PDA

View Full Version : Opinioni juaj per kete


Kaltrina_pr
30-04-10, 09:38
Pershendetje!


Une jam nje femer e martume 20 vjeqare. Jetoj ne Gjermani qe 18 vjet. Burrin ekam gjet vet prej Kosove. Burri jem u ardh ne Gjermani qe 1 vjet e gjys. Burri jem osht djal i hastretit. Prinderit e tij jetojn ne kosove.

Un qitash jam shtatzene diku 5 muajsh. Per me lind ekam vaktin ne gusht.

Burri jem po don me shkue ne kosove ne korrik pa mua sepse nuk me len mjeku me shku 1 muj dit ne kosove se osht pak rrezik ne muajin e 8.

A kam te drejte me nal burrin e mi than mos mem lan "vetun" ne muajit e fundit te shtatzanis apo osht ma mir me lan me shkue pa mu se nuk ika pa prinderit e vet qe 1 vjet?

Prishtina-racing
30-04-10, 09:45
Per mendim temin pom duket pak i quditshem ky burri yt (pa keqkuptime) se veq ndjenja qe bohet bab ste len me u largu prej gruas po prap le te gjykon aj vet se su e nal as ti nese veq ka vendos aj kshtu ma mir mos ju perzi hiq :D

jadore
30-04-10, 09:46
Pershendetje!


Une jam nje femer e martume 20 vjeqare. Jetoj ne Gjermani qe 18 vjet. Burrin ekam gjet vet prej Kosove. Burri jem u ardh ne Gjermani qe 1 vjet e gjys. Burri jem osht djal i hastretit. Prinderit e tij jetojn ne kosove.

Un qitash jam shtatzene diku 5 muajsh. Per me lind ekam vaktin ne gusht.

Burri jem po don me shkue ne kosove ne korrik pa mua sepse nuk me len mjeku me shku 1 muj dit ne kosove se osht pak rrezik ne muajin e 8.

A kam te drejte me nal burrin e mi than mos mem lan "vetun" ne muajit e fundit te shtatzanis apo osht ma mir me lan me shkue pa mu se nuk ika pa prinderit e vet qe 1 vjet?

Kaltrine ke 18 vjet ne Gjermani , kete situaten tende e ke pyetur veten si do ta zgjidhte nje cift bashkohore gjerman..?
p.s.
une mendoj qe po Ai ka te drejte te shkoj , sepse muajte e ardhshem do te jene shume te angazhuar per te dy prandaj pse mos ta planifikoj dhe ai kohen me planet..?

Antika
30-04-10, 09:52
Pershendetje!


Une jam nje femer e martume 20 vjeqare. Jetoj ne Gjermani qe 18 vjet. Burrin ekam gjet vet prej Kosove. Burri jem u ardh ne Gjermani qe 1 vjet e gjys. Burri jem osht djal i hastretit. Prinderit e tij jetojn ne kosove.

Un qitash jam shtatzene diku 5 muajsh. Per me lind ekam vaktin ne gusht.

Burri jem po don me shkue ne kosove ne korrik pa mua sepse nuk me len mjeku me shku 1 muj dit ne kosove se osht pak rrezik ne muajin e 8.

A kam te drejte me nal burrin e mi than mos mem lan "vetun" ne muajit e fundit te shtatzanis apo osht ma mir me lan me shkue pa mu se nuk ika pa prinderit e vet qe 1 vjet?
hahahahahahahahahhahaa qy qyy,po ku ka pa bre ai burre ashtu me te lan vet e me shku ne KS.
Mire shume ke ba qe ke hap temen ne forum:biggrin:
Mos kofsh grue qe ke lind ne Gjermani e ia ke ba letrat burrit dhe e len me ba ai cka don,ani me shku ne Ks me i pa prinderit.Moos gabo,oonale thiun aty thuj:Trus qaty se jemi shtatzane bashk ahahhahahahahahahahahahhahaha

Diana007
30-04-10, 10:02
Valla un per vete komen se kisha lon me lujt ,,, te kryt ka me menejt deri ne lindje ,,,, ku ka prit ai me shum se nje vit let pret edhe pak muaj edhe let shkon mandej ,,,,, qa nese ti ke ndonje problem Zot mos se bon ndonje lindje para kohe :eek: cdoher duhet me mendu te keqen ,,, :rolleyes:

Zeqiri
30-04-10, 10:45
valla epaske gjet venin kume vet hajt bre banja qysh tdush seska lidhje kjo pune hiq se edhe meshkue nami sbahet podojshe melind podojka meu banami ishalla elind njedjale edhe ai djale rritet dhebahet kryetar shteti( ikosoves) mos vetper kso punsh vetebaben e nanen tane mamire seneve ketu ne ketforum naketu jemi krejt papaka sdijm gja ndyjet veq flasimpalidhje tung

Prishtina-racing
30-04-10, 10:49
Munesh me fol veq per veti ti nashta edhe je papak po nuk jemi krejt te ni kategorie si ti e tu kisha lut mos me fol palidhje me na permledh te gjithve...edhe ka te drejt qika me vet se nuk osht e let per to mos me e pas burrin afer e mos jep ide fikse.valla epaske gjet venin kume vet hajt bre banja qysh tdush seska lidhje kjo pune hiq se edhe meshkue nami sbahet podojshe melind podojka meu banami ishalla elind njedjale edhe ai djale rritet dhebahet kryetar shteti( ikosoves) mos vetper kso punsh vetebaben e nanen tane mamire seneve ketu ne ketforum naketu jemi krejt papaka sdijm gja ndyjet veq flasimpalidhje tung

Makresh
30-04-10, 10:51
Pershendetje!


Une jam nje femer e martume 20 vjeqare. Jetoj ne Gjermani qe 18 vjet. Burrin ekam gjet vet prej Kosove. Burri jem u ardh ne Gjermani qe 1 vjet e gjys. Burri jem osht djal i hastretit. Prinderit e tij jetojn ne kosove.

Un qitash jam shtatzene diku 5 muajsh. Per me lind ekam vaktin ne gusht.

Burri jem po don me shkue ne kosove ne korrik pa mua sepse nuk me len mjeku me shku 1 muj dit ne kosove se osht pak rrezik ne muajin e 8.

A kam te drejte me nal burrin e mi than mos mem lan "vetun" ne muajit e fundit te shtatzanis apo osht ma mir me lan me shkue pa mu se nuk ika pa prinderit e vet qe 1 vjet?

Le te shkoje ne Kosove, edhe ai ka prind dhe me siguri qe i ka mar malli per hasretin e tyre. Po nese ndihesh e shqetesuar, mund ti kerkosh qe te mos rrie 1 muaj, por vetem 2 jav, dhe dy jav tjera le te shkoje per dimer vet i 3-ti. Kjo do te ishte edhe me mir per prinderit e tij.

Suksese, e inshAllah lind si eshte me se miri.

Idila
30-04-10, 12:47
Kaltrina, do tė sygjeroja t`i japėsh vetėm njė javėshe afat shkuarje-kthim. Nė kėtė rast mbeteni tė dy tė kėnaqur mendoj unė.
Lindje tė mbarė tė uroj dhe me lehtėsi. :)

roadrunner
30-04-10, 13:27
Kaltrina, po m'dhimbesh bre qike. Nese i ka prinderit e semure shume, ajo ka kuptim, po ti edhe vet po tregon, e ke lindjen e pare.....e nuk e din. Megjithate, eshte jeta jote dhe ti je ajo qe vendos, por mem pas sugjeru mu burri nje gje te atille, i kisha than: A je lujt mendsh a?

Oqeani
30-04-10, 14:01
Hajt moj se grate perpara kan linde ne midis lames, e tuj u kthy prej prroni, e ti po lindshe ne gjermani e po kriska kjameti !!! pheeeeeeeeee -
mos po doni me ju ndejte te kryja sikur keta baloshat e me ndje dhimbje te dyte !!! e me brite te dyte me ritmin e aaaaaaaaaaaaaaaaaahttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

ēfar budallakije bre !!! Hajt biiiiiiiiiiiiiiii renditi ēaty .... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif - se nuk kan kujna me i ngja ti dhe aty dalldyshit tand !!! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

Oqeani
30-04-10, 14:01
Kaltrina, do tė sygjeroja t`i japėsh vetėm njė javėshe afat shkuarje-kthim. Nė kėtė rast mbeteni tė dy tė kėnaqur mendoj unė.
Lindje tė mbarė tė uroj dhe me lehtėsi. :)

Lirohet, lirohet http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

jadore
30-04-10, 14:26
Hajt moj se grate perpara kan linde ne midis lames, e tuj u kthy prej prroni, e ti po lindshe ne gjermani e po kriska kjameti !!! pheeeeeeeeee -
mos po doni me ju ndejte te kryja sikur keta baloshat e me ndje dhimbje te dyte !!! e me brite te dyte me ritmin e aaaaaaaaaaaaaaaaaahttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

ēfar budallakije bre !!! Hajt biiiiiiiiiiiiiiii renditi ēaty .... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif - se nuk kan kujna me i ngja ti dhe aty dalldyshit tand !!! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

Tybe mire e ke, prit ti kallxoj nga eksprienca e jeme 2 vaki qe me kane pas bo qe kur i kujtoj ende me vjen me qesh prej sekletit..
midis Allamanije , tipi mbas 15 vjet qendrimi aty e sjell nusen , kupohet atebote ishte kohe lufte ne Kosove ,normal qe kjo qendronte ne te ''zeze '' aty atekohe ku dhe mbet shtatezane .. krejte edhe kjo ne rregull , nusja kishte motren ne Zvicerr po disa vite te tera, demek e menqur dhe e inkoporuar ne jete vendore ..
me thirren nje mbremje me ndejt edhe me kerkuan 2 ndera ..pasi une isha femra e vetme shqiptare ne qytetin ku jetonim pa cka qe nuk shoqerohesha ne munges kohe ....

.......e para .. kur ti vie motres koha me lind a mundet me karte tende mjeksore te shkoj ne spital .. pasi herifja ishte ne te zeze ..?( mu quan floket te lart prej kronollogjise qe do vinte me pas ..)

dhe e dyta ( qe mu duk diqysh si ma e lehte prej budallakive te trurit te naivitetit shqiptare ) ishte ..
..........................kur motres ti vie koha e lindjes .ne salle te lindjes a mundesh ti me marr pjese se marre me shku burri i vet aty ....????? ''ende quditem me mrekullin e shen Merise shqiptare '' se nga turpi i saj ndaj burrit nuk e di se ne q'forme tjeter ai femi ka ardhe ne jete ...??????
besoni , ose jo .. kjo eshte budallakia me e madhe qe me ka ndodhe dhe degju ne jete ,sa qe prej cudise vetem qeshesha dhe nuk kisha fryme te ju ktheja pergjigje asnjeres ..

