PDA

View Full Version : Fjala Me E Mire Per Femijun...?


Afrimi_17
01-07-09, 23:42
Cila Eshte Fjala Me E Mire Per Femijun E Cila E Inkurajon , E Motivon ,i Jep Vullnet Qe Tpunoj Me Teper Qe Tjet Me I Kujdesshem Dhe I Perpikt
Ne Qdo Aspekt...?
Flm Per Mirekuptim

Jana
02-07-09, 11:06
Nejse une hala s'kam fmi...amo mu fjalet qe mi thot Babi em bajn mu ndi mir...edhe ma rritin edhe ma shum Besimin qe kam ne veten time...

p.s edhe kur gaboj diqka...em thot:Tash ka perfundu kjo pun,por kujdes herave tjera...ose...ose...
Qika jeme sot se ki perqaf Babin hiq...ahahaahahhahaha em pelqen shum qe Prindi sa do i madh te jesh,prap te konsideron si Fmi...

Afrimi_17
03-07-09, 00:44
bash mire vollah jana garant e paske babin qytetar e te menqur

GURI SYLAJ
03-07-09, 08:59
Fjala me e mire per femiun eshte

Meso si baba gomar mos u ban!!

P.S.
(Nje presje mungon por vejeni vet ku te doni!)

Idila
03-07-09, 09:11
Fjala me e mire per femiun eshte

Meso si baba, gomar mos u ban!!

P.S.
(Nje presje mungon por vejeni vet ku te doni!)


Tė lumtė, shumė bukur, je trim...! :smile:

Dani11
03-07-09, 14:29
....me i thane hajde shkoim ne Mcdonalds, hahha...

DEA
03-07-09, 15:20
1.Te dua ,
2.Une kam kohe gjithmon per ty,
3.Te lumte,
4.Nese ndonjeher ndjehesh i pasigurt, eja tek une, une kam kohe per ty.
5. Jam e lumtur qe te kam
6. Ma keni pasuru jeten
7.edhe nese ndonjeher jam e ashper, arsyeja eshte qe te ju pergatis sa me mire per jeten qe ju pret.
8.Cdo gabim permisohet, cdo problem ka zgjidhje.
9. Mos u dorezo
10. Gjithmon do te te perkrah.

Qika^Me^Kule
03-07-09, 18:49
Fjala me e mir esht nese gabon dicka ne ate rast te mundohen ta humbin ate pun,,, psh babin e kam shum te uret,,, po dhe i dhimshem,,,,, E mamin e kam aaa ,, veq e lumja une per to,, qaq :biggrin: Shum rrall kjo me jep fjal te mira apo te em ban te ndihem mir kjo me shum me thot boshnjake,,, me demek kokfort qe jam,,, e tjetra qe e kam ma elteme me ma than pelushk aghaghaghagha Ndersa babi cdo her me theret pula jeme.... ket fjal e dua cdo her,,,,:smile:

rafet llapjani
03-07-09, 20:35
Mu me doket qe ma e mira eshte me ja desht nanen ahahahahahahahahah

kta ekom met nime ahahahhahah

Linka_pz
04-07-09, 19:32
Ledhatimi i nenes (s`eshte fjale por s`ka fjale qe e zevendeson).

Prishtinasja_
05-07-09, 14:25
1.Te dua ,
2.Une kam kohe gjithmon per ty,
3.Te lumte,
4.Nese ndonjeher ndjehesh i pasigurt, eja tek une, une kam kohe per ty.
5. Jam e lumtur qe te kam
6. Ma keni pasuru jeten
7.edhe nese ndonjeher jam e ashper, arsyeja eshte qe te ju pergatis sa me mire per jeten qe ju pret.
8.Cdo gabim permisohet, cdo problem ka zgjidhje.
9. Mos u dorezo
10. Gjithmon do te te perkrah.

Te lumt ! Per mua gjithmone ke qene nje shembull i mire se si duhet qene nje nene dhe nje femer shqiptare ! :smile:

Domira
06-07-09, 00:55
1.Te dua ,
2.Une kam kohe gjithmon per ty,
3.Te lumte,
4.Nese ndonjeher ndjehesh i pasigurt, eja tek une, une kam kohe per ty.
5. Jam e lumtur qe te kam
6. Ma keni pasuru jeten
7.edhe nese ndonjeher jam e ashper, arsyeja eshte qe te ju pergatis sa me mire per jeten qe ju pret.
8.Cdo gabim permisohet, cdo problem ka zgjidhje.
9. Mos u dorezo
10. Gjithmon do te te perkrah.

Edhe une mendoj si ti DEA.

Tomori
06-07-09, 14:28
Nese ndonjeher ndjehesh i pasigurt, ik gjeje naj femer, une skam qka me dba ty.

Makresh
06-07-09, 14:58
Un do i kem parasysh kėto kėshilla per femiun tim kur te behem prind (Dhasht Zoti) :---"Biri im, bota ėshtė det i thellė, dhe shumė njerėz mbyten nė tė.
Anija jote le tė jetė: - Frika ndaj Allahut,
Timoni: - Besimi nė Allahun, kurse
Lopata: - Besimi i fortė nė Krijuesin e gjithėsisė, Allahun xh.sh.."


---"Biri im, prej botės merr vetėm aq sa ke nevojė tė domosdoshme pėr jetė. Mos i kushto rendėsi kėnaqėsisė jetėsore aq shumė, sa qė pėr shkak tė saj t'i dėmtosh tė tjerėt, dhe mos u bėn dembel e t'i rėndosh tė tjerėt!"


---Biri im, jepi pėrparėsi shoqėrisė mė tepėr se vetės dhe nėse i sheh njerėzit duke e pėrmendur Allahun shoqėrohu me ta, sepse nė qoftė se ti je i ditur, ata do tė kenė dobi prej diturisė sate, e nė qoftė se je i paditur, do tė mėsosh diēka prej tyre. Pėrveē asaj, shoqėrinė e tillė mund ta falė Allahu dhe ti me ta do tė jesh i shpėtuar (i falur)."


---"Biri im, rri me dijetarė dhe me njerėz tė menēur aq afėr sa qė tė pėrpiqen gjunjtė e tu me tė tyre, kurse me ta mos u grind se tė pėrjashtojnė nga mesi i tyre. Shfrytėzoje ēdo rast pėr tė mėsuar diēka prej tyre. Kur t'i pyetėsh, pyeti sjellshėm, e jo ashpėr e paedukueshėm, se mund tė tė urrejnė. Mos u bėn i mėrzitshėm se u gėrditėsh!"


---"Biri im, mos i kėshillo njerėzit tė jenė fetar derisa edhe vet tė jesh i tillė, sepse pėrndryshe do tė bėhesh sikur qiri qė vet digjet e iu bėn dritė tė tjerėve."


---"Biri im, ruaju prej rrenės, sepse rrena: ta prish moralin, i shtyn njerėzit tė presin tepėr, pėr shkak tė mendjemadhėsisė tėnde, dhe nė atė mėnyrė zhduket dhe humb nderi dhe autoriteti yt, nuk do tė tė besojė askush kur tė flasėsh, e as nuk do tė tė zėjnė besė kur thua diēka, e ku njeriu bie nė kėtė shkallė, atėherė jeta e tij bėhet e pavlefshme."


---"Biri im, mos u dėshpėro dhe mos e hudh shpirtin tėnd nė gajle pėr shkak tė lakmisė, por falėndero pėr fatin tėnd dhe kėnaqu me atė qė ta ka dhėnė Allahu. Nėse bėhesh i tillė: sjellja jote do tė jetė e pastėr, jeta jote do tė jetė e lumtur, kurse shpirti i gėzueshėm. Nėse dėshiron tė jeshė i pavarur, mos lakmo nė atė qė kanė tė tjerėt!"


Kėtu Llukmani e edukon tė birin e tij qė tė jetė i shpėtuar, tė gjejė lumturinė nė kėtė botė dhe tė jetė i merituar pėr xhenet nė botėn e ardhme. E mė pastaj, e kėshillon se si tė sillet me njerėzit nė pėrgjithėsi, si tė gjindet nė rastet e ndryshme, si dhe e kėshillon se si tė ruhet nga njerėzit hipokritė, e mėson se si t'i dallojė njerėzit qėllimmirė dhe qėllimkėqinj.


---Biri im, bėru mirė atyre qė e meritojnė, e jo atyre qė nuk e meritojnė, se pėrndryshe do tė humbasėsh bėmirėsinė nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr, pėr atė nuk do tė marrėsh kurrfarė shpėrblimi."


---"Biri im, mendo kur punon diēka. Mos u bėn dorėshtrėngues, por edhe mos shpenzo pa nevojė pasurinė tėnde, se edhe njėren edhe tjetrėn nuk i do Allahu."


---"Biri im, respektoje menēurinė, edhe ti do tė respektohesh, ēmoje fort, edhe ti do tė ēmohesh fort!"


---"Biri im, ziliqari dallohet nė tre mėnyra:
- atė qė nuk ėshtė prezent e nėnēmon dhe e merr pėrgojė,
- tė pranishmin e lajkaton dhe
- pėr tė keqen e ēdokujt gėzohet.
E ti kur tė dėgjosh diēka tė keqe, fshihe nė zemrėn tėnde dhe askujt mos i trego, se pėrndryshe ajo mund tė bėhet gacė qė e djeg gjuhėn."


---"Biri im, bėhu gjithmonė i gatshėm pėr tė dėgjuar e jo pėr tė treguar, mos rri shumė aty ku llomotitet (flitet shumė pa nevojė), se llomotitja shkakton urrejtje dhe armiqėsi."


---"Biri im, sikur qė lulet janė zbukurim i pemės sė vet, ashtu edhe fėmijėt e edukuar mirė janė zbukurim i prindėrve tė vet."


---"Biri im, filloja punės vetėm me njeriun qė ėshtė mė i vjetėr ose mė i dijshėm. Ruaju mos ta merr vesh "miku" gjendjen materiale, sepse nė qoftė se je i pasur do tė ketė zili, e nė qoftė se je i varfėr do tė tė lėshojė."


---"Biri im, ēdo punė filloje me emėr tė Allahut (me Bismilah), e kryeje duke e falėnderuar Zotin (me Elhamdulilah)."


---"Biri im, kur tė ndodhesh nė namaz, ruaje zemrėn tėnde (mos tė mendosh pėr kurrgjė tjetėr pėrveē Allahut), kur tė gjendesh nė shtėpi tė huaj, ruaji sytė, kur tė ndodhesh ndėr njerėz, mendo ēka flet!"


---"Biri im, dy gjėra gjithmonė t'i kesh ndėrmendė (nė kujtesė): Allahun dhe Vdekjen.
Dy gjėra harroji dhe kurrė mos i pėrmend: Tė mirėn qė ia ke bėrė dikujt dhe tė keqen qė ta ka bėrė dikush.
Ke kujdes: Ai qė shoqėrohet me mėkatarin, as ai nuk do tė shpėtojė nga mėkati, dhe kurrė nuk do tė jetė i qetė.
Ai qė i viziton vendet ku gabohet (dhe ku punohen punė tė kėqia), edhe ai do tė vėhet nė dyshim."


---"Biri im, kush nuk mund tė bėhet zot i gjuhės sė vet, ai padyshim do tė pendohet."

Tomori
06-07-09, 15:07
I nderuari Makresh po shum e gjate kjo keshilla ma spaku te nevojiten tre ore me keshillu keshtu e ma ne fund prap po hallakat ket fmi te vogel....
Markash ma mire me i ra ma shkurte me keshilla fmise....shnet i nderuari Makresh

Makresh
06-07-09, 15:12
I nderuari Makresh po shum e gjate kjo keshilla ma spaku te nevojiten tre ore me keshillu keshtu e ma ne fund prap po hallakat ket fmi te vogel....
Markash ma mire me i ra ma shkurte me keshilla fmise....shnet i nderuari Makresh

Shnet paqsh o Tomor,

Femiu nuk edukohet me nje keshille, e as pernjedit. Por me plot keshilla dhe etap pas etape sepse gur pas guri behet kalaja, e keshille pas keshille behet edhe i "urtė" me plotkuptimin e fjalės URTESI !

pirro
06-07-09, 19:42
Shnet paqsh o Tomor,

Femiu nuk edukohet me nje keshille, e as pernjedit. Por me plot keshilla dhe etap pas etape sepse gur pas guri behet kalaja, e keshille pas keshille behet edhe i "urtė" me plotkuptimin e fjalės URTESI !

Paskan deshtu me te eduku ty, keshtu qe tash veq psikiatri duhet me ja arrit qellimit.

Po cka din ti cka osht edukata more

DEA
06-07-09, 20:22
Un do i kem parasysh kėto kėshilla per femiun tim kur te behem prind (Dhasht Zoti) :---"Biri im, bota ėshtė det i thellė, dhe shumė njerėz mbyten nė tė.
Anija jote le tė jetė: - Frika ndaj Allahut,
Timoni: - Besimi nė Allahun, kurse
Lopata: - Besimi i fortė nė Krijuesin e gjithėsisė, Allahun xh.sh.."


---"Biri im, prej botės merr vetėm aq sa ke nevojė tė domosdoshme pėr jetė. Mos i kushto rendėsi kėnaqėsisė jetėsore aq shumė, sa qė pėr shkak tė saj t'i dėmtosh tė tjerėt, dhe mos u bėn dembel e t'i rėndosh tė tjerėt!"


---Biri im, jepi pėrparėsi shoqėrisė mė tepėr se vetės dhe nėse i sheh njerėzit duke e pėrmendur Allahun shoqėrohu me ta, sepse nė qoftė se ti je i ditur, ata do tė kenė dobi prej diturisė sate, e nė qoftė se je i paditur, do tė mėsosh diēka prej tyre. Pėrveē asaj, shoqėrinė e tillė mund ta falė Allahu dhe ti me ta do tė jesh i shpėtuar (i falur)."


---"Biri im, rri me dijetarė dhe me njerėz tė menēur aq afėr sa qė tė pėrpiqen gjunjtė e tu me tė tyre, kurse me ta mos u grind se tė pėrjashtojnė nga mesi i tyre. Shfrytėzoje ēdo rast pėr tė mėsuar diēka prej tyre. Kur t'i pyetėsh, pyeti sjellshėm, e jo ashpėr e paedukueshėm, se mund tė tė urrejnė. Mos u bėn i mėrzitshėm se u gėrditėsh!"


---"Biri im, mos i kėshillo njerėzit tė jenė fetar derisa edhe vet tė jesh i tillė, sepse pėrndryshe do tė bėhesh sikur qiri qė vet digjet e iu bėn dritė tė tjerėve."


---"Biri im, ruaju prej rrenės, sepse rrena: ta prish moralin, i shtyn njerėzit tė presin tepėr, pėr shkak tė mendjemadhėsisė tėnde, dhe nė atė mėnyrė zhduket dhe humb nderi dhe autoriteti yt, nuk do tė tė besojė askush kur tė flasėsh, e as nuk do tė tė zėjnė besė kur thua diēka, e ku njeriu bie nė kėtė shkallė, atėherė jeta e tij bėhet e pavlefshme."


---"Biri im, mos u dėshpėro dhe mos e hudh shpirtin tėnd nė gajle pėr shkak tė lakmisė, por falėndero pėr fatin tėnd dhe kėnaqu me atė qė ta ka dhėnė Allahu. Nėse bėhesh i tillė: sjellja jote do tė jetė e pastėr, jeta jote do tė jetė e lumtur, kurse shpirti i gėzueshėm. Nėse dėshiron tė jeshė i pavarur, mos lakmo nė atė qė kanė tė tjerėt!"


Kėtu Llukmani e edukon tė birin e tij qė tė jetė i shpėtuar, tė gjejė lumturinė nė kėtė botė dhe tė jetė i merituar pėr xhenet nė botėn e ardhme. E mė pastaj, e kėshillon se si tė sillet me njerėzit nė pėrgjithėsi, si tė gjindet nė rastet e ndryshme, si dhe e kėshillon se si tė ruhet nga njerėzit hipokritė, e mėson se si t'i dallojė njerėzit qėllimmirė dhe qėllimkėqinj.


---Biri im, bėru mirė atyre qė e meritojnė, e jo atyre qė nuk e meritojnė, se pėrndryshe do tė humbasėsh bėmirėsinė nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr, pėr atė nuk do tė marrėsh kurrfarė shpėrblimi."


---"Biri im, mendo kur punon diēka. Mos u bėn dorėshtrėngues, por edhe mos shpenzo pa nevojė pasurinė tėnde, se edhe njėren edhe tjetrėn nuk i do Allahu."


---"Biri im, respektoje menēurinė, edhe ti do tė respektohesh, ēmoje fort, edhe ti do tė ēmohesh fort!"


---"Biri im, ziliqari dallohet nė tre mėnyra:
- atė qė nuk ėshtė prezent e nėnēmon dhe e merr pėrgojė,
- tė pranishmin e lajkaton dhe
- pėr tė keqen e ēdokujt gėzohet.
E ti kur tė dėgjosh diēka tė keqe, fshihe nė zemrėn tėnde dhe askujt mos i trego, se pėrndryshe ajo mund tė bėhet gacė qė e djeg gjuhėn."


---"Biri im, bėhu gjithmonė i gatshėm pėr tė dėgjuar e jo pėr tė treguar, mos rri shumė aty ku llomotitet (flitet shumė pa nevojė), se llomotitja shkakton urrejtje dhe armiqėsi."


---"Biri im, sikur qė lulet janė zbukurim i pemės sė vet, ashtu edhe fėmijėt e edukuar mirė janė zbukurim i prindėrve tė vet."


---"Biri im, filloja punės vetėm me njeriun qė ėshtė mė i vjetėr ose mė i dijshėm. Ruaju mos ta merr vesh "miku" gjendjen materiale, sepse nė qoftė se je i pasur do tė ketė zili, e nė qoftė se je i varfėr do tė tė lėshojė."


---"Biri im, ēdo punė filloje me emėr tė Allahut (me Bismilah), e kryeje duke e falėnderuar Zotin (me Elhamdulilah)."


---"Biri im, kur tė ndodhesh nė namaz, ruaje zemrėn tėnde (mos tė mendosh pėr kurrgjė tjetėr pėrveē Allahut), kur tė gjendesh nė shtėpi tė huaj, ruaji sytė, kur tė ndodhesh ndėr njerėz, mendo ēka flet!"


---"Biri im, dy gjėra gjithmonė t'i kesh ndėrmendė (nė kujtesė): Allahun dhe Vdekjen.
Dy gjėra harroji dhe kurrė mos i pėrmend: Tė mirėn qė ia ke bėrė dikujt dhe tė keqen qė ta ka bėrė dikush.
Ke kujdes: Ai qė shoqėrohet me mėkatarin, as ai nuk do tė shpėtojė nga mėkati, dhe kurrė nuk do tė jetė i qetė.
Ai qė i viziton vendet ku gabohet (dhe ku punohen punė tė kėqia), edhe ai do tė vėhet nė dyshim."


---"Biri im, kush nuk mund tė bėhet zot i gjuhės sė vet, ai padyshim do tė pendohet."Makresh, edukimi fillon po ateher kur femija fillon te belbezoj, dhe nuk besoj qe do ti kuptonte keshillat e tua, prandaj te keshilloj ta mesosh gjuhen e femijes. Per te krijuar lidhje te fort dhe per ti ofruar siguri e dashuri.
P.sh. kur fillon ti bej hapat e pare dhe rrezohet fillo dhe rrezohu pas tij duke ja demonstruar se shume e natyrshme eshte qe te rrezoheshdhe mund te ngritesh prap e te ecesh, apo nese gjene nje thike , e e merr si loder pasi qe femija nuk di se cfare eshte. Ateher e merr thiken dhe i tregon se me te mund te behet aua ( te lendohesh ashtu si femija kupton), e jo te ja heqesh nga dora pa ja treguar arsyen, se do te ndjehet i pikelluar pasi qe nuk e kupton pse ju heq " lodra nga dora". E shume e shume shembuj tjere, qe me kohen besoj se do ti mesoni.


P.s. Prishtinasja dhe Domira faleminderit per perkrahje te mendimit.

LOJETARI
06-07-09, 21:00
Un do i kem parasysh kėto kėshilla per femiun tim kur te behem prind (Dhasht Zoti) :---"Biri im, .....

---"Biri im, .....


---Biri im, .....

---"Biri im, !"......


---"Biri im, ."....


---"Biri im, ......"


---"Biri im, !....."---Biri im, .....
---"Biri im, ....
---"Biri im, ....
---"Biri im, ....

---"Biri im, ......"


---"

E me ba rastesisht me te lind vajze ?

DEA
06-07-09, 21:02
E me ba rastesisht me te lind vajze ?
[/indent][/indent]

Qysh me paska kalu po e verejte ket "fenomen" :confused:

lovely
25-11-09, 12:13
EDUKIMI I FĖMIJĖVE

Pėr edukimin e fėmijės pėrdoret njė mėnyrė, qė nuk dėshton kurrė, e, kjo mėnyrė thotė: dashuria ėshtė VUAJTJE. Duhet ndarė kujdesin dhe dashurinė. Kujdesi pėr fėmijėn ėshtė i shumėllojshėm prej kujdesit pėr ushqim, pėr mbrojtje nga lėndimet, kujdesi pėr veshmbathjet, pėr gjumin, pėr shėndetin e tė tjera. Ky ėshtė KUJDES. DASHURIA ėshtė diēka tjetėr. Dashuri e vėrtetė quhet HYRJA nė vuajtjen e fėmijės.
Edukimin fillon me dashuri.

