PDA

View Full Version : Bakllava e shpejtė ...


Jana
25-11-09, 13:25
http://www.telegrafi.com/fo/receta/f.0709103229968_m.jpg

Fikrie Gagica- Ukelli
Autore e librit “1000 receta pėr ēdo familje”

Pėrbėrėsit:
* 2 vezė tė plota e 3 tė verdha vezėsh,
* 1 gotė vaj e 1 qumėsht,
* afro 600 gr miell tė situr dhe tė pėrzier me1 pluhur paste,
* 700 gr niseshte,
* 1/2 kg arra tė grimcuara ose tė bluara,
* 1/2 kg gjalpė.

Sherbeti:
* 2 kg sheqer,
* 1 lit ujė,
* lėngu i ½ limonit,
* 1 sheqer vanileje.

Pėrgatitja:
Tunden vezėt me pirun, shtohet vaji dhe qumėshti. Nė masėn e pėrzier mirė, shtohet mielli pak nga pak dhe zihet njė brumė i butė. Brumi ndahet nė 10 pjesė, e pastaj nga ēdo pjesė bėhen nga 5 toptha, gjithsej 50 toptha. Ēdo topth hapet sa njė pjatė e vogėl dhe duke e pėrmillur me niseshte vehen nga 5 petė njėra mbi tjetrėn. Pesė petėt e bashkuara hapen dhe hollohen duke i pėrmillur me niseshte, nė njė petė tė hollė dhe tė madhe. Njėlloj veprohet me tėrė masėn e brumit. Nėse dėshirohet bakllava me petė tė radhitura, atėherė petėt e holluara vihen nė tepsi njėra mbi tjetrėn,duke i spėrkatur me nga njė lugė yndyrė. Pasi tė hollohen dhe palosen nė tepsi gjysma e petėve, vihen arrat dhe shtrihen nga tė gjitha anėt njėlloj. Hollohen edhe gjysma e petėve tė tjera nė tė njėjtėn mėnyrė dhe vihen mbi arra. Pritet nė formė delimash.
Nėse dėshirohet bakllava me petė tė mbėshtjella nė role, atėherė pasi tė hollohet peta me 5 kuleē, paloset gjer nė gjysmė nga tė dyja anėt, poshtė dhe lartė. I hidhen arrat nė mes nė formė shiriti dhe mbėshtillet sikurse roladė, duke e palosur pjesėn e lartė pėrmbi. Bakllava pritet nė delima madhėsish tė dėshiruara dhe me lugė i hidhet gjalpi i shkrirė. Futet nė furrė tė nxehtė me temperaturė 170 gradė C pėr t’u pjekur dalėngadalė pėr 11/2 orė ose edhe mė tepėr. Nėse bakllava skuqet mbi qė nė fillim, ajo mbulohet me letėr dhe pjekja vazhdon gjersa tė skuqen petėt edhe brenda.

Sherbeti:Vlohet uji me sheqer,shtohet ½ limoni i grimcuar dhe lėngu i gjysmė limonit si dhe 1 sheqer vaniljeje. Pasi tė largohet sherbeti nga zjarri, shtohet njė gotė ēaji ujė i ftohtė dhe me sherbet tė valė, pėrvėlohet bakllava e ftohur. Mbulohet gjersa ta pijė sherbetin.

Variant pėr mbushje:1 kg vishnje tė pastruara nga bėrthamat sheqerosen pak dhe nė shirit vendosen nė vend tė arrave. Mund t’i hidhen pak arra tė bluara, nė mėnyrė qė ato ta thithin lėngun e vishnjeve. Gatuhet dhe piqet nė tė njėjtėn mėnyrė sikurse bakllava me arra.

premium
25-11-09, 14:48
... motra jonė e vyeshme ;) paska bo bakllavėn e Bajramit ....;D
... mos haro mi ja qit permbi kapak edhe fistika ;D

Idila
26-11-09, 09:51
O jana, mė fal por ēfarė ėshtė pluhur pasta?
Mundėsisht mė trego mė shpejt sepse mė duhet t`ia filloj.....:smile:
Tė falėnderoj paraprakisht.

Jana
26-11-09, 10:28
O jana, mė fal por ēfarė ėshtė pluhur pasta?
Mundėsisht mė trego mė shpejt sepse mė duhet t`ia filloj.....:smile:
Tė falėnderoj paraprakisht.

Eshte ne vend te Sodes Biarboni...per me u fry pak...ose qysh thojm na "Regina"..vetem nje ja qet...


p.s dje e ka gatu Nena ime...shum e mir ka dal...

Idila
26-11-09, 10:30
Eshte ne vend te Sodes Biarboni...per me u fry pak...ose qysh thojm na "Regina"..vetem nje ja qet...


p.s dje e ka gatu Nena ime...shum e mir ka dal...
Tė lumtė Jana, po sikur tė ma kishe dėgjuar zėrin, erdhe pikėrisht nė kohėn e duhur...
Ika sepse u bėra vonė dhe njėherit Urime nga zemra festėn e Kurban Bajramit. :smile:

Jana
26-11-09, 10:33
Tė lumtė Jana, po sikur tė ma kishe dėgjuar zėrin, erdhe pikėrisht nė kohėn e duhur...
Ika sepse u bėra vonė dhe njėherit Urime nga zemra festėn e Kurban Bajramit. :smile:

S'ka perse....gjithashtu Urime edhe juve,,,,

elsaaa08
27-11-09, 17:50
Sherbeti:Vlohet uji me sheqer,shtohet ½ limoni i grimcuar dhe lėngu i gjysmė limonit

e nderuar Jana une e kam lut mamin tem me ba nje baklave kesisoj shum e mire ka dale perfekt u kan veq qetu te sherbeti bre me doket ka pas shum lemon e ka dal pak e tharte me myten se keshtu perfekt u kan flm shum e te lutem me spjego edhe niher se po doket qe gabim e kam kuptu gjdo te mire nga elsa

~AmaZonA~
27-11-09, 22:34
Sherbeti:Vlohet uji me sheqer,shtohet ½ limoni i grimcuar dhe lėngu i gjysmė limonit

e nderuar Jana une e kam lut mamin tem me ba nje baklave kesisoj shum e mire ka dale perfekt u kan veq qetu te sherbeti bre me doket ka pas shum lemon e ka dal pak e tharte me myten se keshtu perfekt u kan flm shum e te lutem me spjego edhe niher se po doket qe gabim e kam kuptu gjdo te mire nga elsa
Jo elsaaa ashtu ėshte e shkruar ndoshta ka gabuar edhe Fikrija se dy kg sheqer eshte e tepert edhe limoni po i jap shije te thart bakllavas por ndegjoje daden ta jap nje recet per sherbet une i hudh me pak sheqer me gota i hudh sheqerin edhe ujin...7 gota sheqer,5 gota uje (gota t'ujit ka 2 dc qė janė) edhe posa te fillon sherbeti te vloj e len fiks 20 minuta duke vluar edhe bakllava e ftoht a sherbeti i vluar duhet me qen nese don sipas shijes mundesh edhe vanil edhe pak limon por jo shume.

DEA
27-11-09, 23:22
Une me t`moqmen e qita, 4 ore me u pjeke e 2 ore me u sherbeti me u zi, veq ne goj te shkrihet

Diana007
27-11-09, 23:24
Une me t`moqmen e qita, 4 ore me u pjeke e 2 ore me u sherbeti me u zi, veq ne goj te shkrihet
A nuk te erdh vjerra me ta bo aa :tongue:


Te pershendes shum Dea!

DEA
27-11-09, 23:30
A nuk te erdh vjerra me ta bo aa :tongue:


Te pershendes shum Dea!

Vjehrrat kane bo boll moj, jane gezu qe i kane marre rejat, qyyy
Edhe une ty!:wink:

Jana
27-11-09, 23:49
Sherbeti:Vlohet uji me sheqer,shtohet ½ limoni i grimcuar dhe lėngu i gjysmė limonit

e nderuar Jana une e kam lut mamin tem me ba nje baklave kesisoj shum e mire ka dale perfekt u kan veq qetu te sherbeti bre me doket ka pas shum lemon e ka dal pak e tharte me myten se keshtu perfekt u kan flm shum e te lutem me spjego edhe niher se po doket qe gabim e kam kuptu gjdo te mire nga elsa

S'ka perse...
Edhe Nena ime e ka gatu ket bakllav...edhe ajo e ka ndryshu ket receptin e sherbetit...

Po ta tregoj qysh e kemi bo en shpi...edhe ka dal shum mir...


