PDA

View Full Version : Polonia miraton ligjin pėr tredhjen e pedofilėve


panta_rhei
28-09-09, 23:44
VARSHAVĖ (Poloni) - Polonia ka miratuar njė ligj qė e bėn tė detyrueshėm tredhjen e pedofilėve. Ligji ka ngjallur mjaft polemika nė vend, dhe ėshtė i pari nė Europė i kėsaj natyre.
Sipas ligjit, tė sponsorizuar nga qendra e Polonisė sė Djathtė, pedofilėt e dėnuar pėr pėrdhunimin e fėmijėve nėn moshėn 15 vjeē ose pėr pėrdhunim tė njė personi tė familjes do tė duhet t'i nėnshtrohet terapisė kimike tė organeve gjenitale pas lirimit tė tyre nga burgu.
"Qėllimi i kėtij aksioni ėshtė pėrmirėsimi i shėndetit mendor tė tė dėnuarve si dhe ulja e epsheve tė tyre", tha zėdhėnėsi i qeverisė nė njė deklaratė. "Pra mbrojtja e popullatės nga njerėz tė tillė, pasi askush nuk garanton se persona tė tillė nuk do ta pėrsėrisin mė krimin, shtoi ai.

Kryeministri i Polonisė Donald Tusk qė vitin e kaluar kishte lajmėruar tredhjen e pedofilėve qė ai i quan njerėz tė degjeneruar. "Nuk mendoj se mbrojtja e tė drejtave tė njeriut duhet t'i referohet kėtyre lloj ngjarjeve", ka deklaruar ai. Ligji ka tėrhequr mendjen e shoqatave pėr tė drejtat e njeriut, por Kryeministri nuk e tėrhoqi atė.


Shekulli (http://www.shekulli.com.al/2009/09/28/polonia-miraton-ligjin-per-tredhjen-e-pedofileve.html)

Urata
29-09-09, 15:47
lajmi me i mire qe kam degjue/lexue deri me tani....!

panta_rhei
29-09-09, 18:39
lajmi me i mire qe kam degjue/lexue deri me tani....!
Pse?
A veq qė po tė ngjanė me ligjet iraniane, apo ēka?!

pirro
29-09-09, 18:43
lajmi me i mire qe kam degjue/lexue deri me tani....!

Edhe mu shume praktik po me doket, sigurisht nuk e bojn tredhjen sikur te derrave, mirepo me ndonje injkesion pa dhembje.

Shpati
30-09-09, 09:11
Intersant!
Kjo metod esht mir te provohet edhe te Femara/Laviret ndoshta qetesohen...

Urata
02-10-09, 04:02
Pse?
A veq qė po tė ngjanė me ligjet iraniane, apo ēka?!


sepse, keta njerez demtojne, len vrrage n'shpirtin e njome te femijve/t'rinjeve....!Intersant!
Kjo metod esht mir te provohet edhe te Femara/Laviret ndoshta qetesohen...

ke te drejte....!


Pedofileve dhe Lavireve duhet tredhur dhe TRURIN...! I mean it...!

panta_rhei
02-10-09, 11:09
sepse, keta njerez demtojne, len vrrage n'shpirtin e njome te femijve/t'rinjeve....!

(mė vjen keq qė unė duhet vazhdimisht ta luaj rolin e "djalit plangprishės" nėpėr tema, por ok):

-Nėse njė djalė 15 vjeē ka marrėdhėnie me dėshirė me njė 14-vjeēare, a e tredhin edhe atė?

-Nėse njė grua ka marrėdhėnie me njė djalė nėn 14-vjeē, si i bėhet punės?

-Nėse del qė gjykata ka vendosur gabimisht, dmth i tredhuri del krejt i pafajshėm, ēfarė bėhet?

Nuk e di taman si ėshtė ligji por mua do t'mė dukej mė e drejtė tė thuhej qė dėnimi ėshtė burgim i pėrjetshėm...

...nuk e dij as nėse ke dėgjuar pėr "mė mirė 100 kriminelė tė lirė, sesa 1 i pafajshėm nė burg", e kėtu do tė kishim "njė i pafajshėm i tredhur"... (???!!!)

Si t'i kthehet jeta e tij njė tė tredhuri tė pafajshėm? (A ke dėgju ndonjiher pėr korrupsionin nė gjykata?) A ma mirė osht me nxjerr ligj pėr tredhjen e njė gjykatėsi tė korruptuar, apo tė njė "pedofili" tė pafajshėm? Cila nga kėto vrragė ėshtė mė e thellė pėr njė shoqėri???

Prandaj tė thashė qė janė ligje iraniane kėto... ligje tė tipit tallava qė e emocionojnė masėn (crowd), e qė nxjerren nė pragje fushatash elektorale... por qė nuk kanė lidhje me humanizmin dhe me tė drejtat e njeriut.

