PDA

View Full Version : Ėshtė ndarė tragjikisht nga jeta ikona e filmit, Bekim Fehmiu


Fshatari
15-06-10, 17:00
http://www.gazetaexpress.com/web/images/gexGallery/32655/cache/bekim_fehmiu__medium-280x200.jpg


Ėshtė ndarė tragjikisht nga jeta ikona e filmit, Bekim Fehmiu
Beograd, 15 qershor - Bekim Fehmiu, 74 vjeē ėshtė gjetur i vdekur nė banesėn e tij nė lagjen Zvezdara nė Beograd, raportojnė mediet serbe.
Lajmin nė Beograd e ka konfirmuar ministri i brendshėm serb, Ivica Daqiq i cili ka thėnė se mendohet se bėhet fjalė pėr vetėvrasje, pasi qė Fehmiu ka vdekur nga arma e regjistruar nė emrin e tij.
Familjarėt e tij nė Prishtinė e kanė konfirmuar lajmin pėr KTV-nė.
Bekim Fehmiu, u lind mė 1 qershor 1936 nė Sarajevė. Fakultetin e Artit Dramatik e kreu nė Beograd nga vitit 1956 deri nė vitin 1960, nė klasėn e profesorit Mate Milosheviq. Famėn e arriti me filmin „Mbledhėsit e puplave” tė Aleksandėr Sasha Petrovicit, nė vitin 1967.
Karrierėn e ka zhvilluar jashtė, dhe sidomos nė Itali, ku ka punuar me regjisorin Dino Laurentiso.
Ka bashkėpunuar edhe me Xhon Hjuston, Avo Gardner, Sharlo Azbavuron dhe tė tjerė.
Me aktrimin nuk merrej qė prej vitit 1987, nė shenjė proteste pėr histerinė antishqiptare.
Ka fituar shumė shpėrblime, mes tjerash edhe Arenėn e Artė nė festivalin jugosllav tė filimit, nė Pulė, pėr rolin e Halil Begut nė filmin ‘Roy”.
Ka qenė i martuar me Branka Petriqin, me tė cilin ka pasur dy dhem – Hedonin dhe Uliksin.
Uliks Fehmiu ėshtė gjithashtu aktor, dhe rolin e fundit tė madhe e ka pasur nė filmin “Nesėr nė mėngjes”, tė Oleg Novakoviqit.
Nė prill 2001 e botoi autobiografinė “Shndritshėm dhe tmerrshėm”, tė cilėn nė fakt e kishte shkruar nė vitin 1985.

jadore
15-06-10, 17:44
i lehte i qofte dheu. i amshueshem i qofte shpirti..
... ngadal po e humb Kosova nje nder familjet e para pinjolle per kulture te paskajshe, dije te pafund ,dhe patriotizem te mirefillte ..
uroj qe e ndritesheme dhe e vazhduesheme i qofte vlera kesaj familje dhe ne gjeneratat e ardhshme ,
p.s.
e ju tjeret nese nuk keni pas nderin te perfritoni nga rezatimi i kesaj familje qe vuri themelet e nje kulture moderne nder ne,me keqadhje ju them qe shume keni humbur ..

Guri i madh
15-06-10, 18:18
pse ma fshit shkrimin sen nuk kam gabue pse ka jetie ne belli grad


pse nuk ka jetue ne pej qy po deri kur dojna me e rrejt vetvehten

panta_rhei
15-06-10, 19:17
Gjatė kohės sė debateve shumė tė nxehta, nė vitet 1989-90 nė mes tė intelektualėve shqiptarė kundėr atyre serb, qė ishin mbajtur nė Lublanė dhe Zagreb, e nė tė cilat kishin spikatur argumentet e forta kundėr shovinizmit serbomadh, nė ballė tė Intelektualėve shqiptarė kishte shkėlqyer nė mėnyrė tė veēantė, edhe nė intervistat dhėnė ZėritėAmerikės dhe BBC-sė dr. Ibrahim Rugova... ishim tė ulur nė ėmbėltoren "Elida", kur aktori me famė botėrore Bekim Fehmiu, i cili ishte aty, u ngrit nė kėmbė u afrua tek tavolina jonė dhe ia zgjati dorėn Rugovės: "Qe dora, burrė, tė pėrgėzoj pėr k*qet deri nė gjunjė"!

(Kėto janė fjalėt autentike tė Halil Matoshit, shkruar nė Koha Ditore, nė Shkurt 2008.)

Pėr mua, ishte njė dhimbje e madhe lajmi i vdekjes sė Bekim Fehmiut. Aq mė tė dhimbshėm, atė, e bėjnė edhe zėrat se ai ka bėrė vetvrasje.

Ēka tė thuhet? Njė krijues i madh. Njė patriot i kohėve moderne. Njė shpirt i jashtėzakonshėm, njė personalitet i jashtėzakonshėm, iku nga njė botė, deri nė banalitet, e zakonshme.

I pushoftė shpirti nė paqe.

Virti
15-06-10, 19:23
pusho ne paqe o Bekim Fehmiu, njeriu dhe aktori me i madh i koherave tua! :mad:

turisti
15-06-10, 19:35
pse ma fshit shkrimin sen nuk kam gabue pse ka jetie ne belli grad


pse nuk ka jetue ne pej qy po deri kur dojna me e rrejt vetvehten

Guri shoki,

Kure ka qene kjo pune,gjerat kan qene krejt tjera dhe shumica ...most hy tash ne politike,po deshta me thone se Bekimi ka qene njeriu i madh. Nuk eshte lehte qe ta mbrojsh Shqiptarizmin n'midis t'Beogradit kur as Pejant e as tjerret nuk mujne me e mbrojte veriun e Mitrovices...........

Ngushllimet me te sinqerta familjes se tij dhe adhurueseve.

Arb
15-06-10, 20:09
p.s.
e ju tjeret nese nuk keni pas nderin te perfritoni nga rezatimi i kesaj familje qe vuri themelet e nje kulture moderne nder ne,me keqadhje ju them qe shume keni humbur ..


Perderisa autori i temes e ish gjete qendren e krimit, me shti me me besu se nashta Kadri Veseli si i devotshem i UDB-se, e ka ba kete krim.

Ke te ngushellojme ketu?

Ngushelloj te gjithe Shqiptaret per humbjen e ketij aktori!

premium
15-06-10, 20:16
ngushellime Branka Petriqit , bashkshortes se tij ;(

Guri i madh
15-06-10, 22:03
po shum patriot shqiptar e po jeton ne beograd


pse nuk ka ardh si enver petrovci ne vitet 1987 me jetue ne kosov bile ky enveri ka qen gjys shkavelli ma par edhe ky e ka pas nji film qe pershkrujke demostratat e 1981 ,. po e kuptoj e pruni bashkshorten me lind ne spitalin e prishtines edhe pergjithmon u kthye ne kosov


edhe ky ishte artist i AVALLES i belli gradit

gazi-de
15-06-10, 22:16
http://www.koha.net/repository/images/15-bekim-fehmiu4.jpg

Beograd, 15 qershor - Bekim Fehmiu, 74 vjeē ėshtė gjetur i vdekur nė banesėn e tij nė lagjen Zvezdara nė Beograd, raportojnė mediumet serbe.
Lajmin nė Beograd e ka konfirmuar ministri i brendshėm serb, Ivica Daēiq i cili ka thėnė se mendohet se bėhet fjalė pėr vetėvrasje, pasi qė Fehmiu ka vdekur nga arma e regjistruar nė emrin e tij.
Familjarėt e tij nė Prishtinė e kanė konfirmuar lajmin pėr KTV-nė.
Bekim Fehmiu, u lind mė 1 qershor 1936 nė Sarajevė. Fakultetin e Artit Dramatik e kreu nė Beograd nga vitit 1956 deri nė vitin 1960, nė klasėn e profesorit Mate Milosheviq. Famėn e arriti me filmin „Mbledhėsit e puplave” tė Aleksandėr Sasha Petroviqit, nė vitin 1967.
Karrierėn e ka zhvilluar jashtė, dhe sidomos nė Itali, ku ka punuar me regjisorin Dino de Laurentis.
Ka bashkėpunuar edhe me Xhon Hjustonin, Ava Gardnerin, Sharl Aznavurin dhe tė tjerė.
Me aktrimin nuk merrej qė prej vitit 1987, nė shenjė proteste pėr histerinė antishqiptare.
Ka fituar shumė shpėrblime, mes tjerash edhe Arenėn e Artė nė festivalin jugosllav tė filimit, nė Pulė, pėr rolin e Halil Begut nė filmin ‘Roy”.
Ka qenė i martuar me Branka Petriqin, me tė cilin ka pasur dy djem – Hedonin dhe Uliksin.
Nė prill 2001 e botoi autobiografinė “Shndritshėm dhe tmerrshėm”, tė cilėn nė fakt e kishte shkruar nė vitin 1985.
http://www.koha.net/repository/images/15-bekim-fehmiu2.jpg http://www.koha.net/repository/images/15-bekim22.jpg

shfletuesi_
15-06-10, 22:17
po shum patriot shqiptar e po jeton ne beograd


pse nuk ka ardh si enver petrovci ne vitet 1987 me jetue ne kosov bile ky enveri ka qen gjys shkavelli ma par edhe ky e ka pas nji film qe pershkrujke demostratat e 1981 ,. po e kuptoj e pruni bashkshorten me lind ne spitalin e prishtines edhe pergjithmon u kthye ne kosov


edhe ky ishte artist i AVALLES i belli gradit


Guri i Madh edhe une i K a c a v j e r r e m , mendimit tend plotesisht ke te drejt.

Guri i madh
15-06-10, 22:19
Guri i Madh edhe une i K a c a v j e r r e m , mendimit tend plotesisht ke te drejt.po ti je me mue po une i kam disa qe me urrejn e te kjo tem ne reputacion ma kishhin kuq


po une prap e mbaj mendimin tim

shfletuesi_
15-06-10, 22:20
po ti je me mue po une i kam disa qe me urrejn e te kjo tem ne reputacion ma kishhin kuq


po une prap e mbaj mendimin tim


Jo ne ta paqin kuq ty qata t'kuq ka me ardh edhe ka une pak.

Vdiq la 2 femij - te nacionalitetit qfar nacionaliteti i la ky femijet Shqiptar ?! Eiii lene bre patriota se mire e ka Guri i Madh.

panta_rhei
15-06-10, 22:30
O cara,

ku po ju grrithė samari bre allahile? Veq kallzoni?

A u qelė n qit forum temė speciale pėr vdekjen e majkėll xheksonit??? zezak o kon, magjup, edhe nuk keni reagu kshtu? Ēka dreqin keni? Bekim Fehmiun e nderon, Kadareja, e nderon Qosja, e nderon Berisha, e nderon Petrovci, e nderon Daci, e nderon Albini.... e nderojnė kokat e shqiptarisė, e tė artit botėror. Ju dy mos e nderoni. Pash familjen mos e nderoni, se nuk ka qenė patriot. A u knaqėt?

A po e shihni qė tema asht hapė tek kinematografia dhe televizioni?

p.s. A ma shum shqiptarė patriota janė vra nė tiranė e nė bruksel, a nė beograd?

jadore
15-06-10, 23:39
http://www.youtube.com/watch?v=i2wmKcBm4Ik&feature=player_embedded#!

Mos mė ik
Duhet te harrohet
Krejt mund te harrohet
Kush ikė tash
Harroje kohėn
Do keqkuptime
Dhe koha e humbur
Duke e ditur se si
Harroji gjithė oret
Qe mbytshin ndonjehere
Me goditje tė pėrse
Zemra e lumturisė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė

Un tė ofroj
Perla te shiut
Te ardhura nga shtetėt
Ku shi nuk bje
Do ta gėrmoj token
Deri pas vdekjes time
Per ta mbuluar trupin
me flori dhe dritė
Do ta bej nje pronė
Ku dashuria do jet mbretė
Ku dashuria do jet ligjė
Ku do te ishe mbretereshė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė

Mos mė ikė
Do te shpiki
Fjali tė ēmendura
Qe do ti kuptosh
Do te flas
Per ata dashnor
Qe kan par dy here
Zemrat e puthura
Do te tregoj
Historin e ati mbreti
Vdiq duke mos
Mundur te takuar
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė

E kemi par shpesh
Gufon zjarri
Te nje vollani te vjetėr
Qe e besojshmi te vjeter
Ai u duke
Disa toka te djegura
Qe s'japin me grurė
Me mir se ne nje prillė
Dhe kur vjen mbremja
Qe nje qiell te flakėt
E kuqja dhe e zeza
A nuk pėrputhen atoa
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė

Nuk do te qajė mė
Nuk do te flasė mė
Do te mshihem kėtu
Duke te shiquar
Vallzuar e buzqeshur
Dhe duke te ndegjuar
Kenduar dhe me pas, qeshur
Mė le te tė behem
Hija e hijės tende
Hija e dorės tende
Hija e te qen-it tend
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė


p.s. thone Guri me shoke shkalloj dhe jadore, e ku te kuptojne ata qe nga avujt e qajit te thellat e krijimtarise ybehen e nuk kuptohen .....
kjo teme duhet te jete homazh ,e krijimi nderohet me krijim ...falenderoj preshevarin ne kete rast qe duke me ndihmuar mua qe me pat perkthyer kete perl krimtarije e informoj dhe e begatoj per casje meditimi dhe gurin ..
...mos me ik ..si iku ...!..fshatari ka deshire ti jep ngjyra politike , e une jam mes kunderthenjeve te formes se ikjes se tij .. duke aluduar karakterin e te ndjerit llogjika me thote qe sfidat me mjafte sticizem diten ti sfidojne ,nuk eshte ne naturen e tyre te ligshtohen , duke ditur vollumin e intelektit skishte se si te ndodhte ndrryshe ....
cila fitoj ....!..panta e tha bukur ....... e zakonshme per tipa te tille

~AnnA~
16-06-10, 10:20
:)

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=29833

Tema ekziston!

murrizi
16-06-10, 11:35
:)

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=29833

Tema ekziston!
Mos u ngut, ani qė egziston.

murrizi
16-06-10, 11:46
Ne duhet tė guxojm edhe Bekim Fehmiun ta kritikojm pėr "vdekjen e tijė".

Tė ishim nja 100 milion, ndoshta nuk do tė ishte mė rėndėsi si tė VDISJE dhe ku tė VDISJE. Por nė rastin tonė kjo edhe nuk ėshtė edhe bash "menquri" tė vetvritesh, apo edhe tė tė vrasin midis shkinije.
Mirė, Dakord.
- Bekimi Fehmiu u lindė nė Sarajevė, dhe mė vonė u vendos nė Beograd, nga atje edhe pėrfundojė me karrieren filmike. Por a nuk do tė ishte mė mirė tė largohėshe nga atje, nėse jo nė Prishtinė e Tiranė, kthehu vėlla nė Pejė, kthehu Bekim Fehmiu dhe ju "BEKIMAT" e tjerė nėpėr shknihane se edhe nė Kosovė nuk vdiset urie !!! ( e mos shkoni si qeni n'rrush).

gazi-de
16-06-10, 12:04
:)

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=29833

Tema ekziston!
po me vones e pash,po me duket pune e juaja eshte mu mer me tema e postime,korigju,fshi ato qe jon ka dy e tjera,po per fat te keq pak po mireni me gjera te tilla nuk e kom veq me ty AnnA po gjith modrratoret...

murrizi
16-06-10, 13:36
Jador,
jo, e ngrata ti, apo si do ti binte nė sėrbqke JADNA ti.....
Tek shohė sa paske vuajtur nė kėto orė tė vona pėr vdekjen e Bekim Fehmiut, mua mė dhimsėsh mė shumė pse nė ato orė nuk paske fjetur apo bėrė noj gjė me rėndėsi.
Por ti e di mesiguri si ėshtė mė mirė pėr tya, pėrveq asajė ndjek orė e qast kėshillat e mamas sate, si dhe pėr joker ke prapanicen e gjėrė tė pondas, nga dhe mundohesh tė fshihesh.

Makresh
16-06-10, 14:06
S'besoj qe e ka vra dikush pos dores se vet.

Ka kalu ajo koha e vrasjeve enigmatike.

Per nje here qe jam dakord edhe un me gurin, mir e tha. PSE PATRIOTAT ME JETU N'GOJ T'UKIT ?

...ah biznesi....

Guri i madh
16-06-10, 14:15
ish kan hafi i shkinis se e kish pas alltin me leje

Gentiani
16-06-10, 15:34
A te zhadja e paskan hap te pamen a ?

ani shihe fshatundarin, Udebeja e vrajti me alltine ne dore te vehte !

A shkulqim te madh valla ka lane me ja jepen plumb vehtes ne midis te Zvezdares se Beligradit.

jadore
16-06-10, 15:40
Jador,
jo, e ngrata ti, apo si do ti binte nė sėrbqke JADNA ti.....
Tek shohė sa paske vuajtur nė kėto orė tė vona pėr vdekjen e Bekim Fehmiut, mua mė dhimsėsh mė shumė pse nė ato orė nuk paske fjetur apo bėrė noj gjė me rėndėsi.
Por ti e di mesiguri si ėshtė mė mirė pėr tya, pėrveq asajė ndjek orė e qast kėshillat e mamas sate, si dhe pėr joker ke prapanicen e gjėrė tė pondas, nga dhe mundohesh tė fshihesh.
murriz.

u nguta fet e fet si fluturre i kreva te gjitha me heret mbreme pasi kishim mbremje te jashtezakonshme sepse ngadal po na vdes truri i kombit elita e mirefillet ,mashkujte e beshem murriz , mashkull me mbahesh ti apo miku ..
ncuk te kuptoj ..nuk vine frekuencat e vleres se mirefillte gjere ne kendet e bastoreve as qajtoreve..

p.s.
munesishte me informo te lutem ku gjindet si eshte puna me Hedonin apo Uliksin e Bekimit .angazhoj dostat , mos per jadore bere per komb.

roadrunner
16-06-10, 16:00
DukagjinMuslija (para 18 oreve)

BEKIM FEHMIU NĖ SYTĖ E TĖ BIRIT TĖ TIJ ULISIT Qė tė flas pėr babain tim-Bekimin, sėpari do tė duhej tė flisja pėr gjyshin tim Ibrahimin. Ishte i lindur mė 1892 nė Gjakovė, nė njė familje tregtare dhe arsimore.Shkollėn Normale dhe Medresenė e kishte kryer nė Shkup. Biografia e gjyshit shkurtimisht mund tė tregohet edhe pėrmes emrave qė ua kishte lėnė fėmijve tė vetė, duke u pėrpjekur qė ata ti kishin vetėm kuptime shqiptare, e nė asnjė mėnyrė arabe ose turke. Vajza mė e madhe quhej Shpresa- fjalė e nderit, betim dhe njė lloj shenje mbrojtėse e shqiptarėve;Shpresa- donte tė thoshte shpresė nė ditė mė tė mira pėr popullin shqiptar;Bashkim- djali i parė- nė kuptimin e bashkimit tė shqiptarėve;Arsim- arsimimi i popullit; Fatmir- fat i mirė pėr popullin; Bekim-babai im- donte tė thoshte bekimi i popullit;Afėrdita-agimi ėshtė afėr pėr popullin shqiptar dhe Lulėjeta-lulja e jetės. Ibrahim Fehmiu me pushkė dhe libėr ishte dora e djathtė e patriotit tė shquar Bajram Curri i cili kishte luftuar kundėr pushtimit turk nė vitin 1912.Si njėri ndėr mėsuesit e parė shqiptar, i kushtohet arsimimit tė popullit tė tij dhe hapjes sė shkollave nėpėr Kosovė dhe Shqipėri. Pėr kėtė shkak pushteti serbo-malazias e dėnon me vdekje. Nė kohėn e Mbretėrisė sė Jugosllavisė, ndiqet si ithtar i Bajram Currit dhe Fan Nolit.Gjyshin e ndiqte edhe mbreti Ahmet Zogu, duke vėnė njė ēmim shumė tė lartė dukatėsh pėr kokėn e tij.Mė 1929 kapet dhe izolohet nė Valevė.Nė atė kohė familja e tij jetonte nė Gjakovė, kurse dy vite mė vonė tė gjithė sė bashku deportohen nė Sarajevė, ku, pėrveē tre fėmijve tė lindur, nė botė vijnė edhe bijt :Fatmiri, Arsimi dhe babai im- Bekimi. Nė vitin 1939 pas okupimit tė Shqipėrisė nga Italia, ata shkojnė nė Shkodėr ku gjyshi bėhet drejtor didaktik i shkollave fillore, ku lind edhe vajza e tij mė e vogėl- Afėrdita. Pas rėnies sė Mbretėrisė jugosllave mė 1941, familja kthehet nė Prizren, ku ai e vazhdon punėn e tij edukative dhe patriotike.E burgosin edhe gjermanėt. As nė kohėn e Jugosllavisė sė re nuk mbyllet Golgota e familjes Fehmiu.Gjyshin e burgosin dhe pas procesit tė montuar ai dėnohet.Pas daljes nga burgu nė vitin 1951 ai vdes. Gjyshja ime- Hedija ishte e lindur nė Gjakovė mė 1908 e cila e kishte pėrcjellur vazhdimisht gjyshin nė rrugėn e vuajtjeve tė tij jetėsore dhe babai im mendon se akoma nuk ka gjetur fjalė tė mjaftueshme pėr t’i pėrshkruar tė gjitha vuajtjet e nėnės sė tij dhe tė familjes Fehmiu. Gjenerata e babait tim Bekimit, ėshtė gjenerata e parė nė historinė e Kosovės qė ėshtė shkolluar nė gjuhėn amtare qė nga shkolla fillore, deri nė maturėn e gjimnazit.Pas gjimnazit babai bėhet anėtar i dramės shqipe tė Teatrit Krahinor, si Teatėr i vetėm profesional nė Kosovė. Akademinė teatrore nė Beograd e regjistron nė vitin 1956, nė klasėn e profesorit tė njohur Mate Millosheviq.E jep pranimin pranues dhe pranohet si student i saj, me kusht qė ta mėsonte gjuhėn serbo-kroate. Teatri i Prishtinės ia ndanė bursėn e studimeve, por mallkimin qė e kishin bėrė’’zotrat’ e politikės ndaj familjes Fehmiu, bie edhe mbi kokėn e babait tim.Pas dy muajve i ndėrpritet bursa. Duke iu falėnderuar rektorit tė Akademisė sė poetėve, Dushan Matiqit, i ndahet bursa pėr shkollim deri nė fund tė studimeve. Shpejt e mėson serbokroatishten dhe gjatė vitit 1960 bėhet anėtar i rregulltė i Teatrit mė tė mirė tė vendit-Teatrit jugosllav tė dramės. Dhe deri nė ditėn e sotme, profesorėt e Akademisė e pėrmendin babain tim si shembull i njė talenti tė jashtėzakonshėm dhe si njė student i vyeshėm, qė edhe unė, si student i tė njėjtin fakultet, i kam dėgjuar disa herė ato lėvdata qė i bėheshin babit tim. Deri nė vitin 1987, kur jep dorėheqje nga Teatri jugosllav i dramės, pėr shkak tė tretmanit tė keq qė i bėhej, ai kishte luajtur mbi 40 role tė llojllojshme teatrore, nga tė cilat kishte interpretuar role tė mesme dhe kryesore, duke hyrė kėtu edhe ‘’Atelia 212’’. Nė dy pjesė teatrore ishte asistent i regjisorit Millosheviq, pėr’’Riēardin e tretė’’dhe’’Zbulimin ‘’ e Dobrica Qosiqit. I realizon filmat:’’Klakson’’, ‘’Roj,’’Vitet e nxehta’’, ‘’Protesti’’, ‘’Depsi’’, ‘’Pavle Pavlloviq’’ etj. Pas suksesit tė madh tė filmit ‘’Mbledhėsite puplave’’, nė regjinė e A.Petroviqit, ku luan rolin e romit Boro i bardhė/filmi i fiton dy shpėrblime nė Festivalin e Kanės-Francė 1967 dhe nominohet edhe pėr Oskar/, fillon karriera e tij internacionale, duke u bėrė ylli i parė botėror nga hapėsirat tona dhe nėnshkruan njė kontratė disavjeēare me producentin Dino De Laurentis. Bėhet krenaria e ish- Jugosllavisė. Kryesisht xhironte:Nė Evropė, SHBA, Amerikėn Jugore, Afrikė dhe Azi. Luajti nė gjuhėn shqipe, serbokroate, maqedonishte, rome, turke, spanjolle, angleze, frenge dhe italiane. Spektatorėt edhe sot i shikojnė filmat dhe teleseritė nė tė cilat lujti ai, siē janė:’’Odisea’’ e Homerit, me Irena Papasin, ‘’Aventurierėt’’, ku luajti rolin kryesor tė Daksit/Plejbojin Porfiro Rubiroze/, ‘’Dezertor’’ me Xhon Hjustonin, Riēard Krenėn, Rikardo Montalbanin, Ēak Konorsin, Vudi Stroudin etj.Nė ’’Lejėn pėr rasje’’, me Ava Gardnerin, Dirk Bogardin, Federik Forresitin, Timoti Daltonin, nė ‘’Shtatorin e zi’’ me Robert Shoun, Marta Kelerin...nė ’’Libera dashuria ime’’, me Klaudia Kardinalen,nė ‘’Sallon Kiti’’, me Ingrid Tulin, Helmut Berger dhe tė tjerė. Qė ta fitonte rolin me buxhet tė lartė nė filmin ’’Aventurierėt’’, nė regjinė e Luis Xhilbertit, duhej qė ta zotėronte gjuhėn angleze nė njė afat vetėm prej 10 javėsh, gjė qė pati sukses.Rolin e fitoi nė vitin 1968, po atė vit kur u linda edhe unė. Qė t’u paraqitej tė ftuarve, si ylli i ri i filmit ‘’Aventurierėt’’ me yjet mė tė mirė tė filmit:Olivia De Hevilend, Ana Mofo, Kendis Bergen,Ernest Borgnin, Fernando Rej, Alen Badel, Rozano Brazi, Sharl Aznavur etj., pėr nder tė babait tim ishte organizuar njė pranim madhėshtor nė hotelin’’Pjer’’ tė Nju Jorkut, nė tė cilin ishte paraqitur nė rrobe tė stilizuara kombėtare shqiptare. I xhiroi mbi 50 filma nė tė cilėt luante kryesisht role kryesore. Nė shenjė proteste pėr shkak tė propagandės antishqiptare dhe urrejtjes ndaj popullit tė tij, babi im mė 1987 nė mėnyrė demonstrative e lėshon pjesėn teatrore’’Madam Kolontajn’’ ku e luan Stalinin dhe Leninin dhe pėrshendetet publikisht me veprimtarinė artistike nė ish Jugosllavi. Roli i fundit qė e luajti pėr Televizionin italian ishte Shėn Josifi nė filmin’’Fėmija i emėruar Jezu’’ nė regjinė e Franko Rosit, i cili ėshtė shfaqur edhe nė Televizionin amerikan. Shkrimtari dhe producenti italian, Francesko Skardamalia kishte thėnė:’’Bekim Fehmiu ėshtė i vetmi aktor internacional nga vendet lindore komuniste i cili xhiroi nė Perėndim gati njėzet vite, duke e depėrtuar perden e hekurtė, deri nė paraqitjen e Gorbaēovit dhe rrėzimin e Murit tė Berlinit’’. Filmin e fundit’’Xhingis Kani’’e ka realizuar nė vitin 1992 nė regjinė e Ken Anakinit dhe nė produksionin Amerikano-italian. Pas Aleksandėr Moisiut, aktorit nga gjysma e shekullit 20, babai im ėshtė aktori i parė internacional shqiptar nė gjysmėn e dytė tė shekullit 20. Rėnia e Jugosllavisė, lufta e tmerrshme vėllavrasėse, shkatėrrimi i Vukovarit, bombardimi i Dubrovnikut, rrethimi shumėvjeēar i Sarajevės, lufta nė Kosovė, bombardimi i RS tė Jugosllavisė, kanė bėrė qė babai im tė tėrhiqej edhe mė tepėr.Ėshtė ndarė nga fjalėt qė pėr aktorin janė mė tė fuqishmet dhe mjeti mė i mirė.Ėshtė ndarė prej tyre dhe i ka shėndrruar nė heshtje- nė protest, me ē’ rast hamleti do tė thoshte...Ka mbetur heshtja’’. Sot jeton i tėrhequr me nėnėn time Branka Petriqin, e cila akoma merret nė mėnyrė aktive me teatėr dhe me vėllezėrit dhe motrat e tij mes Prishtinės, Prizrenit dhe Beogradit.

Pulebardha
16-06-10, 16:04
Aktoré me pérmasa botérore.... nuk ka pesh ku jetoi , si dhe pse.... !!
uroj té lindé edhe njé Artisté si Bekim Fehmiu.Ngushéllime gjithé Shqipétaréve.

murrizi
16-06-10, 20:30
Aktoré me pérmasa botérore.... nuk ka pesh ku jetoi , si dhe pse.... !!
uroj té lindé edhe njé Artisté si Bekim Fehmiu.Ngushéllime gjithé Shqipétaréve.
Pikėrisht nga ky fakt edhe "mospajtimi" imė me si tė vdiset.
Unė e dijė, kam edhe pėrjetuar disa raste se si vdesin njerz nė dhera tė huaja, njohė tė tillė qe kan mbetur si "stėrvina" rrugėve e rrugicave, deri nga ata tė kalburit nė podrume.
Por pse ti ngjet kjo njė BEKIM FEHMIUT ?
Bekim Fehmiut nuk i voglojen veprat e tija prej njė artsiti me renome botrore pse njėfar "murrizi" o i dhnue n'tė pse e lejoj vehten me e nshue shpirti nė beligrad.

Skyfter
16-06-10, 20:56
Pusho i qete ZOTERI FEHMIU!!!


PS. Bagla e madhe(me ket them Guri i Madh) plus makresh talibani plus murriz patrioti me bateria desha te ju them dicka: Vetem perpara keshtu duhet te shahen e kritikohen Shqiptaret qe kan arrit dicka te madhe ne skenen internacionale sepse te tjetret mezi presin ta fusin ne Historin e tyre(Si psh. Serbia)!

Jeta private eshte private, si e tya si e mua e poashtu edhe e ZOTERI FEHMIUT, keshtu qe mos hani MUT!

Po nejse se e ardhmja e neve po shihet, ma te miret dhe me te vyeshmit e Kombit po ikin e kan ik, keshtu qe Kosova e mjere ka mbet dhe do te mbet ne duar te BAGLAV!

Haj medet haj medet.

Prap ju Dua shum edhe pse jeni BAGLA!

Pps, hhmmmm nuk pata ndermend te shkruaj me mirpo ..................................

Guri i madh
16-06-10, 21:35
Pusho i qete ZOTERI FEHMIU!!!


PS. Bagla e madhe(me ket them Guri i Madh) plus makresh talibani plus murriz patrioti me bateria desha te ju them dicka: Vetem perpara keshtu duhet te shahen e kritikohen Shqiptaret qe kan arrit dicka te madhe ne skenen internacionale sepse te tjetret mezi presin ta fusin ne Historin e tyre(Si psh. Serbia)!

Jeta private eshte private, si e tya si e mua e poashtu edhe e ZOTERI FEHMIUT, keshtu qe mos hani MUT!

Po nejse se e ardhmja e neve po shihet, ma te miret dhe me te vyeshmit e Kombit po ikin e kan ik, keshtu qe Kosova e mjere ka mbet dhe do te mbet ne duar te BAGLAV!

Haj medet haj medet.

Prap ju Dua shum edhe pse jeni BAGLA!

Pps, hhmmmm nuk pata ndermend te shkruaj me mirpo ..................................
hhhaaa


po mendon se je hakmerr apo per at videon me both te mira jo jo keni gabuebekim fehmiu kishte pas allti me leje nga sigurimi i shkinis mos te kthehemi masakrave qe i ka bae ky SUP


veq po me intereson a e ka naj vend ne kosov per me u varros

Makresh
16-06-10, 23:08
Pusho i qete ZOTERI FEHMIU!!!

Foli, foli se tu t'nie osht :biggrin:

PS. Bagla e madhe(me ket them Guri i Madh) plus makresh talibani plus murriz patrioti me bateria desha te ju them dicka: Vetem perpara keshtu duhet te shahen e kritikohen Shqiptaret qe kan arrit dicka te madhe ne skenen internacionale sepse te tjetret mezi presin ta fusin ne Historin e tyre(Si psh. Serbia)!

Jeta private eshte private, si e tya si e mua e poashtu edhe e ZOTERI FEHMIUT, keshtu qe mos hani MUT!

Po nejse se e ardhmja e neve po shihet, ma te miret dhe me te vyeshmit e Kombit po ikin e kan ik, keshtu qe Kosova e mjere ka mbet dhe do te mbet ne duar te BAGLAV!

Haj medet haj medet.

Prap ju Dua shum edhe pse jeni BAGLA!

Pps, hhmmmm nuk pata ndermend te shkruaj me mirpo ..................................


Jo more s'jem ka hajm mut, besom qe krejt te ti menen e kem pas ! Tham ja lojm Skylyfterit kur te kthehet.

Sonte degjova qe kishte len amanet, trupin me ja djeg ! Cudi, me kall Patriotin e me bo hi ??!

Nejse ti, mos u be nervoz se un se vrava Fėmijun 70 e kusur vjet.

Zeqiri
17-06-10, 07:15
Nje humbje tragjike per te gjithe kombin shqiptar pa dallim zoti bafte rahmet ne shpirtin e tij dhe ishalla zoti e dergon ne xhenet ishte aktor i madh dhe shqiptar e patriot i madh ngushllime djemve te tije dhe te gjithe farefisit te tij

LOJETARI
17-06-10, 08:05
http://www.youtube.com/watch?v=kObyRPPkGxw

LOJETARI
17-06-10, 08:24
Shumica e shtazėve ende nuk kanė nevojė pėr kulturė dhe art.Pėrshembull lopa reagon si e ēartur kur sheh ndonjė film apo pjesė tė teatrit .Ēka e detyron tė reagoj kėshtu veq allahu e din .Ai e ka monopolin e shpėrndarjes sė mendėve .

shfletuesi_
17-06-10, 08:45
O Bekim Qu more se kurr ma shume se tani nuk je ka i duhesh Shqyptaris per qeshtje Kombetare :D :tongue:

Makresh
17-06-10, 09:04
Shumica e shtazėve ende nuk kanė nevojė pėr kulturė dhe art.Pėrshembull lopa reagon si e ēartur kur sheh ndonjė film apo pjesė tė teatrit .Ēka e detyron tė reagoj kėshtu veq Allahu e din .Ai e ka monopolin e shpėrndarjes sė mendėve .


Lojetar, ti ndoshta punon ne ndonje ferme ne gjermani dhe din se si reagojn lopet kur i udhezon per ne salla teatri, por po te them qe ketu s'behej fjala per talentin e femiut e as per lopet e tua, por per vrasjen e tij qe dyshohet ta ket ber udba. Tani te gjitha komplimentet qe po ia thurrni pas vdekjes, thot njeri ky vertet paska qen dikushi me fam botrore,.. heeey o njerez,... filmat e fehmiut ne dit te sodit nuk kēyren kur kemi filma si Avatari, Deminer, artista e realizatora si Klint Eastwoodi e James Kamruni... moni bre, mos ja prishni reputacionin "Kultures,, se me kete shpirt jokritik, kultura juve kurre s'do te hec !

Tash merru me temen : A e vrau udba, a e vrau dora e vet ?!

jadore
17-06-10, 09:44
Lojetar, ti ndoshta punon ne ndonje ferme ne gjermani dhe din se si reagojn lopet kur i udhezon per ne salla teatri, por po te them qe ketu s'behej fjala per talentin e femiut e as per lopet e tua, por per vrasjen e tij qe dyshohet ta ket ber udba. Tani te gjitha komplimentet qe po ia thurrni pas vdekjes, thot njeri ky vertet paska qen dikushi me fam botrore,.. heeey o njerez,... filmat e fehmiut ne dit te sodit nuk kēyren kur kemi filma si Avatari, Deminer, artista e realizatora si Klint Eastwoodi e James Kamruni... moni bre, mos ja prishni reputacionin "Kultures,, se me kete shpirt jokritik, kultura juve kurre s'do te hec !

Tash merru me temen : A e vrau udba, a e vrau dora e vet ?!
e vrau arti, maresh si pjese e intelektit krrijues te tij .. hiqju ti fshatarit qe mundohet te tregohet keshe pompoz kishe me tituj bombastik se veq cka po tregohet i vonshem e i gabushem ,intresant ne cdo szpoyim , hiqju ti edhe murrizit qe po mundohet te mbet ne siperfaqe te identitetit personal keshe une po di diqka , hiqju ti edhe krejte kllapes injorante qe keshe po mi shkuajne dy fjal sa te tregojne mjerimin mendor , lere lojtarin anash se edhe ti e dine qe e kemi ambasador te vleres se njemend qe denjesishte na perfaqeson atje ku eshte, por ...rreku problemit ku done te dalesh .. mekati i vetevrasjes..!... aty e ke ti te gjithen qe nuk e qfaq ....e qe une nje nuk e kuptoj.. pse Zoti kur fali dhe lejoj mbiintelektin krijimin te pesona te veqant nuk i kursej kete kategori nga mbi vujtja ..ndrryshe nuk ka se si spjegohet pse te gjithe kjo kategoi marrin fatin vendimtare ne dore te vet.pasi pas vete kyne misionin e tyre per zhvillim te shoqerise ...

BE LK
17-06-10, 10:09
i lehte i qofte dheu. i amshueshem i qofte shpirti..
... ngadal po e humb Kosova nje nder familjet e para pinjolle per kulture te paskajshe, dije te pafund ,dhe patriotizem te mirefillte ..
uroj qe e ndritesheme dhe e vazhduesheme i qofte vlera kesaj familje dhe ne gjeneratat e ardhshme ,
p.s.
e ju tjeret nese nuk keni pas nderin te perfritoni nga rezatimi i kesaj familje qe vuri themelet e nje kulture moderne nder ne,me keqadhje ju them qe shume keni humbur ..


Ckemi humb dhe c'humbem ?!

Llafet e medhaja ne prapaskena jane budalleqe te medhaja, jo gje tjeter !

Kete Bekimin (Qe si duket paska pas dhe emrin time) nuk e kam degjuar ndonjehere te loz ne filmat shqip, por ne ato te gjuheve te tjera po, biles serbisht kishte pas loz shume mire !
Prandaj, lerini keto gjera dhe jepini cezarit ate qe i duhet, jo ate qe i falet !

roadrunner
17-06-10, 10:16
Bekim, mire ke ba qe ke vdek ku ke dasht vete, paramendoje me pas vdek ne mes te nje populli plot vner? Qe tybe treqin tybe, edhe niqin filma shqiptar me i pas lujt, edhe pse ne kohen tonde filmat kan qene jugosllav, e kush ka mujt me arrit diqka, ka arrit ne shpin te jugosllavise, badihavaaaaaaa.....apet ta kishin ngjit naj bisht se shqiptar jena na....krejt jane trima, krejt jane artista, krejt dijn me folen kah tjau man disponimi per qate dite...ty te qofte i lehte dheu, e kto sorrat qe kritikojne lidhje palidhje, kerrsh u bofshin. Kane harru k'ta qe ti ke lind nja 2 gjenerata ma heret, kurse kinematografia shqiptare, edhe sot eshte nen ZEROOOOOOO.......

murrizi
17-06-10, 11:20
Shqiptari (pėrkundrazi) e ka zakon ti thur lavdata tė vdekurit.
Pėr mendimin tim poashtu gabim, sikurse ti mohohet merita.
Pra thuaja atė qė e ka mir, por edhe atė qė e ka keqė !

P.s. ta zėmė sikurse tė vdisje Jador.

Tashti vjen roudrouner apo Urata apo ....... dhe ankohet pse Jador-it nuk i thuren lavdata duke shkuar aq larg sa qė Jador ta ta shpallnin edhe shenjtėri biles.
Sepse unė edhe nė atė rast (pėrkundėr dhimbjes pėr Jador-in) do ta thosha pėr hir tė sinqeritetit tė vėrtetėn.
Pėr fatė tė mirė Jador-i ende nuk ka vdekur dhe e "vėrteta" mbi tė nuk ka nevoj tė telallėzohet...

Pulebardha
17-06-10, 12:33
Njeriu i Artit nuk njef besim, komb, ngjyré... ata jan njerez té cilét e duan njeriun....jan Artisté.


I tillé ishte edhe i ndjeri Bekim Fehmiu, parametrat e ti ishin shumé té thella pér me u mar me imtésira.

Ishte Yllé bote...krenohem shumé qé e patém.....

roadrunner
17-06-10, 13:32
O murriz aga, mos u tut se jadore nuk vdes kurr hahahahahaha, mos tvje tash ty inati a...Shqiptari (pėrkundrazi) e ka zakon ti thur lavdata tė vdekurit.
Pėr mendimin tim poashtu gabim, sikurse ti mohohet merita.
Pra thuaja atė qė e ka mir, por edhe atė qė e ka keqė !

P.s. ta zėmė sikurse tė vdisje Jador.

Tashti vjen roudrouner apo Urata apo ....... dhe ankohet pse Jador-it nuk i thuren lavdata duke shkuar aq larg sa qė Jador ta ta shpallnin edhe shenjtėri biles.
Sepse unė edhe nė atė rast (pėrkundėr dhimbjes pėr Jador-in) do ta thosha pėr hir tė sinqeritetit tė vėrtetėn.
Pėr fatė tė mirė Jador-i ende nuk ka vdekur dhe e "vėrteta" mbi tė nuk ka nevoj tė telallėzohet...

Murgesha
17-06-10, 14:56
U ba vėshtirė edhe me vdek nė ditė tė sodit!

Ngushėllime familjarėve, pėr mua do tė mbetet gjithmonė njė aktor i madh qė dikur na ngjallte mburrje vetėm pėr faktin qė ishte shqiptar!

Elina
17-06-10, 15:12
Na myten dertet e huja bre!!!...qysh e kem na Shqiptart edhe me deke njeri na s'e lam rahat...se maaaaaaaaaa per sa gjalli syte mundohmi me ja nxerre njani tjetrit vec nuk mujme.

Mos te tjerrim tash qaq holl ku ka jetu Bekimi a me kend a qysh a tek a.....ti lame keto budallaki.
Ka qene aktor me fame kogja te madhe ne kohen e tij....askush nuk mundet ta mohoj kete.
Po mos te kish qene aktor qaq i suksesshem nuk kish mbrri kurre te luaje ne filma me emra kaq te medhenje sikur Ava Gardner, Sofia Loren ,Claudia Cardinale,John Hjuston .......etj etj etj etj etj.........

Domira
17-06-10, 15:18
Bekim Fehmiu len gjurme te pashlyeshme si nje aktor i madh shqiptar.

Ngushellime familjes se gjere Fehmiu.

Gentiani
17-06-10, 16:05
Ckemi humb dhe c'humbem ?!

Llafet e medhaja ne prapaskena jane budalleqe te medhaja, jo gje tjeter !

Kete Bekimin (Qe si duket paska pas dhe emrin time) nuk e kam degjuar ndonjehere te loz ne filmat shqip, por ne ato te gjuheve te tjera po, biles serbisht kishte pas loz shume mire !
Prandaj, lerini keto gjera dhe jepini cezarit ate qe i duhet, jo ate qe i falet !

ti malok rralle shkruan qiknenaj, ama ja qellon si me kene prej Kukesi, edhe ju qanenaj me duket qe nuk ishit kukatrashe qishtu si keta anes tjeter te kallimash tunellit.

Artist i permasave te medha deri ne have, ka luajtur ne hollivud, qitu e qatje dhe ne fund perfundon ne menyren me te pazakonte ne Zhvezdare !

Po ne Beligrad me ta dhene edhe gjysmen e qytetit, nuk jetohet, sepse eshte aq i zymte, aq i shemtuar dhe i frikshem ne mbrendesine e tij... qe azyll more ja kisha fut, ose o Ava Gardner, a po mi maron be qato letrat si shqiptaret tjere, e te dale nga ketu!

Ngushellime familjareve, ndersa per veprimtarine artsistike edhe "Shtupcat" e tu Kosoves, per mua personalisht kane me shume vlere artistike, se krijimtaria e ketij . Te pakten ata po krijojne shqip , frymojne shqip, po jetojne nenqiellin ku flitet dhe jetohet shqip me ato qe kane dhe sa kane e jo te perfundojne zhvezdarave edhe beogradska ulicave!

LOJETARI
17-06-10, 18:16
ti malok rralle shkruan qiknenaj, ama ja qellon si me kene prej Kukesi, !

Edhe ti rrallė po shkruan ,por kurrė s'po ja qėllon .Bekim Fehmiu ka studiu dhe aktrue nė njė kohė qė hesapet kanė qenė tjera .Shtupcat nuk aktrojnė po emitojnė .Kape qit Belkėn dhe futjani pėr kalimash se s'jeni pėr kėtu ju !:tongue:

Shqiptare_ne_Turqi
17-06-10, 18:35
Rasti,kogja i ngjashem me rastin e poetit te madh Turk,Nazim HIKMET...Por ai e pat te ndalueshem me u kthy nga Moska ne Turqi,pse ishte komunist !!...sepse dikur,komunizmi ne Turqi ishte ideologji illegale ..!! Dhe vdiq ne Moske,poeti shum i madhe Nazimi,me mall te atdheut te vete... Por ai mbeti prap nder poetat ma te madhe te letersise Turke ... Nuk e q'vlersoj Nazimin,pse ka jetuar dhe vdekur ne Moske, mu ne vendin e hasmit me te madhe te Turqis ...!!

Tash pa-mar parasyesh,me deshiren apo jo me deshiren e vete ka jetuar dhe vdekur akteri Bekim FEHMIU, eshte vrare nga UDB-ja ose .... Kishte me qene me e ndershme pa e politizuar e tepruar te vlersohet me profesionin dhe te arriturat e tije... Mendoj ..

Ose hajde ta shtrojmi pyetjen,per ata qe jetojne pa kurr fare zorri jasht Kosove ? apo nashti s'po kan qare ?? Tash sikur po i shoh ! ka thojne po mos i krahazo as nje shtet me serbin !! mire athere,me u kthy ne historin e njerzimit sigurisht shum njerze te shtrenjte,ju ka ardhur vdeka larg vendlindjeve .. !! Besa dhe neper shtete hasem .

