PDA

View Full Version : Filmi i Ri i Skenderbegut


Marco
20-05-09, 00:12
Forumista te nderuar nji koment per filmin e ri te Skenderbegut , Mundesisht ata qe e kan pa filmin qe me kan ma real ???
Une hasa shumė sene por njė nderta ishte edhe vrasja e shum shqiptarve per shkak te fes.
-Skenderbegu kishte myt shum Shqiptar per shkak se nuk kan desht mu konvertu ne Krishterizem,
-Komunikimi konstat me Kishen (Vatikanin_t) si dhe
-Bashkimi i Kryqezimit kundera Muslimanve !!!!

Une edhe pse jam musliman, ėshtė thjesh njė koh e kalune qe ka kalu neper ate koh e shkreta Shqiptari,
Cfar mendoni ju ??

Kjo Tem ka te bej me realitetin apo lidhje me filmin ku ju ka dhan e drejta mu realizu filmi!

Makresh
20-05-09, 08:01
Film kaurrash eshte,

Rrnoft Schmidti !


ps: Film i killavt !

shfletuesi_
20-05-09, 08:56
Forumista te nderuar nji koment per filmin e ri te Skenderbegut , Mundesisht ata qe e kan pa filmin qe me kan ma real ???
Une hasa shumė sene por njė nderta ishte edhe vrasja e shum shqiptarve per shkak te fes.
-Skenderbegu kishte myt shum Shqiptar per shkak se nuk kan desht mu konvertu ne Krishterizem,
-Komunikimi konstat me Kishen (Vatikanin_t) si dhe
-Bashkimi i Kryqezimit kundera Muslimanve !!!!

Une edhe pse jam musliman, ėshtė thjesh njė koh e kalune qe ka kalu neper ate koh e shkreta Shqiptari,
Cfar mendoni ju ??

Kjo Tem ka te bej me realitetin apo lidhje me filmin ku ju ka dhan e drejta mu realizu filmi!


Une e kam pare ate filem dokumentar se me shume ngjajke filem dokumentar , e deri von kam menduar qe eshte filem artistik... Aty flisnin Historian te mdhonje dhe sa kam mund te verej une...

Thjesht Skender beu ka qen nje burr i fuqishem kryengrit kryefort.... Dhe simbas mendimit tim e kan shfrytezuar katoliket per aq mundesi sa ju ka nevojit dhe ne fund e kan tradhetuar...vetem per te shpetuar prapanicen e tyre dhe shqiperia shihet pas vdekjes se skenderbeut ku mbeti.......

Marco
20-05-09, 23:19
Une e kam pare ate filem dokumentar se me shume ngjajke filem dokumentar , e deri von kam menduar qe eshte filem artistik... Aty flisnin Historian te mdhonje dhe sa kam mund te verej une...

Thjesht Skender beu ka qen nje burr i fuqishem kryengrit kryefort.... Dhe simbas mendimit tim e kan shfrytezuar katoliket per aq mundesi sa ju ka nevojit dhe ne fund e kan tradhetuar...vetem per te shpetuar prapanicen e tyre dhe shqiperia shihet pas vdekjes se skenderbeut ku mbeti.......

Jo mu um brengosi pak ajo se kur thoshte ka Vra Shqiptar qe skan desht mu konvertu ne krishterizem, kurse Historia jon tregon se jemi shqiptar edhe mos Shiqoni kisha e xhamia se feja shqiptarit Shqitaria, po simbas Skenderbegut nuk kish qen ajo luft vetem kundera Otomanve po luft e kryqit bile kunder SHqiptarve qe nuk jan konvertu.. Ishalla oshte filum i rrejshum se nese ėshtė diqka reale Shum keq a....!!

Dardani_K1
21-05-09, 06:52
Ishalla sashte e vertet qe ka ba ashtu se boll keq dhe me diten qe ka ba ashtu nje foto te tina qe e kame ne mur po te qoi te kontenieri i plehut menjeher se me vra shqipetar per interesat e Papes de Vatikanit sashte mire.

Marco
25-05-09, 13:28
Ishalla sashte e vertet qe ka ba ashtu se boll keq dhe me diten qe ka ba ashtu nje foto te tina qe e kame ne mur po te qoi te kontenieri i plehut menjeher se me vra shqipetar per interesat e Papes de Vatikanit sashte mire.

DARDAN_K1 Njė prof kur flitke per Skenderbeun, thojke Jemi shqiptar edhe duhet kajher me kalu edhe Malin me nji hap , por mos harroni me mesu per Vrasjen e Hamza Kastriotit..(kurr sflitke per vrasjen e Hamzes)
Faik Konica thoshte se me pas qen katolik ishum edhe njėher ma shum si popull po sishum Shqiptar!!! Gjithmon u mundojsha me gjet ate historin e Faik Konices dhe Profesorit se ku qenderon Problemi , Jo okupimi prej Greqis, Serbis apo Bugarit , por ne anen tjeter u flitke se skenderbeu ka qen trim dhe luftetar i madh , si mundet me ndodh kjo .., po tasht po del en shesh se met vertet jan vra dhe jan masakru shqiptaret edhe prej vet Skenderbeut vetem pse nuk jan konvertu ne krishterizem!!
Nese perkulemi na para Skenderbeut edhe e dim se ai ka vra shqiptar mysliman vetem per shkak te mosbraktisjes se fes Islame, ateher seshoh te arsyeshme as en sheshin e prishtines me pa te vendosur se le mu en murin tim te shpis..!

Arb
29-05-09, 11:27
Keta zagaret mugjahaqene, qe paguhen prej shkijeve, kane problem me figurat si Skenderbeu, Nene Tereza, Rugova, Kadare, Dom Lush Gjergji, e ndonje tjeter.

Edhe nje dokumentari qe mund te del nga njerez te dyshimte, i besojne vetem per faktin se ne nje dokumentar te ketille zbehet figura me madhore e Kombit.

Keta njerez, mugjoharapet, jo vetem qe u vjen marre qe jane Shqiptare, por edhe dojne me e njellos edhe historine tone.

Hecni more rodi i magjupeve, merruni me naj sen tjeter. U ka pa met juve me u marr me Skenderbeut, e me figurat tjera me madhore te Kombit.

Makresh
29-05-09, 12:18
o fal t'kofshin me skenderbeg, me dom lush, me non terez, Me kadare, e me rugove.

Po ja falmi keto figura, veq ēka m'garanton tani qe se qel gojen mo ti ?

Marco
30-05-09, 00:20
Keta zagaret mugjahaqene, qe paguhen prej shkijeve, kane problem me figurat si Skenderbeu, Nene Tereza, Rugova, Kadare, Dom Lush Gjergji, e ndonje tjeter.

Edhe nje dokumentari qe mund te del nga njerez te dyshimte, i besojne vetem per faktin se ne nje dokumentar te ketille zbehet figura me madhore e Kombit.

Keta njerez, mugjoharapet, jo vetem qe u vjen marre qe jane Shqiptare, por edhe dojne me e njellos edhe historine tone.

Hecni more rodi i magjupeve, merruni me naj sen tjeter. U ka pa met juve me u marr me Skenderbeut, e me figurat tjera me madhore te Kombit.

Nese nuk e ke pa filmin mos sheno palidhje edhe
Ketu kur ke hy ke kliku Dardania.de e jo Serbia.de keshtu qe mos sheno mu ..

Rugoven mos e shti me ta mundesisht se ai ska luftu per Fen e me i myt Krishteret sikurse ka vepru Skenderbeu
Nese doken Shqiptaret Zagar vete Nanen tane Jellenen mos u kan me naj zagar pisi keq, ik prej ktuhit hup !!

legjionari
31-05-09, 14:50
Ku mundet me u shiqu ky film ???

shfletuesi_
31-05-09, 15:08
Jo mu um brengosi pak ajo se kur thoshte ka Vra Shqiptar qe skan desht mu konvertu ne krishterizem, kurse Historia jon tregon se jemi shqiptar edhe mos Shiqoni kisha e xhamia se feja shqiptarit Shqitaria, po simbas Skenderbegut nuk kish qen ajo luft vetem kundera Otomanve po luft e kryqit bile kunder SHqiptarve qe nuk jan konvertu.. Ishalla oshte filum i rrejshum se nese ėshtė diqka reale Shum keq a....!!

Po ke e s'ke ajo ka mbaru tash.... Kamen e hajrit s'na e kish pas lan Hiq ee

pirro
31-05-09, 16:40
Marco

Me kane sikur ti shkoj edhe filloj me nje peticion qe tani per me e hek skenderbeun prej heroit kombtar.

Nashti ja arrin qellimit kurr si dihet.

shfletuesi_
31-05-09, 16:53
Marco

Me kane sikur ti shkoj edhe filloj me nje peticion qe tani per me e hek skenderbeun prej heroit kombtar.

Nashti ja arrin qellimit kurr si dihet.

Hahahaha valla une e kisha propozu Hero Nderkombetar ma shume hahahaha

Makresh
31-05-09, 16:57
Hahahaha valla une e kisha propozu Hero Nderkombetar ma shume hahahaha

Sigurisht, nderkombtar i konvenon me shume. Sepse eshte dekoruar per protekcionizmin e evropjanizmit ndaj islamizmit.

Kurse kombi dhe ideja e kombit ne shekullin e mitit skenderbe, nuk ka egzistuar edhe pse bashkluftetaret e tij ishin shqiptar (katoliko-ortodoks).

legjionari
31-05-09, 17:54
...
Kurse kombi dhe ideja e kombit ne shekullin e mitit skenderbe, nuk ka egzistuar edhe pse bashkluftetaret e tij ishin shqiptar (katoliko-ortodoks).

nuk ka egzistu identiteti kombetar... e kush paska qen me identitet kombetar, ai luftoj kunder perandorise osmane, ashtu sic bene edhe shum pas tij. Gjergj Kastrioti se pari ishte shqipetar e pastaj katolik, e pastaj u konvertua ne fene islame (me dhune) qe eshte edhe kunder parimeve islame, mirpo pas tij edhe ata qe ishin islam luftuan prap kunder perandorise Osmane, keshtu qe sikur nuk e ke te qarte qeshtjen e identitetit kombetar. apo ndoshta per ty ata qe jan katolik e orthodoks nuk jan shqipetar.

Nder figurat me te ndritura kombetare e kemi edhe Pjeter Bogdanin, qe ishte orthodoks, bile ishte pergjegjes per kishat orthodokse per territoret qe tash jan te shperndara ne Shqiperi, Maqedoni, Kosove dhe Serbi, dhe ishte i fundit qe organizoi te ashtuquajturat Kryqezata e qe ne te vertet kishte per qellim luften kunder perandorise Osmane.
ndersa skenderbeu nuk eshte mit, eshte nje e vertet historike e deshmuar, per kunder mitit qe bazohet vetem ne kenge kreshnike apo ne gojdhena.

ps. po ta kishin shkruar historine njerz te tillė sigurisht qe ne historine tone Shqipetare do te mungonin shum figura te ndritura kombetare vetem se nuk i takuan besimit Islam.

Makresh
31-05-09, 18:24
Problemi eshte qe historia shqiptare eshte shkruar nga njerez islamofobist te krishter.
Kur un luftoi per Islamin, kjo nuk don te thot qe po luftoj edhe per shqiptaret e besimit katolik apo ortodoks, le te jet e kjart nje here e pergjithmon. Ai ishte nje kolos i krishterizmit qe luftoi ne interes te kishės, e jo te Shqipėris sė shqiptareve pa dallim feje.

pirro
31-05-09, 19:18
nuk ka egzistu identiteti kombetar... e kush paska qen me identitet kombetar, ai luftoj kunder perandorise osmane, ashtu sic bene edhe shum pas tij. Gjergj Kastrioti se pari ishte shqipetar e pastaj katolik, e pastaj u konvertua ne fene islame (me dhune) qe eshte edhe kunder parimeve islame, mirpo pas tij edhe ata qe ishin islam luftuan prap kunder perandorise Osmane, keshtu qe sikur nuk e ke te qarte qeshtjen e identitetit kombetar. apo ndoshta per ty ata qe jan katolik e orthodoks nuk jan shqipetar.

Nder figurat me te ndritura kombetare e kemi edhe Pjeter Bogdanin, qe ishte orthodoks, bile ishte pergjegjes per kishat orthodokse per territoret qe tash jan te shperndara ne Shqiperi, Maqedoni, Kosove dhe Serbi, dhe ishte i fundit qe organizoi te ashtuquajturat Kryqezata e qe ne te vertet kishte per qellim luften kunder perandorise Osmane.
ndersa skenderbeu nuk eshte mit, eshte nje e vertet historike e deshmuar, per kunder mitit qe bazohet vetem ne kenge kreshnike apo ne gojdhena.

ps. po ta kishin shkruar historine njerz te tillė sigurisht qe ne historine tone Shqipetare do te mungonin shum figura te ndritura kombetare vetem se nuk i takuan besimit Islam.

Merreni dhe lexojeni kete shkrim te Legjionarit. besoj qe ju sherben.

Shfletues, ai veq eshte edhe si hero nderkombetar, si luftues kunder perandorise me te eger te kohes.

shfletuesi_
31-05-09, 19:47
Merreni dhe lexojeni kete shkrim te Legjionarit. besoj qe ju sherben.

Shfletues, ai veq eshte edhe si hero nderkombetar, si luftues kunder perandorise me te eger te kohes.


Po shtrohet pyetja... Qfar ben ata per Skenderbeun....

Marco
31-05-09, 23:51
Hahahaha valla une e kisha propozu Hero Nderkombetar ma shume hahahaha


hahahaha valla mir e ki se per shkak kombit ish pas lodh kogja shum se ikish pas dal kogja punė!

Marco
01-06-09, 00:09
Marco

Me kane sikur ti shkoj edhe filloj me nje peticion qe tani per me e hek skenderbeun prej heroit kombtar.

Nashti ja arrin qellimit kurr si dihet.

pirro cako !! e verteta mundet te mshefet apo te ndryshohet po dikur vjen koha te tregohet edhe e verteta,
Pirro me njė coment lidhje me temen se skerkova replik , keshtu qe soshte nevoja me kritiku une , edhe nese ėshtė nevoja per peticion, ateher duhet ti me bo se je Katolik edhe per mi tregu Shqiptarve se nuk je krishter individualist po je Shqiptar me fen krishtere

pirro
01-06-09, 10:32
Ndoshta ju nevojitet kjo me posht ( lexojni me vemendje) edhe jeni percaktuar qe me heret ta kundershtoni historine e vertet te Skenderbeur.

Skėnderbeu ėshtė krenuar me historinė e lavdishme tė popullit tė vet. Nė letrat e tij tė viteve 1460 e 1461 ėshtė evokuar lavdia e Aleksandrit tė Madh dhe e Pirros sė Epirit. Emri i dytė vetjak i Gjergj Kastriotit ėshtė emri i Aleksandrit tė Madh pėr tė cilin osmanėt kanė pėrgjegjėsen Iskander dhe nė gjuhėn shqipe u bė Skėnder.

Skėnderbeu ka pėrdorur si simbole tė pushtetit tė tij edhe simbole shtetėrore tė Aleksandrit tė Madh (ylli me tetė e me gjashtė cepa ėshtė simbol i diellit), tė Pirros sė Epirit, si dhe simbole tė tjera mitologjike. Simbolet dhe evokimet e mėsipėrme dėshmojnė pėr kulturėn humaniste te kohės dhe pėr traditėn vendase, qė i japin frymė pėrbashkėsie kombėtare shtetit tė tij dhe luftės sė shqiptarėve kundėr pushtimit osman.

Pėr forcimin e unitetit kombėtar Skėndėrbeu ka pėrdorur edhe mjete tė tjera. Ai i dha qėndresės shqiptare kundėr osmanėve tiparet e njė lufte qė u ngrit mbi dallimet fetare. Edhe ushtritė kundėrshtare, me tė cilat u ndesh Skėndėrbeu, ishin heterogjene nga pėrbėrja fetare. Vetė ushtritė osmane kishin njė pėrbėrje tė tillė. Nė krah tė saj gjatė betejave ishin edhe ushtritė e sundimtarėve vasalė tė krishterė, si tė perandorėve bizantinė ashtu edhe tė sundimtarėve sllavė. Madje aleatėt mė tė ngushtė tė sulltanėve osmanė nė Ballkan kanė qenė drejtuesit mė tė lartė tė kishave greke dhe sllave, qė kishin siguruar njė varg privilegjesh prej sulltanėve. Skėndėrbeu ka luftuar edhe kundėr ushtrive tė krishtera, si nė vitet 1447-1448 kundėr ushtrive veneciane dhe mė 1460-1461 kundėr trupave tė princit tė Tarantit nė Italinė e Jugut.

Nė radhėt e ushtrisė shqiptare pėrkrah njėri tjetrit kanė qenė luftėtarėt e besimit tė krishterė, katolikė e ortodoksė, por edhe tė besimit mysliman, siē ka qenė vetė Skėnderbeu dhe nipi i tij, Hamzai. Shembull i harmonisė fetare dhe i mirėkuptimit ndėrmjet shqiptarėve me besime fetare tė ndryshme ka qenė vetė familja e Kastriotėve. Shumica e fėmijėve tė Gjon Kastriotit kanė pasur emra tė besimit ortodoks, njė djalė dhe njė nip i tij (Skėndėrbeu dhe Hamzai) kanė pasur deri nė fund tė jetės emra myslimanė, kurse veprimtaria politike e Kastriotėve, sidomos e Skėndėrbeut, ka lidhje me vendet e botės katolike. Nė shtetet e tjera katolike ai ka dėrguar si ambasadorė tė tij edhe klerikė ortodoksė.

Vetė Skėnderbeu, pasi u kthye nė Shqipėri mė 1443 dhe deri sa vdiq, ka pėrdorur emėrtimin e dyfishtė, tė kristianit dhe tė myslimanit, Gjergj Kastrioti Skėnderbeu, si shprehje e harmonisė dhe e mirėkuptimit fetar dhe e pėrpjekjeve tė tij pėr tė ruajtur njėsinė (unitetin) e bashkėkombasve tė vet. Islamizimi i shqiptarėve nė disa treva arriti pėrmasa tė mėdha qė nė kohėn e Skėndėrbeut. Atėherė mbi 60 % e banorėve tė Shkupit e tė Manastirit ishin myslimanizuar.

Me politikėn e tij Skėndėrbeu nxiti pjesėmarrjen masive tė shqiptarėve tė tė gjitha besimeve shqiptare dhe tė krahinave tė ndryshme nė luftėn kundėr pushtuesve osmanė. Udhėheqja e tij shtetėrore dhe politike ndikoi nė kompaktėsimin dhe nė forcimin e unitetit tė shqiptarėve pa dallime fetare e krahinore, duke pėrfshirė edhe shqiptarėt e viseve qė kishin mbetur jashtė shtetit tė Skėnderbeut. Pėr forcimin e vetėdijes kombėtare tė shqiptarėve nė kohėn e Skėnderbeut dėshmojnė edhe gojėdhėnat, tregimet dhe kėngėt popullore shqiptare. Figura e Skėnderbeut ėshtė ruajtur me shekuj nė kėto krijime popullore e artistike tė shqiptarėve pa dallime feje, si te shqiptarėt katolikė, ortodoksė e myslimanė, ashtu edhe nė tė gjitha trojet shqiptare, madje edhe jashtė tyre, si p.sh. tek arbėreshėt e Italisė.

Marco
21-06-09, 00:38
.

Mendimiin tan me dhan sepse kto jan histori qe i kemi msu prej klases 5 fillore, edhe historia e sodit flitet gjitheqka per UCK_nė po kerkun nuk shenon se kan luftu ndermjet-veti as qe jan likfidu ndermjet veti, keshtu qe une kam bindje se Historia qe shenohet ne libra as 40% te realitetit nuk ėshte qka dot thot se realiteti ėshtė ne te kunderten ka (60%_shi)...