PDA

View Full Version : Shtatė truke tė bukurisė qė ju bėjnė tė dukeni mė e re


~AnnA~
02-07-09, 21:41
Tė gjithė ne duam qė tė dukemi pak mė tė rinj sesa qė jemi. Me disa truke tė thjeshta, pa shumė mund, nga fytyra juaj do tė hiqni disa vjet

Balluket
Balluket e dendura do t’i fshehin rrudhat nė ballė dhe do ta largojnė lodhjen nga fytyra juaj. Megjithatė, para se tė pėrcaktoheni pėr balluke, kėshillohuni me stilistin tuaj, ngase ai mund t’ju ndihmojė nė kėtė drejtim, duke u bazuar nė formėn e fytyrės dhe karakteristikave tė tjera.

Buzėkuqi
Sa mė tė moshuara qė tė jeni, duhet aq mė shumė t’u ikni nuancave tė errėta tė buzėkuqit, ngase pėrndryshe do tė dukeni edhe mė e moshuar. Nuancat e errėta duhet t’i zėvendėsoni me nuanca tė gjalla tė ngjyrės sė kuqe, apo edhe me nuanca tė buta tė ngjyrės vjollcė.

Theksoni vetullat
Rregulloni vetullat, por kujdes qė ato tė mos jenė as tepėr tė holla, e as tepėr tė trasha. Gjejeni formėn e tyre adekuate dhe mbani nė formė. Pėrdorni ‘highlighter’ dhe theksoni vetullat edhe mė shumė, nė mėnyrė qė, nė vend se vėmendja tė pėrqendrohet te qeskat e syve, tė pėrqendrohet te vetullat e bukura.

Bronzuesi
Nė mėnyrė qė ta pėrtėrini fytyrėn dhe t’i jepni asaj freski dhe shkėlqim rinor, pėrdorni bronzues ‘illuminating’. Qiteni nė faqe, mjekėr dhe nga tė gjitha anėt e ballit. Kujdes qė tė mos pėrdorni nuancė tepėr tė errėt.

Dhėmbėt
Asgjė nuk ju bėn qė tė dukeni mė e re, sesa dhėmbėt e bardhė dhe buzėqeshja e bukur. Pėrpos qė duhet ta mbani higjienėn e pėrditshme tė gojės dhe dhėmbėve, duhet edhe t’i zbardhni dhėmbėt herė pas here. Dhėmbėt e bardhė heqin deri nė dhjetė vjet.

Tufat e flokėve
Ngjyra e flokėve mund tė bėj mrekulli. Nuanca adekuate e flokėve, menjėherė na bėn qė tė dukemi mė tė reja, por ngjyra joadekuate e flokėve mund t’ju bėj qė tė dukeni mė e vjetėr. Edhe tufat e flokėve me nuanca mė tė ēelėta, mund t’ua pėrtėrijnė pamjen.

Buzėqeshja
Nuk ekziston asgjė qė mund ta pėrtėrijė mė shumė pamjen e femrės sesa buzėqeshja e saj diskrete. Pėr kėtė shkak, mos hezitoni qė tė buzėqeshni, natyrisht jo vend e pavend./kosova-sot