PDA

View Full Version : Rugova i pėrjetshėm


Inposible
25-07-10, 00:18
Rugova i pėrjetshėm

http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0123035424629_m.jpg
Ndue Ukaj
Misionari nuk vdes. Ai, si orakull, predikon pėr misionin, bashkon grigjėn rreth idesė sė shenjtė tė misionit dhe shkon nė Pėrjetėsi, duke lėnė pas vete shpirtin, frymėn e misionit, qė enden si shkėndija udhėrrėfyese pėr breza tė tėra.
Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, iku, nė njė janar tė akullt, nė njė janar qė i ngrinte lotėt e shumtė qė vėrshonin rrugėve tė Prishtinės dhe kudo kishte shqiptar.
Ai iku, mirėpo la pas shumė, mbase mė shumė se ēdo politikan, sepse ai mė sė paku ishte politikan.
Ai ishte njė humanist i pashembullt, i prirė nga idetė me sublime tė etikės dhe politikės, tė cilat i sintetizoi drejt njė ideali sublim, qė kapėrcente kufijtė e pavarėsisė dhe rikthente shqiptarėt nė shtratin e tyre natyral perėndimor, pa ekoivoke e interpretime deshakėqija.
Rugova ishte njė artist i mirėfilltė, i cili njohu eksperiencat mė tė sofistikuara tė artit botėror e shqiptar. Rugova ishte njė moralist i madh, sa pėr shumėēka tejkalonte edhe vetė predikatoret e ndryshėm religjioz.
Ai ishte njė filozof, i cili fjalėn e latonte aq mirė, sa brenda saj shtresoheheshin shumė domethėnie, qė bota pėr rreth tij vėshtirė i kuptonte. Rugova ishte njė studiues i jashtėzakonshėm, i traditės dhe i modernes, i pakompromis me dukuritė degraduese nė art e letėrsi- njė studiues qė letėrsisė sonė i mungon edhe sot. Dhe pra, Ai ishte njė politikan karizmatik, qė kėtij domeni kaq shumė tė urryer ndėr shqiptar, i dha dimension tjetėr, duke e pėrmbush me shpirtin e fisėm tė thellėsive filozofike e letrare, etike e nacionale. Kėsisoj, u bė pėrjetėsisht njė Ikonė Kombėtare.
Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugov iku, e mori njė janar i akullt, njė janar i trishtė, mirėpo shpirti i tij jeton e do tė jetojė pėrjetėsisht. Ndėrkaq, ata lotėt e ngrirė para katėr vite, ende pikojnė nga sytė e mėrzitur tė shqiptarėve, qė e deshtėn dhe e duan aq shumė. Dhe sot, nė janarin e akullt, tė pėrvjetorit tė katėrt tė ikjes sė tij fizike nga kjo botė, shpirti i tij, menēuria dhe virtytet e tija, rrezatojnė triumfalisht mbi botėn vobektė politike shqiptare, tamam si Ylli i pėrjetėsisė Biblike, ai ylli i Davidit, tė cilin e mishėroi nė flamurin e tij shumė domethėnės, si shenjė e shėnjues tė shtetėsisė dhe ardhmėrisė sė Kosovės dhe shqiptarėve. E, tė cilin flamur e pėrbuzėn ca injorantė.
Ibrahim Rugova, emri i pėrveēėm i politikės dhe kulturės shqiptare, kishte tiparet e misionarėve tė mėdhenj tė njerėzimit, tė atyre qė lėnė gjurmė e pėrjetėsojnė kohėt.
Puna dhe veprimtaria e Rugovės, i ngjason aq shumė profetit Biblik, Mojsiut. Sikur Ai, edhe Rugova e nxori popullin e tij nga kthetrat sllave, por nuk e pėrjetoi pavarėsinė, atė tokė tė premtuar, pėr tė cilėn bėri shumė, aq shumė sa do tė duhen kohė pėr ta njohur thelbėsisht. Kjo pėr faktin, sepse ai ishte i frymėzuar nga parime profetike.
Kishte diēka profetike nė qenien e tij, nė fjalėt e tija, qė tingėllonin si kambana alarmuese pėr njė botė tė tėrė, qė bėnte heshtje karshi ēėshtjes sė Kosovės dhe shqiptarėve. Fjalėt e tija, si gurė tė ēmuar e xhevahire tė shtrenjta, tingėllonin si njato kambanat e panjohura, qė pėrhapin lajme tė kobshme.
Dhe kėshtu, pėrēoi ēdo kund ku duhej, mesazhin e fuqishėm, tė pakundėrshtueshėm, as nga fuqitė mė tė mėdha tė tokės, se po shkelej mbi Dardaninė antike, po diskriminohej e vritej popull i Shėn Florit dhe Laurit, i Gjergj Kastriotit dhe Pjetėr Bogdanit, i Nėnė Terezės dhe i shumė e shumė figurave qė kishin lėnė gjurmė nė qytetėrimin perėndimor, prej sė cilit, shqiptarėt ishin pėrjashtuar padrejtėsisht.
Rugova kishte dy misione jetėsore, tė liroi popullin e tij nga kthetrat e Serbisė dhe ta rikthej atje ku duhej, nė shtratin perėndimor, me gjitha tiparet autentike shqiptare, duke tund, njėherėsh, gjitha shtresimet qė i ishin mveshun padrejtėsisht. Pėr kėtė, ai krijoi, si askush, marrėdhėnie me aleatėt e tė madhit Gjergj Kastriotit-filozofi kjo tė cilėn ai e ndjeku nė ēdo hap tė jetės sė tij.
Kosova, shqiptarėt dhe bota e moderuar, para katėr vite nuk e humbėn vetėm njė lider tė thjeshtė. Sepse kjo ishte humbje e prijėsit, misionar dhe ideatori i gjitha ndryshimeve tė mėdha qė ndodhėn nė Kosovė dhe mė gjerė. Kjo ishte humbje e njeriut qė ndikoi nė ndryshimin e relacioneve politike nė marrėdhėniet ndėrkombėtare.
Filozofia e tij politike, ishte diēka magjike, sidomos pėr botėn perėndimore, e cila dridhmohej nga magjia e filozofisė paqėsore, qė dilte nga njė rajon i stėrmbushur me urrejtje, luftėra, krime.
Me dhuntitė e pashembullta, ai doli kundrejt njė politike vrasėse, qė prodhonte vetėm shkatėrrime dhe dhunė, duke ndėrtuar njė shtet paralel brenda njė regjimi tė ēmendur. Dhe kėshtu, ngazėlleu zemrat e botės, e tė sa e sa prijėsve politikė, tė kombeve tė mėdha, qė i dolėn zot kombit tė tij, ashtu sikurse deshi ai.
Ėshtė kjo magjia e fuqisė sė paqes, e fuqisė sė besimit, e fuqisė sė drejtėsisė, njė magji e tipit Promethean, tė cilėn diti ta jetėsoi njė njeri si Ai. Po ashtu, kjo fuqi dėshmoi se sa tė pafuqishme janė pengesat ndėrkombėtare, kur ishte nė pyetje domosdoja e mbrojtjes sė Kosovės. Bota e tėra u rreshtua pas misionit tė tij tė pėrcaktuar jetėsor.
Kalimi i tij i shpejt nga kjo jetė, pėr t’u bashkuar me tė dashurit e tij, qė aq shumė i mbante nė gojė, si Gjergj Kastrioitin, Pjetėr Bogdanin, Gjon Palin e Dytė, Nėnė Terezėn, ishte njė shenjė e pėrjetėsimit tė profetit e heroit, qė kryen punėn dhe ikėn.
Po a nuk ėshtė ky fat i gjithė heronjve tė mėdhenj!?
Si prodhim i filozofisė, urtėsisė dhe strategjisė sė tij, Kosova sot ėshtė shtet i pavarur, ndėrkaq sendėrtimi i idealeve tė tij, ėshtė bėrė, por pa tė. Mirėpo, ėshtė njė dėshmi e fortė se puna dhe vepra e tij po pėrjetėsohen, kudo ka shqiptar, Ai nderohet me pietetin mė tė lartė, jo vetėm si nderohen politikanėt. Ai ėshtė pėrjetėsuar nė art e kulturė, duke u bėrė, tamam hero i Kosovės sė djeshme, i Kosovės sė sotme dhe sidomos hero i Kosovės sė dėshirave tė nesėrme.
Dr. Ibrahim Rugova ishte dhe do tė mbetet ideator i njė politikė moderne, jo vetėm shqiptare, por universale. Mjafton tė riciklojmė nė strategjinė e tij brilante, Kosova e Pavarur, Integrim nė Strukturat Euroatlantike dhe Miqėsi permanente me SHBA-tė. Me urtėsinė e tij, Ai nė ēdo takim me rėndėsi, nė ēdo fjalim, fjalėt i ruante si visare tė ēmueshme dhe pėrshėndeste miqtė e liderėt botėror, qė nga SHBA-tė deri tė Vatikani. Njė vizion, qė edhe nėpėr shekuj duhet tė ndiqet.
Presidenti Ibrahim Rugova nuk ishte, dhe nuk do tė mbetet nė kujtesėn tonė kombėtare e botėrore, vetėm si lider i pėrmasave tė thjeshta politike, tė tillė qė bota ka shumė. Nė panteonin e vlerave tė mėdha, figura e tij mbetet, mbi tė gjitha, me dimensionet e njė mendimtar tė madh, qė politikė si dha dije, ide, filozofi e kulturė.
Ai e krijoi njė model kulturor tė jashtėzakonshėm, admirues pėr gjithė botėn e pėrparuar. Sė kėndejmi, Ai do tė mbahet mend si njė iluminist qė mishėroi dimensionet etike me ato politike, njė personalitet me shpirt tė gjerė dhe human, njė dijetar i madhe i shkencave shoqėrore dhe njė kritikė letrar me dije enciklopedike, njė shpirt rilindėsi- dhunti kėto tė cilat diti mrekullisht t’i funksionalizoi, nė tė mirė tė idesė sė demokracisė, lirisė, pavarėsisė dhe integrimeve.
Nė njė beteje tė rėndė, me sfida tė rrezikshme, Ibrahim Rugova niset me besimin e tij, si njė forcė shtytėse, me dijen e tij, si njė pasuri, qė i dha mundėsi tė argumentoi njė kauzė, me pėrcaktimin e tij tė pa alternativė, si virtyt i pashoq qė u admirua nga gjithė bota e civilizuar.
Janė kėto virtyte dhe vlera kolosale qė kėtij njeriu i japin pėrmasa universale.
Nė njė rrugėtim tė gjatė, Ibrahim Rugova u nis tamam si prijės, misionar e profetė. Me urtėsinė sokratiane, me dashurinė pėr atdheun, tė frymėzuar nga modeli e ati i tij shpirtėror, Pjetėr Bogdani, sė cilit ja kushtoj njė pjesė tė punės intelektuale; i frymėzuar nga vlerat e filozofisė jodhunore tė njohura nė Botė, Rugova u bė Ikona e Shqiptarėve dhe e botės sė pėrparuar nė kėto dy dekada.
Duke qenė krenar se i pėrkiste atdheut tė madhit Gjergj Kastriotit - Skėnderbe, tė sė madhes Nėnė Tereza, ai asimiloi dijen, guximin dhe besimin, me zėrin e thellė tė ndėrgjegjes kombėtare dhe tundi pluhurin shekullor qė kishte mbėrthyer qenien shqiptare. Ai filloi t’iu rikthej dinjitetin shqiptarėve, tė rilidh ato aleanca tė vjetra, me aleatėt e Gjergj Kastrioti- Skėnderbeut. Kėtė mision e realizoi dhe e bėri shkollė nacionale.
Presidenti Rugova ishte, ėshtė dhe tė mbetet Hero, ashtu siē njihen nė histori heronjtė e mėdhenj tė cilėve njerėzimi ju beson. Si i tillė, ai ėshtė njė hero, sepse politikės i dha shpirt artistik, angazhimeve kombėtare ju dha dimensione universale. Kėshtu qė, personaliteti i tij do te jete i papėrsėritshėm, sepse heronjtė janė Njė, dhe vetėm si tė kėtillė kanė kuptim. Nuk do te kishte kuptim civilizimi ynė t’i ketė dy Dante Aligera, dy Xhorxh Uashingtona, dy Gjergj Kastriota, dy Pjeter Bogdana, dy Shekspira, dy Nene Tereza, dy Papa Gjon Pali II, dy Ibrahim Rugova. Kėta nė histori mbesin tė vetėm, pa shėmbėlltyra. Si tė kėtillė, janė unikat dhe shpirtra qė udhėrrėfejnė grigjėn.


marrė nga telegrafi.com

Arb
27-12-10, 17:21
Rugova ka kėrkuar krijimin e shtetit “Ilirida”

“Idenė e krijimit tė shtetit “Ilirida” e imponon dhe mbėshtet Turqia. Nė Athinė erdhi njė biznesmen i madh dhe i pasur nga Turqia, me tė cilin unė bisedova. Pėr shkak tė fuqisė ekonomike ai ka njė lidhje shumė tė ngushtė me Sulejman Demirel tė cilin edhe e financon. Nė bisedėn me mua ai iniciojė ēėshtjen e krijimit tė “Iliridės” dhe kėrkonte ndihmė dhe mbėshtetje”. Kėshtu ka deklaruar ish-shefi i shėrbimit sekret grek, Nikolas Grilakis, raportin e pėrditshmja maqedonase “Biznis”, tė cilėn e transmeton “Shqipmedia”.http://www.zeri.info/fotot/17512/main_ibrahim-rugova-ldk-fushata-zgjedhore-dega-e-rinise-1-tetor-2004b.jpg
Ai mė tej thotė se ėshtė takuar me ministrin turk, me biznesmenin e sipėrpėrmendur si dhe me njė tregtar ku thotė se kanė diskutuar pėr nevojėn e krijimit tė shtetit tė Iliridės.
“Pas bisedės tonė, bashkėrisht erdhėm nė hotel, ku ishte i vendosur ministri i qeverisė turke. Nė prani tė ministrit, biznesmenit dhe tregtarit diskutuam pėr nevojėn e krijimit tė “Iliridės” nė Maqedoni”, ka thėnė Nikolaos Grilakis sipas njė raporti nga Ministria e Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė.
Grilakis mė tej ka thėnė se ai personalisht ka marrė pjesė nė bisedėn mes Micotakis dhe Rugovės. Nė atė takim, Rugova ka thėnė se rreth 900 mijė shqiptarė nė Maqedoni dhe 2 milion 300 mijė nė Kosovė duhet tė jetojnė nė shtet tė pėrbashkėt tė tyre.
Nė pyetjen e Grilakis drejtuar Rugovės, se ēfarė planifikon me pjesėt tjera tė Maqedonisė, Rugova u pėrgjigj: “Ata do tė ndahen mes Serbisė, Bullgarisė dhe Greqisė”.
Grilakis me kėtė rrėfim ka dashur tė bėjė me dije se tė gjitha shtetet fqinje kanė pasur aspirata ndaj Maqedonisė, ndėrsa vetėm Greqia nė ato momente mbronte integritetin territorial tė Maqedonisė.

Guri i madh
28-12-10, 11:41
Porträt des Friedens - Der lange Kampf für Demokratie ... (http://www.youtube.com/watch?v=IL8tecfi7oM)

Guri i madh
28-12-10, 12:02
Ibrahim Rugova: Ein ganzes Leben für ein unabhängiges Kosovo (http://www.ora-online.ch/index.php/wissen/64-persoenlichkeiten/558-ibrahim-rugova-ein-ganzes-leben-fuer-ein-unabhaengiges-kosovo) Geschrieben von: Iliria Berisha Donnerstag, den 21. Januar 2010 um 20:03 Uhr http://www.ora-online.ch/images/stories/ibrahimrugova2.jpgHeute ist der vierjährige Todestag des kosovarischen Präsidenten, Dr. Ibrahim Rugova. Rugova starb im Jahre 2006 an seiner Lungenkrebs Erkrankung.

Rugova setzte sich für einen gewaltfreien Widerstand ein und verfolgte dabei kompromisslos die Unabhängigkeit des Kosovo. Dies brachte ihn den Namen "Ghandi des Balkans" ein. Auf die serbische Unterdrückung im Kosovo, antwortete Rugova mit einem parallelen Verwaltungs- Bildungs- und Gesundheitssystem. "Wenn wir an den Schulen nicht in unserer albanischen Muttersprache unterrichten können, dann gründen wir eben unsere eigenen Schule", sagte Rugova.

Ibrahim Rugova wuchs bei seiner Mutter als Einzelkind auf. Sein Vater und Grossvater wurden von den serbischen Partisanen wegen angeblicher Nazi-Kollaboration hingerichtet.

Rugova studierte Philosophie und Literatur an der Universität Prishtina. Später setzte er sein Studium in Paris fort. Rugova war Präsident des kosovarischen Schriftstellerverbandes, Mitbegründer und Vorsitzender der "Demokratischen Liga des Kosovo" LDK.

Unter der Leitung von Rugova erklärte sich der Kosovo im Jahre 1990 zum ersten Mal für unabhängig. Belgrad schickte seine Panzer nach Prishtina, um die demokratisch gewählte Führung der Albaner aus dem Parlament zu vertreiben. Der Westen schaute zu.

Als sich die serbischen Menschenrechtsverletzungen an den Albaner häuften, wurde Rugova von seinen eigenen Leuten zunehmend wegen seinem passiven Widerstand kritisiert. Rugova erklärte daraufhin: "Die Kräfteverhältnisse sind derzeit so, dass ein bewaffneter Kampf zu schlimmsten Massakern an den Albaner führen kann". Rugova sollte Recht behalten. Am 6. März 1998 kam der legendäre Kommandant und Mitbegründer der "Kosovo Befreiungs Armee" UĒK, Adem Jashari, bei einem serbischen Angriff, zusammen mit 56 Familienmitgliedern, darunter Frauen, Alte und Kinder, ums Leben.

Rugova gründete ein Verteidigungsministerium, an dessen Spitze er Ahmet Krasniqi beförderte. Unter ihm standen gut ausgebildete Kommandanten. Viele von ihnen hatten ihre militärische Ausbildung in der jugoslawischen Armee absolviert und kannten die Stärken und Schwächen ihrer zukünftigen Feinde bis aufs Detail. Ihr Ziel: Solche Massaker wie der an der Familie Jashari in Prekaz sollten sich nie mehr wiederholen.

http://www.ora-online.ch/images/stories/tmb_ademjashariRugova.jpgAuch wenn viele heute das Gegenteil behaupten, Rugova kannte Adem Jashari. Nach dem Krieg ehrte er ihn als Nationalhelden. Sali Ēeku, engster Freund von Adem Jashari, belieferte Adem Jashari und weitere Kämpfer aus Drenica, wie etwa die "Sieben Brüder Geci", mit Waffen und Munition. Die Waffen gelangten über den Norden Albaniens in die Dukagjini-Ebene. Von da aus wurden sie an weiteren Orten im Kosovo weiter verteilt. Dies beweist die damalige treue Freundschaft zwischen den Bewohnern dieser beiden Regionen, Dukagjini und Drenica. Heute erzählen sich politische Analphabeten im Kosovo, ohne historisches Wissen, etwas anderes.

Sali Ēeku, genauso wie sein treuer Begleiter, Agim Ramadani, respektierten die einzig legitimen, mit über 80% der Stimmen gewählten, demokratischen Institutionen des Kosovo unter Ibrahim Rugova. Es ist ihrer professionellen und institutionellen Kriegsführung zu verdanken, dass man die "Schlacht in Koshare", in der es ihnen gelang, die Grenze zwischen Albanien und dem Kosovo zu durchbrechen, als Sieg in der albanischen Geschichte erwähnt.

Auf der anderen Seite stachen während des Krieges immer mehr selbsternannte "Kommandanten", ohne jegliche militärische Erfahrungen hervor, dessen einzige Strategie es war, Anschläge auf serbische Polizisten zu verüben, doch waren sie nachher nicht im Stande, die Zivilbevölkerung vor den nachfolgenden Massakern zu beschützen. Sie verachteten die demokratisch gewählten Institutionen der Republik Kosova von Ibrahim Rugova und versuchten mit ihrer kommunistischen Ideologie das Bild der UĒK im Westen zu verfälschen. So salutierten sie mit der Faust wie ihr ideologischer Mentor, der ehemalige kommunistische Diktator Albaniens, Enver Hoxha.

Es ist selbsterklärend, dass nicht dieser Teil der UĒK dazu beigetragen hat, dass das transatlantische Verteidigungsbündnis der NATO, zur Alliierten der Albaner wurde. Heute geben sich diese Altkommunisten als Demokraten aus und betreiben Geschichtsfälschung. Dies gilt es energisch zu bekämpfen.

Sie verfügten nämlich weder über eine richtige militärische Angriffsstrategie, noch über eine Verteidigungsstrategie zum Schutz der Zivilbevölkerung. Sie hatten keine militärische Hierarchie. So kam es nicht selten vor, dass sich in 36 Dörfern, 72 selbsternannte Kommandanten gebildet haben. Unter ihnen standen wiederum nur drei oder vier Soldaten. Es bleibt die Aufgabe der heutigen Historiker im Kosovo, das Versagen dieser "Kommandanten" nachzuzeichnen, denn nur aus ihren Fehlern kann man für die Zukunft lernen.

Später griff die Nato in den Konflikt ein und rettete die albanische Zivilbevölkerung vor weiteren Massakern und Vertreibungen durch die serbische Armee. Es wurden bis dahin bis zur Hälfte der albanischen Bevölkerung aus dem Kosovo in die Nachbarländer, Albanien und Mazedonien, vertrieben. Dass sich die Nato demonstrativ auf die Seite der Albaner stellte, ist massgeblich Ibrahim Rugova zu verdanken.

http://www.ora-online.ch/images/stories/Rugova-Clinton.jpg
Ibrahim Rugova war im Westen ein angesehener Politiker. Er pflegte die Freundschaften zu den politischen und militärischen Entscheidungsführern im Westen und es ist kein Zufall, dass der ehemalige US-Präsident, Bill Clinton, in seiner Rede bei seinem letzten Besuch im unabhängigen Kosovo, als erstes, seine Treffen mit Ibrahim Rugova erwähnte.
Rugova selber stand während dem Krieg unter serbischer Geiselnahme. Man zwang ihn Händeschüttelnd mit dem wegen Kriegsverbrechen angeklagten, ehemaligen serbischen Präsidenten, Slobodan Milosevic, vor die Kameras. Seine politischen Kontrahenten verwendeten dieses Treffen für ihre eigenen stalinistisch, geprägten Propagandazwecke. Doch ihr eigentliches Ziel, das sie schon während dem Krieg verfolgten, nämlich einen Putsch gegen Ibrahim Rugova, sollte sich als totaler Fehlschlag erweisen.

Ibrahim Rugova gewann nach dem Krieg erneut die Wahlen mit eindeutiger Mehrheit. Während dieser Zeit kamen immer mehr albanische Intellektuelle und Politiker aus den Reihen der LDK durch Attentate ums Leben. Schon während des Krieges gab es diese Attentate, wie etwa die Ermordung des damaligen Verteidigungsministers, Ahmet Krasniqi, in Tirana. Keiner der Täter wurde bis jetzt zur Rechenschaft gezogen. Die Aufklärung dieser Attentate bleibt eines der grössten Herausforderungen der Justiz im unabhängigen Kosovo.
Rugovas Philosophie war nicht die Konfrontation, gleichzeitig beschönigte er die Probleme in seinem Land nicht. Dies brachte ihn das Vertrauen der Mehrheit eines Volkes, das in Armut und politischer Unterdrückung lebte. Heute ist dieses Vertrauen verschwunden. Das Volk ist jetzt zwar frei, aber immer noch arm und wenn man die Bevölkerung mit falschen Versprechen vom wirtschaftlichen Aufschwung hinters Licht zu führen versucht, rächt es sich, in dem es beim nächsten Mal nicht mehr zu den Wahlen geht und einem eine Wahlbeteiligung von unter 50% beschert.

Rugova war ein Stratege. Seine Strategie war es, die Kosovo-Frage zu internationalisieren. Den Westen sah er schon immer als den einzigen Alliierten der Albaner an. Schon Jahre bevor der Krieg ausbrach, plante Rugova im Kosovo eine internationale Verwaltungs- und Verteidigungsmission zu installieren. Er wusste: Nur so kann er seine eigene Bevölkerung vor den serbischen Übergriffen beschützen, während er auf der anderen Seite, auch um seine undemokratischen, politischen Kontrahenten wusste.

http://www.ora-online.ch/images/stories/Ibrahim_fahne.jpg

Rugova war ein Visionär und Diplomat. Die unter dem derzeitigen albanischen Ministerpräsident, Sali Berisha, gebaute Autobahn, die Albanien mit dem Kosovo verbindet, war Teil von Rugovas Vision. Weiter sollte der Kosovo auch durch einen eigenen Hafen in Albanien einen Meeresanschluss erhalten. Auch diese Vision ist heute Realität.

Guri i madh
28-12-10, 12:04
Wie kein anderer verstand es Rugova, den Wunsch nach Unabhängigkeit seines albanischen Volkes zu artikulieren. "Es ist der Wunsch unseres Volkes nach Freiheit und Unabhängigkeit und diesen Wunsch kann niemand ignorieren", erklärte Rugova. Auf die provozierende Frage eines Journalisten, ob er ein Grossalbanien anstrebe, erklärte Rugova im Hinblick auf die existierenden Republiken in Jugoslawien: "Wir fordern die Gleichstellung mit allen anderen Völkern in Jugoslawien."

