PDA

View Full Version : Pite misri me djathė ...


Jana
26-01-10, 17:50
Pėr 4-5 persona duhen:
* 1/2 kg miell misri
* 2 di qumėsht
* pak kripė
* 10 gr. sheqer
* l tharm i bukės;
Pėr yē:
* 1/2 kg djathė
* 250 gr sheqer
* 3 ve
* l qese vanilje
* 2 lugė miell
* rrush i tharė.
Pėrgatitja:
Mielli gatuhet me qumėsht tė vluar dhe i qitet sheqer e kripė, e pastaj edhe tharmi i bukės.
Pėrzihet dhe lihet tė vijė. Ndėrkohė tunden tė kuqtė e vesė bashkė me sheqer, nė tė hidhet djathi i copėtuar dhe mielli, nė fund rrushi i tharė dhe shkuma e fituar nga tė bardhėt e vesė.
Nė tepsinė e lyer me yndyrė hidhet gjysma e brumit tė pėrgatitur nga mielli i misrit, pastaj mbi kėtė sipėrfaqe hidhet yēi prej djathit si dhe pjesa tjetėr e brumit tė mbetur. Tėrė kjo piqet nė zjarr jo tė fortė.
Pasi tė jetė pjekur, i hidhet nė sipėrfaqe sheqer vanilje qė tė duket mė bukur dhe serviret.

LuLjaa
02-02-10, 01:18
Hiq s'po ma merr menja qe bahet e mire qe kjo pite ooj Jana :)

Idila
02-02-10, 08:20
Mė thuaj tė lutem ēfarė ėshtė yēi o Jana.

Jana
02-02-10, 10:14
Mė thuaj tė lutem ēfarė ėshtė yēi o Jana.

Kjo masasa tjeter...as une se kam lexu ne asnej recet tjeter...si met thon kjo masa per zbukurim...kshtu e kam kuptu une...

p.s Lule...s'po di valla se kam provu..amo mu dok interesant...

Zeqiri
07-03-10, 16:39
ahfutkotizem hebace kurpothot fehmi ferati kushpobahet milioner edhe ktu futjani kot pite misri medjath dicka qenuk ukan asska mekan kurren ekurres hajgare papare

qekiqi
03-04-10, 07:52
ahfutkotizem hebace kurpothot fehmi ferati kushpobahet milioner edhe ktu futjani kot pite misri medjath dicka qenuk ukan asska mekan kurren ekurres hajgare papare

ho aaaaaaaaaaaaaaaa jum qkoq qitu ku haaaaaaaaaaaaaaaa qa ishit cirkuza ju t dardanis haaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
jahfutkotizem edhe qit fjal e niva ohaaaaaaaaaaaaa u qkoqa tu kesh
qitu pite me djath me miser
o kuku nona jem qa spo ni be pasha baben kopa qitash
po du me ra plast tu kesh ku ka pite me djath me miser
haa skom ni hala ku ku nona jeme be qfar foresh ku ka pite me djath me miser

haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa o ku ku nona jem qa po dalin do do cirkuza
qitu po t qkoqkan kejt o q m ka shti me kesh qikjo fjala ja futkotizem hala se kom ni jom qkoq
se mu m pilqen cirkuzi po t qkoqkan tu kesh qitu po t qkoqkan
me do fore ani pite me miser me djath haaaaaaaaaaaaa o jom tu ra per toke
tu kesh
me kqyr qitu n d ardani po t kputkan do do me do far foresh
qa s nin
eu bre qa s nin me lot kom kesh me qit far foren ja futkotizem

teutaA
03-04-10, 08:00
ahfutkotizem hebace kurpothot fehmi ferati kushpobahet milioner edhe ktu futjani kot pite misri medjath dicka qenuk ukan asska mekan kurren ekurres hajgare papare

jan mundu me e qytetrue krelanen e kallamojt pak se edhe kah na i qesim kto krelana me vo e me peciv djath shum te mira dalin kan me pak yndyr se krelana e thjesht qe qitet me miell misri (qe po i thojn) ose te kallamojt i themi kah ne :smile:

ja u shkruj qysh qitet nese eshte kush i interesuem :smile:

Zeqiri
08-04-10, 12:24
jan mundu me e qytetrue krelanen e kallamojt pak se edhe kah na i qesim kto krelana me vo e me peciv djath shum te mira dalin kan me pak yndyr se krelana e thjesht qe qitet me miell misri (qe po i thojn) ose te kallamojt i themi kah ne :smile:

ja u shkruj qysh qitet nese eshte kush i interesuem :smile:

pojam i interesum trego siqitet ajokrelan kah ju nashta ebaj zemren guri itham grus mema qite shtir qema qet veq doti tham veqshkruje receptin siduhet me pregadit

teutaA
14-04-10, 23:33
pojam i interesum trego siqitet ajokrelan kah ju nashta ebaj zemren guri itham grus mema qite shtir qema qet veq doti tham veqshkruje receptin siduhet me pregadit

ahhahaha zeqir un po e shkruj shqip se me kso grame e mililitra sdi

3 vo
1 taz (si te jogurtit ne ks ata tazat e plastikes) miell te gryt
3 taza miell te kallamojt
1taz vaj
1 cop djath
pak kryp
1 peciv edhe i perzien tona me kos i qet ne tepsi edhe e pjek

hahahhahah tash varet sa don me qit te madhe veq mesatarisht e dhash masen shum e mir del per bes edhe e shpejt

SANTANA-29
14-04-10, 23:44
ahhahaha zeqir un po e shkruj shqip se me kso grame e mililitra sdi

3 vo
1 taz (si te jogurtit ne ks ata tazat e plastikes) miell te gryt
3 taza miell te kallamojt
1taz vaj
1 cop djath
pak kryp
1 peciv edhe i perzien tona me kos i qet ne tepsi edhe e pjek

hahahhahah tash varet sa don me qit te madhe veq mesatarisht e dhash masen shum e mir del per bes edhe e shpejt


Tuti qka eshte kjo sup ,,:confused:

teutaA
14-04-10, 23:45
Tuti qka eshte kjo sup ,,:confused:

hahahahha ooo sosht sup po krelan qy provoje :smile:

SANTANA-29
14-04-10, 23:47
hahahahha ooo sosht sup po krelan qy provoje :smile:

Me i perzi ato qka i permende sup del asqe tjeter,,:tongue: veq mill kollomojt,ma pak mi qit,,hahahahahahahahhahahaa

teutaA
14-04-10, 23:48
Me i perzi ato qka i permende sup del asqe tjeter,,:tongue: veq mill kollomojt,ma pak mi qit,,hahahahahahahahhahahaa

po a e qysh qitet krelana sipas teje:tongue:

SANTANA-29
14-04-10, 23:52
po a e qysh qitet krelana sipas teje:tongue:

vallahi me dek se kom menden,,,krelana,lype ne Google e qan,,hahahahahahah..:tongue: