka thihet
E mendime tė zeza tė kaplojnė
Atėherė shiqo veten nė pasqyrė
Ishe ti qė lumturove dike
Ishte dikush qė tė lumturoi ty.

Jana
10-05-09, 14:07
Dashuria ime !!!

Dashuria ime kishte sy...
Pse ja verbuat ?
Dashuria ime kishte vesh...
Pse ja shurdhuat ?
Dashuria ime kishte ardhmeri...
Pse ja ndaluat ?
Dashuria ime ishte e shendosh....
Pse e lenduat ?
Dashuria ime ishte e paster....
Pse e njolloset ?
Dashuria ime ishte e lire....
Pse e burgoset ?
Dashuria ime nuk kishte lot...
Pse ja sollet ?
Dashuria ime nuk kishte urrejtje...
Pse ja mbollet ?
Dashuria ime donte te jetoj...
S’lejuat,do ju mallkoj !!!!
TE MALLKUAR QOFSHI PER JETE
QE VRAT NJE DASHURI TE VERTETE !!!!

GURI SYLAJ
10-05-09, 19:08
...asgje nuk me vret me shume se heshtja,
zbrztesi e shpirtit te pa goje,
rri e pres nen hijen e te pa thenes-
nuk dij , por nuk eshte vetem loje!!
...

lovely
10-05-09, 19:14
Mė thuaj se c`ėshtė
nėse nuk ėshtė lojė,
hija e tė pathėnės
vend pushimi,
zbrazėtia mbushet
shpirti merr gojė,
n`vend tė fjalės
rrėmben mallėngjimi!

GURI SYLAJ
10-05-09, 19:36
nene hijen e fjales rri edhe pushoj
qe lojes ne enderr t'i uroj rrugetimin,
peshen e te pa thenes sa here e takoj
si gurgullime kroni -peshe e qon kujtimin!!

Marre vargun per dore e ne heshtje ecim
filloj te qendisi si ne gjergjef per paje,
zgjedhim rruge e fjale me kusht te mos ngecim,
te marrim hjeshine e lulekuqeve ne grunaje!

lovely
10-05-09, 20:31
Mė fol kur je i mėrzitur
kurrė mos hezito
nė veturėn e prishur
zėrin tim dėgjo!
Nė xhamin e pluhrosur
me gishta shkarravit
do e lexoj kushtueshėm
dhe pastaj do ik!

GURI SYLAJ
10-05-09, 20:59
Te bredhim arave tona bukatore
ne freskin e mbrejeve te diteve ne vere,
me gaz t'i mbylle rrudhat qe jan qendise moti
doren tende mbi floke t'a ndiej dhe nje here!!

lovely
10-05-09, 21:22
Tė bredh lirshėm shpirti
gjer nė fund tė gotės
veq per ata sy
t`i kthejmė shpinen botes!
Nė ėndėrr mė erdhe
ashtu une mendova
nė mėngjesin e hershėm
pranė teje u zgjova!

GURI SYLAJ
10-05-09, 21:29
Me kete gjuhen e shpirtit te flas edhe nje here
melodi e zemres te hyj ne kengen tone
t'a njoha buzeqeshjen kur dole ne dere
shume vite i humbem ,kjo eshte dita e jone!

Shume vera kaluan qe lule nuk pashe
dimrat mi ngrinin edhe fjalet ne varg
i mblodha kujtimet e trup ,trup ju rash
te shihnja veq ne enderr se ishe shume larg!

lovely
10-05-09, 21:40
Desha t`i them edhe unė
nja dy a tri fjalė
ato ngelėn nė fyt
nga ky i pashuar mallė!
E dua kėngėn edhe lojen,
vargun dhe qetsinė
e dua heshtjen, e dua lotin
por vetėm kur aty je edhe Ti!

GURI SYLAJ
11-05-09, 07:50
Ne kete madheshti me plot bereqete
qe e solli vera e motit ne vazhdim
ne gryken e bjeshkes -melodi e fyellit
mi trazon kujtimet me mbushe permallim!

Do te ngjitemi Sybregut e t'a shohim fushen
Ti shohim shtepit e bera me gure,
nje pergdhelje syri ,nje lot mallengjimi
edhe pse shumecka nuk eshte si dikure!!

Te zbresim posht grykes per t'a fresku ballin
me ujein e bjeshkes te ftofet sikur bore,
te trokasim derem me dere per me e hjeke mallin
si dikure te shetisim kapun dore per dore!!

GURI SYLAJ
13-05-09, 10:31
Ne cdo mengjes shpalose enderrat,
te shohe mos ishe e nuk te pashe,
mbremjeve ne shprese
me duhet me u palose,
dite e nate ,nate e dite-
kujtimi per Ty nuk sose!
Edhe atehere kur ka diell
edhe kur shiu ne xhama troket,
edhe kur gjithecka eshte e bardhe
shpresoj -i them vetes
po ,sot Ti ,mundesh me ardhe!

GURI SYLAJ
18-05-09, 08:57
...iku edhe nje dite me shi
ne pritje te diellit ne pranvere,
rri i mbushur plot merzi
nuk dij ,mos gabova kete here!

as fjalen e shpirtit as lotin
nuk t'i fala kote se koti ,
pushonin ,preheshin ne prehrin tand-
nje buzeqeshje dhe ndryshonte moti!

lovely
18-05-09, 09:02
Iku dita por do vjen prape
pranvera do vjen secilen here
mos u merzit kot se koti
nuk gabove asnjehere!

Fjalen e shpirtit edhe lotin
kurr nuk i flaka tutje
prape pushojne ne preherin tim
me mbushin mall, dashuri e vuajtje!

;)

GURI SYLAJ
18-05-09, 20:35
nje buzeqeshje mjafton
qe thesari i shpirtit te dal,
ne vargun si ne kenge bilbili
te shetis ne fushe e mal!

Me vete sjell flladin
sikur pika e shiut freskine,
nen hijen e saje kthjellem
pushoj e gjeje qetesine...!

Ignis
19-05-09, 06:18
Flladeve i'a dhurova shpirtin tim
dhe trupin tim thėrrime e shpėrndava nė det
Njė yll i ndritur i rimblodhi
me njė puthje tė ėmbėl, tė lehtė.


Nė krahėt e agimeve shtegtare
n'dritaren tėnde me t'para rreze shėlqejnė
Nuk janė lotėt e mi qė sheh
janė fjalėt e njė shpirti qė flet.....

GURI SYLAJ
19-05-09, 11:44
...mjafton fjala e kesaj gjuhe-
qe te fluturoj bashk me eren ,
kopshteve ku pushojn vargjet
ju fale hjeshine ,ju sjell pranveren!!

YanYan
21-05-09, 02:35
Une humbisja ne syte e tu...
tretesha ne mallin e pafund
ne buzeqeshjen e zbehte
qe perqafonte me nostalgji nje kujtim
por mos e kerko ndjenjen
kyēur nė shpellen e mungeses
Mos e kerko arsyen
Shtate pashė nen dhe ka mbetur…

Ignis
23-05-09, 06:11
Qiejtė e shenjtėruar me gjėmime
parreshtur pėrpijnė shpirtra nė pafundėsi
dhe unė nė shtratin e dhimbjes
vajtore pa zė pėr shpirtin tim

Vajtore nė letėr, vargje pambarim
brigjeve tė fjalės kėrkoj zėrin tim

Nga cepat e vargut rrėshqasin
lot dhe shpresė
si mundet pa fjalėn
shpirti tė mos vdes?!

lovely
24-05-09, 13:28
Nė ngushticėn e errėt
njė dorė t`u drejtua
njė shikim lutės
vallėzo me mua!
Nė krah mė more
cudi, u lehtėsova
shtrėngim i fuqishėm
rėndė frymova!!

GURI SYLAJ
24-05-09, 17:15
..ne nje vallezim vargjesh
kur fjalet nga zemra dalin,
zbresin rreze drite-
miresi e buzeqeshje falin!

Ritmi i kesaj valleje
te pushton ,te bene per vete
jan sikur tinguj hyjnor
te mbushur me ngjyra jete...

Alaron
26-05-09, 00:47
Njoh njerėz me nga njėqind fytyra
Qė megjithatė njerėz i quajnė
Por njė shumfytyrėsh fantazmė, shoh
Qė tė gjitha ferret e sė keqes shfaq
Ai ėshtė ai, ėshtė i njėjti edhe "ajo"
Qė fshihet nga hija e vet
Dhe krim tė ri bėn nga frika
Qė ta “shpėtojė” lėkurėn nga zjarri
Shkatėrrues gjer nė pafundėsi
Shumėfytyrėsh, ēka dreqin je ti?

Bėhu njėherė NJERI, o mėkatar.................

GURI SYLAJ
26-05-09, 20:37
...ne kete gjuhe s'ka gjame
as nate ,as erresire,
ka vetem prehje malli
ka shprese per dite me te mire!!

selvija
26-05-09, 21:29
U ngompem ne pritje
ku gjoksi renkon
large permalluar
mbetem gjithmon

Urata
26-05-09, 23:11
...lumt ju lum!
shpirti im "memec"...:wink:

GURI SYLAJ
27-05-09, 06:09
... ka gjuhe tjera qe mllef nxjerrin
qe vargun e fjalen ua merr era,
qe zemer e shpirt i kan te ngrire
gjuhe qe nuk njeh pranvera!!

kur fjalet nga shpirti dalin
jan si fushe me lule plot,
kur zemra zemres buzeqeshur i flet
edhe atehere kur syte kan lot!!

GURI SYLAJ
14-06-09, 18:57
Per cdo nate te thrras ,
ne vetmin time te pres
o fjale e dal nga shpirti
o gjuhe me tinguj zemre ,
keshtu me zene cdo mengjes!

lovely
14-06-09, 19:10
Per cdo nate te vij
ne vetmine tende t`shoqeroj
me fjale shpirti e zemre
gjersa mengjesi t`agoj!

GURI SYLAJ
14-06-09, 19:32
cdo here kur vjen me agun
dhe ne heshtje e kalon pragun ,
gezohem qe te kam prite
se shpirti mbushet plot drite.
Kur vjen bashk me diellin
e terrin e bejme harrese,
fjalet plot tinguj magjik
me bekojne e me falin shprese!

lovely
14-06-09, 19:42
Ku do shkoja nese jo tek ti?
Mendja askund tjeter s`me rri!
Do vije bashke me diell
tere boten me vete do sjell!
Vala e detit ne breg me therret
Endrra jone aty me pret!

GURI SYLAJ
14-06-09, 20:44
O bekim i fjales se dlire
qe vije me rreze ne kete ore,
me buzeqeshjen plot miresi
me fjalet si buqete lulesh ne dore.
Me ritmin e valles -shqip
ne rrafshin e fjales me peshe
si breg lumi ne pranvere
me lulebore veshe!
Me gurgullimen e vales mbi gure
me freskin qe uji i bores sjell,
me cicerimen e zogut ne flutrim
me plot dashuri ,ne kete varg ,i mbjell!

GURI SYLAJ
17-06-09, 21:23
Edhe sa motmote do i beje varg
me fjalet tua plot gezim perhere
o gjuhe hyjnore qe nga shpirti del
te gjitha stinet, per ty, jan pranevere!
..........

GURI SYLAJ
19-06-09, 07:27
...me ndihmo o fjale e lire
te kaluroj qiellit ,pa re
mbi shpinen e gjogut -kalores
Ti udherrefyese e ai pa fre!!
Te ikim e te kthehemi pa prita
ane e kand Tokes Nane
buzeqeshjes ti beje vend loti
si diten me diell ,si naten me hane!
Si ne maje bjeshke si ne vale deti
o fjale e madhe dua te jem me Ty
sa here qe te takoj -Shetitoreve,
dua te mos kem gjume ne sy!

GURI SYLAJ
22-06-09, 20:24
O fjale qe nga shpirti del
e shpirtin peshe e qon ,
mos ike neper harrese.
Sikur lule e agimeve qel
ece shtegut qe ti e don ,
te burimi i mallit te pres!
Ne kopshtin e fjaleve -si lule
e bejme gjerdan edhe nje dite,
nxjerre nga zemra nje grusht prush
qe kopshti te mbushet me drite...!

Afrimi_17
23-06-09, 23:44
KURE SHPIRTI FLET

Kurė shpirti flet
hėna ndriqon,
Yjet tė rrin pranė
por si mikrofon.

Kurė shpirti flet
natyra liron,
Lumturin e ėmbel
Nė qiell tfluturon.

Kurė shpirti flet
dielli ndriqon,
Natyra nga gjumi
zgjohet te dėgjon.

Kurė shpirti flet
shtrihet Padrejtesia,
Zgjohet e verteta
zgjohet mirėsia.

Kurė shpirti flet
Natyra perkund,
Gėnjeshtren e idhėt
Te bie ne Gjumė.

Kurė shpirti flet
tradhėtia flet kot,
Nga toka nė qiell
Nga qielli nė toke.

Autor:Afrim Sokoli

GURI SYLAJ
27-06-09, 16:04
...O fjale qe del nga shpirti
behu flakadane mbi porte,
nene driten tande gjeje rrugen,
kur ecim bashk jam me i forte!

O gjuhe e shpirtit mekatar
e gdhendur ngadal ne varg,
po beme rruge- te pa ndare
pak vone por do te mbrrijme larg!

Afrimi_17
03-07-09, 18:48
Kure shpirti flet Bukurite e jetes dalin dhe fluturojn neper qiell
sikur te ishin pellumba te bardh dhe te paster.

GURI SYLAJ
04-07-09, 17:50
Nese cdo mengjes
te pres ,
Eja !!
E nese ne mramje
te ftoj ne shetitore
eja!
Qe ditet t'i bejme
te gjat ,
neve nuk n'a duhet Nata!!

lovely
04-07-09, 17:56
Mėngjeseve plot vesė
fytyrėn e lagur tė shoh
Mbrėmjeve tė zhurmshme
buzėqeshje kuptimplotė!
Njė hap mė largohesh
nė heshtje tė ndjek nga pas
ndonjėherė venitem
por ne do arrijmė nė cak!

GURI SYLAJ
04-07-09, 18:03
Fjals qe del nga shpirti
fali krah ,
qe ne fllad parnvare
te fluturon.
Mos ke frige
nuk do te venitet,
nuk do te humbet.
Ajo qe nga shpirti del
tek nje qerdhe tjeter shkon!!

doGzona
04-07-09, 20:39
Ti ishe
Vlera me e madhe
Qe ne momentin e pare
Kur te ndava
Nga trupi im.

Ti cdo here
Me ke afer
Kur zeri i yt
Me therret
Dhe me behet
I fort
Nga dita ne dite.

Ti je
Drite e syve te mi
Je edhe kenga.
Qe kendohet
Me ritmin e dashurise
Nga thellesia e zemres time.
.....

lovely
04-07-09, 23:19
Ti ishe
Vlera me e madhe
Qe ne momentin e pare
Kur te ndava
Nga trupi im.

Ti cdo here
Me ke afer
Kur zeri i yt
Me therret
Dhe me behet
I fort
Nga dita ne dite.

Ti je
Drite e syve te mi
Je edhe kenga.
Qe kendohet
Me ritmin e dashurise
Nga thellesia e zemres time.
.....

E vetmja dashuri ne jetė
qė kurrė nuk humb shkėlqimin
e vetmja gjė nė botė
nė tė cilen gjejmė inspirimin!
Tė vetmet jemi ne
qė edhe organet jepim
vetem ne jemi
qė edhe pa frymė mbesim!!
Pėr atė buzėqeshje mbytėse
pėr ata sy plot lumturi
pėr njė shpirt tė vogėl
pėr nje mvarėsi!
I kem nė duart tona
jo pėr shumė gjatė
prandaj tė shijojmė sė bashku
kohėn mė tė artė!!

:smile:

doGzona
04-07-09, 23:33
E vetmja dashuri ne jetė
qė kurrė nuk humb shkėlqimin
e vetmja gjė nė botė
nė tė cilen gjejmė inspirimin!
Tė vetmet jemi ne
qė edhe organet jepim
vetem ne jemi
qė edhe pa frymė mbesim!!
Pėr atė buzėqeshje mbytėse
pėr ata sy plot lumturi
pėr njė shpirt tė vogėl
pėr nje mvarėsi!
I kem nė duart tona
jo pėr shumė gjatė
prandaj tė shijojmė sė bashku
kohėn mė tė artė!!

:smile:

Me bene te gezuar
Kur goja e jote
Nxjerr fjalen me te embel
Kur zemra e jote
Me vrulle me thote;
Te dua.

Kur dora e jote
Me perqafon cdo here
Me shtrengon
Dhe me thote;
Jam gjaku i yt
Dhe pjese e zemres tende.


Me lehteson shpirtin
Kur buzeqeshesh
E fytyra te shendrit
Sikur te ishte
Visari me i cmuar
I kesaj bote
Dhe te theme;
Te dua
Je vlera me e madhe
E jetes time
Vlera me e madhe
E kesaj bote.

Intuita
05-07-09, 01:43
Tė pash

N’shiqim tė zogut
sot tė pash
tek m’vėshtronte mallėngjyeshėm

Fytyra t’buzqeshura rinore
nė vrap pas kohės
edhe aty m’dole

Sy lutės tek tuk
t’fshehur pas krenarisė
e ti s’mungoje as aty

Aromė e pastuhive t’pėrditshme
pėrcjellur mes shi
u shfaqe TI,
shpresė e imja
e tij
pa kufi.

GURI SYLAJ
05-07-09, 08:04
Hyra me u mate me Ty
Fjale Shpirti apo cka je,
Te zhytem ne thellesi
te kesaj ndjenje madheshtie ,
qe eshte sikur nje qiell pa re!
Sa here preke ngjyrat tua
qeshem e qaje - njeherit,
je pjese qe del nga zemra,
me e bukur se ngjyrat e
Ylberit!

Intuita
05-07-09, 10:57
Aty ku isha

Vargut, jo
kurrė s’i thash
as bukurisė sė fjalės
jo

Pėrtej bardhėsive
s’kam ku shkoj
aty tė kam gjetė
aty dua tė mbyll sy

Engjujt aty i gjeta
zvarritur apo shtrirė
diellit bėnin dritė
me ty n’shtrėngim

N’derė tė ahengut
ēelės i praruar
pėr tė mos lėshu
as erė as shi
unė jam gjithmonė aty

Vranėsive
e vrarė
mur u bėj
me lule i sfidoj
pėr tė bardhėn dritė
tė futur nė mua
nė varrin tim.

doGzona
05-07-09, 13:47
E vetmja dashuri ne jetė
qė kurrė nuk humb shkėlqimin
e vetmja gjė nė botė
nė tė cilen gjejmė inspirimin!
Tė vetmet jemi ne
qė edhe organet jepim
vetem ne jemi
qė edhe pa frymė mbesim!!
Pėr atė buzėqeshje mbytėse
pėr ata sy plot lumturi
pėr njė shpirt tė vogėl
pėr nje mvarėsi!
I kem nė duart tona
jo pėr shumė gjatė
prandaj tė shijojmė sė bashku
kohėn mė tė artė!!

:smile:

Si e ka emrin
Si quhet
Ku gjindet
Fjala me e bukur
Me e shtrenjta
Me e zjarrta
Per ty.

Ne cilin vend
Ne cilen lartesi
Ne cilen thellesi
Se do te shkoja
Ta mirrja
Vetem e vetem
Per ty.


A thua tek yjet
Ne deti
Ne male
Ne fusha
Ku gjindet
Edhe pse ta kam thene
Shpesh e me shpesh
Me plote zemer.

lovely
05-07-09, 14:37
Si e ka emrin
Si quhet
Ku gjindet
Fjala me e bukur
Me e shtrenjta
Me e zjarrta
Per ty.

Ne cilin vend
Ne cilen lartesi
Ne cilen thellesi
Se do te shkoja
Ta mirrja
Vetem e vetem
Per ty.


A thua tek yjet
Ne deti
Ne male
Ne fusha
Ku gjindet
Edhe pse ta kam thene
Shpesh e me shpesh
Me plote zemer.


Ėshtė nė shiqimin naiv
nė njė shtrėngim tė lehtė dore
nė fjalėn; Nėnė
nė tė kėrkuarit prore!
Ėshtė nė gudulisjet mėngjesore
nė pyetjet pa fund
nė leximin e pėrrallave
nė tė ėmblin mund!
Nė njė shėtitje
tė gjatė apo tė shkurtė
nė Ne nė sytė e tyre
nė gjumė kur janė tė urtė! :D

:)

Binasa
05-07-09, 14:50
Pres te degjoj zerin e bukur
pres puthjen tende plot arome
qe shpirtin tim ma pervlon
pres duart tua te me ledhatojne
pres te pres ty !

GURI SYLAJ
08-07-09, 18:14
Tek burimi i fjales
kem lane nje takim ,
per nje fjale shpirti
pres deri ne amshim!

...

doGzona
09-07-09, 15:20
Ne zemren tende
Jam cdo here
Dhe dua te jeme dhe me shume
Pesha me e rend
Dhe stolia me e bukur.

doGzona
10-07-09, 17:32
Simpatia dhe sinqeriteti
Besa dhe realiteti
Adhurimi dhe njerezimi
Moslekundja dhe qendrimi
Dashuria dhe gezimi
Loti dhe hidherimi
Liria dhe roberimi
Fjala dhe vendimi
Biseda dhe tregimi
Njeriu dhe njerezia
Mikpritja dhe bujaria
E verteta dhe dredhia
Genjeshtra dhe tradhtia
Mencuria dhe budallakia
Keshtu ka qene bota
Qe kur ekziston toka.

Urata
10-07-09, 21:41
oj bija, po shpirte foles paskit...!

ps: na knaqet....

doGzona
10-07-09, 22:02
oj bija, po shpirte foles paskit...!

ps: na knaqet....


Mire se erdhe mike
O mike besnike,
Me nje shpirt te bardhe
Femer e papare
Po te jete e mundur
Trup me mua t'nderroje
Respektin qe kam per Ty
T'gjithe do ta kuptoje......:wink:

lovely
11-07-09, 11:40
Postė e mbushur pluhur
njė puthje plot zjarr
botėra nė lėvizje
shkretėtirė Saharė!

Njė shiqim i shekullit
lypsare e mjerė
krenari njėanėshe
Njė ndjenjė plot vlerė!

Mbushur e stėrmbushur
dua flokėt e tu
kur bebėza humbet
fjala rrshqet; tė du!

emine
11-07-09, 11:57
Tė pash

N’shiqim tė zogut
sot tė pash
tek m’vėshtronte mallėngjyeshėm

Fytyra t’buzqeshura rinore
nė vrap pas kohės
edhe aty m’dole

Sy lutės tek tuk
t’fshehur pas krenarisė
e ti s’mungoje as aty

Aromė e pastuhive t’pėrditshme
pėrcjellur mes shi
u shfaqe TI,
shpresė e imja
e tij
pa kufi.

shpirte te bukur paske:smile:

GURI SYLAJ
12-07-09, 17:09
Cdo mengjes te shikoj
kur ti fle,
une ike.
Tan diten zbrasti
...mungese
sikur kam frige!!
Ne djepin e vargut
perkund fjalet ,
Ty me ti fale .
Ne rrugen tone ,
plot Dielle ,
ecim pa u ndal !!
Ne ecjen tone
rritesh Ti,
vargu im ...
Per mua je dritherim shpiri
e une per Ty ...Gezim!!

lovely
19-07-09, 21:32
Kur ti fort shtrėngon
shpirti vallėzon
nėn melodinė hyjnore
zjarri qiejve lundron!
Aromė pangopėsie
dėshira yte - e imja
prekje tė humbura
gjatė le tė rrojė Dashuria!

GURI SYLAJ
19-07-09, 21:37
...krahe ere i jap fjales
me flete lulesh qendise ,
me ngrohtesi shpirti
ne rrugen drejt teje e nise!

lovely
27-07-09, 21:08
a flet shpirti bardh e zi???

GURI SYLAJ
27-07-09, 21:38
a flet shpirti bardh e zi???

Shpirti flet ne shume menyra
edhe bardhe e zi nganjehere
por zakonisht heshte kur i mungon ngjyra
eshte gjuhe qe shfaqet si lulet ne pranevere!
Ne njemije tinguj e ngjyra,
gurgullon, sikur ne bjeshke krojet,
shkunde fjale plot ambelesi
sikur ne vjeshte kur shkunden hojet!

Ignis
29-07-09, 02:46
a flet shpirti bardh e zi???

Shpirti flet bardh e zi
shpirti flet egėr dhe gri
shpirti cicėron si kanareinė
shpirti nuk njeh fundėsinė
shpirti ėshtė ai qė ulėrin
shpirti dashuron pamundėsiinė...
Shpirt i thonė .... shpirt dhe ulėrin
mos e turbulloni tė jetoni Shėn Marinė.....

GURI SYLAJ
29-07-09, 06:21
Shpirti eshte si det
thellesin nuk e din as vet
por kur eshte i mire e i mbare
nxjerre margaritare!
Nje shpirt i dlire
cdo here nxjerre fjale te mire!
Gjuha e shpirtit
eshte gjuhe hyjnore,
ndrite si rreze Hane
e ngrohe si rreze diellore!!

lovely
30-07-09, 23:21
Kur ndjenja ringjallet
nga fundi i varrit..
kerkon nje shkronje
ne fleten e bardhe
te lene ne banke..
Nje vendosje ne fund te rreshtit
pritje e gjate gjer ne kembane
pritje te nje kerkim faljeje...
Kur dashuria ka kuptim
kur ajo gjendet kudo
dora ngritet e ngritet
per nje takim shiqimesh...

Urata
31-07-09, 20:50
o lovely, cfare gjuhe flet shpirti yt...?

ps: vargje te bukura keto te fundit nga Guri Sylaj, Ignis dhe lovely....!

GURI SYLAJ
08-08-09, 10:48
Ne kthjelltesin e lotit ,
sikur ne sfere magjike ,
Te shoh si tundesh ne eter.
Ike , edhe pertej kufirit tim ,
qe te te marr ngadal,me butesi ,
O Fjale Shpirti ,
e te vendose ne shtratin e perjetesise-
ne leter!!

GURI SYLAJ
09-08-09, 20:52
Te perkund neper krah kohe
ne mot me shi te behem mburoje.
mos u tremb -eshte loti im
qe mbi faqen tende ra,pikoj!!

Fluturova dikund pertej harreses
kujtimet me vete me moren,
ne kthim ne gjokes m'u perplasen
dhe nga dikund kete pike loti e nxoren!

doGzona
10-08-09, 08:00
Shpirti im po shijone lumturine si kurre njehere me pare!

GURI SYLAJ
10-08-09, 09:50
Shpirti im po shijone lumturine si kurre njehere me pare!

Atehere beje qe te flas -shkruaj!!

doGzona
10-08-09, 14:02
Atehere beje qe te flas -shkruaj!!


Nje ndjenje lumturie, ndjenje e papershkruar
Nje enderr e kahmotshme, enderr e realizuar
Me forcen e saje te keqen po e vret
Veshtire qe ta beje shpirtin te me flet....!

GURI SYLAJ
10-08-09, 19:11
Nje shpirt i qilter ,nje shpirt i uruar
qe urrejtjen moti e ka que ne harrese
tik-taket e zemres i bene partiture,
melodi e te kenges, plot perplot me shprese!

lovely
10-08-09, 19:28
Kur ai flet
cdo gjė rreth e rrotull shtangon
njė asgjė, njė gjithcka!
me shpejtėsi gjithsinė kalon!
Kur del nga rrethi i caktuar
nuk e kontrollon mė dot
kur kufinjė caktohen
rrotullohet njė botė!

GURI SYLAJ
10-08-09, 21:14
...Nje jete sa nje Bote ,
fjalet e shpirtit jan ,
freskin e ujvares
e aromen e bukes,
ne shushurimen e tyre kan!

Idila
11-08-09, 01:49
Nuk e di
Pse kaq marrezisht sot ju dua.
Ndoshta pse
Nuk mund ta shuani etjen ne oaze
Nuk e di.
Ndoshta pse
nuk mund ta shuaj etjen
ne cicerime
ne gjol deshirash
Zeri - shtere
Dita - sterre.
Cfare eshte ky dimer ne mua?
Hej, u befte vere per ju.
Nuk e di
Pse kaq marrezisht sot ju dua,
Nuk e di.

Urata
11-08-09, 01:51
Rastesishte i gjeta keto fjale! athere, kur m'fliste shpirti...:wink:


s'di se ku...

eshte diku nje melodi ...
motiv i lere pergjysem ...
eshte diku nje zemer e ...
Marsi fle ne imazhin tim ...
eshte diku nje enderr ...
per mua ishte e bukur ...
tani "vritet" neper nate ...

jam diku ...
s'di se ku ...

era e diteve te marsit ...
motivin e morra nga kenge e bilbilit ...
nga celja e luleve te para pranverore ...
nga dalja e barit te njome ...
nga freski e valeve te oqeanit ...

mbolla trendafile ...
kopsht zgjodha zemren ...

jam diku ...
s'di se ku ...

05.08.2003, 02:31:00

Urata
11-08-09, 01:53
Munde te them ...

Vetem kur "shof" syte tu...(lexoj)
mund te them ...
Kur nuk thua asnje fjale ...
mund te them ...
Kur flet "pak" ...(shume domethenese)
mund te them ...(Pse)
kur qesh ...
mund te them ...

kerkon...
sepse...
ndjen per mua ...
ashtu siq ndjej per TY...

05.08.2003, 03:18:00

Urata
11-08-09, 01:55
"kriza" shpirterore ...
luhat deshiren per te enderruar...
arme poezia...


07.08.2003, 17:44:00

Urata
11-08-09, 01:57
Njehere ...
vetem njeher ...
diellin dua ta genjej ...
diten ti rrembej ...

Njeher ...
vetem njeher ...
qiellin ta genjej ...
horizontin ti rrembej ...

Njeher ...
vetem njeher ...
henen ta genjej ...
naten ti rrembej ...

Njeher ...
vetem njeher ...
oqeanin ta genjej ...
dallget e valeve ti rrembej ...

Njeher ...
vetem njeher ...
eren ta genjej ...
shpejtesin ti rrembej ...

te derdh ...
shpirtin e etur ...
ne pellgun e zemres tende ...
te jem afer teje ...
te ledhatoj gjeresin tende ...
vetem njeher ...

09.08.2003, 16:12:00

Urata
11-08-09, 01:59
Takim me Mallė ...

mu deshten syt e tu te thelle ...
buzeqeshja yte mu desht ...
fjala yte zjarr mu desht ...
"ledhatimi" ...

nuk do flas me me naten ...
jam prap UNE ...
Varg imi...
ytja Fole...

ti Ik ...
une me poezi te ndjek ...

Per TY u pata malluar ...
UNE, jam prap ...

(det i thelle inspirimi dhe simpatie ...
vete the ...)

10.08.2003, 18:08:00

Urata
11-08-09, 02:00
3:29 mengjesi ...

fryme e vargut tuaj ...
Une ju lexoj o te dashur ...
zelli i shenjte ...
per gjithecka qe eshte e mire ...
e vertet ...
e madhe ...
kuptohet , pa bukurine ...
e mira nuk eshte e mire ...
e verteta nuk eshte e vertet ...
dhe vete shenjteria nuk eshte shenjteri ...

fjale e juaj ...
ndikon ne shpirtera krijues ...

vazhdoni ...
te lexoj ...
shlodhem ...
frymezohem ...
atje larg nga ju ...
po aq afer ...

Urata
11-08-09, 02:03
Ne "parkun" mbuluar nga gjethe malli...


eci fjale ytja ...
dhe ndoshta nje "surprize" e kerkuar ...
cope diell atdheu zbejhen ndriti ...
ku pas ditesh ishte mrrol ...


mireprita, ashtu siq di une...
ashtu siq shuhet etja ...
fjale jote...
diteve u dha shtyrje ...
vullnetit fuqi ...
nuk do shtypem dot ...

hap i fjales tuaj...
fort tingelloi ...
klimen largore zbuti ...
akullnajat zemrore theu...

Bote ...
dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe ...
perveq ...
fjale jote madhore ...

20.08.2003, 16:43:00

Urata
11-08-09, 02:05
shteg kohor ...

tingellim e forte reale ...
nata me diten ...
flasin...
njoftojnn...
flirtojn...
dashurojn...
mbaresojn...
perqafohen lindje e perendim...
veri e jug puthen ...

atje niset ...
ketu mbyllet ...


21.08.2003, 04:01:00

Urata
11-08-09, 02:06
shume me teper ...


une ...
qortim ...
kerkoj...
zgjase fjalen ...
ti...
mjekon ...
mallin...
dhimbjen...
une...
lotezuar ...
kaq e re larg syrit...
pran fjales e plakur ...

shume me teper ...

...~vdes per fjalen dhe besen ~...

2.08.2003, 06:15:00

Urata
11-08-09, 02:10
E zgjuar isha...

rrembim ne vallen e shkronjave ...
note ne pentagramin e ...
zgjata doren e dallgeve ...
t'mires nuk i them kurre mos eja...

E zgjuar isha...

ngrohtesi e veres ...
nxitje ...
dehje ...
arome ...
ngrohje ...

E zgjuar isha...
fajin e ka nata...
mos ma hidh jo mua...
dita e ka fajin...

kenge me koken gjithemon para...

22.08.2003, 08:37:00

Urata
11-08-09, 02:12
"Stranger in the Night"

atje ...
degjohet...
ketu ...
deshire...
per...
t'vallezuar ...

e zgjuar ...
endrroj ...

23.08.2003, 04:52:00

Urata
11-08-09, 02:14
Ti...

me prit se erdha ...
vetem edhe pak...
vdekur apo gjalle ...
e po s'mu dha e drejta ...
do bej, o do bej skandal ...

c'eshte kjo ...
ne nje toke ...
nder nje qiell...
une erret...
ti diell ...
une mall ...
ti gjall'...
une pres...
ti ec......

ē'te them nuk di ...
s'ma din hallin ti ...
ti qesh, une qaj...
ti je vetevetja ...
une jam pa emer ...

dua te ik ...
atje te vij ...
vetem per nje ēast ...
te pij nga kupe jotja...
te ndihem njeri ...

e ndaluar imja kupe ...
infektim Mergim...


me prit se erdha ...

23.08.2003, 06:13:00

Urata
11-08-09, 02:16
Deshmitare ...

e trishtimit tende ...
vetem e vetem se flasim te dy...

e njohurise tende ...
vetem e vetem se matemi te dy ...

e ndaljes tende ...
vetem e vetem te vish ketu ...

gjasojm te dy ...
ne fjale ...
butesi ...
miresi ...
vetem e vetem se jemi njerez..


August 25, 03 5:01

Urata
11-08-09, 02:17
Mos qaj ...

lotit te mbetur rruges ...
pa cati ...
i pergjigjet AI...

rrokullise fjalet flori...
loti thahet...
dita kthen faqen tjeter ...

Mos qaj ...
fjale e tij zgjon melodine ...
...

26.08.2003, 06:01:00

Urata
11-08-09, 02:18
Detyrim ...

Bota eshte kjo qe shof ...
urtesia kjo qe flas ...
drita , fjalet e shpirtit ...
te thena naten ...


me kupa fjalesh matan ...
knaqemi ketej ...

detyrim ne perkushtim pershendetjeje ...
e din, TI...

27.08.2003, 03:55:00

Urata
11-08-09, 02:20
desha te vij ...
por ndalova ...
ne shkelqimin e rrezeve te diellit...
imazh yti...

desha te vij ...
ndalova...
kthjelltesi e oqeanit ...
hije jote...

desha te vij ...
ndalova...
cicerim bilbilash ...
fjale jote ...

desha te vij ...
shtrij doren tende ...
qe mos t'gaboj shtegun ...

03.09.2003, 19:22:00

lovely
03-09-09, 22:39
..ne fjalen e shkruar e te harruar
te kerkova
ne refrenin; a me do?
ne heshtjen trishtuese te nates
ne furine e shiut...

GURI SYLAJ
03-09-09, 23:43
...do te flas me shkronjat ,
me refrenin qe vije pas cdo vargu.
Harresen per t'a qu pertej harrses,
bashk me zhurmen e shiut- prej se largu!!
Ne tundimin e flakes se kandilit
tundet edhe hija ime -ne mur,
cdo fjale qe del nga shpirti-
mbetet- EPITAF - gedhendur ne gure!!

Domira
03-09-09, 23:47
Mote iken
shpresa mbeti
mote iken
endrra nuk treti
mote iken
premtimet po te njejta
si atehere
kur premtimi aresyetonte
mungesat...
mote iken
piktura nuk perfundoi
mote iken
ngjyrat ruajn shkelqim
mote iken
fjalet e mija peng
mote iken
zemra grusht
mote iken
me veshe n'krah
per ikjen
nga vetja
te shpirtave te njome
pa faj
mote iken
shiqimet te njoma mbi mu
pergjigje ende shpresojne
mote iken
une bind edhe veten se nuk genjeva kurre
mote iken
ndertova kulla shprese
mote iken
bardhesine nuk tradhtoj
mbi ore te murme
mote iken
ligjeroj njesoj
fjalet e mia peng
mote iken
por etja vjen e shtohet
per kohen
djepin
barin e njome
librin e posafilluar
mote iken
njerzit shkojn e vijne me ditet e jetuara mire
mote iken
ata nuk iken
une nuk ika
per tu kthyer
aty ku e lame
per ta bere
bukur
prekshem
gjalle
roze
dhe
te vertete
JETEN!

GURI SYLAJ
04-09-09, 00:06
Ti , mos ike me motet qe ndiqen,
ndalu ,prit-edhe ne vetmi prit,
te behemi bashk e te kthehemi ,
atje ku dy Drinat piqen!

selvija
04-09-09, 15:16
Kur hija tė niset bashkė me mua,
dhe kur tė mos tė mė arrijė mė shikimi
T'a dish se pranė teje do tė jem.
Hije e mbuluar me mantel mallėngjimi!!

GURI SYLAJ
04-09-09, 22:40
.. e bejme kete rruge bashk,
do te jem nje shok i mire -dije.
sikur dy Drinat kur perqafohen ,
dy trupa mbeshtjelle ne nje HIJE !!

selvija
05-09-09, 11:29
Jeta ime pa ty do tė ishte vetėm njė ferr.
Edhe dielli nė qiell nuk kishte pėr tė dalė,....
E nė zemrėn time do t'kishte zbrazėti.
Prandaj dhe unė ty jetėn tė kam falė

Tomori
05-09-09, 22:23
Te dua thote shpirti
po goja se thote
te dua thote zemra
dhe syri pikon lot
dua ta ndaloj
kete lot pa pushim
po nuk e bej dot
selvije ti je ne shpirtin tim
vazhdoj te mendoj
po gjithcka eshte e kote
se ti je e vetmja
qe dua ne kete bote.

selvija
06-09-09, 15:22
Me fol nga flet shpirit
me tregu hala ne ty tomor s'jam dashuru
tomor ti mashtron veten
me poezit tua,,
kurr s'do arrish fjalen time te dua

vazhdo ne mendjen tende dhe fantazo
fjalet nga shpirti mos i mundo:wink:

Tomori
06-09-09, 16:00
Me fol nga flet shpirit
me tregu hala ne ty tomor s'jam dashuru
tomor ti mashtron veten
me poezit tua,,
kurr s'do arrish fjalen time te dua

vazhdo ne mendjen tende dhe fantazo
fjalet nga shpirti mos i mundo:wink:

Kur tė kam afėr, pse mė djeg trupi
Se di Selvije,
Eja mė pran
Te kėrcejm tė dy der von
Te jetojm sot natėn ton

Eja sonte tė vallzojm
Po mė djeg nė zemėr kjo dashuria
Eja sont ėsht nata jon
Eja Selvije meri puthjet e mia...


http://i30.tinypic.com/ixqx40.gif

shfletuesi_
06-09-09, 16:05
Vetem njehere doren me ja shtrengu
Vetem njehere me perqafu
Vetem njehere me shiku ne sy
e mej than te du vetem Ty.

murrizi
06-09-09, 21:41
Mikes s'ime qė telefonova me tė sot * e di ajo
Ato qė nuk arrita ti them nė telefon mike :http://www.youtube.com/watch?v=8_fhCvVa_c4

lovely
11-09-09, 22:31
Lundroj nė lotin tėnd
Mė thith me frymėn tėnde!
Nė piken e djersės tėnde
shkrihem!
"Thuaji trurit tėnd
t`i thotė krahut tėnd
t`i thotė dorės sate
SHTRĖNGO!"

GURI SYLAJ
14-09-09, 08:19
...iken edhe nje vere
ne plazhe njerez me rralle,
po iken edhe une ngadal
ne zemer e kujtime plot mall!
Me vete nuk do te marr gjithecka
me shprese se do te kthehm nje dite,
kujtimin e ndare ne dysh
e lash ketu me me prite...!!

GURI SYLAJ
24-09-09, 21:41
...nisem drejt teje rrugices rrethu me plepa
me vete kam marre nje buqete fjale,
me prit ,si gjithmone ,aty ku piqen udhet
e te ikim ,bashk,ngadal!
Jan fjale me ngjyra ylberi,
me aromen e luleve ne livadh,
me vete bartin freskin e Valbones
por malli ,malli ne to eshte i madh...!!

GURI SYLAJ
04-10-09, 05:22
...a flen shpirti,me bveti Diella
jo i thash ,se eshte vete burimi
fjala ne shpirt i ka rrenjet e thella,
po fjeti,GJUHEN e nxene trishtimi!

vjeshta
13-10-09, 23:18
Kur shpirti flet
fjala del drejt
fjala e drejt vret
sa mendja s'ta pret ...

GURI SYLAJ
22-10-09, 08:29
Kerkova fjalen e dlire,
atje ,
ku heshtja ka mbreterine!
E gjeta ,
e mbeshtolla mire.
Jam fjale shpirti -me tha!
Me lesho ngadal,
ne nje vend ku mund te pushoj -
ku vertete jam e Lire !!
Nga une mos ike ,
nga une mos ke frike!

YanYan
04-12-09, 17:12
T'i postova rimat ne nje kapilar
''Thellesine e zemres'' shkrova si adrese
Por ti i drynose diku ne sirtar
Pa te lene gjurme as ne kujtese

S.K

lovely
13-12-09, 02:38
Kėmba rrshqet
ne gropėn e mbushur vullkan..
Nė tru, urdhėri jipet;
Sulmo!
Egėrsisht!
Do sulmohesh, pa merak!
Endacak nė komunikacion
rrugė tė mbyllura
fatkeqėsi,
pėrplaset nga muri nė mur
ndalon dhe zbėrthen;
Do tė marr me vete...

GURI SYLAJ
13-12-09, 21:53
....nene hijen e fjaleve
strukem ,tkurrem
behem sa nje shkronje.
behem sa nje grime.
Syrin e beje kater
e shpirtin e qoj peshe ,
Kur fjalet e shpirtit ndeshen
kur nga to del shkreptime!!

lovely
13-12-09, 22:18
Na ishte njėherė
njė lojė nėn ombrellė
u zmadhua
mori rruget e qytetit
Ndaloi nė qendėr
aty u shumėzua
mori tėrė shtetin.
Udhėheq me pikė
me kohė
me hapsirė
me krenari nga qendra
nė shpirtin e dlirė.....

GURI SYLAJ
13-12-09, 22:24
...loje-
qe ikte nga shiu
ikte nga dielli,
ikte nga syte e lige.
Loje-
pa zhurem,
pa naze,
pa psehe e hile-
plot dashuri,
ishte nje loje pa frige!!

Urata
14-12-09, 04:49
loje...

mbyllja syte e te shihja,
hapja syte e s'te gjeja,
hapja gojen e s'flisja,
mbyllja gojen e fjalet me bollek,
kur s'te shihja mendimet zgjeroheshin,
kur te shihja mendimet stagnonin,loje...
trill i moshes dhe mos guximit vajzeror,
prillin e mbeshtillte dashuri...!

loje...
e cila perfundoje me kurore...

Idila
14-12-09, 13:03
Njė natė me Hėnė po mbyllet sėrish,
Ti je aq larg sa s`tė prek dot
Hėnėn e shohim bashkė tė dy
Unė kėtu, ti nė njė tjetėr botė.

GURI SYLAJ
16-12-09, 08:27
Varg i urte,
veq fjales se shpirtit
asgje tjeter mos merr,
ti ,ne vetevete,s'ke vend
as per hile,as per mjegull,
as per TERR !

Prarim mashtrues mos lakmo
as shkelqimin e hijeve,
varg i MIRE,
ece arterjeve tua
deri ne pakthim,
i qete ,i dashur
i DLIRE !
Varg i shpirtit...!

jEtA_1
16-12-09, 11:13
Zjarr pėrjetėsie

Edhe sonte shpirti flet
nata palohet n`kalendarin tim
si gjeth i zverdhur n`vjeshtė
e jeta po ikėn ne mbarim
veē afsh i shpirtit nuk heshtė
zjarr pėrjetėsie

Edhe sonte shpirti flet
pas teje ngarend hija ime
si zog i natės n`arrati
e agu po lind ne mejtime
veē zė i zemrės s`ka qetėsi
zjarr pėrjetėsie

Edhe sonte shpirti flet
bebzė e syrit zgjuar rri
si fanar mbi shtratin tėnd varur
e gjumi po vritet n`qepallė, e di
veē lot i dashurisė rridhka pandalur
zjarr pėrjetėsie !

Idila
16-12-09, 11:20
Kur shpirti flet
tė pathėnėn,
fjalėn,
qė zėri dot s`ta qet
merr tatėpjetėn
rrokullisjen
aty ku,
dhe ngrohtėsia
krahėhapur
e pret.

GURI SYLAJ
29-12-09, 00:02
...fjale qe thyen cdo heshtje,
qe pushon cdo bertime.
Fjale qe ngrohe si dielli,
qe shkrepetine si vetetime...!

GURI SYLAJ
11-01-10, 10:41
Bardhesi ne Natyre
bardhesi ne shpirt .
Vetem ne rrugen e fjaleve
heshtje ...!

Idila
11-01-10, 10:54
kur shpirti flet
ka aftėsi tė nxjerrė
dhe ujin e nxehtė nga toka
tė shkrijė
dhe himalajet mė tė larta

Domira
12-01-10, 00:46
Kur shpirti flet
ndalet ora
ngjyrat vershojne
muret rrenohen
perjetesia ven kuroren
kur shpirti flet...

Idila
12-01-10, 20:28
...jehonė e shpirtit
urė fjalėsh
nektarizues
ēmim pėrjetėsie...

GURI SYLAJ
18-01-10, 22:30
Fjale shpirti jan fjalet
qe ikin e kthehen-
me Buzeqsshje !
Jan nje garderobe
me e hieshme
se cdo Veshje!

GURI SYLAJ
23-01-10, 22:11
Hjeshine e fjales merre nga lulet
nga uji i kronit kthjelltesine,
ne cdo kuvend jepi force te ulet,
nga Bjeshka e Bardhe mesoja urtesine!

GURI SYLAJ
26-01-10, 19:05
Hjeshine e fjales merre nga lulet
nga uji i kronit kthjelltesine,
ne cdo kuvend jepi force te ulet,
nga Bjeshka e Bardhe mesoja urtesine!

Ngjyrose me ngjyren e plisit
beje nishan neper frenxhi
vendose guri ne qosh te kulles
shtroje Sofer te miqesise!

GURI SYLAJ
13-02-10, 11:02
Mos u bene prange e fjales
as hije e zeze e saje,
mos e mbyte ne dehje e kuje-
eshte fjale shpirti ,ajo nuk ka faj!

Mos e kaluro vend e pa vend
ajo nuk eshte dicka per t'a hudhe
mos e perjarg ,mos e perqyrre -
eshte fjale shpirti-praroje - jepi udhe!!

Albonita
14-02-10, 16:24
Dashuria e ēiltėr shihet edhe nė fund tė detit.

Kur tė djersitėn duart... zemra tė rrahė shpjet... e zėri tė mbetėt nė fyt...
-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė pėlqyeshmėri.

Kur nuk mundesh ta largosh shikimin ose duart nga ai/ajo...
-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė pasion.

Kur pėrmallohesh... sepse e di se ai/ajo ėshtė atje...
-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė vetmi.

Kur tė tėrheq tjetri/ra... megjithatė mbetesh me tė dashurin/ėn e parė...
-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė lojalitet.

Kur mbetesh pranė tij/saj... pasi e dinė se tė do dhe nuk dėshiron ta lėndosh...
-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė keqardhje.

Kur je mė tė... tė puthė... tė mban pėr dore...
-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė pasiguri.

Kur ja falė gabimet... pasi pėrkujdesesh dhe shqetėsohesh pėr tė...
-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė shoqėri.

Kur i thuash ēdo ditė... se ėshtė i vetmi/ja nė tė cili(e)nė pandarė mendon...
-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė gėnjeshtėr.

Kur ai/ajo e ndjenė zemrėn tėnde dhe tė prek thellė nė shpirt... dhe kjo tė godet fuqishėm...
-PO... kjo ėshtė dashuri!!!

Kur je nė gjendje t’ia dhurosh zemrėn tėnde... jetėn tėnde... vdekjen tėnde...
-PO... kjo ėshtė dashuri!!!

GURI SYLAJ
16-02-10, 05:47
Te te therras ,Ty, fjale e shpirtit
me mungon ,ka ca dite,
me vret heshtja e jote
ne heshtjen time jam tuj te prite!

.............

Idila
05-03-10, 13:40
Mė je Simfoni e shpirtit tė dėlirė
pentagram i zemrės sime
kėngė e pakėnduar
ardhmėria ime!

GURI SYLAJ
15-03-10, 17:59
Ne partiture zemre
lexoj nota te nje kenge shpirti!
Ndegjoj ,per Ty jan!
Publike jan kujtimet,
per tela kam lotet -
kurre me u tha
nuk kan!!

lovely
16-03-10, 17:00
Ėshtė sikur qelizat hapen
buzėqeshur,
ne pritje te sheqerit,
pėr tė pėrbirė
e shndrruar nė energji.

Sikur adrenalina kur lirohet
nga njė ndjenjė e fortė
rrufeshėm fluturon brenda trupit,
sikur kėrkon njė derė pėr t`u arratisur!..

Loloku
28-03-10, 23:16
Kur shpirti flet...
Unė heshtė.
Medet!

GURI SYLAJ
26-04-10, 19:26
Kur fjala e shpirtit vjen
me thjeshtesine e saj -plot,
sikur rreze e diellit ngrohe
sjell gaz e fshine lot!!

halla e madhe
27-04-10, 21:47
...zgjon pranveren e vonuar,
zgjon zerin e bilbilit te merzitur,
zgjon lulet me te bukura kokeulur,
zgjon gurgullimat e damarve te mallit,
zgjon zemren nga gjumi i plogshte
zgjon enderrat e bardha si dikur.....

Idila
28-04-10, 11:02
Kur shpirti flet
qėndisė pėlhurėn me imagjinatėn e tij
edhe dielli zhduk errėsirėn
tė dashuruarit thurrin duart
zemrat rrahin rrėmbyeshėm
Kur shpirti flet
pa fjalė
dora dorėn kėrkon
hapi hapin pėrcjell
dashuria afshin ndjell

premium
28-04-10, 11:12
... atehere kur truri komandon ;D

GURI SYLAJ
30-04-10, 09:15
...si pike uje qe zdirgjet bjeshkes
dhe ne det kerkon paqetim ,
eshte fjala qe vije nga diku-larg
dhe hyn, ketu, ne vargun tim!

Idila
20-05-10, 18:46
E Iliridės jam Ilirida
e Lirė dua tė jem
para ēfarėdo xhevahiri
Shqipėrinė s`e jap pėrjetė.

halla e madhe
20-05-10, 21:16
...kur flet,e flet..e nuk ndalet,
mundohet ti beje balle dallgeve te jetes,
t'i dergoj vatres nje lajm nga shtegtaret,
tua beje me dije veren e sivjeme,
t'na presin te bezeqeshur,
..te treturit, te permalluarit,
...dikund neper bote.....

GURI SYLAJ
22-05-10, 10:40
Si arome e Luleveres
flladi i eres kur e bjen ,
sikur vala plote freski
fjale e shpirtit ketu vjen.

Dhe troket si zog shtegtar
ne kete porte te hapur prore,
me buzeqeshje ne sy e faqe
e me shije te bukes nore...!....mos ngurroni -vazhdoni!!

Naki
22-05-10, 18:40
Tė thėras pėr tej Alpeve
Duke t" kėrkuar mbi rrezet e Diellit
Pėrceptimin ja fala Syve-Globit shumė larg
Nė mes Mendjes dhe Shpirtit
Nė Yjet e Natės
Ku Rrezja shėndrit.

Shkėndi ēė mė falė kėngėn
Zėrin e gjallėronė
Mendjes dhe shpirtit
Meloditė mė tė bukura i dhuronė.

Naki
22-05-10, 18:57
Gjurmėt mbesin tė pashlyera
Nė celula gjejnė strehim
Mallėngjim e zjarrė
Mbesin nė kujtimė

Janė pikturat ēė flasin
Tė mbėshtjelluar nė celulit
Dje dhe sot
Marrin frymėzim!

Idila
22-05-10, 19:11
Jehona e zėrit
shpėrndan melodi
mbi valėt e Drinit tė Zi
si margaritarė
shėmbėllen mes dallgėsh
si njė dritė e iluzioneve tė mia
si njė lule e bukur Maji
paralajmėron
Pėrjetėsinė e ėndėrruar

lovely
23-05-10, 00:41
..it talkes coz they run
turning their had
looking with their big sad eyes
like they know
they never gonna come back...
Never having chance
to say things we`ve been holding on to..
I keep talking to a grave
telling u stuff..
in my mind
i see ur blue deep eyes
that big smile,
beautiful teeth
and i wonder;
where are they now???

I MISS A HUG.. A WORD..

Domira
23-05-10, 11:14
Kur shpirti flet, harrohet vehtja!

GURI SYLAJ
25-05-10, 07:31
...nganjehere eshte plot dhimbje,
nganjehere plot dashuri.
Por kurr urrejtje ,
kurr armiqesi !

Idila
25-05-10, 22:14
Kur shpirti flet
Hėna lozonjare
bashk me yjet kuvendojnė
ndoshta edhe ata
fjalėt e shpirtit i kuptojnė.

GURI SYLAJ
06-11-10, 20:22
...edhe yjet me kete gjuhe flasin,
lulet kendojne neper kopshtie,
Drini i Zi e Drini i Bardhe
flasin kete gjuhe Perendije.

lovely
14-11-10, 22:17
Fotografinė e sė ardhmes
dua ne murin tonė
Flokė thinjur, rruzėkėputur
ecjen e ngadaltė, tė dridhurat
buzėqeshjen 60 vjet jetė
shiqimin e njė shekulli
sė bashku..
Fėmijė tė huazuar
pėr tė shkuar larg
por gjithmonė tė kthehen
nė folenė ku mėsuan
hilet dhe dashuritė e jetės
me shkėlqim ne fytyrė..
Derisa njėra karrige tė jetė e zbrazėt
me shiqimin e pėrlotur tė tjetrit
plot dhembshuri dhe kujtime tė ėmbla..

GURI SYLAJ
16-11-10, 18:33
Kurrkush nuk e ndien
me mire se shpirti -
dhembjen e pritjes,
peshen e heshtjes!!
Per te munde dhimbjen
e per te thy heshtjen -
shpirti e ka fjalen!
Fjalen e tij ,
fjale shpirti!!

Domira
17-11-10, 00:34
Liria eshte aq e shenjte saqe jam ne gjendje te paguaj cmimin me te larte per te...

Hajra
13-01-11, 14:21
Jeta e Shpirtit


i eshte marre e drejtra
nuk flet,nuk ndegjon
pret te jet i lire
te munde te jeton


i eshte marr e drejta
nuk hec as vrapon
por i mbyllur rob
ne kala qendron


i eshte marre e drejta
nuk ka imunitet
qdo gje qe ndodhe
ate e vret lehti eshte marre e drejta
s munde te perballon
edhe cicerrima
ate e lendon


i eshte marre e drejta
te dije kur do lirohet,
vetem nje gje din
ketu nuk jetohet


i eshte marr e drejta
kah do te rrugetoi,
me shpres qe gjithesia
ate do ta pranoi


pritja e pa fund ka
vetem nje shperblim
qe kur te vije koha
te marre ate rrugtim


i lire drejt hapsires
pa fillim pa fund,
drejt jetes se vertet
pa vuajtje pa mund


te vetmen prehje,
qe gjene ne kete bote
eshte lehtesimi qe ndien
kure derdhen lot

Hajra
16-01-11, 17:00
Te behem serioz nuk guxoi
sepse perballem me ty
me jeten e cila ndeshkon
nuk dua te ia njoh kthetrat
realitetit strikt te qastit
aq me pak te atije qe vjen
i huaj dhe enigmatik
kalon dhe le gjurme
me pahir pa kerkuar ndjes
Hidhja jetes duke e shikuar ne sy
pa vrejtur seriozitetin e saj
ne qoftese e urren humbjen

Hajra
17-01-11, 23:26
Ne kerkim te buzqeshjes
per mos ta humbur kurr*
mes dallgeve te jetes
shiko ne sy fatin tend
dhe thuaj jam i lumtur.
Pa zhgenjim pa humbje
zemra pikon nektar dashurie
kur shef qe ke prane
ata qe te bejne te ndihesh
mbret te pa thyeshem*
qe sundon ne tri kohe.
Te shkuaren dhe te ardhmen
shikon oren dhe takon
dy sy qe shendrijn
plot gjalleri dhe shpres.
Valle a nuk eshte kjo
lumturia e kesaj bote?

GURI SYLAJ
24-01-11, 18:57
...me lejo qe ne kete dite gezimi
te behem pjese e buzeqeshjes*
te behem pjese e festes !
Me lejo qe te ndjehem ashtu si dua*
nga ketu te marr nje these kujtime *
qe do te rrugetojne me mua!
Me lejo qe te ike -e te mos thehem *
me lejo qe te ndahem me shprese!
Se nje dite *prap *do te kethehem!!

Hajra
25-01-11, 21:11
Nuk ka shkronj e as ngyre
qe te shprehe ate qe ndje
thell ne shpirt qe rri mbylle
diamant shendrin me ngjyre

Po te marr guxim e munde
qe ta nxerr nga labirint
male fusha*shkeminj e gure
gdhihen zogj e trendafil

Bota sillet pa ven re
vullkan shendrites e prrallor
nga erresira e oqeanit
dashuria ka zgjate dore

Mbi bardhesin e qiellit lart
me pergdhelje e dashuri
rete vale vale me arom lulesh
kjo eshte jeta ne pafundesi

Hajra
27-01-11, 01:04
Nazmi Markeshi Pse Me Harrove

Hajra
27-01-11, 06:55
Ti mendon se te kaluaren*
harresa e ka mbulur
thell dikund pa nam
pa gjurme*ate e ka ngujuar.

Ne e dime qe kjo bote
eshte nje mrekulli*
gjerat e bukura ne sirtar
i ruan me gjelozi.

Dhe ne qastin kur mendoim
ngelem te pa shpres*
nje tingull kenge nje puhi
bene te madhen kthes.

Ben te ngjallesh mu aty
ku ishe dikur*ne mes
fjaleve* para syve
qe s* harrohen kurre.

Dhe me afshe e dridherima
qe i njef shume mire
buze te njoma* lote gezimi
kur ti ndjeheshe mire.

Deshiron me shpirte e zemer
te mos ket mbarim*
por te rri ketu gjithemon
pa asnje shqetsim.

Janna
27-01-11, 13:39
Dashuria ėshtė fat*
Dashuria ėshtė shėrim
Dashuria ėshtė vegim
Dashuria dhimbje ka!
Herė tė ngroh e herė tė ftoh
Herė tė zbardh* si mal me borė
Herė kurrorė* nė enderr sheh
Herė shikon njė llaftari!
Herė kujton se je vėrtetė
Nė njė botė me mrekulli.
Herė kujton se je i lumtur
Herė kujton se je zotni.
Syri yt* rreze shprese
Dashuria e pėrkėdhel
Aromė e kurmit tėnd
Josh zėmrėn qė ndjen!

Albonita
28-01-11, 15:26
Si do te me vij e ardhmja?
Pse sot po e mendoj kete?!
Cfare dua te di?

Kush do te jem une?!
Pse me duhet kjo*
cfare me nevojitet??!
Si jam sot*e si do jem nesčr?!
Kush do te jem unč????
Joohh....se di une as ti...
Pse e kerkoj tč nesermen
kur tče sotmen nuk e di!?

Cfare eshte e demshme per mua*
e prej nga se kam dobi??
E di sadopak te sotmen*
por e nesermja si???

A do jem kjo qe jam sot*
pak te qeshura shoqeruar me lot...?
Pse per te nesermen po mendoj?
kur fillimisht te sotmen duhet ta gezoj.....

jEtA_1
28-01-11, 15:37
Ta dish se pran teje do te jem
Edhe pse goja nuk do te flas
Syte e mij do te tregojne
Se me shpirt po flas

Hajra
16-02-11, 11:10
Dielli rrezon ngrohtesi
zemra dhuron dashuri
shpirti perqon ndjene
shkaktar qe sjellin lumturi.

Shkembinjet dashuroin,
token e cila i shterngon
nuk kane dhunti diturie,
qe ndarja egziston.

Zemra burim ndjenje
qe fale e dhuron
dashuri te pa skajshme
milingoni gjelozon.

Dashuri pa emer e kufi,
pa trajt pa form e gjini
per te gjithe dhe per ty Ari,
po te ishte ndryshe
s do quhej dashuri.

Dikush dikur nderroi
dhe ne toke lansoi
fjale univers e gjithesi
qe ne fakt jane dashuri.

deas
17-02-11, 09:07
Nata vjen pagjume brengat numeron
lotet ne nje lum kujtimesh shkojne
gjak i tradhetuar ngjyre nderron.
engjujt s'i degjoj, duart mezi mbaj
ky zhgenjim i hidhur ty s'te fal
jo nuk jam mizore pse deshmoj
engjejt te vrasin njelloj

Kur te marri malli me harro
syte kur ti mbyll mos me shiko
hija e mekatit s'te frikson
Moho.....!
shko se tjeter zemer te kerkon
le te jete ajo qe sot vajton
ty as dashuria s'te ndryshon
Prano....!

Shekuj s`do te pres,
enderrat do ti zgjoj
ky denim per shpirtin perfundoi
veshur ne te zeza me s'jetoj
Parajsa te dy s'na pranon

Kur te marri malli me harro
syte kur ti mbyll mos me shiko
hija e mekatit s'te frikson
Moho.....!
Shko se tjeter zemer te kerkon
le te jete ajo qe sot vajton
ty as dashuria s'te ndryshon
Prano....!

A mundem vall e vetme
fundin ta shoh qarte
a do ti tradhetine
une ta pranoj pa fjale
a mundesh valle te zgjohesh
larg nga trupi im?
pse s'me mesove
se qielli paska kufij
fundin jo s'dua ta di
mos me harro

Do te marre malli, me beso
rrugeve perlotur mos kalo
dashuria ime s'te mjaftoi
prano.....!
ishe e gjithe bota me beso
oret me te tjeret s'do jen njelloj
ajo qe ne deshem perfundoi

pranooo...

GURI SYLAJ
17-02-11, 10:42
Ujis kujtimin me peshen e fjales
qe ike tinezisht neper sirtare harrese!
Mashtrohem me heshtjen qe vret.
Rete i mbarse me lote -per Ty.
Perveq ikjes nga vetevetja,
per nje rruge kthimi ,
ne kete haperim shekulli ,
tjeter nuk mbet!!

Hajra
24-02-11, 13:04
MIKJA IME

Dhe ne agimet e ftoheta,
me ngrice dhe debore
Mikja ime e dashur
sjell Diellin veror.

Nje shkronje apo fjal
e then nga ti Mike,
te bene te ndihesh mire
si ne bote magjike.

Nje mendim apo hall,
qe kame ne zemer
deren gjeje hapur
tek me e bukura femer.

Gjithemon e matur
dhe e buzeqeshur,
miresi nga perendia
Mikja ime engjell.

deas
28-02-11, 08:36
Nese dhomat e shpirtit tim do vizitoje
Ēfare mendon se do shikoje?
Cilin perbindesh mendon se fsheh?
Po te zhgenjej por nuk me njeh!
Nuk ka nevoje per te trokitur
Hyr,shih,kerko mbet I habitur
Mure te zbrazet lyer pa ngjyra
Fotografi, por pa fytyra
Diku e hedhur afer shtratit
Eshte nje kuti e tersit:FATIT
e mbushur eshte plot me kujtime
Brenda gjithe historia ime
Jane fjalet, qe kam thene aty
Gjithkush qe njoha,perfshire dhe ty
Gjithēka qe bera e ē’veē enderrova
Vendet ku shkela,ku jetova
Jane dhe zenkat dhe merite
Dhe puthjet,diteve ne drite.
Veset e mia qe aq shume urreve
Dhe mergimi I ngadalte I reve
Denimet qe vuajta per ty
Qe diten qe te pashe ne sy
Jane dhe sekretet qe s’te kam thene
E amanetet qe per ty kam lene
Eshte djali jot qe kurr s’me lindi
Dhe epshi yt qe kurre s’me bindi
Ka letra qe per ty I shkrova
Neper zarfet qe kurre s’dergova
E nese gjithēka permbys do kthesh
Sekretin me te madh do gjesh
Se e kam fshehur ne fund fare
Po nuk e pe s’ke pare gje fare
Nxirre mes duarsh ne shtrengim
K’te me te shtrenjtin sendin tim
Balsamin qe plaget sheronte
Kur kjo djall jete me kafshonte
Para fytyres ngadale afroje
Dhe mbylli syte pastaj zbuloje
E kur ngadale t’a kesh zbuluar
Veē nje pasqyre do gjesh ne duar
Dhe do shohesh veten reflektim
Aty je TI,THESARI IM

Hajra
15-03-11, 21:53
Ti

Dhe me thuaj mos,
se nuk vjen kjo dite,
ky qast e moment,
do te ngele ne shpirt.

Jeto,kenaqu dhe vuaj,
fol,kendo e shkruaj,
vallezo hidhu e luaj
mos harro, jete thuaj.

Zemren mal me miresi
merr shkembin krenari,
ballehapur dhe pa frig
vdis i lumtur me etik.

Hajra
18-03-11, 15:44
Ti je hero

Thuaje pa hezitim
ate qe mban ne zemer,
mos zhgenje veten
as te vetmen femer.

Duaje jeten, vlerso fatin,
te shkruarin dhe ate rrebel,
qe ike nga dora e fort
drejt ndeshkimit te sigurt.

Gjithemon duaj rrezikun
kerko te hysh ne kalan
ku jetohet jeta,e lumtura
ngase vetem kjo eshte jete.

Tjetra eshte humbje kohe,
pritje e neveritshme,pa vler
JO mbeturinave, qe hudhen
nga njerzit brenda mureve

Ne jem ketu te luftoim,
te mos prajm se kerkuari
piken e dobet, te kesaj kalaje
edhe pse i derrmur, vazhdo.

Mos humb shpresen,
mos u dorzo kurre, pa lodhje
pa medyshje, pa trishtim
vetem ateher je hero i verte.

Gjithesesi do jesh hero,
nese arrin qellimin,meritor
por edhe nese te gjen vdekja
duke u ngjitur per te saten her.

Prap do jesh hero por me i madhe
me i fort,legjndar dhe qielli
nuk heziton te pret me miresit e tij
ketu fillon parajsa.

Hajra
21-03-11, 09:02
Bota dhe une

Bote e mjegullt e mistike
qe ndryshon pa mbarim,
her e pjerrt , here sferike
pik e vogel per shpirtin tim.

Jane dy gjera ne ty bote,
qe i ke gurthemel,
eshte e mira dhe e keqja
qe bene jeten nje koktej.

Ndodhin gjera e qudira
befasira e mrekulli,
lot e te qeshura te perziera
hidherime e dashuri.

Njeriu eshte protagonist,
qe ti ate e sfidon,
ti ve pyetjet ai pergjigjet
her kalon dhe her deshton.

Kaloin vite pa mbarim,
cdo gje ne ty ndryshon
njerzit ty dhe ti ata
djelli e hena na vezhgon.

Une nderroje zakon e race,
nderroi mode edhe fe,
nderroi gjuhe edhe komb
dashuri e atedhe.

Vetem dy gjera ne bote
nuk ndryshoin per jete e mot
eshte e mira dhe e keqja,
asnjeher nuk njohin mort.

Prandaj ti o njeri
kure te vehesh ne veprim,
keto merri si piknisje
pa me te vogelin hezitim.

Hajra
21-03-11, 20:44
Dashuria ime

Nuk e di si ndodh kjo,
qe une ty te te njoh,
por nje gje mire e di
kesaj i thone dashuri.

Ti nje fjale dhe une dy.
nje buzqeshje,sy me sy,
harrojm cdo gje ne bote,
ngazellehem qeshim kot.

Une ndalem dhe mendoi,
cfar te bej si te veproi,
me sy hapur enderroi
qe nje dite do te takoi.

Dhe aty stepem keq,
nuk jam i mpir e as ters
ndjenja te forta me kapin
nuk di ku hedhe hapin.

Mendoi flokun tend te bukur,
sy e vetulla, leht si flutur,
buzet qafen kur kujtoi
s dua te vdes gjithmon te jetoi.

Eshte nje gje me me vler,
qe ke ti dhe jo te tjere,
zemern, shpirtin e bujarin
zote bekoma dashurin.

tipi engjellor
21-03-11, 23:25
oooo luja hajrush luaj ahahhaha poet

Hajra
22-03-11, 00:24
oooo luja hajrush luaj ahahhaha poet

...poeti nja dy shpi ma natan shoku Tip hahahaha...

Hajra
22-03-11, 02:07
Njerezit e dashur

Mos ndalo o njeri
te dhurosh dashuri,
per familje e katandi,
dashamire dhe miqasi.

Ti e di se ty te duan,
te rriten, nuk ngurruan,
jeten ty ta perkushtuan
cdo gje per ty flijuan.

Tani ti me mallengjim,
prkujton ate betim
qe dikur bere ne vete
dhe besnik ati i mbete.

Betohem qe sa te rroje,
babe dhe nene do i ndihmoi
vlla e moter si harroi
dhe me malle i perqafoi.

Te kujtohet si femije,nuk
doje te shprehje dashuri,
po te ndodhe, tragjedi
qe te kene me pak merzi.

Vetem zemra yte e di,
dashurine qe mbane ne gji
per kujtimet si femije,shoket
dhe familjen ne pergjithesi.

Hajra
23-03-11, 23:02
Frigaveci me LAPS


Gjithmon duke u dridhur
nene lekuren me pupula,
me gojen plot llum,
frigavec shushunja,

E kemi dhe te smure,
vuan nga barkqitja,
ne njern ane pleherat,
e ne tjetren friga.

Ka frige nga ndergjegjja
e ndyre si vendi i derrit,
fyen njerzit tinez
e ike ne fund te minderit.

Frigaveci gjakun
e ka me ere te keqe,
jeta ne kanalizime,
nje jet e ndyte me leqe.

Jeton keshtue,
si nje zuzar i ndyte,
e di qe po te nxihet,
do i thyhen gjymtyre.

Hajra
24-03-11, 08:26
Pasqyra ime

O sa mire o sa mire
te kesh vlera e deshir,
njerzit ti shohesh mire
te buzeqeshur dhe te lire.

Tani ndihesh dhe krenar,
te padrejten ball per ball,
ne cdo kohe dhe cdo vend,
si ne rruge dhe kuvend.

S,eshte lehte te beshe mire,
pune te madhe me deshire,
ne cdo kopshte e hapsire
lule te bukura per te mbire.

Ti ndien veten dhe krenar,
qe heronjet si ke ndare,
Ibrahimi dhe Ademi,
krenari per ne qe i kemi.

Vjen nje cast dhe moment,
ndihesh mbret dhe me vend,
qe nuk humbe kohen koti,
kurre te mires mos ti vie morti.

deas
10-04-11, 21:44
Tani qe dimri iku dhe koha po ngroh ngadal
si ta quaj kohen, qe kurr hapin se ndal
Si ta quaj boten, tani qe jam pa ty
si ta quaj zemren, qe rrahu vec per ata sy
Si ta quaj ylberin, tani qe s'te kam ty
...si ta quaj jeten, kur brenda saj mungojme ne te dy ???


PS:Ti nuk meriton as urretjen time!!

lovely
11-04-11, 21:09
xPx5r35Aymc&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=xPx5r35Aymc&feature=related

deas
13-04-11, 20:05
Kur shpirti flet....po ē'eshte shpirti ?????
Shpeshhere pyes veten se c'eshte shpirti.Por nuk marr dot nje pergjigje te sakte.Eshte une,ndergjegjia ime apo dicka tjeter?Ndonjehere kur ndjen nje dhimbje te madhe deshiron qe shpirti te ishte nje disk me muzike,qe kur te merzitesh me muziken e trishtuar,atehere te mund te vendosesh nje muzike te gezueshme.Por fatke...qesisht kjo nuk eshte e mundur.Shpirti nuk eshte nje gramafon portativ,tek i cili ne mund te veme muziken qe deshirojme.Eshte ne nje fare menyre nje lloj sfiduesi per ne.Na ben te qajme,te qeshim,te mendojme,te urrejme,te dashurojme...Mendoj se eshte arsyeja kryesore qe na ben te ndryshem nga te gjitha qeniet e tera te ketij planeti.Ne fund te fundit eshte ai qe na jep kuptimin tone,kuptimin e te qenit njerez.:)

Hajra
15-04-11, 08:09
Nate e shkurter sa jeta

Takone ate qe pelqen,
dashuri sakrific qe vlene
ndjen afersine me arome,
huazon afshine hyjnore.
Fuqine e zjarrit te puthjes,
shterngim dhe pytje cili qjell?
Dy shpirtera te shkrire ne nje,
qe koc kane rrebelizmin.
Dashuria fuqi dhe vrulle jete,
zbritur ne nje nate te vetme,
e ndien e kape dote?
Koha zbret ne imagjinat,
ku ora nderron mision
dhe zbret titullin ne minute.
Dashuri me trauma,
ndarja erdhi qe me
pare duke trokitur ne porte,
ka kuptim, ia vlene?
Shijo, prek dhe dashurone,
ne nje nate te vetme,
me vrullin e nje jete, e nesermja
te pagezon me titullin e dy jeteve.
Do kete dic me mire se sa,
takimi i dy shpirterave binjak?
Ku numrat dhe fjalet humbin arsyen,
fjalet nuk munde te pershkruajn
ndjenjat,
numrat nuk munde te spjegoin
puthjet dhe ledhatimet e nje jete,
yjet mbeten deshmitare.

deas
16-04-11, 15:53
Nuk mesohem dot me ndarjen.
Me ka marre malli per fjalen tende,
malli me ka djegur per heshtjen tende.
Oh, po cila dashuri nuk e ndjeu trishtimin,
cila dashuri nuk e ndjeu dhembjen?
...Dashurite e vockla fillojne e mbarojne te buzet
vetem dashurite-komediane gjithe jeten qeshin.
Dashurite e medha dine te lindin,
dine te trishtohen
te vdesin.
Ne ndodhte te kalojme prane njeri tjetrit si te huaj
koken mos e ul veshtrome ne sy:
"I perjetshem qofte kujtimi yt dashuri!"
Dhe ti dashuria ime nje dite mund te vdesesh,
si nje vapor i rende i mbytur ne detin e kujteses.
Dallge do te cosh, e dhimbshme e rende,
dashuria ime, si burrat vdis ne kembe!
Pa psheretima sentimentale, pa lamtumire qaramani,
larg llogarive te vockla, larg loteve te komedianit.
Dashuria ime, e bukur, hijerende
ne u dashte te vdesesh, si burrat vdis ne kembe!
Ti u trishtove????
Dy tri lote hapesirave te syve te tu fshehtas shkane si meteore
Qaj pra,
keshtu je me njerezor.
Po iki:
Temperature perflakur,
plage renduar.
Asnje arme s'u shkreh
e megjithate, dashuria mbeti e pergjakur.
Po iki
Fytyra jote me prin nga jugu
fytyra jote me ndjell nga veriu.
Ti me mesove te verteten e madhe:
Dashuria eshte monument
dhe mbrohet vetem nga njeriu.

deas
17-04-11, 19:08
Pėrse mė shkrove sėrish letėr,
kur koha jonė flinte nė hi?
E di ē'mė bėre ?
Mė ke ndezur,pėr mė tė shuar pėrgjithnji.

...E mbaj nė duar, mė djeg dorėn,
e hedh matanė, shpirtin mė djeg,
nė zjarrin qė mė ke dėrguar,
mė thuaj ku ta gjej njė shteg?

Pėrse s'mė le nė punėn time,
tė flija lirshėm nė harresė?
Ē't'u desh t'i dilje kohės kundėr,
tė fshije pluhur nė kujtesė?

Nėse tek ti lashė disa borxhe,
mos m'i pėrmend, tė lutem, kot,
mė thuaj, pra, kush dashurisė,
iu dha dhe nuk i mbeti borxh?

Pėrse mė shkrove sėrish letėr,
kur koha jonė flinte nė hi?
E di ē'mė bėre? Mė ke ndezur,
pėr tė mė shuar pėrgjithnji.

deas
21-04-11, 19:08
Ti mos mė thuaj se mė nuk din tė qeshėsh!
Ti mos mė thuaj se mė nuk din tė qash!
Ti mos mė thuaj se mė nuk din’ lot tė derdhėsh!
Ti mos mė thuaj se mė nuk ndjen as gaz as vaj!

...Ti mos mė thuaj se je bėrė si gur i fortė,
Dhe se pėr asgjė nuk ndjen mė dhimbje
Dhe qė stė gėzon mė asnjė fjalė e ngrohtė
E thėnė me dashurinė e zemrės time!

Ti mos mė thuaj se mė nuk don qė tė mė shohėsh!
Ti mos mė thuaj se sdon qė unė tė jem mė e gjallė!
Por mė thuaj se kundėr meje je nisur
Me njė thikė’ mbas shpine, pėr tė mė vrarė!

Mė thuaj veē njė fjalė, tė vetmėn fjalė mė thuaj,
Mė thuaj qė mė’ nuk ke deshirė tė rrish me mua!
Mė thuaj qė as tė ndahemi pėr tė gjallė’
Nuk ndahesh dot, nga frikė e gojės sė huaj!

Mė thuaj o shpirt, mė mirė mė thuaj me mirėsi,
Qė asgjė pėr mua mė nuk ndjen’
Dhe po tė betohem qė tani;
Se kurrė mė sdo tė mė shohėsh nė pragun tėnd!

Por do tė largohem larg prej teje
Pa asnjė fjalė as prrallė tragjike,
Sepse aq shumė lirinė tėnde e dua,
Aq sa tė lirė tė dua edhe prej dashurisė time!

deas
22-04-11, 16:37
Nėpėr tė gjitha dyert ti mė ike

Nė tė gjitha shkretėtirat ti mė le


...
Nė agim tė kėrkova dhe nė mesditė tė humba

Kudo qė vajta ti nuk qe gjėkundi

Kush mund ta pėrshkruajė Saharanė e njė dhome pa ty

Turmėn e tė dielės ku askush nuk te ngjan

Njė ditė mė tė zbrazėt se moli qė zgjatet nė det

Heshtjen ku tė thėrras e ti nuk mė pėrgjigjeshTi mė le dhe njėherėsh,,,pranė meje ke mbetur

Mė le gjithkund mė ike nga sytė

Nga zemra e ėndrrave

Mė le si njė frazė e mbetur pėrgjysmė

Si njė send i hedhur rastėsisht si njė karrige

Si njė vend pushimi nė tė dalė tė verės

Si njė kartolinė e harruar nė sirtar

Ēdo gjest mė shkėput nga ti

Si njė gjethe qė bie nga pema

Vėshtrimi yt mbi mua tė gjoren

Qe vetem njė psherėtimė ku unė mungoja

....Si nuk t’u dhimbs hija jote qė te kėmbėt rrinte

Naki
22-04-11, 16:53
Pėrse s'mė le nė punėn time,
tė flija lirshėm nė harresė?
Ē't'u desh t'i dilje kohės kundėr,
tė fshije pluhur nė kujtesė?Pėrse mė shkrove sėrish letėr,
kur koha jonė flinte nė hi?
E di ē'mė bėre? Mė ke ndezur,
pėr tė mė shuar pėrgjithnji.

kompliment per keto vargje!

halla e madhe
22-04-11, 20:53
Nėpėr tė gjitha dyert ti mė ike

Nė tė gjitha shkretėtirat ti mė le


...
Nė agim tė kėrkova dhe nė mesditė tė humba

Kudo qė vajta ti nuk qe gjėkundi

Kush mund ta pėrshkruajė Saharanė e njė dhome pa ty

Turmėn e tė dielės ku askush nuk te ngjan

Njė ditė mė tė zbrazėt se moli qė zgjatet nė det

Heshtjen ku tė thėrras e ti nuk mė pėrgjigjeshTi mė le dhe njėherėsh,,,pranė meje ke mbetur

Mė le gjithkund mė ike nga sytė

Nga zemra e ėndrrave

Mė le si njė frazė e mbetur pėrgjysmė

Si njė send i hedhur rastėsisht si njė karrige

Si njė vend pushimi nė tė dalė tė verės

Si njė kartolinė e harruar nė sirtar

Ēdo gjest mė shkėput nga ti

Si njė gjethe qė bie nga pema

Vėshtrimi yt mbi mua tė gjoren

Qe vetem njė psherėtimė ku unė mungoja

....Si nuk t’u dhimbs hija jote qė te kėmbėt rrinte

deas_te lumshin duart, keto fjale tuat prekin kudo ngapak ata/ato qe duan fjalen e bukur te artit!

deas
24-04-11, 07:17
kompliment per keto vargje!


faleminderit!

Domira
24-04-11, 10:46
Nėpėr tė gjitha dyert ti mė ike

Nė tė gjitha shkretėtirat ti mė le


...
Nė agim tė kėrkova dhe nė mesditė tė humba

Kudo qė vajta ti nuk qe gjėkundi

Kush mund ta pėrshkruajė Saharanė e njė dhome pa ty

Turmėn e tė dielės ku askush nuk te ngjan

Njė ditė mė tė zbrazėt se moli qė zgjatet nė det

Heshtjen ku tė thėrras e ti nuk mė pėrgjigjeshTi mė le dhe njėherėsh,,,pranė meje ke mbetur

Mė le gjithkund mė ike nga sytė

Nga zemra e ėndrrave

Mė le si njė frazė e mbetur pėrgjysmė

Si njė send i hedhur rastėsisht si njė karrige

Si njė vend pushimi nė tė dalė tė verės

Si njė kartolinė e harruar nė sirtar

Ēdo gjest mė shkėput nga ti

Si njė gjethe qė bie nga pema

Vėshtrimi yt mbi mua tė gjoren

Qe vetem njė psherėtimė ku unė mungoja

....Si nuk t’u dhimbs hija jote qė te kėmbėt rrinte
Bukuria e artit ska skaj njisoj si bukuria e vargjeve tua!

deas
26-04-11, 19:19
Mijėra flutura nė bark rrahin krahėt
nė sy shpėrthejnė nė lot malli q...ė nuk pushojnė pėr ty
Endrrat zgjojnė mendimet, mė endin shteg mė shteg
pėrkėdhelem nga kujtimet, sirenė mbeta nė breg

Se vetėm djep e varr......kaq fat pat dashuria
njė zjarr qė u bė acar nga heshtja e largėsia
Njė hon u hap nė zemėr mbledh mall e fryn stuhi
as une nė bregun tėnd.. as te ky bregu, TI....

lovely
27-04-11, 20:41
Gjersa ti s`je kėtu
mbėshtillem nė pėlhure merimangash
vrimat zvogloj me dorėn time
ngujohem nė shtrofull
jashtė saj je ti..

Gjersa ti nuk je kėtu
ngrohem nė kujtime
nė njė formė tė pa formė
me mijėra fjalė te pa fjalė...
ku tret buzėqeshja?

Kur ti je vėrdallė,
si nuk ka fund gėzimi?
ai shiqimi i zbrazėt, si mbushet?
si humb gjithcka pėr-rreth
mbetesh vetėm Ti..?!

deas
09-05-11, 19:42
Tė dua pėr tė gjithe burrat qė nuk i njoha,
Tė dua pėr te gjitha kohėrat qė nuk i jetova
Pėr kundermimin e detit te gjėrė dhe pėr kundermimin
e bukes sė ngrohtė.

...Pėr borėn qė shkrin per lulet e para
Pėr kafshėt e dėlira qė njeriu nuk i tremb
Tė dua pėr dashurinė
Tė dua pėr tė gjithe njerezit qė nuk i dashuroj.

Kush mė pasqyron vec teje,vetveten e shoh fare pak
Pa ty shoh vec njė hapėsirė tė shkretė.
Midis dikur dhe sot
Qenė gjithe ata tė vdekur qė i kaperceva
duke ecur mbi kashtė.

Nuk mund ta shpoja murin e pasqyres sime
Mu desh ta mėsoja fjalė per fjalė
Ashtu sic harron njeriu.

Tė dua per urtėsinė tėnde qė nuk e kam
Pėr shendetin
Tė dua pėrkundėr gjithckaje qė ėshtė iluzion
Pėr kėtė zemėr tė pavdekshme qė nuk venitet
Ti pandeh se je dyshimi dhe je vetėm arsyeja
Ti je dielli i madh qė mė ngjitet nė kokė
Kur jam e sigurt ne vetvete.

deas
10-05-11, 21:39
Atje ku t'sjellin lot
braktisi e mos rri kot
ndryshe nga ti do shkoj
...
Kerko nje vend me drite
qe dielli te t'thaje syte
e shpirti mos t'shteroje

Vrapo pas fijes shprese
e kaluara le te mbese
te varri i saj i ri

S'vlen veten ta mohosh
e gjer n'flijim te durosh
kur ste kam ne gji

Atje ku mbjell vec lot
e vazhdon te vuash kot
eshte vendi me pa vlere

E ai qe s'te ndihmon
e me per ty s'mendon
thjesht eshte nje nder te tjere

Me varke ne det lundro
ate ishullin tone kerko
gjithmone ka egzistuar

Vec brengat mjegulldendur
nga ne e kane fshehur
kur nuk me ke ndihmuar

Por endrrat,shenjat, shpresat
kllapite edhe denesat
s'te jane shperblyer kurre

E tash diku mbi vale
nje ishull me pret me mall
ndryshe ZOT me kthe ne gur...

deas
11-05-11, 20:01
Si hije rrėshket dhe pa ftuar...
mbush ditėt boshe te mia,
njė dhimbje e shkrirė nė deje..." Ja kjo qėnka vetmia"!
Nje brengė qė pėrmbys shpirtin dhe fort po ma shtrėngon,
njė ankth i vetėlėnduar me zemrėn po lufton.....!
...
Rėnkon dhe malli vetė.... I shkreti s'qėnka shuar,
njė ndjenjė pa shpresė noton nė ujėrat e tėrbuar,
njė etje pėr tė puthur dhe thėnė njė fjalė tė ngrohtė,
njė femėr e zhuritur....Nė qoshe...Paska ftohtė!

Mundohem pėr ta kapur,mundohem por rrėshqet,
nėpėrkė dredharake gjithė qėnien po ma vret,
meshirės i bėrtas....skam frymė,ajėr kėrkoj,
mė kot rri uluras...asgjė nuk po kuptoj!

Mėshira vjen tek unė dhe dorėn zgjat ngadalė,
vetė ėndrrėn ledhaton ,kėndon tė ėmblat fjalė,
" Tė lutem zemėrvrarė harroje pak trishtimin ,
mi ngre dy sytė drejt diellit... pa....vidhja pak shkėlqimin"!

