PDA

View Full Version : Ata Qė Sajojnė Rrena Dhe Shpifin Pėr Biografinė E Ibrahim Rugovės,janė Vetė Kopilė...


Urata
10-11-09, 19:02
Pėrgjigje vrastarėve tė Ibrahim RugovėsATA QĖ SAJOJNĖ RRENA DHE SHPIFIN PĖR BIOGRAFINĖ E IBRAHIM RUGOVĖS, JANĖ VETĖ KOPILĖ MAXHUPĖSH....!!

Nga: Rexhep ElezajKy farė Veton Podguri, me emrin e trilluar, si dhe kjo farė "Qendra pėr ekonomikė tė Mjedisit, Resor i Pasurive Njerėzore", e formuar enkas pėr tė pjellė imagjinatė tė sėmurė me qėllim pėr ta shpėrndarė atė si gazin helmues tek njerėzit me mendje tė shėndosh, por edhe pėr ta ndyrė hapėsirėn intelektuale dhe politike nė Kosovė, kėto ditė mėsuam se paska nxjerr nė shitje shpifjen e radhės kundėr Presidentit historik tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova.

Nė shkrimin me titull: “ Miti pėr kopilin e maxhupit Ibrahim Rugova duhet tė rrėnohet dhe ndalohet me ligj”, autori, apo disa autorė tė kėtij shkrimi bizar, si duket tė shokuar nga fjala e ish presidentit amerikan z. Bill Klinton qė mbajti nė Kuvendin e Kosovės si dhe para bustit tė tij nė Prishtinė, me 1 nėntor 2009, gjatė tė cilave me pėrkushtim dhe krenari foli pėr mikun e tij dhe liderin historik tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugovėn, me nxitim nxorėn nė pazar shpifjen dhe rrenėn e radhės, tė cilėn pėrveē disa antirugovistėve tė pėrbetuar, nuk ua bleu askush. Mbase, synim parėsor i kėtyre vrastarėve pėr sė vdekuri tė Ibrahim Rugovės, ėshtė qė me ēdo kusht dhe mjet ta njollosin dhe denigrojnė sa mė shumė qė ėshtė e mundur biografinė e tij personale dhe familjare.

Ndaj, edhe kjo jashtėqitje e kėsaj shoqate fantazmė, nuk na habitė aspak, sepse shoqata dhe individė tė kėsaj monstre vrastare nuk mund tė prodhojnė material tjetėr “ndėrtimor”, veēse tė atillė nga ēfarė edhe janė tė ndėrtuar(a). Kėtė mė sė miri e tregon gjuha dhe fjalori i pėrdorur nė shkrimin e sjell nė disa forume interneti nga njėfarė tano turku, i cili nė vend se lexuesve t’iu sjellė shkrime me pėrmbajtje kombėtare, mjerisht edhe ky i ėshtė bashkėngjitur grupit tė horrave tė cilėt nuk prajnė sė shari, edhe pėr sė vdekuri, njeriun i cili nė mesin e miliona shqiptarėve tė Kosovės, por edhe mė gjerė nė hapėsirat shqiptare, njihet dhe pranohet si arkitekti i pavarėsisė sė Kosovės. Dhe, kjo sjellje prej tyxhari e T. Turkut, natyrisht se nuk i kontribuon aspak ndėrtimit tė frymės vėllazėrore dhe fetare, qoftė nėpėr forume, qoftė nė jetėn e pėrditshme nė Kosovė, Shqipėri si dhe trojet tjera shqiptare nė Ballkan.

Ka qenė dikur nė traditėn shqiptare qė tė vdekurit "mos t’i lėkundėn eshtrat", dhe gjithė ata tė cilėt e shajnė dhe fėlliqin me gojė dhe laps pėr veprėn dhe biografinė e Ibrahim Rugovės, ose janė njerėz tė pa edukatė, ose janė tė pa moralshėm politikisht dhe fetarisht. Meritat dhe kontributin e Ibrahim Rugovės pėr shpėtimin e dy milion shqiptarėve tė Kosovės nga gjenocidi dhe zhdukja e tyre fizike, kuptohet me politikėn e tij paqėsore, nuk ka asnjė njeri nė botė qė mund t'ia mohojė, anashkalojė ose minimizojė, e shanė apo nuk e shanė Dr. Rugovėn njerėzit e pa fytyrė, e kritikuan apo e nėnēmuan atė kundėrshtarėt e tij politikė, e fyen apo nuk e fyen atė vrastarėt e tij pėr sė vdekuri, sepse e gjithė bota e civilizuar si dhe e gjithė inteligjencia shqiptare, por dhe ajo perėndimore, e kanė pranuar veprėn e tij politike, paqėsore, intelektuale dhe kombėtare, pa marrė parasysh disa nyansa dalluese dhe tė veēanta nė aspektin fetar, sidomos kur ėshtė fjala pėr raportet e tij ndaj Fesė Islame. Dhe, kjo nė esencė nuk e zvogėlon fare peshėn e veprave tė tij qė ai ka bėrė pėr tė mirėn e popullit shqiptar, posaēėrisht pėr pavarėsinė dhe ēlirimin e Kosovės nga zgjedha e rėndė dhe shumė e egėr serbo-sllave.

Sepse, tė trillosh dhe tė djallėzosh mendjen duke gėnjyer aq vrazhdė opinionin se Ibrahim Rugova ėshtė "kopil maxhupi", se gruaja e tij ėshtė "maxhupe", se nėna e tij Sofa ėshtė "bijė shkine", siē shpifėn para disa muajve disa rrenacakė ordinerė, ėshtė hiē mė pak se krim. Pra, kėta qė shpifin dhe rrejnė botėn pėr biografinė e presidentit historik tė Kosovės, s’ janė tjetėr veēse vrastarė, ngase edhe pėr sė vdekuri po bėjnė atentat mbi Ibrahim Rugovėn, siē ėshtė kjo rrena e fundit tė cilėn e kanė lansuar pikėrisht kėto ditė nė opinion shqiptar. Familja e tij me prejardhje nga treva e Rugovės, nga fshati Malaj, ku edhe sot kanė tokė dhe konaqe, por e vendosur nė fshatin Cėrrcė, komuna e Istogut, qysh nė fillim tė shekullit 20-tė pėr shkaqe ekonomike, ka qenė dhe ėshtė njėra ndėr familjet mė nė zė nė kėtė trevė, e njohur pėr nga traditat dhe pėrkushtimi i saj atdhetar, denbabaden besnike ndaj ēėshtjes sonė kombėtare, e cila qė nga lufta e Nokshiēit me 1880 e deri nė luftėn e fundit nė Kosovė ka dhėnė me dhjetėra burra tė fjalės, besės dhe odės shqiptare, por edhe dhjetėra trima dhe heronj (Rrustė Rugovėn bashkė me katėr burra tjerė tė kėsaj familjeje tė masakruar nė Kullėn e Popit ė Istog me 1944) tė cilėt kanė dhėnė jetėn pėr Kosovė (nė luftėn e fundit me 1999 nga kjo familje janė masakruar e anėtarė), dhe kėshtu me radhė. Dhe, tė dalėsh sot si ky farė shpifaraku "Veton Podguri" dhe tė shpifėsh se Ibrahim Rugova ėshtė "kopil maxhupi", duhet thėnė publikisht se kjo rrenė e poshtėr i ka kaluar tė gjitha normat njerėzore, pėr tė cilėn nė ēdo shtet ligjor autori ose autorėt e saj do tė dėnoheshin me burgim disavjeēar. Ėshtė e vėrtetė se familja e Ibrahim Rugovės ka pasur rrogėtar qė ua ka ruajtur bagėtinė, por jo edhe gjatė viteve tė LDB-re (me 1944) kur edhe ka lindur Ibrahimi, ngase nė ato vite tė gjithė shqiptarėt kanė vuajtur nga skamja dhe tmerret e sulmeve qė iu bėnin forcat ēetnike tė Serbisė dhe Malit tė Zi nė krye me Drazha Mihajlolviēin, gjė qė ėshtė absurditet tė thuhet se asokohe kėto familje kanė pasur rrogėtarė. Ėshtė e vėrtetė se rrogėtarin e ka pasur edhe familja Rugova, si dhe shumė familje tjera shqiptare nė Dukagjin, por diku nė vitet 1965-70-ta, e jo siē rrenė autori i kėtij shkrimi vrastar nė vitet kur ka lindur Ibrahim Rugova.

Pra, ky shkrim dėshmon katėrcipėrisht faktin se sa larg dhe sa ulėt mund tė shkon dhe zbres mendja dhe shpirti djallėzor i njeriut shqiptar tė pa ndėrgjegjshėm, tė pa moral, tė pa fe dhe pa fije kulture, duke gėnjyer dhe shpifė gjėra qė nuk i pėrthekon mendja e shėndosh njerėzore. Pra, ky shkrim mizor tregon se ēfarė shpirti tė zi dhe tė kalbur mund tė ketė njeriu shqiptar, i cili krejt kėto rrena dhe trillime i bėn vetėm pėr ta shėruar sėmundjen e tij qė ndryshe quhet; skizofreni, xhelozi, urrejtje, hakmarrje, etj, pėr shkakun e vetėm se nuk i posedon virtytet dhe vlerat e njeriut tė mirė shqiptar, tė njeriut tė shėndosh psiqikisht, tė shkolluar, tė njeriut atdhetar ose tė njeriut lider shpirtėror i pėrmasave kombėtare siē ishte Ibrahim Ukė Rugova. Tjetėr shkak nuk shoh se kanė pasur kėta vrastarė pėr sė vdekuri tė Ibrahim Rugovės, qė dje dhe sot shkruan dhe vazhdojnė ta njollosin zi e mė zi figurėn e liderit shpirtėror tė popullit shqiptar tė Kosovės, tė cilėt sajojnė rrena dhe shpifje prej mė tė ndyrave kundėr figurės dhe veprės sė Ibrahim Rugovės.

Iu themi; e keni kot, sepse Zoti i Madhėruar e ka amshuar dhe pėrjetėsuar pėrgjithmonė veprėn dhe idealėt kombėtare tė Dr. Ibrahim Rugovės.Me 07 Nėntor 2009

egiiiii
10-11-09, 21:26
Urata......... se pari te pershendes ty shum dhe plotsisht pajtohem me mendimin tand me respekt egiiiii..

panta_rhei
10-11-09, 22:38
Kqyri ti shqiptart.
Kqyre Ibrahim Rugovėn.
Paj tybe kaniher bash t'mbushet mendja qe osht pėr me dyshu. Se, edhe me kon shqiptar, edhe me kon i madh, i urtė e i mrrimė si Ibrahim Rugova... gati qė s'e rrokė.

Nė kėtė rast edhe unė po tham: Ibrahim Rugova nuk o kon shqiptar. Jo, se nuk e rrokė me qit realitet.
Me siguri shqiptar o kon arkani, karaxhiqi, rankoviqi e milloshi... edhe jam i sigurtė qė qita qiftat e veton podgurit janė bijt e tyre.

Murgesha
10-11-09, 22:44
Kqyri ti shqiptart.
Kqyre Ibrahim Rugovėn.
Paj tybe kaniher bash t'mbushet mendja qe osht pėr me dyshu. Se, edhe me kon shqiptar, edhe me kon i madh, i urtė e i mrrimė si Ibrahim Rugova... gati qė s'e rrokė.

Nė kėtė rast edhe unė po tham: Ibrahim Rugova nuk o kon shqiptar. Jo, se nuk e rrokė me qit realitet.
Me siguri shqiptar o kon arkani, karaxhiqi, rankoviqi e milloshi... edhe jam i sigurtė qė qita qiftat e veton podgurit janė bijt e tyre.

O te lumte penda asi tastatura deshta me then.

Murgesha
10-11-09, 22:56
Faqja e zeze e Shqiperise (V)

Nga Ilir Dardani

Dy fjale miqesore per urrejtesit e Gjergj Rugoves!!!

Ju qe urreni Ibrahim Rugoven jeni plehra me kuptimin e plote te fjales. Gjallesa te kota mbi toke. Ju jeni mosmirenjohes, shtaze serbe e turke. Gjithe jeten ja kushtoi Kosoves dhe kosovari di te urreje zotin e tij. Vampire qe jane bere si Lope duke pire gjakun e elites shqiptare, jane kundershtaret e Rugoves. Nuk u mjaftua te urrehet Gjergj Kastrioti! Pjese kombi e ndyre. Analiste e politikane, shkrimtare e akademike, breshka e injorante formojne grupkafshen moderne shqipfolese. Mallkuar gjithe shtazet qe shkelin mbi miresine, mbi krenarine e kombit me te vuajtur te Evropes. Arkane e Milloshevice, Sulltane e Talebane shqipfoles vafshi ne djall!
Plehrat e plehrave te plehrave jeni edhe ju qe urreni Gjergj Kastriotin. Bij bushtrash e kurvash, prostituta e morrane, urinimi s’do mjaftonte ne ju! Legjenda nuk vdes sepse Shqiperia nuk perbehet vetem nga ju, por eshte tmerr kur shikon sa shume anti-njerez ekzistojne ne kete bote te cmendur shqiptare! Nuk duhet te duash kombin tend, njeriun tend, qe te jesh altar i shqipfolesve! Monstra te verbuara qe shemtojne edhe te shemtuaren Turko-Serbi. Ne djall vafte edhe zoti i juaj qe ju udhezon te urreni gjakun tuaj!
Dhi-shyta e mjeker-cjeper, si ju mos befte kurre nena tjeter!
Urata krejt po me doket qe po e di ku e ke marr ket shkrim. :wink:

Une po e sjell ketu e ti qojav atyne qe kurr su ngopen "Kaqamak shtrigash" ket citim! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Urata
11-11-09, 01:34
Urata krejt po me doket qe po e di ku e ke marr ket shkrim. :wink:

Une po e sjell ketu e ti qojav atyne qe kurr su ngopen "Kaqamak shtrigash" ket citim! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Nuk e di ku po mendon ti vetem se une e kam marre ne facebook...!


ps: kuku e kam dite qe kane me u merdhez disa...!ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....n uk e kisha forte derte se e dija qe pantha_rhei ju vie hakesh....!

egiiiii
11-11-09, 11:41
Kqyri ti shqiptart.
Kqyre Ibrahim Rugovėn.
Paj tybe kaniher bash t'mbushet mendja qe osht pėr me dyshu. Se, edhe me kon shqiptar, edhe me kon i madh, i urtė e i mrrimė si Ibrahim Rugova... gati qė s'e rrokė.

Nė kėtė rast edhe unė po tham: Ibrahim Rugova nuk o kon shqiptar. Jo, se nuk e rrokė me qit realitet.
Me siguri shqiptar o kon arkani, karaxhiqi, rankoviqi e milloshi... edhe jam i sigurtė qė qita qiftat e veton podgurit janė bijt e tyre. O TE LUMT PANDA TREGOJU KTYRE BIJVE TE MILLOSHIT::::

~AnnA~
11-11-09, 13:16
Figura e Dr.Ibrahim Rugoves duhet lartesuar.Ishte politikani me te cilin identifikohet Kosova moderne....Ai ishte zeri i kerkeses se popullit te Kosoves per liri, demokraci dhe pavaresi, ishte prijesi politik dhe bartes i nje fryme te vecante.
Rugova mbetet simbol i rruges paqesore drejt fitores se pavarsise, i cili bashke me komandantin e UCK-se mbeten nje binom i pashkeputshem per luften, rezistencen, per lirine dhe pavarsine e Kosoves!!

Etnical
18-11-09, 17:44
Un smuj me kuptu se si do tmjer edhe pas vdekjes tpresidentit shpifin gjana tpaverteta per ta.Nje her e mir duhet tkuptojm se KY PRESIDENT KA QEN NJė,DHE ROLI I TIJ NPAVARSIN E VENDI TON ESHT I PADISKUTUSHEM,ket fakt edhe Presidenti Klinton e tha.