Shkurt dhe Shqip,deshta me thon artistat ti vlersojme me vlerat e tyre.Se ata cilit kulltur qe i takojne e perfaqesojne at kultur,at komb..!! Sipas mendimit tim ambasadorret me te q'muar jan artistat ...


nese me thoni trus ti ! qa din je le e rrit n'Turqi !!...po trusi dhe une ..! :biggrin: po s'pomuj durohna pak pa u perzi n'kaqikun teme ...:biggrin:


Nuk ka rėndėsi ku dhe si keni jetuar. E rėndėsishme ėshtė ēfarė keni bėrė aty ku keni qenė. (Xhorxha O’kife) qikjo thenje,m'ka pas pelqy ani e kam qit ne profil timin...

~AnnA~
17-06-10, 18:51
po me vones e pash,po me duket pune e juaja eshte mu mer me tema e postime,korigju,fshi ato qe jon ka dy e tjera,po per fat te keq pak po mireni me gjera te tilla nuk e kom veq me ty AnnA po gjith modrratoret...


Perhendetje gaz!
Sa per temen, une s'do e kisha fshire, por do ja kisha bashkangjit temes tjeter :) por fatkeqesisht qe nuk moderoj kete zone!

Gentiani
17-06-10, 19:42
Edhe ti rrallė po shkruan ,por kurrė s'po ja qėllon .Bekim Fehmiu ka studiu dhe aktrue nė njė kohė qė hesapet kanė qenė tjera .Shtupcat nuk aktrojnė po emitojnė .Kape qit Belkėn dhe futjani pėr kalimash se s'jeni pėr kėtu ju !:tongue:

Ani, ēfare ndryshon qikjo ne llogarine perfundimtare, ne gjithe qato hesapet e atehershme ?!

per mua, ty, qat belkin edhe qita tjeret a din sa rendesi te madhe ka qe ka lujten Bekimi te Odiseja, se une e pata que me luajten rolin per mua edhe honorarin e ndanim pergjysem!

Si e shkruajti, qaj murrizi eshte jadno, jämmerlich edhe shume pikllushme, qe nje aktor qikaq i madh me perfundue me nje banese ne katin e nente te zhvezdares edhe pas gjithe asaj, duhet me ja jepen plumb vehtes, me perfunduar rolin ne episodin e fundit edhe The END, Konec, sepse kalamojte ne amerike, e ky ruan zhvezdaren se po ja merr dikush, bile ta kishte pasur fare shtepie te vehten, masi qikaq nelte permi hullivud paska pas arritur.

Jo,jo, ka edhe asi qe kane perfundu edhe me keq se ky...

E kane (ne fakt e kane pasur) edhe boshnjaket Emir Kusturicen, edhe qiky boll nelte qishtu ne kinematografi sikur qiky mbledhesi i puplave edhe Perhaneeee - gjurgjevdanka, po shko pyeti ata se ēfare mendojne per te.

Bringt dir was, nese une ose ti i ke 10 milion ojra, edhe pune e madhe njani i ka 10 miljon ojra, qitash duhet me u gezuar! Thjesht une e shoh si sukses te tijin personal dhe hiē asgje me teper!

Jo qata shtupcat nese nuk aktrojne, ateher ty qenkan duke te emituar qishtu :tongue:

Prit se qitash huullivudi, ishte ne planifikim te hapjes se nje selie tu Kosova :wink:

Makresh
18-06-10, 08:17
e vrau arti, maresh si pjese e intelektit krrijues te tij .. hiqju ti fshatarit qe mundohet te tregohet keshe pompoz kishe me tituj bombastik se veq cka po tregohet i vonshem e i gabushem ,intresant ne cdo szpoyim , hiqju ti edhe murrizit qe po mundohet te mbet ne siperfaqe te identitetit personal keshe une po di diqka , hiqju ti edhe krejte kllapes injorante qe keshe po mi shkuajne dy fjal sa te tregojne mjerimin mendor , lere lojtarin anash se edhe ti e dine qe e kemi ambasador te vleres se njemend qe denjesishte na perfaqeson atje ku eshte, por ...rreku problemit ku done te dalesh .. mekati i vetevrasjes..!... aty e ke ti te gjithen qe nuk e qfaq ....e qe une nje nuk e kuptoj.. pse Zoti kur fali dhe lejoj mbiintelektin krijimin te pesona te veqant nuk i kursej kete kategori nga mbi vujtja ..ndrryshe nuk ka se si spjegohet pse te gjithe kjo kategoi marrin fatin vendimtare ne dore te vet.pasi pas vete kyne misionin e tyre per zhvillim te shoqerise ...

:)

Un kesaj pyetje nuk mund ti pergjigjem, por mund ta jap mendimin tim.

Pse ? Mungesa e njohjes se Zotit, shtoja kesaj problemet familjare, mos-perballimi i problemeve te akumuluara, varesia e alkoholit, e droges, mendjemadhesis, friga ndaj vdekjes, stres i pakontrolloueshem, thjesht nje munges absolute e paqes shpirterore !. Paqja shpirterore nuk eshte thjesht nje iluzion qe flasin besimtaret, ajo egziston dhe per te ka deshmi te shumta, mund ta citojm rastin e artistit Cat Stevens qe kaloi neper keto faza duke provuar krishterizmin, budizmin, ateizmin... dhe me ne fund, nga vellau i tij, gjeti Islamin. Dhe sot eshte gjall, i kompletuar dhe me mir se kurre.

Allahu thote :

"Ne i provuam ata me tė mirėn edhe me tė keqen, me qėllim qė ata tė mund tė ktheheshin (nė bindje ndaj Allahut)." Araf, 168.

Pra i sprovuam me rehati dhe frikė, mirėsi dhe fatkeqėsi, sėmundje dhe shėndet, dobėsim dhe forcė, si dhe me fukarallėk e me bollėk.

"Dhe sigurisht qė Ne do t’ju sprovojmė juve, derisa Ne t’i njohim ata prej jush qė pėrpiqen fort (pėr ēėshtjen e Allahut) dhe durimtarėt; dhe Ne do tė provojmė veprat tuaja tė vėrteta (cili ėshtė gėnjeshtar dhe cili ėshtė i drejtė)." Muhamed, 31.

Ky realitet vėrtetohet nė ajete e hadithe tė shumta tė cilat tregojnė se Allahu e ka zbukuruar pėr njerėzit jetėn e kėsaj bote, duke e bėrė atė tė ėmbėl e tė kėndshme, nxitėse dhe argėtuese, dėfryese dhe magjepse, mashtruese dhe gėnjeshtare dhe e zbukuruar me bukuri tė pėrkohshme, nė mėnyrė qė t’i sprovojė njerėzit e tė shohė se si do tė punojnė.

E sa per keta qe deshprojn, dhe vetevriten duke mos qen te nenshtruar ndaj madhėris se Zotit. Un me sa di, nuk do te kete as gjykim per ta, sepse do te denohen direkt per ne ferrin e perjetshem.

Makresh
18-06-10, 08:19
Rasti,kogja i ngjashem me rastin e poetit te madh Turk,Nazim HIKMET...Por ai e pat te ndalueshem me u kthy nga Moska ne Turqi,pse ishte komunist !!...sepse dikur,komunizmi ne Turqi ishte ideologji illegale ..!! Dhe vdiq ne Moske,poeti shum i madhe Nazimi,me mall te atdheut te vete... Por ai mbeti prap nder poetat ma te madhe te letersise Turke ... Nuk e q'vlersoj Nazimin,pse ka jetuar dhe vdekur ne Moske, mu ne vendin e hasmit me te madhe te Turqis ...!!

Se ruajte kete teskt, per vdekjen e Ismajl Kadares bre :biggrin:

SANTANA-29
18-06-10, 08:36
Kinematografia dhe Televizioni ,,
ju e paskeni knaqe,me te vertet mire e ka Murgesha eshte ber shtir edhe me vdek

Ngushllime familjes Fehmiu per humbjen e nje Aktori te madh Shqiptar.

halla e madhe
18-06-10, 10:02
Ti njeri i madh i artit,Ti qe nuk gjete veten askund,ashtu te percjelli fati i kesaj jete qe te deshtoj....:mad:

Shpirti yt pushofte i qete!

Fshatari
18-06-10, 11:25
Paj shume keq me i dhan fund jetes si rrahman morina.Edhe per kete te fundit thuhej se kishte ba vetevrasje.Edhe rraha, si beku, gruen shkine e ka pas. Nime ky Gentiani po pyet pse bekimi paska jetue ne katin e 9-te, ne kryeqytetin serb; femijt e tij diku n'amerike...edhe nje detaj mu ka dokt shume i paqarte: prej kujt mbrohej bekimi me ate alltine "me leje" ?! Po qysh more ka guxue me jetue ne serbi tue e dit qe serbi vret ēdo individ qe nuk asht serb dhe nuk pergjigjet kurre per kurgjo hiē...dhe dikush ketu po shkruen se nuk ka mujt me jetue ne Kosove se "...shqiptaret nuk qenkane te kultivuem e te kulturuem..."e paska shkue me jetue atje ku keto dy nocione e keto dy realitete nuk kane ekzistue kurre.A e dini ēka me tha nje dite murrizi per serbine:"t'p....sha ne ta" se "m..." i vjen era, perfundoi ai!

jadore
18-06-10, 11:39
Paj shume keq me i dhan fund jetes si rrahman morina.Edhe per kete te fundit thuhej se kishte ba vetevrasje.Edhe rraha, si beku, gruen shkine e ka pas. Nime ky Gentiani po pyet pse bekimi paska jetue ne katin e 9-te, ne kryeqytetin serb; femijt e tij diku n'amerike...edhe nje detaj mu ka dokt shume i paqarte: prej kujt mbrohej bekimi me ate alltine "me leje" ?! Po qysh more ka guxue me jetue ne serbi tue e dit qe serbi vret ēdo individ qe nuk asht serb dhe nuk pergjigjet kurre per kurgjo hiē...dhe dikush ketu po shkruen se nuk ka mujt me jetue ne Kosove se "...shqiptaret nuk qenkane te kultivuem e te kulturuem..."e paska shkue me jetue atje ku keto dy nocione e keto dy realitete nuk kane ekzistue kurre.A e dini ēka me tha nje dite murrizi per serbine:"t'p....sha ne ta" se "m..." i vjen era, perfundoi ai!
qe de mire e ka pas murrizi , po po me mbet merrak qe me pak koka ndal ,pse nuk e shajti ma shume bre sdi cka i kofte , a e kemi me kallxu trrimeri ne shkronja sduhet me u ndal valla hiq .. edhe ky murrizi pak patriot valla ,nejse ..
veq njo po me vjen inat ashte ka ta kalon murrizi me patriotizem .. qysh bre me jetu edhe ti ne Franchrei kur ata deri dje jane koke vllazer krye kreje me serb ..
gutu sa nuk eshte vone valla , se ishalla Rrahmani nuke ka lone komen e keqe ..

Murgesha
18-06-10, 15:03
Paj qysh jemi mėsu me i kqyrė tallava artistėt aziatik e latino amerikan me tallava filmat e tyre, nuk ėshtė ēudi qė Bekim Fehmiu nuk ka shancė tė radhitet aty ku e meriton!

Gentiani
18-06-10, 15:25
Paj shume keq me i dhan fund jetes si rrahman morina.Edhe per kete te fundit thuhej se kishte ba vetevrasje.Edhe rraha, si beku, gruen shkine e ka pas. Nime ky Gentiani po pyet pse bekimi paska jetue ne katin e 9-te, ne kryeqytetin serb; femijt e tij diku n'amerike...edhe nje detaj mu ka dokt shume i paqarte: prej kujt mbrohej bekimi me ate alltine "me leje" ?! Po qysh more ka guxue me jetue ne serbi tue e dit qe serbi vret ēdo individ qe nuk asht serb dhe nuk pergjigjet kurre per kurgjo hiē...dhe dikush ketu po shkruen se nuk ka mujt me jetue ne Kosove se "...shqiptaret nuk qenkane te kultivuem e te kulturuem..."e paska shkue me jetue atje ku keto dy nocione e keto dy realitete nuk kane ekzistue kurre.A e dini ēka me tha nje dite murrizi per serbine:"t'p....sha ne ta" se "m..." i vjen era, perfundoi ai!

Fshatundar :biggrin:, mos shkruaj qishtu se e kopem Zhaden e hajt!

qe edhe nji fjalim te forte te qetina Bekit, me rastin e shpalljes "jednostrano te samostalenjes" tu Kosoves.

JEKCWYJduoE


qe de, qikaq shume e ka dashte tu Kosoven, qe tash urrnen me ja hudhen ne Lumbardh, a mu kane qiknenaj ne Zhvicer 30 mije franaka gjobe e kishin kallen qate Brankicen e Beligradit qe gjun hi edhe ndote ambientin. Shko gjuja qatje ne Dunave e Save e ta qojne nga Bullgarska teposhte !

jadore
18-06-10, 17:56
Fshatundar :biggrin:, mos shkruaj qishtu se e kopem Zhaden e hajt!

qe edhe nji fjalim te forte te qetina Bekit, me rastin e shpalljes "jednostrano te samostalenjes" tu Kosoves.

JEKCWYJduoE


qe de, qikaq shume e ka dashte tu Kosoven, qe tash urrnen me ja hudhen ne Lumbardh, a mu kane qiknenaj ne Zhvicer 30 mije franaka gjobe e kishin kallen qate Brankicen e Beligradit qe gjun hi edhe ndote ambientin. Shko gjuja qatje ne Dunave e Save e ta qojne nga Bullgarska teposhte !
berzotne Zotni i piken , mu kone kish thone mama jeme Gentan.

Shpat
18-06-10, 18:57
Bekim Fehmiu nė sytė e tė birit tė tij Uliksit

Qė tė flas pėr babanė tim, Bekimin, sė pari do tė duhet tė flas pėr gjyshin tim, Ibrahimin, i cili ka lindur mė 1892 nė Gjakovė, nė njė familje tregtare dhe arsimore.

Shkollėn Normale dhe Medresenė e kishte kryer nė Shkup. Biografia e gjyshit shkurtimisht mund tė tregohet edhe pėrmes emrave qė ua kishte lėnė fėmijėve tė vet, duke u pėrpjekur qė ata t’i kishin vetėm me kuptime shqiptare, e nė asnjė mėnyrė arabe ose turke.

Vajza mė e madhe quhej Besa - fjalė e nderit, betim dhe njė lloj shenje mbrojtėse e shqiptarėve; Shpresa - shpresė nė ditė mė tė mira pėr popullin shqiptar; Bashkim - djali i parė, nė kuptimin e bashkimit tė shqiptarėve; Arsim - arsimimi i popullit; Fatmir - fat i mirė pėr popullin; Bekim, babai im - donte tė thoshte bekimi i popullit; Afėrdita - agimi ėshtė afėr pėr popullin shqiptar dhe Luljeta - lulja e jetės.

Ibrahim Fehmiu me pushkė dhe libėr ishte dora e djathtė e patriotit tė shquar Bajram Curri, i cili kishte luftuar kundėr pushtimit turk nė vitin 1912. Si njė ndėr mėsuesit e parė shqiptar, i kushtohet arsimimit tė popullit tė tij dhe hapjes sė shkollave nėpėr Kosovė dhe Shqipėri. Pėr kėtė shkak, pushteti serbo-malazez e dėnon me vdekje.

Nė kohėn e Mbretėrisė sė Jugosllavisė, ndiqet si ithtar i Bajram Currit dhe Fan Nolit. Gjyshin e ndiqte edhe Mbreti Ahmet Zogu, duke vėnė njė ēmim shumė tė lartė dukatėsh pėr kokėn e tij.

Mė 1929 kapet dhe izolohet nė Valevė. Nė atė kohė familja e tij jetonte nė Gjakovė, kurse dy vite mė vonė tė gjithė sė bashku deportohen nė Sarajevė, ku, pėrveē tre fėmijėve tė lindur, nė botė vijnė edhe bijtė: Fatmiri, Arsimi dhe babai im, Bekimi.

Nė vitin 1939, pas okupimit tė Shqipėrisė nga Italia, ata shkojnė nė Shkodėr, ku gjyshi bėhet drejtor didaktik i shkollave fillore dhe lind edhe vajza e tij mė e vogėl, Afėrdita.

Pas rėnies sė Mbretėrisė Jugosllave mė 1941, familja kthehet nė Prizren, ku ai e vazhdon punėn e tij edukative dhe patriotike. E burgosin edhe gjermanėt.

As nė kohėn e Jugosllavisė sė re nuk mbyllet golgota e familjes Fehmiu. Gjyshin e burgosin dhe pas procesit tė montuar ai dėnohet. Pas daljes nga burgu nė vitin 1951 ai vdes.

Gjyshja ime, Hedija, ishte e lindur nė Gjakovė mė 1908, e cila e kishte pėrcjellė vazhdimisht gjyshin nė rrugėn e vuajtjeve tė tij jetėsore dhe babai im mendon se akoma nuk ka gjetur fjalė tė mjaftueshme pėr t’i pėrshkruar tė gjitha vuajtjet e nėnės sė tij dhe tė familjes Fehmiu.

Gjenerata e babait tim Bekimit, ėshtė gjenerata e parė nė historinė e Prizrenit qė shkollimin e plotė e kreu nė gjuhėn shqipe – nga shkolla fillore deri nė maturėn e gjimnazit. Pas gjimnazit babai bėhet anėtar i dramės shqipe tė Teatrit Krahinor, si teatėr i vetėm profesional nė Kosovė.

Akademinė Teatrore nė Beograd e regjistron nė vitin 1956, nė klasėn e profesorit tė njohur Mate Millosheviē. E kalon provimin pranues dhe pranohet si student i saj, me kusht qė tė mėsonte gjuhėn serbo-kroate.

Teatri i Prishtinės ia ndan bursėn e studimeve, por mallkimin qė i kishin bėrė “zotat “ e politikės ndaj familjes Fehmiu, bie edhe mbi kokėn e babait tim. Pas dy muajve i ndėrpritet bursa.

Duke falėnderuar rektorin e Akademisė sė Poetėve, Dushan Matiqit, i ndahet bursa pėr shkollim deri nė fund tė studimeve. Shpejt mėson serbokroatishten dhe gjatė vitit 1960 bėhet anėtar i rregullt i teatrit mė tė mirė tė vendit, Teatrit jugosllav tė Dramės.

Deri nė ditėt e sotme, profesorėt e Akademisė e pėrmendin babanė tim si shembull i njė talenti tė jashtėzakonshėm dhe si njė student i vyeshėm, qė edhe unė, si student i tė njėjtit fakultet, i kam dėgjuar disa herė ato lėvdata qė i bėheshin babait tim.

Deri nė vitin 1967, kur jep dorėheqje nga Teatri jugosllav i Dramės, pėr shkak tė trajtimit tė dobėt, ai kishte luajtur mbi 40 role tė llojllojshme teatrore, nga tė cilat kishte interpretuar role tė mesme dhe kryesore, duke hyrė kėtu edhe “Atelia 212”. Nė dy pjesė teatrore ishte asistent i regjisorit Millosheviē, pėr “Riēardin e tretė” dhe “Zbulimin” e Dobrica Qosiqit.

I realizon filmat: “Klakson”, “Roj”, “Vitet e nxehta”, “Protesti”, “Depsi”, “Pavle Pavlloviq” etj.

Pas suksesit tė madh tė filmit “Mbledhėsit e puplave”, nė regjinė e A. Petroviqit, ku luan rolin e romit Boro i bardhė (filmi fiton dy shpėrblime nė Festivalin e Kanės-Francė 1967 dhe nominohet edhe pėr “Oskar”, nė vitin 1968), fillon karriera e tij internacionale, duke u bėrė ylli i parė botėror nga hapėsirat tona (rajoni ynė) dhe nėnshkruan njė kontratė disavjeēare me producentin Dino De Laurentis. Ai bėhet krenaria e ish-Jugosllavisė.

Kryesisht xhironte nė Europė, SHBA, Amerikėn Jugore, Afrikė dhe Azi. Luajti nė gjuhėn shqipe, serbokroate, maqedonishte, rome, turke, spanjolle, angleze, frėnge dhe italiane. Spektatorėt edhe sot i shikojnė filmat dhe teleseritė nė tė cilat luajti ai, siē janė: “Odisea” e Homerit, me Irena Papasin, “Aventurierėt”, ku luajti rolin kryesor tė Daksit (plejbojin Porfi ro Rubiroze), “Dezertor” me Xhon Hjustonin, Riēard Krenėn, Rikardo Montalbanin, Ēak Konorsin, Vudi Stroudin etj. Nė “Shtatorin e zi” me Robert Shoun, Marta Kelerin... nė “Libera dashuria ime”, me Klaudia Kardinalen, nė “Sallon Kiti” me Ingrid Tulin, Helmut Berger dhe tė tjerė.

Qė ta fitonte rolin me buxhet tė lartė nė filmin “Aventurierėt”, nė regjinė e Luis Xhilbertit, duhej qė ta zotėronte gjuhėn angleze nė njė afat vetėm prej 10 javėsh, gjė qė pati sukses. Rolin e fitoi nė vitin 1968, po atė vit kur u linda edhe unė.

Qė t’u paraqitej tė ftuarve, si ylli i ri i filmit “Aventurierėt” me yjet mė tė mirė tė filmit: Olivia de Hevilend, Ana Mofo, Kendis Bergen, Ernest Borgnin, Fernando Rej, Alen Badel, Rozano Brazi, Sharl Aznavur etj., pėr nder tė babait tim ishte organizuar njė pranim madhėshtor nė hotelin “Pjer” tė Nju Jorkut, nė tė cilin ishte paraqitur me veshje kombėtare shqiptare. Xhiroi mbi 50 filma, nė tė cilėt luante kryesisht role kryesore.

Nė shenjė proteste, pėr shkak tė propagandės antishqiptare dhe urrejtjes ndaj popullit tė tij, babai im mė 1987-n nė mėnyrė demonstrative e lėshon pjesėn teatrore “Madam Kolontajn”, ku luan Stalinin dhe Leninin dhe pėrshėndetet publikisht me veprimtarinė artistike nė ish-Jugosllavi.

Roli i fundit qė luajti pėr televizionin italian ishte Shėn Josifi nė filmin “Fėmija i emėruar Jezu” nė regjinė e Franko Rosit, i cili ėshtė shfaqur edhe nė televizionin amerikan.

Shkrimtari dhe producenti italian, Francesko Skardamalia, kishte thėnė: “Bekim Fehmiu ėshtė i vetmi aktor internacional nga vendet lindore komuniste, i cili xhiroi nė Perėndim gati njėzet vite, duke e depėrtuar nė perden e hekurt, deri nė paraqitjen e Gorbaēovit dhe rrėzimin e Murit tė Berlinit”.

Filmin e fundit “Xhingis Kani” e ka realizuar nė vitin 1992 nė regjinė e Ken Anakinit dhe nė produksionin amerikano-italian.

Pas Aleksandėr Moisiut, aktorit nga gjysma e shekullit 20, babai im ėshtė aktori i parė internacional shqiptar nė gjysmėn e dytė tė shekullit 20.

Rėnia e Jugosllavisė, lufta e tmerrshme vėllavrasėse, shkatėrrimi i Vukovarit, bombardimi i Dubrovnikut, rrethimi shumėvjeēar i Sarajevės, lufta nė Kosovė, kanė bėrė qė babai im tė tėrhiqej edhe mė tepėr. Ėshtė ndarė nga fjalėt qė pėr aktorin janė mė tė fuqishmet dhe mjeti mė i mirė. Ėshtė ndarė prej tyre dhe i ka shndėrruar nė heshtje, nė protestė, me ē’rast Hamleti do tė thoshte... “Ka mbetur heshtja”.

Albonita
19-06-10, 08:50
Ngushllime Familjes te Nderuarit Bekim.


Ps: Ne jemi polli se gjithmon kemi hec perpara, sepse gjithmon kemi pas punet ne Terezi, ne si popell gjith jem ne Sy te dikujt per mire, si tna shofin na dallojm se jemi te mire, edhe kan nje Rrespket te vecant per ne si Popull sepse...gjithmon kem Vlersu Pollin tone, asnje here ne nuk jemi kan kundraj veprave tyre ..kundraj Dijenis te tyre...ne gjithmon, e mbrojm Vellna vellan , edhe ce na fali Lumi, Zot..i kemi pas punet terezi edhe gjithnje, jemi Armiku i vetvets sone...me cuditsin shum edhe jo vec sot po shum her cuditem, ne disa shkrime, Sinqerisht ....me duket gjeja me e Mkatare se me fole per nje njeri kur veds e me ja lujt ershurat e shpirtin..sepse njeri i vdekur , asht ne te drejten por ne jemi ne te shtrmten e jetes son...Shum mire e ka cek Murgesha.!
Thuhet nje fjal Kendom a kengen sa jam gjal se kur vdes, mos te kosha fal.

Gentiani
19-06-10, 12:43
berzotne Zotni i piken , mu kone kish thone mama jeme Gentan.

Zhade, thuaj edhe mames zoti te lashte shnosh ! nderkohe ne tjeter teme e diskutojme me shume me qita tjeret, arsyen se pse jam shprehur keshtu, qe per nje shumice tejet e palogjikshme mundet te shikohet.

jadore
19-06-10, 13:45
Zhade, thuaj edhe mames zoti te lashte shnosh ! nderkohe ne tjeter teme e diskutojme me shume me qita tjeret, arsyen se pse jam shprehur keshtu, qe per nje shumice tejet e palogjikshme mundet te shikohet.
api dine pra ..!
edhe shume e pa logjikshme edhe mu a kam doket bile .
p.s.
vetet me erdhe mire kur degjova amanetin e te ndjerit qe Urna e Hirit te tij qe shpendahet ne Lumbadhe
Murriz , hirin e Urnes teme te lutem te shpendash ne ajrin e Evropes .

sherri
19-06-10, 14:57
I lexova t'gjitha komentet ne ket tem!!! Qajta....nime qajta me lot :( per dy arsye...........??

Etnical
20-06-10, 17:32
http://www.filmdope.com/Gallery/ActorsF/5563.gif


Lamtumir o Brandoja i Ballkanit...

Xuki
21-06-10, 09:15
Nuk ka njeri, qė nuk ka gabime apo behane....pra edhe Bekim Fehmiu. Por edhe disa kėtu qė po mundohen mu bo mė hoxhė se hoxha!!

Bekim Fehmiu ka qenė njė artist i madhė.

Gentiani
21-06-10, 10:59
api dine pra ..!
edhe shume e pa logjikshme edhe mu a kam doket bile .
p.s.
vetet me erdhe mire kur degjova amanetin e te ndjerit qe Urna e Hirit te tij qe shpendahet ne Lumbadhe
Murriz , hirin e Urnes teme te lutem te shpendash ne ajrin e Evropes .


Zhade, a e din mu sa e pakuptueshme edhe e pallogjikshme me doket qe Juvintusi, Chelsea edhe Manqisteri edhe prej tu Kosoves kane fancat e vehte qishtu.

Qitash kam fillue edhe planetes Venera me ju marue fanc, merre me mend prej qe e ka marre vesh edhe 4-5 here me shpejte po cillet prej gezimit.

qe edhe do qiknenaj i shoh si simpatizues te Manqister Junajtes :wink:

Ndersa mendimin nuk e ndryshoj, mu sikur ai Fshatundari, ama mendova mos te bejme qiknenaj emision rekreativ sporti! a po kupton qitash ?

Kalimtare
21-06-10, 21:18
ka vdeke nje Artist, nje person Publik... cilin askush nga ne nuk e ka njoh personalishte.. dmth gjith ketu hipoteza qe po i beni, ju bafshin mire..sepse nuk arrisin kerkun... krejt veq fjal te kota.. qysh spo pritoni allahile??


shendet

Guri i madh
21-06-10, 21:30
qysh thojn nji fjal popullore ( KY PER SHQIPTARI NUK KA BAE ASGJE BILE AS QE E KAM NDEGJUE NAJ PRONONCIM TE TIJ )


me qka ne mundemi me u argumentue se e ka desht kombin e vet te cilit i takon

Guri i madh
21-06-10, 21:32
qysh thojn nji fjal popullore ( KY PER SHQIPTARI NUK KA BAE ASGJE BILE AS QE E KAM NDEGJUE NAJ PRONONCIM TE TIJ )


me qka ne mundemi me u argumentue se e ka desht kombin e vet te cilit i takonartista te famshem ka holivudi aq sa ka kosova banor e tash per secilin kena me hap nga nji tem

Kalimtare
21-06-10, 21:36
qysh thojn nji fjal popullore ( KY PER SHQIPTARI NUK KA BAE ASGJE BILE AS QE E KAM NDEGJUE NAJ PRONONCIM TE TIJ )


me qka ne mundemi me u argumentue se e ka desht kombin e vet te cilit i takonartista te famshem ka holivudi aq sa ka kosova banor e tash per secilin kena me hap nga nji tem

bash..

roadrunner
22-06-10, 11:52
Fehmiu: Ku ka shkelur kėmba ime, ka qenė Shqipėri


Nga Express mė 22.06.2010 nė ora 0:46


http://205.186.128.91/web/images/ulissebel_fz0506.jpg “Kudo kam dashur tė lė gjurmėt e mia si shqiptar, qė edhe kur tė mos jem nė jetė tė ketė mbetur vepra ime”

http://205.186.128.91/web/images/0e88a8f81bee286eb510b8dd18d2f5ef-490x320.jpg Bekim Fehmiu nė Tiranė.

Intervista e vitit 2001, kur aktori i famshėm, Bekim Fehmiu kishte shkelur nė Shqipėri pas 31 vjetėsh, sė bashku me bashkėshorten Branka, si i ftuar nė spektaklin e Vera Grabockės "Dua mė shumė Shqipėrinė"...

Pas 31 vjetėsh ėshtė kthyer nė Shqipėri aktori i madh shqiptar Bekim Fehmiu, shumė i njohur nė skenėn dhe ekranet ndėrkombėtare, partner i aktoreve tė shquara si Ava Gardner, Klaudia Kardinale apo Irene Papas.

I ftuar nga zonja Vera Grabocka pėr tė nderuar spektaklin "Dua mė shumė Shqipėrinė", ai shoqėrohej nga bashkėshortja e tij zonja Branka Petriē - Fehmiu edhe ajo aktore, qė shkelte pėr herėn e parė tokėn, aq shumė tė dėshiruar tė burrit dhe djemve tė saj.

Pas 56 vjet karrierė artistike tė suksesshme, ai falėnderon publikun shqiptar pėr emocionet e kėndshme qė i kanė sjellė artistit, qė pėr vite tė tėra u ka shkaktuar emocione tė fuqishme tė tjerėve, fatkeqėsisht nė gjuhė tė huaj dhe asnjėherė nė gjuhėn shqipe.

Dhe pėr kėtė, ai guxon tė qortojė vetveten, duke folur gjuhėn e nėnės sė tij, qė ai e vlerėson shumė.
Nga skena e spektaklit tė Pallatit tė Kongreseve ai ka vlerėsuar shumė femrėn shqiptare, tė personifikuar tek zonja Vera Grabocka duke e pėrcaktuar atė si "njė fuqi tė madhe kulturore, botėrore".
Kjo mė shqyti pėr ta takuar menjėherė pas koncertit, sė bashku me tė shoqen, qė ishte e mrekulluar nga mikpritja shqiptare.

Zoti Bekim, si ndjeheni nė Shqipėri?
Bekim Fehmiu: Unė ju them se, ku ka shkelur kėmba ime, ka qenė Shqipėri. "S'ka gjė mė tė fuqishme se dashuria" ka thėnė Bethoveni i madh. Ndaj, edhe unė me dashurinė pėr Shqipėrinė nė zemėr e nė shpirt kam qenė nė ēdo hap e nė ēdo vend ku kam shkuar. Kudo kam dashur tė lė gjurmėt e mia si shqiptar, qė edhe kur tė mos jem nė jetė tė ketė mbetur vepra ime. Dhe pėr kėtė, sė pari duhet tė falėnderoj nėnėn time.

Kur keni qenė pėr herė tė parė nė Shqipėri?
Bekim Fehmiu: Me sa duket fati im ka qenė qė ēdo 30-31 vjet tė jem nė Shqipėri. Pėr herė tė parė kam qenė nė vitin 1939 sė bashku me familjen time, dhe pas 10 vjetėve mė 1949 jam kthyer nė shtėpinė time nė Kosovė. Nė vitin 1972 kam qenė i ftuar nga Pirro Milkani dhe Dhimitėr Anagnosti si mysafir nė Kinostudion "Shqipėria e re". Falėnderoj gjithashtu edhe Ramadan Sokolin, qė mė ka falur njė kasetė magnetofoni me incizime tė interpretimeve tė Aleksandėr Moisiut dhe tė librit "16 shekuj", qė fillon me kapitullin "Njihe vetveten". Dhe unė e njoha vetveten nėpėr botė duke filluar nga shekulli III me inxhinierin e parė nė historinė e Evropės, fotografia e tė cilit gjendet nė monedhėn 20 shilinga austriake, deri tek mjeshtrit qė kanė ngritur Pjacėn San Marko nė Venedik apo Taxhmahallė. Por, ēfarė kemi bėrė pėr veten tonė kėtu nė Shqipėri? Mos e keni dėgjuar Bekim Fehmiun nė ndonjė nga filmat e tij tė flasė shqip? Jo. Unė tani po pėrsėris nė shqip poezinė e flamurit:

"O flamur gjak, o flamur shkabė
O vend, o vatėr, o nėnė e babė.
Lagur me lot, djegur me flakė
Flamur i madh pėr vegjėli".

</B>Sa e kini ndjerė peshėn e faktit qė keni interpretuar gjithmonė nė gjuhė tė huaj, kur nė dejet tuaja rrjedh gjak shqiptar?
Bekim Fehmiu: Pikė sė pari Bekim Fehmiu ėshtė shqiptar dhe ai, dashje pa dashje kėtė emėr e merr me vete, kudo. E kam pas njė babė tė menēur qė mė ka dhėnė dy kėshilla; E para: "Nuk ekzistojnė popuj tė mirė e tė kėqij, religjione tė mira e tė kėqija, por ekzistojnė vetėm njerėz tė mirė e tė kėqij". Dhe e dyta: "Nė qoftė se nuk e do popullin tėnd nga i cili rrjedh, me tė gjitha tė metat, marrėzirat apo tė mirat qė ai ka, nuk mundesh me dashtė askėnd".

Po, si ia ka mbėrritur Bekim Fehmiu tė fitojė kėtė famė e sukses nė kinematografinė e huaj?
Bekim Fehmiu: Nuk ka qenė aspak e lehtė. Ju duhet ta dini se jam i pari shtetas nga tė gjitha shtetet lindore, komuniste, qė nuk kam pranuar ta ndėrroj emrin tim shqiptar. Kam qenė nė Romė pėr xhirimet e filmit "Aventurierėt", pas pesė javėsh xhirimi mė thėrrasin dhe mė urdhėrojnė tė ndėrroj emrin. "Jo, - u them prerė, - ky ėshtė emri im dhe unė vetėm me kėtė emėr do tė punoj, nė qoftė se nuk pranoni ju, unė e prish kontratėn e filmit me ju..." Atėherė pata ndėrhyrje e presione nga mė tė ndryshmet, pasi u shkaktoja shumė dėme financiare po tė largohesha nga xhirimi, sepse ishim nė mes tė filmit dhe ai duhet tė pėrfundonte sa mė parė. Kėshtu, ata u detyruan tė mė imponohen me emrin tim shqiptar.

Ēfarė do tė veēonit nga karakteristikat e shqiptarit, cilat janė ato qė ju i vlerėsoni mė shumė?
Bekim Fehmiu: Krenarinė, vendosmėrinė dhe shpirtin e paepur. Po ju tregoj njė shembull nga jeta ime artistike. Kam qenė me xhirime nė Itali dhe isha vendosur nė "Grand Hotel" nė Romė. Aty ishte edhe i madhi Ēarli Blludon, qė shėtiste ēdo natė me yjet e kinematografisė. I kishte bėrė pėrshtypje mungesa ime dhe mė kishte kėrkuar, por unė atėherė nė kohėn e lirė studioja gjuhėn angleze dhe nuk kisha kohė, megjithatė, pėr kėmbėnguljen e tij i lė takim nė orėn 16:30. Jam shumė korrekt nė orar dhe shkova pak minuta para orarit, dhe e prita nė holl. Kaluan 10, 30 minuta, kaloi njė orė, dy orė dhe unė mė nė fund nuk durova. I shkrova njė letėr ku i thosha se, koha ime e lirė kishte kaluar dhe unė nuk kisha mė tepėr se dy orė kohė pėr tė. Tė nesėrmen ai mė kėrkon tė falur dhe mė lutet pėr ta pritur nė njė tjetėr ditė, por unė, siē iu thashė, nuk kisha mė kohė e iu pėrgjigja: "Unė ju respektoj, por ajo ishte dita ime e vetme e lirė". Doja qė gjithkush tė respektonte vendimet pėr lirinė time, pėr jetėn time. Kėshtu qė u desh tė kalonin shumė muaj deri nė Krishtlindjet, kur unė, sė bashku me gruan time Branka isha nė Bogota, dhe zoti Ēarli organizoi njė pritje madhėshtore pėr ne, ku na mbuluan me peshqeshe. Dhe gjithēka ia dedikoj krenarisė sime dhe punės sė palodhur e cilėsore, qė u ka imponuar tė gjithėve respekt.

Intervistoi: Kozeta Zavalani

roadrunner
22-06-10, 11:58
Bekimi u tėrhoq pėr shkak tė Kosovės”

Nga Express mė 20.06.2010 nė ora 12:42
“Bekim Fehmiu, prej viteve ‘89-’90, ishte te grevat e minatorėve, ėshtė solidarizuar, ka qenė nė Prishtinė, nė kafenetė e Pallatit tė Rinisė... Nga skena ėshtė tėrhequr pėr shkak tė ēėshtjes sė popullit tė vet, qė po torturohej”, thotė miku i tij, Milazim Salihu, xhirues filmik.

RADIO EVROPA E LIRĖ: Zoti Salihu, si e keni pritur lajmin pėr vdekjen e aktorit Bekim Fehmiu?
MILAZIM SALIHU: Rėndė, pabesueshėm… Isha nė Kinemanė ABC, para se tė ik nė shtėpi, dėgjova nga mediat, mu duk si ėndėrr dhe menjėherė mora nė telefon familjarėt nė Prishtinė, familjarėt dhe profesorin Fatmir Fehmiu. Bisedoj me tė, ai nuk dinte asgjė dhe e pyes “a je dėgjuar me Bekimin”, se zakonsiht nė qershor tė gjithė e prisnim, si ne nė Kinemanė ABC, si familjarėt.
Mė 1 qershor ka pasur ditėlindjen, 74 vjeē, jemi dėgjuar, ai s’ka dashur urime kurrė, por jemi pėrkujtuar… Ai (Fatmiri) tha qė janė dėgjuar dje dhe si zakonisht e presim kėto ditė, por nuk tregon ditėn kur…
Unė e mbylla telefonin dhe insistoj ta marr nė Beograd. Nė Beograd lidhja e zėnė dhe pas 3-4 minutave lirohet dhe paraqitet bashkėshortja, Branka Petriq, nė vaj: “Milazim, na la Bekimi”.
Unė i thashė - si ėshtė e mundur, askush nuk di asgjė... Unė dėgjova nga lajmet, por ajo tha se ėshtė e vėrtetė dhe se para 40 minutash ka bėrė vetėvrasje. Pata fuqinė ta lus qė t’i lajmėrojė familjarėt nė Prishtinė, sepse nuk dinė asgjė.
Pas 10-15 minutave u pėrhap lajmi, edhe familjarėt e kuptuan se Bekimi na la. Vėshtirė, por zgjidhja ka qenė e tij. Si gjithmonė, pėr ēdo gjė qė ka zgjedhur Bekimi, pėr jetėn e vet, pėr aktrimet, pėr rolet, edhe kėtė e ka bėrė nė suaza tė rolit jetėsor.

REL: Ju jeni drejtor i Kompanisė “Genci”, e cila menaxhon Kinemanė ABC nė Prishtinė. Pak mė herėt thatė se viteve tė fundit, gjatė muajve tė verės, aktori Fehmiu ka qėndruar nė Kosovė dhe kryesisht takimet me miqtė i ka zhvilluar nė kėtė kinema. Si i pėrkujtoni ato ditė?
MILAZIM SALIHU: Bekimi s’ishte vetėm te kinemaja. Bekimi, prej viteve 89-90 ishte te grevat e minatorėve, ėshtė solidarizuar; ka qenė nė Prishtinė, nė qendėr, nė ato kafenetė e Pallatit tė Rinisė, nė ėmbėltorėn “Elida”, takime, biseda…pas tėrheqjes sė tij tė fundit, mė ’87, kur ėshtė tėrhequr definitivisht, pėr shkak tė arsyeve tė bėra publike, pėr shkak tė ēėshtjes sė popullit tė vet qė po torturohej.
Prejse ėshtė tėrhequr nga skena teatrore, mė shumė ka ardhur nė Prishtinė dhe prej atėherė jemi takuar ēdo vit gjatė verės, sepse nė kėto vitet e fundit zakonisht vinte nė qershor e deri nė fund tė gushtit. Pushimet i pėrfundonte nė Prishtinė me miq e me dashamirė.
Gjatė kėtyre dhjetė vjetėve, me renovimin e Kinemasė ABC ka qenė ēdo vit pjesė e kėsaj kinemaje. Tė gjitha takimet, tė gjitha bisedat, gjithė kohėn e lirė e ka kaluar nė Kinemanė ABC.
Bekimi ka qenė tepėr i madh, tepėr i paarritshėm pėr kėtė komunitet, si artistik, si politik… Koha do ta tregojė se Bekimi ėshtė i pavdekshėm.

REL: Ju keni qenė edhe mik me Bekim Fehmiun. A keni biseduar me tė lidhur me vitet e vonshme tė jetės sė tij dhe a ka qenė i hapur nė kėtė drejtim?
MILAZIM SALIHU: Bekimi ka qenė i hapur prej lindjes e deri nė ditėn e fundit tė jetės me ēdonjėrin. Ēdonjėrit, pėr ēka ka dashur tė bisedojė e ta pyesė, ai i ka dhėnė pėrgjigje. Ka qenė i hapur edhe pėr problemet e viteve ’70, viteve ’80, me kineastėt, me Teatrin e Kosovės...
Tė gjitha ato i ka treguar, ua ka treguar miqve, atyre qė kanė qenė tė interesuar tė dinė se pse Bekim Fehmiu nuk ėshtė prezent nė teatrin tonė, pse nuk ėshtė prezent nė filmat tanė.
Tė gjithė ata qė kanė biseduar me tė e dinė se Bekim Fehmiu ka qenė i gatshėm tė punojė, por tė punojė ashtu siē punohet nė botėn e civilizuar, me marrėveshje, me kontrata, me profesionalizėm. E kėtu nuk e ka gjetur atė bashkėpunim.
Nė vitet e vonshme, pas tėrheqjes, nuk ka dashur mė. Ka pasur lloj-lloj ofertash edhe prej Shqipėrisė. Bekimi ėshtė zhgėnjyer nė njerėzit tanė e fajtorė janė njerėzit tanė. Koha do tė tregojė se njerėzit tanė dhe kineastėt tanė janė fajtorė, sepse nuk kanė qenė pėrgjegjės pėr punėn qė kanė dashur tė bėjnė me Bekimin.

REL: A ėshtė kjo arsye pėr tė cilėn Bekim Fehmiu nuk ka xhiruar asnjė film nė gjuhėn shqipe?
MILAZIM SALIHU: Janė shumė arsye. Profesionalizmi ka munguar te njerėzit tanė. Edhe nė ’79-ėn, edhe nė ’80-ėn, nė akademi kur ka ardhur, njėqind herė ėshtė zhgėnjyer nė njerėzit tanė qė kanė udhėhequr atė akademi.
Njerėzit janė gjallė, mund tė pyeten, pse, qysh, kur…
Edhe nė Shqipėri njėjtė, Kujtim Ēashku… me tė gjitha intervenimet e miqve tė Kujtim Ēashkut, deri te i ndjeri Ibrahim Rugova, kanė insistuar qė ta marrė njė rol nė filmin e Kujtim Ēashkut Bekim Fehmiu. Ēashku e pranon dhe thotė se s’ka pasur mundėsi ta ndryshojė atė qė ka kėrkuar Bekimi...
Pėr atė, Bekimi s’ka mundur, sepse ai e ka dashur profesionalizmin, i ka dashur rregullat e botės sė civilizuar. Pėr atė ėshtė Bekim, pėr atė ka luajtur nė Hollivud, nė Itali dhe gjithkund, sepse i ėshtė ēmuar profesionalizmi dhe niveli.
Te ne nuk e ka gjetur; njerėzit tanė janė ata qė nuk kanė mundur ta ofrojnė Bekimin. Viteve ’90 u shkatėrrua Televizioni i Prishtinės, unė isha atje, humbėm kohėn dhe le tė bėjmė tani diēka... E kam lutur Bekimin: Bekim a do tė kishe ardhur me mua tė bėjmė diēka pėr njerėzit tanė tė artit, se tė politikės nuk na interesojnė, por tė punojmė se jemi pa televizion…
Po, tha, gjithkund, por me ty. Kemi shkuar nė Lugano, te varri i Aleksandėr Mojsiut, me disa miq jemi ulur, kemi biseduar. Nė atė kohė ishte “bos i madh” i ashtuquajtur Hajdin Sejdia. Po, tha, unė do ta financoj filmin pėr Aleksandėr Mojsiun.
E kemi marrė pėrsipėr, kemi ardhur nė Kosovė, kemi biseduar me disa regjisorė, mos t’i cek tashti emrat, dhe asnjėri nuk ka mundur ta kryejė atė punė pėr tė cilėn jemi marrė vesh.
Edhe Bekimi tha: A u vėrtetove se nuk mund tė punoj kėtu nė Kosovė; a isha i gatshėm – po... Kėto janė tė vėrteta tė gjalla, janė njerėzit gjallė.
E gjithė Kosova kanė qenė miq tė tij; kush ka dashur, ka mundur tė pijė kafe me tė, tė dialogojė, tė bisedojė, tė interesohet pėr jetėn e tij. Ka qenė i hapur si me fėmijėn, si me artistin mė tė madh tė Kosovės, si me studentin e akademisė…

REL: Jo rrallė nga njerėzit nė Kosovė ėshtė shtruar pyetja se pse Bekim Fehmiu nuk ka ardhur tė jetojė nė Kosovė. A keni diskutuar ndonjėherė lidhur me kėtė ēėshtje me mikun tuaj Bekimin?
MILAZIM SALIHU: Po, kemi biseduar. Thoshte se jeton edhe nė Kosovė, familja ėshtė nė Kosovė, prindėrit janė tė varrosur nė Prizren, njė pjesė e familjes ėshtė nė Prizren, njė pjesė nė Prishtinė. Ai ēdo vit ishte kėtu.
Unė, thoshte ai, i pėrkas edhe Kosovės, edhe Shqipėrisė, edhe gjithė rruzullit tokėsor. Familja e tij e ngushtė, dy djemtė i ka nė Amerikė; bashkėshortja, qė ėshtė aktore, ėshtė ende nė Beograd.
Adresė ka pasur nė Beograd, por ka jetuar edhe nė Kosovė, edhe nė Shqipėri, edhe nė Evropė. Ku ka qenė e nevojshme, Bekimi ka qenė prezent.

REL: A ka ndonjė episod me aktorin Fehmiu qė juve ju mbetet nė kujtesė si diēka e pashlyeshme?
MILAZIM SALIHU: Po, ishte tranzicioni nė Kosovė, Kosova e shkatėrruar, fillimi i luftėrave nė Bosnjė, Shqipėria e dalė nga njė sistem… por, nuk kishim shtet.
Kam pasur rast dhe fat nė njė udhėtim nė Itali, nė Aeroportin e Milanos, na prisnin disa miq pėr disa takime me punė nė Zvicėr, por ishim nė udhėtim nga Italia…
Bekimi e dha pasaportėn, policia e detyroi tė heqė kapelėn, ai e hoqi kapelėn dhe u ngritėn policia, dogana, u bllokua Aeroporti i Milanos pėr gjysmė ore pėr tė pirė kafe doganierėt, policėt me Bekim Fehmiun.
Unė, pėr herė tė parė, pėrjetova diēka tė papėrjetueshme. Unė, si shqiptar i vogėl, pas Bekimit, e pyes se ēfarė po ndodh, a ėshtė e mundur… Unė e dija se kush ėshtė Bekim Fehmiu, por se e njeh polici, doganieri dhe ēmohet aq shumė, kurse ne e injorojmė njeriun tonė – aty e kuptova. Kjo ėshtė e vėrteta pėr mikun tim dhe tė tė gjithė shqiptarėve – Bekim Fehmiun.

jadore
22-06-10, 13:16
[/B]bash..
kqyr cka po te them kalimtare edhe ty guri , perderisa kemi hap teme per kalimtaren veq qe na ka qit qituqene nje fotografi me komb perpjete , e e dhe per ty e tjeret veq qe shesim patriotizem ne shkonja , per Bekimin tybe jo nje teme po shtateqind tema bile .
qe pse ..kur filloj lufta ne Kosove shume njerze te huaj na dishin qe jemi shqiptare po territorin na perzishine here na majshin me Shqiperi e here me Jugosllavi , e kurr se harroj kur nje zonje italiane ju pat kthy nones se vet plak masi qe ajo kurrqysh nuk e kapiatke prej nga jame ..i tha a e mban mend ate aktoirn e bukur qe na kallxon qe e lujke Odisene e qe na kallxojshe per te , edhe kjo e edhe ai prej nje vendi vine ..a tha po keshtu e ka emrin tash po e kuptoj .. po ku ishit ju ma heret na e dishim qe ai nuk ish jugosllave se karrshi ju kishim ,po mendojshim qe jeni minoitet i vogel atje ..
e more guri i madhe kur i thash per Nenen Tereze , diq tu kesh plaka , rahmet i past shpirti para 3 viteve ka vdek , tha per te parin po te besoj se shume lexojshim ate kohe neper gazeta per te edhe fotot ja mbledhshim , veq per qet te fundit mos ja tepro tash ..
qishtu kalimtare .. me tromboze te gjakut keshu poblem nuk po ke-a !

Kercovari
22-06-10, 13:29
kqyr cka po te them kalimtare edhe ty guri , perderisa kemi hap teme per kalimtaren veq qe na ka qit qituqene nje fotografi me komb perpjete , e e dhe per ty e tjeret veq qe shesim patriotizem ne shkonja , per Bekimin tybe jo nje teme po shtateqind tema bile .
qe pse ..kur filloj lufta ne Kosove shume njerze te huaj na dishin qe jemi shqiptare po territorin na perzishine here na majshin me Shqiperi e here me Jugosllavi , e kurr se harroj kur nje zonje italiane ju pat kthy nones se vet plak masi qe ajo kurrqysh nuk e kapiatke prej nga jame ..i tha a e mban mend ate aktoirn e bukur qe na kallxon qe e lujke Odisene e qe na kallxojshe per te , edhe kjo e edhe ai prej nje vendi vine ..a tha po keshtu e ka emrin tash po e kuptoj .. po ku ishit ju ma heret na e dishim qe ai nuk ish jugosllave se karrshi ju kishim ,po mendojshim qe jeni minoitet i vogel atje ..
e more guri i madhe kur i thash per Nenen Tereze , diq tu kesh plaka , rahmet i past shpirti para 3 viteve ka vdek , tha per te parin po te besoj se shume lexojshim ate kohe neper gazeta per te edhe fotot ja mbledhshim , veq per qet te fundit mos ja tepro tash ..
qishtu kalimtare .. me tromboze te gjakut keshu poblem nuk po ke-a !
qyqy jadore..po bekem fehmiu e ka emrin e jo gonxhe bojaxhiu,ky ska be gje per krishterim shqiptare po per art botrore...:biggrin:

doGzona
22-06-10, 13:33
kqyr cka po te them kalimtare edhe ty guri , perderisa kemi hap teme per kalimtaren veq qe na ka qit qituqene nje fotografi me komb perpjete , e e dhe per ty e tjeret veq qe shesim patriotizem ne shkonja , per Bekimin tybe jo nje teme po shtateqind tema bile .
qe pse ..kur filloj lufta ne Kosove shume njerze te huaj na dishin qe jemi shqiptare po territorin na perzishine here na majshin me Shqiperi e here me Jugosllavi , e kurr se harroj kur nje zonje italiane ju pat kthy nones se vet plak masi qe ajo kurrqysh nuk e kapiatke prej nga jame ..i tha a e mban mend ate aktoirn e bukur qe na kallxon qe e lujke Odisene e qe na kallxojshe per te , edhe kjo e edhe ai prej nje vendi vine ..a tha po keshtu e ka emrin tash po e kuptoj .. po ku ishit ju ma heret na e dishim qe ai nuk ish jugosllave se karrshi ju kishim ,po mendojshim qe jeni minoitet i vogel atje ..
e more guri i madhe kur i thash per Nenen Tereze , diq tu kesh plaka , rahmet i past shpirti para 3 viteve ka vdek , tha per te parin po te besoj se shume lexojshim ate kohe neper gazeta per te edhe fotot ja mbledhshim , veq per qet te fundit mos ja tepro tash ..
qishtu kalimtare .. me tromboze te gjakut keshu poblem nuk po ke-a !

Po besa !

Ngushellimet e mia te sincerta per familjen dhe te afermit e tij, dhe adhuruesit gjithashtu!

Gentiani
22-06-10, 14:12
Dhe e dyta: "Nė qoftė se nuk e do popullin tėnd nga i cili rrjedh, me tė gjitha tė metat, marrėzirat apo tė mirat qė ai ka, nuk mundesh me dashtė askėnd".bash qishtu eshte, edhe nuk te vyne as Odiseja as Branka, as Zhvezdara e as Lumbardhi nuk te shperlane !!!


hehe Zhade, tromboza nuk bjen tu i majte komte nelte, bile me ba me i que edhe pak ma nelte vetem kur ti pash tu fluturue Schmetterlingat si dallendyshet ne pranvere... :wink:

Amazing Girl oooo Amazing Girl, qoni kom nelte, qoooooni komte neeeeeeeelte... nelte, nelte, nelte hala ma nelteeeeeeee ohohohhhhhhhoooo Davidja e Lokes :tongue: :wink:

Kalimtare
22-06-10, 18:28
Per pak me me huq komenti i arte i jadores...


Jadore,
une fotografien ne Avatar e kam vene bash per personalitete si tij,qe skane ku kapen tjeterkund.. si lloj ndihme,per me shkru komente siq kete siper!

Une i fluturova disa pergjegje,qe jane ber rreth kesaj teme... qe e keni ber teme polemike.. Nese do me ia shpreh ngushllimin te vdekurit ateher shko te vorri, e mos hajde ketu me shit mend aman,se nuk po ti blej... Une kam kry ate temen me Bekim Fehmiun,dhe fol sa duash, ndergjegjen e kam te pastert....

e vetmja qe po qon pluhur je ti..ke vendos gjithkend me fyj ,qe nuk shpreh ngushllime.. kush je ti,qe ia jep vetes kete te drejte?? Nuk me ki mua mbi supe tua,andaj as mos mendo,se ke drejte me mu drejtue ne kete menyr..

Pra, kryt perpara mbaje, dhe veq Amin thuaj,me shum ske cka fol me Kalimtaren Ti!

jadore
22-06-10, 18:37
Per pak me me huq komenti i arte i jadores...


Jadore,
une fotografien ne Avatar e kam vene bash per personalitete si tij,qe skane ku kapen tjeterkund.. si lloj ndihme,per me shkru komente siq kete siper!

Une i fluturova disa pergjegje,qe jane ber rreth kesaj teme... qe e keni ber teme polemike.. Nese do me ia shpreh ngushllimin te vdekurit ateher shko te vorri, e mos hajde ketu me shit mend aman,se nuk po ti blej... Une kam kry ate temen me Bekim Fehmiun,dhe fol sa duash, ndergjegjen e kam te pastert....

e vetmja qe po qon pluhur je ti..ke vendos gjithkend me fyj ,qe nuk shpreh ngushllime.. kush je ti,qe ia jep vetes kete te drejte?? Nuk me ki mua mbi supe tua,andaj as mos mendo,se ke drejte me mu drejtue ne kete menyr..

Pra, kryt perpara mbaje, dhe veq Amin thuaj,me shum ske cka fol me Kalimtaren Ti!
jashte teme .

Antika
23-06-10, 08:41
..e more Bekim more Bekim,ne vend se te ishe nje trim e te kendoheshe ne kenge odash
"ky Bekimi djal azgan,
preu shkaun me jatagan":P:D.
osee osee te qendroje ne Kosove ndoshta ndonje lider partie do ishe ..... :D .TI shkove u bere artist dhe ku te njeh bota si shiptar .

PS:Populli yne di edhe te fal edhe te falenderoj pra
"Faleminderit qe egzoiston si artist me tere ate talent"
Ngushllime per ata qe e vleresuan.


Ai pavarėsisht qė ėshtė aktori mė i suksesshėm i filmit nga ish RSFJ, pėr shkak tė kryneēėsisė sė tij shqiptare nuk ia doli tė arrijė as 50% tė potencialit tė tij. Kėrkesat e producentėve tė serialit Odiseu qė ta prezentojnė si aktor grek, duke e bėrė kėshtu bashkė me Irena Papasin, ēift tė aktorėve grekė, i kundėrshtoi me kėrcėnim tė lėnies nė gjysėm tė xhirimeve. Insistonte qė tė prezentohej siē ishte, shqiptar nga RSFJ. Ishte i vetėdijshėm pėr misionin qė kishte pėr ta ringritur krenarinė e gjenit shqiptar.

jadore
23-06-10, 12:36
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs138.snc4/37254_405386811127_588006127_4961504_1500616_n.jpggentian e gur mos ma harroni kalimtharen ... a jeni ne vatan neser . gjaku nuk eshte uje ..vendlindja ju therret....

Gentiani
23-06-10, 13:43
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs138.snc4/37254_405386811127_588006127_4961504_1500616_n.jpggentian e gur mos ma harroni kalimtharen ... a jeni ne vatan neser . gjaku nuk eshte uje ..vendlindja ju therret....

t`lumshin komte ty Zhade, ani shume mire po bojke, merre edhe qat Antiken me vehti edhe gjuane nga nje grumbull lulesh deri sa te zihet Lumbardha edhe ti marohet Hashes gati per Hidrucentrall, vetum me ja vendos turbinat edhe 24 sahat me drita deri ne Hullivud.

A njehere nuk e kam as njete me kalimtarue qanenaj nga vendlindja, se nuk kom nge sa njerit i terrohen syte e ja fute vehtes allti ne pike te dites !

thellenza
23-06-10, 16:00
Me vjen keq shume per artistin e madh! Ngushellime te afermeve dhe gjithe shqipetareve.

sherri
24-06-10, 08:01
Moderatore,te kesaje rubrike!

A nuk esht turp per dardanin,si medium virtual,qe te lejohen shkrime te turlifar,tuxhari pelash,patrioti me bateria,shofrash e kondukterash autobusi...shites biletash e sarollapi tjeter....te shprehen me cinizem me sarkazme,e ironizem ne nje vend-ngushllime,qe esht hape me rastin e ikjes nga jeta;te nje Ylli te kinematografis botnore,te nje Shqiptari te vertet??!!

Te gjithe ata qe nuk kane per te thene dicka rreth vepres dhe jetes se Aktorit te ndjer,kane ku i sherojn komplekset,se ketu po ju duket vetja te vegjel,ata narcizoid qe jane dashuru ne vet-vehten le te vazhdojn ta puthin veten ne pasqyr....ketu esht nje vend ngushllim e jo te ironizosh,te vdekurin,dhe ata qe kane dhimbje per te...perndryshe skan si te duken ndrysh,vetem si IDIOT.

C'far absurdi,krejt keto poshtersi i bajne me arsyen se ai qenka martu me nje "shkin" e mu disave tju shofesh suratin mire dallohen qe vet i kan Nanat shkina.

Mos pritofshi fshini qato budallakinat,bashk me ket shkrim tash....te jet si nje vend-ngushllim,e ne keso raste folet e shkruhet me njerzishem......!?

Gentiani
24-06-10, 23:04
Hej Muderatore, shpejte fillojani inicijatives e drejte e ne tu Parlamentin e tu Kosoves, te fillojne me shpallen heroja filmash tu Kalimegadan Zhvezdarve, se nuk ka kush u luan me "skuplaqin e puplave" ketyre fytyre gabelave tu Kosoves, qe aq shume jane identifikuar me personazhin e tij!

Bekim Fehmiu ndryshe
Pėr vlerat e punės sė aktorit Bekim Fehmiu, nė tė gjithė nekrologėt dhe biografitė pėr tė do tė pėrzgjidhen fjalėt mė tė mira. Por, jo duke pėrlyer tė tjerėt. Sidomos, jo bashkėkombėsit e tij.


Nga Ilir Mirena mė 19.06.2010 nė ora 12:08

Vetėvrasja e aktorit Bekim Fehmiu erdhi si prej qiellit nė skenėn mediale kosovare. Fundi tragjik i tij u bė sebep qė skajshmėrisht nga njė armatė e tėrė gazetarėsh, analistėsh, artistėsh, shkrimtarėsh e nuk e di kush tjetėr, tė thonė diēka pėr tė. Fat pėr shumėkėnd, nė fatkeqėsinė e tij.

Sė pari, nga ajo mori shkrimesh u mėsua se ne ende nuk e kemi mėsuar e zhvilluar zhanrin e nekrologut, ēfarė zakonisht bėhet pėr personalitetet tė shquara, siē e bėn pėr shembull ēdo javė revista The Economist. Po tė lexohet sasia e shkrimeve qė patėm pėr katėr pesė ditė radhazi, shumica prej tyre mė shumė u morėn me tė gjallėt sesa me kontributin e tė vdekurit, nė kėtė rast Bekim Fehmiut.

Nė fillim, tė gjithė gjetėn dromca tė jetės sė tyre qė nė ndonjė mėnyrė i lidhte me aktorin Fehmiu. Njė pjesė kishin afėrsi dhe njohje personale me tė. E, atyre qė u mungonte njohja individuale me vet artistin, kapeshin e tregonin se njihnin secilin kuadėr tė secilit prej filmave ku kishte aktruar ai. Pamė se si u shterėn tė gjitha figurat stilistike letrare nė pėrshkrimin e jetės sė tij. Fatkeqėsisht, Fehmiu kishte lėnė amanet tė digjej trupi i tij, pėrndryshe tashmė do t’i kishte tė shkruara e tė gdhendura kushedi se sa epitafe nga miqtė personalė dhe adhuruesit.

Duke kaluar prej historive personale, fundi i Fehmiut ishte rast i mirė qė nuk duhej tė lėshohej nga goja pėr tė atakuar gjithēka qė ekziston nė Kosovė. Nuk u kursye asgjė.

Sė pari, njė shpullė fytyrės pėr gjithė shkrimtarėt shqiptarė qė kanė shkruar nė 15 vjetėt e fundit. Faqet e librit autobiografik tė Bekim Fehmiut u quajtėn gjeniale, e tė pashkruara nga dorė shqiptari nė 15 vitet e fundit. Nėse ajo autobiografi arrin t’i kalojė kufijtė e tregut serbishtfolės dhe atij shqipfolės, nga zanati i tyre duhet tė heqin dorė tė gjithė shqiptarėt e tjerė qė i mėsyhen zanatit tė shkrimtarit dhe qė shkruan nė dekadėn e fundit. Pa pėrmendur emra konkretė, kjo pėrfshin edhe ata shumė shkrimtarė shqiptarė qė kanė arritur tė depėrtojnė suksesshėm nė tregun perėndimor tė librit, bash nė kėto 15 vitet e fundit. (Nuk bėhet fjalė pėr Ismail Kadarenė, ku sė pari na shkon mendja).

Nuk munguan edhe prononcime trishtuese qė dėgjuam nga emra tė njohur tė dramaturgjisė nė Kosovė. Njėri prej tyre, vetėvrasjen e tij e interpretoi si simbolikė sakrifice pėr gjendjen e popullit shqiptar! Siē ėshtė e rėndomtė nė kėto raste, sulmet tjera u nisėn prej majės sė institucioneve tė vendit, Presidencės, pėr tė vazhduar frontalisht kundėr gjithė elitės politike dhe asaj kulturore. Pra, kundėr tė gjithėve, qė nuk janė as mė shumė e as mė pak se reflektim i asaj qė ka mundur tė prodhohet nga shoqėria jonė.

Mbi njė shoqėri tė tėrė u hodhėn shigjeta tė zemėrimit nėn justifikimin – provincialistė, mediokėr, inatxhinj, xhelozė patologjikė pėr suksesin e tė tjerėve. Njė vend i tėrė rezultoi nė bankėn e zezė, ngase nuk i paskan dhėnė hapėsirėn qė e meritonte aktori Bekim Fehmiu. Vdekja e tij na kthjelloi se si njė komb paska qenė i mobilizuar qė atij t’ia mbyllė tė gjitha dyert e penetrimit nė hapėsirėn kulturore shqiptare.

Kėshtu u tentua tė shpjegohet mungesa, apo refuzimi, i Bekim Fehmiut qė tė paktėn njė rol a njė varg tė vetėm ta kishte tė regjistruar nė gjuhėn shqipe, nė skenė a nė shirit filmik.

Ajo qė as nuk mund t’i kontestohet personalitetit tė tij ėshtė mjeshtėria e tij e jashtėzakonshme e aktrimit.

Por, kjo bashkėkombėsve tė tij nuk ua heq tė drejtėn qė aty-kėtu, nga habia, tė pyesin mbi mosprezencėn e tij nė hapėsirėn kulturore shqiptare. Nga mosdashja qė t’u jepet njė casus belli gjithė publicistėve pėr tė rinisur ofensivat e tyre, nė terrenet e tė cilėve kontestimi nuk preferohet, vetė tė pyeturit nė kėso situata mund tė bėhet me ndrojtje pėrballė frymės euforike.

Por, ėshtė po aq e padrejtė tė fyhet gjithė skena politike dhe kulturore nė vend, se nuk i paskan bėrė njė ofertė tė dinjitetshme projekteve tė Bekim Fehmiut.

Nėse vėrtet diēka e tillė paska munguar, besoj qė aktori Fehmiu ka pasur aq influencė sa tė gjejė projekte falė reputacionit tė tij, dhe t’i ēojė deri nė fund. Aktorė botėrorė janė bėrė edhe regjisorė dhe producentė tė suksesshėm tė shumė filmave tė njohur (Mel Gibson, Jodie Foster, Nicolas Cage, Clint Eastwood, etj...).

A ėshtė justifikim dhe pengesė mediokriteti ynė qė Bekim Fehmiu nė njė projekt tė vetėm tė tij tė linte diēka nė gjuhėn shqipe? Mediokriteti ynė duhej tė ishte motivim pėr tė mos hequr dorė sipas asaj thėnies famoze: “Fali Zot, se nuk dinė...”.

Nėse kjo qė pyeta ka qenė e pamundur tė realizohet, ėshtė e pashpjegueshme mungesa e atij angazhimit intelektual, si pjesė e pandashme e secilit artist tė madh, qė do tė duhej tė vinte si reagim ndaj asaj nėpėr tė cilat kemi kaluar gjatė viteve tė 90’ta.

Askush nuk ka kėrkuar qė intelektualin dhe aktorin Bekim Fehmiu ta shihte tė veshur nė uniformė tė UĒK’sė, anėtarė tė partive tona politike, apo duke shpėrndarė ndihma humanitare pėr personazhet e mjerimit nė Kosovė. As nė rolin e Adem Jasharit nė Teatrin e Skenderajt.

Por, guxojmė tė pyesim e tė krahasojmė se si mundi qė nė vitin e tmerrshėm ’99, nė Bllacė pranė qindra e mijėra refugjatėve kosovarė tė zbarkonte aktori Richard Gere? Si mundi qė Vanessa Redgrave tė organizojė njė recital nė London's Phoenix Theatre pėr mbledhje fondesh pėr refugjatėt kosovarė? Si i ra ndėrmend kėngėtarit me prejardhje greke, George Michael, tė incizojė njė radio spot pėr tė apeluar pėr viktimat e luftės nė Kosovė? Ose kėngėtari i bendit Manic Street Preachers tė organizojė njė koncert humanitar? Tė mos harrojmė albumin e Pavarotti’t dhe miqve tė tij? E lista e intelektualėve botėrorė qė u angazhuan nė atė vit ėshtė shumė e gjatė. Mjafton tė pėrmendim mes tyre, Ellie Wiesel, Salman Rushdie, Slavoj Zizek...
Cila do tė duhej tė ishte pėrmasa e ofertės dinjitoze qė edhe nė kėtė rast Bekim Fehmiu tė thoshte diēka. Njė paragraf tė vetėm tė thėnė prej tij, nė ato ditė tė rėnda kurrė nuk do t’ia harronim. Apo ndoshta edhe vuajtjet e mediokreve duhet refuzuar?

Prandaj, pėr vlerat e punės sė aktorit Bekim Fehmiu, nė tė gjithė nekrologėt dhe biografitė, pėr tė do tė pėrzgjidhen fjalėt mė tė mira. Por, jo duke pėrlyer tė tjerėt. Sidomos, jo bashkėkombėsit e tij. Nė tė kundėrtėn, secili do tė ballafaqohet me pyetje qė nuk do tė jenė aq tė kėndshme.


P. S.
Harrova ta pėrmend fare nė fund edhe aktorin tashmė tė ndjerė, Faruk Begollin. Nė fillim tė viteve tė 90’ta ia ktheu shpinėn famės dhe lavdisė qė gėzonte nė Beograd dhe zgjodhi pėr tė bashkėjetuar dhe bashkėvuajtur ambientin mediokėr kosovar, duke kontribuar nė themelimin e degės sė aktrimit nė Kosovė.

----------------------------------------------------------------------------------
Ja nje shkrim tejet te mprehte, me te cilin e pershkruan Ilir Mrena, aktorin e famshuuuuuum Bekim Femivin ne shkrimin e tij!

Po te shkohet sipas gjykimit te ketyre fytyre banjove kultuore, qe diskutojne kotesi, reflektojne kotesi dhe jetojne ne kotesi - si badihavgjinje virtual, do du duhej me ja nise edhe per Ali Shukrivin, Sinan Hasanin e Kole Shiroken mi ndreqen "spumenika" se bukur nelte kane pase merri, hej masnej shqiptare more kane qene!

Schlussendlich was zählt, eshte ajo: ēka u la shqiptareve tu Kosoves, hirin e shkoni gjuane qatje si hirin e shporetit ?!

Didysh ne dyshim o hyra ne hak, o nuk i hyra, ama perfundimisht kur e shoh se ēfare fytere mutash u dhimbset, send nuk ka pasur prej qatij Fehmivit edhe qikaq pike per qite teme !!!!

sherri
26-06-10, 08:42
T'lindurit,me deformime gjenetike De-Genet, injoranca i percjell gjithe jeten.

Kure injoranca iua kalon kufijt,keta behen Idiot, Idiotet,nuk dallohen ne menyre vizuele,vetem kur shprehen.....ata mund te jen me flok,po edhe tullac,po pa brina,si njerz duken! me gjith'se kane disa shenja dalluese,kush din ti "lexoj"

Njeriu ketu hase diken qe se done, nje parti,por e don nje tjeter,se done nje lider por e done nje tjeter,e adhuron nje, Aktor,nje grup muzikor......por se adhuron nje tjeter...gjithmon ne rrethin Shqiptar....por ka edhe asi qe urrejn c'do gje Shqiptare,e qe sjan tjeter veq bije shkinmaxhupesh......

S'kan faje? se i kan lane gomaret ne vendlindje...i kan ba nga dy franka kryq,ju duket vetja,qe ska si ata.....

Per ta,edhe Bekim Fehmiu,eshte i "vogel"! Gjeniu,aktin dramatik ne fund te jetes e "lujti" me se miri; U vra,u dogj,u hudh ne uje!!.....keto tragjedi e percollen Shqiptarin deri ne fillim te keti shekulli!!

panta_rhei
26-06-10, 09:14
Mos i gjykoni kurrė njerėzit e mėdhenjė pėr dy faje tė vogla. Sepse, diamanti sado i shtrembėr tė jetė, ka mija herė vlerė mė shumė sesa Guri i thjeshtė i prerė nė forma perfekte.

Sami Frashėri

Gentiani
26-06-10, 10:28
Normal ka ra gjumania u ka ngope cullen buke shume e injorantit e tani vie flet per kulture, per civilizimin me gjithe matematiken e tyre simple tu tregojne shqiptareve se kush jane ?! Njerez qe nuk i kane peshuar e as nuk i dine vleren njerezores, kultures, ndersa me kombetaren pos qe e kane ne leter asgje te perbashket nuk kane me te. Njerez qe suksesin e tyre me te madh e kane regjistrimin ne ndonje forrum ose fisbuk dhe zbrazin tere kotesine e tyre mentale qe kane nga shkenca e pafund e i njorances!!!

Mjafton ti shikosh surratin dhe ate fytyre primitve dhe tera edhte e qarte sa tonelata injorance fshihet ne te - kombinim mongolo-magjup e ēfare ti thuash, ama ne surrat shqiptari nuk perngjan fare e as nuk kam pare te tille !!!

ēfare ameba primitivesh duhet te lexoj njeriu ?! ncncncncccccccc


Panta, shume ne rregull eshte, ama ka injoranta qiknenaj qe nuk dijne te bejne dallimin mes objektives dhe subjektives! Masi qikjo teme eshte te nenforumi i personaliteteve publike, ne po flasim per personalitatetin e jo vepren. Nese deshirojne ti bejne kritike veprave te tij e kane shansin ti japin ne nje nenforum me larte te kinematografia kritiken per krijimtarine e tij.

Elina
26-06-10, 11:26
A u lodhet hic a jo?!.

Gentiani
26-06-10, 14:51
A u lodhet hic a jo?!.Qe valla kapak, e ti a mujte ?


Kisha dashur me pa qat fytyre mongolin dhe me shikuar a ja nxjerre goja llafet qishtu sikur pas monitorit, vetem per nja 5 minuta hiē me shume gjysmen e enciklopedise se botes e kishte marre me vehte, e lirisht do kishte mundur te aplikoj edhe te ata kush do behen milionere, me garancion 100 % qe nuk do ti nevojitej as ndihma e publikut e as telefono mikun!

Gentiani
30-06-10, 17:37
Moderatore, mundesisht ti largoni shkrimet e mia nga ketu, sepse tragjikisht nuk dua ta permbylle temen, ani qe disa te detyrojne me ja shkruar "kenget e Milosaos" ne menyren me te papershtatshme!

Danke im voraus me shliper ! :smile:

shfletuesi_
30-06-10, 18:47
Qka i ke punet o Bekim.

Guri i madh
30-06-10, 20:39
ka vdek nji qytetar i rendomt i lindur shqiptar po askush nuk e ka ndegjue duke e fol nji fjal shqip


per art flasin njohsit e artit


po e presim MIRJETA BARALIUN ndoshta e zhvillon naj bised me bekimin

jadore
30-06-10, 20:48
ka vdek nji qytetar i rendomt i lindur shqiptar po askush nuk e ka ndegjue duke e fol nji fjal shqip


per art flasin njohsit e artit


po e presim MIRJETA BARALIUN ndoshta e zhvillon naj bised me bekimin
e mo guri i madhe , keshtu eshte e kurdisur kjo dynja , dikush fol pa pushim nje jete te tere po peshe nuk qone , dikush pa fol hiq me fjal po me pune behet legjende.. p.s.
edhe interesant jo rastesishte te familjes Fehmiu mbesin te gjithe si gjalle si te vdekur legjenda

Guri i madh
30-06-10, 20:53
e mo guri i madhe , keshtu eshte e kurdisur kjo dynja , dikush fol pa pushim nje jete te tere po peshe nuk qone , dikush pa fol hiq me fjal po me pune behet legjende.. p.s.
edhe interesant jo rastesishte te familjes Fehmiu mbesin te gjithe si gjalle si te vdekur legjendapo ma shqiptar po tregohet XHEMS BELUSHI edhe pse nuk din shqip
mbaje mend nese nuk te kujtohet pyte dikend tjter

pasi serrbia e suprimoj kuvendin e kosoves nji gazet e shkinis nese nuk gaboj NIN ka shkrue per ENVER PETROFCIN duke ja shtermbuar mbiemrin ENVER PETROVIQ ky ka reagu , dhe kur bashkshortja e tij ka pas kohen me lind femij

ky ENVERI e lshoj shkinin e prune bashkshoreten me lind ne spitalin e prishtines


bani kto krahasime nuk esht veshtir me kriju bindjen

Xuki
30-06-10, 21:17
Kėtė temė po mė duhet me mbyllė. Besoj qė edhe ju qė ishit shumė aktiv nė kėtė temė e mirėpritni kėtė vepėr....