Me ēelėsa jam e mbyllur,kėrkoj njė dritė shpėtimi,
memece e shndėrruar ,e mbytur nga hutimi,
shumė pyetje i bėj vetes, enigmat si gjej dot,
mallkuar qoftė vetmia....Tė mbytka vetem ne lot!

deas
17-05-11, 15:26
Nuk tė pėrulem, ka mbaruar,
asnjė premtim i yti s'hyn dot
nė shpirtin tim pėr ta sunduar,
jemi tė huaj, sot edhe mot.


Ti ke harruar qė lirinė
...s'ia fal mashtrimit kurrsesi
por dhe kėshtu,,,,,,!!! vite qė s'vijnė
pėr sytė e tu u bėra fli.


Edhe kėshtu tek ti pandehja
tė gjeja shpirt e shok e short
dhe tėrė botėn e urreja
qė tė tė desha ty mė fort.


Gjith' ato ēaste tė qėndrimit
tek kėmbėt e tua, e beson??????
Ia kam rrėmbyer frymėzimit
me se po mi zėvendėson???


Nga ndonjė ēast mendimbegatė
dhe forc'e shpirtit s'ish ēudi
t'i jepje botės njė dhuratė
dhe tė mė jepte pavdekėsi.


Pse doje pra tė mė ndėrroje
atė kurorė lavdiplotė?
Pse s'qe athere kur premtoje??
i tillė siē je bėrė sot!!!!!


Krenare jam, tashmė ėshtė e kotė
kėrko njė tjetėr dashuri
pėr asnjė gjė nė kėtė botė
nuk mund tė rri nė skllavėri.


Nėn qiell tė huaj, nė vend tjetėr
do tė largohem, ndoshta shpejt.
Po jemi njohur pak si tepėr
pėr t'u harruar ashtu krejt....


Qė sot do tė zė tė argėtohem
dhe tė betohem paskėtaj,
vetėm do qesh e do gėzohem
dhe pėr asgjė ne bote me nuk do tė qaj.


Do rrej si djalli sa tė dua
si desha, mė s'do dashuroj
a mund tė dua mė njė tjeter?
kur sot njė engjėll mė tradhtoi?


Tė vdisja desha dhe tė vuaj,
me botėn desha tė luftoj
qė fort te dashuren dorėn tuaj
si e ēmendur, tė mundja ta shtrėngoj.


Pa tė kuptuar dot mashtrimin
ta fala shpirtin mbushur plot
ia njohe kėtij shpirti ēmimin?
Ia njohe????? se unė s’tė njoha dot!

Hajra
17-05-11, 21:16
Mos u merzit,
sa lehte ta thuash
por helem te vuash.
Mos u merzit,
qendro mbaj lotin
mos lesho.
Mos u merzit,
kthe shpinen,
ik vrapo
zemren lere aty,
harro.
Mos u merzit,
pa zemer jeto,
pa fund dashuro.
Mos u merzit,
kur te kuptosh qe
enderr qe preket
ishte ajo.

emine
22-05-11, 20:38
A s'eshte e vertete qe fati
po na bashkon?
A nuk po na lidh
ai per jete?
Ah, dhe ne kohet qe
shkojne, nuk di, ti je motra a
nusja ime?
Ti njeh me imtesi
cdo pjese te qenies sime,
TI ndjen tek une dhe nervin me te
holle, ti lexon cdo gje ne
shikimin tim, me syrin tend hyn
ne brendesine time
Hyn ne
gjakun tim te ngrohte qe rrjedh
ne deje
dhe ecen si i cmendur
ne drejtimin tend
E qe me
krahet e tua prej engjelli gjoksin
tim sheron .

deas
29-05-11, 16:03
Nuk mund tė them qė nuk tė dua !
Nuk mund tė them, s'tė dashuroj !
Nuk mund tė them qė nuk po vuaj,
Qė tė shoh me sy e tė pėrqafoj !

...Nuk mund tė them qė s'mė merr malli !
Nuk mund tė them se s'tė kam ėnderr !
Nuk mund te them qė s'tė kam Shpirt !
Nuk mundėm tė them qė s'mė je Zėmer !

Ndaj mos mu dridh, mos u zemro
Pse unė nuk mundėm qė tė mos ti them...
Tė gjitha cfare ka brenda kjo…
Kjo Zemėr, Shpirt qė po mė dhėmb...!

Nuk mundėm mė tė luftoj vetėn,
Dhe ti them shpirtit: je gabim !
Pse ky i shkretė aq shumė tė do,
Si Shpirt tė sheh pėr shpirtin tim !

As udhėn tėnde nuk mund ta ndal,
Ėndrrėn tėnde, jo, s'dua ta prish !
Por veē tė them, mos e harro,
Kėtė Shpirt tė largėt qė ty tė grish !

Portat e shpirtit ti kam hapur,
Hyrė edhe dil, pa Kohė e Orė...
Ēdo gjė ėshtė jotja, pra dije mire,
E jotja ėshtė dhe kjo Autor...!

deas
30-05-11, 19:48
......Unė me ty, si toka me diellin,
Tė vij rrotull vazhdimisht, vazhdimisht!
Por asnjėherė s’tė jam afruar sadopak,
As jam larguar sadopak, natyrisht!.......

deas
31-05-11, 19:54
Kurre te mos e shoh e degjoj,
Dhe emrin kurre mos t'ia therras me ze
Por besnikerisht gjithmone do ta pres
Dhe do ta dua vetem ate..

...Do te hap krahet dhe e lodhur do ta pres
Ti mbyll ato e te kap asgjene
E perseri do ti zgjas ato vetem drejt tij
Dhe do ta dua prape ate..

Sikur te mundja ta perqafoja
Pastaj te shkrihesha ne lote me te
Le te mbetesha shkrire ne keta lote
Dhe do ta doja perseri ate ...

Kurre te mos e shoh e degjoj
Dhe emrin kurre mos e therras me ze
Por me nje dashuri qe rritet bute e embel
Gjithmone do ta dua , gjithmone vetem ate!

deas
01-06-11, 15:32
Te faleminderit!.... Mbreme ti e prite
pa buzeqeshje vjershen qe te dhashe.
pasionet s'mi kuptove dot, mo djale,
po per vemendjen tende hipokrite
te faleminderit!
...
Dikur ne roberi me shtire ti.
Dy syte e tu e fjalet tere thumba,
i fsheh ne gji megjithese te humba,
po s'dua te me duash ti tashti:
te faleminderit!

Nuk do te hyj ne turmen adhuruese
qe e trishtuar te vardiset pas
se mos me thuash , mua, buzagaz
ne vend te fjaleve te renda qortuese
te faleminderit!

O, le te shohe syri yt i ftohte
le te me vrase shpres e enderrime
edhe gjitheshka qe leu ne zemren time
ky shpirti im perhere do t'te thote:
te faleminderit!

Zero Cool
07-06-11, 19:55
Mallė kam pėr ato ndjenja qė sot po mė mungojnė,
aq tė forta ishin, sa s’kam pėr to pėrshkrim,
ndėr mua yjet kisha, dhe hėnen bashkė me tokė,
gallaktikat i numroja me tė dashuren n’ledhatim...
ish kjo kėnaqėsi, kur as tokėn s’ndjenė ndėr kėmbė
se s’kishte forcė magneti qė mbi te t’mė mbanė...

I ngrohtė si rreze dielli, e i lehtė si shkumė deti,
hyjni e ndjenja vetin kur ate e kisha pranė...
Sot mėse i bindur se edhe mendja paska peshė,
freskinė t'ia rikthej, shof se qenka punė e kotė...
t'pakten t’kėtheja ndjenjat qė koha mi ka vjedhė,
Prapė do t’rishijoja mrekullitė qė ka kjo botė...

Zero Cool
07-06-11, 20:37
“Mė do, a nuk mė do?”, pyet veē ai qė don,
me shpresė se do i shpėrblehet e tija dashuri...
Pyetja me e shpeshtė ēdo zemėr qė mundon,
edhe pse n’pėrgjegje dyshon gati ēdo njeri...

“Mė do, a nuk mė do?”, n’dashuri mos mu beto.
se zemra edhe goja rrallė flasin njėsoj...
Por edhe n’rast se flasin, “tani eja e kupto!”,
sytė rentgen s’i kam, e s’di t’hipnotizoj...

“Mė do, a nuk mė do”, askend mė nuk trazoj,
se lodh jam nga kjo pyetje pėrgjegjen qė s’e di...
Mjaftojnė tė mijat ndjenja, e nga ti veē kėrkoj,
qė edhe mos t’mė duash, rrespekt dhe besnikėri...

Jana
07-06-11, 21:27
...kur shpirti im flet ... eshte vetem nje person n'kete bot qe mundet mi kuptu dhe mi degju ato fjale...
... fjalet e shpirtit nuk di mi zberthy en shkronja dhe me shkru ketu ...
... ato mund te kuptohen ndryshe ...

deas
10-06-11, 20:14
Iku dita u err nata,
Dhe une rri…te pres,
Bej te iki, s’me le zemra,
Se me mban nje shprese.

...Gdhiu dita, behet dielli,
Prape me lind nje shprese,
Hena lart ma ben me sy
Me josh qe ta pres…!

Ai s’vjen …ditet terhiqen,
Mezi, …me pertese,
Sa me shume shpresen humb,
Aq me gjate e pres…!

Ne s’ardhte me, ne s’ardhte kurre,
Prape une do ta pres…
Shtati epet, zemra jo,
Ngujuar ne shprese!

Mbaron jeta prit e prit,
Une vdes…dhe ti vdes.
Ne ate bote si shpagim
Pritje s’ka… as shprese…Po hajt ma,,,kur lindem ky fat na ra per hise

lovely
10-06-11, 22:39
Mė ndje..

Kur tingulli lehtė vallėzon nėpėr damarė
mirė tė mbėshtjellur akoma tė mbaj nė pėlhurė
Fjalėt e ruajtura njė dekadė, tashmė u thanė
mė ndje, nėse jam kthyer nė gurė.

Kohė tė gjatė me merimangat shoqėrohesh
u takon atyre tashmė? mė takon mua?
apo ndoshta bota me gjithcka nė tė na takon ne
mė ndje edhe mė fort nėse tė dua..

emine
18-06-11, 09:17
http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/250486_1922146527960_1070991627_32093643_7570011_s .jpg (http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1922146527960&set=a.1572503667107.2081158.1070991627&type=1&ref=nf) Kur nje dit s'do jem ketu
Do kuptosh pse une kam heshtur

Do gjesh te verteten
Qe s...e flisja asnjeher
Pastai do kujtosh
Pse kam qeshur kur zemra ishte e thyer
Dhe pse kam qar kur u ndjeva e lumtur
Kur nje dite larg diku
Do shtegetoi
Ateher bota do ket tjera ngjyra
Do marresh nje laps
Kujtimet e tua do zhgarravitesh
Nje portret te pakutim

Nje dite
Do shpalosesh kujtimet
Dhe do me gjesh te strukur
Malli
Lote
gezime
dhe shprese
Qe ti sot nuk do ti ndjesh
Pastai do ta kuptosh
Ajo qka rendone ne ty
Eshte pesha e shpirti tim
Do pushoi per disa
Dite
Jave
Muaj
Vite

Dhe kur nje dite sdo kthem me
Do ta kesh kuptuar
se kam mbijetu
Stuhit
Termetet
Ate dite kure une sdo jem ketu
Do ta duash jeten
Do perqafosh lumturin
Dhe mbi kujtimet
Do te kesh fuqine faljes
Do me duash ndryshe
Do me kuptosh ndryshe
Dhe arsyen pse une
Sot isha ketu
Perqafoje at ndjenje
Derisa une po ve kemben
Ne trenin e jetes
Kujtimi yt sdo me kthej

Ne shpirtin tim
Nuk mbart me kujtime
Do fluturoi drejt lumturis
Ashtu siq perqafoja ketu


Vetem ti do ta kujtosh
Qe isha dikur ketu

emine
22-06-11, 21:48
A ja vlen ti japesh kaq shume rendesi vetem nje personi?
E di,jane kujtimet qe te vrasin.
Ruaji ato,nuk po te them ti harrosh.
Por mos jeto per to.
Kujtoji kur te duhet te kuptosh se ku ke gabuar.


Do te dashurosh perseri.
Madje edhe me shume.
Do te gezosh perseri.
Madje edhe me shume.
Lere te shkoje.

Shiko perreth teje sa shume dashuri ke.
Sa njerez te duan dhe vuajne me ty.
Sa njerez trishtohen se ty po te del nje lot mbi faqe.
Dhe sa deshirojne ato qe ti te jesh ajo e dikurshmja.
Beje per veten.
Beje per ato.
Lere te shkoje.
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/264593_190455814336653_127680507280851_471417_6822 801_n.jpg

Kaqanikasja
23-06-11, 14:06
http://view.stern.de/de/picture/1023917/traurige-Prinzessin-Schwarz-People-510x510.jpg


edhe lotet flasin