PDA

View Full Version : Zhgarravinat e mia


YanYan
04-05-09, 06:46
Shkrime pa qellim/kuptim...Mendime abstrakte...foto me shpjegime...krijime te miat te shkeputura nga ditari, nga e shkuara, dhe te castit. Cdo gje fillon nga zhgarravina e un aty e gjej vetveten...vetem aty ka vend per viza terthore te ngjyrosura me ngjyra pikante nen melodine e lehte e qiellin e vranet. Lexim te kendshem! :smile:

YanYan
04-05-09, 06:47
Perplasemi me dallget e jetes
Ashtu si une edhe ti
Te shkaktuara nga era
Pre e njerezise
Por mire e kane thene te paret
Se dallget e shkembinjt jane nje
Perplasen pa meshire
Agim pas agime…ne perjetesi
Dhe ashtu mbijetojne gjithmone
Ashtu si ne te dy tani
Ndoshta te lodhur, shkaterruar
Por asnjehere larg te ndare ne brendesi

YanYan
04-05-09, 06:52
Sot me ka hyp nje trishtim dhe as vete se di pse. Gjindem perpara kompjutrit e me behet asgje...vec i kam ngulur syte ne nje foto ku kemi dale familja e kusherinj te gjithe bashke dhe dashje padashje nje lot rrjedh. Edhe kenga ne sfond eshte fajtore per kete por cti bej?! Duke i pare te gjitha fytyrat nje nga nje, syte ndalen tek nje person...tek nje engjell...tek e shtrenjta ime gjyshe. Sa me mungon sot vec nje zot e di. Sa do doja te ta degjoja zerin, te benim muhabet bashke sic benim ne, te dilnim nadje heret bashke me ble, te me mbroje e te me ferkoje faqet dhe shpinden sic beje gjithmone kur nuk isha ne terezi. Ca ti bej ktij emigracionit te mallkuar qe na ndau gjasme per nje te ardhme me te mire. E ca me duhet kur me tret malli? Ca me duhen kushtet me te mira kur nuk ndihem e plote? Prap edhe nje lot tjeter...heh...me duket vetja si nje budallaqe qe qan me vete dhe e mban ndjenjen aty thelle te strukur qe mos ta marrin vesht kto te shpis se i merzis edhe ato pastaj. Ufaaaa....!!

YanYan
04-05-09, 06:55
Flladi i kujtimeve ngreh shpirtra dhe i trazon, i perzien, u jep forme dhe ndjenje.
...mendja vrapon ne labirinte...
...zemra qe rreh me shpejt shton ankthin e se papritures...
...syte mbyllen dhe nje delir pushton qenien...
...gjithcka perjetohet edhe njehere...
...te jep force per te nesermen duke ruajtur ne shpirt thesarin e quajtur 'kujtim'!

YanYan
04-05-09, 06:57
Shpesh here e krahasoj shpirtin e njeriut me nje nje nga ato sirtaret
apo kutiat me celes qe nje njeri mban thesarin e tij: kujtimet. Aty i
flakim te gjitha ndodhite e se shkuares. Kujtimet e trishta i vendosim
ne fund, ne menyre qe pluhuri i harreses ti mbuloje sa me shpejt. Sa
me pak te dukshme e sa me pak te dijme/jemi te vetdishem per to,
aq me te lumtur do jemi. Kurse kujtimet e mira i vendosim gjithmone
siper ne menyre qe sa here te kemi nje ballafaqim me kujtimet, te
kemi parasysh vetem ato te kendshmet. Por jemi qenie egoiste...e
prandaj vuajme...sepse na vret ndergjegj'ja per dicka te pabere ose
te bere, per nje fjale te thene ose te pathene...per nje kujtim...per
dicka qe ngel peng ne shpirt sa te jete jeta. Rob te pluhurit jemi!

YanYan
04-05-09, 07:00
Te kam thene mos me ler vetem se humbas...
Eshte e cuditshme sesi nevojat tona shnderrohen kur rritemi. Kur je
nje femije kenaqesh me gjera materiale, te pelqen te shkosh ne vende
te ndryshme, flet gjerat e para qe te vijne ne mendje, te mjafton
shoqeria sa per te kaluar disa caste te kendshme, dhe nuk ke
frike nga asgje sepse mami dhe babi do te te dalin zot gjithmone.
Por kur rritesh nuk eshte ashtu. Gjerat materiale nuk zejne vendin e
pare, nuk ka rendesi se ku je nqs ndihesh komod, duhet te mendosh
njeqind here qe te flasesh nje here, dhe e zgjedh shoqerine nga me
e mira qe te pershtatet. Je zot i vetes sepse prinderit nuk i ke me
ne cdo hap te jetes...prandaj dhe ndoshta zemra na e kerkon nje
person qe ta kemi gjithmone me vete, qe te kujdeset per ne, te na
respektoje e te na qendroje gjithmone prane ashtu sic ben nje prind.
Po ajo qe eshte me e rendesishme...te na jape dashuri...dashuri te
sinqerte e te vertete. Te na ngrohe shpirtin me nje shikim e te na zbuse
zemren me nje fjale. Kemi shume nevoje...!

YanYan
04-05-09, 07:03
Pjese nga ditari...26-06-07


Dua ta hap pak dritaren e te ndjej eren te perplaset ne fetyren time.
Me pelqen dhoma e re...te treja faqet e murit me dritare, sidomos kjo
perballe qe i ka te medhaja sa krejt faqja e murit. Sa bukur duket qielli
dhe hena naten. Nuk ka ndjenje me te mire sesa te te zeje gjumi duke
shikuar qiellin e duke menduar per ....... nejse - por sonte skam gjume.
Te gjithe po flene dhe un po rri roje. Tani eshte nate. Shiu qe ra mbasdite
e freskoi pak kohen dhe jashte fryen nje puhize e lehte qe ta rrenqeth
trupin. Ah po..dhe muzika ne sfond tani po i jep hijeshi ketij momenti....

"Jo prej teje smundem me u nda
Kisha vdek ty mos me tpa
Dije qe si hapi syt
Po sme thirri zani yt"

Me pelqen shume ky dueti...ndoshta se imagjinata ime tejkalon limitin.
Por, kjo zhurma e aeroplanave spo me len te qete. Aeroporti nuk eshte
larg shtepise keshtuqe cdo 5 mir degjohet zhurme e ka aeroplana
ne qiell. Ia kam ngulur syte njerit qe po fluturon ne lindje....sa do doja
te isha ne te tani. E di se dikush...disa veta po me presin pertej oqeanit
por pamundesia e nje udhetimi kete vere me trishton akoma me shume.
Ehh sikur sikur...
Opaaaa ra nje yll....http://www.forumishoqeria.net/forum/images/smilies/smile.gif....e shpreha deshiren time!

E kshu vazhdojne zinxhir mendimet, nje gje me kujton tjetren deri sa lodhem dhe i them vetes flej mi budallaqe boll pe endrra me sy hap.

YanYan
05-11-09, 06:03
Dollia ~ ©YanYan

...per nje sakond te jetes qe bjen ndryshim radikal
...per te thenat fjale qe ngohen shpirtin
...per cdo nate qe ndejtem duke thur plane
...per cdo deshire qe merrte krahe e per cdo enderr fluturake
...per cdo lutje te ndjere drejt Zotit
...per cdo lot qe ka pasqyruar gjendjen e shpirtit
...per ate nevoje
...per ato rrahjet ne kraheror
...per zemren e shpirtin e saj
...per te pathenat fjale
...per TY e per MUA
Ngreh nje dolli sonte ne shoqerine e nates...
...per ne, dolli e merituar!

YanYan
08-04-10, 05:58
Mendimet valeviten ne koke si ca peshq te lene 1 min pa ajer e pastaj ti hedhesh
ne nje ene qelqi. Madhesi te ndryshme, ngjyra te ndryshme, tipare te ndryshme,
karaktere ne ndryshme por ne fund sjane asgje pervecse peshq...pra mendime.
Jane shperndare shume - ca ketu, ca ne vendlindje, ca tek shkolla, ca tek femijeria,
ca ne te ardhmen, ca ne muzike, ca ne dasem, ca....thjeshte ne shume gjera/vende/
njerez/ide. I mbledh nje ka nje sepse jane copezat e mija dhe me me perkasin mua
por mungoka nje pjesez e vogel...me duhet ta gjej per tu ndjere e kompletuar!

Idila
08-04-10, 13:57
Tė pėrgėzoj pėr kėto zhgarravinat e tua naqe, sinqerisht mė pėlqejnė. Zhgarravinat e tua (qė i quan ti - mė pėlqeu ky titull), pasqyrojnė njė shpirt qė di tė jetė i brisht po tė njėjtėn kohė dhe trime.
Vazhdo tė shkruash mė tutje. :)

YanYan
05-05-10, 14:42
E ndjej se po vjen fundi...nje fund i gjate...i lodhur...i dhimbshem.
Kam frike se sdo mundem te harroj pasi po kapem fort pas atyre
kujtimeve. Edhe neper endrrat torturuese kur me vjen, une te ndjej,
te ndjej fort...e vec te shikoj e qaj. Nuk e di se cila shprese me mban
te lidhur kaq fort pas teje. Un e di qe ti nuk kthehesh. E di gjithashtu
qe une nuk kthehem. Te gjitha i di por asgje se justifikon faktin qe
nje dite e pashe diellin aq fort sa per nje cast me iku shikimi e qe nga
ai cast, cdo gjeje te bukur qe me vjen i shoh vec silueten.
Mahh se di...ndoshta po e lodh une veten time me shume me keto
percartje. Di vetem qe dua te largohem ne asnje drejtim qe me con
drejt rruges ku po hedh hapat sot.


http://i41.tinypic.com/jl03s8.jpg

YanYan
05-05-10, 14:46
Tė pėrgėzoj pėr kėto zhgarravinat e tua naqe, sinqerisht mė pėlqejnė. Zhgarravinat e tua (qė i quan ti - mė pėlqeu ky titull), pasqyrojnė njė shpirt qė di tė jetė i brisht po tė njėjtėn kohė dhe trime.
Vazhdo tė shkruash mė tutje. :)

Faleminderit amelcin http://i39.tinypic.com/10ol15v.jpg

Lapsi
07-05-10, 15:09
Pjese nga ditari...26-06-07


Dua ta hap pak dritaren e te ndjej eren te perplaset ne fetyren time.
Me pelqen dhoma e re...te treja faqet e murit me dritare, sidomos kjo
perballe qe i ka te medhaja sa krejt faqja e murit. Sa bukur duket qielli
dhe hena naten. Nuk ka ndjenje me te mire sesa te te zeje gjumi duke
shikuar qiellin e duke menduar per ....... nejse - por sonte skam gjume.
Te gjithe po flene dhe un po rri roje. Tani eshte nate. Shiu qe ra mbasdite
e freskoi pak kohen dhe jashte fryen nje puhize e lehte qe ta rrenqeth
trupin. Ah po..dhe muzika ne sfond tani po i jep hijeshi ketij momenti....

"Jo prej teje smundem me u nda
Kisha vdek ty mos me tpa
Dije qe si hapi syt
Po sme thirri zani yt"

Me pelqen shume ky dueti...ndoshta se imagjinata ime tejkalon limitin.
Por, kjo zhurma e aeroplanave spo me len te qete. Aeroporti nuk eshte
larg shtepise keshtuqe cdo 5 mir degjohet zhurme e ka aeroplana
ne qiell. Ia kam ngulur syte njerit qe po fluturon ne lindje....sa do doja
te isha ne te tani. E di se dikush...disa veta po me presin pertej oqeanit
por pamundesia e nje udhetimi kete vere me trishton akoma me shume.
Ehh sikur sikur...
Opaaaa ra nje yll....http://www.forumishoqeria.net/forum/images/smilies/smile.gif....e shpreha deshiren time!

E kshu vazhdojne zinxhir mendimet, nje gje me kujton tjetren deri sa lodhem dhe i them vetes flej mi budallaqe boll pe endrra me sy hap. Bukur, ... ylli perseri ishte lartesuar ne qiell, kurse ti beje gjume te rehatshem:)

YanYan
26-08-10, 04:14
8 Maj, 2009Egoizem - teoria qe cdo gje qe ben nje person eshte per benefitin e vetvetes.
Deri m'sot kam mendu se jam nje egoiste e pashpirt...qe mendon vetem per
veten dhe terezine e vet...por jo! Perkundrazi! Un jam nje person qe ska ego.
Gjithmone duke mendu per terezine e te tjereve, duke lejuar gjera te kqia per
mua-gjera qe nuk jane te karakterit tim, e per ca? Per moskokcarjen. Per
injorimin. Per harresen. Per thika mas shpindet. Per nje "hajt...". Per nje
mungese respekti. Per nje mungese besimi. Per egon e te tjerve.
Por kjo nuk asht ma e keqja. Ma e keqja asht se prap sbaj gja, prap
hahem me vedi, prap baj nji sy qorr e nji vesh shurdh, prap duroj, vetem
mos ti shof keq. Un e di kush jam, si jam, t'mirat, t'kqiat, sa mbaj,
sa toleroj, edhe sa jap...por tash duhet me pa edhe sesa marr.
Nuk jam me ba hije...e as me u ba hija e kujt.

tipi engjellor
26-08-10, 09:57
shume bukur

Alima
08-01-12, 12:43
...

Mjeshterit te pendes …

 
Si nuk jame e zonja per te ēuar gjere ne fund punet inteligjente qe ai i ka aq per zemer ?
…Sinqerisht , mburrem me menēurin e tij , studion aq shume sa turbullohem , ndihem e dobet dhe e pa fuqi afer urtesis se tij . Shpesh me bene te skuqem . Sigurisht feminiteti duhet te jete magji roberuese e paperballueshme , ngase atij i dukem e brishte , ndizet nga deshira te me mbroj prej te panjohures se frikshme te botes reale , mbushur me egersi … Deshiron te mos me ndahet , si keshtjelltar i pagjumte , roberuar e dalldisur .Misteri si cipe ,ka zaptuar teresisht qeniet tona .Pakuptuar , ne menyre te terthorte kemi krijuar nje bote paralele te perralte , plot ngjyra dhe tinguj te ndryshme nga ajo rale … gjersa thone se dashurine e meriton vetem ai qe lufton ēdo dite per te …
Besoi , dhe jo vetem se e thote ai , por ndiej thellesisht te verteten e fjaleve te tij :
-” Ne e kemi dhurate nga larte “ - dhe arsyeton me nje pamje dijetari , duke vazhduar me te njejtin ton -” Ne njemije njerez Zoti zgjedhe njerin , e sterpik me pluhurin e magjise se pakuptuar , dhe e ngra mbi tjeret “ !
 
Ate qe ne deh dhe gazmon ne kete ēaste , neser do ta pergedhelin te tjeret …kalimtare , krejt eshte kalimtare !
Nuk jame nga ato gra qe mposhten dhe tremben lehte .Kur me mallkoin e shikoin shtrember , perse ti kursej ?! … Neperkembjet , perbuzjet , sedra e lenduar me kane kthyer ne nje grua te rrezikshme , te pameshirshme , siē peshperisin pas kraheve te mi … Keshtu u dukem …. Me tej , jeta dhe sfidat !
Sidoqofte , edhe sa do zgjase kjo dashuri e embel mjalte , vrastare ? …pyetje te tilla pa fund me rrine mbi koke , me turturoine tmerrisht ! Ne femrat jemi ndryshe ngase pandehin meshkujt te cilet hamendesoin lloj-lloj perjetimesh te lehta … sa shume ka te tille te lehte qe notoin neper hapesira dhe nuk e kuptoin nje zemer femre , dhe keshtu as qe mund te dashuroin ndonjehere ne te vertete .
Tregim pa funde … ku shpirti i ndrydhur hapet i etur , perqafon dyert e horizontit ku flladiten enderrat e ndrydhura , ledhatimet prej kurore …keshtu kur ngacmon pejezat me te imta te natyres femrore ..

GURI SYLAJ
09-01-12, 14:56
...

Mjeshterit te pendes …

 
Si nuk jame e zonja per te ēuar gjere ne fund punet inteligjente qe ai i ka aq per zemer ?
…Sinqerisht , mburrem me menēurin e tij , studion aq shume sa turbullohem , ndihem e dobet dhe e pa fuqi afer urtesis se tij . Shpesh me bene te skuqem . Sigurisht feminiteti duhet te jete magji roberuese e paperballueshme , ngase atij i dukem e brishte , ndizet nga deshira te me mbroj prej te panjohures se frikshme te botes reale , mbushur me egersi … Deshiron te mos me ndahet , si keshtjelltar i pagjumte , roberuar e dalldisur .Misteri si cipe ,ka zaptuar teresisht qeniet tona .Pakuptuar , ne menyre te terthorte kemi krijuar nje bote paralele te perralte , plot ngjyra dhe tinguj te ndryshme nga ajo rale … gjersa thone se dashurine e meriton vetem ai qe lufton ēdo dite per te …
Besoi , dhe jo vetem se e thote ai , por ndiej thellesisht te verteten e fjaleve te tij :
-” Ne e kemi dhurate nga larte “ - dhe arsyeton me nje pamje dijetari , duke vazhduar me te njejtin ton -” Ne njemije njerez Zoti zgjedhe njerin , e sterpik me pluhurin e magjise se pakuptuar , dhe e ngra mbi tjeret “ !
 
Ate qe ne deh dhe gazmon ne kete ēaste , neser do ta pergedhelin te tjeret …kalimtare , krejt eshte kalimtare !
Nuk jame nga ato gra qe mposhten dhe tremben lehte .Kur me mallkoin e shikoin shtrember , perse ti kursej ?! … Neperkembjet , perbuzjet , sedra e lenduar me kane kthyer ne nje grua te rrezikshme , te pameshirshme , siē peshperisin pas kraheve te mi … Keshtu u dukem …. Me tej , jeta dhe sfidat !
Sidoqofte , edhe sa do zgjase kjo dashuri e embel mjalte , vrastare ? …pyetje te tilla pa fund me rrine mbi koke , me turturoine tmerrisht ! Ne femrat jemi ndryshe ngase pandehin meshkujt te cilet hamendesoin lloj-lloj perjetimesh te lehta … sa shume ka te tille te lehte qe notoin neper hapesira dhe nuk e kuptoin nje zemer femre , dhe keshtu as qe mund te dashuroin ndonjehere ne te vertete .
Tregim pa funde … ku shpirti i ndrydhur hapet i etur , perqafon dyert e horizontit ku flladiten enderrat e ndrydhura , ledhatimet prej kurore …keshtu kur ngacmon pejezat me te imta te natyres femrore ..

Me gjithe "ikjet" zigzakeve, me emrin jete,me duhet me e pranu se eshte thene bukur dhe mjeshtrisht .
Secili qe e don shkrimin ka deshire te lexoj dicka keshtu nga -mjeshtrit e pendes!

Rrespekt!

Alima
09-01-12, 18:09
...

Mjeshter i pendes ,
… e keqja eshte se tani na ndane nje Oqean , dhe …ēmendurisht pason verbimi.
Me duhet te pranoi qe …paqen dhe qetesin e humbi kur nuk eshte afer … Perse keshtu ?!Kjo gjendje me bene te ndihem keq , me shkaktone frustrime …
…Tjetra , ne kete pike te marrezise , ose nevojes se padrejte te njeriut per njeriun , lindin edhe lufterat ….. Ne kete gjendje, ngrehi koken larte per te takuar driten , duke harruar se drita fshihet brenda meje , ne shpirtin tim …! Ne kete turbullire vleresoi se nuk me lejon egoja te shohe driten e dashurise , dhe prap ne vazhdueshmeri i jape vetes ēdo here edhe nje raste per te jetuar kete histori te bukur …Me fal , por ndihem keq kur mendoi se mund te ndodhe , dhe duhet te harroi momentet nga kjo histori qe kemi .
 
A thua ēfar kerkoi une nga ti ???? … Ate qe se kam ?! Ate qe e kame ?? …Ate qe s’ mund ta kem ?! Ate qe mund ta keme ?!… Te kaluaren , te tashmen , te ardhmen , apo shpirtin tend ??! Fjale te bukura ? Genjeshtra ? Te verteta? …e plot , e plot te tjera si keto ? Po ti? Ēfare kerkon ti nga une ?!
Me vie keq , keshtu jame une , nje njeri here-here pa shkelqim , e zakonshme dhe e merzitshme ne pasiguri … apo , ndodhe se nuk di te dua ?!… mbase largesia e bene te vehten .
 
Me mallengjim ,
E ytja !.

Alima
09-01-12, 18:23
Me gjithe "ikjet" zigzakeve, me emrin jete,me duhet me e pranu se eshte thene bukur dhe mjeshtrisht .
Secili qe e don shkrimin ka deshire te lexoj dicka keshtu nga -mjeshtrit e pendes!

Rrespekt!

...

Une shkruj fort Bal http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif,
ti veē lexo , ngase me te vertete eshte mjeshter ne pend ai , nuk e njeh ti , joh !


ps. Lume Bali , pasna harru nje -t- te mjeshterit te pendes ... pasi ke mundesin si moderatore , hujdisja ! FLm paraprakisht :)respekt reciprok ,
Alima !.

Alima
11-01-12, 15:11
NC!
 
Zemra mu ndrydh , rri si ne gjemba …
…Ai rri serioz , si burre , por une e di se mezi duron . E di se do hidhte krahun rrethe qafes time dhe ate me kujdese , sikur jame ndoi send i ēmuar , por …Mendoi ne vehte , mos me nderon nga e keqja . …mos valle nguron i frikuar ?Buzeqeshet me zor?… Jo, jo , te tillet une i kuptoi lehtesisht kur e bejen per sy e faqe , apo kane ndonje halle te sendisur .Sa qenie mjerane qe jane ! Te tillet ne ēdo rast me neverisin , i perēmoi , ata mendoin se ne jemi gadi te bejme ēfare te duan ata … mjaftohen te na puthin , apo shtrengoin pas trupit .Keta si duroi dot !
Nuk e kuptoi pse ligeshtohet ne mungesen time ?… Ndoshta i eshte rrenjosur ne tru thenja se : “Kur vdes nje grua , thahet nje burim” … Ndoshta , ku ta dije , ku ta dije une …Ne anen tjeter , nganjehere behet aq i padepertueshem , sa me fute friken …Mos valle done te provoi dashuri te medha si arratisje nga rutina , qofte edhe kalimtare , mos kerkon rigjetje te vetvehtes ne kushte krejt te mbrapshta ? … - Jo moj , -perkujtoi vehten me te mire , e di ti se dashuris se madhe i mjafton nje foleze , nje jete se bashku , dy veta nje shpirte …lindjen e zogjeve , dhe keshtu deri ne mplakje ne paqe …
 
 
..
Tani prap mu tret psheretima poetike e shpirtit time …do pushoi , duke u perpjekur qe …Jo, nuk do lodhem te gjeje kuptimin e gezimit , ose pengesat e pathena femrore … e te re kjo eshte nje enderr qe nuk egziston , apo egzist…nuk kame guxim as te perfundoi mendimin …

iLOVEyou!!!
19-01-12, 01:15
Ti nuk je ne mendjen time ta kuptosh se cfar mendoj,andaj me injoron,ti nuk e din mungesen tende tek une andaj rrall flet me mua,ti ndoshta ndonjiher je lenduar andaj edhe shifet kjart se nuk ke besim tek une.
Ti me thua mos u ngut ndersa ajo qe duhet ngutur je ti sepse koha don vrap,sepse koha nuk pret.
Ti me shikon si te vogel por une jam shume i madh perderisa ti je brenda meje....

Alima
19-01-12, 12:56
 
…
 
Shpirti i nderkyer me tundon te hape zemren , ti rrefej Diellit sekretet , dhe ai ti shkrin pastai !
..
.
Me nje rast…
… ashtu se bashku i hodhem nje veshtrim vigjilent dhe vrastar te tashmes , e te shkuares … Me quajti misherim i gruas ideale …mu duk pak e tepert te te theme te drejten , edhe pse u ndiva mire pasi ishte vleresim nga ai …disi me largoi sado pak ndjenjen e fajit qe bartja , ngase vazhdimisht ndihesha si pjestare e anashkaluar ne shoqeri dhe e lindur per te pasur nje fat sadopak te ndryshem nga te tjeret . E pyeta : -” Po ? Sa mundesi u fale te tilleve si une , nje shoqeri ku shenjat ende nuk kane rene ne ujdi me hapesiren ? Ne nje shoqeri te ēuditshme ku ne emer te progresit global , u la plotesisht menjeane fati i vete njeriut , dhembjet qe ia mbysin shpirtin? kokat e shtypura me ndikime ???!!!……
-”Tani je nje oaze e mbrojtur “- tha … -”por jo edhe nga gojet e liga dhe nga kurreshtja e semure e njerezve “…e si mos ta dua ? Si ?… ofron mbrojtje , ngrohtesi , sinqeritet …
-” Te kesh kujdes e dashur , guximi yte me frikon , …ka nga ta me sy e veshe , pangje , mllefe e zilira qe enden perreth , dhe duket sikur duhet medoemos te mbijetoin duke rrenuar te dashuruarit “…vazhdoi ai , sikur te mos ishim fare ne nje teme krejt tjeter !
… Mire , mendova me vehte , do pershtatem edhe une .Pse te shkeli gjithemone mbi rregulla e kanune njerezish , duke u perpjekur te mbaje ne qender te vemendjes temen qe per mua eshte bere barre , ne fund te fundit , mos te prishi nje enderr krejt te natyrshme qe na ka ardhe nga larte .
Me mbane afer me mjeshtri , me duket sikur ka lexuar shpirtin time dhe deshiren time tu largohem qenieve njerezore , dhe te jetoi diku larg dukjes se zakonte … me sa verej une jeta do i ishte e zbrazet pa mua ! Ndoshta keshtu mendoi , ngase une mendoi… jo , jo nuk mendoi gje une !
 
Si duket me morre zemeren mjeshter i pendes , fjales , burrerise !
 
.

iLOVEyou!!!
20-01-12, 16:40
Desha tete them se isha i etur te flisja me ty dhe as tash nuk kam ndrru mendim,jeta na mesoj te ishim te mire me njeri tjetrin.
Dua te dal perpara teje e te them ja ku jam por ti me iken........
Me iken pa me then pse me iken ndersa une desha tete them se isha i etur te flisja me ty.
Enderroj qe te jesh fati im pa e ditur mire se qka permban shpirti yt,sepse mua me mungon nji njeri e si duket aj njeri je ti.
Vetem heshtja ime me shoqeron ndersa ti sillesh verdall pa me then nji fjal sepse ti iken nga une.....!
Jeta me mesoj te jemi te mire me njeritjetrin por me ty jam i veqant sepse ti je e veqant per mua!
Cdo dite qe kalon ndryshon nga tjetra vetem mendimi im per ty mbetet i njejt,andaj dua tete them qe jam i etur te flas me ty!

