PDA

View Full Version : Sa mbas vdekjes!kushe dhe si,? do te shpallet Dr,-I.Rugova,Profet


sherri
08-11-09, 20:21
Duke u bazuar ne jeten dhe historine e njerzimit kur flitet per Profetet ,te gjithe ata ishin me pamje njerzore,pra ishin Njerz,por qe dalloheshin me mbi vepra nga njerzit e rendomte ,andaj duke analizuar punen e Rugoves,si e filloj ,ne qfare kushte dhe rrethanash veproj,dhe ku arriti me jepe te kuptoje qe kishte veti Profetike.....You will always be in our Hearts.... Dear President........

...ishte ky nje koment,qe me shtyri te mendoj,dhe te hape nje debat rreth ketyre procedurave....Kushe duhet ta beje?,sa mbas vdekjes e tij?............

murrizi
08-11-09, 21:41
Hė sherr ku e ke hallin kėsaj radhe, tė tė japi edhe unė ndonjė tė kuqe (e tė bėhem si ti) apo tė diskutojm Temen ?!

Mirė, unė prap do tė zgjedhė kėtė tė dytėn, sepse nuk dua tė bėhem si ti. (pjesa qė ska tė bėjė asgjė me temėn, dhe si e tillė fshihet).

Koha shėron plagėt, dhe me to edhe bie mllefi pėr hakmarrje

Se a ka Kosova nevoj pėr profet, dhe njerz qė u duhet kėnduar lavdi, kėtu skam asnjė mė tė voglin dyshim.

Sa mbas vdekjes, kush e tek, si dhe a do tė shpallet vetė Ibrahim Rugova profet i Shqiptarėve, kėtė nuk dua as unė si njė "anti" rugovian ta mohoj.
Meqense jemi nė prag tė zgjedhjeve (poqėse sherri ja ka mėsye kėtyre ditėve ta shpall Rugoven Profet?) unė nuk do ti kisha hyrė kėtyre qėshtjeve delikate nė prag tė zgjedhjeve, apo nė formė e dėshir tė njė formacjoni politik.

Tė gjithė ata qė njė ditė do tė bėjnė pjes nė PROFECIN e Shqiptarit do tė sortirohen me kujdes, larė e shpėrlar mirė e mirė, e pastaj vue nė murin mbi oxhak.
Profet ?
Ktu e kam paksa problem ta kuptoj "me Sherr" ēka ėshtė menduar, dhe si ishihka dikush profetėt Shqiptarė nė tė kaluarėn, dhe pse jo edhe nė tė ardhmen.

sherri
08-11-09, 22:09
Adnan Mustafa (http://www.facebook.com/adnan.mustafa1?ref=mf) All great leaders walk alone. Their singularity springs from their ability to discern challenges that are not yet apparent to their contemporaries.
Tė gjithė liderėt e mėdhej ecin vetėm. Singulariteti i tyre buron nga aftėsia e tyre pėr tė dalluar sfidat tė cilat nuk janė ende tė dukshme pėr bashkėkohėsit e tyre.
H.Kissinger

Kėshtu ishte Ibrahim Rugova.


Diana Danger (http://www.facebook.com/profile.php?id=1802812394&ref=mf) dr.ibarahim rugova nuk pati femijeri as rini por gjithmon burreri....krenohemi qe e patem ai eshte nje vizion per te ardhmen ton...per dr.rugoven nuk thuhen kurr te gjitha

Genc Kadriu (http://www.facebook.com/genc.kadriu?ref=mf) Sa here qe thrrasim emrin tend PRESIDENT RUGOVA i beje lavdi te gjithe atyre qe shkrin trupin dhe mendjen per KOSOVEN, sepse ti je vet simboli i sakrices.

Minerva Dermaku (http://www.facebook.com/profile.php?id=1241698020&ref=mf) "Te jetosh ne zemrat e atyre qe i le pas, do te thote te mos vdesesh kurr". Ishe dhe do te mbetesh perhere si Presidenti me i dashur dhe me i respektuar, si nga shqipetaret ashtu edhe nga mbare bota.

Ju kerkoje falje personave qe i ri-citova ketu,mec nuk i njof!

sherri
08-11-09, 22:22
murriz,mere veten me t'mire!nuk esht ketu tema as e zgjedjeve,as e reputacioneve(se hiq s'esht kah ma nin kush te jep t'kuq e kush t'bardh) as kurfar fushate,asnje parti tani me nuk identifikohet me emrin e t'madhit I.Rugova.

Edhe ketu nuk besoj qe dine me dhane fare keshille per ket tem-pytje,nuk je kompetent,mos i jep vetit detyrim me u pergjegj ne c'do tem e ne c'do shkrim,,jo per dicka,po pe bane veten bajat edhe te neveritshem

(mod. ju luse ta fshini mbasi ta lexon murrizi :P)

murrizi
08-11-09, 22:40
E lexova sherr, ndėrsa pėr ta fshir nuk ka nevoj mendoj une, pse tek e fundit, edhe kur dėrdėllisim, edhe kur i vardisemi gocave, edhe kur shjam e lavdėrojm , le tė mbetemi ne, ne me "origjinalitetin" tonė.

>>Populli imė i dashur, tė ka ngelė njė mizė nė ballė, pa dale ta nxjerrė koburen e ta hjek<<.

4peace
09-11-09, 00:23
Duke u bazuar ne jeten dhe historine e njerzimit kur flitet per Profetet ,te gjithe ata ishin me pamje njerzore,pra ishin Njerz,por qe dalloheshin me mbi vepra nga njerzit e rendomte ,andaj duke analizuar punen e Rugoves,si e filloj ,ne qfare kushte dhe rrethanash veproj,dhe ku arriti me jepe te kuptoje qe kishte veti Profetike.....You will always be in our Hearts.... Dear President........

...ishte ky nje koment,qe me shtyri te mendoj,dhe te hape nje debat rreth ketyre procedurave....Kushe duhet ta beje?,sa mbas vdekjes e tij?............

Me shume gjasa ti nuk ke lexuar kurren e kurres per jeten dhe veprat e cilitdo profet. Per ta provuar kete pohim timin eshte ajo se ne cka bazohesh ti.

Per cdo profet mund te hartojme nje profil ku mund t'i gjejme 5-10 pika baze, te cilat perputhen me cdonjerin profet. Nese i marrim pese (5) nga ato pika karakteristike te nje profeti dhe ato pika i kerkojme tek personaliteti i I. Rugoves, nuk ka gjasa qe tek ai ta gjejme as nje gjysme pike.

Kete s'po e them as nga urrejtja e as nga dashuria. Per ta qujatur ndokend profet duhet lexuar e studjuar shume tekste. Duhet kohe e madhe.

Une s'mund t'ia ndaloj askujt te merret me poezi, romane, vjerrsha... dhe ato t'ia thurre ndonje personaliteti, per te cilin ndien simpati te zjarrte, sic eshte edhe ky rasti me I. Rugoven. Mirepo, faktet jane dicka tjeter e krejt tjeter eshte romani, vjerrsha e poezia.

Pas pak vdekjes se tij kam lexuar shume shkrime dedikuar atij (sidomos tek trepca.net) dhe shumica kane qene te ekzagjeruara ne cdo aspekt. Shkurt: bukurshkrime e asgje me teper. Kete ndodhta do te mund ta kuptoja sepse ata ato shkrime i kishin shkruar ende me lot ne sy. Ama sot, pas aq kohe te shkruash e mendosh njesoj si atehere s'eshte asgje tjeter pos nostalgji.

Ne ato shkrime jo qe quhej vec profet por edhe gjithcka tjeter. Me se shpeshti quhej edhe Gandi i Kosoves. As kjo nuk qendron. Per ta quajtur dikend Gand duhet gjithashtu te lexohet biografia e Gandit. Dhe, nese lexojme biografine e tij mesojme se Gandi ka bere rezistence paqesore aktive. Pra, gjat tere jetes se vet ka ndermarre aksione paqesore aktive. Kurse, nga ana tjeter, tek I. Rugova ka qene e kunderta : rezistence paqesore pasive. Dhe kjo rezistence me plot te drejte eshte quajtur "filozofi e pritjes".


***

Urata
09-11-09, 04:33
Duke u bazuar ne jeten dhe historine e njerzimit kur flitet per Profetet ,te gjithe ata ishin me pamje njerzore,pra ishin Njerz,por qe dalloheshin me mbi vepra nga njerzit e rendomte ,andaj duke analizuar punen e Rugoves,si e filloj ,ne qfare kushte dhe rrethanash veproj,dhe ku arriti me jepe te kuptoje qe kishte veti Profetike.....You will always be in our Hearts.... Dear President........

...ishte ky nje koment,qe me shtyri te mendoj,dhe te hape nje debat rreth ketyre procedurave....Kushe duhet ta beje?,sa mbas vdekjes e tij?............

edhe une ia kam bere vetes kete pyetje sa here...! interesant, sherri dhe une njejte mendojm per Prohet Ibrahim Rugova!

ps: E pse sherri e bere publike, siklet u ke vesh disave...? :

sherri
09-11-09, 10:24
Mjesi!qe ketu i lejohet te shkruaje gjithefar plehnishte,esht e diur, tema,esht ne form pyetje....kushe dine dhe sa dine rreth ketyre procedurave,,si Pirro qe e kishte fillu..:qe vjen lumturimi,mandej duhet kohe e caktume.....etj.

4 pisa,kishte cek disa pika,po jo edhe cilat duhet te jene ato!, pere pose qe ne fund kishte perserit disa ide fraza (budallica) te Adem Demaqit,...deri sa shume analitik botnor e quajten Gandi i Ballaknit!.

Une po japi disa "pika" qe nje profet i pati,te cilat I.Rugova nuk i pati:Rugova nuk ishte skllavopronar,nuk kishte te bante kurgja me bigomanin,as perverzitetin,(nuk abuzoj as nuk martoj femera te mitura)nuk ekzekutoj njerz,qe folen,shkruan(e lehen) kunder tij...keto jane perparia e tij ndaj disave qe sot njihen si profet,e cka esht ma e randsishmja esht i joni,do te jet profeti jone,se kushe ishin,cfar i bani profet ata te harapis,sherri nuk can pallen shume:redface:

proletari,shpat,s'pari denim,e gjykim mbas vdekjes duhet ti bahet Satrapit Enver,(shpatit).. se kushe duhet gjykuar,e kush lumturar,...fjalen e jep populli,,e ne cdo popull ka mikroba,dihet,edhe qe ju pak disa jeni nder ato mikroba edhe ajo dihet, pore edhe ju e keni nje "vler"!?si parazit qe jeni,na pastroni nga mbeturinat (hani njeri tjetrin).

4peace
09-11-09, 11:54
***

Kah e hongra e mė zuni sherri edhe mu…

Kopeja

Unė e pėrmenda njė herė shembullin e lopėve. Po e pėrsėris.
Takohen dy fermerė dhe njėri po e pyet tjetrin: „ O Filan! Ēka ėshtė puna qė lopėt s’po e hanė kashtėn”. Fisteku (fermeri tjetėr) gjigjet: “Vnoja nji palė syza jeshile…kėshtu iu duket kashta sanė”.

Kopeja nė tė cilėn bėn pjesė edhe ky farė sherri (nofkė e pėrshtatshme sipas “mikpritjes” qė bėri ndaj meje), pasi qė i ka syzet jeshile, han kashtė edhe atėherė kur ka bari tė freskėt.

Tė mos keqkuptohemi. Pėr fat tė keq, nuk kemi tė bėjmė vetėm me kopenė e tė ndjerit Rugova. Kope tė ngjashme ka pas ēdo politikani, sikurse edhe pas ēdo tė tė ashtuquajturi V.I.P. Edhe pas vekjes se kahmotshme tė Elvis Presley-t ende ekziston njė kope e cila beson se “Elvisi ėshtė gjallė”.

Problem kyē i kopeve ėshtė se ata, pos qė dijnė tė pllejnė, nuk dijnė tė mendojnė. Po tė kishin tru pėr tė menduar me siguri nuk do tė hanin bari edhe gjat stinės sė verės. Rreziku qėndron se, nė rast se atyre iu thua “mos ha kashtė kur e ke barin”, ata mund tė tė stampedojnė.

Profetėt


Asnjėri nga profetėt …
…nuk ka pasur rreth vetes njė kope aq tė madhe gjat misionit tė tyre, sikurse I. Rugova. Porse, ajo qė kanė predikuar ata ėshtė kuptuar tek mė vonė, tek pas vdekjes, ashtuqė ishin krijuar armata tė tėra besimtarėsh tė cilėt dinin edhe tė mendonin, krijonin, punonin…nė vend qė edhe pas vdekjes tė mbeteshin kope pa krye (bari). Kurse, sa pėr ilustrim, pas vdekjes sė Rugovės kanė dalur tre fraksione kryesore (LDK, LDD edhe ajo partia e Gjergj Dedajt apo cila ishte)dhe dhjeta spirra tė vogla, mbrendapėrmbrenda njė kohe shumė tė shkurtėr. Kjo dėshmon se I. Rugova s’ka qenė hiq mė shumė se njė njeri i rėndomtė, ēfarė Kosova dhe Shqipėria ka me mija…


Asnjėri nga profetėt…
…nuk ka jetuar e as s’ka ngritur villa nė Velani sikur…


Asnjėri nga profetėt…
…nuk ka shkuar nė Beligrad, pėrderisa i kallej shtėpia (Kosova) sikur…


Asnjėri nga profetėt…
…nuk ka bėrė kompromise kur ka pasur tė bėjė me tė drejtat e njeriut/popullit (tė cilat janė dhe tė drejta hyjnore) sikur…


Asnjėri nga profetėt…
…nuk ka luftuar pėr (dy-tri) poste (njėkohėsisht) sikur…


Asnjėri nga profetėt…
…nuk ka luftuar pėr tė arritur nam/emėr sikur…


Asnjėri nga profetėt…
…s’ka qenė i interesuar pėr karrigė komode sikur…


Asnjėri nga profetėt…
…nuk ka tentuar ta ndėrrojė fenė pėr hesap interesi, sikur…


Asnjėri nga profetėt…
…s’ėshtė marrė me kritikė latrare dhe prej saj (fushe) tė kalojė nė fushė tjetėr e cila s’ka tė bėjė asgjė me tė parėn sikurse…


Asnjėri nga profetėt…
…s’ka dashur tė ket qenė i hapur ndaj Sėrbisė (nga frika) dhe ndaj Shqipėrisė (pėr poena politik) sikurse…


Por, siē thash edhe nė fillim, kėtu kemi tė bėjmė me njė kope, e cila vazhdon tė hajė kashtė nė vend tė barit (edhe atėherė kur ka mė shumė se mjaftueshėm bari) dhe qanė pėr kohėrat e kaluara (nostalgjinė), kohėrat kur ngarednin pas bariut qė iu kishte vėnė syze jeshile e tė cilat ende iu kanė mbetur nė sy.

Midisi i dynjasė

Para ca ditėsh dėgjuam njė thėnie tė Fatmir Sejdiut: “E gjithė bota ėshtė duke shikuar kah Kosova”. Thuajse bota nuk paska punė tjera post ė shikojė kah Kosova. Njėsoj qėndron puna edhe me rastin e I. Rugovės, kur pėr tė shkruajnė pjesėtarė tė kopesė qė e pėrmenda mė lart. Duke lexuar e degjuar vetėm pėr tė, pjesėtarėt e kopesė e ngrisin nė qiell sa qė marrin guximin ta qujanė edhe profet.

Pėr fat tė keq (tė kopesė) dhe pėr fat tė mirė (tė sė vėrtetės) e vėrteta ėshtė krejt ndryshe. Ata qė kanė pėrcjellur lajme viteve (decenieve) tė fundit nėpėr mediat botėrore qė kanė pasur tė bėjnė me shqiptarėt ose Kosovėn, siē janė: BBC, CNN, Reuters, Der Spiegel, Stern, Focus, Süddeutsche Zeitung, Die Welt, WAZ, ARD, ZDF, 3sat, Phoenix…

…shumė lehtė mund tė vijnė nė konkludim se ajo qė e ka arritur I. Rugova mbrenda 15-20 vitesh, UĒK-ja e ka arritur mbrenda 15-20 orėsh. Kėtė fakt nuk mund ta mohojė askush.

Kurse, ata qė kanė dėgjuar/shikuar/lexuar vetėmse lajme vendore, pėr ta Kosova ėshtė midis (mes) i dynjasė (botės), sikurse qė ėshtė qendėr e vėmendjes botėrore I. Rugova, Sejdija, Daci, Thaēi, Haradinaj apo Pacolli, pse jo edhe Kurti, Qosja, Demaqi e kush jo.


***

Tropojani30
09-11-09, 13:02
Cilesite ,vlerate,karakteristikat,elementet e Profetit intelektua, i kishte Ibrahim Rugova me shume se kush do tjeter pas Profetit te fundit te njerzimit.

Qysh nga historia e lindjes e deri te momenti i vdekjes jeta e tij ishte lufte e pakompromis kunder, shtypjes ,kunder shfrytzimit,kunder okupimit, kunder injorances, kunder atyre qe ishin berthame gamash te kolonializmit sllav-komunist te cilet i luftoje me ndihmen e Zotit dhe me ndihmen e miqve tane ,prandaj edhe i fitoje keto beteja.
Nese analizohen shume detale jetsore te shume profetve te te shume popujve ne menyren me autentike reflektohen ne jeten dhe opusin e njeriut Rugova jo si ai i kopionte/imitonte por se ai ishte nder qeniet njerzore me te ngritura.
Te gjithe profetet kishin bere luftera te ndryshme ne kohera te ndryshme dhe te gjitha lufterat e tyre ishin luftra per drejtesi, besim ne nje Zot dhe per shmangien e te keqes. Nje lufte te tille e kishte bere edhe Ibrahim Rugova.
Te gjithe profetet ishin heronje ne nje forme ose ne nje tjeter dhe te gjithe ishin deklaruar se jane profete te Zotit eshte i vetmi Rugova qe deklarimeve te tilla nuk iu ka qasur.
Ne libra te shenjt thuhet Zoti dergoje profete te te gjithe popujte disa jane te shpalluar e dis a nuk i ka shpallur por jane te tille.
Duke filluar nga Ademi e deri te Profeti Muhamet pothuajse qe te gjithe ishin edhe profete ,shtetar,luftetar martir ,e heronje te popujve nga te cilet rrodhen.
Ademi si njeriu i pare i njerzimit( sipas librave te shenjet) edhe ai ka luftuar kunder bijve te tij ,kunder Kainit e soit te tij.Pra lufte kunder te keqes eshte bere qe moti e vazhdon edhe me tutje.
Pastaj Musa, i cili luftoje kunder Faraonve e me vone kunder popullit te tij hebrenjeve te cilet ikinin besimit te vertete.
Pastaj Ibrahimi i cili luftoje edhe kunder babait te tij ngase babane e kishte blasfemik dhe nuk besonte ne Zot,
Nuhi i cili kishte kundershtarin numer nje djalin e tij dhe grupit i cili i takonte nuk i besonin edhe ai kishte luftuar me ta deri ne permbysjen totale nga Zoti te kundershtarve te tij dhe ate dhe te tjeret Zoti i shpetoj ne Varken te cilen e kishte ndertuar me urdherin e Zotit.
Edhe Luti kishte luftuar me njerz te llojit te vet deri sa Zoti i gurezoje shumicen prej tyre per arsye se ata nuk i besonin te vertetes (Zotit).Kunder tij ishte edhe gruaja e ti edhe vajza e tij te cilet edhe u gurzuan bashke me grupin e mekatarve.
Edhe Jezusi(Isa) predikonte/luftonte per te njejten koauze gje qe kishin predikuar/luftuar edhe profetet e tjere.
sipas verzionit biblik ai ishte vrare nga Porta e Larte sepse Porta pretendonte se ai Jeziusi deshironte te ua merrte fronin/pushtetin. Ndersa verzioni Kuranor e nxjerr varjen e tij ne Kryq si te pavartete ngase Ai ishte ngritur nga Zoti i tij dhe nuk ishte kryqezuar ashtu sic pretendojne te krishteret.
Sipas verzionit kanonik Jezusi ishte shpetuar nga Pilatos andaj edhe Pilatos gezonte nje autoritet prej shpetimtari sipas verzionit kanonik.


Edhe profeti i fundit qe ndryshe edhe quajne Vula e pejgamerise qysh kur u lind nuk e kishte te jatin, pas 6-7 vitesh i vdiq edhe ema ,eshte adaptuar nga gjyshi,pastaj edhe gjyshi i vdiq, e pastaj u adaptua nga Xhaxhai nga i cili ishte i mbashtetur ne cdo pikpamje.
I vetmi Muhameti per dallim nga te tjeret ishte edhe profet, edhe luftetar, edhe tregtar, edhe shtetar edhe shtetformuesi i pare islam.Ai predikonte pothuajse ate cka kishin predikuar profetet e meparshem vetem ishte me konkret ne lidhje me besimin sepse nga vendi dhe populli i cili ai rrodhi ishte nje vend me plot kulte,mite.blasfemi,mosbesime,mashtrime andaj edhe deri sa i solli ata ne besim
hoqi te zite e ullirit por me ne fund triumfoje.


Dr Rugova ne cdo pikpamje eshte profet vetem nuk eshte i shpallur dhe nese Zoti nuk e shpalli njerzit bejne mekate ta 'shpallin' ate diq nga ajo qe ai eshte dhe dic nga ajo qe ai kishte luftuar.Edhe jeta e tij ishte e shkurte pothuajse si e Me gjate se Jezusit/Isait e pak me e shkurte se profetit Muhamet.
Cdo fragment jetsor I Ibrahim Rugoves eshte edhe fragment i Ademit,Musait,Nuhit,Ibrahimit,Lutit,Isait,Muhameti t .Jeten prej profeti,intelektual ne shekujt e pas pejgamerise mund ta mbaje per nder vetem Ibrahim Rugova.
Edhe emri Ibrahim nuk eshte rastesi ju besimtaret e dini qe ne bote nuk ka gje te rastesishme... Nuk eshte rastesi as emri i Adem, i Adem Jasharit prandaj mos bini ne kundershtim me mesimet e shenjta se dukeni bllofe politike duke u thirur ne fe,shenjeteri ,se kjo duket demagogji e shquar .

panta_rhei
09-11-09, 14:04
Mendoj se kjo ėshtė procedura:
“First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.”

Oqeani
09-11-09, 16:55
Sa te "shkathet" qe jemi - ne nuk kemi qef pritjen, edhe kur i vie koha evladit me u martue, i leshojme mesitet ne kater ane ... Per me ia arrite qellimit per diē perbejme - prej fmiut ne djep e djer tek gjyshi 80....
Eh qe nuk paska kapur kallshin Dr. Rugova diten qe u zgjodh kryetar partie, e qe nuk lotoi ate dite kur ishte i "lire" dhe i "lumtur" ne Beograd !
Por ēudi qe edhe Z. Klinton nuk e ka kuptar se Dr. Rugova ishte ashtu siē mendojne disa !

panta_rhei
09-11-09, 18:10
Nė fillim ata tė injorojnė ty, pastaj ata tė pėrqeshin ty, pastaj ata tė luftojnė ty, pastaj ti fiton.

Kjo ėshtė rruga jetėsore dhe fati i tė gjithė profetėve.

Murgesha
09-11-09, 21:17
Une moti e kam shpall Profet te Shqiptareve.

Ju ndaqit pranone e ndaqit mos e pranoni, kryesorja te shumtet e ndjejne te tille e per pakica se kemi kqyr kurr!

murrizi
09-11-09, 21:23
Une moti e kam shpall Profet te Shqiptareve.

Ju ndaqit pranone e ndaqit mos e pranoni, kryesorja te shumtet e ndjejne te tille e per pakica se kemi kqyr kurr!
Ti po mahitesh, apo po i bėnė qejfin dikujt.
Mirė ta zėmė ti e paske "shpall", kqyr i gje edhe 4 tė tjerė(veq mos mi merr do sherra e do pleshta, ata tė gjithė i numroj njė, tė mbeten edhe tre) dhe mi bo pes rrafsh, i gjashti jam unė at'her.

GURI SYLAJ
09-11-09, 22:29
Nje debat tipik shqiptar!
Te gjithe jan te menqur ,te gjithe kan fakte ,te gjithe i njohin problemet ,te gjithe ...por asnjehere te bashkuar ,asnjehere konstruktiv ..bilem as ne debate shterpe si ky!!
Mu kujtua nje tregim per Muhametin a.s.
Shkojne dy udhetare dhe ne prezence te shokeve te Peigamberit njerei e lavderon dhe i thot fjalet me te mira kurse tjetri e shane dhe e fyen me fjalet me te ulta .
Ne te dy rastet Ai reagon shum me maturi dhe pa asnje fije nervoze .
Kur e pyeten shoket pse?
Ai u pergjegj :
Une isha vetem pasqyre ata, secili prej tyre ,ne mua shihte veteveten!!
Kjo qe po shperfaqet ketu ne keto shkrime eshte si pasoje e mos njohjes se njesive matese!
Dhe shih ,per qudi,pshtillet thesi me strajcen , bishti i kerrit me bishtin e sakices, ekuatori me arktikun ,mesjeta me antiken e here here me vitin kur Krishti do i mbushe 5000 vjet!!!
E nga krejt kjo, DIJE, shqiptaret pike e pese !Ne pese shtete e me pesedhjete kryetare e flamuj!
Nuk ka pas faj Mreti Zogu i Pare kur ka thene :
"Une jam Mbret i dy milion mbreterve"
Te gjithe ata qe ishin para nesh bene dicka .Mire a keq kete do e thone gjeneratat qe vijn .
A nuk do te ishte shume me e arsyeshme te flasim pak mbi ate se cfar ne po bejme???
Po vertete - KUSH JEMI NE!????

MemphiSx
09-11-09, 23:31
Tė nevojiten/m , edhe mirė bile.
Po tė ishte ashtu qė "profetet" ti shpallje njė njeri, apo njė grup njerzish, atėher do tė kishim "histori" tė bogatshme nga ata. Por sa dijė unė kriteret e profecis ishin shumė mė shumė mė tė ashpra sa ne mendojm.
Tre, u bėt, ja edhe panta i zonun n'frym me kallzu qe edhe ai ėshtė me ju, veq kėtė njėshin qė u ka m'bet, kėtė keni pėr tė patur "punė" me e gjetė !


Thjesht e ki!! Merre krahaso kohen kur Zoti i Madherishem e dergoi Muhamedin,qe ti bashkoj gjithe muslimanet,me kohen kur Zoti i fali Shqiptareve Ibrahim Rugoven,dhe ne momentet me te kqija te ktij Populli,Ibrahim Rugova e bashkoj ket popull drejt nje qellimi!!

Pavarsis se Kosoves!!

Dmth,ka ngjashmeri te madhe! Ne zemren time..Ibrahim Rugova eshte Zot..e gjithqka!!

LOJETARI
10-11-09, 00:22
Me te vertete njeriu duhet te jet teper i zhgenjyer ne vetdijen e vet per te gjet fjale qe do te njollosnin apo venin ne dyshim punen e Presidentit Rugova .Une per keta njerez ndjeje keqardhje .

GjIlAnAsI_cSi
10-11-09, 01:21
Rugova ka qen dhe do te mbetet i vetmi shqiptar qe ka pas zemer dhe shpirt shqiptari , ka luftu , mbrojt nje popull te vuajtur/shkatrruar , e keto kush si din ti meson ka plot gjona me lexu ne internet.

GURI SYLAJ
10-11-09, 05:31
Ne fillimin e viteve te '90 Kombi shqiptar levizi dhe ate si Komb-BASHK !!Pa ndarje as regjionale ,as politike ,as fetare ,as ideologjike...!Levizi drejt nje Kauze gjithekombtare.
Nese dikush ishte i merituar pa dyshim ishte Presidenti Rugova!Besoj kete duhet t'a pranojm .Nje levizje e tille politike e besa edhe ushtarake (kuptohet brenda mundesive)ndodhi!!Kombi shqiptar merrte fryme bashk!
Tash mbas kaq viteve dhe ngjarjeve ku jemi ???
Kurr ma te ndare e te percare ne mes vete!
Shumecka e shiqojm ne nje prizme jo edhe gjithaq reale dhe te deshirueshme!!
Vetedijsimi se duhet ece bashk ishte profecia (NJEREZORE) e Presidentit!
Kerkimi dhe gjetja e miqeve qe kishin mundesi dhe donin te na ndihmonin edhe kjo ishte nje profeci(NJEREZORE)!
Ajo qe ketu ne kete debat eshte gabim jan krahasimet qe behen pa asnje fare kriteri dhe fortifikimet neper istikame thua se jan armiqesore!

Tropojani30
10-11-09, 06:07
Ne fillimin e viteve te '90 Kombi shqiptar levizi dhe ate si Komb-BASHK !!Pa ndarje as regjionale ,as politike ,as fetare ,as ideologjike...!Levizi drejt nje Kauze gjithekombtare.
Nese dikush ishte i merituar pa dyshim ishte Presidenti Rugova!Besoj kete duhet t'a pranojm .Nje levizje e tille politike e besa edhe ushtarake (kuptohet brenda mundesive)ndodhi!!Kombi shqiptar merrte fryme bashk!
Tash mbas kaq viteve dhe ngjarjeve ku jemi ???
Kurr ma te ndare e te percare ne mes vete!
Shumecka e shiqojm ne nje prizme jo edhe gjithaq reale dhe te deshirueshme!!
Vetedijsimi se duhet ece bashk ishte profecia (NJEREZORE) e Presidentit!
Kerkimi dhe gjetja e miqeve qe kishin mundesi dhe donin te na ndihmonin edhe kjo ishte nje profeci(NJEREZORE)!
Ajo qe ketu ne kete debat eshte gabim jan krahasimet qe behen pa asnje fare kriteri dhe fortifikimet neper istikame thua se jan armiqesore!


Po e hedh edhe une firmen ne kete afishim.