E kur, nė ē’kohė duhet tė fillojė ky edukim? Edukimi fillon nė bark tė nėnės! Tė dy prindėrit duhet tė vejnė kontakte dashurie me fėmijėn e palindur. Dora e babait dhe nėnės duhet ta ledhatojnė nga disa herė nė ditė fėmijėn e palindur. Rrezatimet e energjisė sė dashurisė, pėrmes dorės. do tė kalojnė nė embrionin qė rritet, dhe, qė nga kjo kohė, foshnja do tė jetė brenda rrezeve tė dashurisė, dhe qė kėtu, do tė fillojė ta ndjejė SIGURINĖ.

Nėnat gjithnjė janė tė kujdesshme, sepse ligjet e universit femrėn e paisin me dashuri tė plotė, por nė kėtė kohė, babai ėshtė ai qė duhet tė jetė shumė, shumė i kujdesshėm. Ledhatimet e dorės sė tij iu dhurojnė dashuri dy krijesave pėrnjėherė: nėnės, qė ėshtė krijesė e bekuar, sepse po sjellė njė botė njė qenie tė re njerėzore dhe, dy: fėmijės qė do ta ndjejė polin pozitiv tė energjisė sė babait. Kėto dy pole tė energjisė, fėmijės nė bark tė nėnės, do t’ia dhurojnė elementin mė tė rėndėsishėm pėr jetė tė suksesshme e qė quhet: SIGURI E VĖRTETĖ! Pas lindjes sė fėmijės fillon njė etapė e re. Kjo etapė ėshtė sprova e vėrtetė, sepse TĖ BĖHESH prind ėshtė punė e lehtė, por TĖ JESH prind – ėshtė art, menēuri kulminante.

Femra sa ėshtė vajzė, dashnore e nuse – ėshtė tjetėr, ndėrkaq, kur shndėrrohet nė NĖNĖ, ndryshon gjithēka. Mund tė jetė femra e bukur edhe si vajzė, edhe si dashnore e sidomos si nuse, por BUKURINĖ mahnitėse femra e fiton kur ta ketė foshnjėn nė gji. (Shihni pikturat kulminante botėrore: “Gratė e Rubensit”, pėr shembull.) Nė kėtė kohė nėnės i bie njė dritė, njė bukuri mahnitėse edhe nė fytyrė dhe, kjo bukuri, ėshtė e qėndrueshme, sepse nuk e ushqen vetėm nėna fėmijėn – por edhe fėmijė e ushqen nėnėn. Fėmija ėshtė ėshtė krijesė e pastėr, dritė e ngrohtė, e pakontaminuar dhe, derisa fėmija ushqehet me gjirin e nėnės, dėgjon tik-taket e zemrės sė saj, dhe, me tė njėjtin ritėm, me tė njėjtin tik-tak - i DHURON nėnės energji tė pastėr qė ia rinon trupin dhe ia pastron shpirtin.

Konstatimi shkencor ėshtė ky: ēdo lindje e rinon, e pėrtrinė nėnėn! Femrat qė duan ta ruajnė freskinė, rininė dhe bukurinė – bėhen nėna, por nėna tė vėrteta. Ato femra qė frikėsohen tė bėhen nėna, e kėtė frikė e kanė nga shkaku i humbjes sė bukurisė femėrore, ato femra zhuriten, shėmtohen dhe vyshken disa herė mė shpejtė se tė tjerat qė bėhen NĖNA. (Ligjet e universit janė tė pagabueshme, tė sakta dhe tė padyshimta!)(Kjo ėshtė temė shumė e gjerė, do tė na duheshin dy-tri ligjėrata nga 90 minuta, por tė ndalemi te pika kryesore: KOMUNIKIMI!)

Nė tė gjitha fazat e jetės me fėmijėn duhet tė BISEDOHET.
Pse qanė e pisket fėmija? Vetėm e vetėm qė ta kuptojė prindi se ai PO THOTĖ diēka, po dėshiron diēka dhe ka ndonjė arsye! Ta marrim njė shembull: kur fėmija qanė e pisketė se: unė due me dalė me lue...unė du me dalė me lue... Dhe kur kėsaj piskame prindi i pėrgjigjet me tė njėjtat fjalė: ti po do me dalė me lue, ti po do me dalė me lue... - fėmija qetėsohet, sepse e kupton se prindi e muar mesazhin - dhe, kur tė qetėsohet fėmija, atėherė prindi duhet t’i thotė: ti po do me dalė me lue... por tash nuk ėshtė koha – pak mė vonė, ose pas njė ore etj.

