PDA

View Full Version : Kuzhina pa Kolesterol


Linka_pz
25-09-09, 10:24
Rrepa dhe patate te pjekura

400 gr patate te prera ne feta shume te holla
2 qepe te prera holle
1 rrepe te madhe ,te prere ne feta te holla
25o ml.kos natyral pa yndyre
2 luge gjelle salce (mustarde)
piper te fresket.

Pergaditja

1.Vendosni me rradhe patatet ,qepet dhe rrepen ne nje shtrese te lyer me pak vaj.

2.Merrni kosin ,salcen ,piperin e zi dhe hidheni se bashku ne nje tas dhe pastaj perzijeni me kujdes.

3.Mbulojeni,futini te piqen ne temp,180 gradper rreth30 minuta.Hiqjani kapakundhe lereniedhe per 20 minutate tjera derisa te jene pjekur mire.


Vlerat ushqyese

Kalori 87
Yndyrna 0,6g
Kolesterol 0,6mg

lovely
26-09-09, 10:03
Kuzhina pa kolesterol,

Mishi i pules, mishi i qures/quranit, te gjitha llojet e peshqve, pemet dhe perimet, vezet, qumeshti i lehte ( me perqindje t vogel ndyre), jogurti natyral, vaj nga luledielli ose vaj ulliri, hani qito sene, edhe mbane veten n aktivitet sa t muni , po kurr problem nuk keni me pas me kolesterol :P amo nisnja para se me iu formu yndyra neper damare t gjakut, se nese veq e keni, ata nuk hjeket kurre mo, atehere veq munesh me e nal qaty, me u hjek nuk hjeket, veq tani duhet me jau shti ate telin per me jau qpu ynyren me maru ni bire me kapercy gjaku neper to :P:D dmth vjen deri te bllokimi i damarve edhe si rezultat, tromboza, ose infarkt ose pika n tru. keto smundje quhet semundje te stilit te jeteses.

a mu dokt a dola n biologji ?:biggrin:

emine
26-09-09, 10:10
valla me hanger buk kallamoqe me longe djathi,ska sen ma te shnetshem

Linka_pz
27-09-09, 15:42
valla me hanger buk kallamoqe me longe djathi,ska sen ma te shnetshem

Eshte e vertet ajo qe ke cek ,por nuk mund te ushqehemi vetem me buke kollomoqi ,kemi nevoj edhe per perime e ushqime tjera te cilat kemi mundesi ti zgjedhim .

emine
27-09-09, 16:17
Eshte e vertet ajo qe ke cek ,por nuk mund te ushqehemi vetem me buke kollomoqi ,kemi nevoj edhe per perime e ushqime tjera te cilat kemi mundesi ti zgjedhim .

pa dyshim..

Linka_pz
30-09-09, 21:16
Supe me kungull dhe mollŰ

Perberesit

1 kg kungull i grire
2 kokrra molle jeshile te qeruara ,te grira
2 kokrra qepe te grira
2 thelpinjhudhre te grira imet
2 dege te vogla selino te grira
1 luge *šaji kumin
gjysme luge gjelle arremyshk (arre deti)
piper te fresket
6 filxhana leng perimesh

Pergaditja

1. Perzijeni te gjithe perberesit ne nje ene te madhe ,zijeni pak ,mbulojeni dhe pastaj lereni per 30 minuta ose deri sa perimet te zbuten plotesisht.

2.Puren qe keni pergaditur ,hidheni ne mixer dhe shtrydheni .Pastaj hidhini e tas per t`i ngrohur perseri.

Vlerat yshqyese

Kalori 139
Yndyrna 0,4 g
Kolesterol 0

Keshilla e kuzhinierit

Kjo supe mund te behet pjese e menuse suaj, meqenese permban fibra te tretshme dhe lende te tjera ushqyese te hudhres dhe qepes.Keta perberes gjithashtu ,ndihmojne per te mbajtur nje zemer te shendetshme .Pastaj ,mund ta zbukuroni me majdanoz ose me feta buke te holla te thekura.