PDA

View Full Version : Disa parime pėr zgjidhjen e problemeve familjare ...


Jana
05-03-10, 16:34
Problemet brenda familjes janė njė e vėrtetė e natyrshme e jetės. Nė pėrgjithėsi mosmarrėveshjet lindin mes problemit qė hasim dhe gjendjes sė dėshiruar.

Dėshirat e njeriut nuk njohin kufi; por meqė dėshirat janė tė pakufizuara dhe mundėsitė tė kufizuara, mė e rėndėsishmja ėshtė fokusimi mbi mė tė rėndėsishmet, moskrijimi i rrugėve pa dalje duke u ndikuar nga problemet dhe zgjidhja e tyre nė mėnyrėn e duhur.
Problemet brenda familjes lindin mė tepėr mbi kėta ēėshtje: Mėnyra e komunikimit mes bashkėshortėve dhe pjesėtarėve tė tjerė tė familjes; Nėse ka vazhdimisht grindje apo diskutime; Marrėdhėniet e pjesėtarėve tė familjes me pjesėtarėt e tjerė dhe ndėrhyrja e tyre; Sjelljet dhe qėndrimi i nėnės dhe babait nė lidhje me fėmijėt apo tė rinjtė; Ndikimi i miqve dhe shokėve tė pjesėtarėve tė familjes; Pėrgjegjėsitė brenda familjes; Gjendja ekonomike e saj; Pakėnaqėsia e pjesėtarėve tė familjes nga dashuria dhe interesi i treguar nga vetė pjesėtarėt nė marrėdhėniet mes njėri-tjetrit.
Pėr tė zgjidhur njė gjendje problematike duhet tė pėrpiqemi tė gjejmė alternativa tė ndryshme nė mėnyrė tė informuar dhe logjike, zgjedhja e zgjidhjes mė tė pėrshtatshme nė mes kėtyre alternativave quhet ‘Zgjidhje e problemit’. Personat tė cilėt janė tė aftė nė zgjidhjen e problemeve kontrollojnė mė mirė stresin. Pikėrisht kėto persona janė tė rrezikuar mė pak nga depresioni. Me zhvillimin e aftėsive qė ndikojnė nė zgjidhjen e problemeve, problemet familjare ashtu si problemet e tjera shoqėrore do tė zgjidhen krejt lehtė.
Rreth kėsaj teme mund tė shfrytėzoni burime tė ndryshme si librat rreth zhvillimit, seminare, ndihma psikologėve etj. P.sh., martesa e njė vajze, e cila nuk ka marrėdhėnie tė mira me njerkun/njerkėn, me njeriun e parė qė i del pėrpara, pa menduar rreth kombinimit mes tyre dhe pa e njohur nga afėr, vetėm duke u bazuar tek kėshillat e shoqeve, mund tė themi qė ėshtė njė mėnyrė zgjidhjeje e pėrshpejtuar dhe e nxituar. Edhe gruaja e cila e shqetėsuar nga mosinteresi i treguar nga bashkėshorti qė sheh vazhdimisht televizor, nė vend qė tė kėrkojė rrugėt e zgjidhjes por preferon tė mendojė “ edhe unė po shoh punėn time atėherė, lėre fare”, nuk ka zgjedhur njė rrugė tė pėrshtatshme pėr zgjidhjen e problemit.

Zgjidhja e problemit ėshtė e lidhur me realizimin e kėtyre pesė proceseve qė ndjekin njėri-tjetrin:

Fokusohuni mbi problemin: Pėr tė pasur njė motivim tė mirė nė zgjidhjen e problemit personi duhet tė jetė i gatshėm pėr tė harxhuar energji dhe kohė duke rritur ndjeshmėrinė ndaj problemit. Dėshpėrimi dhe mėrzitja e lindur nga eksperiencat e hidhura tė jetuara nė tė kaluarėn mund tė pengojnė fokusimin.
Pėrkufizoni problemin: Problemet sociale ashtu si problemet matematikore zgjidhen mė mirė kur mendohen shkallė-shkallė, vlerėsohen tė njohurat dhe tė panjohurat . Prandaj pikė sė pari personi nė fjalė duhet tė njohė dhe vlerėsojė mirė ndjenjat e veta dhe tė pjesėtarėve tė tjerė tė familjes nė lidhje me problemin, sjelljet, suficiencat dhe insuficiencat dhe kufirin deri ku mund tė shkohet.
Gjeni alternativa: do tė thotė zgjedhja e mė tė mirės duke vlerėsuar tė gjitha mundėsitė qė ke pėrpara. Prisni pėr tė marrė vendimin e duhur. Pėr t’u siguruar pėr efektivitetin e zgjidhjes sė gjetur personi pasi tė pėrcaktojė alternativat duhet tė mendojė i qetė pėr pak kohė dhe tė presė.
Bėni njė vlerėsim tė pėrgjithshėm rreth zgjidhjes: duke u marrė me njė situatė problematike shihni sesa efektive do jetė zgjidhja.
Mos hyni nė rrugė pa dalje: Pėrballja me njė situatė tė re, mungesa e njohurive dhe eksperiencės, pavendosmėria nė zgjedhje, mosdallimi nė mes tė drejtės dhe tė gabuarės, tensioni i vazhdueshėm brenda familjes dhe fajėsimi i njė personi, kujtimi i sė kaluarės, ėndėrrimi i tepruar, mendimi i zhytur nė pesimizėm dhe mostregimi i njė pėrpjekjeje pėr zgjidhjen e problemit tė fut nė njė rrugė pa dalje dhe vėshtirėson zgjidhjen e problemit.

LABI
09-03-10, 13:00
1.Kurr mos i thuaj gruas e ke gabim
2.Kurr mos i kerkoo gruas qe te hekuross
3. Kurr mos i refuzoo kerkesat e gruas
4. Kurr mos jep keshilla (qe do e ndjen veten te fyer)
5. Kurr mos kritiko
6. Kur eshte ajo ne kuzhinee, aty pari mos u sillee
7.
8.
9.


:biggrin: :biggrin: