PDA

View Full Version : Tregime Me Sinonime-antonime


Afrimi_17
03-07-09, 03:10
A Mundeni Te Krijoni Ndonje Tregim Me Sinonime Dhe Antonime
Do Te Ishte Shum Interesante...

GURI SYLAJ
03-07-09, 09:42
A Mundeni Te Krijoni Ndonje Tregim Me Sinonime Dhe Antonime
Do Te Ishte Shum Interesante...


Po por me kusht nese me tregoni cka jan kto se nuk jam kah i marr vesh hiq!
A jan shqip a jo se une veq shqip dij????

Fshatari
03-07-09, 10:16
Po por me kusht nese me tregoni cka jan kto se nuk jam kah i marr vesh hiq!
A jan shqip a jo se une veq shqip dij????

Sikur t'ishin vetem keto dy fjale jo shqip!

Po nuk jane shqip as keto fjale:
Poezia, proza, politika, informatika, biologjia, gjeografia, ekonomia, astronomia, pseudonimi,kultura, paneli(i antarit psh), kalendari, reagimi...asnjera nga keto fjale qe ne perdorim ne shqip per ēdo dite nuk eshte as me shume, as me pak shqip se fjalet sinonime e antonime(1).

1) Keto dy fjale bejne pjese ne fjalorin teknik e teorik te letersise shqipe. Origjinen(as kjo fjale nuk eshte ship) e kane nga greqishtja.

Fshatari
03-07-09, 10:29
Ja edhe nje liste fjalesh qe figurojne ketu ne forum po qe kane prejardhje te huaj:
-Tema, cenzura,projekti,numri,arena, sondazhi, enigmatika,kafja,forumi, humori,personaliteti, publiku,sporti, moda, estetika, prezantoj,albumi, fotografia,jurisprudenca,shkenca, teknologjia,filozofia, psikologjia,ekonomia, biznesi,diaspora,diskutimi, etj.
Etj. tregon se kjo liste nuk eshte shterre...

elsaaa08
03-07-09, 13:25
[/b]keto fjale jane te gjitha keto jane fjale te internacionale e afrimi ka hap teme nese doni me shjtellu e tema tjeter duhet te hapet per fjalet e huja qe pedorim psh mund te jete teme sa perdorim fjale te huja na kosovaret
po ok deshta veq ti spjegoj GURI syjal se sinonime jane shum fjale per nje send psh sionim eshte :qike; vashe cupe cuce 2 djale ,qun djalosh
antnim eshte :poshte larte djathtas majtas
sdi sa u mundova te sqaroj nese ki kuptu
ja nje fjali
Mje vashe ishte ulur ne terase larte dhe po shikonte se c'po behej poshte ne oborr

afrim shum teme interesante e me vjen keq qe smunda te shkruaj nje tregim kalofshi mir ete gjithe

Afrimi_17
03-07-09, 17:54
flm shum elsa je shum motivuese flm gjithashtut pere sqarimin qe dhe ..mirepo une ju kisha bashkangjitur sqarimit tend duke dhene edhe une nje sqarim permes nje tregimi me sinonime
qe une i kam krijuar vete:

PARA 10 VITETVE,PARA NJE DEKADE UNE ISHA I VOGEL I MITUR POR GJITHSESI I DASHUR DHE I EMBEL PER RRETHIN DHE AMBIENTIN NE TE CILIN JETOJA DHE VEPROJA.
TASH QE JAM RRITUR ,PJEKUR UNE BASHK ME KOHEN,PERVOJEN GRADUALISHT ,NGAPAK MESOHEM ,INFORMOHEM ME BOTEN ,JETEN NE TE CILEN JETOJ DHE VEPROJE

FLM MIRE MIREKUPTIM VAZHDONI.....

Afrimi_17
03-07-09, 17:59
Siq E Ceku Me Larte Elsa Sinonimet Jan:
Bukur, Mire
I Dashur ,i Embel
Bota,jeta
Vend , Hapesir Etj..

Antonime Jane:
Mire, Keq
Poshte , Larte
Afer, Larg
I Madh, I Vogel Etj

Vazhdoniiii Ju Me Tregime.............

GURI SYLAJ
03-07-09, 21:44
[/b]keto fjale jane te gjitha keto jane fjale te internacionale e afrimi ka hap teme nese doni me shjtellu e tema tjeter duhet te hapet per fjalet e huja qe pedorim psh mund te jete teme sa perdorim fjale te huja na kosovaret
po ok deshta veq ti spjegoj GURI syjal se sinonime jane shum fjale per nje send psh sionim eshte :qike; vashe cupe cuce 2 djale ,qun djalosh
antnim eshte :poshte larte djathtas majtas
sdi sa u mundova te sqaroj nese ki kuptu
ja nje fjali
Mje vashe ishte ulur ne terase larte dhe po shikonte se c'po behej poshte ne oborr

afrim shum teme interesante e me vjen keq qe smunda te shkruaj nje tregim kalofshi mir ete gjithe

Elsa ,e nderuar ,e rrespektuar ,e re me keni ndihmu shume .Ju falenderoj e pergezoj per kete ndihme!
Edhe pikpytjet ne fund te shkrimit jan nje lloj SI NON IMI !
Apo si nuk duhet hape tema vetem sa per te hape teme!!!

DEA
03-07-09, 21:49
Sa keq ndihem, kur nuk di sa duhet me dite, per moshen dhe pervojen qe kam.

Idila
04-07-09, 00:41
Sa keq ndihem, kur nuk di sa duhet me dite, per moshen dhe pervojen qe kam.
O DEA, mos u mėrzit se njeriu sa rron edhe mėson. Asnjėherė nuk mund tė themi se dimė pėrderisa cdo ditė lind e re me mėsime tė reja pėr ne.:wink:


Sinonim dhe antonim sikurse harmonizim dhe kontrast sikurse konkret dhe abstrakt sikurse......etj, etj, :biggrin:

DEA
04-07-09, 21:34
O DEA, mos u mėrzit se njeriu sa rron edhe mėson. Asnjėherė nuk mund tė themi se dimė pėrderisa cdo ditė lind e re me mėsime tė reja pėr ne.:wink:


Sinonim dhe antonim sikurse harmonizim dhe kontrast sikurse konkret dhe abstrakt sikurse......etj, etj, :biggrin:

Faleminderit per ngrohtesin e fjaleve te tua.