...
epilogu perfundimtar ..
nese do te kryja nderet naive qe prodhon mendja sot do te figuronte ne regjistrat e Evropes nje djal 10 vjeq nen emrin tim pa cka qe ai do te jetonte me prinderit biologjik ...a ka me cmenduri .. ende me qeshet ..
nuk e kam pyet kurr si e tek shkoj procesi i lindjes se saj dhe formalitetet jetike , por dij qe pas lindjes se saj femis ja dhurova nje dhurate i deshirova nje jete te mire dhe ju kerkova falje qe me te vertet jeta ne gyrbet eshte e veshire sa qe 24 ore ne dite me duhet te punoj dhe nuk gjej kohe per miq ..

Oqeani
30-04-10, 14:33
Nime Jador - sa koke trashe qe jam e te futa ne kete "gracke" - tregim - por paramendoni sikkir te jem i "spikatur" ne tru hahahahah
Paske shpetuar qe nuk te paskan kerkuar qe t'i preni kerthinzen bebes !!!!

vjeshta
30-04-10, 15:21
Une qiko po ta dha mendimin por ti mos e ndjek .

Leje le te shkoj ,shikoe se sa dite po mundet me ndejt pa ty ,dhe nese ai i shfrytezon te gjithe ditet e pushimit ne Kosove dhe nuk kthehet para se me perfundu pushimin (ku do te thote si munges e juaj )...ndrro prag qiko ,se nuk eshte nafaka jote !

Oqeani
30-04-10, 15:24
Une qiko po ta dha mendimin por ti mos e ndjek .

Leje le te shkoj ,shikoe se sa dite po mundet me ndejt pa ty ,dhe nese ai i shfrytezon te gjithe ditet e pushimit ne Kosove dhe nuk kthehet para se me perfundu pushimin (ku do te thote si munges e juaj )...ndrro prag qiko ,se nuk eshte nafaka jote !

Pse a duhet me u tranue a !!! ahahahahttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

vjeshta
30-04-10, 15:38
Pse a duhet me u tranue a !!! ahahahahttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Jo bre ,veq me ju ndejt gati cikrrim sendeve evitohen bim -bum -bamat .

Oqeani
30-04-10, 15:53
Jo bre ,veq me ju ndejt gati cikrrim sendeve evitohen bim -bum -bamat .


Eh ne nuk mirremi me cikerrime ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

vjeshta
30-04-10, 15:55
Eh ne nuk mirremi me cikerrime ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Po de , ju edhe te vegjel edhe me u marr me cikrrime ,hupni krejt !:biggrin:

Oqeani
30-04-10, 16:00
Po de , ju edhe te vegjel edhe me u marr me cikrrime ,hupni krejt !:biggrin:

Po mendon - Me tru apo - dihet ahha hahah http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif

panta_rhei
30-04-10, 16:08
Burri qe osht burrė :biggrin:, i rrin detyrės sė vet nė krye, e ka obligim ndaj grues edhe ndaj fėmijėve me iu gjetė pranė nė ēdo moment qė ata kanė nevojė pėr tė. S'ka aty "mami babi jam melzhitė, pu du me ardh n kosovė".

Me pas kon me e kqyrė interesin e qefin tim personal edhe pasi tė martohna, deri tash isha martu 6 her me 12 gra edhe i kisha ba 20 fmi, qy.

E ti e nderuar Kaltrinė, thuaj atij herifit tėnd, veq mendja qė po tė shkon me mė lanė vet, duhet me tė ba me u turpėru.

niemand
30-04-10, 18:37
Kaltrina tė pėrshėndes.

Lexova shumė postime tė tjera kėtu nė forum ku disa prej tyre e kan marrėn si me shaka pyetjen tėnde , ku ndoshta kėta nuk e dinė qė ty nuk ke kujt ti drejtohesh nė familje dhe ta pyesish dhe si pėrfundim ke ardh nė forum kjo gjė mė pėlqen sepse nuk punon krye nė vete por njėher i pyet tė tjerėt ebravo tė qoft.

Meqe ti qenke shtatėzanė me burrin tėnd edhe atij duhėt njėher me i ardh paksa gjynah sepse nė ditėt mė tė rėnda qė tani ti ke nevoj pėr dike afėr ai largohet dhe vazhdon e mendon pėr pushimet. Prinderit ėshtė dasht me i mendu para se me u nis pėr Gjermani (tė njejtin rast e kisha dhe unė si 17 vjecarė i kam lan tė gjith dhe vetėm jam ardh).

Pėr mos me tė prish punė sepse ne kėtu flasim dhe nuk i dimė mirė mardhėnjet si i ke me burrin por ti meqe je e re besoj qė dhe ai nuk duhėt tė lė vetėm por tė qendrojė prap ty dhe femijės tėnd dhe tė tijė.

Por edhe njė po ta thot niemand-i si kėrkushi qė jamė , mos ngul kėmbė dhe me luajt rolin e policit nė shtėpi sepse burrin e kosovės e humb shumė shpejt.

Mundohu me gjėra tė mira ta ndalėsh dhe ti tregosh pėr dhėmbjet qėi ke dhe besoj qė nqs ka pakė dashuri pėr ty ai ka pėr tė qendru afėr dhe pastaj me fjalė tė mira mundesh me i thėn se pasi tė lindėsh mundeni me ik tė dy bashk te familja e tijė me fėmijėn e tijė.

Bėhu kurv pėr burrin tėnd ndash me tė qendru gjithmon afėr.

instruktori
30-04-10, 18:55
Pershendetje!


Une jam nje femer e martume 20 vjeqare. Jetoj ne Gjermani qe 18 vjet. Burrin ekam gjet vet prej Kosove. Burri jem u ardh ne Gjermani qe 1 vjet e gjys. Burri jem osht djal i hastretit. Prinderit e tij jetojn ne kosove.

Un qitash jam shtatzene diku 5 muajsh. Per me lind ekam vaktin ne gusht.

Burri jem po don me shkue ne kosove ne korrik pa mua sepse nuk me len mjeku me shku 1 muj dit ne kosove se osht pak rrezik ne muajin e 8.

A kam te drejte me nal burrin e mi than mos mem lan "vetun" ne muajit e fundit te shtatzanis apo osht ma mir me lan me shkue pa mu se nuk ika pa prinderit e vet qe 1 vjet?


Mirembrema dhe pershendetje shume e nderuara Paltrina

E lexova shkrimin e juaj me vemendje dhe me shqetesoj pa mas.Une e di sa te veshtir e keni ju atje ne perendim sepse edhe vete kam jetue atje.
Ne shqipetaret jemi shume te pa vetedieshem kure eshte ne pyteje familja.
E marr me mend se ne qfare pozite jeni ju.
Po sikur te ishit martue ne nje mashkull te cilit do vend te Europes nuk do te mendonte keshu .
Na jemi Shqipetare dhe mendojm akoma se femijet na i sjell Lejleku.
Kisha shume te te shkrue por nuk du me te shqetesue ma shume
Zoti ishalla te ndihmon .
vepro si eshte ma se miri.Zbato urdherat e Mjeut

Idila
30-04-10, 18:56
Kaltrina e dashur, ke muhabete tė dėgjosh kėtu sa je e gjerė dhe e gjatė...

Po ti fundja bėj si ėshtė mė mirė pėr ty, pyet njėqind vetė e bė si din vetė. ;)

Gentiani
30-04-10, 19:08
Pse more mos me shkue ai njeriu te shtepija ?

O ti Kaltrine, pse vetun ? me dijte ti sa Krankeschwestra eshte tu nejte umsonst te bollnica, shkon nje muaj dite perpara me ju ba muhabet. :tongue:

Herifi e ka krye punen e vehte, mundet shlire me vizitue me babe e me nane, a Lejlekut i mbetet me leshuar permbi oxhak, vetem me ja ndreqen strofullen :biggrin:

DEA
30-04-10, 21:10
Pershendetje!


Une jam nje femer e martume 20 vjeqare. Jetoj ne Gjermani qe 18 vjet. Burrin ekam gjet vet prej Kosove. Burri jem u ardh ne Gjermani qe 1 vjet e gjys. Burri jem osht djal i hastretit. Prinderit e tij jetojn ne kosove.

Un qitash jam shtatzene diku 5 muajsh. Per me lind ekam vaktin ne gusht.

Burri jem po don me shkue ne kosove ne korrik pa mua sepse nuk me len mjeku me shku 1 muj dit ne kosove se osht pak rrezik ne muajin e 8.

A kam te drejte me nal burrin e mi than mos mem lan "vetun" ne muajit e fundit te shtatzanis apo osht ma mir me lan me shkue pa mu se nuk ika pa prinderit e vet qe 1 vjet?


Sa e kuptova une, Burri juaj shkon para se ti te lindesh dhe kthehet prap para se ti te lindesh! ku eshte problemi? Nese nuk ke shtatezani te komplikuar dhe ke familjen tende (ne cfaredo rasti) afer , besoj qe burri s`eshte e nevojshme te te rrije 24 ore te koka!
Shtatezania nuk eshte semundje!

LABI
30-04-10, 21:19
Pyet njaa shtate a tete ( 7- 8) , e n'fund beje qysh dine vett !

dr1ta
30-04-10, 21:56
Shume me provokon ky far mashkulli :mad:

Guri i madh
30-04-10, 22:00
shko ne ausllanderamt e prishja letrat

Dardani_K1
30-04-10, 22:47
oj zonje apo e ndegjon veten se qka po flet me e nalen mos me shku djali te prind edhe plus te koka djal hastreti po marre ashte per ty qe e paske qelen kete
tem ne internet po qka qe je ty lind keq sje me kushte te keqija sje mjek ne gjermani sa han dreqi edhe familjen e paske afer e qka ne qofte se ati djali i des njani nga prinderit dhe ai nuk shkon se ti e ndalon apo i kercnohesh se ja ke ndreqen letrat mos u bane e keqe e ma ja permen letrat se ja hup marren dhe e mrama te qone ne dreq te mallkun, nje e aferme e imja keshtu u munojke me ba kishe me ja ndalue burrit te saj me shku ne Kosove,ja permenke letrat dhe ai nje dite u merzit nga ajo dhe letrat e saj dhe iku pej saj u njoftu me nje Gjermane u martu e ajo Gjermanja spo ja permend kurre letrat andaj hiqu qka te mesojn disa zonja apo zonjusha ne kete faqe se vallahi i bjen pishmani po ka me qen vone me beso le djalin te shkon e ti sheh familjen e vet se si dihet sode jane e neser munen me vdeken e pastaj e rreh koken tande qka ke ba po ka me qen vone dhe edhe burri ka me u ftofen prej teje.

elvio
30-04-10, 23:05
kaltrina kaltrina

zgjidhni nje rruge te perbashket qe te jeni te kenaqur te dy

nga te gjitha pergjigjet do zgjidhja ate te IDILA si me ideali per zgjedhjen e hallit tend,meqe e ke prure ne kuvend.

te jete i shendetshem engjelli juaj,edhe i/e bukur

edhe thuaji atij te behet me pergjegjes per vendimet e marra

thellenza
01-05-10, 09:46
Pershendetje!


Une jam nje femer e martume 20 vjeqare. Jetoj ne Gjermani qe 18 vjet. Burrin ekam gjet vet prej Kosove. Burri jem u ardh ne Gjermani qe 1 vjet e gjys. Burri jem osht djal i hastretit. Prinderit e tij jetojn ne kosove.

Un qitash jam shtatzene diku 5 muajsh. Per me lind ekam vaktin ne gusht.

Burri jem po don me shkue ne kosove ne korrik pa mua sepse nuk me len mjeku me shku 1 muj dit ne kosove se osht pak rrezik ne muajin e 8.

A kam te drejte me nal burrin e mi than mos mem lan "vetun" ne muajit e fundit te shtatzanis apo osht ma mir me lan me shkue pa mu se nuk ika pa prinderit e vet qe 1 vjet?Mendimi im eshte sikur i disa te tjerve ketu: E kisha lon me shku per 1 ose 2 jave nese eshte merzit. Pse cka kish me te gjet ty per kaq kohe nese ai nuk eshte pran teje ? Ose, nese mendon se ne ate kohe (dmth ne mujan e 8) eshte rrezik dhe nuk don me kon vetem ne asnje menyr, atehere e kisha bo te mundshme qe ai te shkoj me heret, qe ti ne ate kohe te mos mbetesh vetem.

Te deshiroj ēdo te mire Kaltrine :smile:.

emine
01-05-10, 09:49
per te ardhe keq ,se njerzit martohen krijojne familje dhe aspak nuke dine te vlersojne ate qka kane afer,me vje keq kaltrina...ti duhesh ta dishe vete qka eshte mire per ty,dhe ti vejsh kufi me kohe disa gjanav ndryshe kto pushime apo kto papergjithsi sdo ken funde asnjeher,,,,

Zeqiri
01-05-10, 11:42
nbafsh mei ngue qita qitu qe poshkrujn kame tehanger ora elig po cka pomenon se po temson mire dikush omedet medet hajgare hesapi ktu asht kushka nge ngjetrruza npe

vjeshta
01-05-10, 12:12
nbafsh mei ngue qita qitu qe poshkrujn kame tehanger ora elig po cka pomenon se po temson mire dikush omedet medet hajgare hesapi ktu asht kushka nge ngjetrruza npe

Daja Zeqė ,unė isha fer ,i tregova por edhe i thashė qė tė mos vepron ashtu .

Zeqiri
01-05-10, 12:29
Une qiko po ta dha mendimin por ti mos e ndjek .

Leje le te shkoj ,shikoe se sa dite po mundet me ndejt pa ty ,dhe nese ai i shfrytezon te gjithe ditet e pushimit ne Kosove dhe nuk kthehet para se me perfundu pushimin (ku do te thote si munges e juaj )...ndrro prag qiko ,se nuk eshte nafaka jote !

tani elexova dhe metvertet shum mevend i paske thane ti ja paske dhane menimin matmirin eajo ndasht me marre lete merr mosdasht udhamar ikoft letban sicdin vet

DEA
01-05-10, 22:59
oj zonje apo e ndegjon veten se qka po flet me e nalen mos me shku djali te prind edhe plus te koka djal hastreti po marre ashte per ty qe e paske qelen kete
tem ne internet po qka qe je ty lind keq sje me kushte te keqija sje mjek ne gjermani sa han dreqi edhe familjen e paske afer e qka ne qofte se ati djali i des njani nga prinderit dhe ai nuk shkon se ti e ndalon apo i kercnohesh se ja ke ndreqen letrat mos u bane e keqe e ma ja permen letrat se ja hup marren dhe e mrama te qone ne dreq te mallkun, nje e aferme e imja keshtu u munojke me ba kishe me ja ndalue burrit te saj me shku ne Kosove,ja permenke letrat dhe ai nje dite u merzit nga ajo dhe letrat e saj dhe iku pej saj u njoftu me nje Gjermane u martu e ajo Gjermanja spo ja permend kurre letrat andaj hiqu qka te mesojn disa zonja apo zonjusha ne kete faqe se vallahi i bjen pishmani po ka me qen vone me beso le djalin te shkon e ti sheh familjen e vet se si dihet sode jane e neser munen me vdeken e pastaj e rreh koken tande qka ke ba po ka me qen vone dhe edhe burri ka me u ftofen prej teje.

une mendoj se momenti kur te lind femiu e sidomos i pari, smund te pershkruhet asesi ajo ndjenje, per ate mendoj se cilit Prind i kalon ai moment pa e perjetuar, do te jete gjithmon i varfur ne perjetimin e ndjenjave maksimale. Te shohesh se si del njeriu nga njeriu dhe sidomos kur ta dish qe eshte pjese e jote, kjo nuk te ndodhe shpesh dhe ate moment mund ta pershkruajne vetem ata qe e perjetuan. dhe nje rast te till do te lija ne qoft se prinderit jane te semure edhe ne qoft se ata Prind detyrojne femiun e tyre te vendos ne mes te prinderve dhe femiut (besoj ose shpresoj te mos jete ashtu) nuk kane dashuri te mjaftueshme per birin e tyre nese e vene ne dilem te till............