4peace
02-10-09, 13:26
(mė vjen keq qė unė duhet vazhdimisht ta luaj rolin e "djalit plangprishės" nėpėr tema, por ok):

-Nėse njė djalė 15 vjeē ka marrėdhėnie me dėshirė me njė 14-vjeēare, a e tredhin edhe atė?

-Nėse njė grua ka marrėdhėnie me njė djalė nėn 14-vjeē, si i bėhet punės?

-Nėse del qė gjykata ka vendosur gabimisht, dmth i tredhuri del krejt i pafajshėm, ēfarė bėhet?

Nuk e di taman si ėshtė ligji por mua do t'mė dukej mė e drejtė tė thuhej qė dėnimi ėshtė burgim i pėrjetshėm...

...nuk e dij as nėse ke dėgjuar pėr "mė mirė 100 kriminelė tė lirė, sesa 1 i pafajshėm nė burg", e kėtu do tė kishim "njė i pafajshėm i tredhur"... (???!!!)

Si t'i kthehet jeta e tij njė tė tredhuri tė pafajshėm? (A ke dėgju ndonjiher pėr korrupsionin nė gjykata?) A ma mirė osht me nxjerr ligj pėr tredhjen e njė gjykatėsi tė korruptuar, apo tė njė "pedofili" tė pafajshėm? Cila nga kėto vrragė ėshtė mė e thellė pėr njė shoqėri???

Prandaj tė thashė qė janė ligje iraniane kėto... ligje tė tipit tallava qė e emocionojnė masėn (crowd), e qė nxjerren nė pragje fushatash elektorale... por qė nuk kanė lidhje me humanizmin dhe me tė drejtat e njeriut.


Eh more panta-rhei,

keshtu eshte njeriu tifoz partiak e ideologjik, sic je ti.

Interesant, apo jo? Si t'u kujtua Irani dhe Sheriati Islam me kete rast kur kemi te bejme me Polonine, qendren e krishterizmit?
Po te mos kishte qene tifoz (partiak e ideologjik si dhe idolator i idhullit te caktuar) do te kihse menduar ne menyre me konstruktive...


...dhe do te kishe ardhur ne perfundim me te drejte. Por, c't'i besh. Keshtu e ka me tifozllekun: ai t'i verbon syte dhe t'i shurdhon veshet!

Ketu, pra, kemi te bejme me "sheriat" te krishtere, i cili eshte shume me i ashper se ai qe ia ka friken perendimi dhe (tifozet e "lirise" e "demokratise", sic je ti njeri nder ta).
"Parti e qendres se djathte", shoku panta-rhei, ne gjuhen e cukatur perkthehet: parti konzervative. Dhe ajo parti, nese eshte perendimore, sa me konzervative te jet aq edhe me "krishtere" eshte. Keshtu, pra, nese nuk e paske ditur deri tash.

Sa per ligjin per pedofiline per te cilin po behet fjale, eshte mire te ndermerren masa nga me te ashprat, por une dyshoj se me ane te tredhjes zgjidhet ky problem. Kurse i gjithe problemi qendron tek zgjidhja e problemit, apo jo?


***

panta_rhei
02-10-09, 14:23
ok 4peace,
pėrveq asaj pjesės "iraniane" (pėr arsyen e pėrdorimit tė kėsaj pjese, lėrma mua poshtėrsinė, s'ka problem)... a pate diēka tjetėr nė lidhje me postimin qė ma citove???

Makresh
02-10-09, 16:14
Kjo vertet eshte shume e rrezikshme per Polonin dhe imazhin qe promovon an e mban globit sic thot Pantarasja, kur dihet qe ne shtetet koncerva-tore shpesh here ndodhin skandalet seksuale mbi te miturit. E imagjinoni ju pakes kur prijėsi te tredhet ?! Kjo eshte e tmerrshme, edhe un ne vend te pantas do t'isha prononcuar kunder, por ne vend timin, jam PRO ! Dhe nje gje e tille me duket qe egziston ne Kanada.

Urata
02-10-09, 16:37
jetoj ne Canada, mirepo ligj i tille nuk ekziston...! ketu njerez Pedofil kane kerkue ndihme sepse s'kontrollohen edhe pse e din qe shkaterrojne prap veprojne...

panta_rei, ilustrimin qe ke bere me 15 vjeqarin me 14 vjeqaren nuk ka t'beje me Pedofilllek...! e hiq e me hiq nje rast i tille te gjykohet n'vend sllav....! plus ti thue n'rast se e bejne me deshire....!

URGE e pedofilit eshte femiu/riu dhe dhuna....! pastaj, shpesh ndodh se viktimat gjinden te coptuar ne plastic bags...! PEDOFILET jane keta....!


ps: pune e madhe se behet nje tredhje "gabim"...! N'Cngo praktikohet tredhja me shumice dhe deshire...!

Urata
02-10-09, 16:43
Eh more panta-rhei,

keshtu eshte njeriu tifoz partiak e ideologjik, sic je ti.

Interesant, apo jo? Si t'u kujtua Irani dhe Sheriati Islam me kete rast kur kemi te bejme me Polonine, qendren e krishterizmit?
Po te mos kishte qene tifoz (partiak e ideologjik si dhe idolator i idhullit te caktuar) do te kihse menduar ne menyre me konstruktive...


...dhe do te kishe ardhur ne perfundim me te drejte. Por, c't'i besh. Keshtu e ka me tifozllekun: ai t'i verbon syte dhe t'i shurdhon veshet!

Ketu, pra, kemi te bejme me "sheriat" te krishtere, i cili eshte shume me i ashper se ai qe ia ka friken perendimi dhe (tifozet e "lirise" e "demokratise", sic je ti njeri nder ta).
"Parti e qendres se djathte", shoku panta-rhei, ne gjuhen e cukatur perkthehet: parti konzervative. Dhe ajo parti, nese eshte perendimore, sa me konzervative te jet aq edhe me "krishtere" eshte. Keshtu, pra, nese nuk e paske ditur deri tash.

Sa per ligjin per pedofiline per te cilin po behet fjale, eshte mire te ndermerren masa nga me te ashprat, por une dyshoj se me ane te tredhjes zgjidhet ky problem. Kurse i gjithe problemi qendron tek zgjidhja e problemit, apo jo?


***Ka ca jave qe u zhduk nje goce e re...! mbas ca javesh i vetmi track eshte se nje prijes fetar po i bindka gocat t'arratisen nga familja....deri tani kishte arritut ti bind 35 veta....! per kete gocen nuk po dihet se ku eshte...vetem se e din qe dhe prijesi fetar eshte i "zhdukur"....!

>>{SpOnGeBoB}<<
02-10-09, 16:46
shife mara qfare ligji qishtu qesharak kane miratue. Ev shoq po qita qe e kan prue qat ligj po deshka ma se pari me ti nxan mi tredhe ne tru qishtu. Po ne Poloni mara ja qatje ka me bollek qasishna p...jeshka, purtokallina ja kerkund hiq qishtu. Jo mi tredhe po qita pedofilat shmajsere mara si ne auschvic... finito qishtu.

Urata
02-10-09, 18:10
shife mara qfare ligji qishtu qesharak kane miratue. Ev shoq po qita qe e kan prue qat ligj po deshka ma se pari me ti nxan mi tredhe ne tru qishtu. Po ne Poloni mara ja qatje ka me bollek qasishna p...jeshka, purtokallina ja kerkund hiq qishtu. Jo mi tredhe po qita pedofilat shmajsere mara si ne auschvic... finito qishtu.

ti edhe me t'mire ligjin....!

Shpati
02-10-09, 21:45
sepse, keta njerez demtojne, len vrrage n'shpirtin e njome te femijve/t'rinjeve....!

ke te drejte....!


Pedofileve dhe Lavireve duhet tredhur dhe TRURIN...! I mean it...!

Un bera shaka.
Nuk perkrahi Ligj te till. Ligj i till esht ne kundershtim me te drejtat e njeriut ,askush nuk ka te drejt ne emer te siguris te bej operacion te tjeret.
Duhet gjet zgjedhje tjeter.

roadrunner
02-10-09, 21:54
Mund ti lexojme neser keto dyja:

http://www.kosova-sot.info/?p=47115


http://www.kosova-sot.info/?p=46703

Urata
02-10-09, 22:15
Un bera shaka.
Nuk perkrahi Ligj te till. Ligj i till esht ne kundershtim me te drejtat e njeriut ,askush nuk ka te drejt ne emer te siguris te bej operacion te tjeret.
Duhet gjet zgjedhje tjeter.

une JO...!

ps: terstenikasi rrihte krah se vajzat e xhaxhait ishte ai i pari qe e i c/virgjeroi....! tani ato n'Amerik, duke ia sjell diellin mbi koke babit...! Babai(xhaxhai i ketij burrit) e therriste dhe ankohej tek ai qe u vrau thelbin e mireqenjes njerezore...!!!!

ps: gruaja e tij i din te gjitha, e ka zane dhe vete me vajze 14 vjeqe, pastaj me te tjera dhe provon ne cfaredo menyre ta mbaj...!

po Shpato, po....! duhet pre ne rrenje biles....!

