PDA

View Full Version : Ēka duhet tė dish rreth gripit tė derrit !


Gloss
03-05-09, 12:09
Si tė mbrohesh nga ky grip dhe, nė rast tė infektimit, ēka tė pėrdorėsh, e ēka jo?

1. Laj duart
Duket si njė masė e rėndomte ndaj njė situate katastrofike, por larja e duarve (vend e pa vend) ėshtė gjėja mė e mirė qė mund tė bėni. Pėrdor ujė tė nxehtė, shkumo duart fort pėr rreth 2 minuta tė plota dhe shpėlaji duart mirė. Laji duart shumė mė shpesh nga ē’e bėn zakonisht. Imagjino sa shpesh do t’i laje duart nėse do tė punoje nė njė spital infektiv...

2. Mbulo gojėn kur
kollitesh apo teshtin
Janė pikėzat e pėshtymės dhe lėngjeve tė hundės ato qė pėrhapin sėmundjen. Kėto mund t’i marrim duke prekur sende tė ndryshme nė vende publike. Ėshtė mė mirė qė pikėzat tė mbeten nė mėngėt apo duart tua, sesa tė fluturojnė drejt sendeve dhe njerėzve tė tjerė.

3. Qėndro nė shtėpi
Nėse ndihesh e sėmurė kėshillohu menjėherė me mjekun por qėndro nė shtėpi dhe mundohu tė shmangėsh kontaktet e tepėrta me tė tjerėt. Nė kėtė mėnyrė kursen energjitė qė duhen pėr t’u shėruar dhe nuk infektoni te dashurit tuaj. Lani duart, nė kėtė mėnyrė nuk riinfektoheni duke lėnė virus nė sendet e shtėpisė.

4. Mos prek fytyrėn
Mundohu tė mos prekėsh flegrat e hundėve, gojėn, sytė. Kėto janė portat pėr hyrjen e virusit drejt e ne gjak.

5. Shmang tė sėmurėt
Ėshtė ide e mirė tė qėndrosh larg njerėzve qė shfaqin shenja sėmundjeje (edhe ne qofte njė rrufė e zakonshme). Ndėrkohė qė nė Shtetet e Bashkuara janė mbyllur 132 mijė shkolla dhe nė shumė vende tė botes po aplikohen masa ekstreme.

Mjekimi
Njė eksperte e Universitetit tė Meksikės, u ka bėrė thirrje tė gjithė personave qė janė prekur nga virusi i gripit tė derrit, A H1N1, tė mos pėrdorin aspirinė, pasi mund tė dėmtojė seriozisht mėlēinė. Sipas Suzana Lopes Ēateron, dėmtimet qė mund tė shkaktojė aspirina nė organizmin e prekur nga virusi, mund tė jenė fatale. Ajo ka rekomanduar, qė personat e prekur dhe qė kanė temperaturė tė lartė, tė pėrdorin paracetamol./kosova-sot

shfletuesi_
03-05-09, 12:18
Vetem mos e konsumo ate...

Arkza
03-05-09, 16:43
Nga Express mė 29.04.2009

Gripi i derrave prek Europėn

Tre raste tė gripit vdekjeprurės tė tipit H1N1 janė konfirmuar sot nė Gjermani, ndėrsa autoritetet franceze lajmėruan pėr dy raste "tė mundshme" tė sėmundjes.

Gripi vdekjeprurės nė Gjermani ėshtė zbuluar te dy femra, tė moshės 22 dhe 37 vjeēe, dhe njė mashkull tė moshės rreth 30 vjeēe, lajmėroi Instituti Robert Koh (Agjencia federale pėr sėmundje infektive).

Sipas burimit tė njėjtė, pėr dy prej personave ėshtė konfirmuar se para do kohė janė kthyer nga udhėtimi nė Meksikė, epiqendėr tė infektimit, ku deri tani ndėrruan jetė sė paku 159 persona.

Krahas kėsaj, nė Gjermani ka raste tjera tė dyshimta nė rajonin Rajan Uestfalia e Veriut, lajmėroi Instituti, pa saktėsuan numrin e tyre.

Dy raste tė mundshme tė gripit janė zbuluar nė Francė, nė rajonin e Parisit, te njė ēift bashkėshortor, qė janė kthyer nga Meksika.

Instituti francez pėr kontroll sanitar (InVS) lajmėroi tė martėn se testohen 20 raste tė dyshimta nė vend

P/S Ehėėė Ec e mos besoni aty se qfare Shkruhet te Librat Fetare Islame !!!
Pse eshte e Ndaluar Mishi i derrit ??
A Dyshoni se Kijameti s'dote vie jo kur apo ??
Qdo kush nga ne e kemi paramendu se si dote vie dhe qdo kush e kemi paramendu ne diqkaje nga Qeilli apo ajo ??
Pra ja Kijemetet dote vijn nje pas nje o nga Natyra o nga Qielli o nga vet vetja !!!
E mos te flasim vetum pe rmishin te Derrit por jan shume gjerat me te cilat vet ai/ajo qe s'kan besuar dote vie koha qe dote pranoj vet se ehste shume e Vretet dhe dote ken Faktet siq jan tashme !

Estella
06-05-09, 00:15
Vetem mos e konsumo ate...

ska lidhje me konsumim ,sepse ngjitet njerz -njerz jo nga konsumimi :D

Pupi
25-07-09, 20:57
"Derri" ja m'rrini n'Kosove, Analizat ne Beograd.
Priten analizat e tre personave tė dyshuar pėr infektim me gripin e derrave

Lajmi i dhėnė se nė Kosovė janė tė prekur tre persona nga gripi i derrave ėshtė demantuar nga zyrtarė tė Ministrisė sė Shėndetėsisė.
Faik Hoti, zėdhėnės nė MSH, tha se personat e lajmėruar nė Institutin Kombėtar tė Shėndetėsisė nuk kanė pasur shenja klinike tė kėtij virusi, mirėpo ata i janė nėnshtruar analizave pasi besohet se kanė pasur kontakt me persona tė infektuar jashtė Kosovės.

rtk.

shfletuesi_
25-07-09, 20:59
ska lidhje me konsumim ,sepse ngjitet njerz -njerz jo nga konsumimi :D

Ka ka sa per qe tutna 24 ore rri me njeri te semur me virus te thive edhe sma ngjet... po ai mish eshte i ndaluar nga Zoti dhe se ka ndalu kot... ja sot qfar ndodh me te :)

Tomori
26-07-09, 18:48
RREZIQET E MISHIT TĖ DERRIT
Dr. Haluk Nurbakii
Specialist i radioterapisė - radiobiologjisė

"(All-llahu) ju ka ndaluar juve (tė hani) vetėm tė ngordhtėn (cofėtinėn), gjakun, mishin e derrit, dhe atė qė therret jo nė emėr tė All-llahut. E kush shtrėngohet (tė hajė nga kėto) duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar, pėr tė nuk ėshtė mėkat. Vėrtet Allllahu fal, ėshtė mėshirues", (el-Bekara : 173).

Fakti se derrat janė kafshė tė papastra (tė ndyta), e nė veēanti pse bartin qeskėn (cistin ) e njė paraziti tė famshėm trishina , janė tregues i mjaftueshėm se ne duhet t'i shmangemi ēdo kontakti me ta nė jetėn tonė tė pėrditshme. Megjithėkėtė, madje edhe nė shoqėritė qė me vite tė tėra e kanė ndaluar qarkullimin e mishit tė derrit, disa individė kanė filluar tė thonė se "mund tė konsumohet pas njė inspektimi tė hollėsishėm tė veterinarit".

Po mirė, ē'janė arsyet reale qė e ndalojnė (e bėjnė haram) konsumimin e mishit tė derrit?
Studimet shkencore qė janė kryer 25-30 vitet e fundit i kanė zbuluar arsyet e kėtij vendimi, kurse shkencėtarėt e kanė shikuar me habi kėtė saktėsi tė mbinatyrshme tė Kur'anit lidhur me kėtė ēėshtje. Pėr kėtė arsye, nė fillim dėshiroj t'i pėrmbledh e rendis elementet pėrbėrėse tė derrit qė e dėmtojnė shėndetin e njeriut.

Mjeku gjerman Hans Heinrich Reckeweg , nė mishin e derrit ka identifikuar njė proteinė tė re e tė huaj tė quajtur sutoksin , e cila shkakton alergji tė ndryshme. Ky helm shkakton sėmundje alergjike si ekzemėn dhe ekzantemėn (shpėrthimin) astmatike . Nė qoftė se doza e sutoksinit ėshtė e ulėt, i hap rrugė lodhjes e raskapitjes trupore dhe dhimbjes sė nyjeve. Nė kėtė kontekst, nė qoftė se mendojnė e llogarisin mirė ata qė pohojnė se mishi i derrit ėshtė mė ekonomik, do tė shohin se, nga aspekti i pakėsimit tė forcės produktive nė punė, do t'u dalė mishi mė i shtrenjtė.
Ky ndikim i mishit tė derrit ėshtė shėnuar gjithnjė nė eksperimentet e ndryshme tė kafshėve. Kjo veti paraqitet nga ērregullimi qė ndodh nė sistemin limfatik tė kafshės, si rezultat i ngrėnies sė vazhdueshme tė ushqimeve tė ndotura me bakterie. Do t'i rikthehemi kėsaj teme mė poshtė.

Nė mishin e derrit ekziston sasi e madhe e mukopolisakaridit. Meqė kjo lėndė ėshtė e pasur me squfur, edhe kjo shkakton dhimbje tė nyjeve. Mė tutje, hormoni i rritjes ka njė pėrqėndrim shumė tė madh te derrat, ēka rezulton me deformime trupore abnormale te njerėzit qė vazhdimishte konsumojnė mishin e derrit.

Njė sėmundje tjetėr serioze qė e pėrcjell mishi i derrit ėshtė virusi SHAPE (shapi) . Kjo sėmundje gjen vend nė mushkėrinė e bardhė tė derrit. Pėr kėtė arsye, nė shumė vende evropiane ėshtė ndaluar ngrėnia e mushkėrisė sė bardhė tė derrit. Kurse, te ushqimet si suxhuku, sallami etj. rreziku pėr t'u infektuar nga ky virus ėshtė shumė i lartė.

Te njerėzit qė e konsumojnė mishin e derrit, trupi i tyre merr formė gypi apo cilindri. Studimet qė i ka bėrė prof. Lettre lidhur me lėndėt radioaktive, ka konstatuar se ushqimet tregojnė prirje tė pėrqėndrohen nė inde tė pėrngjashme me indet tė cilave u pėrkasin. Kurse kjo, po e vėrteton mendimin se te njerėzit qė e konsumojnė mishin e derrit, akumulimi i dhjamit te ta ėshtė mė i pėrqėndruar nė vithet e tyre.

Tani, le tė kalojmė te tema e trishinės qė ėshtė njė sėmundje tejet e rrezikshme, e bartur nga mishi i derrit. Nė librin e tij me titull This Wormy World (Kjo botė e krimbur), shkencėtari Stahl, ka shėnuar se nė botė ka afro 30 milionė viktima tė trishinės. Sėmundja e trishinės, pėrkundėr asaj qė mendohet, nuk shkakton cist vetėm nė tru.
Te kjo sėmundje e pėrcjellur nga derri, meqė shkakton ngushtimin e enėve tė gjakut, vėrehen barkqitje si te kolera, tifoja e tė tjera sėmundje dhe shkakton vdekjen e menjėhershme. Ajo shpesh vendoset nėpėr muskuj duke shkaktuar dhimbje tė rėnda muskujsh.
Njė sėmundje tjetėr qė bartet prej mishit tė derrit ėshtė edhe shiriti i derrit .
Ėshtė mė i rrezikshmi prej tė gjithė krimbave tė zorrėve.

Tomori
26-07-09, 18:50
Tani le tė kalojmė nė ndikimin mė tė rrezikshėm tė mishit tė derrit pėr shėndetin:

1) Mishi i derrit e rrit sasinė e yndyrės nė gjak. Sot pėr sot, ushqimi mė i rrezikshėm pėr shėndetin e njeriut ėshtė dhjami i brendshėm i kafshėve.
Siē dihet, te kafshėt kemi dy lloje dhjamėrash: i pari, ėshtė dhjami i brendshėm qė shihet qartė nė pjesėn e sipėrme tė mishit, kurse i dyti, ėshtė dhjami qė gjendet nė masė tė madhe ndėr fijet e mishit. Njėherit, ky i fundit ėshtė edhe mė i rėndėsishmi sa i pėrket mishit tė kafshės. Pėr sa i takon kėtij dhjami, pėrqindjet dhjamore nė artikujt e pėrditshėm ushqimorė, duken kėshtu:

a. Mishi i viēit.........10 %
b. Mishi i deles.........20 %
c. Mishi i qengjit.......23 %

Yndyrat qė i marrim nėpėrmjet mishit tė kafshėve, tani pėr tani, konsiderohen si yndyrat qė mė vėshtirė digjen (konsumohen) nė gjak. Si rezultat i kėsaj vėshtirėsie, nė gjak rritet sasia e lipidit dhe kolesterinės . Nė qoftė se ky nivel i lartė i kėtyre lėndėve pėr njė kohė tė gjatė mbetet nė gjak, sė pari i ngushton enėt e gjakut e pastaj i forcon (ngurtėson) ato. Sot, mendohet se faktori kryesor i sėmundjeve kardiovaskulare , ėshtė marrja e gabuar (pra, nė masė tė madhe) e yndyrave. Tepėrsia e yndyrės nė gjak ėshtė njė arsye shumė e rėndėsishme pėr paraqitjen e dukurive, si: plakja, matufosja, paraliza dhe ngushtimi apo zėnia e damarėve tė zemrės.

Sot ēdo blerės kur hy nė mishtore dėshiron tė zgjedhė mish pa dhjam. Mirėpo, i rrezikshėm nuk ėshtė dhjami i dukshėm, por ai qė gjendet brenda fijeve tė mishit. Po, tani tė pyes: Kur tė hyni nė mishtore, nėse kasapi shet vetėm mish derri, ē'do tė bėni ju? Mund ta bėni njėrėn prej kėtyre dyjave:

a. Ose ta merrni atė mish e t'i lėshoni helm gjithė shėndetit tuaj, e nė veēanti enėve tė gjakut; b. Ose tė thoni se jeni muslimanė e tė dilni pa blerė mish, duke e marrė kėshtu nėn garancion shėndetin tuaj.

Ja pra, me urdhrin qė jua jep Kur'ani, nuk ju jep thjesht njė ndalesė, por ju dhuron njė mirėsi tė madhe shėndeti.
Ėshtė pėr t'u habitur pse konsumimi i mishit tė derrit nė Perėndim vazhdon me tė njėjtin avaz edhe pėrkundėr faktit se kjo veti, pra sasia e madhe e yndyrės nė tė, ėshtė gjithandej e njohur.
Besoj se nė kėtė, faktorėt ekonomikė luajnė rol vendimtar. Mirėpo, nė njė tė ardhme shumė tė afėrt kjo ēėshtje do tė aktualizohet si njė problem shėndetėsor shumė serioz. Edhe sot, madje, nė shoqėritė ku konsumohet mishi i derrit, haptas vėrehet rritja e sėmundjeve kardiovaskulare. Edhe pse deri vonė kohėve tė fundit, ēėshtja e yndyrės sė tepėrt nė mishin e derrit nuk ėshtė diskutuar nėpėr qarqe publike, sot kjo ėshtė bėrė mjaft aktuale.
Kurse nė tė ardhmen shpresojmė qė gjithė bota ta braktisė konsumimin e mishit tė derrit.
Njė e keqe e madhe qė vjen nga tepėrsia e yndyrės nė mishin e derrit, ėshtė se harxhon nė masė tė madhe vitaminėn E.
Te njerėzit qė e konsumojnė derrin, vitamina E harxhohet menjėherė dhe paraqitet njė mungesė e pahetueshme e saj.
Siē dihet, vitamina E ka mjaft funksione interesante, prej tė cilave mė e rėndėsishmja ėshtė ndikimi pozitiv nė gjėndrat seksuale.

Ata qė konsumojnė sasi tė mėdha tė yndyrave, e sidomos tė mishit tė derrit, pėr njė kohė tė shkurtėr e harxhojnė vitaminėn E dhe pėr pasojė, nga aspekti i marrėdhėnieve intime, duken tė plogėsht, tė paafrueshėm dhe tė paaftė (impotentė). Mungesa e vitaminės E nė mėnyrė graduale shkakton edhe pamjaftueshmėrinė e vitaminės A. Paraqiten sėmundje tė ndryshme tė lėkurės, tė tė parit (syrit) etj.

Tani mbėrrijmė te problemi i dytė me rėndėsi pėr shėndetin qė lind nga struktura e derrit

2) Ashtu siē pėrmendėm nė fillim tė kėtij shkrimi, derri ėshtė njė kafshė qė ushqehet me gjėra tė pista (tė fėlliqta), ndaj dhe sistemi limfatik i tij gjithnjė ėshtė nė veprim.
Pėr kėtė arsye, pėr ta mbrojtur vetveten ai ėshtė i pajisur me lėndė tė ndryshme mbrojtėse qė pėrmbajnė albuminė . Kėto lėndė qė paraqiten nė sistemin mbrojtės tė trupit dhe qė studiohen nga shkenca e imunologjisė, pėr gjallesat e tjera janė mjaft tė rrezikshme.
Sepse njė gjallesė qė i prodhon kėto proteina pėr t'i mbrojtur qelizat e veta, pėr qelizat e njė gjallese tjetėr janė helm. Pėr kėtė arsye, te njerėzit qė vazhdimisht ushqehen me mish derri, paraqiten sėmundje formash tė ndryshme alergjike dhe ėnjtje indesh.
Edhe pse akoma nuk dihet me saktėsi, kėto lėndė ndoshta mund tė shkaktojnė destabilizime shumė negative edhe nė sistemin tonė limfatik.

Mbasi derri ėshtė njė kafshė qė infektohet nga sėmundje tė ndryshme, ėshtė gati e pamundur tė ushqehesh me mishin e tij e tė mos i fitosh kėto albumina tė dėmshme tė quajtura antitruptha.
Sipas kėsaj, mishi i derrit nuk ėshtė njė artikull qė mund ta hash e tė ushqehesh me tė, por ėshtė njė helmim me paramendim, me qėllim. Ėshtė pėr t'u qajtur halli i atyre qė e preferojnė atė vetėm sa pėr t'u treguar e hequr si tė mėdhenj e tė pamposhtur, po edhe tė panėnshtruar ndaj Krijuesit.

Njė urtėsi tjetėr me rėndėsi e ajetit kur'anor ėshtė se ndalesa e mishit tė derrit ėshtė bėrė bashkė me ndalesėn e konsumimit tė gjakut tė derdhur e tė cofėtinės.
Ėshtė bėrė njė pėrngjasim midis mikrobeve e toksinave tė shumta qė mund tė shfaqen nga mishi i derrit. Kėtu ka njė porosi tė veēantė; na tėrhiqet vėmendja nė pėrngjasimin qė ekziston midis albuminave tė serumit tė gjakut dhe albuminave qė derri i prodhon vazhdimisht me anė tė sistemit limfatik. Kėshtu mishi i derrit, pėr nga infektimi me mikrobe e fėlliqėsira, ėshtė pėrngjasuar me konceptin cofėtinė qė pėrmendet nė ajetin kur'anor, kurse, pėr nga albuminat e dėmshme tė serumit, ėshtė pėrngjasuar me konceptin gjak.

Sė fundi do ta bėj komentimin shkencor tė njė lidhshmėrie qė krijohet me mishin e derrit
Shumė disa mendimtarė muslimanė kanė mbrojtur idenė se derri ėshta kafsha e vetme qė nuk e xhelozon dhe nuk lufton pėr partnerin (ēiftin) e vet dhe se njerėzit qė hanė mish derri janė indiferentė (tė painteresuar) pėr nga dėshira seksuale.
Ashtu siē thamė edhe mė lart, harxhimi i shpejtė i vitaminės E nga yndyra e derrit, i jep kredibilitet (besueshmėri) kėsaj ideje.

Njė mesazh tjetėr i Librit tonė tė shenjtė, Kur'anit fisnik, ėshtė se ai nė katėr ajete tė ndryshme e thekson ndalesėn e mishit tė derrit. Nė suren el-Bekara : 173, el-Maideh : 3, el-En'am : 145 dhe en-Nahl : 115 ka urdhėresa tė njėjta pėr ndalim.
Ndalimi i katėrfishtė nėpėr sure tė ndryshme, thekson nevojėn qė ēdokush duhet t'i qaset me seriozitet kėsaj ēėshtjeje.

Sot, problemi i mishit tė derrit ka dalur nė shesh dhe qarqet shkencore me seriozitet po ia vėnė gishtin kėtij ushqimi tė neveritshėm e tė rrezikshėm.

Pėrktheu nga anglishtja: Mr. Rejhan Neziri

pirro
27-07-09, 13:12
Gripi mund tė infektojė 2 miliardė vetė


Nga Express mė 25.07.2009 nė ora 13:35

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė thotė se virusi H1N1 i gripit tė derrave mund tė infektojė deri nė 2 miliardė vetė gjatė dy vjetėve tė ardhshėm, rreth njė ndėr tre vetė nė botė.

Njė zyrtar i lartė pėr agjencinė e Kombeve tė Bashkuara, Keixhi Fukuda tha dje se OBSH-ja ka njoftuar deri tani vetėm raste tė konfirmuara nė laborator, por ato janė vetėm njė fraksion i numrit tė pėrgjithshėm i ineftimeve nga gripi i derrave. Zoti Fukuda tha se epidemia globale ėshtė ende nė fazat e hershme.

Nė njė raport tjetėr tė OBSH-sė thuhet se virusi ėshtė pėrhapur nė pothuajse gjithė vendet e botės, duke shkaktuar 800 tė vdekur qė nga muaji prill.

Nė Shtetet e Bashkuara, Qendrat pėr Kontrollin dhe Parandalimin e Sėmundjeve llogarisin se deri nė 40 pėr qind e amerikanėve mund tė preken nga gripi i derrave gjatė dy viteve tė ardhshme.

Nėse nuk zbulohet njė vaksinė efektive pėr gripin e derrave, ekspertėt e qeverisė amerikane thonė se deri nė disa qindra mijė vetė mund tė vdesin nė gjithė vendin. /Zėri i Amerikės/