PDA

View Full Version : Poezi nga Lapsi.


Lapsi
05-11-09, 09:26
Heshtja

Nė botė nuk kishte
Si dashuria jonė
Kėtė, sot ia them vetes
Se ty je largė.

Ishe shkas pėr gjithėēka
Tė kėrkojė nderė,
Edhe pse jam shumė largė
E di se ēka tė mundon.

Dua tė heshtė pėr ndarjen mizore
Duke kuptuar tė qeshurat e tuaja
Qė sonte mė le vetė
I burgosur me ndjenjėn time

Kam marrė rrugė tjetėr
E di qė s’mė pret
Dua qė tė vdes ne dorėn tėnde
Tė tė dua edhe njėherė.


Agim Jakupi- Shkup

~AnnA~
05-11-09, 09:51
Me kete poezi te bukur me perkujton Lasgush Poradecin...Po ajo lehtesi magjepse e lojes me fjalet, me vargjet, me dometheniet e thella....

Lapsi
05-11-09, 10:10
Me kete poezi te bukur me perkujton Lasgush Poradecin...Po ajo lehtesi magjepse e lojes me fjalet, me vargjet, me dometheniet e thella.... ahahahahha, sa kam qeshe e te kenaqt Zoti... ku tu kujtua Lasgushi, une mendoja se do me krahasosh me poetin e mjerimit ahhahhahahahah

~AnnA~
05-11-09, 10:18
ahahahahha, sa kam qeshe e te kenaqt Zoti... ku tu kujtua Lasgushi, une mendoja se do me krahasosh me poetin e mjerimit ahhahhahahahah
:smile:
Lasgushi ka shkruar pak ne kete stil :smile:

Lapsi
05-11-09, 10:30
:smile:
Lasgushi ka shkruar pak ne kete stil :smile: sa e mire qe je :wink:


A thua po me bejne syte
N ata pse qenka sikur dite?
N doshta gabohem, por
A nna qenka ketu

Idila
06-11-09, 13:41
...Mjafton qė s`bėrtas.
Tė bėrtas?
Po ku ta marr zėrin?
Mjafton qė s`marr vrapin.
Vrapin?
Po ku t`i marr kėmbėt?
Oh, dua tė bėrtas, oh dua tė ik, oh dua tė vdes.
Tė bėrtas qė tė dėgjohem pėrtej shtatė bjeshkėve
e shtatė krojeve.
Tė iki larg e mė larg ku tė mos ketė as frymė njeriu
as gjurmė kafshėsh.
Errėsirė.
Ftohtė.
Fishkėllimė ere.
Ushtimė lumi
.........Islamaj

Lapsi
06-11-09, 13:52
Zemer per ty i mbaj krahet hapur;
po te pres gjer ne padurim.
Po ti buzeqesh, Dashuri
,dhe kur buzeqesh te dalin flatra
,te lehta e tetrendafilta
Dhe gjithcka vjen e ndizet
Reflekton drite ne cdo kend
mbyll syte nje fluturim
C'ze i thelle i gjakut,c'rahje zemre
Sherim per shpirtin tim
Tek te shoh qe vete vjen
Rrahje zemre te forta
Qe iu ngjane hapave
Tuaj te shpejtuara
qe merr forme vetem ne fluturim.
me ben ta harroj te shkuaren
ta quaj diten dhe naten si te doje
trupi dhe shpirti notojne
si drure te humbur
qe uji i mbyte ose i ngre lirisht,
me lirine e dashurise
Ti ma mundeson gjallerimin

Agim Jakupi

egiiiii
06-11-09, 16:13
Lapsi respekt te koke poet i fort...

Lapsi
06-11-09, 16:15
Lapsi respekt te koke poet i fort... flm, rrofshe

Drenushaa
06-11-09, 17:28
Pershendetje Lapsi vertet poezi e bukur ,po i jep nje freski te kendshme ketij forumi .Suksese

Lapsi
06-11-09, 20:47
Pershendetje Lapsi vertet poezi e bukur ,po i jep nje freski te kendshme ketij forumi .Suksese freskin e gjeta mes jush, flm per ngrohtesin e treguar ndaj meje

Linka_pz
06-11-09, 21:30
Zemer per ty i mbaj krahet hapur;
po te pres gjer ne padurim.
Po ti buzeqesh, Dashuri
,dhe kur buzeqesh te dalin flatra
,te lehta e tetrendafilta
Dhe gjithcka vjen e ndizet
Reflekton drite ne cdo kend
mbyll syte nje fluturim
C'ze i thelle i gjakut,c'rahje zemre
Sherim per shpirtin tim
Tek te shoh qe vete vjen
Rrahje zemre te forta
Qe iu ngjane hapave
Tuaj te shpejtuara
qe merr forme vetem ne fluturim.
me ben ta harroj te shkuaren
ta quaj diten dhe naten si te doje
trupi dhe shpirti notojne
si drure te humbur
qe uji i mbyte ose i ngre lirisht,
me lirine e dashurise
Ti ma mundeson gjallerimin

Agim Jakupi

Shume e bukur suksese ....

Lapsi
08-11-09, 12:42
Ate Nate

Kisha menduar te shkruaja dikur
nje poezi per vajzen e bukur
me syrin qe shkelqen
qe edhe sendet lulezojne
ne prezenc te saj
I them fjales je e lire
Ke dore qe ta shkruash
Ke qiell qe te fluturosh
Ke enderr qe e shehe cdo nate
ke jete per te jetuar
hedhi syte si dy vetetima
Akrepat le te levizin sit e duan,
si dy krahe te hapur
qe presin fjalen e embel te saj.
Ktheva koken duke mbajtur hapa
mendoja se binte qielli
i kesaj nate te qete
duke shkruar kete poezi

Agim Jakupi

emine
08-11-09, 13:02
U bera mekatare
te theva nje krah Pellumbi im
doja qe ti mos te fluturoje
ne hapsiren e qiellit tim
Doja ti te jetoje ne Parajs
dukej e padrejt kjo Bote
e xhelozoja qiellin,diellin henen yjet
qe te veshtronin .....

sa dhibje kishe ate nate
kure rave i plagosur ne prehrin tim
dhe lotet e mije te ran mbi buzet tua
Kishe etje ,
te ushqeva me lote
Mu ate nate
Te rrembeva pergjithmone
dhe te mbaje mshefur
te sigurt,aty ku askush nuke do te gjej
as engjujte e parajses,
te kam mshefur te sigurte
me nuke mundem
as une te te gjej me ty,,,
(beba jote)

Lapsi
08-11-09, 13:17
I plagosur isha
nga dashuria qe ndjesha per ty
mu ne ate nate
kur hena bente drite
yjet shkelqenin pa pushim
e dija se e xhelozoje
qiellin qe larte teje
po si nje engjell
erdhe me rembeve mua

Albonita
08-11-09, 13:18
Ate Nate

Kisha menduar te shkruaja dikur
nje poezi per vajzen e bukur
me syrin qe shkelqen
qe edhe sendet lulezojne
ne prezenc te saj
I them fjales je e lire
Ke dore qe ta shkruash
Ke qiell qe te fluturosh
Ke enderr qe e shehe cdo nate
ke jete per te jetuar
hedhi syte si dy vetetima
Akrepat le te levizin sit e duan,
si dy krahe te hapur
qe presin fjalen e embel te saj.
Ktheva koken duke mbajtur hapa
mendoja se binte qielli
i kesaj nate te qete
duke shkruar kete poezi

Agim Jakupi


Uaooo..Metvertet Shum shum e mire..!
Te pershndes dhe deshiroj edhe shum e shum shkrime te bukra.
Rrespkt.

emine
08-11-09, 13:33
isha e hutuar
friga me kaploi
pash krahet e tu te plagosun
gjersa te perkdhejla fytyren tende
qelsi i zemres sate me humbi
nga engjulle qe isha
u bera djall
nga lotet qe derdha u beren gur

nga lenkimet e tua
humba zemren time pergjithmone
qielli u erresua
yjet u shkeputen nga qiej
aty ku yjet ran ,mbeten gjurmet
e asaj nate pergjithmone.....
mu ne ate vend mbolla nje kopsht
dhe pagzova me emrin tend...

Idila
08-11-09, 15:58
Lapsi i nderuar, respekt pėr poezit tuaja, por do tė ishte mirė sikur tė gjitha t`i pėrmblidhje nė njė temė tėnden personale. :smile:

Lapsi
08-11-09, 16:37
Ti bene gabim
djalli nuk jeton me ty
ishe nje engjell mbrojtes
qe plaget mi sheron

qielli nuk u erresua
po syte i kishe te mbyllur
dhe me endje pritshe
puthjet qe ishin vetem per ty


Lapsi i nderuar, respekt pėr poezit tuaja, por do tė ishte mirė sikur tė gjitha t`i pėrmblidhje nė njė temė tėnden personale. :smile: ndoshta, edhe keshtu nuk eshte keq :wink:

emine
09-11-09, 13:02
ti triumfon fitore
vallzone rrotull gjahut tend
ulurine si nje ujkone
qesh ,qesh dhe vetem qesh
nga goja yte del vrere dhe gjak
i percjell
talljet tua
kam dhembje me ju
kam derdh lote per ju
per te bukuren
qe nje dite u be bish
per engjujt qe i debov
per vajzen e endrrave
qe sote bredh rrugeve
ku llampat e kuqe
shendrisin mekatet tua
heshti
lutem per ty
dhe vetem me heshtje
do vras shpirtin tende
mekatar...

Lapsi
09-11-09, 13:11
Sikur ta kuptoje
kete heshtjen time
do tu mbushnin syte me lot
e zemra do te qante

dua, dua te heshte
edhe neser dua te jete keshtu
ti ike sikur e pa qene
e une rri ende ne heshtje

Lapsi
10-11-09, 12:44
Jetoj brenda syve te tu,
Dhe shiqoj mbi malet e mia,
Syte po deshėn shi,
Do te derdhin pika lotėsh gezimi
nen peshen e nates qe shembi urrejtjen
nga dashuria qe kam per ty
perjetesisht do ta quaj gezim
momentin kur e shohe
henen mbi mal,
qiellin e kaltert mbi mua
shemben e yjeve
tani te bera pluhur
nga momenti qe te pata puthur.


Agim Jakupi- Shkup

Lapsi
17-11-09, 10:08
Sikur

Nga dritarja e vogel
shiqoja shiun qe binte,
mendoja ne vete
sikur ky shi te me lage mua!
Enderra ishte futur aty afer
ne dhomen e gjumit
mendoja ne vete
sikur te jem afer teje
peshperitje te kota
nje heshtje qe mbisundon
mendoja ne vete
sikur te te perqafoj
gjithe ai hall e gjithe ajo merzi
dhe nje trishtim i lene pas
mendoja ne vete
sikur nje dite do te jemi bashke..

Agim Jakupi

Lapsi
20-11-09, 09:25
Vallė ēke Shqiponjė


Shqiponjė e zezė e mėrzitur
Vallė do tė jeshė ndonjėherė e ngritur,
Tė fluturosh e lirė nė ēdo anė,
Tė shiqosh bukurinė e atdheut Shqipėri nėnėShqiponjė e dashur mos u dorėzo
Dili pėrballė armikut dhe me shpirt lufto,
Qėndro ballin lartė me kokė perpjet,
Vdekja pėr liri pėr ty ėshtė jetė.Shqiponjė e dashur duro edhe pak,
Se trimat tanė po marrin hak,
Po luftojnė e po e mbrojnė nėnėn Shqipėri,
Kėrkojnė atė qė i takon tė shtrejtės liri.


Shqiponjė besnike hapi krahėt fluturo,
Je nė liri erdhi dit e bardhė
edhe pėr ty pėr, nėnėn Shqipėri
Sidomos, kur tė shpallim nė Kosovė PAVARSINĖ.


Agim Jakupi

Lapsi
02-02-10, 10:24
Porsi dielli ajo ndrit
Sytė e zi sikur rrush
Flokėt brune tė lėshuara
Tė hidhet zemra pėrpjet


Shiqimi i saj vret
Me butėsi pėrfiton ēdo zemėr
Ėshtė nder tė njohėsh kėtė bukuri
Qė shkėlqimi kurrė nuk do ti humbasė

Si qendėr ku hėna duket mirė
Jeton me ndjenjen e krenarisė
Kurorė tė e artė dhe shpirt ndriēuar
Mė pėrgėzon me agimin e njė dite tė re

Rri e mbuluar me dashuri
Qė dhuron pėr shoqėrinė
Me mendime tė bukura
Tregon pėr zgjuarėsi

Jana
02-02-10, 10:34
Jetoj brenda syve te tu,
Dhe shiqoj mbi malet e mia,
Syte po deshėn shi,
Do te derdhin pika lotėsh gezimi
nen peshen e nates qe shembi urrejtjen
nga dashuria qe kam per ty
perjetesisht do ta quaj gezim
momentin kur e shohe
henen mbi mal,
qiellin e kaltert mbi mua
shemben e yjeve
tani te bera pluhur
nga momenti qe te pata puthur.


Agim Jakupi- Shkup

Te gjitha te mira....kjo m'pelqej pak me shum...

elvio
03-02-10, 20:06
urime i shenjti lapsi

Lapsi
03-04-10, 12:03
Per Ty
Vjen e ndizet nje drite
O sa embel buzeqesh
Ti ma perligj gjallimin
O te vdes pa te njohur,s'vdes,se s'kam jetuar
Ne ty gjenden flatra pendetrendafili
I mbylli syte tek ndiej nje fluturim

Prisni nga une qe t'ua them me goje kush eshte ajo ?
Ėshte e bute,syte i shkelqejne,shoqe me henen
Rreze dashurie qe shperndane

Ajri enderron misterin e melodive te fshehta
Ruaj kengen ne kujtese
Sikur njeriu te mund te thoshte
I nderuar dhe me fat paskem qene

Lapsi
01-06-10, 14:56
Mos rri ne heshtje

Ku je qe nuk te shohe
Zeri yt nuk degjohet
Te shkruaj e nuk pergjigjesh
Me bene te mendoj

Mos heshte, thuama nje fjale
Thuama dhe fshehu perseri
Mos me bene te vuaj
Se kam vetem nje shpirt

Me mungon po te them
Sikur nuk e kupton
Nese do te verteten
Te dua, te dua si me pare.

A.J