Alima
21-01-12, 12:24
…


……..rasti mbret i botes !Ndodhe qe ne nje moment te ndjehesh mbret i botes , dhe te behet e pamundura e mundur … Jeta ne ate moment te duket e mrekullueshme dhe fare pa brenga , harron te tjeret , dhe harron vehten tende ……e jeton momentin pa mos e menduart te nesermen ..


Prandaj , … O Zot , e shtypur nga persekutimi i historise, e venitur nga injoranca e shoqerise , e paafte ndaj shtrengates se ngjarjeve , e vetemuar ne shkretetiren perveluese te gjallerimit , e arrestuar ne burgun e ēelikte te jetes …Ti o Zot , nuk me ke lene vetem gjate kohes se rrezikshme , Ti je bere percjelles i neteve te mia te mugeta ne shkretetiren e vetemise .O Zot , kur thirrja ime e rrufeshme zhdukej gjate ngjarjeve , dhe nuk arrinte deri te veshet e dikujt , kur klithja e lutjes humbte ndermjet sprovimeve te jetes , Ti o Zoti im , ke degjuar renkimet e mia te dobeta te nates dhe ke hedhur drite ne zemren time te djegur , dhe u pergjigjeshe lutjeve te mia .Zgjohem ne mesnate , ne kohen e qetesise se fshehte te qiellit dhe tokes per lutje , te flase me ty ooZoti im , ta hape zemren per fshehtesite e pazbuluara te qiellit , qe dalengadale te zhytem ne thellesi te gjithesise , dhe ne pritje te mjaftohem se Ti me degjone dhe ndoshta lutjet mi pranon … O Zot , .. Bota nuk i duron dote njerezit e lumtur e te mjaftueshem qe Ty te kane per Udhezues , Keshillues , Drejtues ……. Ngase jeta trajton njerezit ne forma te ēuditshme , sot ketu , neser atje , per nje moment e embel e ne momentin tjeter e hidhur …dhe , ku mbetem ? , ah, -mbreti dhe sherbetori - , -e mundura dhe e pamundura-… e kunderta e mbretit te botes , pra sherbetori i tij , ne momente i sherben atij dhe vuan nga mendime te tmerrshme dhe atehere gjeja e embel i behet e hidhur , helem i rende …
 
Te perkujtoi i dashur ,
Nese ndonjehere ndodhe dhe kjo fetyre e imja te duket e ftohet dhe se syte s’ kane me shkelqim , ta dishe qe fajin ke ti , ngase u talle … do vuaj , por padrejtesisht nuk luaj , as nuk te le te luash !
 

.

4peace
24-01-12, 00:18
*

Shume teresant ky fare mjeshtri i pendes...

...Nuk e kuptova a mbaron (ben) penda ky apo shkruan me te.

Pata qef me e pase edhe une ni pende...
...sa me shkarravite pak edhe une...:wink:

...kisha zivatu dishka
...se me tastature s'po shkojne shkarrat si duhet...

Ah dashni, e mjera dashni
Sa m'ka marre malli (oj pendė) per ty...:redface:

Kjo ishte ni shkarravine nga ana ime per konkurs te vitit 2012 per "Shkrimin e depsuzit t'vitit" (simbas Kalimeros.

Nime sa keq, e anulun idejen e Kalimeros...
...shume kandidate ka pase: konkurentet me te forte kane qene ata qe "fituan" te cklimi i vjetit dy xelo nimletė...


*

e-uritura
24-01-12, 00:22
*

Shume teresant ky fare mjeshtri i pendes...

...Nuk e kuptova a mbaron (ben) penda ky apo shkruan me te.

Pata qef me e pase edhe une ni pende...
...sa me shkarravite pak edhe une...:wink:

...kisha zivatu dishka
...se me tastature s'po shkojne shkarrat si duhet...

Ah dashni, e mjera dashni
Sa m'ka marre malli (oj pendė) per ty...:redface:

Kjo ishte ni shkarravine nga ana ime per konkurs te vitit 2012 per "Shkrimin e depsuzit t'vitit" (simbas Kalimeros.

Nime sa keq, e anulun idejen e Kalimeros...
...shume kandidate ka pase: konkurentet me te forte kane qene ata qe "fituan" te cklimi i vjetit dy xelo nimletė...


*


Nguslime fur pis!

4peace
24-01-12, 07:28
Nguslime fur pis!


O flm, flm...

...as mak ėtjaq ap tol...


urime edhe ty...


...fejesa :tongue:


*

Alima
24-01-12, 13:04
*

...


Pata qef me e pase edhe une ni pende...
...sa me shkarravite pak edhe une...:wink:

..
.

*


...

Pata me ta dhene qeta http://thebreadline.files.wordpress.com/2008/09/ist2_763011_feather_pen2.jpg... veē amani te qofte mos me ban konkurrence ... sivjet duhna me fitu http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifps.bash mire qe ja hjeken Kalimeres temen , qatje i kishe qu ti krejt http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Ēdo te mire!


.

4peace
24-01-12, 13:28
...

Pata me ta dhene qeta http://thebreadline.files.wordpress.com/2008/09/ist2_763011_feather_pen2.jpg... veē amani te qofte mos me ban konkurrence ... sivjet duhna me fitu http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifps.bash mire qe ja hjeken Kalimeres temen , qatje i kishe qu ti krejt http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Ēdo te mire!


.

O me ty e pata (thash t'nguci pak) e jo me penden...
...se(pse) une s'di as me shkru e as me shkarravu...:biggrin:

...ama kete pende s'mundem e mos me e pranue (se pakut per me e ru'jte per hijeshi).


Boll e zo(n)ja je...
...kush s'e din, hunda ju theftė :rolleyes:

*

Alima
24-01-12, 13:31
…Keshilloi zogjet …

…eh , vetem sikur te isha nje grua e zgjuar , vetem atehere do kisha mundur te pershkruaj ate zoge te mrekullueshem , i cili bashkon ne vehten e tij bukurin dhe formen e pendes , kenges … vete mrekullia e te gjitha moshave !
…dhe…..une do flase thjeshte , vetem se te verteten !Por , per te vene gjithe kete qe dua te theme ne leter , kerkohet shkathtesi harmonizimi mes pendes e trurit , e une … une jame e manget …
Nuk dua te te tregoi se deri ne ēfare mase i verberon edhe zogjet e kengeve me te bukura te cilet , siē e din edhe ti , nuk jane me pake meritore .
…Mjaftohem dhe mbetem e kenaqur qe zogjeve tjere tu keshilloi detyren per te te shikuar dhe degjuar Ty …ndersa une per vehten time rezervoi te drejten te te dashuroi ,... kjo mund te jete me pake terheqese per veshin , por shume me e embel per zemren … Sa ndiej per ty ! Fjalet mund te perseriten , por assesi te shprehin ate qe ndien zemra !
I njoh tani te gjitha format e bukurive me te cilat ti me rrethone : me ngjyra , kalitja ne pende ,ne ze , te shprehur … dhe te gjitha se bashku per mua jane Ti .Nuk je vetem spektri solar me shtate ngjyra shkelqyese , por edhe vete Dielli i cili shkelqen , ngrohe dhe defren , kjo eshte ajo qe Ju jeni … njeherit une jame nje grua e perulur per Ty !…po ndalem ketu te pushoi duke u perpjekur qe te formoi nje sinonim per te verteten …hmm..pushoi duke u perpjekur !!!
 


Ndoshta do te lexosh , ndoshta …
.

Alima
24-01-12, 13:42
O me ty e pata (thash t'nguci pak) e jo me penden...
...se(pse) une s'di as me shkru e as me shkarravu...:biggrin:

...ama kete pende s'mundem e mos me e pranue (se pakut per me e ru'jte per hijeshi).


Boll e zo(n)ja je...
...kush s'e din, hunda ju theftė :rolleyes:

*


...


Vetem ty te jape te drejten e plote me me ngacmu ... askujt tjeter ( jo ashtu , po keshtu :D ... inshAllah nuk bahen belet tash hahaha... ) ... je meritore , andaj !


Me shendet e bajsh penden , e shkruj , shkarravit bane ēka te duash me te , o modest njeri prej encikolopedije :)


... jo poh , qe vete ...bile edhe Bali ma pranoi http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif...kurre huna s' ka me ju tha hahaha...


Selam !.

Alima
04-02-12, 23:07
…
 
Eklips!


...Ne rast se vie deri aty , nuk do hezitoja qe te fajsoi vehten per fundin , ngase ka shume endrra ne jete qe njeriu nuk mund tu shkoi deri ne fund , jo se ndoshta nuk deshiron , por nuk di !
Egoja dhe njeriu ..
..A kemi te drejte qe te duam me te padrejte ate qe ndoshta se marrim kurr , shpirtin e huaj ?Pse genjejme dhe krijojme iluzione duke thene e dua ate apo ate , e mbi te gjitha duam vehten tone ?


Me lejoni te krijoi nje pejsazh dashurie “ …me kushte ambientale .
….Ta krahasoim dashurine me nje lendine te bukur , ku fryen ere e lehte dhe e ngrohte pranverore , ku linde Dielli dhe i jepe jete e ngjyra ketij habitati .Aty ze fillin ky sentiment jetedhenes per te dobetin njeri te cilin edhe e helmon shpesh mu si nje gjarper i padukshem qe rreshqitshem kafshon , duke te lene gjalle per te vuajtur , duke te lene ashtu zvarre per te gjetur ate qe ka humbur ne nje stuhi .
E shihni ? Me te vertete qesharake … ipen lekcione mbi demin e dashurise , por vazhdojme te lakmoim mikun , kalimtarin e rastit , te njofshmin , e te panjofshmin .Lakmojme ata qe edhe pse mbi kete teme nuk kane marre lekcione , por e kane njoftur ate , e kane jetuar , jane dehur me te , dhe pa te nuk jetoine dot …. Zhgenjehemi edhe prej poezive falso qe lexoim neteve te gjata , ngase per ēudi , dashurin e kishte ai tjetri , ajo tjetra …
U lodha , u lodha shume per te gjetur pak dashuri ...
Me ktheve jeten , te lutem mos me vrit !
 .

GURI SYLAJ
05-02-12, 09:24
..... e sa vargu eshte shkru e shkruhet per dashurine e ajo krejt e thjeshte ,e kapshme, ketu afer .E domosdoshme ....!
Dashuria eshte si frymemarrja ,jep e merr!! Po e ndale kete ritem ma nuk je ....ke vdekur!!

Zero Cool
06-02-12, 20:49
“Mendja e fuqishme, qė bėn pėrpjekje pėr zbatimin praktik tė dijes teorike, ėshtė mendja mė e mirė nė botė”, Gėte.
Zbėrthimi i ligjshmėrive tė jetės, rėndom, e pėrballė njeriun me njė tė dhėnė tė ēuditshme: ato ligje qė nė dukje tė parė dalin si shumė tė ndėrlikuara, madje shpeshherė edhe shumė tė paqarta, pas njė analize tė vėmendshme, shihet qė janė ligje e dukuri krejtėsisht tė thjeshta dhe plotėsisht tė qarta. Zatėn e tillė ėshtė edhe tėrė jeta njerėzore me tė gjitha ligjshmėritė e saj.
Njėra prej kėtyre ligjshmėrive, qė shkakton mėdyshje e dilema serioze, ka qenė, ėshtė dhe, ndoshta, do tė mbetet edhe qasja ndaj diturisė si fenomen e sidomos dialogu rreth vlerave tė dijes memorje dhe tė dijes pėrvojė.

Pėr njerėzit qė mirren me ēėshtjet e rritės shpirtėrore, asnjėherė, nuk lejohet pranimi i njė pjese e mohimi i pjesės tjetėr, sepse jeta ėshtė tėrėsi unike dhe duhet tė pranohet si totalitet. Mohimi i pjesės fare lehtė mund tė shndėrrohet nė mohim edhe tė tėrėsisė.

Prandaj edhe duhet thėnė: edhe dija memorje edhe dija pėrvojė janė fuqi qė tė ndihmojnė pėr tejkalimin e pengesave dhe, qė tė dyjat, si dora e majtė dhe e djathta qė sė bashku e lajnė fytyrėn, edhe dija memorje dhe dija pėrvojė sė bashku janė tė domosdoshme dhe, tė shkrira nė njė, e ndihmojnė shumė rritėn shpirtėrore.

Dija memorje grumbullohet nga tė gjitha nivelet e shkollimit dhe nga tė gjitha mjetet e informimit, nga tė gjitha bisedat e debatet profesionale dhe, sidomos, nga studimi i literaturės. Kjo dije ėshtė e mrekullueshme, sepse njeriut ia mundėson njohjen.

Por, nė qoftė se ngelim vetėm nė kėtė rrafsh, nė qoftė se do tė sillemi vetėm nė dijen memorje, tė vlerėsojmė e ēmojmė letrat e diplomat (provimet shkollore), atėherė do tė bėjmė jetė nė CEKTINĖ, qė asnjėherė nuk e siguron thellėsinė e njohjes e sidomos do tė mungojė thellėsia e PĖRJETIMIT. E kjo, ndėr ne sidomos, ndodhė shumė shpesh.

Ne, zakonisht, flasim kėshtu: e di. Kam dėgjuar. Kam lexuar disa herė. E di. E ēka do tė pėrgjigjemi nėse ia shtrojmė vetes njė pyetje tė sinqertė: athua, vėrtet e di?
Tė dėgjosh njėqind herė, njėmijė herė apo edhe njė milion herė se tė dhemb dora kur ta prejė tehu i thikės, athua a ėshtė e barabartė me dhimbjen qė tė shkakton tehu i thikės kur vėrtet ta kėpusėsh dorėn tėnde me thikė?

Dija memorje ėshtė reēetė e mjekut. Reēeta nuk shėron, por barėrat, apo? Dhe, a keni dėgjuar ndonjėherė se mund tė mėsohet noti nė beton? Kėtu e kanė burimin edhe nocionet e arsimit formal dhe arsimit real.

Prandaj, plaku i mendimit gjerman, Gėte i menēur, moti ka thėnė: mendja e fuqishme, qė bėn pėrpjekje pėr zbatimin praktik tė dijes teorike, ėshtė mendja mė e mirė nė botė.
Mrekullia arrihet nė ēastin qė bėhet sinteza, sepse: njėra pa tjetrėn nuk jetojnė, tė dyja bashkė formėsojnė dy binarėt e jetės nėpėr tė cilėt mund tė udhėtohet me shumė sukses dhe me lehtėsi tė natyrshme.

Nė rritėn shpirtėrore dija pėrvojė ėshtė shumė me vlerė. Mund t’i keni lexuar edhe njėmijė libra inspirative, mund t’i keni dėgjuar edhe njėmijė ligjėrata, por njė MEDITIM praktik, njė seancė relaksuese, njė zbatim praktik i qetėsisė me ndihmėn e njė CD-je, do t’iu sjellin aq shumė pėrfitime sa nuk mund t’i zėvendėsojnė tė gjitha librat e botės.


Latinėt e vjetėr kanė thėnė: edhe ngjyra mė e zbehtė ėshtė mė e fuqishme se memorja mė e fortė. Nė kontest tė temės sonė duhet thėnė: edhe metoda dhe teknika mė e zbehtė e rritės shpirtėrore ėshtė mijėra herė mė efektive se cilado dije memorje.

Zero Cool
24-04-12, 16:54
Tek ne, nese nje femer dashurohet ne nje mashkull me te vjeter kjo shihet si normale. Te kunderten, atehere kur nje mashkull dashurohet ne nje femer me te vjeter, e shohim si te dyshimte.

Nuk dua te jap ndonje mendim specifik per kete pune sepse pres qe kete ta beni ju.

Para se ta jepni mendimin tuaj mos harroni se dashuria, nder shume te tjera, eshte:
*nje force natyrore e pakontrollueshme,
*nje vullkan qe mund te fleje i qete me mijera vjet por qe po ashtu mund te shpertheje ne ēast, pa asnje paralajmerim, vetem e vetem pse njeriu i duhur te ka dale perballe.

Ta keni parasysh se fuqia e dashurise fshihet kudo perreth nesh por mekanizmi shperthyes gjendet vetem brenda nesh. Askush nuk mund ta komandoje zemren se ke ta dashuroje. E kam thene hereve tjera se mendja mund te pranoje diktat por zemra gjithnje do te ngeli nje rebel i papermiresueshem.

Kush jemi ne ta gjykojme nje zemer qe dashuron?
Kush jemi ne qe dashurise t’i vendosim korniza?
Dashuria nuk njeh moshe!

Kur e dashuron atehere e dashuron me te gjitha qe i ka, perfshire edhe rrudhat ne fytyre, elementet tjera ndoshta edhe te amortizuara dhe gjithēka tjeter qe rendom do e hedhje anash.

Mos u hamendni!

Bukuria gjithsesi na le pershtypje por athua a mjafton kjo qe te dashurohemi ne dike?
Ne nuk dashurohemi ne bukuri e as ne kujdes por dashurohemi ne menyren se si ai njeri na bene te ndjehemi.

Zero Cool
25-04-12, 16:01
Veqmas pėr ty.

E dashur u mundova qė tė gjej njė dhurat pėr ty,vetėm pėr tė treguar rėndėsin qė ke pėr mua. Sikur tė dhuroja lule ajo do vyshket njė ditė,sikur tė jap ndonjė objekt kam frikė se dikur do shkatrrohet, kėshtu qė kėmbngula qė tė dhuroj diqka qė do tė mbetet nė ty tėrė jetėn.

Pranoje dashurin time sepse atė e veqova pėr ty, nga se e di se ajo qka ndjej ndaj teje nuk do te vdes edhe kur unė sdo tė jem mė.

Zero Cool
08-05-12, 18:53
Njerėzit thone se te humbasesh personin qe do eshte gjeja me e keqe,ne fakt me e keqe se kjo eshte te humbasesh vetveten,duke dashur dike me shume.

Me keq se te marri malli per buzėqeshjen e dikujt ,eshte te marri malli per buzeqeshjen tende.
Ndjenja me e dhimbshme eshte te jesh i/e gatshėm/e te sakrifikosh te nesermen per te ndryshuar te djeshmen. Askush nuk mund te kthehet prapa ,dhe te kete nje fillim te ri , por gjithkush mund te fillojė sot dhe te ketė nje fund te ri.

Mos harro e kaluara nuk mund te jete asnjehere me e rendesishme se e tashmja.
Ndrysho por beje ngadalė ,sepse drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia.

Alima
19-05-12, 17:13
...

Zoteri ,

…levize si mjeshter ,dhe mjeshterisht nepermjet pasazheve te mendjes time …Une nuk mund te te largoi as nga faqet e romanit te cilin po shkruaj , as nga hapesira e piktures qe une pikturoj .Me shmangesh neper qoshet duke rreshqitur , …po po , me shmangesh ! Nje karakter i paplotesuar .Ajo qe une shohe prej jush eshte per admirim .Burre te pasohet , ...fasad e pershtatshme per ta fshehur pamjaftueshmerin time, dhe mua vete !
Por …si mund te theme ?
Nese kjo eshte e vertete ?
Ti nuk do te dalesh dhe te flasesh me mua .Ē’ka ne zemren tende ? Ju nuk jeni budalla.Apo …ju nuk doni qe une te shoshe kete mjeshter …Por ? A mos jeni lloj qe … ???….? Jeni ju dikush qe do te dashuroj?…Dikush femijet t’ja besoi ?Dikush qe mirepret? Ofrone boteve te reja gezime ?Jeni ju zoteri me te vertete dikush qe une do doja ta pasoj ?

Nese ju jeni nje i tille , dil nga qoshet tua , dhe mbi faqen time eja ..ndaj me mua, dhe me meso mbi kete mjeshteri te pakapshme dhe hyjnore !


http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR-x1cC2UplszpAHt3u2o7TfZxlfuaISH9XJaX_jt3Erkwdt8sP


.

Kalimero
19-05-12, 17:43
...

Zoje,

...pu purpiqna mut kuptu qa ki dashen me thonen me qit zhgaravin. asesi s'pu muj me lidhen , her pu thu JU her pu thu TI. oni ! e lixova me ni interesim t mall, u munova be me nxeren thelbin e qisaj filluzufije por ncuk, ncuk ere ncuk.:biggrin:erlle nirvoz, um bone ere mu nirvoz , qera her zhgaravit diqka qi t'kuptoj u ere kejta qita qi t'lixojna:biggrin::biggrin:


psh; qishti e kshira titdhin e temes, te kuka shkarrvinat e mia.

vazhdojna qera her...........

Alima
19-05-12, 17:45
...

Zoje,

...pu purpiqna mut kuptu qa ki dashen me thonen me qit zhgaravin. asesi s'pu muj me lidhen , her pu thu JU her pu thu TI. oni ! e lixova me ni interesim t mall, u munova be me nxeren thelbin e qisaj filluzufije por ncuk, ncuk ere ncuk.:biggrin:erlle nirvoz, um bone ere mu nirvoz , qera her zhgaravit diqka qi t'kuptoj u ere kejta qita qi t'lixojna:biggrin::biggrin:


psh; qishti e kshira titdhin e temes, te kuka shkarrvinat e mia.

vazhdojna qera her...........


...

Tregom ēka nuk ke te kjarte ?

Ti i theme , dhe edhe ju ... po te njejtit mjeshter !


.


.

Kalimero
19-05-12, 17:53
...

oni be oni, mus burtit. Ere u viq zhgaravita :biggrin:vazhdon.......

Bajlozi i Zi
19-05-12, 18:35
...

oni be oni, mus burtit. Ere u viq zhgaravita :biggrin:vazhdon.......

:biggrin:

Kam harru se si quhet nje teknike e shkrimit letrar qe behet (perafersisht) ne kete menyre: e merrni nje flete te bardhe, nje pende, uleni ne nje tavoline edhe filloni te shkruani ēka t'ju vjen neper mend. Tip "zhgarravinash personale" qeshtu. Edhe nese s'ka asnje lidhje, e shkruani.
Kjo quhet pak si “letersi live”.

Kete teknike me ka pas ra rastesisht puna ta shoh ne versionin "live" ne Paris, ne njė Panair kogja te madh te librit. Ne vitin 2008 me duket.
Ne nje si lloj kabine rreth e rreth me xhama, dy tipa me njė mikrofon ne dore flisnin me rend. Perpara tyre kishte njerez te tubuar.

Pershedetje miqte e mi, thojke i pari, ma thoni nje fjale ēfaredo.

Ēorapa! thoshte dikush, pa lidhje, mbase e vrajshin ēorapat e djersitura.

OK, pergjigjej ky tipi, edhe ia fillonte:
Nje dite, nje ēorapė doli ne shetitje. Shetitje ne kembe.
Kembet me ēorapa. Ēorapat e pambukut, krejt vija vija. Vijat jane drejtėza dhe formojne kėnde. Kėndi mund tė
jete i drejte, i ngushte ose i gjere. Sikur gjeresia
gjeografike, qe me te madhen e ka Alaska ku rriten
arushat polare, edhe pinguinat. Por pinguin quhet edhe njė shtepi botuese ne Amerike e cila sot po lufton ne Afganistan dhe Irak, Irak te mbushur plot me arabe te cilet hane kuskus. Kuskusin, p'e dini ju, eshte shume i mire pėr semundjet e zorreve qe shpesh i kap kanceri, kanceri i cili u zbulua nga shkencetari Shaip Llastiki, qe perdoret per t'i mbajtur brekėt per mos me ra tek
kembet, ku gjindet edhe ēorapa qe ka dalė ne shetitje.

A ju pelqeu more? na pyeti ai tipi.
Pooooooooo, ia banen nja tri plaka qe ishin ne anen time te majte.
Njana e ktheu koken edhe me buzeqeshi. Shka po m'kqyr ashtu? Plaka e flliqt! ia bana une edhe pastaj ika.
Binte shi e frynte fryme. Ne mbremje hyra brenda, nuk lexova hiē qat natė, fola pak me kojshiken, edhe rashe ne gjume.

Qe qeshtu, per sherr ia harrova emrin qysh e pat kjo menyra e shkrimit!

Kalimero
19-05-12, 18:38
...


...vi vi qishti vi viq ta mrehi lapsin ere u :D

Alima
19-05-12, 22:39
...

Deri sa te mbreh Kalimero lapsin ...


Lehte !

Me buzeqeshjen tende shakulline dhe me ze te qete prej shkollari , ti meson gishtat e mij te mos nxitojne ne tundimin e tyre te shpejt per te shkruar edhe keto fjale tani …
Po me gjete mua ne kenaqesine dehese te likidit tend … me hedhe shpejte ujqeve, dhe me qeshje te dhimbshme zemra ime do ze ankth.

Mjeshter,
...shendrit mbi mua ! Une do te marre ne moderim ate qe ti sherben , ngase ēfare ti ofrone eshte shume e ēmuar qe te le te kaloi.

Tejet delikate te kuptohet per nje njeri ne mbytje ! …Dhe papritmas , pa substance … kontrolloj duart e mia dhe zemren .
Rezistoj farmakosjen… lehte !
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQtD8-Q_-uG0nlFHnVfgYsGhyrUsKOm_WmT4orqreBEwcymZTeR.

Denim
21-05-12, 23:20
Nė fund tė fundit, kush do tė mund tė shpjegonte, ose kush do tė mund tė kuptonte se si lavdia e tij e vetme ka qenė nė kryqin e Zotit? Kėtė mund ta dijė i vetmi ai qė ka pasur hirin ta provojė.

Sigurisht qė, edhe po tė kishin ndonjė pėrvojė tė lehtė, fjalėt tona, tė njollosura nga pėrdorimi i gjėrave tė pėrgjithshme e pa vlerė, nuk do tė ishin nė gjendje tė shpjegonin mrekulli kaq tė mėdha. Dhe ndoshta, pikėrisht pėr kėtė i ėshtė dashur ta shfaqė nė trup, sepse do tė kishte qėnė e pamundur ta shprehte me fjalė.

Le tė flasė, pra, heshtja, aty ku nuk bėn punė fjala, sepse, ku nuk ndihmon shprehja, edhe gjėja e vulosur flet vetė. Vetėm kėtė le tė dėgjojė veshi njerėzor, qė ende s’e ka krejt tė qartė pėr ē’arsye ėshtė shfaqur nė Shenjtin ky mister; nė fakt, gjithė ato gjėra qė janė zbuluar nga ai, nuk mund tė kuptohen veēse nė funksion tė sė ardhmes. Do tė jetė i vėrtetė dhe i denjė pėr besim ai, tė cilit do t’i jenė dėshmitarė natyra, ligji e hiri.

Alima
25-05-12, 21:44
...


Ne nje kohe tjeter ne u njoftuam ..
 
…dhe biseduam , ndam momente .Fryente veriu , vjeshta shtrengonte forte boten tone , ishim ulur ne bangen e parkut i cili kurr nuk ka ekzistuar , gjethet bienin posht rreth nesh .Mbaja duart tua duke biseduar per asgje ...Te shiqoja thelle ne sy dhe flisja fjale te pakuptimta .

E vėren se te jeme kaq afer teje , madje edhe ne nje vend joreal dhe te parealizuar , eshte nje pikturim i oazes sone .Dhe prap mendoi se ngjarjet e asaj dite , qe kurre nuk kane ndodhur , nuk e aprovojne oazen tone .

Biseduam per motin , biseduam edhe per ushqimin , biseduam edhe per politiken ,dhe tere kohen zemra ime ndiente se do shperthej nga gezimi qe te shikoja ty … ishte e ēuditshme per mua te jeme aq afer persosshmerise … pastai ...ti fillove te kendosh , dhe menjehere filloi te bie bore .
Une e di se dimri eshte sezoni juaj mjeshter , dhe se akulli eshte shtepija juaj , dhe se bota po vinte te te marre larg nga une perseri … u ngrita ,dhe shikoja si qielli hapi duart dhe te dha shenjen per tu kthyer ne shtepi … mjeshteri im i akullt , vjeshta shpejt kthehet ne dimer ne boten tende , dite pas dite , dite pas dite , bote e ftohte , …vend i ngrohte per te qene .


Urte dhe modest si gjithemone ,u ktheve nga une duke ua kthyer shpinen rrenojave te mureve te kesaj bote .. pastaj u zhduke si gjithemone , ashtu si do zhdukesh gjithemone nga kjo imagjinate imja .
Me braktise …Plote mallengjim shiqova qiellin kur ti u fute ne kufijt e tij . Eshte ēudi te shohesh realitetin duke ngritur supet ne forme habije dhe te mbetesh memec .
Mu duke sikur qielli kishte diēka per te zbuluar kesaj rradhe , sikur donte te thonte … Jo, une mendoi se qielli me porositi per shpirtin , zemren dhe hapesiren e shikimit tende ... me peshperiti :-"jane shtepiija e bukurise hyjnore" .


Mjeshter,
ti je i gjithe ai qiell , ..por i pamundshem per tu arritur .
Te dua , ti e di kete .. Edhe pse kurre nuk u takuam , dhe as qe do takohemi ndonjehere …perveē ne ate vend te veēante ku shpresa dhe pasioni , si dhe enderrat jane aq te forta , sa krijojne nje realitet kaq te gjalle sa ja vlene te vizitohet .. Ja vlene!
Une gjithemon do kthehem ketu te te shohe ty mjeshter , ngase ti me drejton , madje edhe ne enderrat e mia …dhe ai eshte vendi ku une shohe qiellin dhe ty !
 
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/562536_3848574969565_1133932326_3455794_1763649993 _n.jpg


.

Bajlozi i Zi
28-05-12, 23:23
Nje dite e hapa thash ta shoh Facebook-un, edhe, shoh se kam nje kerkese shoqerie nga njė kineze.
Me banim nė Kinė.
Mire e bukur e hijshem e fantazi, siē e dini ju te gjithe, une anglishten e thaj e baj si kranja e xhehnemit. Edhe ajo e thajke, ishte gazetare ne gazeten Zhenxizhminzhibao. Kjo eshte gazeta ma e madhe kineze.
Filluam te flasim pak si shpesh.
Ajo ishte e re, e bukur, e me floke te zeza.
Nejse kete, floket e zeza, ma mire mos ta kisha thene hiē se atje krejt jane flokezi, por sidoqofte e thashe se qashtu edhe ishte e verteta: ishte flokezeze.
Mė fliste per meshkujt kinezė, qe s'jane te zotet pėr kurrgje, edhe qe jane shumė te pashpirte: i rrehin gratė, i ofendojne, edhe jane shume egoista. Ajo ishte shume e mllefosur me zakonet e vendit te vet edhe dojke me ike me ēdo kusht.

Kur i thash se une jam ne France, por jam shqiptar nga Kosova, ajo me tha se i pelqente edhe Franca edhe Shqipnia edhe Kosova.

Mirė, a!

Pastaj une i thashe se e kam nje shok, ketu ne France, qe eshte kinez edhe qe quhet King Star Na Nchi Mi. Me pyeti ēfare profesioni kishte ai, i thashe "ekonomist".
Me tha qe p'i pershtatet.

OK, i thashe ketij shokut tim, ta kam gjetė njė nuse.
Si quhet? me pyeti ai, thu-se-ti e njofke krejt Kinen. I thashe quhet Mi Cko Ya.
Hmm... ma bani shoku, nuk po me pelqejka edhe qaq shume, qenka nga ato fiset veriore te Kun Xhave, jane kogja tė sertė kėta.
Mirė.
Pastaj ata dy i nderruan fotot, pastaj biseduan ne telefon, edhe nje dite, ky kinezi, shoku im King Star Na Nchi Mi, me tha se do te shkon ne Kine te takohet me Mi Cko Yen.
I urova udhe te mbare edhe lajmro, i thashe.
Edhe u lajmerua. Me shkroi se eshte i lumtur, se ka vendosė me jetu atje, ne veri te Kines. Mi Cko Ya eshte gruaja ma e mirė ne bote, mė betohet King Star Na Nchi Mi.

E kam fjalen, se mbase ju po thoni me veti ēka hamamin eshte kjo histori, por qe fakti, qe facebook-u eshte gje e mire.
Pyetni King Star Na Nchi Min dhe Mi Cko Yen nėse doni

jadore
29-05-12, 15:12
definitiv , me sot cdo foto te postuar aty e kisha bere me 5 euro pagese ..

deri sot kam pare idiotesi nga me te ndryshmet nga disponimi i te tjereve qe postojne por kulmin e arriti nje fqinje i imi ..
mbaj mend qe fmi kam qene kur kishte lidhje dashurie me gruan e tij ,si duket qysh ne shkolle te mesme , studiuan , kriuan familje , punuan , dolen jashte shtetit ..e sot pas ndoshta 30 viteve bashkjetese te tyre ,pash qe ishin ndare ( athu femite si e kane perjetu kete !!! )
kete e kuptova nga fotot e tij te reja nga muaji i mjaltit i dyte dhe urimet e te tjereve qe ja adresonin ..!!!
besoni apo jo , 50 x u ktheva , a jam mire a cka ka ndodhe ..!!
nuk e di ke ta quaj me per turp , kohen qe jetojme , apo pamuturine dhe idiotesine e njerzve te papjekur ne jete !

pale, i kemi qeshur te huajt ...

LOJETARI
02-06-12, 23:10
Faqet e saj tė tulta ngjyrė gace dhe njė buzėqeshje e lezetshme ia ndezėn Rushitit kurrreshtjen .Ngriti vetullėn e djathtė ,e majta i ra vet poshtė, buzėt i bėri smajli (smiley) , ktheu kryet nja pesėmbdhjetė gradė nė tė djathtė dhe e mori nė nishan ,i sigurt qė tash veq minutat po e ndanin deri sa ta fuste „shtrigėn“ nė dorė . E thumboi fort ,. Nora Nishliu,tha me vete ka me ta pasė zili pėr tingujt qė do t‘i nxjerrė prej teje dhe padashje fryu gjoksat .Kėtė lojėn e vetullave me smajlin ia kishte treguar Baci nė besė .-“Xhoker ma tė fortė ,shtirė e ke me gjet ,veq duhet me dit kur me e pėrdorė“,- i kishte thėnė me njė zė eksperti .E kishte stėrvitur disa herė para pasqyrės dhe ēdo herė nxirrte tė njėjtin pėrfundim : Xhejms Dini as deri te thembra s‘do t‘i vinte .
Njė mburrje gati shpėrthyese e kaploi ,por nuk zgjati shumė ,- filloi vallja e vetullave tė saj .
Ajo ngrysi tė dyjat , njė vėshtim tė ashpėr ua hodhi thembrave tė tij ,buzėqeshja iu var si ēorapė najlloni mbi buzėn e poshtme dhe lėshoi njė phhh ngacmuese duke shikur nja pesėmbdhjetė gradė nė tė majtė ,qė nė veshin e Rushitit tingėlloi si :HARROJE! .Situata i doli jashtė binarėve ,kėtė e kuptuan edhe ata pak minutat e mėparshėm qė si kinezėt filluan tash tė shumohen para syve tė tij .Vetullat e Rushitit ende bėnin gjysmėsallto ,ndėrsa tė „shtrigės“ ishin ngrirė fare .Si duket ia kishte futur frikėn mė shumė se sa nė palcė ,por nė vend se ajo tė ikte siē pritej pas tėrė asaj qė ndodhi , eci si e mpirė nė drejtim tė Xhejms Dinit ,shikoi anash ,e tėrė Dardania ishin mbledhur mbi urėn e Llapit ,kishin hapė sytė si huta dhe prisnin se ē‘do tė ndodhė .I pėshpėritit Rushitit diēka nė vesh dhe nė vend tė :
„Mė lerni tė qaj “tė Norės ,piskati :“Mė lerni tė knaqem ,knaqem ,knaqem se ktė gjė mė sė miri di ta bėjė tani “ ,kapi Rushitin pėr dore dhe kėrcyen nė ujin e akullt tė lumit .Rushitit iu zgjua jo vetėm kurreshtja por edhe aeroplani ,ndersa Shtriga ofshani „Aeroplani im ateroi „

Alima
12-06-12, 17:10
...


 
Qeshja e loteve!


U perpoqa ti shpjegoj per se shtati here,por buzet e mija ishin shtangur.Ato nuk leviznin edhe pse kisha per ti thene… se shtati here.
Ne percptimin e realitetit nuk jane as te mire dhe as te keqinje zingjiret e mprehte dhe guret dermues sikur qe jane ,kenaqesia,dashuria apo edhe vete bukurija.
Ata doemos duhen te jene banore flutarak ne mendjet tona.-"Pranoj ato, dhe jeto ne gadishmeri per fillime te reja pa trishtim"-i thashe per se shtati here ..
Hapat jane te lehte,sepse ne ēdo hape eshte nje mrekulli,per aq kohe sa kemi vullnetin te leme gjerat te ndodhin .
E shtangur qendrova ashtu duke shikuar fjollat e bores ,..veshtrova nje nga me delikatet e cila bente kthesa ne harmoni dhe ne panike nga rrymat e ajrit. Me kote u mundova ta kuptoje ate fjolle,kjo bukuri lundronte ne mes te kaluares dhe te ardhmes e vetedijshme se nuk do te zgjase ,sapo te bie ne ngrohtesin e duarve te mia.Gjithemone e persosur ne formen e saj prej kristali u shkri bardhesia e saj ne pika te pasigurta neper pellembet e duarve te mia duke rreshqitur teposhte…
…Apo ndoshta ende ne mundimet e renjes se saj,ajo ne menyre te pashmangshme u godit,u rrezua pa nje tingull.PASTAJ?…sado qe deshta ta shpetoj,deshtova qe te ndaloj shenderrimin e saj ne mase te flliqur.Prap qendroja ne bore duke u perpiqur te kuptoj milion fjolla bore qe peshtjelleshin ngadale ne te njejtin destinacion….megjithate,vetem se lagem dhe kame te ftohte…Rruges kah vdekja,ende duke enderruar iluzione ne nje bote pa konkluzione .
Dashuria ime ngjane edhe nje gjethi,mjeshter…energji ne gjelberim per te mbaruar ne nje qielle dimri..per te qene e forte gjate vallzimeve neper ere…linjat e thella duke rene ne toke si shenje se prap dimri erdhi ne bangen qe kurre s'ka qene.Eshte trishtim po mos e ndame kete dashuri tonen me tjeret Mjeshter,por ēmenduri eshte per ta kuptuar ate!
Mjeshter,
ashtu si lotet ,edhe vitet vazhdojne manevrat e tyre... duke qeshur!
 
.

Ora e ligė
22-06-12, 23:12
E ke pare shiun e veres ndonjehere?
Nuk ka fytyre, por eshte njera nder gjerat me te bukura ne planet.
Eshte sikur nje lume te ndahej ne mijera copeza jete.

Ky, nuk ishte mjeshtri im.
Ky eshte shiu im.

E din, kur ecen neper shiun e veres, me pak rrobe ne trup, ai me lageshtine e tij te futet ne secilen pore.
Dhe ti e ndjen dashurine e tij.
Ndien pasion.
Ne nje bote te pabote, ne nje vend te pavend.
Nuk e dija ne cka e kisha ngulitur shiqimin ashtu, por ai ishte i mpire.
Nuk ia shihja dot fytyren. As me sy mbyllyr jo.
Vetem dehesha ne frymemarrjen e tij.
As ne mendime nuk kisha guxim te vazhdoja me tutje..

Kete here ishte ndryshe. Kete here e doja trupin tim lakuriq e te strukur ne gjirin e shiut.
Zhgarravinat shfryheshin rreke, me ndrojtje iu afrova dhe gjaku muar hov.

Ne kete nate pa emer, vetem ti mungon.

Jo sot dy vite, jo 5 apo 10, ti do jesh ketu gjersa te bie shi..

Kalimero
24-06-12, 11:49
...

shivi u nal, mjeshtri shkoj tu shpia, ahh shi shi laga shi, pse na rite be pse nuk na le hala halo thmi:biggrin: e ishum knaqen naper streh t'axhes Faik tu kshir vadat ere skrrajat kur dilshin si u nalke shivi. ai viq na ka lagen nuk na ka hi un pore ere mu na pasionav :biggrin::biggrin:

Nuk e dija ne cka e kisha ngulitur shiqimin ashtu, por ai ishte i mpire.
Nuk ia shihja dot fytyren. As me sy mbyllyr jo.
Vetem dehesha ne frymemarrjen e tij.
As ne mendime nuk kisha guxim te vazhdoja me tutje..


ahh shkaravin be , ere dehemi un frimarjen e mjeshtrit , ere kur e kena larg e se shohum hiqq e le ma un mindimee.... shkaravita , mu thi apet maja e lapcit alima, pu shkoj me cprehi qishti


vi vi , vii de :biggrin:

Denim
13-08-12, 19:40
Dhe sot ditėn njė natė e mbuloi.
Se dua errėsirėn, kurrė tė mos vijė, se e mbushur ėshtė ajo plot fshehtėsirė.
Nata tė mbyll sytė e tė bėn tė ngrirė, tė fshinė ėndėrrat e tė le tė mjerė.
Vetėm Hėnėn dua dhe yjet pėlqej shumė, se dhe ato shkėlqejnė si unė. Dhe rrezet e tyre mua mė rrėmbejnė, por natėn se dua as dhe errėsirėn, dua dritė dhe vetėm dua dritė....
Nė dritė ēdo gjė tė pastėr i shikoj, i sigurt eci nė rrugė kur kaloj. Ēdo gjė tė bukur qė syri mė shikon, mendimet pėr jetėn mi rigjallėron.
Tė bukur tė pastėr dua ta jetoj, Zotit i lutem kėtė tė ma dhurojė. Nėn qiellin e kaltėr , tė pastėr e tė qetė, nė fushat e hapura tė gjelbura e tė blertė, nėn flladin melankolik tė erės sė lehtė, nė zemrėn time tė madhe , tė pastėr , pėrjetė.... JETĖN TA JETOJ TĖ MBUSHUR PLOT JETĖ

Denim
13-08-12, 19:41
Dhe sot ditėn njė natė e mbuloi.
Se dua errėsirėn, kurrė tė mos vijė, se e mbushur ėshtė ajo plot fshehtėsirė.
Nata tė mbyll sytė e tė bėn tė ngrirė, tė fshinė ėndėrrat e tė le tė mjerė.
Vetėm Hėnėn dua dhe yjet pėlqej shumė, se dhe ato shkėlqejnė si unė. Dhe rrezet e tyre mua mė rrėmbejnė, por natėn se dua as dhe errėsirėn, dua dritė dhe vetėm dua dritė....
Nė dritė ēdo gjė tė pastėr i shikoj, i sigurt eci nė rrugė kur kaloj. Ēdo gjė tė bukur qė syri mė shikon, mendimet pėr jetėn mi rigjallėron.
Tė bukur tė pastėr dua ta jetoj, Zotit i lutem kėtė tė ma dhurojė. Nėn qiellin e kaltėr , tė pastėr e tė qetė, nė fushat e hapura tė gjelbura e tė blertė, nėn flladin melankolik tė erės sė lehtė, nė zemrėn time tė madhe , tė pastėr , pėrjetė.... JETĖN TA JETOJ TĖ MBUSHUR PLOTĖ JETĖ

lovely
28-08-12, 13:06
Mjeshter,


Jo i Alimes. Alime, nuk ke vec ti mjeshter.

A duhet secila grua/femer ta kete nga nje mjeshter?

Une them se Po.

Dreqi i hifte, boll probleme sjellin, shpesh e prishin murin keta mjeshterit, por prapeseprape, pa ta nuk ben. Ata bejne dicka me hormonet tona me duket. Nuk e di a eshte e sigurte Alime.

Me korrigjo, nese jam gabim.

Mjeshter, shpesh me ngjan se nuk jemi aq te ndryshem. Ti ne boten tende, une ne timen.

Na quajten te krisur. Na quajten me crregullime personaliteti. Na thane se bartim edhe ADHD. Une iu kam dhene te drejte secilen here.

Ja dhe perse-ja.

Cili qe ai i cili u mundua ta kuptoje boten teresisht, dhe arriti te ruaje "normalitetin" ne syte e siperfaqesoreve?

Cili qe ai qe trishtohet kur largohen njerezit, sepse mendimet e mbysin dhe arriti te ruaje "normalitetin" ne syte e siperfaqesoreve?

Cili apo cila qe ai/ajo qe nuk duron dot poshtersina, idiotesi dhe vepra prej femijesh ne nje mjedis te rriturish, dhe arriti te ruaje "normalitetin" ne syte e siperfaqesoreve?

Cili apo cila qe ai/ajo qe per dashuri sakrifikon gjithcka, dhe arriti te ruaje "normalitetin" ne syte e siperfaqesoreve?

Ja ku jemi prape tek gjurmet.
Gjurma qe ti deshiron te lesh ne te tjeret, te sjell knaqesi dhe krenari te semure koheshkruter, te perndjekur me vuajtje kohegjate.
Gjurma ime, me sjell vuajtje koheshkurter, te ndjekur me knaqesi dhe krenari te semure kohegjate.

E sheh, nuk ndryshojme edhe aq shume une dhe ti.
PS: Alime, rri larg.

Alima
28-08-12, 13:25
...

Haj medet!... kame shkruar shume,por po i ruaj ne folders per botim nga dikush pasi te vdes une ....ndaj po rri larg edhe ndoj dite...ama mendoj se nese vazhdojne konkurencat :D...doemos duhet ti botoj qe te gjitha :D


.

Sulltan-Alim
04-09-12, 00:09
Nga Keshtjella e Rozese "erdhi Zonja Bukėl" me Pajton ne Top Kapi te me njoftonte se ketu duhej te zbrisja.

I thash me gjithe Respektin Zonje do zbres ne kete Ujevare, duke iu buzeqeshur ngrohte.

...

P.S.

C`prush i praruar paskesh kapluar Penden e saj?

"Zhgarravinat"? Shpesh here me bejne magji, prandaj i drejtohem Yllit te Lindjes per t`a sofistikuar prehjen,...!

achiles
04-09-12, 20:48
Po lexoja nje leter te vjeter qe tanime ishte zverdhur, e solla ketu te paperpunuar.
Ti me le trashegimi me te madhe se qdo te deshiroja, ti me mesove gjuhen me te mrekullueshme kur isha vetem nje vajze e vogel ne menyre qe te flasim me mire, ti e ndeze shpresen ne mua, ti me dhe energjin me pozitive qe egziston, ti me mesove se si ta dua jeten, se si si nje buzeqeshje mund ta ndryshoj nje jet, ti me bere personi qe jam tani...
Por me e rendesishmja eshte se ti ju dhe jete 2 engjujve me te mrekullueshem ne bote, te cilet ma sherojne cdo merzi dhe cdo dhimbje ne shpirt me vetem nje buzqeshje, i shikoj ata dhe te ndjej ty...
Kjo esht pasuria me e madhe qe e kam marr dhe do e ruaj gjithmon...

P.S: I MISS U :(

natyra
05-09-12, 03:24
Po lexoja nje leter te vjeter qe tanime ishte zverdhur, e solla ketu te paperpunuar.
Ti me le trashegimi me te madhe se qdo te deshiroja, ti me mesove gjuhen me te mrekullueshme kur isha vetem nje vajze e vogel ne menyre qe te flasim me mire, ti e ndeze shpresen ne mua, ti me dhe energjin me pozitive qe egziston, ti me mesove se si ta dua jeten, se si si nje buzeqeshje mund ta ndryshoj nje jet, ti me bere personi qe jam tani...
Por me e rendesishmja eshte se ti ju dhe jete 2 engjujve me te mrekullueshem ne bote, te cilet ma sherojne cdo merzi dhe cdo dhimbje ne shpirt me vetem nje buzqeshje, i shikoj ata dhe te ndjej ty...
Kjo esht pasuria me e madhe qe e kam marr dhe do e ruaj gjithmon...

P.S: I MISS U :(

respekt per thenjet,shum prekese:(!

jetegjatesi pasardhseve

Natyra.

natyra
05-09-12, 03:39
dhe,shpesh pyes veten?perse kemi lindur(qe mos ti gezoim te gjitha)!:(


,,,,,,,,,,,.

Zero Cool
05-09-12, 17:30
Para do kohe, isha gati ne gjume ne ora 23:30 crrrrrrrrr, crrrrrrrrrrrr e crrrrrrrrrrrrr telefoni. He moj bela kush osht n`kete kohe.
Halloo, po ja boj.
A t`qova prej gjumi a? m`tha Muharremi.

Jo bre Muharrem por sa deshti mem nxane e nese ske najsend me randesi, qe ska krise lufta e 3 ose qe ske mu martu leje e te thrras neser me sabah se m`duhet me pushu tash, i thash.
Lufta e trete tha, po`t ftoj ne dasem!

Dasem t`kujt breh?
Temen tha, po martohna me Mihonen.
Moo breh?!
Po tybe tha.
Ani urime e u trashegofshit, ja bona.

Mi tregoj datat e vendin e dasmes, ja urova edhe rash n`gjume.

Kure erdhi dita, u duft me ja ble dhuraten. E bleva pra (nje koverte dhe i futa do evra n`ta). Shkova n`dasem, eeeee shyhreti qe ish kon. Ishin mledhe njerzia nga jane e nga s`jane, te njofshem e t`panjofshem. E pi, e gzoju, e kce, e uroja,,, e,,, aiiiiii po s`martohet dosti jem, Muharrem per dite more. A u knaqem u knaqem.
Ne oret e hershme te mengjesit u ktheva n`shpi i lodhun e i rraskapitun e i bon qymyr. Nasht mendova, hallall, u martu Muharremi more, tash pushoj nja 2-3 dite e vije n`veti.

U tha u bo. 3 dite s`dola prej shtratit, derisa u kthjella mire.


Mas nja 2-3 mujve rastesisht te 1 dugoj e takova Muharremin.
Oooo ku je ti i sapomartum, qysh je, qysh e ke nusen, a mos ja keni nise naj bebe..., ja fillova me bombardu me pytje.
Jo more cfare bebe, ma boni, a hala ske ni a ?
Cka me ni more?
Jemi nda me Mihonen qe 2 muj, tha.
Mooooooooooo breh?!
Po tybe! Cka s`shkon, s`shkon tha.
Qysh bre u dajtet hala pa i la borgjet e dasmes, po a je ka e din se cfare krediti ke hy per tan at salltanet a jo?, i thash.

sheqerja
11-09-12, 08:18
Sa her me shkeli dikush kemben me kerkoi falje, ndersa ti shkele zemren time e kurr nuk u pendove.
Dikush me deshti me shpirt po pat frike te ma thot, ti nuk ndjeve asnjeher asgje per mua ama genjeje bukur.
Tjetri me deshti po nuk me pat kurr, ti me pate gjithmon po kurr nuk me deshte.

Tani jam larg teje e po tretem si qiri ne vetmi, flakezat e qiriut bejne drite ndersa qiriu i shpirtit tim po fiket cdo dit e me shum.
Te dua aq shum sa qe jeta pa ty me eshte e pakuptimt.

E di se ti nuk me don me sepse me kohe mesova qe jeta yte eshte ndertuar me genjeshtra, por nuk kam cka ti bej zemres qe rrah e jeton vetem per ty.

Zero Cool
12-09-12, 20:39
Gjatė luftės sė dytė botėrore, ushtarėt britanikė ndiheshin tė rraskapitur, me moral tė rėnė dhe u mungonte vullneti pėr tė vazhduar luftėn. Shumė prej tyre ndiheshin tė pashpresė dhe ishin tė gatshėm qė edhe tė vdisnin, vetėm tė mos luftonin mė. Njė nga gjeneralėt e luftės, duke menduar mbi njė stimulim, i erdhi nė mendje njė ide interesante.

Ai mendoi qė ēdo ushtar ta lidhė me korrespondencė me njė femėr. Kėshtu, ai u kėrkoi vajzave angleze qė... tė lidhen me njė nga ushtarėt nė frontin e luftės, t’i shkruajė dhe t’i japė kurajė. Si gjithė ushtarėt e tjerė, edhe personazhi i kėsaj ndodhie lidhet me njė vajzė dhe kishte me tė korrespondencė tė rregullt.

Edhe pse nuk ishin parė asnjėherė, lidhjet e tyre u forcuan, saqė tashmė filluan tė lidhen edhe emocionalisht me njėri-tjetrin.Ndėrsa lufta po mbyllej, personazhi ynė i shkruan tė dashurės sė tij se do tė ktheje sė shpejti nė Londėr dhe se dėshironte tė martohej me tė.

Vajza i shkroi se akoma nuk ishin parė dhe nuk ishin pėlqyer fizikisht. Megjithatė, ushtari i shkruan gjithė mirėnjohje dhe besnikėri se ajo e kishte shpėtuar nga vdekja e sigurt, me inkurajimet dhe ngritjen e moralit. Duke parė vendosmėrinė e tij, vajza i shkroi:

”Kam frikė se kur tė mė shohėsh nuk do mė pėlqesh. Prandaj, unė do tė pres tek stacioni i trenit dhe nė xhepin tim tė majtė do tė mbaj njė trėndafil tė kuq. Nėse tė pėlqen pamja ime, qėndro dhe mė fol, nė tė kundėrt largohu pa mė folur, qė mos mė thyesh zemrėn mė shumė. “

Sa mė shumė qė treni afrohej me stacionin ku do tė zbriste, zemra e ushtarit tonė e shtonte ritmin e rrahjes.

Vallė si do tė ishte ajo qė i kishte dhėnė zemėr dhe inkurajuar? A do tė ishte e bukur siē shpresonte, apo e shėmtuar? Me tė zbritur nga treni, ai u pėrball me njė vajzė qė mbante njė trėndafil nė xhepin e majtė tė xhaketės.

Ai mbeti i hutuar pėr njė farė kohe, pasi vajza qė shihte ishte njė shėmtarake qė nuk e kishte shoqen. Vajza qė kishte pėrballė, nuk kishte asgjė tė pėrbashkėt me atė qė ai kishte imagjinuar gjatė gjithė atyre viteve. Kjo e bėri qė ta injorojė atė dhe menjėherė u nis pėr nė shtėpi.

Pasi kishte bėrė disa hapa, u ndal dhe mendoi me vete:
”Ku ėshtė besnikėria dhe mirėnjohja pėr atė qė i kishte qėndruar pranė, e kishte inkurajuar dhe i kishte dhėnė zemėr?Vėrtet qė qenka shumė e shėmtuar, por ajo mė shpėtoi jetėn.”

Nė fund, ai vendos qė tė jetė besnik dhe mirėnjohės me atė qė e kishte shpėtuar nga vdekja e sigurt.
Kėshtu, ai kthehet, qėndron para vajzės dhe i thotė:
”Unė jam personi tė cilin po kėrkon.”

Vajza i buzėqeshi dhe ia ktheu:
”Por unė nuk jam ajo qė kėrkon ti. Vajza qė kėrkon ti ėshtė ajo vajza e bukur atje. Ėshtė ajo qė ma dha trėndafilin ta mbaj nė xhep, qė tė testojė nėse je besnik dhe mirėnjohės apo jo.

sheqerja
25-09-12, 07:12
Duaje tė moshuarin...
Lėre tė flasė , sepse nė tė shkuarėn e tij ka plot tė vėrteta ...
Lėre tė shkojė mes miqve tė tij tė vjetėr, sepse aty ai ndjen veten ti rilindė. Lėre tė tregojė historitė edhe pse tė ripėrsėritura , sepse ai do qė tė ndjejė se ti je nė shoqėrinė e tij. Lėre tė jetojė mes gjėrave qė ka dashur , sepse e ndjen veten tė pėrjashtuar nga gjithēka, edhe nga vetė jeta e tij ...
Lėre tė hipė nė makinėn e familjes kur shkoni me pushime sepse vitin pasardhės do tė pendoheni nėse ai nuk jeton mė...
Lėre tė plaket me tė njėjtėn dashuri e durim qė ke ndėrsa rrit fėmijėt e tu...

sheqerja
28-09-12, 02:14
Nėse je i lodhur dhe rruga tė duket e gjatė ,
Nėse ti kupton se ke gabuar rrugė.
Mos e lėr veten tė tėrhiqesh nga kohėt dhe ditėt ...Rifillo !
Nėse jeta tė duket pa kuptim,
nėse je zhgėnjyer nga shumė gjėra dhe shumė persona .
Mos kėrko tė kuptosh pėrse-nė ? Rifillo !
Nėse ke provuar tė dashurosh dhe tė jesh i dobishėm
Nėse ke njohur varfėrinė e kufinjve tė tu
Mos lėr atje njė angazhim tė pa pėrfunduar , pėrgjysėm. Rifillo!
Nėse tė tjerėt tė shikojnė qortueshėm
nėse me ty , janė tė zhgėnjyer , tė zemėruar ,
Mos u rebelo , mos i pyet ata pėr asgjė .Rifillo !
Pėrse pema lulėzon pėrsėri , duke harruar dimrin ?
Dega mbushet me lule pa pyetur Pėrse ?
Zogu bėn folen e tij pa menduar pėr vjeshtėn ?
Sepse jeta ėshtė shpresė dhe gjithmonė Rifillon !

e-uritura
28-09-12, 06:25
sheqere, tema kėtu ėshtė; "Zhgarravinat e mia", dhe jo "Zhgarravina tė vjedhura"!

Plandaj, ose mos vjedh ose kur tė vjedhėsh tregoje autorin, ose s`paku fute nė thonjėza tėrė shkrimin, kėshtu qė ne tė cilėt kemi klasėn e parė tė mbaruar,do e kuptojmė qė shkrimi ėshtė i huazuar.

Pėrndlyshe sheqele, po del qė as klasėn e palė nuk e ke mbalual, gjersa nuk e din njė gjė kaq elementare!

Kjo ishte komplet, zhgarravinė e imja!

sheqerja
05-10-12, 04:17
Sa lexova shkrimin e kesaj te uritures i thash vetes:
Ik sheqele nga keto zhgarravinat e tua sepse te han e uritura, edhe une sheqel mo kush nuk me lakmon, a nuk jam e embel qe shkrihem edhe ne gojerat e ngopura se lere me ne nje goje te uritur e cila do te me perbije fare?

Ndoshta ishte gabimi im per moskuptimin e temes, por shum me teper paskam gabu qe nuk kam deklaru edhe shkollimin tim, sa keq po me ardhka te shkoj e te filloj prap te shkollohem, edhe ate qe nga klasa e par per te mesuar se pari abc-ne e pastaj te vi prap ketu qe te mos turperohem para te uritures, qe te mos turperohem nga forumistet te cilet kan lexu vrejtjen qe me paska ber e uritura.
E uritur nese solla nje shkrim te kopjuar qe ti sigurisht e paske lexuar ne Facebook nuk do te thot qe nuk ishte zhgarravine e imja.
Plandaj kerkoj qe te me kerkojsh falje jo per zhgarravinen <te ciles shqip i thuhet shkarravinė> por qe me paske krahasuar me nje femije qe ende se kam kry as klasen e par.

Do te shkarravis edhe me e uritur, plandaj me ler te qet te shkarravitit ashtu siq dua une e jo siq don ti.

valiii
05-10-12, 10:08
Koha thojshin e hane kashten une po thome koha i hane krejt e kashta si del as mi glire dhembet.

Qetash prej pasqyres, i gjeta dy kime t thime
Njanen vetulle nalte ku qe e treta kime
thash me vet veti "si qime" kujt po ja ndine
Prapanica ma poshte ma konfirmoje me "bombardime"

Dola nga We-Ce-ja vet i katerdheti
Pe shti doren n'xhep, oshte shkerdhy buxheti
Me dal me pi nja pa plumb zbahet kijameti
Kur qe te dera (mongi perzetile e patem) ja mbriti Fetaneti.

Qysh je tezja fetanet ja bana veq per formalitet
E dike se s'po m'kercet po e kish dertin e vet
"A ma mush qet filxhan me kos" me tha troē
Vallahen smuj, se o ka mpret ni dost
Edhe kosi ku rrin nuk e di, krejt kta komplet mkan shku n'gjini.

Shkova nkafiq me uzdaje t kafes
Kamarieri kerka hiē, ja qova doren
Njoni me bmw e kish pa lshu Rita Oren
"a ta dashti prome" (po mvet njoni qe e shet drogen)
M'gjujti bajerni ja q*fsha nonen

U ktheva te shpija i merzitshem nga rutina
E dheza lap topin thash ta kqyri inboxin
M'kish pa shkru njana fjale qe si kam prite
dojsha me hanger vetin, adrenalina shkojke ty u rrit.

E lshova muziken thash t qetsona me qete beat
Kur qe Shkendija e postoje nje "slike"
I zgugurdhova syte, hec e rezistoji lakmise
Me kajte at none se gjejsha "full screen"

Ja nisi mu blloku mausi, ja mbriti gruja
a din sa m'tuti, thash me mori pusi .
"ēka je ka ben njeri" mu drejtua me ton ma t lart
Kuku per mu mi kujtojtoje t'part.

Qe bre gruje po lypi pune
M'premtoje njoni po ish shku per rruge
"a kuku per ty" u pozicionua nga kuzhina
Mi pastru enet e mija qe kam hanger gurabija

Baterija e lap topit pom sinjalizon
Qekaq e pata e ndoshta vazhdojme me vone...

Kalimero
05-10-12, 14:31
...

Haj medet!... kame shkruar shume,por po i ruaj ne folders per botim nga dikush pasi te vdes une ....ndaj po rri larg edhe ndoj dite...ama mendoj se nese vazhdojne konkurencat :D...doemos duhet ti botoj qe te gjitha :D


.

pum doket, qaj ustahi ta ka thi majen e kalemit ere s'put len me zhgarraviten ti !!

oni be oni, kalemi viq pur qit pun osht, nuk i dhem kurkun, ere pse kaniher minoj qi pu hina un gjina me to, sepse, dikush na shan be , heeu ti ta "shkurllefsha kalemin", ose ," heeuuu t'lumt qaj kalem ".

me ronsi osht, mus me meten kalemat e pa hargjit se gjina, mu pordhu :biggrin: e mos mu shfritzuu.
hade hade c'prehni kalemat ere qkrunu, zhgaravitni qa kini un bark :biggrin: , Ato qa i keni un tru leni qatyqene ,mus u hargjitni :biggrin:

vazhdon.....

sheqerja
09-10-12, 02:07
Edhe sonte nuk kam gjumė, nuk po e pranon jastėku pushimin e kokės time tė stėrngarkuar nga mendimet qė kam pėr ty.
Edhe sa netė tė tilla pa gjumė do tė mbijetoj, edhe sa ditė tė tjera mė kan mbet ti kaloj e trullosur nga pagjumėsia, edhe sa jetėra do tė mė duhet tė pres, kthimin tėnd?

achiles
09-10-12, 14:58
Sikur tė mund tė ndryshoja jetėn time .
Sa herė e pėrsėrisim kėtė fjali me bindje, dhe me shpresėn e njė tė nesėrme mė tė mirė, njė tė nesėrme tė ndryshme . Por pastaj e nesėrmja do tė jetė si sot dhe do tė pėrfundojmė duke pėrsėritur frazėn: sikur tė mund tė ndryshoja jetėn time .

Por pse nuk jemi asnjėherė i lumtur? Pse shpirti i njeriut dėshiron, gjithmonė atė qė nuk e ka? Dhe duhet kaq pak pėr tė qenė tė lumtur!
Buzėqeshja e njė fėmije,dora e njė miku mbi supe, shikimi njė perėndimi tė bukur, yjet e ndritshme nė qiellin pafund, dashuria e vėrtetė e dikujt qė tė do!

Domira
10-10-12, 16:32
Sikur tė mund tė ndryshoja jetėn time .
Sa herė e pėrsėrisim kėtė fjali me bindje, dhe me shpresėn e njė tė nesėrme mė tė mirė, njė tė nesėrme tė ndryshme . Por pastaj e nesėrmja do tė jetė si sot dhe do tė pėrfundojmė duke pėrsėritur frazėn: sikur tė mund tė ndryshoja jetėn time .

Por pse nuk jemi asnjėherė i lumtur? Pse shpirti i njeriut dėshiron, gjithmonė atė qė nuk e ka? Dhe duhet kaq pak pėr tė qenė tė lumtur!
Buzėqeshja e njė fėmije,dora e njė miku mbi supe, shikimi njė perėndimi tė bukur, yjet e ndritshme nė qiellin pafund, dashuria e vėrtetė e dikujt qė tė do!

achiles i nderuar, shpirti i njeriut deshiron gjana ashtu eshte, por sa i perket lumturise une e kam nje bindje se te gjithe te lumtur jemi vec kishe po bajm llaf qitu :biggrin:

valiii
15-10-12, 21:36
Shume respekt per rrenen perderisa e luan rolin e krypes
Kur s'kam oreks per to, ku du me marr rolin e bukes
Pi bjen sikur mi nxone bese, trathtarit ose kurves
Ose, si mi ba me ngjyre t'zeze vijat e bardha n'mes t'rruges

E verteta eshte se rrena e ka shijen me te mire se e verteta
Per qata shitet gazeta, ngjyren e zeze e man fleta
E mbreti rrena'v oshte me rrejte vetveten
E me thane t'verteten, mas shumti e rrejna veten

Dallimi prej dallimit kane dallim ne zemrat tona
Po de po, veq mos m'ik prej teme
Se kungjat ma te mdhaje i nguliti n'llogari teme
Normal qe i nguli se s'kam dobi prej rrene

e n'kete vend, me nda t'verteten prej rrene
Eshte njesoje si me nda pordhen prej fene
E masi n'kete vend kurkush s'po fol realitet
Pi bjen, qe kurkush send s'po thote.

Po qelim temel afer rruges asfalltume
Shume perpjeke e deshtume
Kalendari n'jeten teme shume ka shenu deshtime
N'krahasim me tjere, mire jam po po m'dhem ndera e shkerdhyme

Masi kallet shpija me njers e marume
Let kallet edhe nje kashte, nashte
Po cuditna qysh po lindin te paster fmija
N'kete bote kaq t'vrazhde

Rrena ju vjen kllosharve, magarve qe j besojne drecit
Kur ju thote: qoja fistonin qasaj qikes se ner to oshte nje duq pare
Ksaj rralle, dul tenki me kungj 3 metran n balle
E verteta ju vjen vizionarve

Vizionet vine ne ballafaqim me vetveten
Diciplina ta ndron jeten
Diciplina, minimum i energjise, maximum i efektit
Jone hjeke protezat prej goje, s'ka ma cenzure vetit

O dal n'pension zara, kocka e ruleti
koncentrim, kontrollim buxheti
Mekanizmi shume preciz
E ka hjek ransine prej efekti...

sheqerja
16-10-12, 03:03
Nuk po shkruaj tė tė tregoj se sa shumė tė dua, as tė tregoj pėr lotėt qė jam duke i derdhur, sonte dua tė tė tregoj pėr mallin qė kam pėr ty.
Vėrtet nė kėtė moment po ndjej mall, nuk mund tė tė them qė kam ndjenja dashurie kėto momente pėr ty, po mallin mė duhet ta rrespektoj.
Po mė kujtohet gjithēka qė bashkė e kishim dikur, e si tė mos kem mall, kur kujtoj ēiltėrsinė e buzėqeshjes sate kur filluam lojėn e dashurisė, si mos tė kujtoj premtimet e si mos tė kem mall pėr ty kur thurrnim endėrrat pėr tė mbajt ēerdhen qė bashkė e kishim nisur? Sot ajo ēerdhe sikur egzston vetėm pėr mua, ti ke fillu tė ndėrtosh ēerdhe tė re pa u menduar pėr zogjtė e ēerdhes tonė dikur.
Nuk tė kritikoj, as nuk tė urrej. Nuk mundem as tė mallkoj, nuk dua tė bėhem mėkatare duke tė dėshiruar vuajtjen time. Shpresoj gjithmonė tė tė vras ndėrgjegjja sė paku njėherė nė jetė, qė shpirtit tim ja le dhuratė tė pėrhershme vetėm mallin pėr ty.

valiii
18-10-12, 00:51
Mastrubim shpirtror, shpresojme perjetsine
Morali bjen me dore mos me tradhetu dashnine
Sillet Toka, nata dita nata, rrena komt e gata, rrena komt e ckurta
Normal qe rrena i ka komt e gata, s'po munden mi ra nfije me miliona gjenerata
Tu marru sahata, proteze per sakata... cica maca maca cica ka, pra!

Manifestim hyjnor, tu nxerr fosile te majmunit
A mu mshefe n'shpelle, a me dy revole me ia qite spirrat trunit
Tu honger buke t'kollomojte edhe asi t'grurit
Q**sha jeten me bashke flusken e sapunit

T'ish kane reni ren, njeri kish fillu me lype t'verteten
Qysh me lype t'verteten kur rrene e ki veten
Kon per rrene, veten a vetveten ... A?

Optimal kushte. Kushte optimale
Logjika me funksionale eshte logjika e fjaleve
Munesh me ece mbi uje nese e man fjalen
Munesh me "ngjalle t'vdekurin" nese kultivon t'gjallen

Qendron mbi uje nese je i izolum,
Nese se nenshtron veten, kur s'ki me kone i nenshtrum
Munesh me bo zi, veq nxije shpirtin tond
T'mson dreēi vet, veq a po don

E nese je hajn, ndergjegjia z'tvret veq tpret
N'shpi t'huj me hi si n'shpi tonde lehte
Veq a po don se situata t'mson vet

Me femra oshte mas lehti, veq shkon tu kesh
Ti i deshe dhomte, ajo krejt ka mu deshe
Rrena si gjithe oshte nana e tona t'zeza'v
Kejt i hajne foret veq a je mjeshter i proteza'v
Mu prishe oshte mas lehti, veq me metoden e ankesa'v
Veq vraje marren bjen perdja e ndalesa'v

Se krejt i bon, veq ' a po don'
Me misa rrnon, edhe misa ndron
E hjek respektin per to, e sheh sa qurra jone
I mashtron me " l'pisa " se qasi jone
Qe sa oshte e komplikume, veq ' a po don ' , a pe din qa po don

Nese je me aftsi t'kufizume, ki mundsi t'pa kufizume
Njerzt me aftsi t'kufizume, i kufizojne njezt me aftsi t'perparume
Pak njerz me fakulltet kan ma shume leke se ata qe e kane biznisin e vet

Deri sa njoni e lodhe librin e fletoren
Tipi e mson foren, bohet shef e ty veq "numer" t'sheh
Edhe pse t'ka per qef s'ta kallxon kodin e'n'sef

Kjo bote oshte e trimave, atyne qe dine qa dojne
Zotni, s'punojne ata veq me fjale punojne
Edhe nenshkrimin e perfeksionojne
E me hipnotizu oshte mas lehti se krejt jone t'hipnotizum
T'vajtum me shkume, me tripa t'vizllum
Veq ia ndron vizllimen e ta ndjekin fishkllimen

Cilli ke ma i madhi sekret ?
Kurkush se ka pa Zotin !
Normal se Zoti s'shihet vet. Zoti krejtve ju perket
Nese e sheh veq vet, psikiatrija t'pret

Krejt e presin kijametin, une e pres mu kthy n'shpi t'vet
I Zoti i shpise, Madhnija Perenise, q'Ai qe krejte i ka kurdise
Edhe i ka dhane vaj fmise...
Ai qe na ka qel krejtve deren, e na s'ja qelim deren
Qe ēfare e kena nderen, qe sa ja dina vleren
Per Te vrahem e therrem e kurr s'ja qelim deren ( mshle ma gojen)

Pytje a ka ma ? Thojne a ka Zot a s'ka ?
More thirrne Zotin n'shpi t'vet se horr jena ba
Po pret qe kur vdes, zhitoni met ra
Atehere haver shume vone u ba

Kur kthehet maca te shpija, z'bohet kijameti
Por pacovave ju prishet terazija e rahatija
Dikush pret me ardhe alienat, dikush pret me na dal antenat
Dikush pret mu kacavire me pushtu univerzin
Dikush e pret 007-shin mercedesin
Une e pres 001-shin qe ja'u palon krejtve bishtin

So fore nji vlla me ngele e tjetri me kalu shembullore
Qysh shembullore e vllau yt nevejtore
Se kapshe vllaun per dore
E me kalu te dyte jo shembullore, por shkelqyshem te dyte dore per dore
Qysh e hongre foren, edhe baba e ka hanger t'njejten fore

Fruti i ndalum oshte fjala e shemtume
Kerkesa e teprume, kur t'falet deti me lype shkume
Medet me t'la, e me lype hala
Sallta me ba, ninxha mu ba a mos deshte 'perenija' mu ba a?

E baba jone Adem, z'dike me thane
O Zoti jem tana t'mirat kokan n'kete vend
Hajde edhe ti, se edhe ty t'zen
Qe hiē hiē, bile mysafire qe vjen
Me ma bo shpine perhajr ose naj sen
Po jo mamen, tu thone Zoti s'paska kondicioner n'ket ven
E n'kete rast Zoti shpinen ta kthen e tfol me "sms-a"
Ishalla po ju kfillet kujtesa, njerzimi hala me pampersa
Mos kini hala kerkesa ? A?

Zoti na ka dhone ftyre, se s'oshte i paftyre
So forja me sy n'luge me lakmu, as prej syve llaser me gju
Po guhen me dite me rrotullu
E ndaq mu kone nalt, duhesh mu kone i nalt
Me dite mu nal, me dite mu marr vesh me fjale

Bona-us
21-10-12, 09:32
E njeh ti boten time...? Je munduar ndonjehere ta kuptosh? Po mua a je munduar ndonjehere te me kuptosh? E ndjen ndonjehere si rreh zemra ime? E kupton ndonjehere perse rreh zemra ime? Je perpjekur ndonjehere te kuptosh c'te tregon cdo rrahje e saj? Je perpjekur ndonjehere te kapesh lotet e zemres? E ke vene re buzeqeshjen si maske qe mbaj mbi buze? E ke vene re sa here buzeqesh,per te mos qare? Kur flet me mua,a degjon me te vertete ate qe te them? Cdo tundje koke,eshte pohim qe po degjon apo nje ''Kujt iu be vone!'' ? E njeh ti boten time? Bota ime eshte e thjeshte..Jam une ne nje sfere kristali...! Une nje krijese e brishte,plot ndjenja te pastra....! Une nje vajze e qeshur,e thjeshte,e dashuruar me jeten...! Por...?! Qe ndjehet e mbyllur ne ate sferen e saj te kristalit,si te ishte nje dekor i bukur per cdo shtepi...! Nje dekor qe cdokush do te donte ta kishte ne shtepine e tij...! Nje dekor qe nuk flet,nuk ka mendime,nuk ka ndjenja,nuk merzitet,nuk ofendohet,nuk ka inat,nuk ndjehet vetem...! Nje dekor qe duhet vetem te miratoje dhe pohoje...! Ke ngaterruar liber....Ky nuk eshte ''Shtepi Kukulle...!''....KJO ESHTE JETA IME...! E pelqej sferen time te kristalit,ku jam futur...jam une,mendimet e mia,ndjenjat e mia,perjetimet e mia,eshte gjithcka kaq e paster dhe e brishte...jashte saj jeni ju te gjithe qe s'me doni dhe s'me kuptoni! Me cmend hipokrizia,me tmerron genjeshtra dhe deshira juaj te vendosni rregull ne jeten e dikujt tjeter...kur ende nuk keni sistemuar tuajen....! Sa e lehte eshte te flasesh,e te perpiqesh te komandosh nje njeri...sidomos kur nuk perpiqesh ta kuptosh ate...! Kur nuk deshiron as te degjosh,e as te kuptosh Pse-te e tij? E di,ndonjehere kam frike qe ato britmat dhe pislleku i botes,do perpiqen te cajne kete sferen time....dhe do me duhet te dal prej saj...! Do te me duhet te perballem me ty o bote?! Nuk te kam frike e di....jam e rrethuar nga shume njerez qe me duan,per kete qe jam,qe me japin force ne cdo moment..! E kam perhere dike ku mund te mbeshtetem...! Do jem e lumtur dhe jashte sferes sime...! Une dua te jem e lumtur...! Te marre guximin, te shtrengoj zemren fort qe te mos qaje...te detyroj syte te thajne lotet...te kap duart fort me njera-tjetren te mos dridhen...ti them dhe rithem vetes me ze dhe pa ze,qe une jam e forte....dhe duke veshur buzeqeshjen me te bukur qe une di te dhuroje....DO PERBALLEM ME TY O BOTE...per te mbrojtur boten time...! Edhe do ia dal mbane...! Te premtoj...!!!

Domira
21-10-12, 15:23
E njeh ti boten time...? Je munduar ndonjehere ta kuptosh? Po mua a je munduar ndonjehere te me kuptosh? E ndjen ndonjehere si rreh zemra ime? E kupton ndonjehere perse rreh zemra ime? Je perpjekur ndonjehere te kuptosh c'te tregon cdo rrahje e saj? Je perpjekur ndonjehere te kapesh lotet e zemres? E ke vene re buzeqeshjen si maske qe mbaj mbi buze? E ke vene re sa here buzeqesh,per te mos qare? Kur flet me mua,a degjon me te vertete ate qe te them? Cdo tundje koke,eshte pohim qe po degjon apo nje ''Kujt iu be vone!'' ? E njeh ti boten time? Bota ime eshte e thjeshte..Jam une ne nje sfere kristali...! Une nje krijese e brishte,plot ndjenja te pastra....! Une nje vajze e qeshur,e thjeshte,e dashuruar me jeten...! Por...?! Qe ndjehet e mbyllur ne ate sferen e saj te kristalit,si te ishte nje dekor i bukur per cdo shtepi...! Nje dekor qe cdokush do te donte ta kishte ne shtepine e tij...! Nje dekor qe nuk flet,nuk ka mendime,nuk ka ndjenja,nuk merzitet,nuk ofendohet,nuk ka inat,nuk ndjehet vetem...! Nje dekor qe duhet vetem te miratoje dhe pohoje...! Ke ngaterruar liber....Ky nuk eshte ''Shtepi Kukulle...!''....KJO ESHTE JETA IME...! E pelqej sferen time te kristalit,ku jam futur...jam une,mendimet e mia,ndjenjat e mia,perjetimet e mia,eshte gjithcka kaq e paster dhe e brishte...jashte saj jeni ju te gjithe qe s'me doni dhe s'me kuptoni! Me cmend hipokrizia,me tmerron genjeshtra dhe deshira juaj te vendosni rregull ne jeten e dikujt tjeter...kur ende nuk keni sistemuar tuajen....! Sa e lehte eshte te flasesh,e te perpiqesh te komandosh nje njeri...sidomos kur nuk perpiqesh ta kuptosh ate...! Kur nuk deshiron as te degjosh,e as te kuptosh Pse-te e tij? E di,ndonjehere kam frike qe ato britmat dhe pislleku i botes,do perpiqen te cajne kete sferen time....dhe do me duhet te dal prej saj...! Do te me duhet te perballem me ty o bote?! Nuk te kam frike e di....jam e rrethuar nga shume njerez qe me duan,per kete qe jam,qe me japin force ne cdo moment..! E kam perhere dike ku mund te mbeshtetem...! Do jem e lumtur dhe jashte sferes sime...! Une dua te jem e lumtur...! Te marre guximin, te shtrengoj zemren fort qe te mos qaje...te detyroj syte te thajne lotet...te kap duart fort me njera-tjetren te mos dridhen...ti them dhe rithem vetes me ze dhe pa ze,qe une jam e forte....dhe duke veshur buzeqeshjen me te bukur qe une di te dhuroje....DO PERBALLEM ME TY O BOTE...per te mbrojtur boten time...! Edhe do ia dal mbane...! Te premtoj...!!!

wow bona me pelqeu shume...me ke dhene inspirim...

elvio
21-10-12, 20:04
wow bona me pelqeu shume...me ke dhene inspirim...

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=326431340761160&id=263827770354851

:smile:Teme e rende Domira.:smile:

Domira
21-10-12, 20:14
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=326431340761160&id=263827770354851

:smile:Teme e rende Domira.:smile:

E rende po shum bile ...:smile: :)

valiii
27-10-12, 00:23
Vitin 2025 ne gjykaten penale paraqitet nje rast ku personi kriminel e ka thirr nje person homoseksual per mardhanje homoseksuale n'hotel. E ky e ka pre me thike dhe e ka qite ne tel...
Deklarata e tyre si vijon:

Tung! Une jom Lori jom gey prej natyres
Qysh i vogel e kom vesh fustanin e motres Lyres
Shoqeve gjithe ja kom kqyr biren e shurres
A po kupton! K'shtu kom pas qef mu kone femer prej struktures
Kur s'mka pelqy forma e imperatures
Mu ka doke diqysh e mbrapshte, e mbarume prej muskulatures
Kom lujte llastike, i kom hjeke vetllat dhe e kom rru tenin e ftyres
Une z'boj sex prej zorit po prej deshires
Qy ky psikopati ma prishi jeten, qy ēa mi ka bo l'kures
Zdi a ka dretesi more ktu
Une deshta veq mu knaq
Zgjedhje e lire
More ti - A je normaaal ?!