Fėmija ėshtė personalitet. Kur tė bisedohet me tė, atėherė fėmija e kupton se njėmend po vlerėsohet si dikushi, po vihen realcionet kuptimore tė dėshirave dhe mundėsive dhe kėtu mund tė ndėrtohet mirėkuptimi.

Por ta dini se fėmija ėshtė KAMERA MĖ E FSHEHUR NĖ BOTĖ. Nuk ndihmojnė shumė ligjėratat e thata, mėsimet teorike nė stilin: ti duhet tė bėsh kėshtu e ashtu, por ndihmojnė shumė SJELLJET PRAKTIKE tė prindit. Atė qė e sheh – fėmija atė e kopjon dhe atė e bėn shprehi tė sjelljeve... Nuk ėshtė thėnė kot: qysh ėshtė shtėpia – tregon fėmija!... Ato sjellje qė i kanė prindėrit nė shtėpi, ato do t’i ketė edhe fėmija nė lojė dhe nė shkollė e kudo.

Ne, zakonisht, tė lodhur nga puna e nagrkesat tė tjera, nuk kemi DURIM ta dėgjojmė fėmijėn. Ta dėgjosh fėmijėn do tė thotė tė hysh NĖ VUAJTJEN e tij. Nuk tė flet, nuk tė tregon fėmija diēka pėr pozė, pėr blof apo pėr reklamė. Fėmija ėshtė shumė i sinqertė (anipse nė gėnjeshtėr di tė jetė mjeshtėr i madh) dhe kur dėshiron tė thotė diēka, ai e ka njė vuajtje tė brendshme, qė ka nevojė t’ia thotė autoritetit tė parė nė jetėn e tij: prindit! Nėse prindi e dėgjon, nėse prindi di tė thellohet nė vuajtjen e fėmijės, nėse prindi di t’i dhurojė siguri e dashuri me sinqeritet e durim – ai fėmijė edhe po tė jetojė nė Kinė kur tė rritet – gjithmonė i atij prindi do tė jetė. Kur ndodhė e kundėrta, kur fėmija pėrpiqet tė tregojė hallin e vet dy-tri herė dhe prindi nuk e pėrfillė – fėmija tėrhiqet nė lojėrat e tij – dhe fėmijė mė nuk ke, sepse ai fėmijė nuk e ka gjetur dashurinė dhe sigurinė tek ti.

E kur nisin tė rritėn, kėtu duhet tė fillojė ngadalė tė ndryshojė qėndrimi i prindit, sepse: fėmija vjen nė botė pėrmes prindėrve, por asnjėherė nuk duhet konsideruar si PRONĖ e tyre. Fėmijės mund t’ia dhurosh KUJDESIN dhe DASHURINĖ, por asnjėherė nuk duhet bėrė pėrpjekje qė t’i imponohen MENDIMET DHE BINDJET e juaja. Sepse: fėmijėt jetojnė nė shtėpitė e tė nesėrmės ku as imagjinata e prindit nuk mund tė arrrijė. Fundja, jeta nuk ecė prapa, por vetėm pėrpara.

Sa janė tė vegjėl fėmijėt duhet ndihmuar tė lėshojnė rrėnjė, kur tė rriten duhet tė ndihmohen tė marrin krahė. Nė tė gjitha rastet dashruia e prindit duhet tė jetė e shkrirė nė qenien e re, qė ėshtė krejtėsisht unike: me shije, me synime, me ambicie... me tė gjitha qė quhen jetė e re.

Mos harroni: nė njė foshnje, nė njė fėmijė, nė njė carrok tė sotėm – gjendet njė PERSONALITET qė nesėr mund tė shndėrrohet nė fuqi dominuese nė planeten tokė. Nuk ėshtė fėmija vetėm fėmija i rėndomtė, por fėmija ėshtė ARDHMĖRIA. Kujdes! A ka dhe a mund tė ketė kėnaqėsi dhe fatlumėri mė tė madhe nė botė pėr njeriun se - tė rritė njė fėmijė me tė cilin do tė krenohet e mburret NESĖR njė komb e njė shtet? Me kėtė sy duhet tė shikohet secili fėmijė qė sot na i grinė nervat dhe na e prishė gjumin, por nesėr do tė na pasurojė shpirtin.

Tė BĖHESH prind ėshtė e lehtė, por tė JESH prind ėshtė arti kulminant i jetės njerėzore.

Huazuar nga D.D.

