PDA

View Full Version : Kosova nuk do bashkimin as me Shqiprin e as me Serbin


murrizi
19-08-10, 18:44
Kosova fillon tė gjejė identitetin e pavarur

http://gdb.rferl.org/6006956D-10F3-4DB6-B4C1-E61D213D730C_w527_s.jpg (http://gdb.rferl.org/6006956D-10F3-4DB6-B4C1-E61D213D730C_mw800_mh600_s.jpg) Sheshi "Nėnė Tereza" nė Prishtinė

18.08.2010

"Time"

Nė kafenenė e tij moderne nė Prishtinė, pronari Petrit Selimi dėshiron qė bota ta kuptojė se kosovarėt janė larg stereotipit tė atij bujku nga fshati me kallashnikov nė dorė.

Sipėrmarrėsi i ri dhe ish-aktivist i tė rinjve, thekson se Kosova ėshtė e re, moderne dhe liberale.

“Ēdo tė dytėn ditė kėtu kėndon Snoop Dogg, tė drejtat e grave dhe tė homoseksualėve janė nė agjendėn politike. A e dini se nė Prishtinė njerėzit pėr ēdo ditė pinė nga 20 milionė makiato?”, pyet Petriti.

Njėmbėdhjetė vjet pas fushatės ajrore tė NATO-s, e cila i detyroi forcat serbe tė largohen, Kosova po e zbulon identitetin e vet. Deklarata e pavarėsisė e vitit 2008 ėshtė njohur nga 69 shtete, pėrfshirė SHBA-tė dhe shumicėn e BE-sė.

Vendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė se pavarėsia “nuk ėshtė e jashtėligjshme” i dha njė shtysė tjetėr shtetit tė ri, por pavarėsia e Kosovės nuk ėshtė ende e njohur nga njė numėr vendesh tė fuqishme, tė cilat druajnė pėr precedentin e secesionizmit.

Kėshtu, Kosova mbetet jashtė shumė organizatave ndėrkombėtare, pėrfshirė Kombet e Bashkuara. Nuk e ka as kodin telefonik tė vetin, por megjithatė, pėr shumė kosovarė, shtetėsia nuk vihet nė dyshim.

Njė tregues i besimit tė kosovarėve nė pavarėsinė ėshtė marrėdhėnia e tyre me Shqipėrinė fqinje, me tė cilėn shumica e ndajnė gjuhėn dhe identitetin etnik. Bashkimi me Shqipėrinė ishte temė e pėrbashkėt pėr ata qė i luftonin serbėt njė dekadė mė parė, por tash partitė politike qė angazhohen pėr bashkim kanė marrė vetėm 2 pėr qind tė votave.

Sigurisht qė kosovarėt janė tė lumtur qė kanė lidhje tė mira me Shqipėrinė, pasi blloku i Lindjes i la tė dy tė vendet tė izoluar pėr 50 vjet. Autostrada e re bėri qė 1.3 milionė njerėz ta kalojnė kufirin gjatė qershorit, qė ėshtė shumė pėr popullsinė dy milionėshe sa ka Kosova.
Nė Sheshin “Nėna Terezė” nė Prishtinė, vazhdon tė shitet flamuri kuq e zi me shqiponjėn dykrerėshe. Por, gjithashtu, ka mjaft suvenirė me flamurin e ri tė Kosovės, tė frymėzuar nga standardet e BE-sė.

Njė diplomat vėren se flamuri i ri ka filluar tė shfaqet edhe nė dasma, ku mė herėt kryesisht valonte flamuri shqiptar, bashkė me atė amerikan, nė shenjė nderimi tė Uashingtonit pėr mbėshtetjen e Kosovės.

“Kosova po i kap gjėrat”, thotė Selimi. “Kur Snoop Dogg performoi kėtė verė, ai parakaloi me flamurin e Kosovės, dhe mund t’i ndjenit emocionet nė publik. Bashkimi nuk ėshtė mė nė agjendė. Kosovarėt po punojnė pėr tė ardhmen e tyre tė pavarur”, thotė ai.

Shteti po ndėrtohet, por korrupsioni ėshtė i pėrhapur nė tė gjitha nivelet e shoqėrisė, thotė Eulex-i. Zyrtarė tė lartė tė Qeverisė, sė fundmi, janė vėnė nėn dyshime. Krimi i organizuar dhe shpėlarja e parave gjithashtu pėrbėjnė shqetėsim tė madh.

Ekonomia legale rritet, por ngadalė. Vendi mjaft varet nga importi dhe remitencat jashtė. Shumė sipėrmarrės gjithashtu janė skeptikė pėr mjedisin e biznesit. “Gara ėshtė e egėr”, thotė Agim Dushi, pronar i fabrikės “Bonita” pėr ujė tė pijshėm.

Ai thotė se 25 kompani tė ngjashme tė ujit janė ndėrtuar shpesh herė pa kontroll tė cilėsisė. “Duhet tė pėrshtatemi nėse duam tė mbijetojmė”, thotė ai.

Mungesa e energjisė elektrike gjithashtu i pengon bizneset, megjithėse kanė filluar pėrmirėsime nė sistemin e pėrfitimit tė energjisė nga thėngjilli dhe uji.

Problem kryesor pėr zbatimin e ligjit mbetet statusi i enklavės serbe nė veri tė vendit, ku popullata e sheh Beogradin si qeveri legjitime. Kufiri i saj me Serbinė nuk patrullohet, duke i lėnė dyert hapura pėr trafikantėt.

Zbatimi i ligjit gjithashtu ėshtė i vėshtirė, sepse policia nė veri nuk u raporton drejtpėrdrejt autoriteteve nė Prishtinė.

“Veriu po bėhet gjithnjė e mė shumė ēėshtje e rendit dhe ligjit”, thotė komisionari i policisė, Behar Selimi. Ai sheh pėrparim nė bashkėpunimin me autoritetet lokale nė veri, por e pėrshkruan situatėn si kaotike.

Momenti mė i rėndėsishėm pėr pavarėsinė e Kosovės do tė jenė marrėdhėniet e saj me Beogradin. Pasi dėshtoi ta bindė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėr ta hedhur poshtė pavarėsinė e Kosovės, Beogradi mund tė bėhet mė i hapur.

Pėrderisa njohja nuk ėshtė nė tavolinė, ai tash flet pėr zgjidhje tė pranueshme nga tė dyja palėt pėr tė gjitha ēėshtjet e hapura.

“Situata aktuale nuk ėshtė nė interesin e askujt”, ka thėnė sekretari shtetėror pėr Kosovėn nė Beograd. Prishtina dhe Beogradi shpresojnė t’i bashkėngjiten BE-sė. Kjo mund tė nxitė bashkėpunim mė tė madh dhe tė krijojė kokėēarje pėr shumė trafikantė.(v.p.)

http://www.youtube.com/watch?v=4kWAuedSh20&feature=related

murrizi
23-08-10, 15:02
hajde de... ?
se po i del afati .
A po doni me Shqipni a me Serbi ?

folni , sa nuk nuk ėshtė rregulluar globi pėr kėtė mijėvjeqar, Harta tė reja pėr Evropė do tė ketė tek nė milleniumin e ardhshėm (po thojn)!

murrizi
01-06-11, 17:42
Thaēi: Kėrkesat e shqiptarėve mund tė jenė mė shumė se pavarėsia

Kryeministri, Hashim Thaēi iu ka kėrkuar sot zyrtarėve serbė qė tė ndalojnė deklarimet pėr ndarje tė Kosovės. Nė tė kundėrtėn kėrkesat e Kosovės mund tė jenė mė tė mėdha se sa tė tyre, tha kryeministri Thaēi nė mbledhjen e sotme tė qeverisė. Edhe me kėtė rast, kryeministri garantoi se nuk do tė ketė ndarje tė Kosovės, ndryshim kufijsh apo cenim tė integritetit tė vendit. ...Postuar nė rtklive: 01.06.2011

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi kundėrshtoi sėrish idenė pėr ndarjen e Kosovės. Duke iu kundėrpėrgjigjur deklaratave tė zyrtarėve serbė rreth kėsaj ēėshtje, Thaēi theksoi se kjo do tė jetė e papranueshme. Komentet ai i bėri nė mbledhjen e sotme tė qeverisė.

“Ritheksojmė shumė fuqishėm se nė asnjė rrethanė dhe me asnjė ēmim se:

Nuk do tė ketė ndarje tė Kosovės,
Nuk do tė ketė shkėmbim territoresh,
Nuk do tė ketė autonomi nė veri,
Nuk do tė ketė ndryshim kufijsh”, ka than sot Hashim Thaēi.

Kryeministri Thaēi i bėri thirrje Beogradit qė t’ua bėjė me dije serbėve tė veriut tė Mitrovicės, se edhe ajo ėshtė pjesė e territorit tė Kosovės, ėshtė Kosovė, dhe se ata janė qytetarė tė Republikės sė Kosovės dhe kryeqytet i tyre ėshtė Prishtina.

Zėvendėskryeministri serb, Ivica Daēiq, ėshtė ndėr zyrtarėt serbė mė tė zėshėm i cili vazhdon deklarimet pėr ndarjen e Kosovės. Sė fundmi ai ka thėnė se Serbia ka bėrė gabim tė madh, qė nuk ka biseduar me Shqipėrinė pėr Kosovėn, duke thėnė se Kosova duhet tė ndahet midis Serbisė dhe Shqipėrisė.

“Ėshtė e nevojshme tė pėrcaktohet vija kufitare midis Serbisė dhe Shqipėrisė, dhe ky ėshtė opsion real. Serbia nuk ėshtė dashur tė pranojė askėnd tjetėr si negociator pėrpos Shqipėrisė”, ka thėnė Daēiq.

(Drita Loshi)

murrizi
01-06-11, 18:08
Murriz, ja ke nis me fol vetmeveti , nuk a puna mirė !

Po bre, bile se di ēka ma prishe estetiken se ?
Jo burr po quditna ēdo ditė e ma shumė sa fort po i pėrngjanė Ibrahim Rugovės qeky njeri a!
nejse ka nji "dallim t'vogel" ktu, Thaēi po ja lėmon doren Erdoganit, Rugova Vatikanit.

Zero Cool
14-06-11, 12:37
"Si pjesėtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, betohem se do tė luftoj pėr ēlirimin e tokave tė pushtuara tė Shqipėrisė dhe bashkimin e tyre; do tė jem pėrherė besnik, luftėtar i denjė i lirisė, vigjilent, guximtar dhe i disiplinuar, i gatshėm qė nė ēdo kohė, pa kursyer as jetėn, tė luftoj pėr t'i mbrojtur interesat e shenjta tė Atdheut. Nėse shkel kėtė betim, le tė ndėshkohem me ligjet mė tė ashpra tė luftės dhe nėse tradhtoj, qoftė i humbur gjaku im. Betohem!"

(Betimi i ushtarit tė UĒK-sė)

elvio
14-06-11, 12:41
S'do s'do!

Shqiptaret aq meritojne,por dem gjaku i cili u derdh.

Fshatari
14-06-11, 13:37
Kosovė: Policia konfiskon armatim nė Shtėrpce
14.06.2011
Policia e Kosovės ka konfiskuar sasi tė madhe tė armatimit nė fshatin Sevēe tė Shtėrpcės.
Zėdhėnėsi i policisė sė Kosovės, Baki Kelani, ka thėnė se gjatė aksionit ėshtė gjetur njė sasi e madhe e municionit, predha tė ndryshme dhe disa armė tė kalibrit tė rėndė.
Armatimi ėshtė gjetur nė njė shtėpi tė pabanuar, tė njė qytetari serb.
Pėr momentin nuk janė dhėnė detaje tė tjera, ndėrkaq ėshtė paralajmėruar se gjatė ditės do tė jepen mė shumė hollėsi nė lidhje me kėtė rast dhe armatimin e konfiskuar.
______________________________
Radio Evropa e lirė
_________________________________
Kjo eshte goditje e fuqishme ne suratin e ndyre te eulexit dhe strukturave kriminale te serbise qe po perpiqen
me nda shtetin e Kosoves e me shkaktue trazira ne ballkan sipas reēetave te tadiēit e daēiēit e marnakut.
Perpjekjet e ketyne klloshave do te jene te kota sepse :


Thaēi: Kėrkesat e shqiptarėve mund tė jenė mė shumė se pavarėsia“Ritheksojmė shumė fuqishėm se nė asnjė rrethanė dhe me asnjė ēmim se:

Nuk do tė ketė ndarje tė Kosovės,
Nuk do tė ketė shkėmbim territoresh,
Nuk do tė ketė autonomi nė veri,
Nuk do tė ketė ndryshim kufijsh”, ka than sot Hashim Thaēi.
Kryeministri Thaēi i bėri thirrje Beogradit qė t’ua bėjė me dije serbėve tė veriut tė Mitrovicės, se edhe ajo ėshtė pjesė e territorit tė Kosovės, ėshtė Kosovė, dhe se ata janė qytetarė tė Republikės sė Kosovės dhe kryeqytet i tyre ėshtė Prishtina.

Zėvendėskryeministri serb, Ivica Daēiq, ėshtė ndėr zyrtarėt serbė mė tė zėshėm i cili vazhdon deklarimet pėr ndarjen e Kosovės. Sė fundmi ai ka thėnė se Serbia ka bėrė gabim tė madh, qė nuk ka biseduar me Shqipėrinė pėr Kosovėn, duke thėnė se Kosova duhet tė ndahet midis Serbisė dhe Shqipėrisė.

“Ėshtė e nevojshme tė pėrcaktohet vija kufitare midis Serbisė dhe Shqipėrisė, dhe ky ėshtė opsion real. Serbia nuk ėshtė dashur tė pranojė askėnd tjetėr si negociator pėrpos Shqipėrisė”, ka thėnė Daēiq.

(Drita Loshi)

U terhoq serbia nga negociatat e kurdisura nga i veteshpalluri "bashkim evropjan"! Le t'a kethej tani ne tavolinene e bisedimeve...!

rastesishT
14-06-11, 13:48
se po i del afati .
A po doni me Shqipni a me Serbi ?

folni , sa nuk nuk ėshtė rregulluar globi pėr kėtė mijėvjeqar, Harta tė reja pėr Evropė do tė ketė tek nė milleniumin e ardhshėm (po thojn)!


Gjate kohes kur a kan gjyshi partizan 43 -ten ne fund te luftes partizant nga kosova i kishin pas vet a doni me shipni a me serbi kishin pas than ma shume se gjysa jo po dojm me serbi knej.... !

E qekjo thanja jote a po doni me shqipni a me serbi sa e mire se tutna me qit ne sondazh pa i kthehen serbis gjysa e sdijm per qka jan ra ato viktima... Ama as me shqipni tyben gja mire sna bjen po rrijm flla qysh duhet.

Zero Cool
30-06-11, 20:08
“Shqipėri i thonė gjithė atij vendi tek rrinė shqiptarėt” (Sami Frashėri)


Pas deklarimit tė pavarėsimit nga Serbia, rryma e vjetėr titiste, filosllave, e pėrkrahur fuqishėm nga vende dhe qarqe tė njohura kundėrshqiptare, ka marrė hyxhym kundėr flamurit, kundėr gjuhės dhe kundėr ēdo gjėje shqiptare. Dikur tė veshur me petkun ideologjik tė titizmit dhe patriotizmit jugosllav, ndėrsa sot me petkun ideologjik tė “solanomisė” dhe patriotizmit evropian, ky soj i “shqiptarėve” po pėrpiqen tė na bindin se copėtimi i Shqipėrisė dhe i kombit shqiptar ėshtė i pėrfunduar dhe i pėrjetshėm!? Shqiptarėt e krahinės shqiptare tė Kosovės tashmė, sipas tyre, janė “kosovarė”, gjuha e
tyre ėshtė “gegėrishtja”, ndėrsa “flamuri” i tyre ėshtė lecka e propozuar nga plani i Atisarit dhe e miratuar nga klasa politike kozmopolite dhe kombmohuese e Kosovės. Gjithmonė sipas tyre, Kosova dhe “kosovarėt” tashmė janė vend dhe popull mė vete!? Me vendin dhe shtetin e tyre, Shqipėrinė, mund tė kenė vetėm marrėdhėnie tė fqinjėsisė, njėsoj si me Serbinė, si me Malin e Zi dhe si me “Maqedoniė”!? Madje, ndaj Serbisė dhe Malit tė Zi, Kosova duhet tė jetė mė e hapur se ndaj vendit tė saj AMĖ, Shqipėrisė! Pastaj, nė Kosovė secili mund tė jetė dhe ėshtė ai qė ėshtė (serb, malazez, rom, turk, hashkali, egjiptian, etj.), vetėm shqiptari nuk mund tė jetė SHQIPTAR, por duhet tė bėhet “kosovar”!? Secila nga kėto pakica mundet dhe do ta pėrdor lirshėm flamurin e saj, pėrveē shumicės, shqiptarėve (95% e popullit tė Kosovės), tė cilėt duhet “doemos” tė heqin dorė nga flamuri i tyre dhe ta pėrvetėsojnė si tė vetin “flamurin” (leckėn) e Atisarit!? Ky pėrfundim doli edhe nga njė debat nė RTK-nė kundėrshqiptare nga sahanlėpirsit e tipit Kelmendi, Matoshi e Spahiu.

Ndėrsa filozofi i shkretė, Kullashi, tha se “flamuri i ri ishte bėrė me plebishit”!? Nėse u besojmė shpjegimeve qė japin fjalorėt pėr fjalėn “plebishit”, del se Kullashi ka gėnjyer… Plebishit, sipas fjalorit, do tė thotė “votim i pėrgjithshėm pėr njė ēėshtje politike me rėndėsi tė veēantė; referendum: plebishit popullor”. Pėr leckėn-flamur, more zoti filozof, jo qė nuk ka pasur votim tė pėrgjithshėm, referendum, por pėr tė nuk ėshtė votuar as nė Kuvendin e Kosovės!! Sikur nuk ėshtė votuar as pėr planin dhe kushtetutėn e Atisarit. Mbase ke qenė larg, nė Paris, e s’e ke marrė vesh!

Propagandė dhe dhunė e shfrenuar institucionale dhe mediale ndaj identitetit shqiptar

Kėta kalemxhinj tė paguar mirė nga qarqe, fonde dhe shtete kundėrshqiptare kanė nė dorėn e tyre dhe i kontrollojnė plotėsisht edhe mediat e shkruara dhe ato elektronike. Soji dhe sorollopi i tyre ishin tė lirė dhe tė paguar mirė edhe nė kohėn e pushtimit. Pena e tyre villte helm e vrer kundėr pėrpjekjeve kombėtare pėr ruajtjen e identitetit gjuhėsor, kulturor e kombėtar dhe kundėr pėrpjekjeve pėr ēlirimin e tokave tė pushtuara tė Shqipėrisė nga Serbia, Maqedonia dhe Mali i Zi. Kjo bandė mercenarėsh dhe soji i tyre atėherė pėrpiqeshin dhe angazhoheshin pėr krijimin e kombit “jugosllav”. Eksperimenti i tillė u kushtoi popujve jo serbė tė Jugosllavisė qindra mijėra viktima dhe shkatėrrime kolosale. Fitorja e kombit shqiptar ndaj forcave pushtuese serbe nė Kosovė i frikėsoi dhe i luhati pėrkohėsisht kėto forca, qė vepronin si kolonė e pestė brenda kombit shqiptar. Mirėpo, kalimi i disa drejtuesve tė Luftės Antipushtuese Ēlirimtare tė UĒK-sė nė anėn e tyre u dha zemėr dhe forcė kėtyre bastardėve tė gjuhės dhe tė kombit shqiptar. Shpalosja e leckės sė Atisarit nė kullėn e Komandantit Legjendar, Adem Jashari, nuk ishte vetėm fyerje dhe provokim i pashembullt pėr KULLĖN e Jasharajve dhe pėr KULLĖN shqiptare, por ishte edhe njė shenjė dhe dritė e gjelbėrt pėr forcat kundėrshqiptare nė Kosovė e mė gjerė nė trojet shqiptare.

“Ai qė s’do kombin e mėmdhenė e tij ėshtė tradhtar e i lig; i tilli s’mund tė quhet njeri. Shqiptarėt mė tepėr se ēdo komb duan dhe e nderojnė kombin e mėmdhenė e tyre. Shqiptari i vėrtetė vritet pėr kombin e tij dhe s’mund kurrė tė duroj e tė dėgjoj njeri t’i shaj shqiptarinė” shkruante i madhi Sami Frashėri. Sot, njėqind e nėntėmbdhjetė vjet pas botimit tė veprės madhore tė S. Frashėrit, “Shqipėria ē’ka qenė, ē’ėshtė e ēdo tė bėhet”, sot, gati nėntė vjet pas ēlirimit tė krahinės mė tė madhe shqiptare tė pushtuar, Kosovės, jetojnė ca matoshėr, ca kelmendėr, ca spahinj e ca politikanėr, tė cilėt, me moton “grusht bashkuar”, kanė marrė pėrsipėr zhbėrjen e shqiptarisė nė Kosovėn e mbetur pas copėtimit dhe ndarjes sė tokave tė pushtuara tė Shqipėrisė midis Serbisė, “Maqedonisė” dhe Malit tė Zi. Veprimtaria e kalemxhinjve tė paguar mirė dhe e politikanėve tė dalur nga shkolla titisto-kolaboracioniste nuk i habit shqiptarėt. Ajo qė ka ngjallur habi dhe shqetėsim ėshtė nėnshtrimi dhe bashkimi me shkollėn titisto-kolaboracioniste i disa figurave tė dalura nga shkolla e qėndresės dhe e luftės kundėrpushtuese!! Tė parėt janė betuar e stėrbetuar para padronėve tė vjetėr e tė rinj pėr zhbėrjen e qenies shqiptare nė Kosovė, ndėrsa tė dytėt ishin betuar e stėrbetuar pėr ēlirimin dhe bashkimin e tokave tė pushtuara tė Shqipėrisė!! Populli shqiptar i Kosovės dhe i gjithė Shqipėrisė nuk mund ta besonte kurrė se pas Luftės sė UĒK-sė, pas gjithė atyre pėrpjekjeve, flijimeve dhe pas atij gjenocidi e holokausti serb do tė pėrpiqej dikush t’ia ndėrronte flamurin dhe pėrkatėsinė kombėtare!?
Klasa politike dhe institucionale atisariane, media e shkruar dhe ajo elektronike, si dhe njė pjesė e inteligjencies nė Kosovė po prodhojnė dhe ushtrojnė dhunė tė pashembullt institucionale, mediale, politike, psikologjike dhe shpirtėrore ndaj popullit shqiptar. Nuk po lėnė formė as mjet pa pėrdorur pėr ta detyruar kėtė pjesė tė popullit shqiptar tė heq dorė nga identiteti i tij kombėtar, gjuhėsor, kulturor, shpirtėror, etj., nė njė kohė qė tė gjitha pakicave nė Kosovė u njihet e drejta, madje janė paraparė garanci kushtetuese, ligjore, administrative, politike, financiare, etj., pėr mbrojtjen dhe fuqizimin e identitetit tė tyre!!
Askush nuk ia ndalon Matoshit, Kelmendit, Spahiut dhe sojit tė tyre, por as atyre qė kanė tradhtuar bindjet dhe shpirtin e tyre shqiptar, tė deklarohen francezė, italianė, evgjitė, romė, “kosovarė” ose “jugosllavė”, e ēka tė duan, sepse kombi shqiptar nuk mbetet keq pa ta, por duhet t’u ndalohet tė ushtrojnė dhunė mediatike, politike dhe institucionale ndaj popullit shqiptar. Kėtė e ndalojnė edhe tė gjitha dokumentet dhe aktet ndėrkombėtare, tė cilat ėshtė zotuar t’i respektojė “paria” e Kosovės. As ata, dhe askush nė botė nuk ka tė drejtė ta pėrdor gazetėn, televizionin, institucionin shtetėror, arsimor a politikė pėr t’ia mohuar tė drejtėn njė populli dhe pėr t’ia dhunuar dhe nėpėrkėmbur identitetin e tij gjuhėsor, kulturor dhe kombėtar. Po tė bėhej njė fushatė dhe dhunė e pėrmasave shumėherė mė tė vogla se kjo ndaj pakicės serbe, ndaj gjuhės, flamurit dhe kulturės sė saj, do tė bėheshin fletėparaqitje dhe ndjekje penale, do tė dėnoheshin autorėt dhe tė mbylleshin mediat me arsyetimin “e nxitjes sė urrejtjes kombėtare”, etj. Edhe pėrpjekjet dhe dhuna pėr spastrimin shpirtėror, kulturor dhe gjuhėsor tė popullit shqiptar nė Kosovė duhet tė denoncohen, tė ndiqen penalisht dhe tė dėnohen e tė ndalohen. Barra kryesore pėr mbrojtjen e shqiptarėve jashtė kufijve tė shtetit shqiptar bie mbi Tiranėn zyrtare, e cila pėr kėtė detyrohet edhe nga Kushtetuta. Kjo fushatė dhe dhunė e shfrenuar ndaj shqiptarisė duhet tė denoncohet edhe nė gjykatat ndėrkombėtare.

Zero Cool
30-06-11, 20:09
Nuk mund tė zhbėhet identiteti shqiptar nė Kosovė

Kėta maskarenj tė tipit Matoshi, Kelmendi e Spahiu, qė kapen shumė pas demokracisė evropiane (sa pėr t’i hedh hi syve opinionit), asnjėherė nuk e ngritėn zėrin kundėr ndarjes dhe copėtimit tė tokave shqiptare. Kėta mercenarė, qė thirren nė filozofinė e integrimeve evropiane, kur vjen puna te integrimet shqiptare, kanė fytyrė dhe guxim tė ngriten edhe kundėr gjuhės sė njėsuar shqipe!! Porosinė e Samiut tė pavdekshėm se “s’mund tė ketė Shqipėri pa shqiptarė, s’mund tė ketė shqiptarė pa gjuhė shqipe, s’mund tė ketė gjuhė shqipe pa shkronja shqipe, pa shkolla nė tė cilat mėsohet gjuha shqipe” e kanė kuptuar ashtu siē e ka kuptuar Serbia dhe shovinistėt tjerė, qė i tremb pėr vdekje ribashkimi i Shqipėrisė dhe i kombit shqiptar. Prandaj, janė kaq tė zėshėm kundėr ēdo gjėje qė bashkon, janė pėr njė copėzim sa mė tė madh tė qenies shqiptare. Sepse, vetėm kėshtu Serbia, Greqia, Rusia, etj. mund tė shpresojnė tė sundojnė nė Ballkan pa asnjė telashe dhe t’i shfrytėzojnė dhe zhbėjnė tokat e pushtuara tė Shqipėrisė. Kėta paloshqiptarė kur shkruajnė dhe flasin gjuhėn e Vuk Stefanoviē Karaxhiēit, kur shkruajnė dhe flasin gjuhėn angleze apo ndonjė gjuhė tjetėr tė huaj u pėrmbahen tėrėsisht normave tė atyre gjuhėve. Vetėm normėn dhe njėsimin e gjuhės shqipe nuk mund ta durojnė kėta maskarenj tė padenjė pėr emrat mė tė bukur nė botė, SHQIPTAR dhe SHQIPĖRI. Ata parapėlqejnė tė vetėquhen “kosovarė”, sepse kėshtu ndihen mė afėr Serbisė se sa Shqipėrisė… Tė bindur se kanė marrė pėrsipėr njė “mission impossible”, ky grup dhe politikanėt qė e mbėshtesin atė po kėrkojnė shpėtim dhe mbėshtetje kudo dhe te kushdo qė ėshtė i gatshėm t’i pėrkrah. Pėr realizimin e kėtij misioni dhe tė kėtij programi tė papėrfunduar (pjesė tė tij janė realizuar mė herėt) tė Garashaninit, Cvijiēit, Ēubriloviēit, Pashiēit, Rankoviēit e Titos kanė dėshtuar dhe kanė thyer qafėn dhe kokėn e tyre sa e sa presednikė dhe sa e sa laro tė tipit Hasani, Shukriu, Vllasi, Morina, etj. Nė pėrpjekjet e tyre pėr ta zhbėrė popullin shqiptar, gjuhėn dhe flamurin e tij kanė dėshtuar edhe sa e sa perandorė, sulltanė e krajla. Do ta thyeni qafėn dhe kokėn tuaj edhe ju nė murin shqiptar. Pėr kėtė nuk ka asnjė dyshim.
Nė ndihmė tė kėsaj bande “kosovare” ditė mė parė u vu edhe Solana, i cili deklaroi se “nė Kosovė po lind njė komb i ri”. Po ta “pėrkthejmė kėtė deklaratė i bie qė nė Kosovė nuk do tė ketė mė popull shqiptar!? Kjo deklaratė sigurisht qė ishte njė frymėzim i fuqishėm pėr zvarranikėt e tipit Matoshi. Mirėpo, tė nesėrmen, Ambasadori amerikan nė Tiranė, i erdhi nė ndihmė popullit tė pathyeshėm shqiptar, duke deklaruar se “nė Kosovė duhet tė fuqizohet identiteti shqiptar”. Deklarata e Solanės u botua nė tė gjitha gazetat e Kosovės dhe u dha nė media elektronike, ndėrsa deklarata e Ambasadorit amerikan, qė ishte pėrgjigje publike nė deklaratėn e Solanės, nuk u botua nė asnjė gazetė dhe as u transmetua nga ndonjė medium elektronik “kosovar”!! Megjithatė, populli shqiptar i Kosovės, i pėrkrahur nga mbarė kombi, po ecėn rrugės sė tij shekullore, rrugės shqiptare. Ėshtė fat qė kjo rrugė e ka edhe pėrkrahjen e Amerikės dhe tė gjitha vendeve qė respektojnė tė drejtėn e popujve dhe tė njerėzve pėr ta ruajtur dhe deklaruar identitetin e tyre kombėtar. Por, nuk duhet tė mungojnė edhe pėrpjekjet dhe bashkėrendimi i tyre nga tė gjithė atdhedashėsit dhe shqiptarėt pėrparimtarė, tė cilėt, bashkė me mbarė kombin shqiptar, do tė duhej tė krijonin njė digė tė pakapėrcyeshme pėr fundrrinėn e kombit dhe pėr vendet kundėrshqiptare, qė duan njė gjeografi, njė histori, njė kulturė shpirtėrore e materiale, njė gjuhė, njė ekonomi dhe njė komb shqiptar tė copėzuar dhe tė shkėrmoqur. Kjo DIGĖ (ribashkimi i Shqipėrisė nė njė shtet) do tė ishte ndihmesė jashtzakonisht e madhe edhe pėr paqen dhe qėndrueshmėrinė afatgjate nė Ballkan e mė gjerė. Zaten edhe nuk kemi rrugė tjetėr. Jemi tė detyruar ose “tė dėnuar” tė bashkohemi dhe tė jetojmė si popujt tjerė tė qytetėruar me nder dhe dinjitet.

Zero Cool
04-07-11, 15:22
Kombi i shkokėzuar


Vėshtrim sinoptik: asnjė komb nė Europė nuk ėshtė shkokėzuar si kombi shqiptar. Po ushtrohet njė sakrilegj mbi ēdo personalitet, mbi integritetin e tyre dhe mbi veprimtarinė, e cila deri dje vlente si shėmbėlltyrė e kombit. Nuk ka mbetur asnjė vete me rėndėsi kombėtare, qoftė historike, qoftė e gjallė, qė nuk ėshtė kryqėzuar kryq e tėrthor. Krejt varet nga interesi, pikėvėshtrimi, bagazhi ideologjik, grupi, shoqata, apo analisti qė e zė ngoje. Pėr disa vjet demokraci, u shndėrruam nė komb pa shėmbėlltyra: u shkokėzuam tėrėsisht! Po shkatėrrojmė tė kaluarėn tonė, po dėmtojmė tė tashmen rrjedhimisht po e bėjmė tė pasigurt tė ardhmen. Asnjė komb nė Evropė nuk gjallon nė njė kaos dhe mjegullnajė tė tillė.

Nuk ka vend nė botė, ku festohet dita e pushtimit. Te ne po! Nuk ka asnjė vend nė botė, qė dėshiron tė ndėrtojė komb tė ri duke huazuar njė fjalė nga gjuha e atij, qė i robėroi dhe masakroi. Te ne po! Nuk ka asnjė vend nė botė, ku me dėshirė do tė rrėzohej pėrmendorja e themeluesit tė kombit dhe vihej e pushtuesit. Te ne po. Madje, mėtojnė edhe ta fshijnė nga librat dhe kujtesa. Madje, dėshirojnė t’ i imponojnė njerėzve ndjenja turpi dhe fajėsie pėr krenaritė e djeshme. Diēka e tillė nuk ndodhė askund nė Evropė. Te ne po!

Predikuesit e brendshėm nė favor tė shteteve tė jashtme, pėrhapin ide edhe kundėr qenies shqiptare. Ēdonjėri ka shpjegimet e veta historike dhe shkencore. Ēdonjėri arsyeton, pėrligj dhe “dokumenton” faktet e veta. Ēdonjėri pėrpiqet tė fitojė njerėz. Dhe, ēudia mė e madhe shqiptare, tė gjitha kėta gjoja pėrpiqen pėr tė mirėn e kombit. Tė gjithė kėta qėndrimet e veta i quajnė patriotike. Nuk ka demokraci funksionale aty ku rrėnohet ēdo gjė e shenjtė kombėtare, por anarki vlerash, i gjykimeve dhe i qėndrimeve. Kaos i plotė politik dhe shoqėror: gjendje patologjike. Plogėshtia, oportunizmi dhe depresion shoqėror shquhet si rezultat. Ata mundohen tė ndėrtojnė realitete dhe bindje tė reja. Pasi tė pėrmbyllin kėtė dezorientimin tėrėsor, do tė paraqiten si shpėtimtarė dhe udhėrrėfyes. Ky ėshtė qėllimi i tyre. Prandaj u duhet kjo zallamahi.

Dikur posedonim njė kohezion shpirtėror dhe kishim njė strumbullar, ku lidheshim dhe patėm personalitete qė nderonim dhe adhuronim tė gjithė. Si kombet tjera pėr rreth. Sot, kombi shqiptar, si asnjė komb tjetėr, ka ngelur pa shėmbėlltyra tė veta. Madje, kėsaj dukurie vetėshkatėrruese, nuk i shpėtoi as Nėnė Tereza. Rinia e sotshme ka probleme orientimi. Ajo nuk mund tė konsiderojė si shėmbėlltyrė njė politikan shqiptar. Politika jonė ka rėnė nė shkollarizėm dhe vetėm zbaton ide, qė i jepen nga jashtė. Nga tė gjitha anėt.

Nėse rinia zgjedh njė shkrimtar si shėmbėlltyrė tė veten, shfaqet tjetri, qė mendon se din mė shumė dhe ia rrėnon. Ēdo lagje ka analistin dhe predikuesin e vet tė madh. Rinia nuk ka me kė tė mburret e as modele tė pa damkosur, qė do tė duhej t’i imitonte. Kėtė gjendje mund t’ia dėshironte njė vendi vetėm armiku. Komb i shkokėzuar dhe i shkokėluar. Pse ndodh kjo? Kjo ndodh sepse ne nuk kuptojmė demokracinė. Ne mendojmė se nė demokraci mund tė shkatėrrohet ēdo gjė qė nuk i pėlqen njė grupi tė caktuar apo nuk i pėrshtatet bindjeve tė disave apo tė njė individi. Nėse njė personalitet kombėtar me veprėn e vet na imponon respekt dhe mirėnjohje, ngrihen “intelektualėt” dhe kėrkojnė “fakte” pėr ta poshtėruar nė mėnyrė sa mė tė pėrkryer. Nė njė vend tė tillė nuk mund tė funksionojė si duhet as shteti, as ligji, as ekonomia. Ata qė duhet tė kujdesen pėr mirėqenie e popullit, merren me thashetheme dhe mirėqenien e vet! Ata nxjerrin pėrfitime nga kjo katrahurė.

Me elitėn e sotshme politike, me orientimin e saj dhe me punėn e saj, mirėqenien do ta kėrkojmė me teleskop duke e drejtuar atė drejt Perėndimit, si nė shekullin XX. Si nė kohėn e komunizmit. Asnjė komb tjetėr nė Evropė nuk ka problem tė orientimit. Ky ėshtė eksperimenti mė oportunist, qė po bėhet dhe tolerohet nga klasa politike shqiptare me kombin e vet. Kombit i duhet njė lajtkulturė, njė doktrinė politike dhe morale, sepse jemi katandisur si asnjė komb tjetėr. Ajo qė shkatėrrohet te ne me aq lehtėsi dhe pasion, nuk mund tė shihet askund! Mė tė pėrēarė se ne, nuk mund tė gjendet tjetėr komb nė Evropė.

Duket se po na ndjek sindroma e Rozafatit. Atė qė ndėrtojmė ditėn me shumė mund, rrėnojmė natėn me shumė lehtėsi. Pasdarke, nėpėr oda, nėpėr gazeta e nėpėr internet. Dikur mburreshim me Kadarenė tė gjithė, tani u shfaq R. Qosja dhe shpalli letėrsinė tonė inferiore kundrejt asaj perėndimore. E ku lexohet Kadare? Nė Perėndim. E ēka thotė kritika perėndimore pėr Kadarenė? Ajo e konsideron si njėrin nga shkrimtarėt mė tė mėdhenj tė gjallė nė botė...

Ne shajmė Nėnė Terezėn, kurse Shkupi i falė qytetit tė Nyrnbergut njė shtatore tė saj, e cila vendoset nė oborrin e spitalit. Jo vetėm qė i falin, por siē njoftonte N-TV, Shkupi ia falte duke e quajtur maqedonase Nėnėn qė quhet Gonxhe. Televizori gjerman bėn tė ditur se shtatorja e Nėnė Terezės ėshtė shndėrruar nė vend vizitorėsh, ku njerėzit vendosin pusulla me dėshira pėr shėrimin e shpejt tė tė dashurve, apo dhe copėza letrash me falėnderime pėr shėrimin nga sėmundjet. Gjermanėt dhuratėn e maqedonasve, jo tė shqiptarėve tė Maqedonisė, e pranuan me falėnderime.

Maqedonasit i ndėrtojnė pėrmendore Lekės sė Madh. Ne pėrlloēim tonat. Maqedonasit mburren me Nėnėn tonė, ne protestojmė kundėr shtatores sė saj. Sllavėt fshehin krimet edhe tė kriminelėve tė vet, ne pėrpiqemi t’i kriminalizojmė edhe humanistėt qė fisnikėrojnė imazhin tonė. Serbet fshehin mendimet fashiste tė Ivo Andriēit, neve trishtohemi nėse Kadare fiton Ēmimin Nobel dhe me zell tė madh jemi kundėr. Naiviteti jonė dhe zelli infantil pėr drejtėsi, nuk ka fund. Ne prodhojmė iluzione dhe dėshirojmė t’i bindim bashkėkombėsit se jetojmė nė njė botė ideale ku sundon drejtėsia dhe peshorja e mėkateve...Tė shkruhet pėr moralin, normat e mirėsjelljes, pėr esėllim nė njė vend ku ēdo gjė matet me dobi vetjake, pėrfitim, inat dhe smirė, ėshtė gjėja ma mė e pamoralshme qė mund ta bėjė njeriu! Pėr fat tė keq, po ditojmė duke hėngėr vetveten! Greqia hėngri shtetin, ne po hamė kombin!

Neferta
29-08-12, 07:29
BE apo Shqipėria e Madhe: Ēfarė tė ardhme ka Kosova?nga Panorama
Gazetari, Francesco Guarascio ka botuar sot njė shkrim nė sajtin Public Service Europe, i specializuar pėr analiza, debate dhe opinione pėr ēėshtjet evropiane. Shkrimi i tij titullohet, BE-ja apo Shqipėria e Madhe: Ēfarė tė ardhme ka Kosova?, duke shtruar njė pyetje thelbėsore pėr tė, Perspektiva evropiane pėr tė dy vendet, a do tė mund tė bindė numrin e lartė tė mbėshtetėsve tė “Shqipėrisė sė Madhe” tė heqin dorė nga bashkimi?
Shkrimin e plotė e lexoni mė poshtė
Kosova mund tė ketė pak kohė qė ka fituar Pavarėsinė e saj, por ideja e bashkimit nė njė Shqipėri tė Madhe gjen mbėshtetje nga njė numėr nė rritje i njerėzve.
Ndėrsa ecėn nė qendėr tė kryeqytetit gumėzhues tė Kosovės, Prishtinė, kalimtarėt nuk mund tė mos venė re numrin e madh tė referencave qė vijnė nga Shqipėria. Flamuri me gjashtė yje i miratuar nga Bashkimi Evropian pėr Kosovėn nė vitin 2008 shihet shumė rrallė, ndėrsa shqiponja dykrenare nė flamurin shqiptar ėshtė e shfaqur me krenari nė ēdo qoshe. Dyqanet e dhuratave nė rrugėt kryesore turistike shesin me shumė T-shirt me Shqipėrinė sesa me Kosovėn. Tė pyesėsh njė shofer taksie pėr njė restorant, ata menjėherė tė ēojnė nė njė vend me specialitete shqiptare.
“Ne do tė bashkoheshim me Shqipėrinė menjėherė, nėse Amerika do tė ishte dakord,” thotė Edmond Zhita, njė menaxher hoteli nė Pejė, qyteti i dytė mė i madh. Ideja e tij ėshtė e pėrhapur nė Kosovė, ku shqiptarėt pėrfaqėsojnė pothuajse 90 pėrqind tė popullsisė. Njė sondazh i publikuar nga Gallup nė vitin 2010 tregoi se 81 pėrqind e shqiptarėve qė jetojnė nė Kosovė janė nė favor tė njė Shqipėrie tė Madhe, njė shtet ėndėrr qė pėrfshin territorin e Shqipėrisė, Kosovės dhe rajoneve fqinje nė Maqedoni, Greqi, Serbi dhe Mali i Zi qė janė tė banuara kryesisht nga shqiptarėt.
Pėrqindja e atyre nė favor tė njė Shqipėrie tė Madhe ėshtė rritur nė mėnyrė tė vazhdueshme qė kur Kosova shpalli pavarėsinė nė vitin 2008, kur vetėm 54 pėr qind e kampionit e mbėshtesnin idenė. Nė shtator, Kosova do tė fitojė tė drejta tė plota tė sovranitetit, ndėrsa do tė pėrfundojė pavarėsia e mbikėqyrur. Megjithatė EULEX-i dhe trupat paqėruajtėse tė NATO-s do tė mbeten nė vend pėr tė parandaluar pėrplasjet etnike mes shqiptarėve etnikė dhe pakicės serbe.
Koncepti i Shqipėrisė sė Madhe nuk ėshtė i ri, ka lindur nė qytetin e Prizrenit nė Kosovė nė shekullin e 19-tė. Kjo mund tė tingėllojė e ēuditshme, qė pas njė lufte tė gjatė pėr pavarėsi nga Serbia, shteti mė i ri i Evropės ėshtė i tunduar tashmė nga ideja e lėnies sė sovranitetit tė sa, pėr tė hyrė nė njė “bashkim” tė ri me Shqipėrinė fqinje. Gjendja e vėshtirė ekonomike e vendit tė rrethuar me tokė – i cili ėshtė i rrėnuar nga korrupsioni dhe pėrplasjet e shpeshta me pakicat etnike serbe – ka rritur gradualisht vullnetin pėr t’u bashkuar me fqinjin mė tė afėrt.
Por duhen dy pėr tė kėrcyer njė tango, dhe Shqipėria ėshtė duke treguar oreks tė pakėt nė mbėshtetje tė kėtij projekti, qė do tė shkaktonte shqetėsim jo vetėm nė rajon, por edhe nė Bruksel dhe Uashington. Shumica e shqiptarėve nga Shqipėria mbeten nė favor tė njė Shqipėrie tė Madhe, por numri i pėrkrahėsve ėshtė duke u pakėsuar. Pėrqindja ka rėnė nga 68 pėr qind nė vitin 2009 nė 63 pėrqind nė vitin 2010, sipas anketės sė Gallup.
“Dinamika kontradiktore e mbėshtetjes, nė Shqipėri dhe Kosovė, pėr idenė e Shqipėrisė sė Madhe ėshtė ilustrimi mė i mirė se sa e rėndėsishme ėshtė perspektiva europiane pėr rajonin”, shpjegon Ivan Krastev, njė ekspert i politikės ballkanike.
“Shpjegimi pėr kėto trende kontradiktore ėshtė mjaft i qartė – nė kohėn e sondazhit, ndėrsa shqiptarėt ishin duke pritur heqjen e vizave pėr tė udhėtuar nė BE, vetėm 7 pėr qind e kosovarėv mendonin se regjimi pa viza mund tė miratohej sė shpejti pwr ta”- argumenton ai.
Europa ėshtė e angazhuar fuqimisht t’i japė Kosovės njė perspektivė tė qartė drejt BE-sė. Puna ėshtė duke u zhvilluar pėr tė nisur njė marrėveshje stabilizimi- asociimi, njė hap i rėndėsishėm pėr njė vend qė dėshiron tė fitojė statusin e kandidatit zyrtar pėr anėtarėsim nė BE. Procesi i liberalizimit tė vizave ėshtė nė vazhdim.
“Unė konfirmoj angazhimin e vazhdueshėm tė BE-sė pėr perspektivėn evropiane tė Kosovės”, pėrsėriti President i Kėshillit Europian, Herman Van Rompuy, pas njė takimi nė korrik me Presidenten e Kosovės, Atifete Jahjaga. Kosova ka miratuar tashmė euron si valutė zyrtare, pavarėsisht se janė jashtė eurozonės. Ligjet kombėtare janė nė dispozicion nė anglisht, duke ua bėrė mė tė lehtė investitorėve tė huaj mjedisin ligjor tė vendit.
Megjithatė, pavarėsisht nga tė gjitha pėrpjekjet, rruga pėr nė Bruksel mbetet me pengesa. Vetėm 22 nga 27 vendet anėtare tė BE-sė e kanė njohur deri tani shtetin e ri. Greqia dhe Qiproja ende e kundėrshtojnė kėtė lėvizje, kryesisht pėr shkak tė frikės sė njė Shqipėrie tė Madhe. Spanja, Sllovakia dhe Rumania janė gjithashtu kundėr njohjes, duke besuar se kjo mund tė shkaktojė kėrkesa tė ngjashme nė mesin e minoriteteve baske, hungareze dhe katalanase. Serbia po ashtu ka deklaruar se nuk do ta njohė kurrė Kosovėn.
Njė mėnyrė pėr tė shuar ambiciet potencialisht tė rrezikshme pėr njė Shqipėri tė Madhe ėshtė qė Brukseli tė mbajė gjallė perspektivėn evropiane tė Shqipėrisė, edhe pse vendi ėshtė ende larg pėrmbushjes sė kritereve themelore. Tiranės iu dha statusi kandidatit nė vitin 2003, por paraqiti aplikimin e saj pėr anėtarėsim vetėm nė vitin 2009. Qė atėherė, procesi ka lėvizur ngadalė nė mes tė betejave tė dhunshme tė pushtetit dhe korrupsionit tė pėrhapur nė vend. Pėrqafimi i ngrohtė i BE-sė ka penguar shpėrbėrjen e shumė vendeve evropiane pėr vite me rradhė duke pėrfshirė – Belgjikėn dhe Spanjėn.
Pyetja ėshtė; Perspektiva evropiane, a do t’i bindė ata qė janė nė favor tė bashkimit, tė heqin dorė nga bashkimi?