Zotri gjykats ju lutem ta merrni vendimin perkats,
Une kam instrument mats, qe demostron qe une kriminel jom lind

Kur jom kon i vogel kom mbyte plluma
Kom majte n'ēante pluma
Asi t'tjeshte edhe asi "doom doomaaa"
Kom ē'pu e kom kalle guma
Njonin kom pa dashte me myte, kur jom kone n'klase dyte
E kom pa gjujte me guri po veq ja qava kryte
Gjashte muj dite, zi i kane pas nejte syte
Pse kto pi lironi e mu pom denoni
Cilen logjike po e aplikoni
N'qofte se ky eshte homoseksual natyral
Edhe une jam kriminel sociopat natyral


Hajde krejt lejoni, homoseksualizmin, sexin me kafshe, incestin, drogat, rritni rogat
Cigaret masi bojne, krejt bojne. Me ndru gjinine, hormone me marr, me rrite gjoksin
Transferzit, transeksual, me ndru transmission, acid me trans
Kshtu qe shyqyr qe mas fundi e gjetem zgjidhjen
Masi bon me bo luftra me vra njani-tjetrin, pse kjo zbon ?
Haveri jem bon ēa dush veē hunden mos ma prek
Se liria jote perfundon qaty ku hunda apo nai send tjeter i jemi fillon ...

Alima
27-10-12, 16:08
...

 

 
……..E shkaterruar nga syte, ne munges tualeti, ….dhe kur nuk pergjigja me ne telefon,por ….
…lexova, lexova , rilexova.. :

..

 E dashur,
...keshtu me thua ,pa me thene :
 
Nuk mund te jem me ajo e meparshmja, ajo para germimit.. shkoj poshte duke germuar ne historin time, me dy, kater duar.. dhe dalin ne pah mijera copeza te shperndara…. lote dhe fjale per te kuptuar, per te nxjerre jashte nje rrenje tė gjate qe nuk i jape dote sens dhimbjes ... "perse bej keshtu?"... "si eshte e mundur qe perseris gjithmone te njejten skene?"... "mos jam gje e cmendur?"... Ia kane bere te gjitha vetes kete pyetje?!….. megjithate perrallat i tregoj, ia tregoj edhe vetes kur flas me te tjerat... "une jam mire keshtu, jam mire keshtu, jam me mire keshtu"... Ose flas per friken edhe thjesht nga fjetja me nje mashkull, jame e terrorizuar nga frika se mos nje histori do te me merrte frymen, nuk flirtonjme askend nga frika se mos dikush nderhyn ne jeten time. Me keq akoma, nese ngelem e perfshire, me pas vuaj si nje bushter …. Jame e lodhur. Gjithmone ekziston dikush me te cilin do te justifikohesha, qe do te te ndryshoja, ose qe duhet ta ndryshoj ti per ta mbajtur pran vetes, dhe keshtu kultivoj vetmine. Flas per ty, qe kjo periudhe nuk po mbaron me, qe po ve ne loje ekzistencen tende ne nje pune te veshtire, qe cdo mengjes kame kete provim, me veshtire se sa ne shkolle...

Edashur,
...te theme:
Ti, arbiter i pathyeshem vetvrases, hodhe gjithe shpirtin tend, e kaloi aq shume kohe e hodhe aq shume shpirt, sa qe nje dite fillon e kerkon brenda pasqyres, sepse nuk di me kush je bere. Keshtu cdo dite dhe ky stazh nuk mbaron kurre, dhe je ti qe e ben te zgjase. Edhe qielli ulet nje pellembe e me shume poshte…Eshte nje aventure te rindertosh vetveten, me e madhja qe mund te ekzistoje. Nuk ka rendesi nga fillon, nga shtepia, nga ngjyra e perdeve, apo nga prerja e flokeve.
Pres njeren nga keto menyra kaq te mrekullueshme me te cilat therret boten "jam e re!" ……..me njė kacurrel te fresket bjond apo me nje lule ne flokun tend …. sepse te gjithe duhet te shohin e te kuptojne qe nuk ke me frike dhe se me do!
 
 
Eshte pranvera ne nentor, pikerisht atehere kur s'ta pret mendja.. Shume me teper se agimet, shume me teper se Dielli…


Me mallengjim,
Mjeshtri i pendes!

 
 
.

 
 
.

Zero Cool
29-10-12, 18:59
E gjeta 1 zhgarravine ne fb, me pelqeu:


Cfarė quan ti tė ndihesh femėr ?

Mos vallė kėtė ndjesi,ta japin rrobat e shtrenjta e ekstravagante,apo tjetėrsimi i fytyrės tėnde ne njė pamje pothuajse artificiale,apo ndoshta ta japin takat e larta me tė cilat ti bėn njė ecje skandaloze tė cilen e quan 'Klas' ,ekspozimi i trupit tėnd deri aty sa nuk dallohesh nga prostitutat e rrugės,apo fjalori jot qė ėshtė mė i ndyrė se i shumė meshkujve...
Apo numri i madh i djemve qė tė vijnė nga pas ,me makina apo komplimenta,tė cilat ndaj teje mendojnė ti pėrdorin si tarifa fixe qė pėrdoret ndaj femrave te zanatit...

Unė jam mashkull dhe po tė them se njė femer e tillė,cohet ne shtrat por jo nė shtėpi,kalohet dita,java,muaji,por kurresesi jeta,dhe keto gjėra qe ti i quan te ndihesh femėr,mua me tepėr po me dukesh si njė robot i programuar dhe i semurė pėr tė tėrhequr vėmendje,i stimuluar me ekstazi,dhe i lėshuar mbas njė kohe tė gjatė tė mbajtur mbyllur...

Pėrse e ke ulur veten kaq poshtė,a nuk mendon se tė jesh femėr ėshtė shumė mė tepėr se kaq ? Nuk mendon se mund te ndihesh femėr edhe duke qenė e thjeshtė ne veshje ,ėn ecje ,ne cdo gjė...Ske menduar se mė e rėndėsishme se tė kujdesesh pėr bukurin fizike ,ėshtė tė kujdesesh pėr bukurinė e brendshme ,moralin,karakterin,sinqeritet in...Se shikon se po e kthen veten nė skllave tė njė 'Emancipimi', qė ashtu si e kupton ti,nė tė vėrtet po tė kthen nė epokėn e gurit ...!

Ndoshta ka nota te larta maskilizmi ,por smund tė mohoet se femrat e tilla sot janė ' Mall Shumice ' ...!

Alima
10-01-13, 21:56
...

Sa shume kam per te thene Mjeshter ... sa shume kam per te te thene me kete penden time qe ka filluar ta brej koha ...mbase edhe ngjyra ka filluar te thahet Mjeshter!!!

...shkathtesia me eshte zhvilluar koheve te fundit,por si duket penda dhe ngjyra do me zhgenjejne kesaj rradhe ...nuk di ku dhe si te mobilohem e te shpreh gjithe ate qe dua te shpreh,gjithe ate qe pa meshire tenton ta grryej letren e pafajshme ...


Ndoshta dikur ne oret e vona,po nuk me tradhetoj penda dhe ngjyra do arrij te hedhe gjithe ate mundim per letren ...ndoshta...


Sa dua te dij,ah sa dua te dij nga i ndjeve goditjet e shpirtit tim ne ato momente,si eshte e mundur ???!!! Si ka mundesi fantazia te ndjej goditjet ndaj nje shpirti te huaj deri ne ate mase...ah,sa dua ta dij...

.

Sulltan-Alim
11-01-13, 02:05
Kalorėsi

Njeriu, c`kompleks nė vete kjo qenje
Vallė, ku mbaron kujtesa e Idilės
Shpėrfillja ishte miku mė i pa-mposhtur
Kush ishim dikur, askush
Po nesėr, prap askush
C`fuqi ishte kjo qė na rrėmbeu pa-dashur
C`emocione bredhin jo-virtualisht
Pse kishe frikė nga ndihma ime
Tė gjitha kėto pyetje i kishte pėrpunuar, pranuar, eksploruar..
Ajo nuk pėrkulej, e dinte se mė ka, mė do, se do i shkoj i gjallė
E dinte se nė agimin e ditės sė Re sėrish afshi do i vlonte deri nė takimin e buzėve
E dija edhe unė se c`po ngjante nė rrethin e Fildishtė
Ndjesia e saj kishte kaluar rubikonin e frikės
Ajo po pėrballej dinjitetshėm nė luftė
Guxonte, luftonte, fitonte ajo; prandaj e priste unaza
Kėtejpari, krejt kalimthi kisha kaluar
Pa-vėrejtur asgjė tjetėr pėrvec syve tė saj
Mprehtėsisė sė shprehjes, vringėllimes sė saj nė pendė
Eh po, goditja kthehet vetėm me kundėrgoditje
Kėshtu mė kishte mėsuar shpata e ashpėr e Jetės
E si mos t`ndaloja, si mos t`a merja me vete rrugėve Kalldėrėm
Vrap drejt Portės, drejt Ėndrrės sė bukur blu
Sepse, ajo mė duhej, na duhej tė gjithėve..
Teksa kishte mbushur kushtin e kriterit pėr jetė
E dinte ajo por edhe ne

Prandaj qesheshim, jo se na qeshej; porse duhej!

E kėsaj DUHEJ, ne i shpallėm Luftė!

Atje diku nga brendia e atomeve tė Kėshtjellės
Jehonte zėri i Fitores
Do Ngadhnjejmė!
…

Sulltan-Alim
16-01-13, 22:24
Eja tash! Do ikim sė bashku drejt saj!

Eh po
miq, lexues tė dashur
kėshtu interpretohej bota e saj prej koraleve
atje thellė diku shumė thellė
ne kishim Teritoret tona ku bėhej jetė
qė tė arrije deri nė ato thellėsi Oqeanesh
tė duhej shumė investim, mund e sakrificė.

Paramendo c`valė, c`dallgė, c`shtypje
kub uji mbi supe duhej tė duroje
c`kufij duhej tė kaloje deri nė gravitacion tė ndikimit S.
me c`egėrsira nėnujore do sfidoheshe pėr t`arritur te ajo?
c`beteja, c`lufta ishin kėto e dinim vetėm ne
sidoqoftė, ajo s`mė pėrfillte
jo se nuk donte
porse gjithnjė e kishte pėr qėllim
respektimin e Sovranit tė saj e, pastaj..!

Dinjiteti modest, Personaliteti si Zonjė e parė nė Kėshtjellė
detyrimisht obligonte respekt
pa cka se, ca prej shėrbėtorve naiv nė Pallat
nė tė shumtėn e rasteve
nuk mund tė ballafaqoheshin me prezencėn e saj
pėr cudi, ca prej tyre mė me pushtet
vdisnin nė mėrinė e tyre botėvogėl, c`mizerie?!
Megjithėkėtė ajo kishte konsideratė edhe pėr kėtė lloj
prandaj e kisha emėruar S.!

Jo rrallė herė mė ka ngjarė qė pėrgjatė jetės
tė takoj ndonjė Bletė qė kishte humbur
fuqinė e fluturimit sa pėr t`u kthyer nė Folenė e saj tė ngrohtė
me pėrplot maje Nektarėsh
mė ka ndodhur t`a mar nė duar
pėr ca caste, t`a mbaj e ruaj si Fėmiun
t`ia ushqej shpirtin
pėr t`ia mundėsuar rrugėtimin deri nė realizimin e qėllimit tė saj.

Eh po,
miq, lexues tė dashur
i moqėm jam bėrė nė kėto caste
ajo kishte nevojė tė shprehej edhe atėhere kur nuk ishim pranė
madje, edhe atėherė kur unė isha nė Beteja.

T`a fitosh ndonje dashurickė, nuk ėshtė ndonjė rezultat i vecantė
sa t`a kuptosh njė emocion, njė fije ndjenjė por, sinqerisht
prova ishte fuqia e suksesit qė tė solli nė vendime serioze
gjegjėsisht nė pikėn Zero
nė fshirjen e kujtesės nga pika ish.

Njė natė, njė kujtim, njė moment Janari..
mund t`a fusėsh nė dorė e t`ia numerosh varrėt e plasjet njė nga njė
Por?
Kurrė dhe assesi njė botė koralesh
dlirėsishė, malli e dhimbjeje, qeshjeje..
nėse nuk i gėzohesh pritjes sė pėrbashkėt dorė mė dorė
drejt ardhjes sė Pranverės me gjithė reliktin gri, nė Gjelbrim.

Eja tash! Do ikim sė bashku drejt saj!
…

Alima
17-01-13, 04:09
…
…e rraskapitur!
Te vetmen gje qe deshiroja … veē pak ēlodhje!
Nuk e di a me ka ngelur ndonje fjale per te thene?! Ēdo gje qe kisha planifikuar te them deshtoj …dhe si pergjigje i dhashe nje te qeshur…

...-"Te lutem me thuaj",…"-dua ta thuash, a do te ma thuash "???"-Thuaje njehere :-Jete e ashper ,ēkado qe ndodhe ,do te vazhdoj te luftoj me ty"‘… -"thuaje" …
Qesha!...,nuk gjeja fjale per te thene fjalet veēse te pregaditura nga Mjeshtri …

Jam person qe ēdo gjeje i gjeja pergjigje dhe nuk kam frike, andaj edhe kesaj pyetje nuk do t`i ngelja e heshtur edhe pse ishte e rende...Buzeqesha,e buzeqeshja tek fytyrat tona nuk lulezon kurdohere... Jeta ne deshprrimet me te hidhrta tethote, kjo eshte vetem nje fillim ngase kjo s`do te jete as buzeqeshja e pare dhe as loti i fundit.
Ka shume kohe qe une sikur-seve u kam dhene fund Mjeshter ,dhe sapo takoj perseri boten time ne udhekryqin e jetes kujtoj fundin!
E dij qe e mendon te miren time, e dij !
E dij edhe se don ta terheqsh vemendjen time nga ēdo gje tjeter…e dij!
Jane plotesuar te pamundurat dhe une mundohem te hyje ne brendine e keltersive si ylberi pas reve. E gjetur para kesaj situate, e deshperuar pergjate jete arrita ta kuptoje se ajo qenka nje hiē, dhe jetohet sa per te jetuar!
Mund ta pershkruaj keshtu Mjeshter :
-Fizionomi e gangrenes, qe tani buzeqesh me dhembet e saj te bardhe ..njekohesisht, duke fshire jarget ngjitese ,keshtu mund ta pershkruaj…. pra,kafshon ndjenjat, damaret, organet….
Me duket Mjeshter sikur pafajesia don te hap me teper ato dritare per te fluturuar me ne funde nga burgu i ēelikt i jetes te ngrohte edhe kur ambienti perreth ishte i ftohte, akull…

.

Sulltan-Alim
17-01-13, 23:13
Superforca e Ndėrgjegjes

Tė kota janė sygjerimet alternative, madje dispkrepante
tė kota janė edhe konstatimet para aktit tė kryer
ligjet nuk njohin gjithnjė saktėsinė strikte
edhe ato thehen para komandave bindėse jasht cdo realiteti ekzistent
Superforca e ndėrgjegjes tėnde kalon Ylberet
ajo arrinė deri nė Simetritė Kuantike
duke shpėrthyer pėrmes 7 palė Qiejve
si Rrezja e Dritės sė Yllit tė Lindjes
dhe,
kėtu fillon, rrėfimi-shtegėtimi i saj
Mrekullia, qė tashmė Jeton nė Ty!

Pyetja nuk tingėllonte e rėndė, sa pranimi i saj
ai tashmė ishte mė i fortė se kurrė mė parė
e dinte ai padyshim se pėr c`vlerė
ishte krenar, ballėhapur, i ashpėr para cdo konsekuence
"cmenduria" ishte mėkati me i vogėl i pafajsisė
prandaj ēartej!
ai donte rezulatet, fitoret, bindjet nė to
shikimi i tij thente cdo goditje qė drejtohej
padrejtėsisht drejt Kredos sė saj
ajo tashmė e kishte kuptuar dimensionin e gjendjes sė tij luftarake
ishte mobilizuar, forcuar, kishte harruar veten
nė lojė kishte hyrė edhe njė Damar i saj, vendimtar
kėtu filloi Beteja Frontale e ngadhėnjimit
cėshtja ishte, mere ose lėre!

Sėrish do kthej nė kėtė Odė
pėr tė vizituar Hartėn e Suksesit!

Unė nuk tė lėmoj!

!

Sulltan-Alim
18-01-13, 21:37
Brishtėsia ime, Ti!

Sa me mallė tė kėndoj
zėrin tėnd kur ndėgjoj
sa me mallė Poezi tė lexoi
nė gjumė para se tė vė si Fėmij
flej-flej qetė Brishtėsia ime ti.

Po kush mė bukur shprehte se ai
gjithė gėzimin me lot nė mallėngjim
dhe, gjithė zemėrimin nė pikėllim
po kush qante pėr Brengėn tėnde
pėrvec kitarės sime
flej flej qetė Brishtėsia ime ti.

Eeee ooo Shpirtė
eja mos mė le tė ngrij nė vetmi
nė kėtė natė pa fund ikėn tė gjithė
asgjė nuk lėvizė pėrvec qerpikut tėnd para syve tė mi
Eeee ooo Shpirtė eja ti, Poezia ime gri
nė mendjen time inspirim.

Nėse sante jo, sėrish eja nesėr
tė premtoj se do tė recitoj
ndoshta me lot nė sy
se di
ndoshta edhe pa ta, ngaqė..
pyes Kitaren time
c`mė duhet jeta pa ty
mė pėrgjigjet akordi D-C-G
njė pikė Loti ra mbi tė
nxorri kėngėn pa zė
melodi nė heshtje
boshllėk momenti..

Njė zė i panjohur por, i fuqishėm
i papėrshkruar fare erdhi mes nesh
sytė e saj shndrisnin ngaqė e kisha pėr ballė
unė isha i lodhur dhe i hutuar me kitarė nė dorė
ai zė nuk ndalonte vringlluari; thoshte:

A puthmi tash, vec pak!

tipi engjellor
18-01-13, 23:20
Une quhem Shpirti i madh.......Linda i vogel, por u rrita shume shpejt nga dashuria qe shpirti i nenes time me dha.....shikoja shpirtrat e shokeve perqark dhe e ndieja se ua kisha kaluar atyre, por ata nuk mund ta vinin re kete.......
Epo deri sot jam rritur duke mos me vene re pothuajse askush dhe trajtohem shume rendom......dhe pse une e di se dita kur te gjithe do e vene re ate se qfare une, shpirti i madh mund te bej.....te trajtohem si i vogel mes me te vegjelve kjo nuk ben per mua....... nuk me kane mesuar keshtu..........
Jam rritur per te dashur, per te dhuruar dhe ate qe dot smund ta fal....jam rritur duke mesuar te mos genjej, te mos bej keq, te mos vjedh askend.........jam penduar qe ndonjehere i kam degjuar edhe ata qe me kane fyer, injoruar, poshteruar, nenvleresuar............. mes njerzve ndodhen ata qe me zemer kerkojne shpirterat e mire, por te jane te vegjel per ti gjetur ata shpirtra dhe keshtu vdesin duke kerkuar.... ndoshta i gjejne por i perbuzin, sepse nuk ju pelqen drejtesia e tyre, i braktisin sepse ju vjen turp nga fisnikeria dhe ndershmeria qe shpirtrat e medhenj kane..............
Une flas te njejten gjuhe si shpirtrat e vegjel, por rralle here kuptohemi. Ne shpirtrat e medhenj bejme ate qe te vegjlit e bejne me cinikeri, dinakeri, por ne e bejme nga dashuria dhe nga femija qe kemi brenda ne shpirt............
Shpesh na quajne te papjekur,sepse vete e kane arritur pjekurine........ ata nuk mund te rriten me,kurse ne nuk piqemi asnjehere sepse gjithe jeten rritemi........ Kjo eshte pjekuria per ne.........
Luajme pa baste, qeshim pa shkaqe, vrapojme dhe kur jemi heret per ne pune, perqafojme dhe japim dhurata ne dite te zakonshme............. skemi kohe te palosim rrobat, jemi rremujaxhinj te lindur, skemi kohe te merremi me hollesira, me keto merren te vegjelit, jemi te zene duke enderruar.............. Ne dashurojme dhe kjo na merr shume kohe...........
Nese doni te na gjeni, ne jemi poshte yjeve, poshte henes, maje maleve, mes liqeneve, neper peme duke luajtur... keta jemi ne..... Ky eshte vendi yne, larg te vegjelve, aty ku askush nuk te thote se te mungon nje kopse, aty ku askush nuk do tia dije se sa bukur je veshur dhe sa i pasur je, aty askush nuk te pyet nese ke diplome dhe ēfare pune ben........... Kjo eshte parajsa jone.......... ne kemi lindur per te jetuar ne keto vende, sepse aty realiteti lind nga jeta.............
E kunderta ndodh ne vendet ku ju rriteni....aty jeta eshte pjelle e realitetit dhe ju kafsheza me sindromen ...bota eshte e imja...... kerkoni te na beni skllever te filozofise tuaj te ceket.........
Une quhem Shpirti i madh..... nese kete emer nuk mund ta keni ju, te pakten ta kene bijte tuaj, qe bijte tane te mos mendojne njelloj si une, por te jene te kenaqur.....................ne parajsen tone, ne parajsen e shpirtrave te medhenj.............

Alima
19-01-13, 04:18
…

Kishte diēka te veēante ajo mbremje … Me veshtrove me ngulm dhe u fute brenda damareve te mij me ata sy…
Perseri heshtje. “Kush eshte ajo?” Mu duk sikur hape kanaten e dritares brenda trupit tim!
Hė!Perse me dridhet gjithe trupi?
Me mbuluan djerset, sikur te kisha rendur kilometrave te ndjenjave ne kete maraton!
Oh… mjaft… une po vuaj!
Tani m’u qetesuan pak dhimbjet. …Perserite…Perserite edhe nje here. … Kush ben kaq zhurme? Ē’leviz ketu ne gjakun tim? Kush perplas organet e mija?…
Pse sa here them nje fjale ndiej se mundohesh te shkulesh rrenjet e saj ende pa me dale nga buzet e thara Mjeshter!
Ti thua se ato tehe preken mendimet e mia, ndaj une ndiej dhimbje?
…Jo.Por, armet e tyre ata i kane drejtuar tek une.
Mjeshter e dij se keto ēaste shijon vetmine.E dij se pyetesh kush e kishte gatitur ate? Ne ē’menyre? …Ta them nga pervoja se, shija e vetmise eshte … si te theme?… nje lloj opiumi ne fizionomine e gangrenes,qe po tu kujtua njehere e quajta Jete
Ēfare kishte kuptuar ai? Mos valle se dashuria lind me njeriun qe do te dashuroje dhe per kete disa jane te afte dhe te tjere jo?

Ti e din qe te dashuroj. E din se buzet digjen zjarr dhe do vazhdojne te digjen, megjithate kurre s’do perkulen mbi oazin e fytyres tende Mjeshter.
Ndoshta edhe ti kishe dashur e te shpetosh nga kjo gje trishtuese edhe pse nuk e thua?!

Tani mbushet gjithēka me fryme e me gezim …, o Zot, si nuk qene mbushur me pare ?!…
Ere e lagesht mati pas Shtėrngate eshte kjo Mjeshter , ku pikojne pika dhe se koti shtillen re te bardha ne nje qiell pafundesisht te erret dhe pafundesisht te vrenet!…Ja ēka eshte Mjeshter!


E jashtezakonshme,apo jo Mjeshter ?!


.

Sulltan-Alim
19-01-13, 07:43
Mesazhi i Tij!

Sidoqė ishte, ai kishte njė Mission Kuantik tė deleguar nė kėtė mes nga Fuqia qė nuk e njifte Terminologjinė Latine. Parandaj ishte jo pranė por, nė Front, nė zjarrin e Luftės.

-Ai ishte i fshirė totalisht, cmenduria ishte shkalla mė ulėt e njerėzisė sė tij, as pėr heshtje nuk lente vend, kėshtu e kishin porositur. Ai me kohė kishte depėrtuar nė Front me Gjeneralėt e vet. Atij si pritej, ishte i pamėshirshėm para se gjithash i mpreht dhe i vendosur pėr qėllimin.

-Pėr c`dridhje fliste Zonja? Ai e dinte se ishin ata tė cilėt e bėnė tė ndihej e tillė ngaqė u besonte nga Pafajsia, Brishtėsia, Paqėsia..! Bile njeri prej tyre mundohej t`a trillonte, isha unė aty nė brendi kur i thash tė mos aktronte. Ai u shtang. Pra, kėrkoja konkretizimin e Betejave qė do mernin hov nė Frontin qė po pregaditej. U krijua pėrshtypja me bindjen mė tė thellė se do e fitonim kėtė Luftė, pa dyshim!

-Po pra, pėr c`djersė ke fjalėn pyeste ai? Kėshtu mė thanė edhe mua nga Komanda lartė, tha kjo; kėtė Maraton e keni fituar vecse u duhet rėnditja strukturore e koordinatave. Pranvera sėrish do vie.

-Edhe ai po vuante me bashkėvuajtjen e saj por i arsyeshem dhe i pathyeshėm para kėsaj Fortune! E dinte ai se kjo Luftė do kurorėzohej me Epilogun e Fitores.

-Ishte shumė e natyrshme kur Bukla hynte nė Magje! Aty vend pėr brejtės mė nuk ka. Kėsaj radhe nuk e kishin sjellur kėtė Zonjė nė Taxi, ajo ishte paralajmėruar mė kohė nga Eprorėt e Gjeneralėve pėr rendin shtėpiak qė do duhej futur nė funksion. Tashmė secili kishte detyrat e ndara deri nė ekzekutimin pėrfundimtar tė armikut.

-Po, shtonte ai! Sepse buzėt kanė nevojė pėr t`i njomur me ujė, me A,- Pikė! Eh pra, prandaj bėhet luftė akoma pa dalė fjala para pike. Ėshtė cėshtje e bindjes dhe interpretimit se si do e formulosh; gjegjėsisht nė c`kontekst?

-Nje mollė mund t`a ndashė nė dysh por, jo edhe Misionin e njė shpirti. Cdo gjilpėrė a kritikė nė jetė ka cmimin e vet, shkakėton dhimbje por, edhe shėrim, pėrmirėsim permanent!

-Ai nuk ėshtė i vetėm, ai nuk pyet asgjė, ai ėshtė nė dijeni pėr cdo gatesė, kėshtu e kishte lansuar Fuqia Kuantike - Lartėmadhėria e tij. Eh po si? Kėtė ceshtje brengosėse do e kuptosh dikur, ndoshta as atėherė.

-Ai nuk e ka pėr qejfi tė flasė pėr kohėn ish. E ka si tullusum, kupton ti?!, ai do rezultate, suksese konkrete, kundėr sė keqes, prandaj ėshtė i ashpėr por, i drejtė nė parim.

-Ai e dinte se dilema e saj duhej pastruar, prandaj prezenca e tij ishte evidente me gjithė mekanizmin e nevojshėm pėr Sukses. Problemi i vetėm nė kėtė rast rezultonte pėr momentin delikat se, ajo akoma po hezitonte nga frika prej frikės qė po dashurohej anise pahetuar shtronte pyetje me tė dy kėmbėt. Kėshtu edhe fillonte suksesi, sepse-Pikė!

-Konstatimet pa prova zakonisht thonte ai rezultojnė shterpė. Ai ishte i kalitur nga Goditjet e Jetės prandaj ia kishin besuar Misionin, mbase Oaza nuk ishte Prioritet pėr Momentin, anise diku me lartė kishte theksuar se do vinte koha e plotėsimit. Ishte ai jashtėzakonisht i vetedijshėm se c`donte.

-Ai nuk insistonte nė qėllime terciare, ishte i qetė nė dukje i ashpėr nė shikim, shtonte se: shpėtimit nga Dashuria e Sinqertė ėshtė vėshtirė t`i bėhet Lak. Ajo ėshtė mė e pushtetshme se cdo Ushtri, ajo nuk njef as kėrcnim as lutje, ajo ėshtė si Pranvera; provo dil ndaloje!

-As tash e as nesėr nuk ėshtė vonė pėr Sukseset e radhės. Vullneti ėshtė i vetmi kusht qė e vėrteton se e ke njėmend clirimin; nėnvizonte ai me bindjen e krijuar, Dėshmitarė e kishte Lartėmadhėrinė!

-Kurrė s`kishte kurrė! Besimi se po i vie erė Bojėselegu nė Odė e pėr-rreth shtėpisė ishte vet fillimi i suksesit-fakt i pamohueshėm, pra t`a shijojmė kėtė erė, e thrriste ai. Ngjante tė nxihej moti, krijoje pėrshtypjen se do vinte breshėri me Fortunė. Ndėrsa, ishte pra Dielli ai qė shpartallonte errėsinė e reve mbi katun. Pyeste ai, tė kujtohet ky detal?!

-As njesitė mė tė sofistikuara kompjuterike nuk po arrijnė dot t`a kalkulojnė me pėrpikėmėri cėshtjen e Jashtėzakonėshmėrisė, konstatonte ai.

-Tek se, Situatė e Jashtėzakonshme prandaj jeni nė Marsh drejt Fitores, citonte!

-Pra! Ka dicka qė vazhdon t`a lumturojė Jetėn. Ėshtė pra, ajo fija e hollė e pejzėve qė ti i njef poaq mirė, sa edhe ai!

*Atėherė, shėndrroje kėtė fuqi qė tashmė e posedon nė kundėrgoditje rrėnuese;

Mesazhi i tij!

Alima
19-01-13, 18:33
...

Nje lot, mu sikur shkrirja e nje fjolle debore…Shikoj boren si bie fjolle fjolle, sikur flake zjarri i bardhe, ndersa me tundonte nje varg…Por ja qe bora shkrin shpejt e bashke me te edhe marrezia.Keshtu kur endesh mbi nje shtrese te zeze e te dendur pikepyetjesh Mjeshter!
Jemi para nje gjendjeje komplekse, ngado qe ta kthesh, jep te njejtin shembellim,…sa me vie keq!
Kurorezim enderratsh te thurrura me kujdes e ankth pergjate nje jete te tere!
Jeta bene prag gjersa ne te njejten kohe Jeta vazhdon!
Lexoj nervozizem shkronjash te pa shkruara dhe edhe te shkruara , psh:- “Po qe se s’vete, ē’do te ndodhe po qe se s’vete”?!-“Ajo kerkon ndihmen tende duke mos ta thene ”!
Te keshilloj Mjeshter,kur njeri humb toruan, tjetri duhet te jete me gjakftohte…hahaha,..nuk te mbaj lekcione, jo ! Ruaje ekuilibrin ,jo tjeter!Jeta, po i jape goditjet e veta ,ndryshe nuk do ishte Jete,apo jo?!.
E veshur me rroba te zakonshme nuk mundohem aspak te fshehi shqetesimin.
Ē’fuēi,ha?… qe sipas teje, pak i ngjan gruas.
Dialog e ne heshtje…Me qorton per fjalet qenuk i theme dote ,edhe pse edhe ti poaq sa une i zhytur ne drejtim te se panjohures.Zone e pashkelur kurre.
-“Mendimet te zymta ke“-me qortoj ashper !
Prap ne heshtje, aprovova me nje buzeqeshje qe tu duk prej idioti, edhe pse degjove te pathenurat ne heshtje, i perhumbur me ēudite e Jetes !
…“Merre e lexoje kur te kesh nge”,- tha neper dhembe Mjeshtri! -“Jane ca budallalleqe te mijat”, -ashtu i quajti!

Mutacion momenti!

Mjeshter,
vijne ēaste kur njeriu, do s'do, mediton per jeten Vihen perballe si dy te panjohur, pra ,medituesi dhe Jeta..
Atehere gjithe te bukurat humbasin trajten e tyre dhe ato qe as nuk ke deshire t'i ndjesh, te vijne prane, mu perballe, aq te egra saqe nuk i binden as rrjedhes se kohes.Me quan rrebele , ha?!.
Truri te punon i ē’akorduar Mjeshter,mbase nga ēudia e filluar tanime,dhe minutat, oret, ditet, bile edhe vitet moren nje marshim teper serioz s’prapthi!Sa me vie keq , sa me vie keq qe te kame shenderruar ne njeri prej letre, te lehte, te zhgarravitur mbare e prape, here me pende ne dore e here pa te ,leter e palosur, e kerrusur, e thyer here ne dysh e here ne katersh.

Me fal!


.

Sulltan-Alim
21-01-13, 22:02
Monolog pėrtej ėndrrės!

Para se t`i mbyllte sytė, Fėmijėria ia kishte vėrshuar kujtesėn; gjegjėsisht pjesa me e lumtur e kėsaj drame qė po vazhdon, e quajtur jetė. Nė castet kur po i mbyllte irealisht, ajo i hapi edhe njėherė pėr t`a parė rrugėtimin kur "shuhej" Ylli i largėt nė Qiellin e pafund dhe, psherėtoi, Joh! Shikimin e saj e pėrcolla me vėmendje, ishte njė ikje e pėrkohshme pėrtej ėndrrės.

Jashtėzakonisht mė la pėrshtypje fuqia e brendshme e saj, shikimi i saj dinjitoz drejt syve qė po e pėrcillnin nė cdo tė qintėn e sekondės. Ishte e vendosur t`a realizonte qėllimin e synuar, prandaj mė shtėrngoi dorėn per t`a vazhduar udhėtimin drejt Fitores. Ajo flente thellė nė ėndrrėn e trishtė, ama pėr kėto orė ajo vėrtetė kishte luftuar.

Kishte ėndrruar Tokėn e Dlirė Arbėrore, Drejtėsinė e munguar, Dashurinė e pastėrt si loti, kishte ėndrruar dikur kohėn e humbur, ėndrronte ajo, ėndrronte.

Thellėsia e vetėdijes sė saj kalonte cdo normė standarde, e dinte ajo se pėrgjatė gjumit tė saj mė kishte pranė, dorė mė dorė kishim ikur...
…

Zgjimi u manifestua diku largė, pėrtej Ylberit tė rrugėve tė Qumshtit, atje ku ndriqimi tė pėrqafon para se t`a kaplonte sistemin tonė Diellor, botėn e njelmtė, trupin tėnd qė figurativisht e kishte tjetėr kush nė dorė, mbase tok kishim ikur diku larg pėrtej shpėjtėsisė sė dritės, dy nė njė shpirtė.

Tashmė, fillon dhe jeton Pika Zero! Shpėrthimin e kėtij qarku e kishte mundėsuar Ushta S drejt mbarėsimit tė Shtizės S. As ajo s`e besonte se pikėrisht tash po fillonte Kalimi pas Fortune. Cfarė koinēidence? Je ti e vetėdijshme se rastėsi nuk kishte kurrė e as nesėr? Pra, Kafeteria e moqme dhe e vetme e qytetit tė lashtė nėn rrėnojat e kohės priste qiftin e radhės.

Tė gjithė, me padurim prisnin zbritjen e Zonjės madhėshtore nė kalldėrėmet e vejtra pranė Kafeterisė sė qytetit tė lashtė. Ca nga fėmijėt e oborrit tė Pallatit Mbretėror hidhnin Lule para hapave tonė, ca prej qiftave tė rinjė qė akoma nuk kishin arritur t`a lexonin kėtė ėndėrr tė paimagjinuar nuk arrinin t`i ndanin sytė nga ky qift, nuk arrinin t`a pėrfundonin as pėrshendetjen nė buzėqeshjen e tyre admiruese,,.!

Pėr cudi, as ne nuk arrinim t`a kuptonim pse e gjithė kjo dashuri ndaj nesh anise dikur ishim ndėshkuar padrejtėsisht. Nė ishte Faji i vetmi fajtor jetim, se di. Kėshtu, moti dikur mė kishte kėshilluar mėsuesi jetė i thoja dhe, ajo nuk shtonte asgjė tjetėr pėrvecse mė njė shtėrngim dore.

Kush di tė falė ai doemos duhet tė ketė shpirtė tė madh. Eja tė ikim sėrish si gjithnje drejt Pranverės, drejt rinisė sė humbur rrugėve tė barishtave kozmetikė.

Eja t`a zėmė kohėn, tė vrapojmė zbathur dorė mė dorė Lėndinave tė lagta tė Stinės sė ngrohtė, tė blertė, drejt njėri tjetrit nė pėrqafim, drejt takimit me buzėqeshje Lotėsh gėzimi e dhimbjeje.

Alima
23-01-13, 17:15
...
Sa larg udheton mendja ime ne keto momente .E rraskapitur nga kjo rruge qe te ēon perpjete realiteit, e qe me ka mberthyer nga te gjitha anet …Ndaloj , me duhet te marr fryme , perndryshe zemra ime do ndalon se rrahuri …


Ne faqe ndiej lote te ngrohte , te cilet perpiqen te me bejne shoqeri , por edhe ata bien ne kundershtim me vetveten .E kjo gje kuptohet kur nje pike loti pershkon buzen time dhe aty kuptoj qe ata jane te hidhur …valle , perse ??? ….lote, perseri lote !
Hedhi shikimin perreth , por ē’te shikoi ?!
Nje dhome e zbrazet , ne tryez nje vazo me lule …me duket sikur mi ka ngulur syte ne nje menyre te atille qe me bene te besoi se ndien meshire per mua …Nje dritare gjysme e hapur para se ciles valviten perdet me lehtesi .E humbas fillin per nje moment dhe …..papritmas gjej veten ne reren e detit te qete blu … flladi me pergedhele .Kjo me qeteson, me bene te ndihem tjeter njeri.Nuk me pelqen kjo gje, sepse une nuk dua te jeme tjeter njeri , per vete faktin se duhet te perballem me te verteten , me ate ēka eshte dhe te mos tregohem frikacake .Ne kete imagjinate, qenia ime ndesh mijera fetyra njerezish , por askush nuk i bene pershtypje , asnje veshtrim si hyne ne sy .Kerkoj diēka tjeter , diēka te barazvlefshme me dike …Kerkoj ata sy me te cilet dua te shikoj boten ne nje kendveshtrim ndryshe .Me ata sy ndjehem e lire per te perftyruar edhe gjene me te paduksheme . I dua ata sy , qe per fatin tim te keq s’po duken askund.
Ku mund te jene ? Mos ndoshta po fshiheshin nga une ? S'di ēfar te mendoi me pare.
Ai ka nje fetyre te atille qe me jepe fuqine ta dalloj edhe midis miliona fetyrash . Dhe,ne kete mori fetyrash , reres dhe detit te qete ,pernjehere te gjithe qe na rrethoin , u shendrruan ne vale deti dhe rere te ngrohte , mbetem vetem une e ai …ndersa sillja ndermend keto detaje , vija re qe malli per te ishte i pafund , i papershkrueshem …me kishte kthyer ne qenien e tij , dhe as kesaj nuk ja kisha frike .Te pakten ka nje te vertet te bukur ne gjithe keto dhimbje shpirti .... e verteta per nje dashuri qe nuk do shuhet kurr ….dhe prap, mbetet vetem dashuri - nje flukse gjigande e cila te mbeshtjelle dhe te mbrone nga nje bote e cila eshte paksa ndryshe , ndoshta nga nje bote disi me e ndrydhur .Mbrenda asaj flukse mbizoteron paqja, lumturia,mirekuptimi . E lehte per tu imagjinuar, ha???.... eeh , sa e veshtire per ta perjetuar .Kur je e mbeshtjellur nga ajo flukse mendon se po perjeton vete parajsen , por ajo parajse mendohet te jete ne toke .
Ēdo gje qe ka nje fillim , ka edhe nje mbarim …e ky ishte paksa i shpejt e i befasishem.
Teksa mundohem te kthehem perseri ne ate gjendje aq qetesuese, kuptova qe gjithēka ishte pjese e nje bote ne te cilen vepronte inkoshienca …dhe ne kete pike njeriu zbulon se ke qene pre e hipnotizimit te ndjenjave e emocioneve te paafta per tu bere pjese e botes ne te cilen jetojme ... ēdo gje ka nje infinit, shpeshhere edhe te padukshem, dhe ate , vetem deri sa te arrin tek fundi, ne infinit …eh pra , kjo eshte as me pak ,as me shume -Dashuria -


.

Kalimero
23-01-13, 21:51
...
Sa larg udheton mendja ime ne keto momente .E rraskapitur nga kjo rruge qe te ēon perpjete realiteit, e qe me ka mberthyer nga te gjitha anet …Ndaloj , me duhet te marr fryme , perndryshe zemra ime do ndalon se rrahuri …


Ne faqe ndiej lote te ngrohte , te cilet perpiqen te me bejne shoqeri , por edhe ata bien ne kundershtim me vetveten .E kjo gje kuptohet kur nje pike loti pershkon buzen time dhe aty kuptoj qe ata jane te hidhur …valle , perse ??? ….lote, perseri lote !
Hedhi shikimin perreth , por ē’te shikoi ?!
Nje dhome e zbrazet , ne tryez nje vazo me lule …me duket sikur mi ka ngulur syte ne nje menyre te atille qe me bene te besoi se ndien meshire per mua …Nje dritare gjysme e hapur para se ciles valviten perdet me lehtesi .E humbas fillin per nje moment dhe …..papritmas gjej veten ne reren e detit te qete blu … flladi me pergedhele .Kjo me qeteson, me bene te ndihem tjeter njeri.Nuk me pelqen kjo gje, sepse une nuk dua te jeme tjeter njeri , per vete faktin se duhet te perballem me te verteten , me ate ēka eshte dhe te mos tregohem frikacake .Ne kete imagjinate, qenia ime ndesh mijera fetyra njerezish , por askush nuk i bene pershtypje , asnje veshtrim si hyne ne sy .Kerkoj diēka tjeter , diēka te barazvlefshme me dike …Kerkoj ata sy me te cilet dua te shikoj boten ne nje kendveshtrim ndryshe .Me ata sy ndjehem e lire per te perftyruar edhe gjene me te paduksheme . I dua ata sy , qe per fatin tim te keq s’po duken askund.
Ku mund te jene ? Mos ndoshta po fshiheshin nga une ? S'di ēfar te mendoi me pare.
Ai ka nje fetyre te atille qe me jepe fuqine ta dalloj edhe midis miliona fetyrash . Dhe,ne kete mori fetyrash , reres dhe detit te qete ,pernjehere te gjithe qe na rrethoin , u shendrruan ne vale deti dhe rere te ngrohte , mbetem vetem une e ai …ndersa sillja ndermend keto detaje , vija re qe malli per te ishte i pafund , i papershkrueshem …me kishte kthyer ne qenien e tij , dhe as kesaj nuk ja kisha frike .Te pakten ka nje te vertet te bukur ne gjithe keto dhimbje shpirti .... e verteta per nje dashuri qe nuk do shuhet kurr ….dhe prap, mbetet vetem dashuri - nje flukse gjigande e cila te mbeshtjelle dhe te mbrone nga nje bote e cila eshte paksa ndryshe , ndoshta nga nje bote disi me e ndrydhur .Mbrenda asaj flukse mbizoteron paqja, lumturia,mirekuptimi . E lehte per tu imagjinuar, ha???.... eeh , sa e veshtire per ta perjetuar .Kur je e mbeshtjellur nga ajo flukse mendon se po perjeton vete parajsen , por ajo parajse mendohet te jete ne toke .
Ēdo gje qe ka nje fillim , ka edhe nje mbarim …e ky ishte paksa i shpejt e i befasishem.
Teksa mundohem te kthehem perseri ne ate gjendje aq qetesuese, kuptova qe gjithēka ishte pjese e nje bote ne te cilen vepronte inkoshienca …dhe ne kete pike njeriu zbulon se ke qene pre e hipnotizimit te ndjenjave e emocioneve te paafta per tu bere pjese e botes ne te cilen jetojme ... ēdo gje ka nje infinit, shpeshhere edhe te padukshem, dhe ate , vetem deri sa te arrin tek fundi, ne infinit …eh pra , kjo eshte as me pak ,as me shume -Dashuria -


.

infiniti, kur t mrijsh tu infiniti i padokshem ,pash qikit kapuq karzaj kalimers qa pu she! Mus lip tonshi mu kthi purmas , s'din ,e ki hup ulldhlldhen , infiniti ish kon i rejshum nuk kish igzistu ,haroje :cool:


psh;tibe nom dita me zhgarraviten qituqene viq mu thi maja e kalemit , sa ta mrehi qatyqene:biggrin:

Sulltan-Alim
24-01-13, 23:02
Ruaje lotin

Qehrerėnda ime
violinė e shkrehur nė vajė
shpirtėvrara trup drandofile
zonjė e rėndė pa hile e faj!

Ē`tė duhem prej n`kafaz
nata m`rritet, dita m`nxihet
zogu zė, nuk qet nė mraz
ruaje lotin pėr gėzim e maraz.

Buzėkafshuar shkruaj
plagė e mbyllur dje
prej frike hapur sot
nesėr jo, unė nuk vdes!
Pa t`ra n`tel, nė zė e qu peshė.

Jam unė faji ?
Ja, po shuaj!

Sulltan-Alim
25-01-13, 22:43
Rilindja vecsa kishte filluar!

Pika zero ishte nisja e re drejt kursit tė ri. Kujtesa kishte hyrė nė fazėn e harresės, jo se donim porse duhej.

Njėherė e dikur moti Bismarku kishte thėnė:"Kur duhet tė punoj me gjithė shpirtė njėherė duhet tė ha mirė e mirė. Nuk mundem ta bėj kurrfarė pune tė hajrit nėse mė parė nuk mė japin tė ha dhe tė pi mirė; kjo i takon mjeshtrisė sime".

Qeshu shpirtė!

Qeshju gjithė asaj qė tė ka hidhėruar e hedhur nė pezėm pėrgjatė gjithė jetės e qė nuk do duhej tė paraqiste ndonjė dėm tė mėtejmė.

Mere me mend njė shembull fare tė lehtė?

Prezentoja vetes sate rrobat sikur tė jenė ato si njeri i rėndomtė tė cilit i kanė rastėsisur tė kėqijat e gjithė ditės pėrkatėse. Sepse, po tė ishin ato nė varėse apo nė karrigė, barra e tyre nuk do binte mbi ty, e ky shembull do tė cliroj edhe ty nga mendimet e molisura.

Qeshu shpirt dhe, thuaji vetes nė mėnyrė fare tė prerė: Kjo gjė e ka pasur, tash le tė rrijnė varė nė varėse; ato nuk do ma trazojnė kurrė dhe asnjėherė mė, trurin dhe shpirtin.

Paramendo?

Meri me mend pėrparėsitė qė ke arritur pėrgjatė jetės, kurse cdo gjė tjetėr qė ėshtė e keqe mere si dukuri tė rastit (anise ska), cfarė vec duhet tė ndodh nė mėnyrė qė t`a pėrjetosh gėzimin pėr suksesin e arritur.

Sikur Dielli tė rrezonte pėr cdo ditė nuk do dinim t`a cmonim, apo jo. Pikėllimi dhe e keqja kalojnė e mbeten vetėm hareja dhe gėzimi do thoshte Niēe. Gėzimi ekziston pėrherė, ai ekziston edhe pėr vet Ty, porse shpeshherė nuk e sheh, ngaqė mendon se shiu e bresheri, pėrkatėsisht brenga pėr tė pėrditshmen, ishte gjeja mė e rėndėsishme nė jetė.

Tash!

Qetėsohu dhe hapi sytė mirė. Ėshtė nė interesin e Dimensionit tėnd personal tė kuptosh se Dituria dhe Fuqia shpirtėrore e njerėzore kalon cdo sfidė ndėr mė seriozet nga mosnjohja e shkaqeve qė pengon suksesin, prandaj! Tash e tutje gjėrat qė bėn duhet tė jenė tė kalkuluara me gjykimin e drejt dhe me prioritet.

Cdo veprim duhet tė jetė nė pajtim me qėllimin tė cilin e ke paraparė. Synimi pėr t`a fisnikruar qėllimin tė bėn nė plotėni njeri tė vėrtetė prej Personaliteti qė posedon Besim tė Madh, Respekt, Autoritet dhe Dashamirėsi.

E di ti, qė unė nuk hesht, prandaj!

Sa mė shumė tė rritet vetėnjohja pėr aq mė lehtė do t`i njohėsh tė gjithė shkaktarėt kryesor tė tė gjitha mossukseseve tė deritashme, gjegjėsisht deri para ardhjes nė Pikėn Zero. Fuqia e madhe shpirtėrore ėshtė dėshmia mė e qartė pėr zgjimin tėnd qė do pėrballoj cdo pengesė dhe e cila madje edhe si e vetme do jetė nė gjendje t`a udhėheqė Lokomotivėn nga Pika Zero drejt Dritės, drejt ngadhnjimit.

Njė mbrėmje nė javė familja ka nevojė tė rrij edhe pa ty. Nė kėtė mbrėmje duhet t`i flakėsh tė gjitha brengat sipėrfaqėsore ngaqė kjo natė do tė shėrbej vetėm Ty, vullnetit dhe disponimit tėnd kur njeriu ka nevojė shpeshherė t`i vizitoj mendimet mbresėlėnėse, thjesht tė ik nė to. Pra, mendimet e thella, nė vijim tė medha dhe tė fuqishme tė cilat mbisundojnė ndjenjėn tėnde dhe timen, bėjnė tė na drejtojnė dhe tė na udhėheqin sė bashku drejt Fitores, drejt pėrqafimit spontan.

Vetėdijshėm, emocionet dhe mendimet tua tė frikshme ka kohė qė ndodhėn nė qarkun tim tė pushtetshėm, pushtetin qė bėn tė shkatėrroj me Ushtė cdo pėrpjekje tė tyre destabilizuese. Tashmė kėtė qark emocionesh e pėrfytyrimesh negative kam futur nė grusht!

Ta kesh tė qartė! Kėtu, unė nuk bėj lojė sugjestioni verbal. Ndikimi me bindjen e brendshme teksa do reflektohet pėrmes besimit ekspresiv si pėrfytyrim tejet i qartė, figurė kjo absolutisht pėrkatėse shpirtėrore e synimit.

Prandaj, qeshu shpirtė!

Mos ngurro; Eja tė ikim diku largė, diku largė ku ska as njeri!
…

http://www.youtube.com/watch?v=dHbQKvQmMMA

Sulltan-Alim
27-01-13, 16:03
Mė vret ndėrgjegjja!

Kush tha se nė kėtė natė tė kthjellėt acari nė shpirtė duhet t`i rikujtoj ca nga grimcat e kujtimit, ca nga copėzat e letrave tė shkruara dikur; kush tha se duhet vėnė mbi kėtė pėlhurė dhe, atė bile me shkrim dore?

Nuk ėshtė e thėnė se patjetėr duhet t`ia shijosh buzėt pėr t`a ndjerė rrahjen nė gjoks dhe ligėshtimin e gjunjėve; eh, sa do doja sante tė binte nje shi. Njė shi si atėherė kur as streha nuk kryente punė mė.Tė kujtohet? Kur lotėt e syve nga malli pėr takim na i mernin me vete pikat e shiut,..! Ama vėrtetė se di, si nuk bie sante njė shi i madh rrebeshi vėrshues e tė mė merte si njė drithmė thupre nė kėtė Lum tė pakthim drejt fundit diku; diku largė ku ska njeri.

Eh po, po de po, vec t`a dish sa do e doja kėtė shi, flisja nė vete me gjysmėn time.

Ajo tashmė vajti pėrtej Dielli, derisa unė shkarravisja nė kėtė pėlhurė tė parėndomtė. Frymėmarja e saj e lehtė mi shtangonte duart, shkronjat, se di pse. Kishte ikur diku thellė ėndrrave tė pafajshme flokėndara me shnollė mėngjeseve tė Stinės rinore, ndonėse isha mjaft i kujdesshėm madje edhe nė frymėmarjet e mia derisa po e hidhja kėtė Vrerė kėtu.

Unė e dija se senzibiliteti i saj kalonte cdo norme ndjesie, nė momentin kur shkruaja me shkrim dore. Kisha kujdes ngaqė po tė rridhte ndonjė nga vargjet e shkruara me rrėmbim ajo do zgjoheshte me brengėn se kisha njė hall. Aq e ndieshme ishte Qenja e saj, po edhe aq e pėrsorur.

Mė vret ndėrgjegjja ngaqė nuk kisha arritur t`i ofroja kujdesin qė meritonte. Sa afėr tė kam, sa afėr tė ndjej, sa nga afėr tė shikoj, me gėrshetin tėnd nė duar mendoj; mbase thellė, shumė thellė mė godiste modestia, njerėzia, madhėshtia e saj.

Alima
28-01-13, 03:43
...Me lejoni te rrefehem edhe une!

Ndonjehere gjate nates gjalleron nje peme e vetmuar dhe betohet se rezistenca e nervave dhe zemres kurre nuk duhet nenshtruar nje prove te tille.
Per ēudi Mjeshtri kishte motive te arsyeshme per te llogaritur se ankthi do te merrte fund.
Deshiroj te ua theme se,te gjesh freski, mendjemprehtesi, guxim per t’u perballur me te ēmendurin, pergjate gjithe atij ankthi dhe pikerisht ne ēastet me te volitshme, pa dyshim eshte shenje e nje force shpirterore dhe e nje bujarie pakundshoqe, te denj per admirimin!
 
Nuk kam fije dyshimi se ai e ka marre kete vendim me vetedije te plote, pasi qe u eshte nenshtruar provimeve me te perpikta,…mbase lajmi duhet te kete qene per te nje goditje e tmerrshme.
Epo! Ta imagjinojme Mjeshtrin pra,... mbyllur ne studion e tij, tek i konsulton ne ethe njerin pas tjetrit tekstet plot dituri duke kerkuar, nuk e din as ai vete,… ndonje inkurajim apo zbulim te ndonje gabimi.
-"Mjeshter!"…nderhyra…"Nuk ka shkence qe mjafton per humnerat e zeza te shpirtit njerezor."
Dhe me mua po ndodh ndryshe. Dhe me falni nese kjo do te duket nje mburrje qesharake,por…
Pak, ndoshta shume pak, por ndonjehere ia arrij, me shume mundim, te perēoj nje ide disi te vaket per rrethin i cili me ra nga fati ne pjese!
Pastaj, si zakonisht, nuk jame nje zonje intelektuale, e perparuar dhe gjithe ankth perpiqem te ve ne dukje erudicionin tim historik.
..Interesante kjo loje me shtylla zbukuruese... i ritakon ne paraporta sa here kalon.. “Ti, e dije? Jo? Por... ta dish...une... e sheh... Te jeme e sinqerte...". Menjehere kthen syte drejt nje muri te vjeter me gjurme... "Ah!", klith, "perle, vertete me interes pa skaj. Teper e rralle, vertete..".
“_Ashtu te duket Mjeshter “..i pergjigjem duke u perpelitur ne mosdijen time!


Oh, prisni miq te dashur" ….‘Mos ikni”!.. shpresoj te mos mbetem vetem, …ne te vertete nuk eshte e lehte, me besoni, te kaloj gjithe naten (ē'nate e gjate), krejtesisht vetem pa shoqerine me te vogel..Prisni,kam edhe diēka per te shtuar !
Sillem ne oborrin e burgut te ēelikt te Jetes dhe nje zhurme krijon nje kor te pafund dhe harmonik duke i perzier shpresat me endrrat. .e vetedijshme qe prap ne muzg, Dielli do ndriēon, do shtrihet mbi ēatite,mbi majat e lisave qe u bejne hije shpresave dhe endrrave !
 
-“Prej njeriut siē jeni ju, une e prisja nje pergjigje te tille.”-prap me qortove Mjeshter,dhe ate vetem se morra guxim te shpreh nje mendim rreth te semureve amatore dhe per ata te cilet vuajn prej semundjeve te shpikura vete.
Ēmenduri,ha Mjeshter?
“Procesi shkaterrues i qelizave absolutisht eshte ne fillim, ende pa filluar....Perndryshe ne te njejten kohe mund te perfshije tere organizmin.” -Ky eshte MESAZHI!
… terapi holle e projektuar ,apo jo Mjeshter?
 
Ti e din sa ka rendesi gjate sherimit thellesia e shpirtit,dhe njeherit te sorollatesh me ore te tera duke zbuluar thesare te reja,gjersa nga ana tjeter te kuptosh sesi, ...rastesia e permbys rendin normal te caqeve dhe pa dashur,.. dashurohesh!
 
Budallalleqe qe u pelqejne grave,apo jo Mjeshter ?….e dij, dhe me fal qe quajta semundje- Dashurin!
.

Alima
28-01-13, 15:06
...

Me eshte tretur edhe shkathtesia poaq sa edhe ngjyra Mjeshter...Dino me ndihmoj pakca.
Tjera here do kerkoj ndihem edhe ne vise tjera nga njerez te pendes,por jo nga ndonje Mjeshter ne te pra, pend,ngase ai je Ti !

Perkohesisht me duhet pak ndihme,vetem perkohesisht,deri...te vije Pranvera.

.

Sulltan-Alim
28-01-13, 21:07
E dashura Pranverė,

…, dhe, e dinte, e ndjente.., e krejt tjetėr gjė ishte se ai nuk ia thonte. Ajo nė kontinuitet vazhdonte blerjen e mendimit tė tij me sy. Ai, si gjithėherė ishte i zėnė o nė peshkim a pikturė, o nė shkrime dore a duke qarė drurė; e si do e kishte ajo atė mundėsi t`ia blente ndonjė mendim, hė?!

Si nė tė shkarė ia kishte pėrkujtuar pėrgjatė shetisė e takimeve meso-vjeshte te Bulevardi se, ėshtė njė Specie e vecantė ndėr njerėz qė provohen nė jetė me ekstra supergoditje. Ajo Specie shpeshherė nuk ishte e vetėdijshme se c`rezistencė nukleare kundėrgoditėse posedonte nė brendinė e saj, gjegjėsisht nė shpirtė, pėrderisa ai nuk ia kishte pėrkujtuar Pusinė qė po ia pregadiste Dimri.

Dhe, pikėrisht para se tė lėshonte rrėnjė pėrjetimi ogurzi i acarit tė Janarit, para tij (parakohshėm) kishte zbritur Rrezja e zhdėrvjelltė, e shkathtė, pra ajo e besimit nga Zona e Diellit. Ajo Rreze ishte e fuqishme, e shpejtė, dhe e rrufeshme. Asnjė tė vetmen herė nuk mund t`a hetoje se nga c`drejtim ajo po arrinte tė depėrtonte pėrtej palce, mbi qati, ndėr flokė, mbi duar, parasyve, ndėr damarė qelizor flente ajo prore e zgjuar, madje edhe kur ti-ikje nė gjumė ajo po shndriste nė gjendje mobile mbi tėnden kokė,..!

Anise herėt, kėsaj Rrezeje kishte filluar t`i besonte edhe Pranvera, tashmė e tretur por e cytur nė zgjim me ngazėllim. Pėrderisa po shėnoja kėto rreshta ndėr mend mė shkonin ca nga cmenduritė e zakonta njerzore. Thoja, sa budalla ėshtė kjo botė e rėndomtė, si u beson kalendarėve gjeneaologjik, viteve, shekujve tė numruar nė gishta; duke harruar fare se c`kishte n`gjarė nė periudhat e milionėshit tė kaluar. Thoja sa e cekėt ėshtė kjo botė, c`mizerie zihen nė tė,.. mėkat!

Kėshtu dikur moti gjurmėve tė jetės i ishte kthyer miku i saj i moqėm tashmė kandidat serioz pėr t`ia recituar Poemėn e pėrjetuar nė mėrgim. Pikėrisht kėshtu ishte atakuar nė ballė, nė sfond, nė dhimbje, me dhimbje nė rrenjet e veta i vetmuar, pa aske afėr, me supergoditjet e jetės, padrejtėsive, anomalive diskrepante tė botės sė "civilizuar", coroditjeve blasfemike, anemisė sė heshtur nė njerėz..!

Pėrgjigjja e saj ishte e prerė! Tashmė ajo e dinte se Rrezja ishte bėrė pjesė e pandashme e udhėtimit tė saj. Kėshtu kishte arritur t`a shpartallonte Pusinė e dimrit, t`a mbillte kėtė farė shprese e besimi mu nė dimėr (pėr cudi), t`a priste Pranverėn buzėqeshur; e dinte ai se kthim prapa nuk kishte, por e dinte edhe ajo se pėr c`synim po e prisnin ardhjen e Pranverės.

Ajo akoma nuk po arrinte t`a kuptonte nė tėrėsi dimensionin e ndikimit tė tij tė vendosur, sic ishte i jashtėzakonshėm sipas saj, i pamėshirshėm nė momente, i pandėgjueshėm, rrebel.., por edhe i dashur! Kėto veti e bėnin tė qeshej edhe atėherė kur besonte se duhej qarė. Pra, kėso Specie nė vete, zakonisht takohen dhe bashkėjetojnė pėrgjatė jetės. Aq u bėnte se c`kishte ngjarė dikur, rėndėsi pėr ta kishte pėrqafimi i tė ardhmes, nė Vecanti pritja e Pranverave. Ai ishte vėrtetė fare i `cmendur`, lėre qė nuk do e lente tė vėnitej as nė Dimėr, madje ai donte t`a markiste e t`a merte me vete. I tillė ishte ai, po si t`a lente duftin e Mimozės pa e nuhatur nė Pranverė thellė, pa e futur nė Vazon unazore? Ceshtja ishte kjo! Pra, bėhu gadi!

Ku ta gjej sante nje mik e ti rrėfehem? Se c`ndjej, se c`kėngė do i kėndoj, se c`dhuratė do i ofroj pėrvecse kėsaj Pende e kėtij gjethi tė gėdhendur nė lėgurė tė argjendtė?

Pranverė? Eja me Pranverėn! Tė pres nė gjiun tim Verė, pėrherė!

Sulltan-Alim
31-01-13, 22:00
Kam heshtur!

Kur bie natė, unė atėherė zgjohem
Kėtij tregimi, pikė nuk mund t`i vė
Kujtimi pėr Stinėn m`a fisnikėron mendjen
Kabahat gjithėsesi ndjej kur s`i pėrkushtohem.

Kam parė gjithė-lloje lulesh, asnjė si ajo
Kam hulumtuar ndėr sytha, vesave t`mėngjesit
Kam ftuar edhe zogjėt, bletėt nė ndihmė
Si ajo, pėr benė e Perėndisė asnjė s`kishte.

Kam shkruar, pėr tė mos qarė
Kam heshtur, pėr tė thėnė hiēgjė
Kam protestuar, kam sharė e ofsharė,..
…

Kėshtu kalėronin tė gjitha Stinėt udhės sė mocme,
pėrvec Pranverės
Kur mrekullia lėshohej me butėsi mbi Pallatin tonė
Kisha ikur unė me pendėn time tė pushtuar
i zėnė peng nė ėndėrrat tua
Kėndeve tė Kėshtjellės sonė
botės sonė,
me Ty
nė duft Mimozash ndėr Bedenet e mia.

Alima
01-02-13, 12:55
...

Mos kerko tė flas
shpirti im do plasė
dhe pse kame shumė pėr tė thėnė
dhe pse dashurin time pezull kamė lėnė
edhe pse tė don aq shumė .


Sa shumė dua tė flas
sa shumė dua tė tė tregoi
megjithatė, unė jamė pengesa
qe s'lė atė qė ndiej pėr ty ta tregoi
s' mė le ta tregoi tė vėrtetėn
nė fund gjithēka qė ndiej per ty
nė sirtar tė mbyllur mbetėn


Dua ta dishė veėtm kėtė ēmenduri
tė duash dikė e tė mos i tregosh
torturė qė tė bėnė vehtėn ta mallkosh
tani shpresoi qė gjendjen e zemrės time ta kuptosh .


.

Sulltan-Alim
03-02-13, 01:56
Buzė Kalasė

Para mbrėmjes sė bukur kishim ecur dorė mė dorė
pėrgjatė plazheve tė bukura buzė Kalasė.

Gjurmėt e kėmbėve tė zbathura nė ecje
mbi zallin e ngrohtė
filloi tė na i merte vala e detit sic vinte nė kthim.

Qielli ngjyrėartė pėrcillte nė perėndim Diellin e kuqrremtė
ndėrsa nė ishim shtrirė mbi gjurmėt tona
pėr tė pritur valėn e radhės
duke shoqėruar qiellin nė pėrcjellje.

Erėlehta Jod thriste mendjen e tretur ndėr valė nė zgjim
ajo assesi tė arrinte tė kthehej
dėshmonte Erėlehta prehjen tonė buzė mė buzė
rrėzė valėve, rrėzė shpirtit tė etur.
…

Alima
05-02-13, 19:54
…


Erdh drejt meje ne fushen qe kurr nuk ka qene… tek une, une pema e vetmuar qe ngrihet mes fushes e qe ka per kufi vetem gjithesine,…Dhe profetisht ne ate heshtje nje zhurme e madhe nis te mbushe qiellin mu si lumi shkumeplot kur befas vershon dhe shfryen forcen e vet gjithe lumturi !
Erdh ai qe une prej kohesh pa e ditur askush fill vetem e prisja mbi majen e mallit,… erdh pergjithmon.
Pyes veten nese Jeta neve na buzeqesh apo na perqesh?!Valle melodia e Jetes.. eshte nje kenge plot gjalleri apo perkundrazi, zi e vajtim?!
-“Do jetojme bashke ne nje fortese te rrethuar nga armiq …”- fillova, por nuk me la te mbaroj mendimin dhe si zakonisht ,nderhyri Mjeshteri :
-“Mbylli syte dhe dergoj botes qe do linde perseri para nesh nje pershendetje” -me tha!Duke pire nga gota e ujit, vazhdon… - “Sigurisht, do te veme atje ne kohet e lashta e dashur,ngase vetem atje ka thesare te medha.Do i shetisim pellembe per pellembe ato vende perrallore”. “Me ne fund duhet t'ju them diēka. Do beheni gruaja ime? Ju dashuroj me te vertete,dhe s'kam nge te beje dashuri me ju siē eshte zakon …Flas shpejt ndoshta...por…”
E habitur:-“Nuk te kuptoj Mjeshter? “
­”Dua qe ju te martoheni me mua. Ju dashuroj… Kam dashur t'ua theme qe moti .”.
Syte e habitur rrodhen lot,..LOT! … pastaj nje buzqeshje Diellore depertoj mes loteve, dhe me behet me se e qarte se e gjithe bota eshte fund e kry poshtersi, e njeriu, ..njeriu eshte vet ligesia me dy kembe.
Shpirti luftarak i ndizet ne zjarrin e betejes.
-“Eh po, vijme ne perfundim filozofik se jeta perbehet prej renkimesh ,lotesh, dhe buzqeshjesh, buzeqeshjesh me lote …. sidomos prej renkimeve... “-e tha si me inat,jo mua ,por Jetes! -
 
Mu duk se degjova hapat e tij poshte neper shkalle, dhe e zverdhur murmurisa ca lutje te shkurta:
- O Zot, bej qe t'i dukem e bukur ! Nuk do me doje tani si me pare,sapo te me shohe ?!… Mbase edhe e zbehur dhe pa kaēurrelin,jame po ajo qe kam qene dikur Mjeshter …
…
O miq te dashur...
Modestia dhe vlera jane dy veti dhe mu keto dyja jane gjithnje pune aq te renda, sa s'ka…!!!
 
.

Sulltan-Alim
11-02-13, 00:54
Jashtė ėndrrės!

Nė vrapin pėrtej ėndrrės sė bukur blu
T`merron vizioni yt i thellė nė njė sy
Fėmijė i kohės shterpė, kohės anemike.

Zingjirė tė padukshėm tė mbajnė vendosmėrisht
Nė natyrėn e betont kundruall syve tė hutuar
Nė shpejtėsinė maramendėse largė shpėtimit.

Globi zvoglohet vazhdimisht nė syrin tėnd
Njė mesnatė mund t`a fusėsh nė grusht si mollėn
E t`ia numėrosh varrėt e plasjet njė nga njė.

Loja vec sa ka filluar nė frikėn tėnde
Keq u zure nė formulat moderne nė veten
Kur bėhet llogari qorre idealesh tė gabuara.

Alima
19-02-13, 12:11
...Pasiguria e shpirtrave…

Me ngjan ne leter e nuk je leter Mjeshter ,… diēka poetike, ndoshta? …mos ndoshta nje alegori?…mos simbolizon vdekjen,ngase diēka kaq afer persosshmerise nuk bene te ekzistoj? …Apo thjesht je misionar qe tenton te shpjegoj enderrat dhe fantazite?
Jo, s'eshte e vertete!Vetem tri dite Jete!!!Vetem tri dite drite...ne kete erresire!
Vitet kalojne,e asgje nga keto o miq.Eshte vetem nje Mjeshter qe premton tokat e bekuara e te largeta ku farketohet lumturia… vendet me te largeta te botes ne te cilat kurre nuk do te shkojme …
Ju them se nuk eshte shaka me kuptime te dyfishta,por behet fjale vetem per nje oaze dashurie,ku uji, siē eshte bere e ditur ,shkon perpjete,pra kundrejt drejtimit te natyrshem , misteriozisht, dhe per kete ndihet frike.

Ngjarja deliktuoze nuk zhvillohet siē ndodh zakonisht fshehurazi, ne erresire dhe larg nga syte e botes, por bash ne publik, ne qiell te hapur,ku me ane te nje bisede te gjate e te arsyeshme, vajtimeve, psheretimave, qortimeve u pergjegjej me ftoftesi demoniake, si nje qenie e akullt duke u perballe me ankthin dhe personazhet e botes se arsyeshme te kesaj enigme te frikshme..edhe pse mire e dinte Mjeshtri se s’kishte tjeter arme veēse shpresen te Zoti.
Ne te vertete, ne burgun e ēeliket te Jetes se shemtuar te djeshit, ka nje larmi te atille,nje bollek te tille, nje perqendrim te tille elementesh patetike dhe dramatike, sa qe mundesia per selektim nga me te mirat eshte e gjere sa edhe vete ditet,muajt, vitet e kaluara ne ate burg te ēelikt prej Jete,ndaj edhe selektonte me mjeshteri.

Mos te harroj tu rrefej per reagimet e para te atyre qe morren lajmin, …ishin reagime pasigurie : “Merre me mend. E pamundshme….” ama u theme se, zmadhuesi i ngjarjes eshte realiteti i cili ne menyre te bujshme kaperceu fantazine njerezore.
Dua te shtoj se,…here pas here genjejme veten se,.. flaket pergjeruese nuk do ta preknin pjesen ende te pa qelbur te trurit te ēoroditur, apo te pakten, ne menyre te mistershme nuk do ta preknin zemren ,por pa hetuar depertojne thelle ,..shume thelle!!!
Miq te dashur,
…kurre s’kam pare per nje kohe kaq te gjate,gershetim vuajtjesh dhe ankthesh,motivesh aq te shumta dhe nje fuqie kaq te madhe rruges per ne oaze ne te cilen kurre nuk ishim …por,ndoshta,..?!


.

Sulltan-Alim
23-02-13, 22:30
Natė, orė 03:16

Drithmė!

Hap sytė, ndjej se frymoj. Zgjohem brrof dhe nisem drejt tavolinės time. Mar syzet dhe filloj t`a shkruaj ėndrrėn qė zgjoi heshtjen e fajėsisė nga vetmia ime; gjegjėsisht jetėsimin e saj.

Diku larg ku s`kishte njeri, kalldėrėmeve kisha ndaluar Pajtonin tim. Ajo doli, dola edhe unė. Dhe, akoma pa u pėrplasur buzė mė buzė, shikimi vec fliste pėr hapin spontan tė radhės. Pėrshėndetja klasike do pasonte mė vonė meqė mendja e arsyeshme nuk arrinte tė perceptonte asgjė mė; pra, ishte takimi nė pikėn zero; ishte zemra ajo qė udhėhiqte.., pėrjetimi pėrgjatė rrugės dhe pritjes sė gjatė deri nė momentin e ballafaqimit, sy mė sy.

Ishte njė goditje e papėrshkruar emocionesh. Me siguri atė natė po t`a shikonim Qiellin edhe yjet do rrėnqetheshin. Nė shkėlqimin e syve tė saj nėn dritėn e zbehtė tė llampave prej neoni i buzėqeshte edhe ftyra. Dorė mė dorė ikėm drejt Detit tė paskaj, dėshirės sonė pėr t`ia takuar valėt. Njė drithmė mė kaploi nė shpirt rrėmbyeshėm, mbase nuk arrija t`a pėrmbaja atė vrull egocentrik.Ceshtja e Atomit kishte zėnė zbrapsjen para saj.

C`pėrshkrim Idilik i gjithė kėsaj drame buzė shpėrthimit, hė?

C`fuqi ndjenjash pėrmallimi nxisin kėtė pendė? C`mallė mė kaplon sante, c`ėshtė kjo ridrithmė pėr Ty? Tashmė kur qėllimi po realizohet drejt finalizimit tė suksesit; tash kur Rrezja depėrtoi pėrtej Ylberi, tash kur mishėrimet nuk gjejnė vend pėr kufij.

Tash? Sa mė mungon, vec ta dish.

Po ti? Ndjenė tė njėjtin hall si unė, pyes veten? Heshtje e trishtė kaplon dhomen time tė vogėl por, jo edhe shpirtin tim sepse gjysma e tij je Ti.

Nga jeta ime dhe e tė tjerėve qė kam lexuar nuk mbaj nė mend se kisha / kishin pėrjetuar ndonjėherė ridrithmė mė tė madhe se sante. Pse e gjithė kjo? Ke Ide?

E, meqė je gjysma ime atėherė unė do ik sėrish nė gjumė pėr t`a vazhduar ėndrrėn, mos u vono.

Ai nuk ishte vetėm, atė po e shoqėroje ti, tashmė pjesa e munguar e Ditarit tonė.

C`ironi, c`fat, c`simbolikė.., "c`rastėsi" ?

Eja ti eja e dashur nė ėndėrrat e mia!

http://www.youtube.com/watch?v=G50sAp4LRhI

Sulltan-Alim
24-02-13, 23:20
Rikthimi?

Nėse ndonjėherė sėrish do kthehesh
Nė Trollin tėnd tė moqėm
Atė, tė poezive blu
Nėse asnjėherė pėr be
S`tė kujtohet Vendlindja yte
Prozė e thyer, e larė nė lot, e sfiduar
E di se
Jo qė nuk e deshe
As se
Nuk ndjenė pėr tė
...

Kėsaj Stine tė pres
Gjersa varret s`janė rrafshuar
Sa s`u dogjėn kujtimet gri
Eja!
Se atėherė?
Kur do kthehesh
Ne Tokėn tėnde, hi do gjesh
E verdhė, mos mė eja
Sa rrallė herė kam shkruar
Pranverave, kur bie shi
Sa shpesh herė vdes nė to!

Sulltan-Alim
26-02-13, 13:18
Tash kur po shkėmbehej zjarrė, binin Heronjėt pėr tė rilindur sėrish. Ti thoje: unė, unė, unė. Mbase unė tė thoja: ne, ne, ne. Pra, kėshtu duhej ngaqė Lufta e madhe fitohej nė mejdan, publikisht. E dashur, sėrish do qeshim Pranverave si dikur, dėshmi e kemi gjakun.

Sulltani!

Sulltan-Alim
26-02-13, 23:13
Cdo ditė e mė afėr Stinės sė Brishtė!

E di se do lexosh me vėmendje dhe e di se do mė pėrqafosh sa pėr t`a pajtuar buzėvarjen time prej fėmiu. E them prej fėmiu ngaqė konsideroj se askush nė mėnyrė mė origjinale se ai nuk di t`a shprehė ndjenjėn e gėzimit dhe atė tė zemėrimit. Sot mė ke munguar shumė, gjegjėsisht nuk ma ke varė fare.

Sidoqoftė, desha tė sqarohem se tregimet pėrbėhen nga jeta qė bėjmė e jo nga fjalėt qė me aq lehtėsi i bashkėrendojmė; gjegjėsisht tregimi ėshtė gjithnjė nė kėrkim tė njė fjalie tė vetme pas sė cilės ngarrend ajo bota jonė e ngushtė kur e duam dikė me gjithė qenje, prandaj kafshojmė buzėt.

Unė se di se nė c`dimension mendor shtrihej kujtesa jonė? Gjithnjė mė duket se ishim dashuruar para se tė kishim lindur. Nė c`stade zgjoheshin emocionet e ndjesisė, as kėtė nuk e di pėr be. C`gjurmė lėnė kėto prushe qė djegun shpirtin tim kur s`tė kam pranė; pa mė trego? Pse vuajmė kur kuptojmė se c`mesazh pėrmbanė jeta?

Kur tė vish, mer pak kohė e mė trego. Kam mallė pėr ty, i zhytur nė mendime..

Cdo ditė e mė afėr Stinės sė brishtė ecim sė bashku, Stinės sė derdhur nė ngjyra vaji,..

Drejtė Kėshtjellės sonė!

YanYan
27-02-13, 23:59
Sa ide gjeniale me ec ne rrugen per tek treni nen ritmin e "Ngjyra e kuqe" per te mos rreshkit e me mbet ne histori...

Dite e ftohte sot e akoma po bie debore. Strukur nen kapucin e shallin e punuar nga dora e se shtrejtes time, po ngroh duart me fryme gri. Po shoh njerez tek vrapojne, marrin taxi, nisin vete makina, marrin autobuzat e trenat, e te tjere lypin. E ndersa mu me presin pantoflat, jeleku qe me mban ngrohte, nje gjelle nga mami, nje liber i bukur, e shume perqafime te ngrohta, m'vjen zor me kalu afer tyne e me i than "Zoti te dhashte"!

...

Alima
02-03-13, 14:34
...

"Jetėgjati nuk bėhet jetėshkurtėr".
…magjia zgjat pak, ca ore ,jo me shume. Pastaj dita fillon te me copetoj mishin, me ingranazhet e saj te thata,sidomos pasditeve, kur jam vetem, provoj nje ndjenje te veēante. Sikur te me banonte nje esence e papercaktuar, jo e imja, e megjithate pafundesisht e imja, e une s’jam me vetem,dhe ēdo gjest i imi, ēdo fjale, ka per deshmitar nje shpirt misterioz.!
Hapesira me eshte shenderruar ne nje dhome te vogel Mjeshter, gjersa ti kerkon diēka kaq te vogel,e une as kete s’e beje,dhe per egoizmin tim refuzoj te pranoj sa shume te dua.Me vie keq ngase ka plot sosh qe e duan,por atij as qe i pelqejne ēapkenet autoritare ,vashezat fodulle, laviret garipe, vogelushet e djallezuara e te pergjumura me sy tinzare e epshore.Jo, keto nuk i don!
Mbreme me terhoqi vemendjen dritarja gjatoshe ,gjersa Hena duke hyre permes xhamave te saj,u bente drite luleve ne vazon siper truezes ,nuk e di ne ju kujtohet vazoja qe i vinte keq nga une?... Keto pak objekte te dukshme nen driten e Henes ,me shtyejne qe te perfytyroje prap mbrapaskenen e erresires,ku fshihen intimitetet,ndoshta edhe shpetimi nga gjendja qe kame rene ,por...nuk jane per mua ato ,jo!
-“Paske jeten e gjate”…!, degjova symbyllur te me thoshte nje nga hijet…U mundova te qesh, dhe edhe qesha, por ndjej dhimbje ne koke,miq…Tu tregoj se,pas atyre diteve,mu kjo ishte buzeqeshja ime e pare…


.

Sulltan-Alim
18-03-13, 23:29
Te respektuar lexues,

...

Nje nate nder netet e mia te shumta pa gjume shpertheu nevoja per tregimin qe do ua rrefej se c`kisha ndjere e perjetuar ne boten time pergjate koheve derisa arritem ne Piken Zero.

...

Sulltani!

Alima
19-03-13, 01:25
...Sikur te mos kisha frike se do te ja lendoj zemren, e di se ēka do thosha…

Vetem flisni...!

Ja do t’jua sqaroj…
E semur nga kjo semundje, madje e interpretuar ne forme te lehte,ne kete sanatorium qe eshte pertej xhamave te asaj dritares gjatoshe ku shikoj shpesh koheve te fundit duke pasur pershtypjen se jetoj ne nje bote te humbur, e krijuar prej mureve te lemerishem, e krijuar prej vdekjeve te ftohta, e krijuar prej figurave te njerezve te pa shpirt.
Ne realitet, …duhet pritur vetem njeqind e tetdhjet e dy–tri dite, asnje dite me shume!
…Gjashte muaj, gjashte,... gjashte mure te tmerrshme,tash rendojne pameshirshem… NC,mu tani me te vertete duhet menduar ne vitet,… Edhe sa vjet me duhen te ngjitem deri ne skajet e kesaj gremine gjashtkateshe ?


...

Megjithate, njeqind e tetedhjet dite jane te gjata dhe ne rrjedhen e tyre mund te ndodhin plot gjera:..Ta zeme del koha qe te krijohen familje te reja, te lindin femije e te fillojne edhe te flasin, apo ta zeme qe nje grua e bukur te plaket e askush te mos e deshiroj... e semure nga nje semundje, edhe nga ato me te gjatat,ndoshta jo ne kohe, por ne vuajtje gjithesesi ….

Apo ta zeme edhe si shembull,nese guxoj ta quaj shembull … nje shtepi e madhe te ngrihet aty, ku me pare kishte vetem livadhe,uje qe ecen perpjete ,mu sikur ne ate oazen,...Nderkohe vazhdoj te jetoj e shkujdesur, ta trete dalengadale trupin, e te terhiqem perkohesisht per te lene pershtypjen se sherohem …, te turrem serish me me vrull duke gllaberuar shpresen, ...tek e fundit, mbetet ende kohe qe i vdekuri te varroset e te harrohet,keshtu qe i biri te jete serish ne gjendje te qesh serish, ne nje te aferme te larget ..ne afersi …
… Buzeqeshje e idhet,Mjeshter … Me fal…!!!
Ti kthehemi dritares gjatoshe edhe njehere …Prania e disa krijesave qe ne boten reale, kurre nuk i kam pare behen cipe pengese per pamjen ne ate dritare...Ato krijesa me bindnin se as gjethet e drurit nuk lekunden…derisa me nje koncentrim maksimal verej se megjithate gjethet edhe pse ngadale prapeseprape lekunden nga era e lehte.


Jeta perkundrazi, sikur eshte ndalur Mjeshter… E njejta dite, po me ato gjera perseritet me qindra here, pa bere nje hap para …. Lumi i kohes kalon permbi Fortuna,plasarite muret, merr teposhte gure e zinxhire qe fluturisen ne mendjet tona .E dij Mjeshter se tani te ze nje terbim, nje maraz, nje keqardhje…!Dhe tani edhe pse vepron,te duket sikur eshte teper vone…

… E ēuditshme dhe per te qeshur qe keto zekthe vijn ,… si te jemi te mitur !? Po, po, e din, shumica dermuese se as qe e vret me mendjen per keso gjerash dhe vazhdon te dashurosh ,nuk e kthen me ne problem.
Mjeshtri,ai i cili nuk e kishte marre kurre seriozisht, por…si dikush qe kalon para nje vitrine te mrekullueshme pa ia hedhur shume syte dhe vetem kur tashme eshte larg, e kupton sa gjera te bukura kishte aty dhe kthehet mbrasht ngarendas, por,... kur kthen aty shuhen dritat dhe ulen roletnet.

Me keqardhje,me brengen qe ndoshta nuk i mjafton me koha,druan se ne vetmi do e paguan hidhur,sepse ai kishte qene si nje gur i lidhur pas nje litari dhe ajo qe e ngazellente ishte deshperimi, dashuria. …Duke u sorollatur keshtu ēmendurisht, nuk dallohet me ē’forme ka..,
...ai nuk ia ve me veshin njeriu, nuk mund te degjon, ai degjon vetem vetveten tek fishkellon ne ere, per te askush nuk ekziston me perpos …!
Rrokullisje e frikshme, ai nuk sheh me boten perreth, e gjithe ēfare mbet nga jeta madje kishte reshtur se ekzistuari, nuk ekziston me, nuk kishte ekzistuar kurre,…e quan 'pika zero'!?


Por,..ja ku ndalet guri i lidhur pas litari dhe me ne fund mund te dallohet, …eshte nje gure i zgidhur!


Mjeshtri eshte ne pozicion...

.

Sulltan-Alim
01-04-13, 23:37
10. Shkurt 2013

...

Ndonese ishte veshtire t`a menagjoja kohen perkunder detyrimeve te perditshme qe kisha; ndaj serish arrija t`a permbledhja suksesin e synuar ne ploteni. Shpeshhere me pyeste prej nga gjithe kjo fuqi e energji qe po ma kushton, pse i gjithe ky perkushtim per mua?

Ketyre pyetjeve me duhej t`u pergjigjesha me kujdes, gjegjesisht me mjeshtri sepse ajo nuk i pelqente trillimet, aktrimet edhe me hiq. Me besoni miq te dashur e kisha te veshtire sepse shpeshhere gjindesha ne situata kur ne ndonje pyetje te pazakonshme te saj me duhej t`i shmangesha me ndonje kunderpyetje shpotitese.

Ajo e dinte se une nuk do leshohesha ne shaka nese nuk do ishte momenti i pershtatshem m`varesisht nga tema qe po debatohej. E dinte ajo se posedonte bukurine e brishte si Pranvera, shtatgjatesine e Drandofiles dhe mprehtesine prej dhuntise.

E dinte ajo se e kishte per qejfi t`a rendisja ne vendin ku deshironte nder Oponence; megjithese me shume e inspironte fakti i apostrofuar tek kur perjetimi i saj do arrinte te behej shembull prej delikateses se saj te perjetuar ne jete permes shkrimeve tona qe do pasojne ne kete Roman.

Pergjate jetes isha sprovuar me situata nder me te nderlikuarat ama asnjehere dhe kurre si me kete ngjarje qe do ua rrefej ne vijim. Ajo ishte nje Zonjushe perplot jete dhe e perkushtuar ne dinamiken e saj. Ishin goditjet e jetes sic ajo shpeshhere di te jete e pameshirshme qe e kishin mbeshtetur per muri sic thot populli. Ishin edhe shume padrejtesi, poashtu brenga te saj qe kjo bote di ti zhvilloj me mjeshtri; qe kishin arritur t`a dermonin dhe dobesonin deri ne vuajtje. Eh po tash? Si mund t`a lesh nje mik te vuaj? Si mund t`a lesh ne gjendje te tille kur je ne dijeni se e ke mundesine t`a ndihmosh? Si?

Shpeshhere me ka rene te pyes veten time? Njeriu? c`eshte kjo ceshtje kaq komplekse? Nese ekziston ndonje ndjenje e dlire e dashurise, e humanizmit dhe e njerezise atehere keto jane momentet kur njeriu duhet t`i gjindet njeriut. Guri per gur; anise e dijme se njeriu eshte poashtu edhe ujk per njeriun, por! Ketu nuk mbaron e tere historia e kesaj pyetje per kete ceshtje kaq serioze dhe delikate.

Ne ditet qe do pasonin pas kesaj date isha nisur drejt Keshtjelles se saj me kalldereme oker per t`a takuar Sulltaneshen e endrrave te mia reale. Pikerisht ne shkurt anise ca nga datat e ketij muaji ne kujtesen time jane te hidhura por megjitheate nga tash te kujtuara me endje.

Diku thelle ne detin e kaltert, valeve te tij ne perplasje e siper me kishte zene nje drithme thupre uji; teksa shikimet tona te permallshme gershetoheshin permes buzeve. Fjalet tashme ishin shpenzuar, flisnim heshtur.

...

Sulltani!

lovely
06-04-13, 14:18
Duke ecur rruges, me nje buqete lulesh ne dore, per tek varret, me mijera mendime kalojne ne koke. Ai shkon tek varri i saj per ta kujtuar ate. Dhe brenda 6-7 minutave, nje jete e tere kujtimesh kalon si vetetime..
Diku tjeter nje bukuroshe e vogel, veshur fustan ngjyre roze, vrapon ne kraherorin e babit te saj.
Dikush perjeton puthjen e pare.
Nje nene shtrire ne nje shtrat, mbajtur mire doren nga i dashuri, po sjell ne jete frytin e tyre. Po sjell ne jete nje engjell.
Ca student po diplomojne dhe plot krenari po gjuajne kapelat e tyre perpjete.
Shume zemra po kenaqen, gjersa po shikojne femijen e tyre ne diten e pare te shkolles.
Lot dashurie po rrjedhin ca faqeve teposhte.
Ca zemra po rrahin plot emocion, sepse po zbresin nga aeroplani ne vendlindje.
Disa te tjera, jane nxire nga dhembja e ndarjes nga me te dashurit e tyre.
Dikush, ne heshtje, pendohet per gjera.
Nje familje diku, ulur rreth tryezes, ne qetesi po drekojne.
Nje baba me te birin po luan futboll.
Ndonje po prish lumturine per nje deshire.
Dikush, per para, po harron gjithcka tjeter.


A nuk eshte kjo jeta ne foto?

Alima
08-05-13, 22:37
...pa titull...


…me shfaqen mirazhe oazesh dhe shatervanesh sikur nje beduini ne Sahare dhe ne ankth eksploroj rruge pas rruge kerkimin e nje streheze.per Jete… pra, drejt periferise ku lufta eshte me pak e ashper.
Nuk keni dalluar ndonjehere shtremberimin perbuzes te fytyrave ne kerkim e siper dhe plot deshperim ?! …Ndaloj, me ne fund. Shoh perreth, dhe nuk me shfaqet as nje njeri, as ndonje shtepi, asnje shenje jete. …Jam vetem Une dhe Jeta…-“Lamtumire” “…ke qene nje krijese tejet e mire, ē’eshte e verteta ne fund te fundit te desha shume,…me ofrove thuaja tere ate qe kerkova pergjate jetes se tere .Falme nese te braktis ketu…Miq,
ne kete qytet qe po ju tregoj, asnje s'mund te rroje dot, veēse une!!!Por…ē'me duhet? …, edhe pse e vogel, bota eshte detyruar t'me jape rendesi...Dhe ē’te beje ne nje bote kaq te madhe, te stermadhe plot labirinte te pafundme rrugesh, me lagje te vjetra, e te reja, …ku ēdo gur, ēdo dru ēdo shesh shpreh nje kujtim, nje ndjenje, nje ēast te shenuar e te rrenuar te jetes!... rralle ndiej kenaqesi…

…Nuk gjej me kurajen te eksploroj gjithe keto gjarperime rrugesh ku strehohen engjej dhe demon…Jam lodhur duke vu re se si Dielli ,qe pak me pare shkelqente, te zhduket pas kreshtave te egra diku larg ,shume larg.

E rendesishme eshte te dish ta pershkruash gjithe ate qe perjeton nje shpirte , tamam si ne kete rastin tim. Por, pergjithesisht eshte sikur te mos ekziston,ngase jam e manget ne shkathtesi pershkrimesh….

…Edhe une humbas sigurin,eci dhe mendoj se as Jeta fatkeqesisht, nuk eshte me e gezuar kur zbresin ne te hijet. Edhe ajo ndien qe une ndiej erresiren e menjehershme qe varet nga nderthurja e ngjarjeve te vjetra dhe te reja , duke me sjelle nuk di ēfare peshe te hidhur…une dua te ik edhe perkry embelsis mashtruese..

Stinet me duken te lumtura,natyra eshte e gatshme per te qesh nese i leme sadopak vend ajo do te mbushej me gjelberim,ama...
Ca vite me pare shihja tere delikates per'rreth,... atebote kishte filluar gjithēka, duhej sikur pushtoja boten....E pushtova... Shikoni tani, e madhe dhe madheshtore, me gjoks demi,...ngjajshem me ato luginat e largeta per te cilat me vone tregohen perralla me duar te kryqezuara pas koke,duke pare rete qe kalojne aq te lirshme e te bardha, siper prepotences dhe mosnjerezise se njerezve.

Ato luftojne, duke ngritur larte shtatin permes ndyresirave, drejt Diellit dhe Jetes.
Te kristalta dhe te pasterta nen magjine e perendimit ngrihen ato sot, neser.., dhe jane ne vazhdueshmeri ne galop te kesaj bote te trishtuar...


E fiksuar ne kete oaze dhe me veshtrime plot ankth,

...e ytja!.

tipi engjellor
09-05-13, 23:05
Sa ide gjeniale me ec ne rrugen per tek treni nen ritmin e "Ngjyra e kuqe" per te mos rreshkit e me mbet ne histori...

Dite e ftohte sot e akoma po bie debore. Strukur nen kapucin e shallin e punuar nga dora e se shtrejtes time, po ngroh duart me fryme gri. Po shoh njerez tek vrapojne, marrin taxi, nisin vete makina, marrin autobuzat e trenat, e te tjere lypin. E ndersa mu me presin pantoflat, jeleku qe me mban ngrohte, nje gjelle nga mami, nje liber i bukur, e shume perqafime te ngrohta, m'vjen zor me kalu afer tyne e me i than "Zoti te dhashte"!

...

eh sa bukur .....

a...qysh ke se kam harru
29-12-13, 21:33
...

Qeveritaret planifikojne prehjet e tyre , tallen me pasion. .. terheqin vemendjen…


…nuk mund te fle !... une jam e shqetesuar ngase me ka humbur durimi dhe nuk kam asnje reputacion te zot ,rrobat e diturise tani me jane zhdukur.Te gjitha menyrat e mia te mira dhe te keqija kane levizur me kilometra larg,mbase per shkak te ketij tjetersimi edhe zemra dhe mendja me jane te zemeruara me njera-tjetren.
-"Sa kohe do te mbetesh e pezulluar pa diell?…-"xhevahir!..dashuria brenda meje ?...,lere pazarin e ekzistences nga guri shkaterruar nga guri.Oj dashuri ?..,Ti qe ke qene e thirrur nga nje mije emra,Ti qe e di se si te hedhesh dehjen ne kupe te shpirtit pa pire asnje pike vere ?...kur do i braktisesh nga mendja yte ata qe japin kulture te njemije kulturave,ata qe jane pa fytyre,e kane njemije fytyra,Oj dashuri ?..., ti qe formeson fytyra te Turqve, evropianeve,amerikaneve,..me jep nje gote nga shishja yte,qe te mund te shoh mijera "shefat e kesaj bote ... »-ktheva koken te shohe kopertinen e librit te cilen mendova se ishte duke e lexuar,por u zhgenjeva ngase nuk kishte liber ne duart e tij, fjalet mi drejtonte mua…mua ?!Nje te zhveshure nga dija ???!!!
Me qeskat e syve te fryer dhe kthjelltesine e esellt te mesnates,u ngrit nga tryeza e atelesė ku ruante tufa doreshkrimesh sekrete, gjithēka kishte te bente me baladat, epet, gojedhenat ,mitet…
-« Do dalim fushave dhe do shetitemi bashke mbi barin e njomur nga lotet e nates e dashur! »…ishte i prere ne kerkese dhe nuk kisha nga t’ja mbaja.Edhe pse te heshtur rruges isha e gezuar, i gezuar ishte edhe ai…Dikur e pyeta se mos ishte lodhur dhe nese donte te pushonim pak mbi nje gur, n’anen e rruges. Nuk me foli. U ndal dhe me shikoi me nje veshtrim te embel, koken pak t’anuar.Sa doja te dija ne ishin te sakta fjalet qe mi tha me aq mjeshteri Mjeshtri …, kete m'u dha ta vertetoja saora : aq i mprehte, aq shpues qe shikimi i tij i embel, sa mu duk sikur hyra ne dere te padere une qe e quaja veten njeri te lodhur dhe mendoja se, te dashurosh, eshte nje pune edhe me e lodhshme, shtese lodhjeje mbi shtresa lodhjesh...
Ne heshtje u kthyem se bashku naten vone prane vatres, une me nje liber ne dore dhe edhe ai prane meje. Kur lodhem se lexuari e syt me vriten nga germat e vogla shikoj gjarperimin e zhdervjellte te flakave. E kam mikun me te mire ne jete. Me rri prane dhe me kupton…shpesh me thote :-« mendjes i pelqen te mendohet, zemres te mallengjehet »... kerkon te me beje qe te dal nga burgu ku jam futur me vetedashje une qe vdekja me rri varur mbi koke me nje pe te kalbur. Kerkon te rroj dhe te mar pjese ne gezimet qe Zot i madh perhap mbi bote! Ah, sa e bukur eshte bota! Gjithe te keqijat i ben vete njeriu. Per pak gje fare pa shkak, zihet, vritet... Valle? Dielli jep driten e argjente, bima kallin e florinjte,zogu kengen, lulja eren, , …qe te gjitha keto na i jep qe te kemi zi dhe vrasje midis nesh?...Valle?


.
http://www.kosova.de/forum/images/buttons/quote.gif (http://www.kosova.de/forum/newreply.php?do=newreply&p=780280)

a...qysh ke se kam harru
29-12-13, 21:38
...

...kur i ik vdekjes njehere, shfrenuar ipesh gezimeve te jetes.

Mos ē‘armatos veten duke menduar se veprat jane kalimtare e pastaj te mashtrohesh e te marresh penden ne dore! E mbyllur ne vetmine e Jetes, vuaj me vite te tera per te nxjerre nga shpirti te fshehten ne nje forme tjeter, krejt ndryshe dhe te kodifikuar,…ne nje menyre qe te tjeret nuk mund ta kuptojne.
Te gjitha oret, ditet dhe vitet e kaluara ne vetmi, ndermjet kater muresh te burgut te ēelikt te Jetes ,pergjate gjithe defrimeve dhe gezimeve te braktisura te Saj, pergjate gjithe neteve te kaluara ne vuajtjet e pagjumesise, per te gjitha dhembjet e shumta pergjate padrejtesive anembane botes qe tani jane te mbyllura ne kullen e fildishte, …Lere!, nuk e kuptoni dote ate kod,!...Eshte veshtire ta kuptoni per faktin se nuk jeni te pergatitur per ta zberthyer.
Dua te them se …
...udhetimet ndiesore neper boten e panjohur, prej te cilave udhetime shpirti pasurohet,dhe pikerisht ne udhetime te tilla gjene te fshehten qe kerkon sakrifica duke u perpjekur t'ua zbulon te tjereve rruget, dhe njeherit duke ndjere dhembjen e vetmise dhe te sakrifikimit,ku ushtaret e pendes bashkohen ne grupe, dhe nje grup nen masken e idealeve te perbashketa shkrihet neper asfaltet e atyre rrugeve pergjate udhetimeve per nje bote ideale,
…gjersa jo rralle ndodhe qe ne te kunderten pergjate luftave te tyre te erreta dhe te paskrupullta kunder drejtesise,te prirur se prapthi pala tjeter krijone aleanca me kalemxhinjte e ndryshem,dhe mu ata degjohen shpesh, duke i zbatuar ato me ndihmen e fukarenjeve shpirterore te kesaj bote.

Ne ato udhetime pra,atje eshte nje jete qe s'perendon, eshte jeta jone ne pamjet e saj me karakteristike ku i varferi,si zakonisht, nuk di ta ēmoj pasurine qe mund ta kete nje dite,dhe ai qe ka deshiron te kete akoma me shume,gjersa kush nuk ka sa i duhet, atehere me lehte heq dore edhe prej asaj qe e ka.
Kjo eshte nje logjike e ēuditshme ne jeten njerezore ne te cilen ka shume idiot qe me teper ēmojne pasurine, lustren e jashtme, origjinen, poziten sesa vlerat shpirterore.

…Ndaj thenja se:- „Njeriu qe s“ka virtyte gjithmone ju lakmon virtyteve te te tjereve...,sepse..., mendja njerezore ushqehet ose me te miren e vet ose me te keqen e huaj,dhe ai qe nuk shpreson se do te ngritet deri te virtyti i tjetrit,bene ē'mos qe te barazohet me te dhe ate duke ja nenēmuar vleren"...qendron me plote te drejte!


Jemi njerez!
... kemi dhe shpirtin perveē trupit ,dhe shpirti nuk eshtė materie, pra, qe e mban me materie te uleta, por kerkon ushqim te llojit te vet qe te ngrihet e te merr hov per ne qiell,dhe shpesh here eshte mu kjo qe na shtyen per ne boten ideale duke qendruar poshte ne materie me shiqimin larte ne qiell drejt nje ylli te cilit i versulemi me flatrat neper te cilat dejt jane perplote pika ngjyre …Dua te them se eshte e dobet ajo pende qe jeten e vepres se vet e mat me ēastet kalimtare,dhe qe nuk eshte e vetedijshme se ēasti duhet t’ja shtroje ato detyra dhe pergjegjesi qe ja parashtron edhe shekujve te tere ne te ardhmen.… keshtu vdekjen, sipas kesaj logjike, ja mberthej vetem vetes time, ...qe ta kthej perseri ne jete!

.

alima²
28-01-14, 00:49
...Ne aparence Mjeshtri eshte shume i turpshem dhe shume i respektushem.Polemizojme ngapak, por jo ne menyre te ashper,edhe pse mes nesh mbizoteron gjithmone respekti reciprok. Ai ka pozicionin e anti-hermetikut, d.m.th, don te ve ne diskutim gjithe periudhen e kaluar, periudhe ku une kisha qene pjesetare.Mua,... nje personazhi, ne substance shume e veshtire. Kjo ishte edhe arsyeja kryesore pse me ngjallte interes. Nga njera ane eshte nje njeri qe don te jete i pari, te kete gjithnje situaten ne dore. Kjo duket qarte. Nuk e bene per ambicie, por per te shprehur plotesisht gjithe fuqine dhe bagazhin qe ka brenda.
Ndjej nje vitalitet te deshperuar… Per mua te Mjeshtri ka nje sasi te madhe fjalesh dhe pak Fjale. Fjala kur eshte-eshte e forte sigurisht.Mirepo mbetem per fat te keq ne boshllekun e abstraktes,ngase pretendon te futet ne thellesi dhe finese te psikologjise femerore dhe terhiqet ne vetvete pasi te kete mbledhur ate “ndjenjen, shpirtin njerezor” per te cilat shqisat e tyre mashkullore jane te papregatitura dhe nuk kane realisht eksperience!...

Me tej,ushtaret e pendes e ē'veshin lexuesin nga normaliteti i jetes se zakonshme... natyrisht po qe se penda eshte e afte te kryej kete funksion. Kjo vjen me rigjallerimin e fjales aq sa krijohet nje atmosfere krejt e re. Kjo vjen si rrjedhoje e perdorimit te nje gjuhe krejtesisht te veēante nga ajo e perditshmerise. Keshtu qe si lexues te detyroj te kesh vemendjen ketu!

“Fiction” te hedh jashte vetvetes,dhe perderisa ne te, gjindem ne nje bote ku imagjinoj veten duke levizur ne nje kurth qe eshte totalisht e ndryshme nga ajo e perditshmerise time.
Penda me hedh veēse drejt vetvetes ku futem dhe jam e angazhuar me boten ne nje menyre krejt te ndryshme prej atij momenti jam ne kontakt me menyren si e njoh ate (boten), ne nje menyre me te alternuar.Sidoqofte, ajo mbetet bota ime!!!

Ne keto momente te procesit krijues, me vie ne ndihme autocensura, si pasoj e lindur nga dhuna e tmerrshme e sistemit piramidal te censures vrasese te lirise se shprehurit. !... Kam fjalen per kalemgjite qe perfaqsojne Diktator te Madhenje te cileve te tjeret u kane fajin qe pikon ēatia.

Ju miq te dashur,
tani keni mundesin e pamase te pervetesoni te Verteten dhe s’ka si tė mos u marre e qeshura tek shihni vetengujimin e ngadalte ne harrese te atyre qe e ndajne universin ne vetėm tri permasa: unė, unė dhe unė.
Sa thelle dhe shigjetore eshte shqipja jone, e cila, me nje vize te shkurt, nga shkrimi ben sh-krim duke i fal shkrimit edhe misionin e shpjegimit, mposhtjes, ndeshkimit te krimit ..Prandaj kemi shekuj qe shitemi dhe i themi derrit daje , qe te vijne kokorroēet drejt e nga shtytkat per te marre te gjitha postet,ēmimet e levdatat?!

Kur nuk ke dashuri dhe kuptim te thelle ne vetvete, mezi pret te debosh ushtaret e pendes nga vendi i merituar, per t’ua thare keshtu ngjyren e pendave librat nė sirtar e t’ia ndysh emrin a letren ne prani te te huajve apo te kujtdo qofte duke e pasur te mundur vetem me mbeshtetjen e ndonje regjimi kalimtar.

Jo te gjithe jemi binjake, jo te gjithe na ka rrembyer lumi i historise udheve duke na ulur ne poste ku s’endėrronin asnje ore me pare.Dhe keshtu si epidemi krijohen zera te rreme te forumeve, institucioneve, kultures, shkences, zera te rreme te mediumeve, te opinionit dhe, mos dhashte Zoti, te popullit, te kombit.. Radhitja e peshes dhe e shkalleve te vlerave ērregullohet,duke krijuar keshtu anarki per kompetentet e mendimit dhe gjykimit kritik.
Lengata e tille mbushet me zbrazeti dhe amulli neper te cilen e kane zor te levizin ushtaret e pendes per te bere projekte,vepra dhe vlera te njemendeta,gjersa lexuesit ngelen te kaperthyer nga merimanga e heshtjes dhe indeferences lenguese, mbulojne perhere mykun e amullive te tilla, duke goditur me injorime, menjanime, minimizime gjithefaresh.

Smira e mediokerve nuk duron te prishet rendi i rezhimit.Shqetesohen seriozisht nga ēdo e arritur serioze e tjetrit, ata rebelojne, xhindosen, behet ndeshkues,dhe e tere kjo si pasoje e Paaftesive, mosprirjeve, mosdijen e tyre!


“Qė tė mos ēmendesha nga malli, u detyrova tė zgjeroja kufijtė e vendlindjes sime dhe tė bėja nga Evropa njė atdhe tė dytė”./ Vintilė
.

Alegro*****
28-01-14, 01:29
Boll i `hullaft thone qe jam amo qekjo Alima m`ka trullu me ka krejt. Vec analizone mire kete shkrim se cfare mesazhi perqon.

Par Exellence! : )

UniCorN
20-02-14, 21:45
Pse keshtu?

Nuk po muj me te kuptue ma. As nuk po te njoh... Dashuria e refuzon ate qe nuk e njeh ma


:frown:

Harisi
16-11-14, 17:52
E mban mend kur te premtova se nuk do te te lija kurre ?

Une se bera asnjehere, vrapova shume pas teje edhe ne kohen qe ti me hodhe ne te harruar.
Kendova kenget qe te dy i pelqenim aq shume, per shume kohe me pas.
Eca neper shi, ashtu sic ty te pelqente.
Shetita per nje nate te tere, neper reren e lagur, ashtu sic e kishim planifikuar ne te dy.
Pashe yjet per nje nate te tere, e vetme ne ane te detit, duke te menduar.

E mban mend, kur te premova se nuk do te te harroja ?

E pra, une nuk e bera, i mbajta premtimet e mia, madje edhe tani mund te kujtoj cdo detaj qe na lidhi, cdo moment qe jetuam, cdo enderr qe enderronim, cdo buzeqeshje, cdo puthje, cdo prekje...
Edhe tani mund ti mbaj mend te gjitha gjerat qe kalova me ty, gjithcka... Sepse ishe Ti...
E mban mend qe te premtova se nuk do te te fshija kurre nga zemra ime ?
Je ende aty, ne qender te saj....Edhe sot... edhe tani!