PDA

View Full Version : Supė me mish viēi dhe perime ...


Jana
04-11-09, 15:35
http://www.telegrafi.com/fo/receta/f.1030000614941_m.jpg

Nevojiten:
● 1 kg mish e 5 patate tė prera nė kubikė
● 2 karota tė prera nė feta
● 2-3 degė selino tė prera trashė
● 5 lugė salcė domatesh
● 1 filxhan ēaji makarona tė vogla (yje apo forma tjera)
● 3 lugė vaj ulliri
● kripė e piper.
Gatimi
1. Presim mishin nė copa tė vogla dhe e vėmė tė ziejė nė njė tenxhere tė madhe. Zierja bėhet nė zjarr mesatar, derisa mishi tė jetė pothuajse gati. Nga mesi i zierjes shtojmė kripė sipas dėshirės.
2. Nė vazhdim hedhim nė tenxhere patatet, selinon, karotat dhe vajin. I lėmė tė ziejnė derisa tė zbuten. Pasi tė jenė pothuajse gati, i nxjerrim perimet dhe mishin nga tenxherja me ndihmėn e njė luge tė madhe me vrima.
3. Hedhim nė ujė makaronat dhe i lėmė tė ziejmė pėr 1/2 e kohės qė shkruhet nė paketė. E rregullojmė me kripė e piper dhe hedhim salcėn.
4. Shtojmė mishin dhe perimet dhe i lėmė tė ziejnė derisa tė bėhen gati makaronat. Gjatė zierjes shtojmė pak ujė tė nxehtė nėse konsiderohet e nevojshme.