Dallandyshja_718
01-05-10, 23:25
Sa keq qe nuk i paska pas lind nje vella, pasi ka shkue ai n'Gjermani, sepse si duket ai ashtu paska pas mendue...ncncncn, si e arsyetojne shkuarjen e tij me i vizitue prinderit se qenka djal hasretit, po ai a ishte djal hasretit kur vendosi me shkue n'Gjermani...leni perrallat aman, se ai me pas mend, nuk e len gruan shtatzene e me shkue vet n'pushim...nuk besoj se ka prind normal qe i thojne djalit "hajde n'a shih ne se t'kem hazretit e hiqu nusjet, le t'lind se ka kush e kujdes...nejse se e zgjata, une nuk kam qene n'kete situat, por ka pas rast kur burri im ka shkue 2 muaj, ka ndejt me prinderit (e kishte babain e semur) dhe une ndejta vetem n'banese, vazhdova punen, kujdesa banesen, gjalle mbeta,,,por ky eshte rast tjeter, zonja don me lind femij, ai erifi don me u bo bab..nuk eshte loje kjo pune...:smile:
Zoti t'a lehtesoft shtatzanine dhe lindjen, ty Kaltrine, ai past rrugen e pare, e i shalla zėn mend!

teutaA
02-05-10, 02:34
leje te shkon moj ahhaha me i madhe qefi me shku ne ks me kallzu qe i ka ba letrat se sa qefi qe po bahet babe ,,,,,eh gjynahit qkas perjetuem edhe na shqiptart

instruktori
02-05-10, 11:58
Kaltrina e nderuar leje ta thej qafen neper Kosove ate .

Ju shiqoni punet e juaja ashtu siq ju e vlersoni ma se miri.

Urojm te ja kaloni mire

tipi engjellor
02-05-10, 14:57
oj qiko te kane frigu keta pak ketu keron opinone e normal ka mendime lloj lloje po mos i emrr te gjitha tash ke bere nje pyetje sikur je ne krize po duhet ketu te egzistoje dallimi se ketu shume e paragjykonej ne menyre se maretsa ka kriz po ne realitete ne qoft se pyet thjehste ashtu edhe pse vjen rrin nje kohe edhe duhet te ja sqarosh qe duhet te kthehet ateher kur ke nevoje me shume ti ok te pershendes.

Elina
02-05-10, 16:19
Si duket e paska zgjedhe Kaltrina kete problem qe e paska pase se nuk koka duke ma knej ,,,bile bile me i falenderu Forumistat per keshillat e tyre :tongue:

E keshtu sa per teme qe e paska fresku pak kete nenforum,,,te kisha qene ne vend tandin Kaltrina,,, i kisha thene burrit:rri deri sa te lindi e ti ben beba disa muaj e po shkojme te tre bashk ne Kosove....kish me qene gezim shume i madh per familjen e burrit tend a?!...besoj se po.

Albonita
02-05-10, 17:38
Ew cka nuk po ndije:eek:

Po ti Goce nuk ke menduar vet per ket pa ber pytje ketu??? ihh...

Mbase esht rende me ik Buri te familja vet e te lej ty vetun...ather benja nje Vize 3 mujorshe e te vin te ju vizitojne..plus edhe jani te gjith sebashku per gezimin qe po presin.!:biggrin:

Lapsi
02-05-10, 17:54
Ke durim, ngase durimi eshte sikur nje bar qe i pushon dhimbjet: edhe te djeg, edhe te kuron. Nese martesa juaj qendron mbi baza te shendosha ( gje qe nuk dyshoj) atehere eshte lehte zgjedhja e kesaj ceshtje. Respekt te ndersjellte, mirekuptim dhe ne moment nuk duhet te udhehiqeni nga idete e keqija dhe fjalen SIKUR mos e perdorni. Kuptoje burrin tend, lere te lire dhe le te shkoje te prinderit ne vizit, do ia dalesh. Largoju gjuhes dhe kujdesu qe te krijosh nje te neserme me te mire, kuptohet sebashku me burrin tend... ngase ne moment nuk ke nevoje per futjen e elementeve te zjarrit ne familjen tende.
Paqi miresin e Zotit

lovely
03-05-10, 22:52
hahahahahahahahahhahaa qy qyy,po ku ka pa bre ai burre ashtu me te lan vet e me shku ne KS.
Mire shume ke ba qe ke hap temen ne forum:biggrin:
Mos kofsh grue qe ke lind ne Gjermani e ia ke ba letrat burrit dhe e len me ba ai cka don,ani me shku ne Ks me i pa prinderit.Moos gabo,oonale thiun aty thuj:Trus qaty se jemi shtatzane bashk ahahhahahahahahahahahahhahaha



hahahahahahahahahahahahahahahahaahhaahahahahahahah ahahahahhaa
hahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahah


sooooooooooooooooo f*****g funny :rolleyes:


ps; Kaltrine,18 vjet koke martu, sigurisht edhe burri jyt eshte i ri, hala fmi vet, normal qe nuk osht i gatshem per me u bo babe, edhe nuk ia din vleren e as rendesine fmise, as lindjes, as kurgjofit hiq, veq i mungon babi edhe mami i vet :D

mos e le me shku valla, ai po lypka shuplake ingjes hohohohohohohohoho

Murgesha
04-05-10, 08:41
Ktyne her as vjehrrat nuk shkojshin ne te pane, muajin e fundit te shtatzanise se rese, e le mo burri.

Po sot kan ndryshu koherat, e ti Kaltrina kallxoj burrit tend se me se shumti ti ke nevoje per te gjat muajit Korrik!

halla e madhe
05-05-10, 06:53
Kaltrina_oj bi,po ti koke e zoja valla,masi paske hy ne forum me lyp ndihme,ja paske dhan bregut...s'po ta baj gajlen hiq,ti do ta linde kysmet ate femije bile do ti befason rrethin ,po ti hala je ka rritesh oj bi...e po pret prej hasretit ndihme...o medet,medet!!!...hasretat e sotit:confused: ...hajt moj se vie dita kur t'ju rritet ai femije do 'ja han veshte atij babe:biggrin:

ps:lindje te sukseshme dhe shume gezime me femijen tend te pare!

roadrunner
05-05-10, 10:45
Kaltrina poget paska ra ne spital, se as nje shkrim me nuk lexuam nga ajo :eek::rolleyes:

teutaA
05-05-10, 19:31
Kaltrina poget paska ra ne spital, se as nje shkrim me nuk lexuam nga ajo :eek::rolleyes:

ahhahahhaa hajt se qutu dikun eshte veq me tjeter nick po me mir eshte ndje me ba pyetjen si kaltrin :smile:

Gentiani
08-05-10, 14:34
garant eshte me lejlekun ne maje te plepit tu e ndreqen strofullen, sa nuk ja ka leshuar lejleku prej neltit opinionin :tongue:

Urata
08-05-10, 19:35
Tybe mire e ke, prit ti kallxoj nga eksprienca e jeme 2 vaki qe me kane pas bo qe kur i kujtoj ende me vjen me qesh prej sekletit..
midis Allamanije , tipi mbas 15 vjet qendrimi aty e sjell nusen , kupohet atebote ishte kohe lufte ne Kosove ,normal qe kjo qendronte ne te ''zeze '' aty atekohe ku dhe mbet shtatezane .. krejte edhe kjo ne rregull , nusja kishte motren ne Zvicerr po disa vite te tera, demek e menqur dhe e inkoporuar ne jete vendore ..
me thirren nje mbremje me ndejt edhe me kerkuan 2 ndera ..pasi une isha femra e vetme shqiptare ne qytetin ku jetonim pa cka qe nuk shoqerohesha ne munges kohe ....

.......e para .. kur ti vie motres koha me lind a mundet me karte tende mjeksore te shkoj ne spital .. pasi herifja ishte ne te zeze ..?( mu quan floket te lart prej kronollogjise qe do vinte me pas ..)

dhe e dyta ( qe mu duk diqysh si ma e lehte prej budallakive te trurit te naivitetit shqiptare ) ishte ..
..........................kur motres ti vie koha e lindjes .ne salle te lindjes a mundesh ti me marr pjese se marre me shku burri i vet aty ....????? ''ende quditem me mrekullin e shen Merise shqiptare '' se nga turpi i saj ndaj burrit nuk e di se ne q'forme tjeter ai femi ka ardhe ne jete ...??????
besoni , ose jo .. kjo eshte budallakia me e madhe qe me ka ndodhe dhe degju ne jete ,sa qe prej cudise vetem qeshesha dhe nuk kisha fryme te ju ktheja pergjigje asnjeres ..

...
epilogu perfundimtar ..
nese do te kryja nderet naive qe prodhon mendja sot do te figuronte ne regjistrat e Evropes nje djal 10 vjeq nen emrin tim pa cka qe ai do te jetonte me prinderit biologjik ...a ka me cmenduri .. ende me qeshet ..
nuk e kam pyet kurr si e tek shkoj procesi i lindjes se saj dhe formalitetet jetike , por dij qe pas lindjes se saj femis ja dhurova nje dhurate i deshirova nje jete te mire dhe ju kerkova falje qe me te vertet jeta ne gyrbet eshte e veshire sa qe 24 ore ne dite me duhet te punoj dhe nuk gjej kohe per miq ..


ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaa..
O KUKU ME PAS BERE VAKIA E ME KANE UNE NE VENDIN TENDE I KISHA BERE ATO DY 'NDERA" se m'kish ardhe gjynah ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa...!


historina shqiptaresh!

DEA
16-05-10, 13:17
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore
Tybe mire e ke, prit ti kallxoj nga eksprienca e jeme 2 vaki qe me kane pas bo qe kur i kujtoj ende me vjen me qesh prej sekletit..
midis Allamanije , tipi mbas 15 vjet qendrimi aty e sjell nusen , kupohet atebote ishte kohe lufte ne Kosove ,normal qe kjo qendronte ne te ''zeze '' aty atekohe ku dhe mbet shtatezane .. krejte edhe kjo ne rregull , nusja kishte motren ne Zvicerr po disa vite te tera, demek e menqur dhe e inkoporuar ne jete vendore ..
me thirren nje mbremje me ndejt edhe me kerkuan 2 ndera ..pasi une isha femra e vetme shqiptare ne qytetin ku jetonim pa cka qe nuk shoqerohesha ne munges kohe ....

.......e para .. kur ti vie motres koha me lind a mundet me karte tende mjeksore te shkoj ne spital .. pasi herifja ishte ne te zeze ..?( mu quan floket te lart prej kronollogjise qe do vinte me pas ..)

dhe e dyta ( qe mu duk diqysh si ma e lehte prej budallakive te trurit te naivitetit shqiptare ) ishte ..
..........................kur motres ti vie koha e lindjes .ne salle te lindjes a mundesh ti me marr pjese se marre me shku burri i vet aty ....????? ''ende quditem me mrekullin e shen Merise shqiptare '' se nga turpi i saj ndaj burrit nuk e di se ne q'forme tjeter ai femi ka ardhe ne jete ...??????
besoni , ose jo .. kjo eshte budallakia me e madhe qe me ka ndodhe dhe degju ne jete ,sa qe prej cudise vetem qeshesha dhe nuk kisha fryme te ju ktheja pergjigje asnjeres ..

...
epilogu perfundimtar ..
nese do te kryja nderet naive qe prodhon mendja sot do te figuronte ne regjistrat e Evropes nje djal 10 vjeq nen emrin tim pa cka qe ai do te jetonte me prinderit biologjik ...a ka me cmenduri .. ende me qeshet ..
nuk e kam pyet kurr si e tek shkoj procesi i lindjes se saj dhe formalitetet jetike , por dij qe pas lindjes se saj femis ja dhurova nje dhurate i deshirova nje jete te mire dhe ju kerkova falje qe me te vertet jeta ne gyrbet eshte e veshire sa qe 24 ore ne dite me duhet te punoj dhe nuk gjej kohe per miq ..

Pikerisht nga disa cudira mbijetuam si popull.
Kur u falshin gjaqet . Kane mundur te thone cfare te falni ma vrau djalin per pike te qefit, e une me i thane fale te kofte a! ose du me i dhane jetes se tjereve edhe nje mundesi, prandaj pa menduar fare zgjas doren e pajtimit. Ky ishte veq nje krahasim i thjesht se sa e sa " budallakit" i kemi bo vetem per te mbijetuar, ekzistuar per te mbrii ketu ku jemi sot. Mendoj se te kishim "Diturin" e sotit kahere skishmi me qene me.

Hajdede
16-05-10, 14:54
Keso ceshtjesh mund te zgjidhen vetem me mirekuptim.

Se pari dhe me kryesorja eshte qe te kihet parasysh periudha emocionale dhe shqetesimi i grave shtatzena ne pritje te femijes se pare. Ne radhe te dyte, nese burri insiston te shkoje, duhet t'i vleresoje mire e mire rrethanat ne te cilat do ta lere ate derisa ai vet nuk do te jete prezente; se a do te ngelet vet ne shtepi apo do ta kete edhe dike nga mjedisi familjar.

Sidoqofte, une nuk do te thosha qe ai te le ate per nje muaj, vec dy jave - te cilat do i mjaftonin duke pasur parasysh se eshte femija edhe i tij dhe ai duhet te marre pergjegjesine aq sa dhe bashkeshortja.


Uroj qe femija juaj te rritet ne prani te te dy prinderve dhe se femija te jete me te vertete i tij, ndryshe beji nje test se sot nuk i dihet.

Oqeani
16-05-10, 16:38
Pershendetje!


Une jam nje femer e martume 20 vjeqare. Jetoj ne Gjermani qe 18 vjet. Burrin ekam gjet vet prej Kosove. Burri jem u ardh ne Gjermani qe 1 vjet e gjys. Burri jem osht djal i hastretit. Prinderit e tij jetojn ne kosove.

Un qitash jam shtatzene diku 5 muajsh. Per me lind ekam vaktin ne gusht.

Burri jem po don me shkue ne kosove ne korrik pa mua sepse nuk me len mjeku me shku 1 muj dit ne kosove se osht pak rrezik ne muajin e 8.

A kam te drejte me nal burrin e mi than mos mem lan "vetun" ne muajit e fundit te shtatzanis apo osht ma mir me lan me shkue pa mu se nuk ika pa prinderit e vet qe 1 vjet?
Nima pasna harruar me te pyet - Ku ka qene babi yt kur ke lindur ti !!!! - eh shume keni mberri larg breh ... hajt moj se del del edhe .....
http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Afrimi_17
22-05-10, 11:37
Vollah une mendoj qe nese tka gru per qefi tdon trespekton, edhe keni nje gjuh te perbashket athere mund te ja beni leht..kjo situata e jote vertet duhet ta ket burrin pran vetes...Sepse edhe aj ka te bej pjes aty eshte djali ose vajza e tij qe lind dhe duhet te angazhohet rreth kesaj.une mendoj qe ma me rendesi eshte lidhja jote se me shku mi pa
prind e vet..Amo nese ka naj problem familjar ne ks ..ose naj gjendje tjashtzakonshe athere i dini ju ato pun..Amo une konsideroj se ma mir eshte me nejt me grun e vet ne gjermoni edhe mi ndihmu naj sen drejt lindjes fmis sepse tash nis gjendja juaj shendetsore mu perkqeqesu dhe duhet te jet aty prezent me juve per juve dhe per fmin ne qdo koh.!Flm

LaDy_Diaspora
20-07-11, 07:49
Pershendetje!


Une jam nje femer e martume 20 vjeqare. Jetoj ne Gjermani qe 18 vjet. Burrin ekam gjet vet prej Kosove. Burri jem u ardh ne Gjermani qe 1 vjet e gjys. Burri jem osht djal i hastretit. Prinderit e tij jetojn ne kosove.

Un qitash jam shtatzene diku 5 muajsh. Per me lind ekam vaktin ne gusht.

Burri jem po don me shkue ne kosove ne korrik pa mua sepse nuk me len mjeku me shku 1 muj dit ne kosove se osht pak rrezik ne muajin e 8.

A kam te drejte me nal burrin e mi than mos mem lan "vetun" ne muajit e fundit te shtatzanis apo osht ma mir me lan me shkue pa mu se nuk ika pa prinderit e vet qe 1 vjet?

Edhe pse paska skaduar afati i kesaj pyetje, prape me provokoj disi.
Nuk e kuptoj aspak injorancen e disa meshkujve shqiptar.
Krijese e dashurise duhet t'jete femiu, e jo te braktiset gruaja ne kohen me te veshtire per prinderit. Ajo dite kur martohen dy te rinje, ajo eshte dite e nje fillimi te ri, dite e krijimit te nje familje te re per te cilen duhet kujdesur.

Pasi qe jam ne sektorin e shendetesise, m'eshte dhene rasti te shoh shume idiotizma te tilla. Gruaja ne lindje, me dhembje te medha, burri ne shtepi edhe zoteria me telefon, therriste ne zyre "a eshte gati a jo" per mos me i ike ndonje serial ne TV ndersa gruaja e tij ishte mes vdekjes dhe jeteses. Keta jane njerez qe nuk meritojne t'jene as burra te martuar e as prinder, kur nuk shfaqin as dashurine minimale, nuk di pse meritojne kete!