1.50 liter uj..
1.50 kg. sheqer...
I vlon bashk...pak para se me hek e pren nje gjys Limoni en 4 copa edhe e qet en sherbet mu zi pak....

Kshtu shum mir eshte bere...

Shpresoj qe heren tjeter ka me ju dal mir...te pershednes...

elsaaa08
28-11-09, 13:33
S'ka perse...
Edhe Nena ime e ka gatu ket bakllav...edhe ajo e ka ndryshu ket receptin e sherbetit...

Po ta tregoj qysh e kemi bo en shpi...edhe ka dal shum mir...


1.50 liter uj..
1.50 kg. sheqer...
I vlon bashk...pak para se me hek e pren nje gjys Limoni en 4 copa edhe e qet en sherbet mu zi pak....

Kshtu shum mir eshte bere...

Shpresoj qe heren tjeter ka me ju dal mir...te pershednes...aha faleminderi shume pra tjeter here e baj keshtu

Triangle
28-08-10, 02:38
Sherbeti duhet te jete i nxehte kur ia hedh bakllavese , edhe bakllavaja duhet te jete e nxehte.. atehere , bakllava e pin sherbetin plus ka edhe pamje..
Sherbeti i bakllaves duhet te jete me i holle , 1 l uje , 750 gr sheqer.. dhe kur te filloje te vloj dmth me nxitim te madh , duhet te vloj 6-7 min!

panta_rhei
28-08-10, 14:54
ma s'pari, hallall pėr vullnetin.
Unė vete nuk kam qitė najhere bakllavė, amo "recepin" ja dij:

pra, shkojm':Bak - LlavaPer 1 kg miell:

4 t'kuq tė vezes

1 veze tė plotė

1 gote uji zejtin

5 paketa gjalp ose 2 bardakė ēaji gjalp tė shkrirė

1.5 kg arra

sheqer per sherbet 5 gota t'ēajit

nisheste 2 bardaka ēaji.Eh tash,

e sitim miellin ne nje vend te rrafshtė. Ia bojm biren ne mes, hedhim pak krypė, voet, ujin dhe e trusim brumin fort. E punojme me duar (e trazojm daba-daba, daba-daba) derisa brumi te shtrėngohet;

e ndajmė ne kuleē te vogjel, e lėmė me pushu dhe pastaj me t'hollojsė i hapim petat ka njo ose ka 2 a 3 bashke. (tash kjo tehollosja e peteve osht si ajo loja "mos u nxej, be njeri", nejse)I t'hollum qe i t'holluuum? (dmth qata qe dijne me t'hollu)

I lojm qaty te teren pak dhe pastaj i shtrijme n'tepsi. (ueee, dmth po na vyjka edhe nji tepsi!!!!). Nejse. E blejm tepsinė. E lyjm me gjalp.

Pasi qe i kemi shtri gjysmen e peteve, i qesim n'midis thelbat e arrave te coptuar (t'lumet na na erdh Bajrami :)) dhe permbi to i qesim perseri gjysmat e tjera te petave (qe osht dashtė me i pas bo para se me ia nise kanges daba-daba).Pastaj mblidhen qyshkat, e bojm atė prerjen karakteristike ne forme picagat me maje, i lagim n'tana an't me gjalpe te shkrirė te trazune me zejtin te djegur, edhe e dhezim ni cigare. Mirė boll.

Bakllaven zakonisht e pjekim n'furrė derisa te krijohet ni kore e kuqe si mrena edhe jashte.Pastaj e pergatisim sherbetin, i cili duhet te qitet i nxehtė, derisa bakllava eshte e ftohte. Sherbeti: sheqer 3 gota uji, uje 1 gote. Sherbetimi eshte pjesa e fundit e situates se tensionuar, n'koft'se ke mrri deri qetu, hallall ta boft Zoti.Edhe qaq e vshtir nuk osht, po me rėndėsi ėshtė mendimi!

Hajde ju boft mirė, e Me Fat Bajrami! (kur t'vjen)

halla e madhe
29-08-10, 15:03
...hala recepte me te mire nuk paskem pare:biggrin: kame bere bakllava disa here po ky na qenka nje prototyp i bakllaves...te lumshin duart!..e ty me fat bajrami!:tongue:

ShEjToNkA
30-08-10, 16:12
Hallushe, unė kur e lexova k'nova Sali'ala Muhamed :biggrin: :biggrin:hahahahahahahahahaaaaa ma s'pari, hallall pėr vullnetin.
Unė vete nuk kam qitė najhere bakllavė, amo "recepin" ja dij:

pra, shkojm':Bak - LlavaPer 1 kg miell:

4 t'kuq tė vezes

1 veze tė plotė

1 gote uji zejtin

5 paketa gjalp ose 2 bardakė ēaji gjalp tė shkrirė

1.5 kg arra

sheqer per sherbet 5 gota t'ēajit

nisheste 2 bardaka ēaji.Eh tash,

e sitim miellin ne nje vend te rrafshtė. Ia bojm biren ne mes, hedhim pak krypė, voet, ujin dhe e trusim brumin fort. E punojme me duar (e trazojm daba-daba, daba-daba) derisa brumi te shtrėngohet;

e ndajmė ne kuleē te vogjel, e lėmė me pushu dhe pastaj me t'hollojsė i hapim petat ka njo ose ka 2 a 3 bashke. (tash kjo tehollosja e peteve osht si ajo loja "mos u nxej, be njeri", nejse)I t'hollum qe i t'holluuum? (dmth qata qe dijne me t'hollu)

I lojm qaty te teren pak dhe pastaj i shtrijme n'tepsi. (ueee, dmth po na vyjka edhe nji tepsi!!!!). Nejse. E blejm tepsinė. E lyjm me gjalp.

Pasi qe i kemi shtri gjysmen e peteve, i qesim n'midis thelbat e arrave te coptuar (t'lumet na na erdh Bajrami :)) dhe permbi to i qesim perseri gjysmat e tjera te petave (qe osht dashtė me i pas bo para se me ia nise kanges daba-daba).Pastaj mblidhen qyshkat, e bojm atė prerjen karakteristike ne forme picagat me maje, i lagim n'tana an't me gjalpe te shkrirė te trazune me zejtin te djegur, edhe e dhezim ni cigare. Mirė boll.

Bakllaven zakonisht e pjekim n'furrė derisa te krijohet ni kore e kuqe si mrena edhe jashte.Pastaj e pergatisim sherbetin, i cili duhet te qitet i nxehtė, derisa bakllava eshte e ftohte. Sherbeti: sheqer 3 gota uji, uje 1 gote. Sherbetimi eshte pjesa e fundit e situates se tensionuar, n'koft'se ke mrri deri qetu, hallall ta boft Zoti.Edhe qaq e vshtir nuk osht, po me rėndėsi ėshtė mendimi!

Hajde ju boft mirė, e Me Fat Bajrami! (kur t'vjen)
Pėr qė je i gjithanshėm, i dijshėm e gjithėdijshėm kjo ėshtė mė sė e qartė, por pėr s'ia ke doren edhe gatimit s'mė kishte vajt mendja, jo pėr ndonjėgjė tjeter por je cehre rėndė. Dhe tani po them mirė qė je cehre rėndė se pėrndryshe kishe pėlsit m'sysh sepse je i PAPARĖ!

ShEjToNkA
30-08-10, 16:12
Hallushe, unė kur e lexova k'nova Sali'ala Muhamed :biggrin: :biggrin:hahahahahahahahahaaaaa ma s'pari, hallall pėr vullnetin.
Unė vete nuk kam qitė najhere bakllavė, amo "recepin" ja dij:

pra, shkojm':Bak - LlavaPer 1 kg miell:

4 t'kuq tė vezes

1 veze tė plotė

1 gote uji zejtin

5 paketa gjalp ose 2 bardakė ēaji gjalp tė shkrirė

1.5 kg arra

sheqer per sherbet 5 gota t'ēajit

nisheste 2 bardaka ēaji.Eh tash,

e sitim miellin ne nje vend te rrafshtė. Ia bojm biren ne mes, hedhim pak krypė, voet, ujin dhe e trusim brumin fort. E punojme me duar (e trazojm daba-daba, daba-daba) derisa brumi te shtrėngohet;

e ndajmė ne kuleē te vogjel, e lėmė me pushu dhe pastaj me t'hollojsė i hapim petat ka njo ose ka 2 a 3 bashke. (tash kjo tehollosja e peteve osht si ajo loja "mos u nxej, be njeri", nejse)I t'hollum qe i t'holluuum? (dmth qata qe dijne me t'hollu)

I lojm qaty te teren pak dhe pastaj i shtrijme n'tepsi. (ueee, dmth po na vyjka edhe nji tepsi!!!!). Nejse. E blejm tepsinė. E lyjm me gjalp.

Pasi qe i kemi shtri gjysmen e peteve, i qesim n'midis thelbat e arrave te coptuar (t'lumet na na erdh Bajrami :)) dhe permbi to i qesim perseri gjysmat e tjera te petave (qe osht dashtė me i pas bo para se me ia nise kanges daba-daba).Pastaj mblidhen qyshkat, e bojm atė prerjen karakteristike ne forme picagat me maje, i lagim n'tana an't me gjalpe te shkrirė te trazune me zejtin te djegur, edhe e dhezim ni cigare. Mirė boll.

Bakllaven zakonisht e pjekim n'furrė derisa te krijohet ni kore e kuqe si mrena edhe jashte.Pastaj e pergatisim sherbetin, i cili duhet te qitet i nxehtė, derisa bakllava eshte e ftohte. Sherbeti: sheqer 3 gota uji, uje 1 gote. Sherbetimi eshte pjesa e fundit e situates se tensionuar, n'koft'se ke mrri deri qetu, hallall ta boft Zoti.Edhe qaq e vshtir nuk osht, po me rėndėsi ėshtė mendimi!

Hajde ju boft mirė, e Me Fat Bajrami! (kur t'vjen)
Pėr qė je i gjithanshėm, i dijshėm e gjithėdijshėm kjo ėshtė mė sė e qartė, por pėr s'ia ke doren edhe gatimit s'mė kishte vajt mendja, jo pėr ndonjėgjė tjeter por je cehre rėndė. Dhe tani po them mirė qė je cehre rėndė se pėrndryshe kishe pėlsit m'sysh sepse je i PAPARĖ!

jadore
30-08-10, 19:07
a boni edhe me porosi..!

~AnnA~
20-11-10, 11:31
Bakllave s'kam bere asnjehere vete, duhet ta provoj njehere, por te zgjedh cilin recepte:) ky recepti pantes me duket me i lehte per t'a gatuar :D do ju tregoj si do me dale kur ta gatuaj nje dite :smile:

jadore
27-08-11, 11:04
70 ojro .!
haha, ska ku shkon me shpejte , qe ojrot qe bakllaven ..
p.s.
qishtu me thane schatzat e mi ....mi ardhe shpis era Bajram .. po kush e hane se ...sa me u bo nak ne tona onte ..?

halla e madhe
27-08-11, 12:33
70 ojro .!
haha, ska ku shkon me shpejte , qe ojrot qe bakllaven ..
p.s.
qishtu me thane schatzat e mi ....mi ardhe shpis era Bajram .. po kush e hane se ...sa me u bo nak ne tona onte ..?

..ha,ha,thuaj Janes bakllava ne Gjakove po bojke 50evra,bile turli yrrneqesh:biggrin:


ps: kymset une ha bakllaven e Bajramit ne Gjakove:smile:

Elina
27-08-11, 12:53
...qy qyyyy.....cka jeni qu peshe me k'to ojra,evro,euro more :biggrin:

pervjelni mangt e gatuni vet,ma e shishme ju vjen....po thom thaaaaaaash :tongue:

halla e madhe
27-08-11, 12:59
...qy qyyyy.....cka jeni qu peshe me k'to ojra,evro,euro more :biggrin:

pervjelni mangt e gatuni vet,ma e shishme ju vjen....po thom thaaaaaaash :tongue:


..hahahahaha, valla une jam n'bakllave shume egoiste,kur e gatuaj kam qef ta ha vetem:biggrin::biggrin:

ps,kur e gatuan dikush tjeter jame me e diciplinuar,ha vetem dy gjyla e mjafton deri ne Bjaramin tjeter..hm :(

jadore
27-08-11, 13:18
...qy qyyyy.....cka jeni qu peshe me k'to ojra,evro,euro more :biggrin:

pervjelni mangt e gatuni vet,ma e shishme ju vjen....po thom thaaaaaaash :tongue:

oj Elinushe bre , prit motro se shume shpejte ketu njeri mund te keqkuptohet .. tash edhe po te ngushtoni /a..hahaha
..moter , jeta te sprovon gjithesesi .. shume femra ne Gjakoven e pas luftes rrisin femite pa babe fal keti arti te gatimit , eshte ofenduese per to te ju japesh sadaka kur dine qe jane te afta vet ta sigurojne egzistencen , prandaj ... se sa per bakllave be po te boj dy xhyla a hahen a jo e gjitha shperndahet ..prandaj thash sa me u shly me sherbet ..hahah
eshte e njejta forme si te blesh turshi e hajvar te gateshem prej grave te Krushes .. forme e solidaritetit edhe pse vet mund ta gatuash..
p.s.
a ti ruj dy xhyla ..
p.s.
halla e madhe , po thu a , phaaa ka blloki ri me hile/a ..tarifat ma te shtrejta ..hahaha

halla e madhe
27-08-11, 13:41
jadore_ deri n'fusha te Bajram Pashes asht tarifi i vjeter..hahahah,anej ka ju keni produkte me kualitative,...hahaha, nga duarte e zonjave gatuhen ;)

ps;hajt qelloja kujt i kan thene fushat e B.P???..(mos e vet mammen se kukuu per ty!!!!) :)

jadore
27-08-11, 13:52
jadore_ deri n'fusha te Bajram Pashes asht tarifi i vjeter..hahahah,anej ka ju keni produkte me kualitative,...hahaha, nga duarte e zonjave gatuhen ;)

ps;hajt qelloja kujt i kan thene fushat e B.P???..(mos e vet mammen se kukuu per ty!!!!) :)

rahmet ju past shpirti ..halla Rabije e Sanije , sa here vishin me bujte krejte muhabetin e bojshin me fusha te sahat kulles e Bajram Pashes , e Lom te Drithit , po tybe me vran pse e di , se kurr si kam vet.. edhe merak po me mbet bile..
p.s.
pse me te rrejte ..ja bona nje zile se ne Gjakove eshte , po garant eshte ne oborr ,spo e ndin..hahah
....per dite te Bajramit aty me ke .. veq ate dite .. qe gjene kohe ..e dine ti ..

halla e madhe
27-08-11, 14:34
...mamit nje selom prej meje bonja,ajo i din keto vende me gjithe hallat e ndjera,rahmet ju paste shpirti,..eh qeshtu thone edhe per neve edhe pak kohe..hahahaha

ps:te katerten dite te Bjaramit jame atje,me 2shtator,te nesermen menjehere kthehemi per ne Aus.
..nuse nuse e vrap me dale n'pune kesi heri,nese gjene kohe je e mireseardhur!:)

emine
15-08-12, 14:06
Nime pervjeli njeher e ndreqni naj Bakllave a naj qasi seni t'ome,se kena Bajram gadi

TETA VERA
17-08-12, 17:03
rahmet ju past shpirti ..halla Rabije e Sanije , sa here vishin me bujte krejte muhabetin e bojshin me fusha te sahat kulles e Bajram Pashes , e Lom te Drithit , po tybe me vran pse e di , se kurr si kam vet.. edhe merak po me mbet bile..
p.s.
pse me te rrejte ..ja bona nje zile se ne Gjakove eshte , po garant eshte ne oborr ,spo e ndin..hahah
....per dite te Bajramit aty me ke .. veq ate dite .. qe gjene kohe ..e dine ti
pu pu moj jadore , po e re je sa shume ke mabjte ne mend , nje here me ra rruga ne gjakove dhe me thane se ambulanta eshte endretume ne fushat e bajram pashes,,,,,,,ani ani po bjerani tetes do xhyla nga qajo e70 ejrove, e ju peshendes se teme e lezetshme

Elina
17-08-12, 17:08
Neser me kysmet kam me i pervjele manget edhe me t'hollu bakllave,me ndertu :tongue:torte,,,se sot s'po muj,,jom lloll tibe :biggrin:

LOJETARI
17-08-12, 17:18
Neser me kysmet kam me i pervjele manget edhe me t'hollu bakllave,me ndertu :tongue:torte,,,se sot s'po muj,,jom lloll tibe :biggrin:

A mė duket bakllava e ka origjėn nė Gjakovė ?

jadore
17-08-12, 17:21
rahmet ju past shpirti ..halla Rabije e Sanije , sa here vishin me bujte krejte muhabetin e bojshin me fusha te sahat kulles e Bajram Pashes , e Lom te Drithit , po tybe me vran pse e di , se kurr si kam vet.. edhe merak po me mbet bile..
p.s.
pse me te rrejte ..ja bona nje zile se ne Gjakove eshte , po garant eshte ne oborr ,spo e ndin..hahah
....per dite te Bajramit aty me ke .. veq ate dite .. qe gjene kohe ..e dine ti
pu pu moj jadore , po e re je sa shume ke mabjte ne mend , nje here me ra rruga ne gjakove dhe me thane se ambulanta eshte endretume ne fushat e bajram pashes,,,,,,,ani ani po bjerani tetes do xhyla nga qajo e70 ejrove, e ju peshendes se teme e lezetshme


hahaha, ha , zemra tu gezofte ty.. vjet ka qene ajo vjet , e kemi pas dhurate nga Motra e madhe , eh per sivjet Teta qe done ta bij neser te mbaruar nga teta Nora . qe done edhe nje napolon ari e ke peshkesh , tash qaq mundesit i kemi edhe pse ti meriton me shume ...

me fat Bajrami ! Allahu ju shperbleft ..

Elina
17-08-12, 17:22
A mė duket bakllava e ka origjėn nė Gjakovė ?
Vec e di se prej Gjakoves vine ne Prishtine me ble....qaq :tongue:

LOJETARI
17-08-12, 17:24
Vec e di se prej Gjakoves vine ne Prishtine me ble....qaq :tongue:

po pėr ata e quajne ballavė tė shpejtė "blic bakllava":wink:

jadore
17-08-12, 17:24
Neser me kysmet kam me i pervjele manget edhe me t'hollu bakllave,me ndertu :tongue:torte,,,se sot s'po muj,,jom lloll tibe :biggrin:

vone Eline , vone .. henes tondes me ja nis ti , e mu kur me vjen rradha me ma maru ..!..qy plus Teta Vera ma boni me borgj..hahaha, diqysh me mbet merak po s'ja qova edhe asaj as vet se porvoj..hajde ngutu mbas yftarit ,sonte

jadore
17-08-12, 17:25
A mė duket bakllava e ka origjėn nė Gjakovė ?

po jo me kote thojne de ..krejte rrugt te qojne ne Gjakove..

Elina
17-08-12, 17:30
Qashtu Lojetar :wink:


Jadore motrushe,t'holloj edhe per ty,,vec sonte nuk muj...m'kan shlu shtrafat dicka...:confused::biggrin:

jadore
17-08-12, 17:33
Qashtu Lojetar :wink:


Jadore motrushe,t'holloj edhe per ty,,vec sonte nuk muj...m'kan shlu shtrafat dicka...:confused::biggrin:

jaaaaaa, qe je lodhshem le krejte , qaq cka e fal Zoti e qe teta Nora na ka bo e ndajme pergjysme , del e tepron per te gjithe ..

vjeshta
17-08-12, 21:47
E shpejtė ?


Nedex.


lol

Denim
17-08-12, 23:43
E shpejtė te turku por ?!

A thua teta Vuluntina do tė na bėn bakllavė siē e bėnte ēdo vit pėr fitė bajram ? Nėse jo ,,betet edhe njė zgjidhje, shitorja e turkut !

Ah teta Tina na bėjė edhe sivjet bakllavėn e ėmbėl ti lėpijmė gishtat !

jadore
29-08-12, 11:11
rahmet ju past shpirti ..halla Rabije e Sanije , sa here vishin me bujte krejte muhabetin e bojshin me fusha te sahat kulles e Bajram Pashes , e Lom te Drithit , po tybe me vran pse e di , se kurr si kam vet.. edhe merak po me mbet bile..
p.s.
pse me te rrejte ..ja bona nje zile se ne Gjakove eshte , po garant eshte ne oborr ,spo e ndin..hahah
....per dite te Bajramit aty me ke .. veq ate dite .. qe gjene kohe ..e dine ti
pu pu moj jadore , po e re je sa shume ke mabjte ne mend , nje here me ra rruga ne gjakove dhe me thane se ambulanta eshte endretume ne fushat e bajram pashes,,,,,,,ani ani po bjerani tetes do xhyla nga qajo e70 ejrove, e ju peshendes se teme e lezetshme

e mo teta, u hargjua bakllava ketej nga ne ( tybe sdi a e kam honger nje xhyl a jo , se dreka e rond nuk te la vend per desert ate dite te shejte )
.. cfare thua ti, andej nga ju ka akoma bakllave vatani ,apo u sos..!