Shpati
03-10-09, 10:21
une JO...!

ps: terstenikasi rrihte krah se vajzat e xhaxhait ishte ai i pari qe e i c/virgjeroi....! tani ato n'Amerik, duke ia sjell diellin mbi koke babit...! Babai(xhaxhai i ketij burrit) e therriste dhe ankohej tek ai qe u vrau thelbin e mireqenjes njerezore...!!!!

ps: gruaja e tij i din te gjitha, e ka zane dhe vete me vajze 14 vjeqe, pastaj me te tjera dhe provon ne cfaredo menyre ta mbaj...!

po Shpato, po....! duhet pre ne rrenje biles....!

Realiteti ndonjeher esht i hidhur.

Personalisht jam per denime te gjata. E ne rast se ekziston rrezik per shoqerin mund per qeshtje sigurie te mbahet ende i burgosur deri sa i njeti person te mos paraqes rrezik per shoqerin.

Guri i madh
19-10-09, 00:16
bash ligj i mir bile polonia ka hezitue me e hjek ligjin me vdekje


merre me mend sa gjerman jetojn ose e vujn denimin per ngjarje te tilla e ata shtiren sikur jan te smur psiqik , a jetojn ma mir se puntort qe punojn nga 10 ore ne dit e pas 10 viteve kur e kryjn burgun dalin e prap e bejn te njejten veper


e kto shpenzime ne duhet me i pague nga tatimi


e polonia bash ligj te mir po dojka me aprovue nse mundet

Fshatari
19-10-09, 10:00
bash ligj i mir bile polonia ka hezitue me e hjek ligjin me vdekje


merre me mend sa gjerman jetojn ose e vujn denimin per ngjarje te tilla e ata shtiren sikur jan te smur psiqik , a jetojn ma mir se puntort qe punojn nga 10 ore ne dit e pas 10 viteve kur e kryjn burgun dalin e prap e bejn te njejten veper


e kto shpenzime ne duhet me i pague nga tatimi


e polonia bash ligj te mir po dojka me aprovue nse mundet
Tatimet paguhet edhe per gjera tjera:
-shkollimi i femijve;
-siguria e pergjithshme e ēdo qytetari qe jeton n'ate vend;
-infrastruktura(perdorimi i rrugeve kolektive....), me nje fjale, ēdo gje qe mundeson jeten e nje individi ne nje kolektivitet, nje shoqeri. Nese ēdo individ nuk kontribuon me tatim brenda nje shoqerie, ajo shoqeri zhduket vetvetiu.
Ka njerez te pafat : hendikep fizik ose mendor. Nuk jane fajtor per hendikepin e tyre: ata duhen ndihemuar pikerisht nga tatimet dhe kondtributet tjera te te gjithe qytetarve te atij vendi. Nje shoqeri pa solidaritet shkon drejt zhdukjes, dhe fiket perfundimisht...!
Nese gjermanet ne fjale vuajne 10 vjete burg dhe megjithate, me te dal nga burgu "recidivojne" ata nuk shtiren por jane vertet te semure psiqik. Meritojne te denohen me "tredhje" ?
Tredhja eshte cenim i integritetit fizik te nje individi; denimi me vdekje, per ēfare polaket paskane hezitue shume para se t'a suprimojne, eshte vertet praktike barbare qe karakterizon disa nga ata popuj qe veten e cilesojne "shume te qytetruar e human".

Skyfter
19-10-09, 12:59
Polaket si popull i urte dhe shum tolerant te miratojn ket ligj, interesant!

Jo mi tredh por mi katapultu nga planeti Tok ne nje planet tjeter, ne Diell do ishte me se miri, ose ne karrig elektrike mi djeg per se gjalli!


Kjo s'ka te bej hiq asgje me "boten e civilizume" apo me te drejtat e njeriut, sepse keta(pedofilat) nuk jan njerz, jan djalli personalisht!

Me vjen shum mir, e shpresoj se edhe tjerat Shtete te ndjekin ket hap qe paskan be Polaket!

jadore
19-10-09, 13:20
Polaket si popull i urte dhe shum tolerant te miratojn ket ligj, interesant!

Jo mi tredh por mi katapultu nga planeti Tok ne nje planet tjeter, ne Diell do ishte me se miri, ose ne karrig elektrike mi djeg per se gjalli!


Kjo s'ka te bej hiq asgje me "boten e civilizume" apo me te drejtat e njeriut, sepse keta(pedofilat) nuk jan njerz, jan djalli personalisht!

Me vjen shum mir, e shpresoj se edhe tjerat Shtete te ndjekin ket hap qe paskan be Polaket!

valla po del qe jam jo humane veq edhe une i bashkangjitem mendimit te Skyfterit ,
sa vrejta nga ju tjeret folet vetem ne njerin kend te humanizmit , po viktima dhe traumat qe lene vrrage ne jeten e me tutjeshme te tyre..( a nuk jane me mirjera e mijera raste qe shkenca e psiqikes mundohet ti sheroj )
Uroj dhe e pershendes bile por me shpresen qe nuk do te keqperdoret ne raste.