PDA

View Full Version : U zbulua vaksina e cila shėron kancerin


AbdylHabib
25-05-09, 18:01
Paraqet, Sabri Selmani
Kiel-Gjermani

Pas pėrpjekjeve shumėvjeēare qė tė gjindet ilaēi kundėr kancerit, sėmundjes mė tė rėndė tė kohės sonė, mjekėt e Pragės dhe biokimistėt filluan me specifitet, deri mė tani me rrugė tė pa paraparė ndaj kėtij qėllimi...
E hėnė, 25 Maj 2009 15:56
Ekipi i mjekėve tė spitalit ēek "Motol" ka arritur tė bėjė vaksinėn e cila pėr ndryshim tė ilaēeve tė deritanishėm, njeh qelizat e kancerit, i sulmon dhe i shkatėrron ose tėrėsisht e pengon pėrparimin e tyre, metastazat nė trupin e tė sėmurit, shkruajnė "Lajmet" e Frankfurtit.

Pas pėrpjekjeve shumėvjeēare qė tė gjindet ilaēi kundėr kancerit, sėmundjes mė tė rėndė tė kohės sonė, mjekėt e Pragės dhe biokimistėt filluan me specifitet, deri mė tani me rrugė tė pa paraparė ndaj kėtij qėllimi dhe gjetėn vaksinėn me tė cilėn indi kancerogjen, nėpėrmjet gjakut tė pacientit tė sėmurė, kthehet nė masė tė parrezikshme, e cila nuk ka shans tė metastazojė, shkruan gazeta.

Shefi i ekipit zbulues prof.dr. Jirina Bartnjukova, njėri prej imunologėve mė tė njohur botėror pėr "Lajmet" pohoi se vaksina tek e cila kanė arritur, shkatėrron qelizat kancerogjene ose sė paku i bllokon, gjegjėsisht robėron dhe i bėn tė paafta pėr veprim fatal nė trupin e tė sėmurit.

Shkencėtarėt e Pragės me kėtė veprim nuk gjurmuan pėr ilaēin qė shėron kancerin, qė deri mė tani askujt nuk i ka shkuar pėrdore, por pėrpjekjet i kanė orientuar nė drejtim pėr mėnyrėn se si karcinomin ta bėjnė mė pak vrasės ose tėrėsisht tė parrezikshėm, sikurse tumor beninj.

Kėta, siē thuhet nė fjalorin ushtarak, kanė gjurmuar pėr mėnyrėn se si armikun, gjegjėsisht tė sėmurėn, indin e pashėruar, ta rrethojnė me "mur" tė shėndoshė tė pakapėrcyeshėm pėr metastazat ekspanzionistike tė ambicjeve tė armikut vdekjeprurės dhe nė kėtė patėn sukses.
"Sakrifica" e parė e kėtij veprimi shkencor ishte njė kancer nė fazė tė vonshme nė trupin e njė mjeku nga i njėjti ent fakultativ.
"Filluam tė shėrojmė kolegun e sėmurė nga kanceri i prostatės. Ishte kjo nė momentin kur edhe pos dėshirės mė tė madhe, nuk i dhamė asnjė shans edhe kur menduam se edhe njė betejė pėr jetė ka humbur" - tha Bartnjukova.
"Ky koleg tani me vete ka njė vit shėrim me vaksinėn tonė. Rezultatet janė mahnitėse, kanceri u ndal plotėsisht" - konstatoi ajo.

Pas kėtij dhe rasteve tjera, para se gjithash, u janė nėnshtruar analizave laboratorike se ėshtė gjetur vaksina me cilėsi shpėtimtare edhe pėr ata qė sėmundja ka hyrė "nė fazėn pėrfundimtare", shkencėtarėve nga Praga, sipas fjalėve tė bashkėbisedueses, ėshtė hapur rruga pėr vėrtetime tė mėtejshme klinike, qė parasheh ligji. "Kėto hulumtime, jemi tė bindur qė edhe formalisht do tė vėrtetojnė tani mė vlerėn e argumentuar tė kėtij zbulimi senzacional" - ka thėnė ajo.
"Kemi filluar nga fakti qė karcinomi nė trupin e njeriut fillon tė rritet, por sistemi imunologjik nė trupin e pacientit tė sulmuar nuk e heton. Kuptimi i shėrimit tonė para se gjithash qėndron nė pėrpjekjet qė tė aftėsojmė qelizat e shėndosha tė organizmit tė njeriut sa mė parė tė njohin prezencėn e kancerit dhe qė me te tė ballafaqohen pa mėshirė" - ka thėnė ajo.

Danijela Rozhkava, shef i laboratorit supersteril ku ėshtė bėrė vaksina, shpjegon qė nga pacientėt qė vuajnė nga kanceri merren qelizat e shėndosha tė substancave kimike, i kultivojnė tė rejat, qelizat specifike tė cilat kanė aftėsi tė jashtėzakonshme qė t'i njohin qelizat kancerogjene dhe me vendosmėri tė nisen nė luftė kundėr pėrhapjes sė tij.

Prof. Bartnjukova potencon, nėse kėto qeliza specifike tė aftėsuara dhe tė aktivuara shpejtė gjejnė vendin ku ėshtė vendosur indi kancerogjen, e rrethojnė atė. Ndonjėherė nuk arrijnė qė tėrėsisht ta shkatėrrojnė, por tumori malinj nė kėtė pozitė nuk ka asnjė shans qė tė zhvillohet mė tej nė trupin e pacientit, thotė ajo.
"Pėrparėsia e madhe e kėtij shėrimi qėndron nė atė qė vaksina nuk ka asnjė efekt anėsor, siē ėshtė rasti p.sh. i kimioterapisė, e cila ka verpim tė dukshėm negativ nė organizėm. Pacientėt qė shėrohen me ndihmėn e vaksinėn sė posa zbuluar gjatė terapisė nuk do tė humbasin nė peshė, nuk do t'iu bijnė flokėt, dhe nuk do tė ndihen keq" - ka theksuar Bartnjukova.

Ajo ka theksuar se "vėshtirėsi ka, por gjithsesi nuk janė tė pakalueshme". Kėto vėshtirėsi janė nė "lidhje me financimin e projektit pėrfundimtar, por edhe pėr kapacitetin relativisht tė vogėl tė laboratorit tonė specialistik, meqė teknologjia e bėrjes sė vaksinės teknikisht ėshtė shumė e kėrkuar", ka thėnė ajo.
"Pėr kėtė tani jemi tė aftė tė prodhojmė vetėm njė vaksinė nė javė. Pėr njė vit do tė jemi tė aftė tė prodhojmė 50 vaksina, por kur tempon e rrisim nė maksimum, prodhimi vjetor do tė dyfishohet. Atėherė projekti do tė hyjė nė fazėn e cila do tė mundėsojė prodhimin me tė madhe" - ka theksuar Bartnjukova.

Ēmimi i vaksinės nė fazėn e tanishme tė prodhimit, sipas fjalėve tė dr. Bartnjukovės kushton 100000 kruna (afro 4000 euro), por kėsaj shifre do t'i shtohen edhe disa shpenzime pėrcjellėse lidhur, para se gjithash, me distrubuim.

Pėrktheu dhe pėrshtati: Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi

GjIlAnAsI_cSi
25-05-09, 18:10
Nqs eshte i vertet ky lajm do te ishte nje fitore e madhe edhe per ne Shqiptaret se fatkeqesisht 50% e popullit ton vuan nga Kanceri hahaah

Urata
25-05-09, 19:41
Jo 4000 po edhe 400000 do paguja, vetem t'shpeton nje njeri imi i shume dashur.....!

GjIlAnAsI_cSi
25-05-09, 19:44
Mos ke shkru shum Zero? Se un per 400 000 amanet e kisha lan me vdek e mos me hargju aq shum! Se tan jeten e lume sun i lajm tanaj at borgj hahahah

Marco
25-05-09, 22:10
Jo 4000 po edhe 400000 do paguja, vetem t'shpeton nje njeri imi i shume dashur.....!
Urata Valuta ke en Lira te Italis a hehehe

Mu um shkoj mendja te Presidenti i ndjer Rugova :frown:, thash eeeee tishte gjall kisha dhan njė sasi shumė te madhe vetem per me peshtu po qka me bo , Zoti e ka shkru keshtu e ishalla e rahaton si ėshtė mas miri !!!!!

Urata
25-05-09, 22:47
Urata Valuta ke en Lira te Italis a hehehe

Mu um shkoj mendja te Presidenti i ndjer Rugova :frown:, thash eeeee tishte gjall kisha dhan njė sasi shumė te madhe vetem per me peshtu po qka me bo , Zoti e ka shkru keshtu e ishalla e rahaton si ėshtė mas miri !!!!!


nuk eshte tema per shaka...!
nipi im, nxenes i shkelqyer dhe djale shume i urte e i pashem, eshte i dg. me kancer...
shkak i llojit te kancerit tij eshte uraniumi i varfer i perdorur ne Kosove gjate luftes...!

ishte 19 vjet kur u diagnostifikue, tani eshte 23...!:mad:

Marco
27-05-09, 02:15
nuk eshte tema per shaka...!
nipi im, nxenes i shkelqyer dhe djale shume i urte e i pashem, eshte i dg. me kancer...
shkak i llojit te kancerit tij eshte uraniumi i varfer i perdorur ne Kosove gjate luftes...!

ishte 19 vjet kur u diagnostifikue, tani eshte 23...!:mad:

Urata une kishe po e lidh temen me hajgare sedita qe ki rast te till pom vjen keq edhe mu, po qe tasht ka ardh shanca pra edhe masi ka kalu koh e xhat shpresoj se nuk ėshtė shperndarse sikurse te tė moshuarit.. Allahu ndihm edhe qkat vjen prej zotit mir se ardht per gjithė :smile: !!!

Urata
29-05-09, 18:43
Urata une kishe po e lidh temen me hajgare sedita qe ki rast te till pom vjen keq edhe mu, po qe tasht ka ardh shanca pra edhe masi ka kalu koh e xhat shpresoj se nuk ėshtė shperndarse sikurse te tė moshuarit.. Allahu ndihm edhe qkat vjen prej zotit mir se ardht per gjithė :smile: !!!


...ska gje Marco. Vetem ashtu siq e ka shkrue i madhi Zot, do behet! vetem atij i kjofshim fale!

Shqiptare_ne_Turqi
29-05-09, 21:20
nuk eshte tema per shaka...!
nipi im, nxenes i shkelqyer dhe djale shume i urte e i pashem, eshte i dg. me kancer...
shkak i llojit te kancerit tij eshte uraniumi i varfer i perdorur ne Kosove gjate luftes...!

ishte 19 vjet kur u diagnostifikue, tani eshte 23...!:mad:

Urata moter,nga zemra i uroj sherim nipit ...

Ta kuptoi dhimbjen ne thellsi ...

shfletuesi_
22-06-09, 16:31
Sinqerisht dua te dii... eshte e vertet apo vetem lajme kureshtare jan keto !!?? Dhe a jan vu ne funksion...

Triangle
15-09-09, 04:03
Une nuk besoj , por krejte eshte e mundshme!
Por momentin , shume figura te shquara boterore degjoj qe vdesin nga kanceri , a thu valle ata nuk jane ne gjendje te paguajne nje shifer jo-per t'u cudite , kunder kesaj sumendjeje vdekjeprurese.. ..

uliksi31
15-09-09, 04:14
Askurr ma teper se sot nuk kane investue per zbulime kunder kancerit. Por askurr ma teper se sot nuk vdesin njerzit nga kjo smundje.
Pra ku eshte problemi? Mos harroni se FDA (food and drug administrations) ne gjithe boten i kane ne duar te veta spitalet dhe mjeket, pervec medicines alternative e cila ska fuqi me ndryshua asgje. Bile nuk i japin hapsir as te e thot fjalen e vet.

Qe cka eshte shume me efikase sesa radiation & chemotherapy:

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs141.snc1/5208_1098844034925_1341363672_30276567_4209588_n.j pg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=30276568&id=1341363672)

Kercovari
15-09-09, 05:39
Po kjo nuk eshte vakcine o uliks po oshof kumlash ose recel...hahahaahah!

turisti
15-09-09, 22:14
Po kjo nuk eshte vakcine o uliks po oshof kumlash ose recel...hahahaahah!

Recel nashta,oshof - jo....ai eshte tek pacenzura..............:biggrin:

teutaA
15-09-09, 22:38
u zbulu :confused: edhe a pat sukses ?????????