PDA

View Full Version : Nostalgji pėr Rugovėn, Apo nė kėrkim tė njė prijėsi tė ri


Pupi
14-05-09, 19:56
Sa her qė klikova nė kėtė spotin e kėngės sė zonjės Hadergjonaj disi e ndjeva thellė nė vehte njė munges, thėnė tė drejtėn se besova vehten sepse dikur nuk mendoja kėshtu.
Po pse tash u deshkan tė kenė ndryshuar gjanat?
I njėjti "pup" i njėjti popull, tė njėjtat parti.
Para se ta nisja kėtė Temė, se ē'mu kujtua njė bised me njė mik njė ditė, shiqo mė thoshte derisa flisnim pėr "besimin", pa e ndier nė thellėsi, pa tu ngritur leshrat therrė, mė kotė e ke. Unė ia kisha hapur syt e u mundohėsha ti'a dėshmoja me mimikėn e rreme. Pėr tė ndryshuar kjo njė ditė as pa e pa ėndėrr.
E lidha kėtė "muhabet" sepse ngjashėm po ndodhė edhe me ne Shqiptarėt, disi sikur po na mungon diēka nė prijėsi, hetohet njė boshėllek nė moralin e tė qenurit Shqiptar, ndjenjat kombėtare disi janė zbehur......
Zoti e bėftė mirė!

Pupi
19-05-09, 20:21
Pse more ketu kush nuk shkroi asnji rresht, asnji germ, valla bre edhe ju jeni bo a.....

,,Mduket me m*pa me Xhami n'shpin s'um beson kush" ka ardhe koha me n'rru nofken me tahmin (si shume shoke).

pirro
19-05-09, 20:32
Pupi Kosova i ka dy lider te cilet kalojn shume bukur ne mes vehte. Ata jane ne nje koalicion dhe keto dy parti ( ne fakt dy parti me nje lider hahaahahah) kane mardhanie shume te mira.

Pupi
30-05-09, 18:36
Pse more ketu kush nuk shkroi asnji rresht, asnji germ, valla bre edhe ju jeni bo a.....

,,M'duket me m'pa me Xhami n'shpin s'em beson kush" ka ardhe koha me n'rru nofken me tahmin (si shume shoke).

Fshatari
30-05-09, 19:15
,,M'duket me m'pa me Xhami n'shpin s'em beson kush" ka ardhe koha me n'rru nofken me tahmin (si shume shoke).
Nofka t'perhershme nuk ka, thot nje proverb i popullit gjerman!
Sa per lider, LDK-ja i ka dy pasardhes te I.Rugoves qe jane betue edhe njani edhe tjetri se do te jene trashgimtare te denje te tij.

shfletuesi_
30-05-09, 19:37
Hajr inshAllah

Urata
31-05-09, 14:21
Nofka t'perhershme nuk ka, thot nje proverb i popullit gjerman!
Sa per lider, LDK-ja i ka dy pasardhes te I.Rugoves qe jane betue edhe njani edhe tjetri se do te jene trashgimtare te denje te tij.


...vetem mbas 1000 vjete mund t'linde ndonje qe mund ta zevendsoj! perndryshe, tani per tani eshte i pazevendsuar...!

t'shejtit, jo nuk lindin shpesh!

Pupi
15-06-09, 21:57
...vetem mbas 1000 vjete mund t'linde ndonje qe mund ta zevendsoj! perndryshe, tani per tani eshte i pazevendsuar...!

t'shejtit, jo nuk lindin shpesh!

Zonja Urat,
Kesaj here duket ta kemi pershpejtuar "zevendėsimin":wink:
Zoti e Bekoft Kosovėn, dhe tė gjithė nėr 18 vjetė!

panta_rhei
25-06-09, 13:15
Shkurte Fejza, njė kėngė meritore pėr presidentin historik
E Merkure, 24-06-2009, 06:23pm (GMT+1)

http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2009_06/8968/u1_ShkurteFejza.jpgNjė kėngė meritore pėr presidentin historik

"Kėnga ka dalė e mirė dhe jam e lumtur pėr kėtė", i ka thėnė "Lajmit" kėngėtarja Shkurte Fejza, e cila, pas disa muajsh pėrsiatjesh mbi tekste dhe vija muzikore, ka qėlluar ta pikasė atė qė dėshironte dhe me kėtė tė ndihej e nderuar qė po i kėndon presidentit historik tė Kosovės, Ibrahim Rugova

Nga Naime Beqiraj

Prishtinė, 22 qershor - Kėrkesa e saj tė interpretojė njė kėngė homazh pėr presidentin historik tė Kosovės, Ibrahim Rugova, ka zgjatur mė shumė seē e kishte menduar. E donte njė tekst jodosido, njė muzikė tė goditur dhe ta realizonte njė videoklip qė ta meritonte emri i kėsaj figure tė ndritur, e qė ta nderonte edhe vetė kėngėtaren. Tekste tė panumėrta i kishte sjellė ndėr duar, po ashtu edhe vija tė ndryshme muzikore. Por, ishtendalur vetėm te vargjet e poetit Faruk Tasholli, tė cilat ia kishin pėrmbushur kėrkesėn e saj artistike. E kėnaqur qė teksti dhe muzika e kompozitorit Naim Gjoshi janė pothuajse ato qė kishte kėrkuar, apo siē thotė njė kėngė paksa mė e veēantė, ajo ka vendosur qė kėngės t'ia realizojė edhe njė videoklip. "Gjoshi njihet si kompozitor i mirė dhe fitues ēmimesh nėpėr festivale. Krijimin muzikor tė kėsaj kėnge e ka marrė me njė dashuri tė veēantė, ndaj edhe mua si kėngėtare mė ka ndihmuar qė ta kėndoj, jo vetėm me dashuri e pėrgjegjėsi, por edhe http://zemrashqiptare.net/images/articles/2009_04/5645/u1_1.jpgme ndjenjėn se ėshtė kėngė e realizuar mirė". Ndėrkaq sa i pėrket realizimit tė videoklipit tė kėngės, ajo shprehet se ėshtė duke biseduar me miqtė qė edhe videoklipi tė jetė i sė njėjtės frekuencė artistike si kėnga. "Jam duke u konsultuar me shumė njerėz, nė mėnyrė qė videoklipi tė dalė, jo vetėm i veēantė dhe meritor, por edhe i bukur". Mė shumė se emocion gjatė incizimit tė kėngės, Shkurta thekson se ka ndier krenari. "Ėshtė vetė teksti qė tė krijonemocion, sepse brenda tekstit e kam parė figurėn e Presidentit tonė. Mė ka emocionuar, por jam ndier edhe shumė krenare, sepse kjo figurė pėrherė ka krijuar te unė njė atmosferė frymėzimi, ndaj jam munduar 't'ia jap hakun' me kėtė kėngė". Shkurta ka vendosur qė kjo kėngė tė jetė pjesė e albumit tė ri, i cili pritet qė shpejt tė dalė nė qarkullim. "Ėshtė kėngė e njė natyre tjetėr. Kujtoj qė ėshtė artistike dhe si etillė mua mė bėn nder", flet ajo, koshiente se e ka bėrė gjetje tė mirė sa i pėrket kėsaj teme dhe figure. "Presidentin Rugova e kam nderuar dhe dashur pėrherė. E kam pasur rastin edhe ta njoh. Unė nuk jam militante e asnjė partie, as e profiteve, por kėtė kėngė e kėndoj me zemėr", pėrfundon kėngėtarja Shkurte Fejza.

panta_rhei
13-07-09, 19:50
Guri i Pavarėsisė.mp3 (http://kosova.ro/risi/-%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20HITET%20 DHE%20ALBUMET%20E%20FUNDIT%20%5B2009%5D/-%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%2 0Shkurte%20Fejza%20-%20Grupi%20i%20Pavarsis%20%5BAlbum%202009%5D/Shkurte%20Fejza%20-%20Grupi%20i%20Pavarsis.mp3)

Qika^Me^Kule
15-02-11, 19:02
...vetem mbas 1000 vjete mund t'linde ndonje qe mund ta zevendsoj! perndryshe, tani per tani eshte i pazevendsuar...!

t'shejtit, jo nuk lindin shpesh!


Oooo ku do ce gjindesh te pershendes me gjith shpirt... oi... e madhe shqiptare Urata

normal ce ndiej... munges te ndjerit... jo vetem une por e ter Kosova..... :frown:

Shum von kan per te zevendesuar vendin e te ndjerit Dr. Ibrahim Rugova

Qika^Me^Kule
10-12-11, 19:45
Oooo ku do ce gjindesh te pershendes me gjith shpirt... oi... e madhe shqiptare Urata

normal ce ndiej... munges te ndjerit... jo vetem une por e ter Kosova..... :frown:

Shum von kan per te zevendesuar vendin e te ndjerit Dr. Ibrahim Rugova


Syte me lote me jan mbushe :frown: Shum i mungon Kosove-s s'di qe dote kete njeri/person , qe t'ju zevendeson ooo i pa harruar !!qasdIMDCS9U&feature=related

Qika^Me^Kule
10-12-11, 19:59
MOdH-o_bCo8&feature=related

e_martumja
11-12-11, 00:48
Presidenti ndjer Dr. Rugova ishte njeri largpamse,ai ne kohen me te Rend t“jetes se tij, beri shume per Shqiptarin,dhe per Njerzine.
Une e qmoj shume veprat e tij, jane vetem per lavdat. Nuk besoj qe ka zevendsim.Ja devijoj rrugen dhe e beri Shetet Kosoven tone te dashur e Sali Berisha per Shqiperine tone.
Dr. I.Rugova,beri shume per Boten Shqiptare,por edhe la pas nje kultur te qmuar per brezat e ardhshem.

Duke e shikuar fjalimin e te ndjer syte mu mbushen me lote duke e marr me mend se sa shume pertoj dhe ishte patriot, ne fund edhe jeten e dha...

Te bekoft Zoti Ibrahim Rugova.

Xb-GHicFi64

Llapi
14-12-11, 23:38
qe 3 here qe e zhduk postimin

O moderatiri GURI SYLAJ mos e fshi per derisa te lajmrohet administratori DD

po perse o njeri qet ligje dhe rregulla te reja ti ne ket forum

perse o moderator mundohesh ti ndalosh edhe te huajt ne ket rast anglezet

se qfa te shkruajn ne librat e tyre


ju lutem ndegjone te gjith dhe tregoni a ka arsye ky moderator qe nuk e lejon ket postim

edhe ky moderator mua rregullisht mi largon nga disa postime qe ati peronalisht nuk i pelqein


mos e largo se perderisa nuk marr mergjegjie nga Adminat
une do ta postoi
sa here qe e zhduk si tani qe sa e here e zhduk ket postim o moderator trego

http://www.youtube.com/watch?v=9TF44mN8ltg

DD
15-12-11, 00:26
qe 3 here qe e zhduk postimin

O moderatiri GURI SYLAJ mos e fshi per derisa te lajmrohet administratori DD

po perse o njeri qet ligje dhe rregulla te reja ti ne ket forum

perse o moderator mundohesh ti ndalosh edhe te huajt ne ket rast anglezet

se qfa te shkruajn ne librat e tyre


ju lutem ndegjone te gjith dhe tregoni a ka arsye ky moderator qe nuk e lejon ket postim

edhe ky moderator mua rregullisht mi largon nga disa postime qe ati peronalisht nuk i pelqein


mos e largo se perderisa nuk marr mergjegjie nga Adminat
une do ta postoi
sa here qe e zhduk si tani qe sa e here e zhduk ket postim o moderator trego

http://www.youtube.com/watch?v=9TF44mN8ltg

Pėrshėndetje Llapi.

Nėse moderatori pėrkatės i kėsaj rubrike vjen e fshin edhe kėtė shkrim timin unė e rrespektoj vendimin e tij.
Mbasi ju mė kėrkuat mua qė unė ta zgjidhi kėtė problem, e vetmja gjė qė mund tė bėj pėr ty ėshtė pushimi njėjavor pėr mosrrespektimin e vendimit tė moderuesit Guri Sylajt.

Tė pėrshėndes.

Makresh
22-12-11, 11:03
MOdH-o_bCo8&feature=related

Nga biografia qe degjova, mora vesh :


E gjithe politika dhe vepra e Ibrahim Rugoves ka qen : Krijimi i nje Identiteti me Komb Kosovar, dhe me nje kultur te re per shqiptaret ; Kristiane !


LDK-eja duhet urgjentisht te formohet, nese deshiron shpetimin e saj.
Me filozofi te trojeve te coptuara, nuk rrnon gat shqiptari, e sidomos me nje kultur te perbashket me ate sllave, ne jemi drejt asimilimit.

sherri
03-01-12, 13:06
Njė prej rrugėve kryesore tė Tiranės me emrin “Ibrahim Rrugova”

Bashkia e Tiranės nderon Rugovėn
Kėshilli Bashkiak i Tiranės, miratoi nė mbledhjen e fundit tė tij, riemėrtimin e njė prej rrugėve kryesore tė qytetit tė Tiranės, pėrkatėsisht segmentin e aksit nga Rruga e "Kavajės" deri nė fund tė Gardės sė Republikės me emėrtimin "Ibrahim Rugova".
Nga ky vendim i Kėshillit Bashkiak automatikisht riemėrtohet rruga "Dėshmorėt e 4 Shkurtit", nė rrugėn me emėrtimin "Brigada VIII". Nė Vendimin e Kėshillit Bashkiak nr. 41 datė 29.9.2008 pėr emėrtimin e pjesėve tė territorit publik tė paemėrtuara nė Bashkinė e Tiranės do tė bėhen kėto zėvendėsime.
Nė numrin rendor 194, emėrtimi "Brigada VIII" zėvendėsohet me emėrtimin "Dėshmorėt e 4 Shkurtit". Nė numrin rendor 233 emėrtimin "Dėshmorėt e 4 Shkurtit" zėvendėsohet me emėrtimin "Ibrahim Rugova".
Emėrtimin aktual "Ibrahim Rugova" nė territorin e Njėsisė Bashkiake nr. 7 revokohet.

GURI SYLAJ
20-01-12, 11:20
Kujtim e rrespekt nder breza - President !