Shkodranja
25-11-09, 12:58
Ti Thuash Gjithmon .......te Dua Shume ,je Shpirte ,

Makresh
25-11-09, 14:03
Paskan deshtu me te eduku ty, keshtu qe tash veq psikiatri duhet me ja arrit qellimit.

Po cka din ti cka osht edukata more


Me siguri, e un veten se konsideroj te edukum dhe i kam arsyet e mia se pse.

Makresh
25-11-09, 14:05
E me ba rastesisht me te lind vajze ?
[/INDENT][/INDENT]


Bija ime, …

Bija ime, …

Bija ime, per Zotin, te DUA dhe te DUA vetėm tė mirėn !


Je i knaqt ? :biggrin:

Makresh
25-11-09, 14:07
Makresh, edukimi fillon po ateher kur femija fillon te belbezoj, dhe nuk besoj qe do ti kuptonte keshillat e tua, prandaj te keshilloj ta mesosh gjuhen e femijes. Per te krijuar lidhje te fort dhe per ti ofruar siguri e dashuri.
P.sh. kur fillon ti bej hapat e pare dhe rrezohet fillo dhe rrezohu pas tij duke ja demonstruar se shume e natyrshme eshte qe te rrezoheshdhe mund te ngritesh prap e te ecesh, apo nese gjene nje thike , e e merr si loder pasi qe femija nuk di se cfare eshte. Ateher e merr thiken dhe i tregon se me te mund te behet aua ( te lendohesh ashtu si femija kupton), e jo te ja heqesh nga dora pa ja treguar arsyen, se do te ndjehet i pikelluar pasi qe nuk e kupton pse ju heq " lodra nga dora". E shume e shume shembuj tjere, qe me kohen besoj se do ti mesoni.


P.s. Prishtinasja dhe Domira faleminderit per perkrahje te mendimit.


O, se paskam dit kete detaj te vogel. Un budalla mendoja qe femis pernjeher duhesh tia diktosh keshillat e mesiperme !!!! Ahhhh :rolleyes:

Makresh
25-11-09, 14:09
Qysh me paska kalu po e verejte ket "fenomen" :confused:


Ne shqiperi keti fenomeni i thon BURRNESHA ! Vajzat behen BURRA ! :eek: Pedagoge, it is normall qekjo ? :confused:

emine
03-02-10, 20:16
Ti je gjithqka per mua,dhe shume i rendesishem,edhe pse te ndeshkoi per sherret qe ben ,nuke e bej ngaqe ste dua,prap duhesh ta dishe qe ne cdo moment do em kesh afer dhe munde te me tregosh qka te mungone,nuke te premtoi se do arrij gjithqka te bej per ty,po do mundohem deri ne frymen e fundit,te dua pa mas!!!

Qika^Me^Kule
03-02-10, 22:05
Une ende nuk di se si esht te kesh femi...... por fjalet qe me kan than prindrit e mi cdo her me kujtohen e sidomos te babit hmmmm se mami e me thoje fjale te mira por si nisa me i than vetes pak jam rrit , ma shtroi zulumin.... tu me bertit e tu me kritiku si cdo mame qe mundohet per te miren e femiut.....

Spo di cfare te them.... per femi POR E THEM ME ZEMER E ME GJITH SHPIRT TE LUMET ATA / ATO QE KAN FEMI........ :frown:

Une do ju kishna dretu me keto fjal femiut time...... po te kem :frown: Te kam drit e syve.... per ty dhe me ty do jem cdo moment e cdo moment do te kushtohem.. ooooooooo engjull i shpirtit Time.....:frown:

Uffa..... kishna dite ti thoja shum ckaaaaaa

Qika^Me^Kule
05-02-10, 17:39
Une ende nuk di se si esht te kesh femi...... por fjalet qe me kan than prindrit e mi cdo her me kujtohen e sidomos te babit hmmmm se mami e me thoje fjale te mira por si nisa me i than vetes pak jam rrit , ma shtroi zulumin.... tu me bertit e tu me kritiku si cdo mame qe mundohet per te miren e femiut.....

Spo di cfare te them.... per femi POR E THEM ME ZEMER E ME GJITH SHPIRT TE LUMET ATA / ATO QE KAN FEMI........ :frown:

Une do ju kishna dretu me keto fjal femiut time...... po te kem :frown: Te kam drit e syve.... per ty dhe me ty do jem cdo moment e cdo moment do te kushtohem.. ooooooooo engjull i shpirtit Time.....:frown:

Uffa..... kishna dite ti thoja shum ckaaaaaa

------->>> :smile: