PDA

View Full Version : Barnat dhe rreziku pėr vetėvrasje ...


Jana
15-06-09, 18:45
Ekspertėt paralajmėrojnė se barnat tė cilat pėrdoren pėr gjumė shtojnė pėr katėr herė rrezikun pėr vetėvrasje, sidomos te personat mė tė moshuar.
Njė studim i ri i botuar nė revistėn "BMC Geriatrics" tregon se sedativėt dhe hipnotikėt janė tė lidhur me rrezik tė lartė pėr vetėvrasje.

Rezultatet nga ky studim i realizuar nga shkencėtarėt nė Universitetin e Gothenburgut, ka treguar se pėrdorimi i sedativėve (barnave qetėsues) kishte shtuar rrezikun pėr vetėvrasje madje pėr 14 herė, ndėrsa pėrdorimi i hipnotikėve (barnave qė pėrdoren pėr gjumė) ishte i lidhur me prirjen deri nė katėr herė mė tė lartė pėr vetėvrasje.

Rreziku nga vetėvrasja te rastet e pėrdorimit tė kėtyre barnave vjen si pasojė e efektit tė barnave, tė cilat nxisin sjellje agresive dhe impulsive, ndėrkohė qė njėkohėsisht u japin mundėsi pėrdoruesve edhe pėr mbidozim me to.

elsaaa08
16-06-09, 18:42
Ekspertėt paralajmėrojnė se barnat tė cilat pėrdoren pėr gjumė shtojnė pėr katėr herė rrezikun pėr vetėvrasje, sidomos te personat mė tė moshuar.
Njė studim i ri i botuar nė revistėn "BMC Geriatrics" tregon se sedativėt dhe hipnotikėt janė tė lidhur me rrezik tė lartė pėr vetėvrasje.

Rezultatet nga ky studim i realizuar nga shkencėtarėt nė Universitetin e Gothenburgut, ka treguar se pėrdorimi i sedativėve (barnave qetėsues) kishte shtuar rrezikun pėr vetėvrasje madje pėr 14 herė, ndėrsa pėrdorimi i hipnotikėve (barnave qė pėrdoren pėr gjumė) ishte i lidhur me prirjen deri nė katėr herė mė tė lartė pėr vetėvrasje.

Rreziku nga vetėvrasja te rastet e pėrdorimit tė kėtyre barnave vjen si pasojė e efektit tė barnave, tė cilat nxisin sjellje agresive dhe impulsive, ndėrkohė qė njėkohėsisht u japin mundėsi pėrdoruesve edhe pėr mbidozim me to.


jana a mundesh te me tregosh ku ki lexu me shum per kete te me japesh adresen nese mundesh ok flm shum per kete informacon se e kam dite se barnat ne pergjithsi jane te demshme ama bash me ket efekt jo e sidomos sedativet kalofsh mire shoqe

Jana
18-06-09, 19:44
jana a mundesh te me tregosh ku ki lexu me shum per kete te me japesh adresen nese mundesh ok flm shum per kete informacon se e kam dite se barnat ne pergjithsi jane te demshme ama bash me ket efekt jo e sidomos sedativet kalofsh mire shoqe

Pershendetje e nderuar...
Meqense une jam shum e interesuar per mjeksi...lexoj shum en kit aspekt...
Hy ne Forume dhe faqe te ndryshme...
p.s vetem klikoj ne Google nje emer qe em intereson dhe lexoj ne lidhje me at produkt...

elsaaa08
26-06-09, 21:48
Pershendetje e nderuar...
Meqense une jam shum e interesuar per mjeksi...lexoj shum en kit aspekt...
Hy ne Forume dhe faqe te ndryshme...
p.s vetem klikoj ne Google nje emer qe em intereson dhe lexoj ne lidhje me at produkt...faleminderit shume sepse edhe une kam deshire te lexoj shum nga mjeksia