PDA

View Full Version : Shkronja “ė” po humb vleren.Zevendesohet me "e" !


~AnnA~
11-07-09, 23:58
Nė njė histori tė mundshme tė shkronjave, nė tė vėrtetė krejtėsisht e pagjasė, me siguri do tė thuhej se nė vitet e para tė postotalitarizmit shqiptar, shkronja “ė” pėsoi njė trysni tė madhe nga mediat e shkruara. Nė fakt, ajo kohė mund tė quhet si ”periudha e zezė“ pėr “ė”-nė shqiptare, meqė pothuajse u eliminua tėrėsisht nga shtypi i pėrditshėm.
Arsyet mund tė jenė tė shumta, por dy mund tė citohen menjėherė. E para ka lidhje me humbjen e statusit (prestigjit) nga ana e shqipes tek pėrdoruesit e saj. Kjo temė mund tė trajtohet gjerėsisht nga sociolinguistika, e cila nuk do ta ketė tė vėshtirė tė konstatojė se nė vitet Nėntėdhjetė u verifikua edhe njė rritje e jashtėzakonshme e prestigjit tė gjuhėve tė huaja nė Shqipėri. Dy dukuritė nuk janė krejtėsisht pa lidhje.
Nga ana tjetėr, nė atė periudhė, por edhe nė fillim tė viteve Dymijė me pėrhapjen e internetit, vėrshuan nė vendin tonė mjetet e reja elektronike. Meqė kėto nuk e parashikonin nė tastierat e tyre shkronjėn “ė”, si produkte importi qė ishin, shumė gazeta parapėlqenin ta zėvendėsonin “ė”-nė me tullacen “e” (e kam me shaka, nuk dua ta fyej poaqdinjitozen “e”).
Pėrhapja e komunikimit me postė elektronike, dhe si rrjedhim pėrdorimi i gjerė i “e”-sė nė vend tė “ė” nga shkruesit, u krijoi kushtet ideale barishteve pseudogjuhėsore, qė tė mbinin aty kėtu, herė me praktikė, herė me teori. Pati nga ata qė propozuan heqjen e “ė”-sė dhe zėvendėsimin e saj me dy “e”, ose propozime tė tjera tė fandaksura, nė kufijtė e marrėzisė gjuhėsore. Vijuan polemika tė gjata, shpeshherė midis ekspertėve dhe amatorėve, ashtu siē ndodh rėndom nė hapėsirėn publike shqiptare.
Sot “ė”-ja paraqitet me njė ēehre tjetėr nė publik, meqė ka filluar tė gjallohet mirė nėpėr faqet e gazetave shqiptare. Me disa rreziqe mė shumė paraqitet lundrimi i saj nėpėr arkipelagėt e internetit, por edhe aty sikur po e ndihmon busulla e disa vullnetmirėve.

Shkruar nga Pisak Z

premium
12-07-09, 08:31
vrehet se nuk japin aq randėsi shkronjės '' ė '' dhe '' ē '' tė alfabetit tonė !.
sidomos pėr tė gjetur ne tastaturė kėto shkronja ,, shtypni me dorėn e majtė -shkronjėn- '' alt'' dhe tė djathtėn numrat 1 3 7 ( ėshtė pėr shkronjėn tonė ė
pastaj -alt- 1 3 5 ( shkronja ē
-alt- 1 2 8 Ē
-alt- 0 2 0 3 Ė .

~AnnA~
12-07-09, 09:27
vrehet se nuk japin aq randėsi shkronjės '' ė '' dhe '' ē '' tė alfabetit tonė !.
sidomos pėr tė gjetur ne tastaturė kėto shkronja ,, shtypni me dorėn e majtė -shkronjėn- '' alt'' dhe tė djathtėn numrat 1 3 7 ( ėshtė pėr shkronjėn tonė ė
pastaj -alt- 1 3 5 ( shkronja ē
-alt- 1 2 8 Ē
-alt- 0 2 0 3 Ė .

Flm premium pėr kėte sqarim...

Aktualisht shkronja “ė” e ka tė siguruar mbijetesėn nė gjuhėn shqipe, pavarėsisht se tastierat e Windows-it nuk e parashikojnė si shkronjė tė veēantė. Vetė fakti qė mbijetoi deri mė sot, tregon se kjo shkronjė pėrbėnte njė element strukturor nė gjuhėn shqipe...

(u lodha duke shtyp alt0203 :smile: )

Pupi
12-07-09, 10:00
Ėshtė e drejtė dhe e ndėrgjeshme qė diturin e fituar nga dikush ta dhėsh mė tutje pėr tė tjerėt, si dhe mundėsisht ti pėrmendet emri.
Pra para sa vitėsh ishte kėtu Murgesha qė mė pati mėsuar si ta pėrdorja "ė-n" pa u munduar edhe aq.
Pra nė Anėn e djathėt pėrballė erkranit poshtė i ke gjuhėt e tastaturės si DE Deutsch,EN-Englisch, SQ-Shqip varėt nga gjuha e windowsave qė ti e pėrdor.
Gjuha Shqipe nuk ėshtė e futur automatikisht, ajo duhet tė futet dhe tė aktivizohet.
Pra shtyp butonin e djathė tė miut aty ku shkruan DE,ose EN dhe rreshti i dytė nga posht ėshtė "Einshtellungen" me butonin e majtė "Ok" kliko dhe do tė shfaqet njė dritatre e re ku shėnon: Tekstet dhe Gjuha. Aty ke mundėsin pėr tė futur edhe gjuhė tė reja, si p.sh. Shqipen-Albanian.
Varėsisht prej tastieres qė pėrdor aty i ke edhe shkronja si "ė", apo "ē" ku mund ti pėrdorėsh drejtpėdrejtė.

Artisti
12-07-09, 10:28
Mirėmėngjesi juve,


#3 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=965622&postcount=3)


klikoni pėrmbi, ėshtė njė temė interesante..

Artisti
12-07-09, 10:31
Ja edhe njė


#31 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=970329&postcount=31)


Ja edhe e tėrė lidhja ku mund tė klikoni

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21431http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=19371

mos pritoni, klikoni hahahahhaha


.

~AnnA~
13-07-09, 23:31
Artisti,pupi,JU flm per sqarimet ne detaje!

Rastesisht lexova nje dite,se spanjollet kerkojne futjen e shkronjes “ń” ne lemenjte domain te internetit..
P.sh. perse mos te rezultoje dhe ė-ja ne lemenjte e internetit si shkronjat e tjera? C’ka ajo me pak se shkronja “ń” spanjolle?

Idila
14-07-09, 09:55
Fare lehtė, mbi numrin 4 nė tastaturė mė figuroka shkronja "ē", gjė qė fare s`e paskam vėrejtur, por tani si ta bėj "ē"-nė e madhe tė shtypit se?

pasioni_
14-07-09, 10:32
ASCII CODE

ALT + 135 = ē
ALT + 128 = Ē
ALT + 137 = ė
ALT + 211 = Ė

(Tasti ALT mbahet i shtypur derisa shkruhet numri i caktuar)

Idila
14-07-09, 11:18
Pse sa herė tė shkruajmė duhet tė klikojmė mbi gjithė kėta numra vetėm pėr tė figuruar njė "ė" ose "ē"?

Unė e bėj fare lehtė, pėr shembull pėr tė paraqitur "ė" mė duhet tė klikoj mbi shenjėn "pikėcuditėse (!)" pastaj menjėherė e-nė dhe kėshtu na del ė-ja e kėrkuar.

Dhe tani qė tė delė "ē" ....klikoj mbi (mbaj shtypur me gisht) - shift njėkohėsisht dhe mbi numrin 4, del rezultati i pritur pra, "ē".
E kėshtu pra, kjo metodė ėshtė mė e lehtė pėr mua, besoj edhe pėr ju!:smile:

pasioni_
14-07-09, 11:34
Po, po ashtu ėshtė. Por kjo vlenė pėr shkronjat e "vogla", kurse pėr shkronjat e "mėdha" tė shtypit nuk ka mundėsi kombinacioni nė tastaturė. Njė problem tjetėr ėshtė se duhet pasur kujdes se ēfarė "gjuhe" tė tastaturės pėrdorė!!! Bukur e ka shpjeguar i nderuari Artisti.

Oltiana1
29-11-09, 09:08
E vėrtetė ėshtė qė kėto dy shkronja nuk respektohen aspak , secila shkronjė ka vlerėn e vet por ndoshta ėshtė nė pyetje pėrtesa pėr tė klikuar Alt 135 etj .

shfletuesi_
29-11-09, 09:27
Valla bre alfabet ma i zorshem se i yni vetem ai Kinez

Oltiana1
29-11-09, 09:34
Shfletuesi ēfarė the ore hahahahah nuk ėshtė i vėshtriė jo se ka filluar tė bėhet numri i shkronjave mė i vogėl nga 36 janė larguar , b, ė dhe ē ...

shfletuesi_
29-11-09, 11:29
Shfletuesi ēfarė the ore hahahahah nuk ėshtė i vėshtriė jo se ka filluar tė bėhet numri i shkronjave mė i vogėl nga 36 janė larguar , b, ė dhe ē ...

Po te me degjonin mua do i hiqja edhe keto tjerat si : Gj (XH) eshte i tepert Q (Ē) edhe emrin e Ēajupit e kisha hek haha pastaj E ( Ė ) pse 2 pastaj

Oltiana1
29-11-09, 11:35
Shfletuesi mė ke bėrė me qeshur hahahahaah nėse thua ashtu a e formojmė njė Kongres te ri dhe marrim vendim me i larguar ca shkronja se tepėr qenkan :P:P:P

Oqeani
07-12-09, 23:12
Pėrdorimi i ė-sė

ė-ja pa zė, ku perdoret??? Rregullen perkatese.

Shkronja ė ka nje rol shumė tė veqantė dhe shumė domethėnės nė gjuhėn shqipe.

ė- (pa zė) tregon intonacionin, pra kur nė fund tė njė fjale qėndron shkronja ė, atėherė zanorja qė qėndron para ė lexohet gjatė.
P.sh. nje mollė- ketu ė ėshtė pa zė, mirėpo shkronja o lexohet gjatė (edhe ketu vėrej - gjatė, ė ėshtė pazė, ndėrsa a lexohet gjatė, apo sigurt-kėtu u lexohet shumė shkurt, andaj edhe nuk ka nė prapashtesė ė)

ė- tregon gjininė femėrore, pra nje emer femėror, qoftė emėr i veqant apo i pergjithshėm, ne rasėn emėrore merr prapashtesėn ė, si Elirė, Afėrditė. Nė raste kur nuk je e sigurt se cilės gjini i takon njė emėr atėherė e bėn njė test nė rasėn kallxore, pra me pyetjen- kush?
P.sh. Emri lis - kush? Lisi- nga prapashtesa vėren qė ėshtė emėr mashkullor dhe shėnohet pa ė nė prapavi, pra vetėm LIS.

ė- tregon shumėsin. p.sh. Disa femijė etj. (natyrisht qė ka edhe pėrjashtime)

Kur ėshtė fjala pėr togėfjalėsh, atėherė ė largohet nga mesi i togėfjalėshit vetėm atėherė nesė fjala bashkangjitėse fillon me zanore. p.sh. bukėpjekės- kėtu ė qėndron, sepse fjala pjekės fillon me bashkėtingėllore. Nė tė kundėrtėn anulohet shkronja ė apo zanorja.