PDA

View Full Version : Polanski, 1977-2009 ( i lire ) tash ne vuajtje


pirro
14-10-09, 07:29
Polanski ndihet i stresuar nė burg


Nga Express mė 11.10.2009 nė ora 17:06

Regjisori Roman Polanski ndihet i stresuar pas dy javėve tė arrestimit tė tij nė Zvicėr ku pas pak do tė pėrballet me ekstradimin e tij nė SHBA pas rastit tė vitit 1977 qė e involvon atė nė dhunim tė njė vajze 13 vjeēare, ka thėnė avokati i tij tė dielėn.

“E kam parė qė ėshtė i lodhur dhe i stresuar”, ka thėnė Herve Temime pėr gazetėn “Sonntag” njėra nga dy gazetat qė ka folur mė sė shumti pėr fituesin e ēmimit Oskar dhe burgimin e tij nė Zurich.

“Roman Polanski, i cili ėshtė 76 vjet, duket shumė i brengosur dhe i stresuar kur e kam vizituar atė”, ka thėnė Temime pėr gazetėn.

“Polanski ishte nė njė gjendje tė keqe mendore”.

Polanski ėshtė shpallur fajtor nga Los Angeles pasi ka pasur seks me njė vajzė 13 vjet nė vitin 1977 dhe ka kaluar 42 ditė nė burg duke bėrė teste tė ndryshme psikiatrike.

Megjithatė, ai ėshtė larguar para se rasti tė pėrfundoj sepse ka besuar se gjykata do ta dėnoj atė me 50 vite burg.

Autoritetet zvicerane kanė refuzuar tė tėrheqin lirimin e Polanskit tė martėn dhe po ashtu kanė kėrkuar nga gjykata zvicerane qė tė bėjnė ekstradimin e Polanskit. Ata kanė refuzuar edhe kėrkesėn e avokatėve pėr lirim me kusht tė tij.

Zyrtarėt zviceranė kanė thėnė se ata besojnė se ėshtė rrezik i madh qė Polanski tė lirohet me kusht.

Temime ka thėnė pėr gazetėn Sonntag se Gjykata Federale e Zvicrės do tė merr njė vendim “shumė shpejt” por do ta liroj atė mė kusht.

“Ai do t’i plotėson tė gjithė kushtet pėr tė qėndruar nė Zvicėr gjersa tė kryhen procedurat e ekstradimit”, ka thėnė ai.

Regjisori, i cili mban shtetėsi tė dyfishtė franceze dhe polake, ishte arrestuar me kėrkesė tė autoriteteve amerikane kur ai ka ateruar nė Zvicėr me 26 shtator pėr tė marrė njė ēmim pėr tė arritjet e tija tė mėdha kinematografike nė njė festival filmi nė Zurich.

Makresh
14-10-09, 07:47
Drejtesia duhet te jet e njejt per te gjithe !

Polanski, ti mbaroj edhe keto dit qe i kan mbetur ne burg.

flutra
14-10-09, 12:17
Heret a vone drejtesia fiton gjithmone

elvio
11-07-10, 00:30
maniaku pedofil.

epshet e tij te pakontrolluara duhet te behen rasti tregues qe jo ne burg,por prerjen e organeve gjenitale tia s'kuqin ti haje.

Oqeani
12-07-10, 15:47
E ka hanger jeshil - thojne - e tash kin se po bejme diē !!!!