PDA

View Full Version : Qka te pregatis neser?


Dani11
11-07-09, 20:02
...hajde tregoni talentin e gatimit ju antaret e Dardanis, perparesi kane femrat tregona qka te gatuajm neser dhe si? (Mengjesi, Dreka, Darka).

Urdheroni

shfletuesi_
11-07-09, 20:44
O Dani.... Kshtu merre nje Fortere te Emines qe e perdorke ne dy luftim... merre edhe 1 liter Voj veresi te Qika^Me^Kule, edhe qitja 2 lug te bukes voj leje mu djeg ( zejtinin ) vojin, edhe merr 2 veze thyej merre nje tas i hudh ne tas ja qet pak krip edhe persiej ( tundi ) mire dhe i hudh ne furtere edhe fergoj ( perrzhiti ) Ky specialitet shkon edhe me buke te ftoft nese s'ka te nxet kuptohet.... Ja kshtu bej une

Dani11
12-07-09, 09:18
...jo bre Shfletus qeta e di, po diqka ma interesan se vo te sosi tyj qit, a te zime a pa zi, hahahah...

YanYan
28-10-13, 23:40
Neser du me pergatit patate ne furre, pule te pjekur dhe sallate mikse :)

Oqeani
29-10-13, 00:01
10 - Jupilera, 2- pako cigare :) : A ban edhe pak ullinje me ia perzi ;)

lovely
14-12-13, 22:40
Pasul

vjeshta
17-12-13, 17:24
Problem i shefit. :biggrin:

Ylli-1
20-12-13, 11:20
Omėletė me mollė

http://www.telegrafi.com/fo/receta/om-euml-let-euml-me-moll-euml_hd.jpg

Pėrbėrėsit:
• 2 tė bardha veze
• 1 vezė
• 1\4 lugė kripė
• piper i freskėt i grirė, pėr shije
• 1 lugė djathė kaēkavall i grirė

Mbushja:
• 1\2 mollė, e qėruar dhe e prerė nė kuba
• 1 lugė sheqer
• kanellė e grirė
• 1\4 lugė vanilje
• 1 lugė kikirikė tė grirė, tė pjekur

Pėrgatitja:

1. Ngrohim skarėn.

2. Pėr tė pėrgatitur mbushjen, bashkojmė mollėn, sheqerin, erėzat dhe vaniljen nė njė tigan tė vogėl.
I gatuajmė nė zjarr tė ulėt, duke i pėrzierė herė pas here, derisa tė zbuten.
Rrahim tė bardhat e vezės derisa tė formohet shkuma e bardhė e qėndrueshme.
Nė njė enė tjetėr, rrahim vezėn derisa tė marrė ngjyrė tė verdhė tė zbehtė.
I shtojmė kripė dhe piper. Shtojmė vezėn tek tė bardhat e rrahura.

3. Ngrohim njė tigan qė nuk ngjit nė nxehtėsi mesatare.
Shtojmė pėrzierjen e vezės dhe teksa veza gatuhet, e ngremė qė lėngu tė bjerė poshtė.
E gatuajmė derisa tė jetė pothuajse gati.

4. Shtojmė djathin kaēkavall dhe e lėmė derisa tė gatuhet plotėsisht.
Hedhim pėrzierjen e mollės mbi njėrėn anė dhe e palosim nė gjysmė.
Hedhim sipėr kikirikėt e bluar.
/Telegrafi/