Als Rugova am 21. Januar 2006 starb, gingen die Menschen in Massen auf die Strassen. Sie standen in Schlangen, warteten in eisiger Kälte und erwiesen ihrem verstorbenen Präsidenten die letzte Ehre.

http://www.ora-online.ch/images/stories/rugova5_iGenc.jpg


Ibrahim Rugova erhielt bei seiner Beerdigung alle militärischen Ehrungen, selbst der KFOR-Kommandant war anwesend. Auch reisten viele internationale hohe Politiker und Diplomaten in den Kosovo um an der Beerdigung teilzunehmen, wie etwa die Schweizer Bundesrätin, Micheline Calmy-Rey, der ehemalige EU-Generalsekretär, Javier Solana, und der albanische Ministerpräsident und Freund von Rugova, Sali Berisha.

http://www.ora-online.ch/images/stories/ibrahimrugova_grab.jpg

Die Anerkennung des Kosovo als unabhängigen Staat durch die Schweiz ist massgeblich auf die Freundschaft zwischen Micheline Calmy-Rey und Ibrahim Rugova zurück zu führen.

Es bleibt die Aufgabe von Rugovas Nachfolger, diese Freundschaften mit dem Westen zu pflegen, in dem sie aus Rugovas Philosophie lernen.

Guri i madh
30-12-10, 15:42
e huzuar nga TREPQA net

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Biografia e Presidentit Rugova
PRISHTINĖ (Kosovė), 21 janar 2006 / TN
http://www.trepca.net/foto/personalitete/presidenti_rugova_111.jpg

Biografi e shkurtėr
Ibrahim Rugova u lind mė 2 dhjetor 1944 nė fshatin Cerrcė, komuna e Istogut, nė Kosovė.
Mė 10 janar 1945, komunistėt jugosllavė ia pushkatojnė babain e tij Ukė Rugova dhe gjyshin Rrustė Rugova, qė kishte qenė luftėtar i njohur kundėr ēetave ēetnike qė po depėrtonin gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nė krahinėn e Rugovės.

Ibrahim Rugova mbaroi shkollimin e mesėm nė Pejė mė 1967. Diplomoi nė Degėn e Albanologjisė tė Fakultetit tė Filozofisė tė Universitetit tė Prishtinės mė 1971.
Zoti Rugova qėndroi gjatė njė viti akademik (1976-77) nė Paris, nė Ecole Pratique des Hautes Etudes, nėn mbikėqyrjen e Prof. Roland Barthes-it, ku ndoqi interesimet e veta shkencore nė studimin e letėrsisė, me pėrqėndrim nė teorinė letrare.

Ibrahim Rugova mori doktoratėn nė letėrsisė nė Universitetin e Prishtinės mė 1984.

Mė 1996, Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh anėtar korrespondent i Akademisė sė Arteve dhe tė Shkencave tė Kosovės.
Po nė kėtė vit ai u shpall doktor nderi i Universitetit tė Parisit VIII nė Paris.
Autor i dhjetė librave (shih mė poshtė), Dr. Ibrahim Rugova ishte nė nismė redaktor nė gazetėn e studentėve "Bota e re" dhe nė revistėn shkencore "Dituria" (1971-72), qė botoheshin nė Prishtinė. Pastaj pėr afro dy dekada, Dr. Rugova punoi nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės si hulumtues i letėrsisė. Pėr njė kohė ka qenė kryeredaktor i revistės "Gjurmime albanologjike", qė e nxirrte ky Institut.
Dr. Rugova ėshtė zgjedhur kryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės mė 1988, i cili u bė bėrthamė e fuqishme e lėvizjes shqiptare qė po kundėrshtonte sundimin komunist serb/jugosllav nė Kosovė.

Si intelektual me nam qė i jepte zė kėsaj lėvizjeje intelektuale e politike, Dr. Rugova u zgjodh mė 23 dhjetor 1989 kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), partisė sė parė politike nė Kosovė qė e sfidoi drejtpėrdrejt regjimin komunist nė fuqi.
LDK-ja u bė shpejt forca politike prijėse nė Kosovė, duke mbledhur shumicėn e popullit, edhe pse nė ndėrkohė u shfaqėn nė skenė edhe edhe parti e grupe tė tjera.
Nėn udhėheqjen e Dr. Ibrahim Rugovės, LDK-ja, nė bashkėpunim me forcat e tjera politike shqiptare nė Kosovė dhe me Kuvendin e atėhershėm tė Kosovės, pėrmbylli kornizėn ligjore pėr institucionalizimin e pavarėsisė sė Kosovės.
Deklarata e Pavarėsisė (2 korrik 1990), shpallja e Kosovės Republikė dhe miratimi i kushtetutės sė saj (7 shtator 1990), referendumi popullor pėr pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės mbajtur nė fund tė shtatorit tė vitit 1991, qenė prelud pėr zgjedhjet e para shumėpartiake pėr Kuvendin e Kosovės dhe zgjedhjet presidenciale nė Republikėn e Kosovės mė 24 maj 1992.
LDK-ja fitoi shumicėn dėrrmuese tė deputetėve nė Kuvend, nė tė cilin pėrfaqėsoheshin edhe tri parti tė tjera, ndėrsa Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh Kryetar i Republikės sė Kosovės me shumicė dėrrmuese tė votės.
Dr. Ibrahim Rugova u rizgjodh Kryetar i Republikės sė Kosovės nė zgjedhjet e mbajtura nė mars tė vitit 1998. Partia e tij, LDK, fitoi shumicėn e vendeve nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės nė atė vit.
Nėn udhėheqjen e Rugovės, LDK-ja fitoi 58% tė votave tė elektoratit nė zgjedhjet lokale, tė sponsorizuara ndėrkombėtarisht, nė Kosovėn e pasluftės, nė tetor tė vitit 2000.

Ēmimet dhe titujt ndėrkombėtarė:
- Mė 1995, Dr. Rugovės iu dha Ēmimi pėr paqe i Fondacionit Paul Litzer nė Danimarkė.
- Mė 1996, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit tė Parisit VIII Sorbonė, Francė.
- Mė 1998, Rugova iu nda Ēmimi Saharov i Parlamentit Evropian.
- Nė vitin 1999, Rugova mori Ēmimin pėr paqe tė qytetit Mynster (Münster), Gjermani, ndėrsa u shpall qytetar nderi i qyteteve italiane: Venedikut, Milanos dhe Breshias (Brecscia).
- Nė vitin 2000, Dr. Rugova mori Ēmimin pėr paqe tė Unionit Demokratik tė Katalonisė "Manuel Carrasco i Formiguera", nė Barcelonė, Spanjė.
- Nė vitin 2004, Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi i ka ndarė Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, Ēmimin e Evropės pėr vitin 2004. Bartės tė mėhershėm tė Ēmimit tė Evropės janė:
- Mbreti i Spanjės Huan Karlos, - Helmut Kol, - Ronald Regan-i, - Oto fon Habsburg dhe - Emil Konstantinesku.
- Nė vitin 2004, Gjenerali Xheri Bek, komandant i Brigadės Multinacionale tė KFOR-it Lindja, i cili ishte pėr njė vizitė lamtumirėse te Presidenti i Kosovės ditėn e hėnė mė 16 shkurt 2004, ia dorėzoi Dr. Rugovės fletėlavdėrimin e nėnshkruar nga zėvendėsguvernatorja e Pensilvanisė, znj. Kethrinė Bejkėr Noll (Catherine Baker Knoll).
“...Nė emėr tė 12 milionė qytetarėve tė Pensilvanisė, dua t'ju shpreh lavdatė pėr arritjet tuaja tė jashtėzakonshme dhe t'ju falėnderoj pėr miqėsinė tuaj ndaj Shteteve tė Bashkuara.” (znj. Kethrinė Bejkėr Noll)

- Nė vitin 2004, Presidenti i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova, nė njė ceremoni solemne tė zhvilluar tė hėnėn mė 2 shkurt 2004, pasdite nė qytetin e Belgjikės Atverpen (Anvers), ėshtė shpallur Senator Nderi i Evropės nga Senati i Evropės. Ky ėshtė grupacion i figurave mė eminente tė skenės politike evropiane nga i cili nderohen personalitete mė nė zė tė botės sė politikės, gazetarisė, tė shkencave ekzakte apo humane tė cilėt ka dhėnė kontributin e tyre pėr demokracinė paqen, zhvillimin apo stabilitetin nė Evropė.
"Edhe me kundėrshtimet e kėtyre viteve qė i kanė bėrė nė skenėn politike Ibrahim Rugovės, Presidenti i Kosovės ka patur kurajon qė tė vazhdojė tė pėrpiqet pėr idealin e tij nė njė nga zonat mė tė vėshtira tė Ballkanit".
"Ėshtė shumė e vėshtirė qė tė luftosh pėr vetėvendosjen dhe vullnetin e lirė tė njė populli tė vogėl, kur kjo nuk korrespondon me dėshirėn e popujve tė mėdhenj. Rugova vazhdoi qė tė luftojė vetėm, ndonjėherė pa hasur nė mirėkuptim pėr njė ideal qė do tė mund t'i japė Evropės atė paqe pėr tė cilėn ne kemi nevojė. Ėshtė pikėrisht kjo gjė qė do ta nderojė sot me titullin Senator Evropian qė tė mos dekurajohet". (Z. Oto fon Habsburg)

- Mė 9 shtator 2004, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit tė Tiranės.
- Mė 20 nėntor 2005, Kėshilli i Qytetit tė Nju Jorkut e ka nderuar presidentin e Kosovės, Ibrahim Rugova, me njė mirėnjohje tė veēantė pėr pėrkushtimin e tij nė afirmimin e parimeve tė demokracisė dhe pėr udhėheqjen e tij politike frymėzuese.

- Mė 21 janar 2006, pushon sė rrahuri zemra e Presidentit tė Parė tė Kosovės, Ibrahim Rugova.

Lavdi jetės dhe veprės sė Ibrahim Rugovės.
I qoftė i lehtė dheu i Kosovės.

Oqeani
31-12-10, 00:08
Ende nuk po ia rroke disave se DR. Rugova pat ushtrine me te forte ne bote - NATO-n !

murrizi
31-12-10, 00:25
1944-2006

natyra
02-01-11, 22:57
Lavdi Dr. Rugoves!

Natyra.

sherri
21-01-12, 01:25
http://www.botasot.info/img/rugova.jpg

Nesėr(sot) pėrkujtohet presidenti Rugova


Me aktivitete tė ndryshme, nesėr do tė pėrkujtohet 6 vjetori i shkuarjes nė amshim tė presidentit historik Ibrahim Rugovės-burrė shtetasit, vizionarit dhe arkitektit tė pavarėsisė sė Kosovės.
Me rastin e kėtij pėrvjetori, nėn pėrkujdesjen e presidentes sė Republikės sė Kosovės, Atifet e Jahjaga, nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės (nė orėn 11:00) do tė mbahet njė akademi pėrkujtimore.
Ndėrkaq, nė Sallėn e Kuqe tė Pallatit tė Rinisė nė Prishtinė (nė orėn 13:30) po ashtu edhe LDK do tė mbajė njė akademi pėrkujtimore kushtuar themeluesit dhe liderit tė vet shumėvjeēar, Ibrahim Rugova, nė tė cilėn do tė flasė kryetari i LDK-sė, Dr.Isa Mustafa.
Ndėrsa, pėr Ibrahim Rugovėn si figurė tė dijes dhe tė kulturės do tė flasė akademik Sabri Hamiti, nėnkryetar i LDK-sė. Fillimisht paradite (nė orėn 10:30), kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), Isa Mustafa, dhe anėtarėt e Kryesisė sė LDK-sė do tė bėjnė homazhe dhe do tė vendosin kurora lulesh mbi varrin e Presidentit Rugova

(nuk gjeta tem me adekuate me postu,vetem edhe ketu po u dashkan mod. me e pastru,se di ca paskan prite?!)

MemphiSx
21-01-12, 09:30
Kaluan gjashtė vite pa Ty,President...qe nga shkuarja jote,filloj perbuzja e Shqiptarve..edhe pas berjes se shtetit gjysmak!
Cdo Shqiptare liridashes,e ndjen mungesen TENDE..emri YT,figura JOTE,personaliteti YT,po e mbrojn Kosoven,nga njerzit e lige qe po e kriminalizojn Kosoven!!
Me pake fjale...krejt cka ki bo per Kosoven,sot po numerojm ne zero..thuajse jemi ne fillim...ku ka dhune ne Kosove..ka terror shtetror ne Kosove,ka diktature ne Kosove!

Kjo nuk eshte Kosova qe e ke lane TI,e as ajo qe e deshe Ti,qe e dhe JETEN TI!

e-uritura
21-01-12, 10:32
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/Rugova%202_162078_thumb_large.jpgSot 6 vite, ishte acar!
Acar nė Kosovė,
acar edhe mė i madh nė zemrat tona!


Sot, pas 6 viteve, prapė bėn acar,
pėrpos acarit
nė zemrat tona gjen edhe mungesė,
edhe dhimbje,
edhe dashuri,
edhe krenari,
edhe kujtime,
edhe sy tė mbushur lot!

Fytyra jote,
"Tri herė mendo, njėherė fol"

Buzėqeshja juaj,
nė tė gjindej urtėsia e njė bote!

Ne, do tė kujtojmė,
gjersa tė rrojmė!

SANTANA-29
21-01-12, 11:25
http://www.youtube.com/watch?v=j8yN0gddVd4


PRESIDENTI RUGOVA ISHTE, ESHTE DHE DO TE MBETET ARKITEKTI I PAVARSISE..

http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2010_01/12547/u1_Rugova2.jpg

LOJETARI
21-01-12, 11:52
"Lavdi atij qė jeton gjithmonė" ,
Me kėto fjalė tė Sabri Hamitit do ta pėrkujtoja njeriun qė meriton respektin me tė lartė njerėzor pėr punėn dhe veprėn e tij kushtuar kombit tonė .Njeriun i cili me menēurinė dhe urtėsinė e tij arriti tė shpėtoi kombin nga shkėputja e perhershme nga rrėnjėt e tij duke na dhėnė frymė nė momentet mė tė vėshtira kur pothuajse tė gjithė ishin dorėzuar .

Faleminderit President .

DEA
21-01-12, 13:09
Njeri i madhe!

Dalai Lama i Kosoves!

Ti gjete qetesin, por ne ende jo!

e_martumja
21-01-12, 15:00
Njeri i madhe!

Dalai Lama i Kosoves!

Ti gjete qetesin, por ne ende jo!
Pa koment Dea, Fjalt prekze dhe te drejta.


http://www.botasot.info/reklama/famIMG_0006.jpg

MemphiSx
21-01-12, 19:13
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/400328_10150482912366218_523381217_9278375_1669158 377_n.jpg

Giovanni
21-01-12, 20:19
http://www.trepca.net/2006/foto/presidenti_rugova_kosova_12v.jpg
‎6 vjet nė kalim nė amėshim i ndjeri Presidenti histroik Dr.Rugova ka filluar jetėn e tij, atė mė tė gjatėn, udhėtimin pėrgjatė historisė, jetėn pas vdekjes, duke mbetur pėr shqiptarėt e Kosovės dhe tė Shqipėrisė,prijes,ikonė,emblemė shembullorė me virtyte te perjetshme gjeopolitike,patriotike e atdhetare, pra edhe model euroatlantik me vlera te perjetshme kombetare dhe njerzore.LAVDI...

LOJETARI
21-01-12, 22:28
I thashė ,Britania e Madhe do tė ndihmoj.I dhash “BESĖN TIME“ fjalėn time .Dhe e mbajta .
Sot e kujtoj Ibrahim Rugovėn dhe shpreh respektin tim pėr vendosshmėrinė dhe urtėsinė e tij .”

Tony Blair

e_martumja
21-01-12, 23:27
http://www.perkujtime.net/index.php?action=readmore&id=2329

Domira
22-01-12, 01:55
21 janari dita e shuarjes sė Presidentit Rugova, cdo vit e mė tepėr po bėhet ditė e madhe pėr Kosovėn dhe popullin. Nė kėtė ditė tė gjithė sė bashku po e pėrkujtojmė dhe po rikthejmė mendjen dhe zemrėn nga Njeriu i cili i pari e cliroi mendjen e shqiptarėve dhe na mėsoi si tė artikulojmė vullnetin tonė pėr Liri dhe Pavarėsi. Presidenti na mėsoi se si tė jemi tė urtė dhe tė guximshėm njėkohėsisht, pėrballė botės pėr pėr ti shtruar kėrkesat tona si tė gjithė njerėzit e lirė nė botė. Kjo mėnyrė e re e komunikimit dhe e shprehjes sė vullnetit tė shqiptarėve u bė dhe mėnyrė e re e sjelljes karshi miqve po edhe armiqve.
Presidenti Rugova me mirėsinė, mencurinė dhe dashurinė e Tij, pushtoi mendjet dhe zemrat e popullit tė vet tė cilin e udhėhoqi dhe ndaj tė cilit mbajti premtimin se do ti shėrbejė deri nė Lirinė, Pavarėsinė dhe Demokracinė e Kosovės.
Kėshtu dhe u bė, ia la tė gatshme popullit tė vet Kosovėn shtet tė Lirė dhe tė Pavarur, i la Kosovės miq tė fortė tė botės demokratike tė cilėt patėn respekt tė madh si pėr njė burrėshteti tė rallė, mbajti fjalėn ndaj popullit tė vet dhe Kosovės tė cilėn e deshti dhe iu pėrkushtua deri nė frymėn e fundit.

21 janari dita kur Presidenti Rugova ndėrroi jetė pėr shqiptarėt kudo qė janė po bėhet ditė e bashkimit tė mendjeve dhe pėrkujtimit tė sakrificės, punės dhe parimit pėr tolerancė, durim, angazhim, urtėsi, vlera kėto tė cilat na i la Presidenti Rugova si trashėgim.

Pushoftė nė paqė Presidenti Ibrahim Rugova dhe qoftė i pėrjetshėm kujtimi pėr Presidentin Historik, Dr Ibrahim Rugova!

natyra
22-01-12, 03:39
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/Rugova%202_162078_thumb_large.jpgSot 6 vite, ishte acar!
Acar nė Kosovė,
acar edhe mė i madh nė zemrat tona!


Sot, pas 6 viteve, prapė bėn acar,
pėrpos acarit
nė zemrat tona gjen edhe mungesė,
edhe dhimbje,
edhe dashuri,
edhe krenari,
edhe kujtime,
edhe sy tė mbushur lot!

Fytyra jote,
"Tri herė mendo, njėherė fol"

Buzėqeshja juaj,
nė tė gjindej urtėsia e njė bote!

Ne, do tė kujtojmė,
gjersa tė rrojmė!

Si fillim,do perulem para ketij Burri si qishte DIKUR me ni VIZION te larte Shtetror...madje i PRANUAR nga burr shtetas TE BOTES si Lider i njohur ne rrolin e tij POLITIK....SIKUR TE ISHTE AKOMA DHE SOT.Eh,thua sikur diqka ka per te then,ne ate foto..por ja qe se thote dote!:mad:

kurse ty e Uritura,Te pergezoi per keto vargje e nderuar..shum me pelqyen,por edhe me mallengjyen..paske sens per POEZI e dashur...uroi qe te shkosh dhe me tutjeee......

respekt te veqant
..Natyra!

Lavdi dr Rugoves-Pergjithemon!!!!

natyra
22-01-12, 05:21
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/40050_112646005456053_112317528822234_77044_585195 1_n.jpg

Zgjuhu dhe ni here
...me zerin tend gjysem agresive,
E kur puna e ka lyp.
Te perdorish ke dite...

*Zgjohu dhe nihere
o President.
Ti flasesh botes
me fjalen e mpreht.....

*Zgjohu dhe ni here t'ia
luash gishtin Evropes
*Zgjohu dhe nihere

I thuaj Hashes, the qafen
e mos ma bej Kosoven T'VARFER!

*Zgjohu dhe nihere
e sahan lepirsat na i shpie ne ferr
*Zgjohu se prap populli
Ty te don.....

"E keta udheheqsa pas teje
te gjall ne varr me i shti...

e Ti,Zgjohu
.....se veq ni fjale e jotja
Vlen sa ni dynja.............
E mjere ky popull,qe ne hall ka ra
E mjere KOSOVA po te qan me za
I mjere vatani qe ma si Ty nuk ka!
...Se bota keshtu si keta i do
me lue me ta,dhe qfare tu thote me ba
...Sepse gajle se kan,(veq pare me ba)
ME KORRUPCION........

"me inati mes veti tu u shty,
Jo une jam i mire
..e i keq je ti

Ti nuk din,une di
ka kapluar nje frik,tmerr i zi
..Dojm mu kthye prap nen serbi!
kush eshte fajtori,kurr su dite.

...autore
Hajla Rugovase
&Natyra!

Kercovari
22-01-12, 08:44
Ajo qė pati nė mendje dhe nė zemrėn e tij,
Nuk mund tė humbasė me vdekje...........

Hajra
22-01-12, 10:39
......ishte njeriu qe i parapriu ngjarjeve dhe ne momentin me vendimtar i doli ne balle boterisht dhunes dhe represionit fashist te millosheviqit.Defakto ky ishte qelesi i fillimit te heqjes se roberis nga trojet shqiptare qe u kurorezua me shtetsine e Kosoves.Te gjithe lufoin per karrige ndersa ai e pati dhurate nga zemra e popullit.

Artisti
22-01-12, 11:12
......ishte njeriu qe i parapriu ngjarjeve dhe ne momentin me vendimtar i doli ne balle boterisht dhunes dhe represionit fashist te millosheviqit.Defakto ky ishte qelesi i fillimit te heqjes se roberis nga trojet shqiptare qe u kurorezua me shtetsine e Kosoves.Te gjithe lufoin per karrige ndersa ai e pati dhurate nga zemra e popullit.


Karrigen a, e mė pastaj nuk donte ta lshonte :biggrin:.


Natyrisht qė ish Kryetari i Republikės sė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova ėshtė i pėrjetshėm, kėtė e them me plot pėrgjegjėsi.

I pėrjetshėm sepse ishte ndėr tė parėt qė me guximin e tij hapi bllokadėn mendjėsore qė kishin vu shkijet nė mendjen e shqiptarėve.

Kėtė bllokadė e hapi me menēuri tė jashtėzakonshme duke lajmėruar partin e parė tė shqiptarėve e cila ishte edhe zėri shqiptar.

Ne mund tė themi e lajmėroi nė Beograd por atė botė ishte menēuria e tij qė zyrtarisht ti kundėrvihet njė regjimi shovinist.Pra nuk mund ta fajėsojmė pėr kėtė.

Dr. Rugova do tė mbetet i pėrjetshėm pėr ditėt e durimit qė na i dhuroi.

Dr. Rugova do tė mbetet i pėrjetshėm pėr shpėtimin e Popullit Shqiptar nė Kosovė nė njė periudhė tė caktuar, falė durimit.

Dr. Rugova do tė mbetet i pėrjetshėm edhe pėr gabimet tė cilat i bėri gjatė Luftės nė Kosovė.Artisti

Domira
22-01-12, 13:31
Pash se disa forumiste po diskutojne per ate se a do te kishte intervenim te NATOs pa UCK dhe pėr ''gabimet e Presidentit'' siq thotė Artisti.

Nuk di pse po harroni se Presidenti Rugova ne kerkesat e tij per zgjidhje te problemit te Kosoves vazhdmisht ka kerkuar te drejten e vetevendosjes per popullin e Kosoves dhe se asnje here nuk ka perjashtu mundesine e rezistences se popullit per tu vetembrojtur gje qe mund te coje te nje konflikt i pergjakshem duke marre parasysh se policia dhe ushtria serbe kane perdore dhune te vazhdueshme ndaj qyterareve te Kosoves, duke hy edhe neper shtepi te shqiptareve.

Presidenti ka be thirrje bashkesise nderkombetare qe te ndermarre masa ndaj regjimit serb i cili po ushtronte dhune, pikerisht per te mos ardhe deri te lufta sepse shqiptaret mund te detyrohen qe te pergjigjen ne te njeten menyre.

Nderkohe qe ne Kosove ne cdo fshat, lagje e qytete kan qene te organizuar shqiptaret per vetembrojtje.

A nuk mjaftojn keto argumente si deshmi qe Presidenti Rugova ka pregaditur popullin e vet edhe per opcionin e luftes duke e quajtur ate vetembrojtje e shqiptareve per ta mbrojtur pragun e shtepise?

MemphiSx
22-01-12, 21:42
Dr. Ibrahim Rugova – njeriu qė do tė jetojė pėrgjithmonė

Urtia e tij me njė menēuri tė pashoq, forma e tė udhėhequrit si lider, sajimi i ideve drejtė pavarėsisė dhe unitetit, ishin elemente kryesore qė Kryetarin Rugova e bėjnė tė pavdekshėm, shumė tėrheqės, madje politikan autokton i kėtyre trojeve ilire...

Kryetari Rugova, mėnyrat e avancimit tė dashurisė ndaj kulturės, popullit, historisė dhe traditės kombėtare shqiptare, pėrkatsisht edhe tė politikės drejtė pavarėsimit tė Republikės sė Kosovės si hap i pare, pastaj drejtė njė Uniteti Kombėtar Shqiptar, ndonėse tė padėgjuara ndonjėherė mė parė, kanė diēka tė veēantė dhe janė skajshmėrisht tė dalluar nga tė udhėhequrit politikė deri nė kohėn e tij.

Njeriu i politikės shqiptare para daljes nė skenė tė Kryetarit Rugova, vėrtetė janė pėrpjekur tė gjejnė modifikimin si aftėsi qė paraqitet se ai mbron atributet e politikės sė re nė zhvillimin e tyre, por asnjėra nuk ka pasur avancim nė planet e tyre, derisa erdhi i Madhi Dr. Ibrahim Rugova.

Kohė pas kohe nė ditėt e sotme, ndeshim politikėn aktuale tė Kosovės dhe mė gjerė, duke bėrė pėrpjekje pėr tė zėvendėsuar filozofinė politike tė Kryetarit Rugova, me tema tė reja, forma tė reja dhe preokupime tė reja, por asnjėra nė praktikė nuk ka dėshmuar se ka arritur at politikė, ēfarė ai e aplikoj.

Nga njėherė krijohet pėrshtypja, se me vdekjen e tij, ka pushuar rezultati i artikulimit tė politikės kombėtare e shtetėrore, dhe ėshtė shuar artikulimi i politikės “rugoviane”! Jo, ajo edhe sot e kėsaj dite reflekton si zė i brendshėm nėpėr damarėt e shqiptarit “rugovian” duke pranuar pėshpėritjet nga imagjinata se ende Kryetari Rugova ėshtė gjallė nė mesin tonė dhe udhėzimet e tija pėr ne janė shpirtėrore. Pikėrisht ky zė i tij, ruan stabilitetin e pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės dhe ėshtė roje e pėrhershme e tokės dardane.

Vepra e Kryetarit Rugova, ishte prodhuese pėr njė imazh mė ndryshe nė krahasim me lėvizjet e mė hershme pėr ēėshtjen shqiptare nė ish-Jugosllavi. Kėto imazhe para botės reflektonin kulturė, lashtėsi, traditė kombėtare e nė veēanti autoktoni mija vjeēare nė ketė botė tė Evropės juglindore dhe se nga kėtu nuk lėvizet. Ai thoshte po citoi: “Ne ishim mikpritėsit e tė gjithė popujve pėr rreth nė Ballkan, por qė kėtė mikpritje popujt pėr rreth trungut Shqiptar e keqpėrdoren dhe deshėn tė na shfarosin nga faqja e dheut”, pėrfundon citati.

Urtia e tij me njė menēuri tė pashoq, forma e tė udhėhequrit si lider, sajimi i ideve drejtė pavarėsisė dhe unitetit, ishin elemente kryesore qė Kryetarin Rugova e bėjnė tė pavdekshėm, shumė tėrheqės, madje politikan autokton i kėtyre trojeve ilire, qė gjithherė para vetes kishin burrninė, drejtėsinė, menēurinė dhe trimėrinė. Po ta zbėrthesh sot politikėn e tij, mund tė konstatojmė se ai kishte kėto synime: pėrafri nė mes popullit, dashuri nė mes vete, respekt pėr figurat e mėdha kombėtare, pėr kulturėn dhe traditėn e lashtė shqiptare me rrėnjėt e thella tė saj.

Kemi raste sot, kur fjala e tij e urtė tė ke gjetur vend nė funksion tė ruajtjes sė unitetit dhe nė tėrėsinė institucionale e kombėtare.

Tani kur ndodhemi nė jubileun e 100 vjetorit tė pavarėsisė sė shtetit tonė Shqipėrisė, do tė donim qė edhe Ai tė ishit me ne, tė festojmė sė bashku.

Tė gjitha kėto edhe sot mund tė na shėrbejnė si njė ekzemplar shembullor, edhe pse ai sot e gjashtė vite nuk ėshtė nė mesin tone. Vepra e tij ēdo herė do tė mbetet shembull pėr ēuarjen e proceseve drejtė synimit tonė pėr njė: UNITET KOMBĖTAR SHQIPTAR.

Bekimi dhe mėshira e Zotit qofshin mbi shpirtin e tij.

Domira
22-01-12, 22:01
Dr. Ibrahim Rugova – njeriu qė do tė jetojė pėrgjithmonė

Urtia e tij me njė menēuri tė pashoq, forma e tė udhėhequrit si lider, sajimi i ideve drejtė pavarėsisė dhe unitetit, ishin elemente kryesore qė Kryetarin Rugova e bėjnė tė pavdekshėm, shumė tėrheqės, madje politikan autokton i kėtyre trojeve ilire...

Kryetari Rugova, mėnyrat e avancimit tė dashurisė ndaj kulturės, popullit, historisė dhe traditės kombėtare shqiptare, pėrkatsisht edhe tė politikės drejtė pavarėsimit tė Republikės sė Kosovės si hap i pare, pastaj drejtė njė Uniteti Kombėtar Shqiptar, ndonėse tė padėgjuara ndonjėherė mė parė, kanė diēka tė veēantė dhe janė skajshmėrisht tė dalluar nga tė udhėhequrit politikė deri nė kohėn e tij.

Njeriu i politikės shqiptare para daljes nė skenė tė Kryetarit Rugova, vėrtetė janė pėrpjekur tė gjejnė modifikimin si aftėsi qė paraqitet se ai mbron atributet e politikės sė re nė zhvillimin e tyre, por asnjėra nuk ka pasur avancim nė planet e tyre, derisa erdhi i Madhi Dr. Ibrahim Rugova.

Kohė pas kohe nė ditėt e sotme, ndeshim politikėn aktuale tė Kosovės dhe mė gjerė, duke bėrė pėrpjekje pėr tė zėvendėsuar filozofinė politike tė Kryetarit Rugova, me tema tė reja, forma tė reja dhe preokupime tė reja, por asnjėra nė praktikė nuk ka dėshmuar se ka arritur at politikė, ēfarė ai e aplikoj.

Nga njėherė krijohet pėrshtypja, se me vdekjen e tij, ka pushuar rezultati i artikulimit tė politikės kombėtare e shtetėrore, dhe ėshtė shuar artikulimi i politikės “rugoviane”! Jo, ajo edhe sot e kėsaj dite reflekton si zė i brendshėm nėpėr damarėt e shqiptarit “rugovian” duke pranuar pėshpėritjet nga imagjinata se ende Kryetari Rugova ėshtė gjallė nė mesin tonė dhe udhėzimet e tija pėr ne janė shpirtėrore. Pikėrisht ky zė i tij, ruan stabilitetin e pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės dhe ėshtė roje e pėrhershme e tokės dardane.

Vepra e Kryetarit Rugova, ishte prodhuese pėr njė imazh mė ndryshe nė krahasim me lėvizjet e mė hershme pėr ēėshtjen shqiptare nė ish-Jugosllavi. Kėto imazhe para botės reflektonin kulturė, lashtėsi, traditė kombėtare e nė veēanti autoktoni mija vjeēare nė ketė botė tė Evropės juglindore dhe se nga kėtu nuk lėvizet. Ai thoshte po citoi: “Ne ishim mikpritėsit e tė gjithė popujve pėr rreth nė Ballkan, por qė kėtė mikpritje popujt pėr rreth trungut Shqiptar e keqpėrdoren dhe deshėn tė na shfarosin nga faqja e dheut”, pėrfundon citati.

Urtia e tij me njė menēuri tė pashoq, forma e tė udhėhequrit si lider, sajimi i ideve drejtė pavarėsisė dhe unitetit, ishin elemente kryesore qė Kryetarin Rugova e bėjnė tė pavdekshėm, shumė tėrheqės, madje politikan autokton i kėtyre trojeve ilire, qė gjithherė para vetes kishin burrninė, drejtėsinė, menēurinė dhe trimėrinė. Po ta zbėrthesh sot politikėn e tij, mund tė konstatojmė se ai kishte kėto synime: pėrafri nė mes popullit, dashuri nė mes vete, respekt pėr figurat e mėdha kombėtare, pėr kulturėn dhe traditėn e lashtė shqiptare me rrėnjėt e thella tė saj.

Kemi raste sot, kur fjala e tij e urtė tė ke gjetur vend nė funksion tė ruajtjes sė unitetit dhe nė tėrėsinė institucionale e kombėtare.

Tani kur ndodhemi nė jubileun e 100 vjetorit tė pavarėsisė sė shtetit tonė Shqipėrisė, do tė donim qė edhe Ai tė ishit me ne, tė festojmė sė bashku.

Tė gjitha kėto edhe sot mund tė na shėrbejnė si njė ekzemplar shembullor, edhe pse ai sot e gjashtė vite nuk ėshtė nė mesin tone. Vepra e tij ēdo herė do tė mbetet shembull pėr ēuarjen e proceseve drejtė synimit tonė pėr njė: UNITET KOMBĖTAR SHQIPTAR.

Bekimi dhe mėshira e Zotit qofshin mbi shpirtin e tij.

MemphiSx per fat te mire kete shkrim aq permbajtesor dhe shume te rendesishem, per fat te mire e kupton dhe e respekton populli shqiptar, ia dijne rendesine vetem ata te cilet kane dashuri per Kosoven, ata te cilet jane te ndershem, ata te cilet jane te urte, ata te cilet besojne, ata te cilet besojne ne miresi, ata te cilet nuk jane egoiste, ata te cilet nuk lakmojne para se gjithash, ata te cilet mendojne per femijet dhe familjet e veta.

Te falemnderit per kete shkrim te vlefshem!

Murgesha
22-01-12, 23:21
I dashur nga populli sa ishte gjall.

Kater her me rradh populli ja dha besimin.

Dhe e deshten figurat me eminente boterore te kohes, duke e nderuar me fjal e cmime.

Nje shqiptar te till njeher e lindi nena, ku me dit sa kohe duhet te kalojn te lind nje shqiptar tjeter e te arrij aty ku arriti Rugova!

e_martumja
22-01-12, 23:27
Ēmimet dhe titujt ndėrkombėtarė:

- 1995, Ēmimi pėr paqe i Fondacionit Paul Litzer nė Danimarkė.
- 1996, Doktor Nderi i Universitetit tė Parisit VIII Sorbonė, Francė.
- 1998, Ēmimi Saharov i Parlamentit Evropian.
- 1999, Ēmimi pėr paqe i qytetit Mynster (Münster)
- 2000, Ēmimi pėr paqe i Unionit Demokratik tė Katalonisė, nė Barcelonė, Spanjė.
- 2003 Ēmimin Senator Nderi i Evropės.
- 2004 Doktor Nderi i Universitetit tė Tiranės.
- Qytetar nderi i Venedikut, Milanos dhe Breshias (Itali).

Kercovari
23-01-12, 07:31
Jeni bėrė pėr tė qeshur!Po ore..kur pėrkujtohen figura tė rėndėshme u dashka tė pėrkujtohet e kaluara e tyre e keqe sipas llogjikės tė disava.Qudi!

Shpati..tė gjithė ishim Titista sepse e deshti koha ashtu,por unė nuk kuptojė kur vihen nė shėnjestėr njerėz tė cilėt secili sipas mundėsive bėnė aq sa mundėn por tė derdhis gjithė kėtė jashtqitje ndaj persanazhe tė kombit mė duket se krerėt e politikės tė cilės parti i perkisni u kan shti nė bark dhe nė tru tė gjithė kėtė urrejtje qė mė shum pajtohet me shpifjet tė mėdha sesa me realitetin.

Stalin pat thėnė me plotė tė drejtė;"Nuk mė lodh mua ajo se ēka mendojnė dhe thonė bota gjoja demokratike sepse une kam lind pas meje "Ameba"tė cilėt ēdo shoqėri do tė dhesin nė kokė me jashqitje"!

SANTANA-29
23-01-12, 14:04
Shum interesant ,ka shum ketu qe shkruajn dhe e ngatrrojn dhe mundohen te shkruajn diqka por kot e kan,,Per ata qe jan koke prishte ,Presidenti Rugova ka qene me ide Perindimore e JO Lindore,,

http://www.youtube.com/watch?v=oZcpvXcFCFw.-,

e-uritura
23-01-12, 14:13
Murgesha (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=13809)
Administratorėt

http://www.dardania.de/vb/upload/image.php?u=13809&dateline=1290635590 (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=13809)

Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 39,573http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif Presidenti Rugova dekoron Adem Jasharin.“Hero i Kosovės"
Presidenti Rugova dekoron Adem Jasharin me ēmimin “Hero i Kosovės” Kosovė

Kryetari i Kosovės, Ibrahim Rugova, me dekret tė veēantė, e dekoroi me urdhėrin e artė “Hero i Kosovės” Adem Jasharin, komandant i ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėr meritat e tij pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.


Ai me dekret tė veēantė, me urdhėrin e artė “Hero i Kosovės”, ka dekoruar edhe ish-luftėtarėt e ēėshtjes shqiptare, Isa Boletinin, Ismail Qemalin, Hasan Prishtinėn, Bajram Currin dhe Luigj Gurakuqin, pėr meritat e tyre pėr lirinė dhe pavarėsinė e shqiptarėve.Rugova kėto ēmime i ndau nė prag tė 28 nėntorit Ditės sė Flamurit.Po ashtu, kryetari i Kosovės, nė njė mesazh urimi pėr festėn e 28 Nėntorit j’u ka drejtuar qytetarėve urime tė pėrzemėrta.
“Dita e 28 Nėntorit ėshtė Dita e Flamurit dhe e Pavarėsisė shqiptare, e cila u pėrgjysmua. Njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės do tė kompletonte aktin madhor tė vitit 1912. Pra, njė Kosovė e pavarur, e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”, thotė ndėr tė tjera, kryetari Rugova nė mesazhin e tij.Sipas tij, tė gjithė shqiptarėt synojnė dhe po punojnė pėr integrime evropiane dhe miqėsi me SHBA-tė.Nė mesazhin e tij, Rugova thotė se nė kėtė ditė historike, duhet vlerėsuar se nė kėto pesė vjet Kosova e lirė ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės. “Ne do tė shtojmė progresin e vendit tonė nė tė mirė tė popullit dhe tė tė gjithė qytetarėve. Dhashtė Zoti qė 28 Nėntorin e ardhshėm ta festojmė me njohjen e pavarėsisė sė vendit tonė, Kosovės”, thotė ai.


__________________
Nė ēdo bestytni, tė menēurit shkojnė pas budallenjve!


Fundi i njė fillimi.....


.................

Qika^Me^Kule
23-01-12, 14:42
Shuni......................

Gjall e kam RUGOVEN :frown:

YaRlZT-D8AU&feature=related

GURI SYLAJ
23-01-12, 20:23
Ne historin me te re te Kosoves ,janari do te jete muaj i dhimbjeve dhe i plageve.Muaj i humbjeve me te mdha. Ketyre humbjeve ju shtua edhe nje,nga ne u nda Presidenti i Kosoves Dr.Ibrahim Rugova.Janari na e mori per t'a rradhite ne vargun e atyre qe kurr nuk do te vdesin,ne rradhen e atyre qe per jete do te mbesin fanare qe do e ndriqoj rrugen drejt mvehtesise dhe bashkimit kombetar.
Janari,ky muaj plot dhimbje e plage per shqiptaret.NJEZET E GJASHTE JANARI!

Rruget e Prishtines
ishin plot lule,
neper to kalonte Lavdija.

Rruget e prishtines
ishin plot krenari
neper to kalonte Burreria.

Rruget e Prishtines
ishin plot heshtje,
neper to kalonte Menquria.

Rruget e Prishtines
ishin plot-
dhimbje e lot.

Kishte ardhe e tere KOSOVA.
Neper rruget e Prishtines,
per here te fundit,
kalonte
PRESIDENTI RUGOVA.

Te gjithe,me krenari,
thonin
L A V D I , L A V D I !

natyra
24-01-12, 04:22
Shuni......................

Gjall e kam RUGOVEN :frown:

YaRlZT-D8AU&feature=related

Qika e mire,me fale se bera pak ndryshim per (nofken) vetem doja te te pershendes perzemersisht...per hire te kenges qe ke sjellur ketu para nesh,e qe na ke dhan mundesin qe te ndegjoim dhe me shpesh..edhe se per mua eshte KENGA ME E PREFERUAR NI NDER KENGET FOLKLORIKE SHQIPTARE..SA HERE QE KENGEN DHE FJLAET E THENA...NDEGJOI PER TE ASHTU SI JEN...ME SHTOHET NURI DHE KRENARIA PER TE.

LAVDI PER JET E MOTE ATIJ
...I PAVDEKSHEM DR RUGOV...JETO NE ZEMRAT E ATYRE QE TE DESHEN DHE I DESHE PERGJITHEMON.......................LAVDIIIIIII

Me NDERIME
Hajla Rugovase!

Natyra

sherri
25-01-12, 16:26
eAskCn1lKWA


Stafi! inderuar IU LUTEM,pastrone kete tem,largoni ato shkrime koti,kan vend mjaft ku me u perqyrr,ketu leni vetem ato qe perkojn me temen:Rugova i perjetshem, s'ju kam lute kurre per kurgja:frown:

sherri
27-01-12, 17:40
Dje gjashte vite u varros nje njeri! Nje njeri,qe para shume shekujsh Sokrati,e kerkonte,neper rruget e Athines se lasht! e kerkoj shume heret,apo ky Njeri lindi shume vone? sidoqe;edhe pse u kerkua ne nje truall tjeter,A'i lindi dhe u varros ne trollin Dardan. Edhe sa do te pret njerzimi nje tjeter Njeri?!

Jana
27-01-12, 19:36
...me kalimin e vietev populli im ka mi kuptu kush ka qen Ibrahim Rugova (ata qe se kan kuputu) ...sepse keshtu si jemi tani edhe najdit kemi me u bo ma keq se bangladeshi ...

....Ibrahim Rugova mbetet simboli yn ...sepse krejt bota per te mir na njeh permes TIJ ...e per te keq po dihet kush po na ben popullaritet tani ...


...Rugoviste perjet ....

sherri
10-07-12, 19:08
Njė tempull paqeje pėr ikonėn e shqiptarisė, Ibrahim Rugova


Si duken Kompleksi Memorial dhe sheshi Ibrahim Rugova
Kompleksi pėrcjell mesazhin e lashtėsisė sė luftės pėr pavarėsi. Memoriali prezanton me dinjitet jo vetėm figurėn e Dr. Ibrahim Rugovės, por edhe pėrmbylljen e shtegtimit shekullor pėr pavarėsinė e Kosovės.
Pas mbi gjashtė vjetėsh kur ndėrroi jetė presidenti historik i Kosovės Ibrahim Rugova mė nė fund janė zhbllokuar tė gjitha procedurat pėr ndėrtimin e Kompleksit Memorial dhe Sheshit “Ibrahim Rugova”.
Ishte “Bota sot” qė nė vazhdimėsi ka shkruar pėr tendencėn e qeverisė Thjaēi 1, qė tė rrėzonte projektin pėr ndėrtimin e kompleksit memorial Ibrahim Rugova, nismė kjo e ndėrmarrė nga qeveria Ēeku.
Sė fundi kanė nisur pėr sė mbari procedurat pėr ndėrtimin e sheshit “Ibrahim Rugova”, nė qendėr tė kryeqytetit, ndėrsa Memoriali nė Velani aty ku prehet Presidenti historik. Qė nga vdekja e tij u zvarrit apo u bllokua ndėrtimi i njė kompleksi monumental kushtuar jetės, veprės dhe punės sė Presidentit. Varri i tij ka mbetur ashtu siē ishte qė nga vdekja.
Ndėrkohė, qė ai vazhdon tė jetė ndoshta vendi mė i vizituar nė Kosovė, pavarėsisht thjeshtėsisė, ndėrkohė qė vazhdon tė jetė shumė i vizituar edhe kompleksi memorial nė Prekaz pėr familjen Jashari.
Mijėra qytetarė jo vetėm nga Kosova, por edhe nga e gjithė bota vazhdojnė tė vizitojnė e pėrkulen para Varrit tė presidentit Ibrahim Rugova, pėr tė cilin kujdesi ėshtė nė nivelin jo tė dėshiruar.

http://www.botasot.info/img/memorial_rugova08.jpg

lirik
10-07-12, 20:26
Po krijohen kulte faraonesh qe nuk krahasohen me meritat e sakrifices se Adem Jasharit ne asnje aspekt dhe me kulte te cilat injoruam Adem Jasharin dhe sakrificen e shejte te famijles se tij - perjetsia apo kultizimi i figurave ne politike te cilet as q emund te krahasohen me peshen e jehones qe qoj sakrifica jashariane legjend e ne njerzim dhe ky ishte fakti numer nji qe bota u que ne kembe me rrespekt duke qmuar trimerine shqiptare dhe qendresen eheroizmin e sakrificen --pra nuk esht diqka e mire kombtare mohimi dhe rritja e figurave para rritjes numer nji te figures Adem Jashari
sepse po te mos ishte trimeria e ketij luani te shekullit te kohes te te gjtiha kohjrave qe ka njofte historia legjendare e popujve pra ky kreshnik qe e beri krenar kombin shqiptar dhe boten e quditi as qe do ishte nisma e natos dhe shpetimi i kombit tone nga hijenat sllave per shkak se ne na humben te gjitha vlerat si njerz dhe perfundimisht koosva me te gjitha mahallat ishte ne preherin serb pergjithmone duke u martuar edhe vashat tona me njisine speciale shkinore -----Adem Jashari ja ktheu dinjitetin kombit shqiptar dhe i tha botes se si duhet treguar nderi dhe trimeria sakrifica kombtare enjerzore --asnji prej mahallave tjera nuk e pat ket ide --e pes e pshytjne e mohojne me kaq patrupesi legjenden botrore
ne vend te tij i qesin njerzit qe kan ikur kallamoqeve e arave e kan komanduar nga diapsora si dhe njerzit qe as qe mund te krahsohen me luanin ebotes te permaVE BOTRORE ADEM JASHARIN --ne politike nuk ka te pa gabueshem NDERSA NE SAKRIFICE ESHT FLIJIM QE KURRE NUK MUND TE SHLYHET NGA KUJTESA ANJERZORE ADEM JASHARIT NUK I NDERTOHET ASGJE EPERMASAVE KOMBTARE SHTETRORE E AS QE GUXON TE DAL DIQKA JASHT RRETHIT TE TIJ PREKAZIT PER QFAR DO POPULLARIZIMI
PER SHKAK TE JARGėVE TE KQIA TE MAHALLAGJIJVE QE MENJIHER LESHOJNE JARGE KUNDERSHTUESE DUKE FOLE PER NJERZT E MAHALLAVE TE TYRE DUKE U MUNDUAR TI MBUSHIN SOKAKET E TYRE TE SHEHRHEVE ME NJERZ TE MAHALLES SE TYRE KESHTU EKAN MENDJET MAHALLAGJIKE QE JAN SHUM LARG PREJ MENDJES PATRIOTIKE KOMBTARE JAN ME MIJA VJET SHPELLASH LARG FORMIMIT KOMBTAR SHTETROR PATRIOTIK NACIONAL
-ndersa nuk i ndertohet asgje ne prishtine aAdem Jshariiit ky ehst turpi i turpevbe te shekullit dhe me pasoja te mdha per raportet ne komb ne atdhe pasoja qe do te reflektohen ne raporte mbrenda kombit sepse nuk u lejua asgje e tille as ne mitrovice
be qytetin poashtu qe do te terheqte vemendjen nderkombtare
ne dy vende tejet strategjike te atdheut as ne vende tjera pra nuk i ndertohet asgje e tille nga kompleksi Adem Jashari
sakrifikuesit me te madh te historise njerzore Adem Jasharit

-dhe per turpin e shqiptarve provincialist mahallagji ne mentalitet i kalbur te cilet e treguan vetenm s e kush jan e qfar ftyrash kan -u treguan ne nivel para gjith botes se qfar vetedije kan shum ma mbrapa se fiset e kalkutes te butanit apo fiset me te largta afrikane e te skutave botrore -
kjo esht deshmuar pas luftes ne kosove -e sa i perket permendoreve kompleksit adem jashari nuk


ekeziston askund ne kosove gjurme e tij
vetem diqka e thjeshte ne prekazin e tij askund tjeter asgje ma teper
thua s e Adem Jashari nuk esht i kosoves as i permasave botrore te nivelit me te larfte
legjende hero martir e qka jo klasi me i larte i trimeris e botrore dhe sakrifices
ne vetflijim i pa shembullt ne historine botrore

-sikur te kshin pase tjerat mahalla adem jasharin te tyre te mahalles
se tyre me edukim te smure provoncial e mendsi provinciale mahallagjike
-do te na i kishin shurdhuar veshet me sahan e me tepsia
e me legjenda edhe neper rruge te dites ditore -
duke i prishur te gjitha lejet endertimit pa leje ne qdo sokak per permendore e gjurme te tij ku do edhe neper stane e nepr tregje do i kishin zene edhe oboret e shkolalve e
shesheve

ather shtrohet pyetje pse mahallagjijte nuk po lene asgje te adem jasharit
ne gjurme pse ne prishtine nuk ka asgje jashariane

ne asnje komune tjeter kur ky esht i permasve te mdha botrore
--ku qendron kjo mendje e erret provonciale

a nuk esht ky turp i zi nacional i te gjitha kohrave
kur dihet themeluesi dhe nismetari me i lavdishem i nje ushtrie qlirimtare

qe e shpetoj kombin perfundimisht nga qthurja
e te tjeret e derguan ne qthurje me mendesine e tyre te mjere pasojat e seciles do i kemi neper shekuj siq jan 300000 mij femra te dhunuara nga paojat e politikes mahallagjike

-e kur mahallagjijte mundohen ta falcifikojne historine
e te bejne kulte tjera te mahallave te tyre partiake provnciale ideologjike etj
-ndersa Adem Jasharit ja hane hakun me qdo kusht
e nuk ja duan gjurmet askund jasht katunit te tij

--nes e thaqi e paska penguar deri tash memorialin
po per Adem jASHARIN NE PRISHTINE E NE MITROVICE KUSH E PENGON

CILET PROVINCIALIST TE FLLIQUR MAHALLAGJI E PENGOJNE KET

KUR EDHE PELES SE TYRE MUNDOHEN TI NGRISIN PERMENDORE
NE SECILIN SOKAK
E PERMASAVE TE TILLA LEGJENDE SI ADEM JASHARI TE JA HUMBIN GJURMET

-
E kam vrejte edhe Abaz Thaqin legjenden ne koshare shembullin eguximit dhe trimerise ne aksione te rrufeshme qe ra heroikisht edhe ai legjende oso kuka i koshares
edhe ate mundohen ta anulojne ta zvoglojne mahallagjijte nga historia e
poashtu edhe oso kuken tjeter Bedri Shalen e negrofcit
e bekim berishen

si dhe legjendat tjera te sakrifices duke i zevendsuar me ata te mahallave te tyre e neper gazetat e radio roshovat e tyre mahallagjike
ngrisin kultet e mahallave te tyre me gjithqka munden
me kuqke e maqke e turlifar zhurme
kur ata qe mundohen keta ti ngrisin dis aprej tyre ndoshta kan qene te lidhur me serbine

kur keta mundohen me zhurma e edhe me taza e konzerva te sokakut
duke quar pluhur e bere zhurma mahallagjike
neper sokak te mahalles se tyre histerike
nes e kjo perfmendore kompleks i gjere i ibrahim rugoves qenka penguar nga thaqi ather ate jashariane kush e pengon si e kan ata emrin dhe mbiemrin duhet te adresohen sakt dhe precic te cilave katune jan ata ku rrijne e qka üunojne ne sheher
kush ishin ata deri dje
Un them mjaft ma me poshtersi e ngrenje haku e padrejtesi mjaft ma menmdesi mahallash e poshtersi por te vlersohet historia kombtare siq duhet sipas shkalles dhe merites e jo te shkelen vlerat kaq pa mshirshem seps ekjo do te refelktohet me pasoija te mdha mbrenda kombit kj sjlelje harbute primitive qe i ka ardhe kulmi kesaj poshtersie e i ka kaluar te gjith kufijte

Dardanesha
10-09-12, 01:27
Njeri i madhe!

Dalai Lama i Kosoves!

Ti gjete qetesin, por ne ende jo!


Dea, e nderuar,


a je dhe si je e sigurt qe ai e ka gjetur qetesine :rolleyes:

Sulltan-Alim
10-09-12, 08:22
Asgje nuk eshte e perjetshme pervec vdekjes. Mbase, gjurmet dhe veprimtaria pergjate jetes jane vetem nje enderr e trishte e deshirave ne misterin drejte ikjes.

Domira
10-09-12, 14:13
Po qe se menyra e re e te menduarit te njeriut te lire u mboll ne mendjet dhe shpirtin e shqiptareve ne Kosove dhe pastaj kjo u shenderrua ne guxim veprues te njeriut te lire, atehere ky ndryshim i ri e ka nje emer, Ibrahim Rugova!

Mendja, shpirti dhe veprimi i njeriut te cliruar permbrenda u be celes i rezultatit te nje rrugetimi te gjate qe quhet Liri faktike kolektive dhe perfundimtare e shqiptareve.

Njeriu i cili diti qe ta zgjoje shpirtin e njeriut te cliruar mendesisht dhe veprueshem, ishte Ibrahim Rugova.

Pastaj shpirti dhe mendja e cliruar e shqiptareve ne Kosove e pati lehte ta pranoje edhe durimin dhe veprimin racional si rruge te drejte drejt fitores te se keqes, se keqes se eger e te dhunshme te shtetit serb qe po mbreteronte me dekada mbi popullaten shqiptare ne Kosove.

Kjo menyre e rrezistences njerezore per Liri i rrenoi te gjitha argumentet e propagandat e Serbise se shqiptaret jane te eger, primtiv, te dhunshem, te pacivilizuar dhe pa dashuri.

Pjese e pashkeputshme e ketij qendrimi te ringjallur qyteterues te shqiptareve ishte edhe terheqja e vazhdueshme e verejtjes te Presidentit Rugova se; neqoftese me mjete paqesore dhe civilizuese nuk arrihet Liria atehere shqiptaret do te jene te detyruar qe ti rrokin armet!

Me thoni ju lutem a mund te jete e vdekshme kjo ringjallje shpirterore dhe mendore e shqiptareve dhe se ketejmi a mund te jete i vdekshem njeriu nga i cili populli e pranoi me dashuri te madhe kete ringjallje!

Kesaj menyre te "luftes" per Liri iu perkul e gjithe bota demokratike!

Prandaj Ibrahim Rugova eshte i perjetshem!

jadore
10-09-12, 14:33
Po qe se menyra e re e te menduarit te njeriut te lire u mboll ne mendjet dhe shpirtin e shqiptareve ne Kosove dhe pastaj kjo u shenderrua ne guxim veprues te njeriut te lire, atehere ky ndryshim i ri e ka nje emer, Ibrahim Rugova!

Mendja, shpirti dhe veprimi i njeriut te cliruar permbrenda u be celes i rezultatit te nje rrugetimi te gjate qe quhet Liri faktike kolektive dhe perfundimtare e shqiptareve.

Njeriu i cili diti qe ta zgjoje shpirtin e njeriut te cliruar mendesisht dhe veprueshem, ishte Ibrahim Rugova.

Pastaj shpirti dhe mendja e cliruar e shqiptareve ne Kosove e pati lehte ta pranoje edhe durimin dhe veprimin racional si rruge te drejte drejt fitores te se keqes, se keqes se eger e te dhunshme te shtetit serb qe po mbreteronte me dekada mbi popullaten shqiptare ne Kosove.

Kjo menyre e rrezistences njerezore per Liri i rrenoi te gjitha argumentet e propagandat e Serbise se shqiptaret jane te eger, primtiv, te dhunshem, te pacivilizuar dhe pa dashuri.

Pjese e pashkeputshme e ketij qendrimi te ringjallur qyteterues te shqiptareve ishte edhe terheqja e vazhdueshme e verejtjes te Presidentit Rugova se; neqoftese me mjete paqesore dhe civilizuese nuk arrihet Liria atehere shqiptaret do te jene te detyruar qe ti rrokin armet!

Me thoni ju lutem a mund te jete e vdekshme kjo ringjallje shpirterore dhe mendore e shqiptareve dhe se ketejmi a mund te jete i vdekshem njeriu nga i cili populli e pranoi me dashuri te madhe kete ringjallje!

Kesaj menyre te "luftes" per Liri iu perkul e gjithe bota demokratike!

Prandaj Ibrahim Rugova eshte i perjetshem!

me keqardhje me duhet te citoj , Hartim keshtu ke ky-a !ulu , pesshe me yll .

Halla e pat nje koment te bukur , ( spo ja citoj se po pritoj , e keni poshte te shenuar )

(tash ishalla nuk me lexon Nexha , se nuk me fol me goj e per sa te kam jete )
po mendimi im eshte ky ,
Rastisi te jete ne nje kohe kyqe , te errt , duke shfrytezuar letragjine kolektive te nje populli e kthej ne pacifizem ( jo qe nuk ishte vet, ishte ) cmoj guximin e tij , per mua mbet lidership
por kur jemi tek vlersimi i punes dhe dijes ,personalisht jam shume skeptike ketu anashkalohet puna e nje akademie te tere qe e udheheqnin ne prapavije .
a me lejohet ta gjykoj , nuk me lejohet . pike

Domira
10-09-12, 14:53
me keqardhje me duhet te citoj , Hartim keshtu ke ky-a !ulu , pesshe me yll .

Halla e pat nje koment te bukur , ( spo ja citoj se po pritoj , e keni poshte te shenuar )

(tash ishalla nuk me lexon Nexha , se nuk me fol me goj e per sa te kam jete )
po mendimi im eshte ky ,
Rastisi te jete ne nje kohe kyqe , te errt , duke shfrytezuar letragjine kolektive te nje populli e kthej ne pacifizem ( jo qe nuk ishte vet, ishte ) cmoj guximin e tij , per mua mbet lidership
por kur jemi tek vlersimi i punes dhe dijes ,personalisht jam shume skeptike ketu anashkalohet puna e nje akademie te tere qe e udheheqnin ne prapavije .
a me lejohet ta gjykoj , nuk me lejohet . pike

Po mendimi yt ky. Dhe i te pakteve ka dashte Zoti!

Une mendimet tua nuk i cmoj fare! A din pse? Sepse i keqperdor shkronjat...kush te ka than ty se ti din me vleresu dijet enjerzve e posaqerisht njerzve dijen dhe aftesite politike e diplomatike te te cilit i ka vlersu bota, jo vetem me mirenjohje por edhe me kontribut per ta cliru nje popull.

Kush te ka thane ty se ti ke te drejte te vleresosh me fyerje mendime e formulime te njerzve, forumistave!

Njerzit formulohen ashtu si kane qejf. Deri sa nuk te fyejne ty, pse po vjell vner saher qe postoj pa ta vnu veshin ty jo se jo, por duke shkru ashtu si mendoj.
Apo ndoshta po te pengon qe po shkruaj!

Kush te ka than ty se vlen ti aq shume sa po pretendon ti per veti?

Maje veten te kam than shum her sepse pos naivitetit nuk ke deshmu dicka tjeter ne ket forum vec...

jadore
10-09-12, 14:59
Po qe se menyra e re e te menduarit te njeriut te lire u mboll ne mendjet dhe shpirtin e shqiptareve ne Kosove dhe pastaj kjo u shenderrua ne guxim veprues te njeriut te lire, atehere ky ndryshim i ri e ka nje emer, Ibrahim Rugova!


Mendja, shpirti dhe veprimi i njeriut te cliruar permbrenda u be celes i rezultatit te nje rrugetimi te gjate qe quhet Liri faktike kolektive dhe perfundimtare e shqiptareve.


Njeriu i cili diti qe ta zgjoje shpirtin e njeriut te cliruar mendesisht dhe veprueshem, ishte Ibrahim Rugova.


Pastaj shpirti dhe mendja e cliruar e shqiptareve ne Kosove e pati lehte ta pranoje edhe durimin dhe veprimin racional si rruge te drejte drejt fitores te se keqes, se keqes se eger e te dhunshme te shtetit serb qe po mbreteronte me dekada mbi popullaten shqiptare ne Kosove.


Kjo menyre e rrezistences njerezore per Liri i rrenoi te gjitha argumentet e propagandat e Serbise se shqiptaret jane te eger, primtiv, te dhunshem, te pacivilizuar dhe pa dashuri.


Pjese e pashkeputshme e ketij qendrimi te ringjallur qyteterues te shqiptareve ishte edhe terheqja e vazhdueshme e verejtjes te Presidentit Rugova se; neqoftese me mjete paqesore dhe civilizuese nuk arrihet Liria atehere shqiptaret do te jene te detyruar qe ti rrokin armet!


Me thoni ju lutem a mund te jete e vdekshme kjo ringjallje shpirterore dhe mendore e shqiptareve dhe se ketejmi a mund te jete i vdekshem njeriu nga i cili populli e pranoi me dashuri te madhe kete ringjallje!


Kesaj menyre te "luftes" per Liri iu perkul e gjithe bota demokratike!


Prandaj Ibrahim Rugova eshte i perjetshem!


Ulu e tuj e lexu nga cdo mendim tendin , paralelisht kujto popullin pergjate historise ,kujto historine e keti populli .

atehere do e gjesh pergjigjen, pse te replikoj ..

Domira
10-09-12, 15:04
Ulu e tuj e lexu nga cdo mendim tendin , paralelisht kujto popullin pergjate historise ,kujto historine e keti populli .

atehere do e gjesh pergjigjen, pse te replikoj ..

Lej pallavrat Jadore...

Tema eshte per Rugoven. Ata te te historise., ata te cilet kane sakrifikuar me dekada..na kane thane dhe po na thone: Rugova i perjetshem!

jadore
10-09-12, 15:16
Lej pallavrat Jadore...

Tema eshte per Rugoven. Ata te te historise., ata te cilet kane sakrifikuar me dekada..na kane thane dhe po na thone: Rugova i perjetshem!

e ti , hajt ta marr si " mendim i imi ". shkruaje te pakten citat , paqe e taze i kemi raportet virtuale ne diskutim , te pakten ..

sherri
10-09-12, 15:32
Po qe se menyra e re e te menduarit te njeriut te lire u mboll ne mendjet dhe shpirtin e shqiptareve ne Kosove dhe pastaj kjo u shenderrua ne guxim veprues te njeriut te lire, atehere ky ndryshim i ri e ka nje emer, Ibrahim Rugova!

Mendja, shpirti dhe veprimi i njeriut te cliruar permbrenda u be celes i rezultatit te nje rrugetimi te gjate qe quhet Liri faktike kolektive dhe perfundimtare e shqiptareve.

Njeriu i cili diti qe ta zgjoje shpirtin e njeriut te cliruar mendesisht dhe veprueshem, ishte Ibrahim Rugova.

Pastaj shpirti dhe mendja e cliruar e shqiptareve ne Kosove e pati lehte ta pranoje edhe durimin dhe veprimin racional si rruge te drejte drejt fitores te se keqes, se keqes se eger e te dhunshme te shtetit serb qe po mbreteronte me dekada mbi popullaten shqiptare ne Kosove.

Kjo menyre e rrezistences njerezore per Liri i rrenoi te gjitha argumentet e propagandat e Serbise se shqiptaret jane te eger, primtiv, te dhunshem, te pacivilizuar dhe pa dashuri.

Pjese e pashkeputshme e ketij qendrimi te ringjallur qyteterues te shqiptareve ishte edhe terheqja e vazhdueshme e verejtjes te Presidentit Rugova se; neqoftese me mjete paqesore dhe civilizuese nuk arrihet Liria atehere shqiptaret do te jene te detyruar qe ti rrokin armet!

Me thoni ju lutem a mund te jete e vdekshme kjo ringjallje shpirterore dhe mendore e shqiptareve dhe se ketejmi a mund te jete i vdekshem njeriu nga i cili populli e pranoi me dashuri te madhe kete ringjallje!

Kesaj menyre te "luftes" per Liri iu perkul e gjithe bota demokratike!

Prandaj Ibrahim Rugova eshte i perjetshem!
A me lejohet me ba nje kopje ne leter? me i ba edhe nje kornize ,ja vlen te ruhet edhe ne ate menyr se ketu mund te mos gjindet nje dite - ky mendim i ndritur, per-kushtuar nje Mendjendrituri.

Domira
10-09-12, 17:18
A me lejohet me ba nje kopje ne leter? me i ba edhe nje kornize ,ja vlen te ruhet edhe ne ate menyr se ketu mund te mos gjindet nje dite - ky mendim i ndritur, per-kushtuar nje Mendjendrituri.

Falemnderit sherri. Po me knaqsi nese e shihni te arsyshme bene kopje, me nderoni edhe mua!

Guri i madh
05-10-12, 22:26
me te vertet gjeni e kombit qysh at,here e kish pas njoft HASHIMIN qe esht tradhtar ka pas than kurr me HASHIM THAQIN e kish pas dit se esht i deleguar i UDBes per me i dhan kahje tjter KOSOVES tani veq u deshmue me kto bisedime e me insistimin per bisedime tjera

Guri i madh
27-09-13, 16:53
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=krvDLUg_PhA#t=0http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OLI8ZCT47Nw#t=0http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=DPwUfClbbVc#t=0

murrizi
28-09-13, 20:16
Sinqerisht me pelqeu shtatorja e Rugoves, ky ishte pak ndryshe nga ata me shpata e alltija e zerzele...

natyra
29-09-13, 04:25
Sinqerisht me pelqeu shtatorja e Rugoves, ky ishte pak ndryshe nga ata me shpata e alltija e zerzele...

Me vjen mire kur degjoi mendime te tilla,nga burra shqiptar...:)))

qdo respekt

Natyra.

Kercovari
29-09-13, 12:46
Tani u sigurova edhe une se Rugava u ngrit nė pėrjetsi me shtatore betoni?

sherri
29-09-13, 16:34
Tani u sigurova edhe une se Rugava u ngrit nė pėrjetsi me shtatore betoni?
Ty ta marojme nja t'*arit ;)

Kercovari
29-09-13, 16:47
Ty ta marojme nja t'*arit ;)

Ti nuk tru te kuptosh se cka kam dasht te them unė.Sidoqft..ta mbarojme ty nje me karoce gabelesh...

natyra
30-09-13, 19:09
Tani u sigurova edhe une se Rugava u ngrit nė pėrjetsi me shtatore betoni?

Si gjithe tjeret prej betoni dhe Rugova.Askujt sju be prej argjendi!

Meqe,Rugova dhe pa shtatore ishte RUGOV...dhe do mbetet ashtu si duhet tjet burri.

Kercovari
01-10-13, 05:22
Si gjithe tjeret prej betoni dhe Rugova.Askujt sju be prej argjendi!

Meqe,Rugova dhe pa shtatore ishte RUGOV...dhe do mbetet ashtu si duhet tjet burri.

Mė mirė do t`ishte t`ia kishit pėrkujtuar veprat.Kam frikė se mbaron diku pėr skrap si Tita dhe Enveri mbase nė trojet tona ideologjitė janė jetėshkurtra.
Vjen ndonjė mė i menqur ose mė i ēmendur dhe bėn kėrdi mbi tė.Mė fal,ndoshta skam tė drejtė tė flas kėshtu po pėrvoja bėn tė veten.Sidoqoft,na rroft Rugova edhe kėshtu edhe ashtu.

natyra
01-10-13, 20:45
Mė mirė do t`ishte t`ia kishit pėrkujtuar veprat.Kam frikė se mbaron diku pėr skrap si Tita dhe Enveri mbase nė trojet tona ideologjitė janė jetėshkurtra.
Vjen ndonjė mė i menqur ose mė i ēmendur dhe bėn kėrdi mbi tė.Mė fal,ndoshta skam tė drejtė tė flas kėshtu po pėrvoja bėn tė veten.Sidoqoft,na rroft Rugova edhe kėshtu edhe ashtu.

Dhe si do te ke then,(apo ne qfare kuptimi?)prap mbetet ne anen e juaj i nderuar Kercovari! Eshte mendim i yti. E sa i perket veprave per te,mendoi si sote dhe ntardhmen,do mbesin te pashlyera ne zemrat e gjithe njerzimit qe vetem pak ia din vleren.Ata/o qe se din donihere,s'do ta din kurrnihere."Dhe,Sa do qe koherat do ndryshoin,"Historia mbetet Histori" Nuk do guxoi askush te ua ndryshon kahjen.(pavaresisht ideve)!

Si do qofte te falinderoi,per mundin ne mendimet.

Natyra.

murrizi
01-10-13, 21:01
Ani ani, por tė pėrjetshme dhe tė pėrhershme zaten po del qe spaska gjė.
U kan thėnė t'folme bashka burrave, e ēfar nuk u kanė thėnė, e ua qiten lakun nė fyt e pėr ti tėrhjekur si qelbėsira.
Mundė tė jetė diēka e pėrjetshme pėr mua ta zėmė, por kjo nuk do tė thotė qė edhe pėr tjetrin, pėr historin jo se jo, sepse historia di tė jetė e pamėshirshme edhe mė vetė vlerat mė tė mėdha tė dikujt.

Mirpor meqė jemi te vler-simet,
Sinqerisht e paskan marr njeriunn nė qaf sė koti, ne erdhėm prap aty te ajo pikė ku ai e kishte lėnė dikur me serbin, po de po, te bisedimet de.

Guri i madh
03-10-13, 18:13
Ani ani, por tė pėrjetshme dhe tė pėrhershme zaten po del qe spaska gjė.
U kan thėnė t'folme bashka burrave, e ēfar nuk u kanė thėnė, e ua qiten lakun nė fyt e pėr ti tėrhjekur si qelbėsira.
Mundė tė jetė diēka e pėrjetshme pėr mua ta zėmė, por kjo nuk do tė thotė qė edhe pėr tjetrin, pėr historin jo se jo, sepse historia di tė jetė e pamėshirshme edhe mė vetė vlerat mė tė mėdha tė dikujt.

Mirpor meqė jemi te vler-simet,
Sinqerisht e paskan marr njeriunn nė qaf sė koti, ne erdhėm prap aty te ajo pikė ku ai e kishte lėnė dikur me serbin, po de po, te bisedimet de.


po de ne fatkeqsisht vlersimet realisht siq duhet me i bae i bajna pas psimeve ,kur i ndjeri dialogonte nuk i kishim 13,000 viktima e 25,000 femra te dhunura e solla vetem nji gjysem artikull pasi qe videot nuk hapen


Rrefimet e femrave tė dhunuara gjatė luftės nė Kosovė – video


(http://web.kosovalbaner.com/vm/2011/09/rrefimet-e-femrave-te-dhunuara-gjate-luftes-ne-kosove/#commentspost)

http://i0.wp.com/web.kosovalbaner.com/vm/wp-content/uploads/shpina.jpg?resize=300%2C198 (http://i0.wp.com/web.kosovalbaner.com/vm/wp-content/uploads/shpina.jpg)Gjėrat qė nuk duhet harruar
Pjesė nga Libri i Luljeta Selimit i plotėsur me video
Pse u detyrova qė t’i botoj rrėfimet e femrave tė dhunuara?
Njėra nga arsyet kryesore ėshtė se e vėrteta mbi kėtė kapitull mbase mė tė dhėmbshmin dhe mė tė ndjeshmin nė tėrė periudhėn e luftės sė fundit nė Kosovė, po mbetet nėn hije dhe se kjo e vėrtetė duhet tė plasohet nė opinion sado e
dhimbshme dhe e rėndė tė jetė ajo. Zaten e vėrteta gjithmonė ėshtė e dhimbshme dhe e rėndė, e posaēėisht kur flitet pėr plagėn mė tė madhe tė ēdo lufte, pėr dhunimet. Dhunimet ndodhin nė ēdo luftė dhe ēdokund konsiderohen si krimi mė i rėndė i saj. Edhe nė te tri luftėrat e fundit qė ndodhen ne rajon, barbarėt serbė ushtruan dhunime tė papara, nė Kroaci, Bosnje dhe sė fundi edhe nė Kosovė.Pra edhe nė Kosovė pėrveq vrasjeve, dėbimeve, djegieve, rrėnimeve,plackitjeve,kidnapimeve e burgosjeve ata bėnė edhe dhunime.Dhunimet janė tė rėnda pėr ēdo popull nė botė e posaēerisht pėr popullin tonė sepse

natyra
04-10-13, 18:45
sepse historia di tė jetė e pamėshirshme edhe mė vetė vlerat mė tė mėdha tė dikujt.po de,po,shum mire e paske than ti murrizi!:rolleyes: ne fakt,"ne jemi vet ata qe e bejm te pameshirshme, Historin!...
madje i japim kahje ("sipas qefeve tona"):wink:
si psh,rreth dr.Rugoves/konkretisht,
kur e terhoqen me dhun nga "Prishtina per ne Beograd"!.
dhe ja qfare s'than kundershtaret e tij!..("gjaja qe ai ka shkua me deshir"),

ne erdhėm prap aty te ajo pikė ku ai e kishte lėnė dikur me serbin, po de po, te bisedimet de.,,prap ti me filozofit tua:rolleyes:
,,megjithate, une nuk do ngurroi per pergjigjet,sa per kurreshtjet tua..Prandaj,besoi,se diqka do nxerresh ne konkluzion lidhur me pamjet e fotove sa po te sjellura para jushe..

Ps,(nje foto nje 1000 fjale thuhet ne nje tem):wink::tongue:

dhe!Bota Sillet

Dallimi:
I pari dhunshem
I dyti me qef

https://scontent-b-lga.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/1185583_685707258124366_1227050290_n.jpg

natyra
09-10-13, 04:14
Vijoi,"ME NJE INTERVIST E THEN NE KOHEN E z.DR RUGOVA". TE DREJT PER DREJT NE ni studio te RTV KOSOVES-video"Nen thjerreza" I PYETUR? NGA z.GAZETARE-Dijana Toska.PER GJERA GJAN E GJATE MBI SKENEN E TIJ POLITIKE...E DERI TEK AJO E POPULLIT TE KOSOVES,menihere PAS LUFTE TE vitve 1998-99-

vQfueFLxMj4

ANDAJ JU LUS GJITHE JUVE DASHAMIRE TE DARDANIS QE TE FUKUSOHI NE INTERVISTEN POSA TE SJELLUR PARA JUSH TE DREJT PER-DREJT mu permes te VIDEO...me besim qe secili prej jush ta ndjeni veten te lire ndaj mendimeve/shprehjeve me adekuate te ni "Intelektuali shqiptar te Kosoves".Si q'ishte,I madhi dr.Rugova-gjate gjithe mandatit te tij 4 vjeqar per "President Kosove/Faleminderit".

Ju deshiro argetim

Natyra.

Ylli-1
24-01-14, 07:17
Ne vend te anetares natyra (ne pamundesi te saj qe te postoj)

Perkujtim te Lavdishem per Ty qe te patem Arkitek te Pavaresis dhe te Liris per KOSVEN DARDANE LAVDI

https://ci3.googleusercontent.com/proxy/iln-yguuWKnodTAAKYCrk2bHmW36RSHGZW2zaKjzfcwMviRUnRrnPS RqiOTDGdi3zYZB38yXyvitKpTrzr_jwY3q7ORCV9TQuwecei90 Y87i53yJfvziDd78B2Vf0X8pygqnhSoD5oHIvRC5vz5lK_7fso M7G8Fz4hCdYBJhvfw=s0-d-e1-ft#https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1/p480x480/1524690_667865976611089_882715936_n.jpg

Zero Cool
14-04-14, 15:48
https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/t1.0-9/10154281_639297956124186_4716005293135750688_n.jpg