PDA

View Full Version : The Best Restaurant in Skandinavien NOMA and nr 3 in the World-2009


Marco
08-09-09, 17:54
Restorant NOMA Reno Rexhepi (Rezhepi) nga Danimarka i cili njihet edhe si restoranti i 10 mat mirve ne bote ne muajin Prill te vitit 2009 u rendit ne vendin e 3 ne Botė
Restorant NOMA i cili njihet edhe si restouranti ma i miri i Skandinavis, pronari Reno Rexhepi njihet edhe si Ambasadori Skandinaves per kuzhinat Skandinave ku ka 2 prej 3 yjeve te Michelin Strars ...!

Reno Rexhepi kishte kry studimet e Hoteleris ne restourantin Pierre Andre ne Kopenhag
kurse ai kishte punuar edhe ne retorantet e famshme si El Bulli te spanjes qe kishte qen kishte qen disa her e pare ne top 50 e restoranteve ,si dhe ne restorantin e famshem French Laundry te Californis (USA) i cili kishte fitu shumė qmime dhe njė nder ta ishte edhe ai i Michelin Guide Thre Star(3-yje)2006-2008..

Restorant NOMA ka njė kapacitet te ulseve prej 40 karrikash si dhe 40 puntor te punsuar(kuzhinjer)..
Per porosin ne Restornatin NOMA duhet sepaku 90 dite me pare te behet Rezermi.....


http://www.noma.dk/ :tongue: