PDA

View Full Version : 4 vjet nga vdekja e kasapit te Ballkanit!


Fshatari
11-03-10, 12:22
Ne agjendat diplomatike nuk ka vend per rastesi.Ēdo gje kalkulohet me saktesi te madhe paraprakisht.
As zgjedhja e kesaj date simbolike nuk eshte arbitrare.ilir meta i ka qendruar gjithemone pran e pran kasapit te ballkanit.
Sot dhe neser, diplomatthi arnaut do te ndaj pikellimin e thelle dhe kujtimet e pashlyeshme te ketij autori te gjenocideve dhjetvjeēare neper shtete te ndryshme jasht serbise.
Dikush tha se meta do te perkulej prane varrit te vellait te tij te zhdukur 4 vjete me pare.Thash vetmevete, si mund te perulet burreci i perulur!
S'ka perulje me te madhe se te jesh qelbanik, e legen me uje te ndotur nga larja e ēizmeve te shkaut te serbise.
Iu mallkofte fara e shkaut nga dheu i servise!
__________________________________________________
Katėr vjet nga vdekja e Kasapit tė Ballkanit

Beograd, 11 mars – Mediat e Serbisė e kanė pėrkujtuar sot katėrvjetorin e vdekjes sė Slobodan Milosheviqit, njeriut i cili ishte nė krye tė Serbisė e tė Jugosllavisė gati dy dekada, dhe pastaj i akuzuari i Tribunalit tė Hagės pėr krime lufte nė Kosovė e Kroaci dhe gjenocid nė Bosnjė, i njohur edhe me nofkėn Kasapi i Ballkanit
Ai, sipas raporteve mjekėsore, vdiq nga ataku nė zemėr nė qelinė e paraburgimit tė Tribunalit tė Hagės, gjatė kohės kur naj tij po zhvillohej gjykimi pėr krime lufte kundėr njerėzimit nė Kosovė e Kroaci si dhe pėr gjenocid nė Bosnjė e Hercegovinė.
Ai qe varrosur nė oborrin e shtėpisė familjare tė bashkėshortes sė tij, Mirjana Markoviq, nė Pozharevac, meqė nuk qe dhėnė leje qė ai tė varrosej me nderime shtetėrore siē kishte kėrkuar familja dhe Partia Socialiste e tij. Varrimi qe zhvilluar nė buzėmbrėmje me fjalime tė njerėzve qė e ndoqėn me besnikėri, por pa praninė e tė anėtarėve tė familjes sė tij.
Ai kishte lindur nė Pozharevc, kurse ngritjen e fuqishme nė karrierė e shėnoi mė 28 qershor tė vitit 1989, pas njė fjalimi luftėnxitės dhe me ngjyrime tejet antishqiptare, nė Gazimestan afėrt Prishtinės, me rastin e 600 vjetorit tė Betejės sė Kosovės, manifestim nė tė cilin morėn pjesė rreth njė milion serbė.
Ndėrkohė, mė 1990 u zgjodh president i Serbisė, kurse nga viti 1997 e deri nė tetor tė vitit 2000 president i Jugosllavisė, qė pėrfshinte Serbinė e Malin e Zi, natyrisht edhe Kosovėn e okupuar.

I priu delegacionit tė Serbisė e tė RFJ-sė nė Dejton (SHBA), nė nėntor tė vitit 1995, kur nėnshkroi (nė Paris) Marrėveshjen Paqėsore me BeH.
Karierės sė tij i dha fund nga fundi i vitit 2000. Mė 27 maj tė vitit 1999 Gjykata Ndėrkombėtare pėr krime tė luftės nė ish-Jugosllavi ngriti padi ndaj tij padi pėr krime lufte dhe krime ndaj njerėzimit, qė ishte akuza e parė e tillė nė historinė e drejtėsisė tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė ndaj njė shefi aktiv tė shtetit
U arrestua mė 31 mars tė vitit 2001, kurse Tribunalit nė Hagė iu dorėzua mė 28 qershor tė atij viti, pra nė ditėn qė 12 vjet mė parė e kishte ngritur nė rrafshin e mitit serb.
Gjatė procesit gjyqėsor nė Hagė ai mohoi krimin dhe akuzoi bashkėsinė ndėrkombėtare pėr veprime antiserbe.
Trupi i tij i pajetė u pėrcoll nga Haga nė Beograd mė 15 mars tė vitit 2006, kurse tė nesėrmen, pasi u ekspozua nė Muzeun “25 Maj” tė kompleksit muzeor nė Dedinje, mė shumė se 50 mijė ithtarė tė tij u mblodhėn para Kuvendit tė Serbisė/ Malit tė Zi, siē quhej Jugosllavia e atėhershme nė shpėrbėrje, qė tė varrosej nė mbrėmje nė vendlindjen e tij, nė Pozharevac.
________________________________________________
http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,24,14279

Murgesha
11-03-10, 13:37
Pershendetje Fshatari!

Isha une qe ja ndryshova titullin!!!

panta_rhei
11-03-10, 15:07
Ngushellime, Fshatari.

GURI SYLAJ
11-03-10, 15:39
E vallha bash ngushllime .
Po, a i mshojm vi keti fare perkujtimi ,i cfardo forme qofte!!?

panta_rhei
11-03-10, 18:32
E vallha bash ngushllime .
Po, a i mshojm vi keti fare perkujtimi ,i cfardo forme qofte!!?
N'daē mshoj vi, n'daē shaje ilir meten... qėllimi kryesorja u arrit - millosheviqi u pėrkujtua.

P.S.
Nė kohen e diktatures komuniste nė Shqiperi, nje qytetar shkon ne gjendjen civile, per te regjistruar djalin e porsalindur.

Nenpunesi- si quhet djali?
Qytetari- Ne kujtim te babes e kemi quajtur Lec.
Nenpunesi- Lec nuk eshte emer Shqiptar, nuk mund ta regjistrojme.
Qytetari- Ateher po e quajm Kolec. (me mendimin me e thirr Lec)
Nenpunesi- Kol, po eshte emer Shqiptar, Kolec jo se eshte i huaj.
Qytetari- Cilet jane emra Shqiptare?
Nenpunesi- Agim, Shkemb, Petrit, Sokol, Gur.
Qytetari- Shume mire, do e quaj Guralec.

GURI SYLAJ
11-03-10, 19:35
Per diken e hargjon nje pasuri mreti edhe suj e blene e per diken te mjafton nje gjysme derhemi se s'ka cka shet me shume!!!